Ontslag gemeente-ambtenaar van Goes nietig verklaard Appel van de frnitf ee Kritiek op prijsbeleid Nieuwe verkeersbrigadiers in Goes geïnstalleerd Over twee weken eindigen Middelburg se opgravingen Riolering Oostkapelle volgend jaar compleet Vergoeding geleden schade en recht op wachtgeld Marokko heeft plannen met Rusland Verhoging van salarissen geen hezwaar FILMS Domburgse jeugdherberg boekte record aantal overnachtingen STAD THOLEN DOOFT DE GASLANTAARNS Vliegverbod voor ongelukspiloot Premies aan GAK benaderen miljard Bachvereniging viert jubileum Niet terug in oude functie Andere zaken Collecte in Axel voor Poolse oorlogsinvaliden Otheense sluis bijna Maar Radio- en tv-personeel INTERESSANT, NIET BELANGRIJK President van Liberia vraagt om speciale bevoegdheid Zevende Russische kernexplosie Zeeuwen superieur in wielerwedstrij cl Prins Bernhard voorzitter van studentenconferentie Nachtelijk wandelaar doodgereden Kampeeraccommodatie baart vele zorgen NIEUW ZWITSERS VOLKSLIED Woensdag 13 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD pifm ffrif 'i r Pag. 3 ROTTERDAM. Het ambtenarengerecht heeft de klacht, die de heer D. A. Huysse te Goes had ingediend tegen het besluit van het gemeentebestuur van Goes, dat hem met ingang van 1 juli 1961 on gevraagd eervol ontslag had verleend, gegrond verklaard. Gisterochtend heeft het ambtenarengerecht uitspraak gedaan in deze zaak, die op 22 augustus in een te Middelburg gehouden zitting van het gerecht uitvoerig is besproken. De uitspraak van het ambtenarengerecht komt er op neer, dat het aan de heer Huysse verleende ontslag nietig is verklaard. De gemeente Goes moet aan de heer Huysse voor door hem in de afge lopen maanden geleden schade een bedrag van tweeduizend gulden betalen. Bovendien zal de gemeente Goes de heer Huysse wachtgeld moeten verlenen overeenkomstig de wettelijke regelingen, maar het ambtenarengerecht sprak uit dat het gemeentebestuur van Goes de ambtenaar Huysse niet kan verplichten weer in actieve dienst van de gemeente te treden. Wel zal de gemeente de heer Huysse even tueel tot aan de 65-jarige leeftijd van deze man wachtgeld moeten betalen, dat is gebaseerd op de functie van hoofdcommies ter ge meente-secretarie in algemene dienst. De heer Huysse had het ambtena- rengerecht verzocht de gemeente te verplichten hem een aanvulling toe te kennen op het wachtgeld. Een derge lijke regeling is echter niet in de wet voor het 'betrokken geval opgenomen, zodat het amtenarengerecht de heer Huysse in deze vordering niet ontvan kelijk heeft verklaard. Wel kende het ambtenarengerecht hem schadevergoe ding toe: de gemeente moet tweedui zend gulden betalen. Het ambtenarengerecht verklaarde het ontslag nietig en voegde daaraan toe de nietigheid van het besluit voor gedekt te houden, d.w.z. dat daardoor zekerheid werd verkregen dat de heer Huysse niet naar zijn oude werkkring moet terugkeren. De nietigverklaring van het ontslag zou namelijk kunnen betekenen, dat de heer Huysse nu weer in actieve dienst van de gemeente Goes zou moeten tre den. De juridisch adviseur van de heer Huysse heelt het ambtenarenge recht echter te kennen gegeven, dat tegen een dergelijke terugkeer ernstig bezwaar zou zijn, gelet op de minder prettige verhouding, die op de gemeen te-secretarie te Goes is ontstaan. De heer Huysse verliest dus zijn recht op wachtgeld niet door het niet aangaan van een nieuwe relatie met de gemeen te Goes. De uitspraak van het ambtenarenge recht betekent dat de gemeente Goes een groot aantal jaren belangrijke uit gaven zal