NIET SCHRIJVEN MET DUBBEL KRIJT IJZEREN WALVIS WACHT OP OLIE MODE-ORIENTATIE-AVOND Klinkende garantie tegen scheuren GoulartPaleis is onmenselijk Raad van State groot genoeg Wat brengt de najaar s- en wintermode- Oud-delinquent moet in de maatschappij de kans krijgen m Woensdag 13 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 99 Dr. J. v. d. Grient gisteren te Middelburg 99 „Niet natrappen" Wie organiseert de collecte Bloemententoonstelling te Schore Labyrint Laswerk Genie sloopte brug in Axels bos Oude prentbriefkaarten hebben waarde Geneeskundige dienst van «De Schelde" medio 1962 naar nieuw gebouw Mosselvissers aan het werk Zeehengelconcours Minister Toxopeus: Schacht Uitgedokt DE MAGNEET geeft U de gelegenheid a.s. DONDERDAGAVOND 14 september eens rustig rond te kijken en NIETS TE KOPEN. Onze zaak te Goes is dan geopend van 7 TOT 9 UUR. Zoals in van elk het begin seizoen 5^9 secties kunt U weer eens rustig en op Uw gemak onze kollektie bekijken en U op de hoogte stellen wat de najaarsmode IS DAN Door verbouwing van onze zaak te Middelburg is daar GEEN oriëntatie-avond. VROUW STIKT IN PIT VAN PRUIM MODIEUZE KLEDING AANTREKKELIJKE PRIJZEN MIDDELBURG. Het hoofd van de afdeling regiem van de directie gevangeniswezen, dr. J. van der Grient, heeft gisteren in de Zeeuwse bijeenkomst ter gelegenheid van de Nationale Reelasse- ringsdag 1961 beslist geen blad voor de mond genomen. Hij veroor deelde scherp het wanbegrip en de vooroordelen die er bij vele mensen bestaan wanneer een oud-delinquent hun pad kruist. Strie mend was zijn kritiek op de talrijke fatsoenlijke mensen in onze samenleving, die menen dat zij aan de goede zijde van de „goed- en kwaadj-streep" staan en dat de oud-delinquent ondanks de bezielende hulp van de reclassering ontegenzeggelijk een slechter mens is dan hij die niet de wettelijke gesanctionneerde normen van de maat schappij heeft overtreden. Scherp ook hekelde dr. v. d. Grient het wat hij noemde „schrijven met dubbel krijt" in gevallen van het vervullen van een functie, voor welke ook iemand solliciteerde die „gezeten" had. De inleiding van dr. v.d. Grient vorm de het hoogtepunt van de bijeenkomst die in het City-theater te Middelburg ge houden werd en bezocht werd door éen kleine driehonderd belangstellenden, af komstig uit allerlei kringen. In een voortreffelijk gecomponeerd en boeiend betoog toonde dr. v.d. Grient onomwon den aan dat er ten aanzien van de door de justitie veroordeelden in ons land nog tal van problemen, misvattingen en ob stakels bestaan die alleen uit de weg ge ruimd kunnen worden indien de „fat soenlijke" mens zichzelf bekijkt in de spiegel van zijn hart. Buitenspel De spreker ging ervan uit dat er in onze samenleving spelregels geëerbie digd moeten worden. Wie vals speelt wordt ais een spelbreker buitenspel ge zet. Soms wordt een overtreder van de regels voorwaardelijk gestraft. Hij komt dan onder toezicht en als hij zich bin nen een bepaalde periode goed gedraagt mag hij na een tijdje weer meespelen. Dr. v.d. Grient zag de menselijke ge rechtigheid als een tweesnijdend zwaard. Zij wijst de spelbrekers af, maar zij waarschuwt ook de spelers die de regels angstvallig volgen of net niet te buiten gaan. Overigens leeft in elk mensenhart een valsspeler; alleen, ve len zijn uit vrees voor de gevolgen te bang een valse daad te plegen. Soms ook is volgens dr. v.d. Grient mis daad een antwoord op de ongewenste kinderen in de samenleving. Je kunt beter geslagen zijn dan overgeslagen... A.