moeten doen zonder daar voor tegenprestatie te kunnen verlan gen. Weet de heer Huysse na verloop van tijd een passende functie te vinden, dan kan hij deze aanvaarden. Is de salariëring voor deze functie minder dan het bedrag van het wachtgeld der gemeente, dan zal de gemeente moe ten aanvullen, want dat wachtgeld blijft gebaseerd op de functie van hoofdcommies in algemene dienst, de rang, waarin de heer Huysse indertijd is aangesteld. De voorgeschiedenis van deze zaak is algemeen bekend. Ongeveer twee jaar geleden werd de heer Huysse die toen in Middelburg woonde door het toenmalige college van B. en W. benoemd als ambtenaar voor sportza ken, voor hulpverlening bij organiseren van evenementen en voor industriebe vordering. Vrij spoedig na de benoe ming van deze ambtenaar ontstonden in Goes moeilijkheden, die hebben ge leid tot een bestuurscrisis. Het toen malige college van B. en W. werd verweten zonder toestemming van de raad wijziging te hebben gebracht in het ambtenarental ter secretarie. Be noemingen kunnen namelijk door B. en W. geschieden, maar de raad stelt de personeelssterkte vast. De gemeenteraad heeft, nadat een nieuw college van B. en W. was opge treden, de heer Huysse ongevraagd eervol ontslagen. De raad verklaarde van mening te zijn dat aan de functie van hoofdcommissies in algemene dienst geen behoefte bestond. Het ambtenarengerecht deed voorts nog uitspraak in twee andere zaken. Zij verklaarde het 'beroep van de pas tot griffier van het Middelburgs kan tongerecht benoemde mr. A. Berkhout AXEL. Nog steeds verkeren duizenden Poolse oorlogsinvaliden in kommervolle omstandigheden, schrijft ons de burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke. Hij vervolgt in zijn brief met de woor den dat de inwoners van Axel een speciale ereschuld hebben te vol' doen ten opzichte van deze men sen. Hij herinnert aan het jaar 1944 waarin de stad door de Polen werd bevrijd en waarbij zij hebben ge tracht, zichzelf niet ontziende, de burgerbevolking zoveel mogelijk te sparen. De burgemeester van Axel wekt de bevolking van zijn gemeente dan ook op de in de week van 10 tot 16 september door de Vereniging Axel-Polen te hou den collecte voor de Poolse oor logsinvaliden met gulle hand te gedenken. INVOERVERBOD VOOR OLIE UIT FRANKZONE Van onze correspondent PARIJS. Marokko heeft een invoer verbod uitgevaardigd voor alle olie en olieprodukten uit de frankzone. Dit be tekent dat Frankrijk voor ongeveer acht procent van zijn olie export een nieuw afzetgebied zal moeten vinden. Marokko nam namelijk het vorige jaar 587.000 ton olieprodukten af van benzi ne tot aan stookolie toe, alle geprocu- ceerd door Franse raffinaderijen. De Marokkaanse regering geeft als reden tot dit besluit op dat zij niet over voldoende deviezen beschikt om deze dure olie te betalen en dat zij zich wil voorzien van goedkopere olie dat wil zeggen Russische. Deze laatste veron derstelling wordt bevestigd door het be kend worden van een ander plan, na melijk de constructie van een raffinade rij in Mohammedia. EN1 VAN MATT EI Deze zal voor vijftig procent worden gefinancierd door de Marokkaanse staat en voor vijftig procent door de ENI, dat wil zeggen door de maatschappij van Mattei, de grote promotor en verkoper van Russische olie. Zoals men weet, is de naam van Mattei reeds ter sprake gekomen tijdens de moeilijkheden rond om Bizerta, waar de ENI voor presi dent Bourguiba eveneens een raffinade rij wilde bouwen. De Marokkaanse raffinaderij zal een capacitiet krijgen van 1W miljoen ton per jaar, waaruit niet