-tot-z-polis Bekend is dat vele oud-gedetineer den moeite hebben aan de kost te ko- mej na het uitzitten van hun straf. De reclassering doet wat zij kan, matér de beslissing is nu eenmaal aan de werkgever. De delinquent heeft zijn rekening betaaldmaar hoe vaak gebeurt het niet dat hij daarna'nog een keer de rekening krijgt aangeboden (fluistercampagne: „Weet je dat hij in de nor heeft gezeten...?"). Het was in dit verband dat de inleider over het schrijven met dubbel krijt sprak. „We zijn immers allemaal zo gek op een „a-tot-z-polis", aldus dr. v.d. Grient. MIDDELBURG. In het City-theater te Middelburg werd gisteren met het oog op de Na tionale Reclasseringscollecte op 30 september a.s. een Zeeuwse bijeenkomst gehouden. De ad junct-directeur van het Natio naal bureau voor de reclassering, de heer C. J. J. Laken, hoopte vurig in zijn openingswoord dat deze collecte een succes zou worden. Toch was er nog een aantal gemeenten in Zeeland, waarin nog niemand bereid was gevonden de collecte plaatselijk te organiseren. Deze gemeenten zijn: Arnemuiden, Breskens, Ka- pellebrug, DomburgOuwer- kerk, Grijpskerke, St.-Maartens dijk, Meliskerke, Nieuw- en St.-Joosland, Souburg, Philip pine, St.-Philipsland, Poortvliet, Scherpenisse, Schoondïjke, Se- rooskerke (W.), Veere, Hengst dijk en Westkapelle. BRASILIA (AFP) De nieuwe Braziliaanse president Jaoa Gou lart is niet van plan zijn intrek te nemen in het ultra-moderne paleis Alvorada, het officiële verblijf van de staatshoofden. Hij geeft de voor keur aan het buitenhuis dat op 25 km afstand van Brasilia voor hem werd gebouwd toen hij nog vice-pre sident was. Goulart verklaarde dat hij het pa leis „onmenselijk" vond. „Dit gebouw is misschien mooi aan de buitenkant, maar het is onmogelijk het een ziel te geven. Het is een abstracte wereld. ..Het is niets", aldus het vernietigen de oordeel van de nieuwe president. In het paVis Planalto waar de kan toren van de president zijn gevestigd, heeft Goulart eveneens veranderingen aangebracht. Hij liet onmiddellijk zon neschermen verwijderen. „Ik houd van zon", zo verklaarde hij. Ook de telex waarmee Quadros contact onderhield met de ministers of goeverneurs, moest verdwijnen. „Wanneer ik met iemand iets bespreken wil, dan wil ik hem tegenover mij zien", aldus de nieuwe president. t In de week van maandag 18 sep tember tot en met zaterdag 23 septem ber zal te Sint-Annaland de jaarlijkse lijstcollecte ten bate van de Reclasse ring gehouden worden. De heer P. G. W. van Huisseling te Axel zal per 1 oktober 1961 worden over geplaatst naar Haarlem. De heer Huis seling is assistent A bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. Toch gaat de reclassering door met haar zegenrijk werk. Zij blijft volharden omdat zij gelooft dat de mens kan ver anderen, dat hij in zich kan „bekeren", mits hij natuurlijk daartoe ook de kans krijgt. De fatsoenlijke lieden mogen niet natrappen, want ook zij overtre den dan spelregels. Een overtreding waarvoor zij later op een andere plaats de rekening krijgen voorgelegd... Als een onderdeel van de grote rekening van ons land. die ons door God gepre senteerd wordt! Straf gaat door Na de inleiding van dr. v.d. Grient werd de film „De straf gaat door" van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging vertoond. Deze film gaf ons een beeld van het leven van een man, die wegens merkwaardige financiële