alleen alle Marok kaanse behoeften kunnen worden ge dekt, maar die Marokko tevens tot olie- exporterend land zou maken. Dit geheel brengt de Franse oliemaat schappijen (Shell, Esso, CFP) in een moeilijke situatie. Afgesneden van hun bevoorrading zullen zij, willen zij zich ehier kunnen handhaven en hun distribu tie-apparaat in stand houden, een be roep moeten doen op.. Russische olie produkten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft aan het college van rijksbemiddelaars medegedeeld, dat hij geen bezwaren heeft tegen de voorstellen tot verhoging van de salarissen van het radio- en televisiepersoneel. De verhoging kan worden betaald uit de luister- en kijk gelden. De bewindsman antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid D. Roemers (soc.) De minister verklaart uitdrukkelijk, dat hij hiermede niet heeft uitgemaakt of de salarisvoorstellen in overeenstem ming zijn met de door de regering ge voerde loonpolitiek, zoals deze is vervat in de algemene aanwijzingen van het College van rijksbemiddelaars. De Ne- TERNEUZEN De werkzaamheden I derlandse Radio Unie, de Nederlandse aan de nieuwe uitwatersluis bij Othene Televisiestichting en Radio Nederland gegrond. Mr. Berkhout had bezwaren tegen de eis tot terugbetaling van een maand salaris, die hij dubbel zou heb ben ontvangen. Het gerecht verklaarde het in een brief van het ministerie van buitenlandse zaken d.d. 15 augustus 1960 vervatte definitieve besluit tot het nader vaststellen met betrekking tot het ontslag van mr. Berkhout als de partementsambtenaar, van de ontslag datum per 1 april 1960 nietig. De Vlis- singse agent van gemeentepolitie iP. J. Wanst ging in beroep tegen een hem door de commissaris van politie opge legde straf. Agent Wanst werd verwe ten te hebben verzuimd enige automo bilisten, die hun wagens op een ver keerde plaats hadden geparkeerd, op hun fouten te wijzen. De agent verklaarde geen auto's te hebben gezien en haalde daar later ge tuigen bij. De commissaris van politie verweet tde agent toen te hebben ge twijfeld aan het gevoel voor waarheids liefde van zijn superieur en legde hem een dubbele straf op. Het gerecht verklaarde het beroep van de agent gegrond en vernietigde het besluit van 8 juni 1961 van de commissaris, waarbij de agent werd gestraft met beperking van vakantie voor drie dagen. GOES. De fruitfee heeft gisteren een drukke dag gehad. Nadat zij gis termiddag door de heer J. A. v. Wil ligen, voorzitter van liet bestuur der stichting „Zeeuws Fruitcorso", en de heer J. Q. C. van Lenshoek, voorzitter van de veiling, in het nieuwe veiling gebouw was ontvangen en rondgeleid, heeft zij fruit uitgereikt en een lwr- telijk woord gewijd aan de zieken in het ziekenhuis Oostwal en St. Joanna. Zij bracht wat zon en afwisseling in. het dikwijls tot een sleur geworden bestaan van de •patiënten. Vooral de kinderen waren opgetogen. „Is dat om t'eten?" vroeg een van de kleuters aan de fruitfee, terwijl hij de daad bij het woord voegde. Op de foto: Anneke Midauaine maakt, samen met haar be koorlijke hofdames, een praatje met de achtjarige Jan Sinke uit Krabben- dijke. Nachtvlinders van Pigalle Parijs, haar nachtclubs en het rosse leven komen deze week met de film „Nachtvlinders van Pigalle" in het Mid delburgse Electro uitvoerig aan bod. De film is nogal verward van karakter en door regisseur Albert Rode in een min der geïnspireerde bui in elkaar gezet. De intrige beweegt zich om een nacht clubzangeres die van een vroeger kraak- je juwelen heeft overgehouden. Nadat zij uit de gevangenis is ontslagen pro beren diverse geïnteresseerden de politie, de verzekeringsmaatschappij, schurken de sieraden in handen te krijgen. Deze pogingen hebben de dood van de zangeres uiteindelijk tot resul taat. Voor de liefhebbers van het genre. Voetstappen in tie nacht Zeer goed spel wordt gepresenteerd in „Voetstappen in de nacht", een film met een welhaast mysterieus begin en boeien de momenten. Het is het verhaal van een brutale juwelendiefstal in Londen, waarvan de dader zijn gerechte straf niet ontgaat. Dit laatste dankzij het op treden van het negermeisje Gianna en de medeplichtige aan de diefstal, die op tijd door Gianna tot inkeer wordt ge bracht. De rol van Gianna wordt ver tolkt door Dorothy Dandridge, bekend om haar optreden in de bekende film „Porgy en Bess". In City, Middelburg. Saboteur De saboteur is weer een ouderwetse Hitchcockfilm: een product vol van adembenemende spanning en actie. Deze thriller omvat alle elementen om de bioscoopbezoeker enige tijd, wanneer hij daar althans behoefte aan heeft, de ril lingen over de rug te jagen. Bovendien is er naast het element spanning ook de liefde in opgenomen zodat met een goede opnametechniek ruimschoots aan alle amusementsbehoeften wordt voldaan. In het Grand-theater, Goes. Concert in graanbeurs MIDDELBURG. Het Middelburgs Muziekkorps zal a.s. vrijdagavond om 8 uur een concert geven in de graanbeurs. Het volgende programma zal worden uit gevoerd; 1. „The liberators" mars van Ch. Ancliffe. 2. „Carnaval" ouverture van F. von 'Suppé. 3. „Dans les montagnes", duo voor 2 cla- rinetten, van A. Delbecq. 4. „Rose mouse", wals van A. Rose. 5. „National embleme", van E. C. Bagley. 6. „Een volksfeest", van Fr. Jakma. 7. „Ie Suite des miniatures", 6 delen, van Jan Morks. Brabantse melkhandel Eigen nieuwsdienst TILBURG De Brabantse melkhan del is het niet eens met het prijsbeleid van de regering. Zuivelfabriek en boer komen door deze politiek in de verdruk king. Dit bleek gisteren uit een rede die de heer F. Mikkers hield op de verga dering van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening in de provincie Noord-Brabant. De verhoging van de melkprijs met één a anderhalve cent per liter kan volgens hem geen bezwa ren ontmoeten. De heer Mikkers, die voorzitter is van de A.V.M., vroeg de regering de prijs- stop voor zogenaamde sociale produk- ten op te heffen. Een pas ontvangen mededeling van het ministerie van landbouw over een lichte verhoging in de marge voor melk en karnemelk voor dit jaar en voor 1962 acht de Brabantse melkhandel onvol doende. Deze verhoging wordt toege staan op grond van een gedaalde renta biliteit in de „melkdetailhandel en het vermoeden dat deze rentabiliteit in 1962 nog verder zal dalen. Openbare verkoping TERNEUZEN. Op verzoek van de Z.V.T.M. is ten overstaan van de notaris K. J. Hoving in het openbaar verkocht het woonhuis Irenestraat 29. Met bijbe horende erf is het pand 2,4 are groot. Koper werd de heer G. F. Giele te Ter- neuzen voor 16.200 gulden. Voor een te beroepen leraar is door de Ger. Gemeente te Tholen een twee tal gesteld, t.w.: ds. W. Hage te Mid delburg en ds. A. Hofman te Zeist. GOES. Op het stadhuis zijn 'taak .te kunnen vervullen. Hij wenste r hun m het nieuwe seizoen veel succes MIDDELBURG. Lang voor half no vember alle opgravingswerkzaamheden in Nederland met het oog op de winter zullen worden gestaakt, leggen de ar beiders die in de historische grond van het Abdijplein delven, het werk neer. Zij zullen dat aan het eind van deze maand doen, hoewel bij verder onder zoek ongetwijfeld