handelingen met de justitie in aanraking 'kwam en veroordeeld werd tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. In vele gevallen werd hij, toen hij uit de cel kwam, met de vin ger nagewezen. Bij het eerste het beste misdrijf werd hij in zijn nieuwe baan onmiddellijk verdacht, maaf later bleek dat hij onschuldig was. Toch moest de man een andere job kiezen. Bij het zien van de film vraagt men terecht af: Wie moet gereclasseerd wor den, de veroordeelde of de maatschap pij die deze man niet accepteert en hem zijn kans niet wil geven. Nog tal van andere problemen riep de film op. Een forum poogde na de pauze enkele oplossingen te geven, maar ondanks de voortreffelijke leiding van dr. v.d. Grient slaagde het daarin maar gedeel telijk. Dit forum bestond uit vertegenwoordi gers van de rechterlijke macht, de poli tie, het maatschappelijk werk, het be drijfsleven en de reclassering. SCHORE. In het Verenigingsgebouw te Schore is weer de jaarlijkse bloemen- tentoonstelilng gehouden, welke georga niseerd wordt door de Jeugdwerkcom missie van de Hervormde Gemeente van Schore en Vlake. De prachtige inzendingen getuigden van grote belangstelling voor het kwe ken van bloem en plant. De jury kende de prijzen toe van de volgende deelne mers en deelneemsters. Groep schoolplantjes. uitgereikt aan de kinderen van de klassen 3 tot 6 van de Lagere School. Ie prijs Rinus de Keijzer; le prijs Tanny Wisse le prijs Ad Fens, le prijs Netly Joosse, eervolle vermelding Mareel Marlijn. Groep Mozaiëken: le prijs Mevr. J. Joosse-Rijn, 2e prijs Netly Joosse en corry Eversdijk, eervolle ver melding Dhr. C. Joosse. Groep Wedstrijd dahlia's Zilveren wissel beker: Mevr. M. de Vrieze-v. Liere. Groep steekbakjes: le prijs Mevr. K. Dreve-v Hekke, 2e prijs Mevr J. Lindenbergh-Nieuwenhuijze, 3e prijs Mevr D. Leijs- Overbeeke, eerv. ver melding Mevr. M. Zoetenei-Schouwenaar, eerv. vermelding Mevr.P. Stevens-Korstanje. Groep drijfschalen. Eervolle vermelding Mevr. c v Koeveringe- Boone. Groep vazen, le prijs Dhr. P.D. Joosse, 2e prijs Mevr. M. de Vrieze-v. Liere, 3e prijs Mevr. M. de Vrieze-v Liere, 4e prijs Dhr. P.D. Joosse. 5e prijs Mevr. S. de Vlieger-de Jager, eerv. vermelding Mevr. M. de Vrieze-v Liere. eerv. vermelding. Mej. A. Nieuwenhuijzen. Groep bloeiende kamerplanten, le prijs Mevr. W. Fraas-Mieras, 2e prijs Mevr. M. de Vrieze-v Liere, 2e prijs Mevr. W. Fraas-Mieras, 2e prijs Mevr. C. Kodde- Maljaars. eerv vermelding Mevr. S. Martijn- Weststrate, eerv vermelding Mevr. W. Fraas-Mieras. Groep bladplanten le prijs Mevr, J. Karelse- v. Hekke, 2e prijs Mevr. C. Joosse-Pieterse, 3e prijs Mevr. Rijn- van Klink, 4e prijs Mevr. W. Keim-v.d. Berge, eerv. vermelding Mevr. J. Karelse- v Hekke, Groep hangplanten: le prijs Mevr. J. Rijn-van Klink, 2e prijs L. Dammann-Potter, Groep manden: le prijs Dhr. P.D. Joosse, eerv. vermelding Mevr. M. de Vrieze-v Liere. Van onze scheepvaartredacfeur OZENBURG. De ijzeren walvis, zoals de 78.000 tons Esso- tanker eruit ziet in liet reuzenbouwdok van Verol- me op Rozenburg, gaat op 18 september drijven. Een kolos van 22 miljoen kilo staal komt dan los van de plek, waar vorig jaar op 16 augustus de kiel werd gelegd van het grootste in ons land gebouwde vracht schip. Zulk een schip is van boeg tot hek 260 meter lang. van bodem tot tank- dek bijna twintig meter hoog en als men het dek dwars over loopt, is dat een afstand van nagegoeg 35 meter. Wie zo'n gevaarte nooit op het droge