nog sporen van ou dere bewoning te voorschijn zullen ko men, dan nu reeds aan het licht wer den gebracht. In de korte tijd die nog ligt tussen het beëindigen van de Abdijopgravingen en het einde van het historisch jacht seizoen, wil ir. J. A. Trimoe Burger, van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek zijn aandacht volledig wijden aan de opgravingen te Aarden- burg, die veel belangrijker dingen aan het licht brengen, dan die te Middel burg. Reeds vanaf het voorjaar zijn vier arbeiders onder dagelijkse leiding van een opzichter, bezig binnen de mu ren van de oude commissariswoning op het Abdijplein, de grond nauwgezet cen timeter voor centimer af te graven. Ze zijn nu gekomen tot op een diepte van twee en een halve meter. Ze zetten hun spaden voorzichtig in overblijfselen uit de negende of tiende eeuw, de Karo lingische tijd. Een huis uit deze periode wordt vrijgemaakt uit de donkere, voch tige aarde. De overblijfselen van de wanden van deze oude woning laten zien, dat men in die tijd een huis vlocht van takken. Deze bouwmethode DOMBURG. Tegenover het uitge strekte golfterrein van Domburg ligt een ideaal vakantieoord: de jeugdher berg „Nieuw Walcheren". Letterlijk en figuurlijk timmeren vader en moe der De Kleine aan de weg om het aan hun zorgen toevertrouwde cen trum een zo groot mogelijke bekend heid te geven. Cijfers illustreren deze activiteit: Werd in voorgaande jaren een overnachtingsaantal van hoog stens 5000 a 6000 bereikt, dit jaar komt men zelfs aan een getal van 10000. En nu september 1961 zijn er al bijna 5000 overnachtingen geboekt voor het volgend vakantiesei zoen. MONROVIA (Reuter) President.Wil- liam Tubman van Liberia heeft gisteren het parlement bevoegdheden gevraagd die hem in staat zullen stellen krachtig op te treden tegen de arbeidsonrust. De president wenst o.a. de bevoegdheid men sen, die ervan verdacht worden onwettige stakingen uit te lokken, gedurende twin tig dagen in arrest te laten stellen zonder voorafgaand arrestatiebevel. Het werk in winkels en bedrij ven is gis teren langzaam weer op gang gekomen, nadat de vakbondsleiders hun leden had den opgeroepen weer aan het. werk te gaan. Alleen in de haven van Monrovia lag het werk nagenoeg stil. De politie maakte maandagavond van traangas gebruik om een menigte uiteen te jagen die in een sportstadion een sta kingsbijeenkomst hield. gisteren weer 32 nieuwe verkeers- brigadiertjes van de Jan Ligthart- school, de Caspar Bersenhove- school, de Prinses Julianaschool, en de dhr. nationale school, geïn stalleerd. Burgemeester J. W. Noteboom die de installatie verrichtte zei dat de jongelui op zeer jeugdige leeftijd al een publieke taak kregen opgedragen die bestaat uit het dienen. „We hopen dat jullie deze taak zo zullen uitvoeren dat politie, pu bliek zowel als de gemotoriseerde weg gebruiker tevreden zullen zijn"., Verkeersbrigadier Borrie sprak na mens de Vereniging voor veilig verkeer. Hij was blij dat er in Goes weer ver keersbrigadiers waren geschikt om deze toe. Hiermede was de installatie van de verkeersbrigadiers een feit. lonen ten einde. Binnen vier of vijf we ken hoopt men het werk klaar te heb ben en zullen de draglines, betonmolens, klei- en zandheuvels die nu al een jaar of twee in het landschap ten oosten van de watertoren domineren, het veld rui men. Indien alles volgens plan verloopt zal de sluis binnen twee maanden in ge bruik worden genomen. De afwaterings- sluis, de grootste in Oost Zeeuws Vlaan deren, bestrijkt het gebied, van het Hul ster en Axeler Ambacht en bovendien een klein gedeelte van Belgisch Vlaan deren. In verband met de dijkverzwaring nam de uitvoering van het project meer tijd in beslag dan oorspronkelijk gepland was. De nieuwe waterleiding moest n.l. eerst klaar zijn voor de oude. bij de watertoren gedempt kon worden. Men is thans bezig voor de uitmonding van de sluis zinkstukken te leggen die een oppervlakte van 5000 vierkante meter zullen hebben. Het werk wordt uitgevoerd door de N V Van Zanen en Verstoep uit Den Haag, die ook aan de afdichting van De Braakman heeft gewerkt. Wereldomroep hebben de minister ge- vraagd hun machtiging te geven de salarisvoorstellen bij het college van rijksbemiddelaars in te dienen. Dat is de gewone gang van zaken, al dus de minister, omdat van te voren zekerheid moet bestaan, dat de salaris verhogingen uit de opbrengst van luister en kijkgelden kunnen worden betaald. WASHINGTON (Reuter, A.P.). De Amerikaanse commissie voor atoomener gie heeft bekend gemaakt dat de Sowjet- unie gisteren een zevende proef met een kernwapen heeft genomen in de damp kring. De zevende explosie werd evenals de twee voorgaande teweeggebracht in het gebied van Nova Zembla. De explo sieve kracht kwam overeen met versche1' dene miljoenen tonnen springstof. NIEUW NAMEN. De wielerweed- strijd voor nieuwelingen die dinsdag, in Nieuw Namen werd verreden bracht de twee strijdvaardige Zeeuwen Theo van Poecke en Dies Kosten op het voorplan. Zij gingen met de vetste prijzen naar huis. Van Poecke met de bloemen om dat hij Kosten in de eindsprint klopte. Laatstgenoemde stak na 30 km de lont aan het kruit en ging er alleen tussen uit. Minneboo was de eerste die gevaar rook en na een felle jacht aansluiting kreeg bij de leider. Inmiddels had ook Van Poecke het peloton verlaten en kwam nog juist op tijd om zich voor aan te melden. In het peloton kwam ge noeg deining maar tenslotte was het al leen De Rooy uit Halsteren die aan een serieuze achtervolging begon. Hij kwam vrij dicht bij de koplopers maar deze joegen in zo hoog tempo voort over het lastige parcours dat De Rooy het gat niet meer kon dichten. Hij staakte daarna ontmoedigd de strijd. In de eindsprint moest Kosten de eer laten aan Van Poecke. Minneboo die als derde over de streep flitste werd latter door de jury gediskwalificeerd omdat hij een ronde buiten de strijd zou zijn geweest. Moge lijk een dubieuze beslissing van de jury waartegen wel protest zal worden aan getekend. De uitslag luidt: 1. Th. v. Poecke (Koe wacht) 80 km in 2 uur 10 min., 2. D, Kosten (Kapelle), 3. op 1.10 B. v. d. Bom ('s-Gra- vendeel), 4. F. Ouwerkerk (Rotterdam), 5. op 1.30 J. Breugel Zwijndrecht), J. Jochems (Rijsbergen), 7. G. Kloens (Dor drecht), 8. C. Leijten (Breda). De Zeeuwen C. Veèrman en J. Veerman uit Oudelande werden resp. als 10e en 14e geklasseerd. In het Belgische plaatsje St.-Amans- berg won Theo van Poecken een wed strijd voor nieuwelingen en bewees hier mee nogmaals dat hij momenteel in goe de vorm verkeert. Dies Kosten die de laatste weken eveneens van zich doet sorekon reed eveneens met veel e'lan en eiste de werde plaats voor ziich op. PARIJS. Kapitein Ziegler. de piloot die met zijn straaljager een kabel van de kabelbaan tussen de Aiguille du Midi en Helbronner aan stukken vloog, is tot nader order een vliegverbod opgelegd. Dit is gistermiddag bekend gemaakt in een communiqué dat is uitgegeven door het ministerie van het leger en dat na der preciseert dat dit vliegverbod is op gelegd voor de tijd, dat het justitiële on derzoek voortduurt. Als gevolg van dit ongeluk werden zes