heeft gezien, kan er zich geen voorstel ling van vormen. Ook niet als er bij wordt verteld, dat deze tanker 55 mil joen gulden gaat kosten evenwel als de dam, die nu in de Grevelingen wordt gemaakt. De achthonderd mensen, die er op zeker moment op tientallen plaatsen tegelijk aan het werk waren, weten van afstanden mee te praten. De be drijfsleiding, bazen en voorlieden had den voor het gemak hun kantoortjes boven op het schip en als er iemand ergens in het labyrint nodig was, kon dat per telefoon worden geregeld. Met deze scheepsgrootte was het niet voldoende een enkel lichtkabel aan te leggen om in een donkere hoek wat beter uit de voeten te -kunnen. Een complete lichtinstallatie met duizenden lampen was nodig om de nodige ab solute duisternis te verdrijven uit de enorme tanks. Toch zegt de heer A. Bogert, direc teur nieuwbouw van dit bedrijf: „Con structief is zo'n schip maar iets moei lijker dan een kleiner schip, weermee ik op het oog heb een dertigduizend tons tanker, die toch ook al een flink schip -mag worden genoemd. In prin cipe wijkt deze 78.000 tons Essotanker dus weinig af. Alleen is alles veel gro ter, zwaarder en moeilijker hanteer baar. Vooral het laswerk vereist zeer bij zondere zorg. Een groot deel van het schip is gebouwd met platen van 38 millimeter dik. De hieruit samengestel de secties moeten op de stelling aan elkaar worden gelast. Dat vergt veel tijd en de hierbij opdoemende proble men zijn ingewikkelder dan wij ons hadden voorgesteld. Elk kruispunt van lassen wordt ge fotografeerd. Als er een fout wordt geconstateerd, moet de las worden uit gebrand en -gehakt. De lassen van zulke dikke platen vragen veel meer aandacht dan die van dunnere. Toch zit er ook nog klinkwerk in dit zeer moderne schip, waarin op de hou ten meubelen na alles van metaal en plastic zal zijn. In de scheepslengte zijn er klinknaden in de bodem en in het dek, in de kimmen (waar de ronding in de romp begint) en in de stringer- gang (waar het dek aan de huid is be vestigd). Een eventuele scheur in het schip loopt wel door een lasnaad heen, maar niet verder dan tot een klinknaad. Daarom noemen wij die klinknaden scheurs toppen. De klinknaden maken slechts vier procent uit van alle naden. Het is ons gelukt dit met een klein aantal klinkers (ze zijn er bijna niet meer) te doen, namelijk met vier ploegen van vier man. Op zeker moment was de voort gang aan het schip afhankelijk van dit groepje vaklui." ter Cornelis Verolme voor het uitvoe ren van deze order (waartoe nog twee grotere tankers van 86.000 ton beho ren) het een en ander aanschaffen: een vlakwals om de dikke platen te richten, een drierollenwals om de kim- platen te buigen, twee installaties om met staalgrit de walshuid van platen en profielen te verwijderen, twee hijs kranen van tachtig ton in de lasloods om alleen de belangrijkste en kost baarste werktuigen en apparaten te noemen. Doordat er in het begin wat moeilijk heden zijn geweest met de levering vai) de staalplaten (en omdat een aan tal moest worden afgekeurd), kwam de bouw pas in januari goed op gang. Rond twintigduizend ton staal werd uit Duitsland over de Rijn aangevoerd. der hoogspanning aan deze opdracht, die over twee jaar moet zijn voltooid. Wel, in drie jaren 250.000 ton scheeps- ruimte bouwen voor één rederij 't is nogal wat! AXEL. Een onderdeel van de Ge nie bracht voor de tweede maal bin nen enkele dagen een bezoek aan Axel, thans met het doel om de