mensen gedood en bleven tachtig mensen een nacht opgesloten in hun cabines bo ven een afgrond van tweehonderd me ter. Kapitein Ziegler, die reeds enige ma len verhoord is, schijnt ten prooi te zijn aan een zware zenuwinstorting Van onze correspondent PARIJS Prins Bernhard zal als voorzitter optreden van een bijeenkomst van de internationale studentenconferen tie, die van 25 tot 30 september te Tou louse zal worden gehouden. Deze confe rentie is georganiseerd door de Europese cultuurstichting, waarvan de Prins voor zitter is. Prinses Beatrix, die haar vader zal ver gezellen, zal de sluitingstoespraak hou den. Vierhonderd studenten uit achttien landen zullen op de conferentie praten over de toekomst van Europa. Van onze economische redactie ROTTERDAM. De vereniging Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) kreeg in 1960 als ontvangsten aan premies binnen een bedrag van 986.778.000 tegen 857.686.000 in 1959. De uitkeringen stegen van 499.429.000 tot 546.109.000. Het aantal ziektemeldingen van werknemers bij werkgevers, die bij het GAK zijn aangesloten, steeg met 6,8%, te weten van 1.037.709 tot 1.107.865. Voor een. deel kan deze stij ging worden toegeschreven aan de toe neming van het aantal verzekerden van 487.000 tot 522.000. De daling van de werkloosheid zette zich in 1960 voort: het aantal meldingen van werklozen daalde met 39% tot 79.056 Dit is het laagste aantal sedert de in voering van de werkloosheidswet. Beleggingen Eind 1960 was door het GAK belegd een bedrag van 1.087.322.000 tegen 973.893.000 in 1959. De belegging ge schiedde in leningen op schuldbekente nis, effecten, schatkistpapier en dag geldleningen, hypotheken en vaste eigendommen. Enkele bedrijfspen sioenfondsen gingen op bescheiden schaal over tot belegging in aandelen. De administratiekosten van het GAK beliepen 41.822.602, een stijging met 7,4%. In 1960 waren gemiddeld 250 personeelsleden minder in dienst dan in 1959, een gevolg van het betrekken van het nieuwe gebouw te Amsterdam waardoor de efficiency kon worden verhoogd. Het aantal personeelsleden bedroeg op 1 janauri 1961: 4166. „We zouden nog veel meer gasten kunnen onderbrengen", vertelde ons de heer De Kleine, „als de capaciteit maar uitgebreid kon worden. De ge bouwen staan er voor, er is nog ruim te voor ongeveer zestig a zeventig bed den, maar...., u kunt wel raden, het geld ontbreekt om de zaak in orde te maken." De jeugdherberg-va der heeft van talrijke zijden reeds medewerking toegezegd gekregen. „Als het zover is", zeiden jongens uit Brussel hem, „geeft u maar een seintje." Als het zover is... maar dat zal nog wel even- duren. Tenzij.... Reeds nu is de heer De Kleine en thousiast. Achteraan op het terrein van de jeugdherberg staat een langwerpige rijwielbergplaats, waarin, toen wij er een kijkje namen, jongens tafeltennis speelden en waarin ook een auto stond en hout was opgeslagen. Voor zijn geest zag de heer De Kleine deze schuur reeds herschapen in een fraai dagver blijf. Het verblijf aan de weg het Hamsterhol kan dan worden „klaar gestoomd" tot slaapvertrek. In de ach ter ons liggende zomer kampeerden Oostduitse vluchtelingetjes in tenten op het grasveld in het miduen van het jeugdherbergcomplex. Dit was een uit zondering, omdat de NJHC kamperen eigenlijk afwijst. Maar in dit geval wil den zij en de gemeente niet weigeren. De vluchtelingetjes vonden in „Nieuw Walcheren" een veilig tehuis, zoals ook de andere jongens zich met recht onder de pannen wisten. Ofschoon er veel Duitsers in de jeugdherberg ko men, neemt het percentage