vorige week geslagen brug op te ruimen. De jon gens uit Keizersveer hadden wel eer van hun werk, want een groot aantal bezoekers aan de Taptoe Axel 1961 heeft van hun bouwwerk geprofiteerd, om langs deze weg het concoursterrein der V.V.Z.F. te -betreden. Tijdens hun verblijf in Axel hebben vele militairen kennis gemaakt met de Axelse jeugdherberg „Blije Haghe", waar zij hun maaltijden gebruikten. Al len waren hierover bizonder enthousiast, want de vader van de jeugdherberg heeft het zijne er toe bijgedragen, om het allen naar de zin te maken, zodat velen in Axel onvergetelijke dagen heb ben doorgebracht. In verband met de Taptoe Axel 1961 werd een grote drukte verwacht op het Axelse kampeerterrein, maar het slech te weer van de vorige week heeft on getwijfeld vele Belgen ervan weerhou den hun tenten op te slaan in het Axel se -bos. Toch waren er nog enige tien tallen bezoekers op het kampeerterrein die zich niet door het slechte weer had den laten intimideren. ZOUTELANDE, Men schrijft ons: Oude prentbriefkaarten hebben waarde, Laatst vroeg men ons of het waar is, dat de Zending oude prentbriefkaarten verzamelt teneinde aan de Papoea's te laten zien hoe ons land eruit ziet. Na tuurlijk is dit laatste niet waar, het eerste echter wel. Inderdaad verzamelt de zending der Nederlands Hervormde Kerk oude prentbriefkaarten. Deze kaarten worden door een medewerker in Den Haag ge sorteerd op onderwerp. En daarna door gezonden aan verzamelaars. Vele hobby isten verzamelen afbeeldingen van ker ken, anderen ontvangen graag kaarten waarop raadhuizen staan afgebeeld. Voorts is er ook belangstelling voor bruggen, treinen, stations, stadsgezich ten, molens en ga zo maar door. Genoemde medewerker weet, waar el ke verzamelaar belangstelling voor heeft. Hij verzendt dozen met kaarten aan de liefhebbers en ontvangt van hen betaling. Op deze wijze ontvangt de zen ding jaarlijks ruim honderd gulden. De kaarten kunnen worden gezonden aan: Zendingskantoor der Nederlands Her vormde Kerk, Nassau Dillenburgstraat 38, Den Haag. „De Eendracht" te Terneuzen be haalde in de wedvlucht vanuit Quié- vrain de volgende resultaten: 1. J. C. Rouw; 27 P. F. Harms; 36 H. F. Koch en Zn., 4. J. Willemsen; 5 A. Ver- poorte; 89 Meijer-v. d. Berge; 10 J. A. van Houdt. VLISSINGEN. Medio 1962 zal de de spreekkamer voor "de controlerend geneeskundige dienst van de Kon. Mij geneesheer en de sociale werksters, het „De Schelde" verhuizen naar het nieu- »b°"tonVm: doorlichtingskamer, toi- u x 7, latten, ruimte voor fysische therapie. we gebouw tegenover het hoofd heilgymnastiek en massage en een ver foor aan de Glacisstraat, dat speciaal re^ waar kleine operaties verricht kun- voor deze dienst zal verrijzen. Hoofd- verbandmeester Liebers heeft kortge leden hiervoor de eerste paal geslagen. Niemand zal aan het nut van een nieuwe behuizing twijfelen. Het oude gebouw voldoet na de meer dan veer tig dienstjaren bepaald niet aan de meest elementaire eisen die tegen woordig gesteld mogen worden. De merkwaardige vorm van het be schikbare terrein ideaal gelegen vol gens het personeelsorgaan van „De Schelde", centraal en dicht bij de in gang komt tot uitdrukking in de plat tegrond van het nieuwe gebouw, waarin na veel wikken en wegen het compro mis bereikt werd tussen de wensen van de toekomstige „bewoners", de moge lijkheden die de architect zag en de be schikbare gelden. Opvallend is het vrijwel ontbreken van gangen. Passageruimten hebben, indien aanwezig, nagenoeg steeds een dubbele functie. Aan de zijde van de machinefabriek komen o.m. de administratie, spreekka mer bedrijfsarts, verbandkamer met ei gen wachtruimte en een magazijntje. Aan de noordwest- en noordkant komen BRUINISSE. Een vrijwel lege Brui- nisser vissershaven duidt er op, dat het in de mosselkwekerswereld „werken ge blazen" is. Een aantal schepen pro beert nog wat mosselzaad te vangen, op enkele kleine banken in de Greve lingen, maar het merendeel vertrekt toch iedere week naar de Waddenzee om daar een lading mosselen te vissen om die te Yerseke aan de handel af te leveren. Er is sprake van een bevredigende mosselexport naar België en Noord Frankrijk en daarom gaan ook de stan den van de standaardcapaciteitscij- fers van diverse kwekers bevredigend onhoog. Palingschieting Westdorpe WESTDORPE. Door de Handboog mij. „St. Sebastiaan" te Westdorpe werd een grote palingschieting gehou den, waar 36 kg. paling werd verscho ten, verdeeld over 25 prijzen. Ook werd er een kilo worst verschoten. Dank zij de gunstige weersomstandigheden was de belangstelling zeer groot, want niet minder dan 72 schutters namen aan de wedstrijd deel. De uitslag was: Hoogvo gel; G. van Waes, Westdorpe; zijvogels; A. van Nielande, Koewacht; kallen: Jos. van Esbroek, Sluiskil en C. Wille te Nie- burg in België. nen worden. Verder worden in het nieuwe gebouw nog ondergebracht een ruimte voor ge- hooronderzoek, een douchecel, sterilisa tieruimte, een kamer voor de oogarts. In deze laatste kamer zal de mogelijk heid geopend worden voor onderzoek naar de snelheid, waarmee gereageerd wordt op verblinding door sterk licht en het kunnen zien bij verschillende af wisselende lichtsterkten. SLUISKIL. Het zeehengelconcours dat door de zeehengelsportclub „Sluis kil" werd georganiseerd is een groot succes geworden. Niet minder dan 126 hengelaars namen er aan deel, afkom stig uit geheel Zeeland en België. Dat de hengelsport niet enkel een mannelij ke aangelegenheid meer Is, bewees ook deze wedstrijd, want enkele dames be proefden hun geluk. De weersomstandig heden waren prima en ook de vangst was goed. De eerste prijswinnaar, A. de Caluwe, behaalde 960 punten, 2e G. Goethals 640 punten, 3e A. Werrebroeek 630 pnt., 4e R. de Graeve 580 pnt., 5e A. de Vos 560 pnt., 6e W. Maas 555 pnt., 7e G. van de Broeck 550 pnt., 8e H. Bisschop 545 pnt., 9e R. de Bats 510 pnt., 10e F. van der Hooft 480 pnt., 14e J. Verschue- ren 470 pnt., 15e G. Pieters 470 pnt. De laatst geclasseerde deelnemer A. Verhelst, behaalde 165 punten. Mevrouw Dhont was met 275 punten de eerste vrouwelijke deelneemster. DEN HAAG Minister Toxopeus vindt het niet nodig dat het minimum aantal leden van de Raad van State wordt uitgebreid. Hij heeft dit mee gedeeld tijdens het mondeling overleg van de regering met de bijzondere com missie voor de wet op de Raad van State. Wel zal de bewindsman het oordeel van de Raad van State zelf vragen. De bijzondere commissie wees er op, dat de vrij snelle doorstroming in de Raad van State een uitbreiding zeer ge wenst maakt. De meeste leden zijn al vrij oud als zij tot lid van de Raad van State worden benoemd. Er zijn regel matig vacatures, aldus de commissie. De wind zorgde er soms voor, dat de secties niet konden worden geplaatst. Het is gebeurd, dat zo'n zware staal constructie al opgehesen was, maar toch weer neergelaten werd nadat men het weer eens goed had aangekeken: „Met windkracht zes kan het levens gevaarlijk worden." De vele regen heeft echter de groot ste parten gespeeld. Dan wordt het lassen ernstig bemoeilijkt. Alles is even groot en zwaar, zei de heer Bogert. Hij bedoelt dan de staalplaten van dertien meter lang en 3,60 meter breed. De vijftig afsluiters in de grote lei ding, waarmee het schip wordt gela den en gelost, hebben een middellijn van 1,80 meter en een gewicht van vijfhonderd kilo: „Die kun je met de hand niet meer mannen, die werken hydraulisch." De ankerlieren moesten zo sterk worden, dat zij als kaapstanders wer den uitgevoerd. In de machinekamer komt een lift, want de schacht is 27 meter diep een flat van negen verdiepingen. Op deze manier kan men doorgaan, maar de geschiedenis van de achter steven mag niet ontbreken. Die kolos weegt zelfs tweehonderd duizend kilo. Met moeite vond Ver olme een fabriek, die hem kon gieten. Het is gedaan te Bochum in Duits land. Alleen het houten model voor de achtersteven woog al vijfentwintigdui zend kilo. Asn» ff;* t«!i ■'VNbfiY' -.v&V 1 -.<*'"f -z De heer Bogert raakt niet gauw uit gepraat over dit oliebakbeest. Toch kan hij met wijde armzwaaien nooit dui delijk maken wat een sectie van 120.000 kilo nu eigenlijk wel is. Het gaat iets dagen als hij eraan toevoegt, dat er dan vier machtige kranen nodig zijn om het scheepsdeel op zijn plaats te brengen. De romp bestaat uit 569 secties, ver bindingsstukken en verstevigingen. Ze zijn niet allemaal zo zwaar, maar de lichtste woog ten minste vijfduizend kilo. De Rozenburgse werf is een hoogst modern bedrijf. Toch moest zijn stich- In die fabriek hebben lassers* van Verolme zelf de roerhoorn van ver sterkingsplaten voorzien. Zij zijn er een dikke week dag en nacht mee be zig geweest. Aan dergelijke „kleinigheden" denkt niemand meer als het schip in de vaart isals het 105 miljoen liter aardolie kan vervoeren. Daarvan kan de Essoraffinaderij te Pernis zoveel benzine maken, dat achthonderd mid delgrote personenauto's er vijfmaal mee om de aarde kunnen rijden. up 18 september dus gaat men deze mammoettanker „opdrijven" in het grote bouwdok. Waarschijnlijk wordt zij ook „uitgedokt". Haar naam krijgt zij echter pas volgend jaar februari bij de overdracht. Een maand later moet dan al de volgende reus, de eerste tanker van 86.000 ton, voor uitdokken gereed zijn. Voor dit schip is tot dat moment slechts zeven maanden beschikbaar om de secties te construeren en samen te stellen. Daarom liggen de bodemsec ties al kant en klaar bij het dok. De mannen van Verolme werken on- VRIEZENVEEN. De 52-jarige me vrouw S. Veneman-Abbink uit Vriezen- veen is gisteren gestikt in de pit van een pruim. Onmiddellijk nadat zij de pit had ingeslikt, is de vrouw in een zieken auto gelegd, die haar naar een zieken huis in Almelo zou brengen. Zij stierf onderweg. Het Geschenk van de kinderboeken week, die dit jaar van 28 oktober tot 4 nov. zal worden gehouden, is een knip- en plakplaat, waarvan een kijk doos kan worden gemaakt. Tijdens die boekenweek zal ook de traditionele prijs voor het beste kinderboek van het jaar worden uitgereikt. De Haagse Kunstkring organiseert een tentoonstelling van werken door eigen leden onder het motto „Stad". De expositie, die op zaterdag 16 sep tember geopend wordt in het gebouw van de kunstkring Denneweg 64, duurt tot 6 oktober. GOES BAARN WOERDEN VLAARDINGEN R0QSÉNPAA!^%.BERGEN OP ZOOH^MIDDEIBURG

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4