Nederlan ders sterk toe. Toch bespreken onze Oosterburen veel vroeger dan de va derlanders. De jeugdherbergvader ver telde dat vooral groepen drie maanden van te voren plaats moeten bespreken. Met de komende winter voor de boeg bereiden vader en moeder De Kleine zich al weer voor op ander werk, het jeugdwerk op zaterdagavond, een soort Domburgse „instuif", en het vertonen van dia's over het jeugdherbergwerk in plaatsen waar men daar belangstelling voor heeft. verving na de Romeinse tijd in dit ge west die van de bouw met stenen of planken. Naast het huis was een water put, zo is te zien. Ook zijn resten ge vonden van een afvoergoot. De houtres- ten die eeuwenlang onder de aarde ver borgen hebben gezeten, zijn vochtig en heel zacht. Als de arbeiders niet goed opletten, steken zij er met hun schop pen dwars door heen. Geen haast De opgravingen worden in Middelburg verricht in overleg met de rijksgebou wendienst. Deze dienst draagt namelijk zorg voor het bouwen van een nieuwe commissariswoning, op de plaats van de oude. Totdat de rijksgebouwendienst zal beginnen met de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe woning, kan de oudheidkundige dienst zijn gang gaan. De opgravingen zijn zelfs in het voordeel van de gebouwendienst, omdat voor het leggen van de fundamenten toch zou moeten worden gegraven tot op ongeveer twee en een halve meter. Wel duurt het verwijderen van de grond op deze manier oneindig veel langer dan wanneer er een bulldozer aangezet zou worden. Met de bouw van de ambts woning van de commissaris der Ko ningin wordt geen haast gemaakt. De vereiste goedkeuringen zijn nog niet bin nen en verder schijnt ook niemand zich druk te maken over een spoedig begin van de bouw. Sleuf naar oudheid Dieper dan de arbeiders voor het on derzoek nu zijn gekomen, zal men niet gaan. In de nog resterende tijd zal de heer Trimpe Burger een sleuf laten gra ven, die in klein bestek een indruk zal kunnen geven van de onder liggende la gen. Twee of drie meter beneden de Karolingische tijd, waarin men nu is aangeland, bevindt zich een zandplaat. Deze plaat ligt waarschijnlijk gelijk met de oppervlakte van het oorspronkelijk maaiveld. Alle meters grond die nu zijn doorge graven, zouden later zijn opgebracht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat op de ze plaats van het Abdijplein vroeger een terp heeft gelegen. De Middelburgse op gravingen, hoe interessant ook. zijn, zo zei ons ir. Trimpe Burger, niet van groot belang. Wel is er een enkele aar dige vondst gedaan zoals een metalen broche uit de middeleeuwen. Ook heeft men vrij grote hoeveelheden leer gevon den, overblijfselen van schoenen uit de 12de of 13de eeuw. Deze vondsten, noch die van de Karolingische woning, dra gen iets bij tot de vorming van het beeld, zoals dat aan de hand van op gravingen is ontstaan. De vondsten be vestigen alleen voor de zoveelste maal. wat bij bodemonderzoeken elders ook reeds was gebleken. Van het onderzoek onder het Abdijplein had men ook geen bij zondere verwachting. Het werd gedaan, omdat zich nu een fraaie gelegenheid voordeed, in verband met de bouw van de nieuwe com missariswoning. BERGEN OP ZOOM. De veertig jarige C. Klaassen uit Bergen op Zoom is in de nacht van Maandag op Dins dag het slachtoffer van een aanrijding geworden. Ter hoogte van de Heibloem, op de Wouwse weg wilde hij 's nachts om een uur, met de fiets aan de hand de rondweg oversteken. Toen hij op de rijbaan liep, naderde een auto, bestuurd door de heer G. Freijters uit Halsteren. De heer Freijters reed met gedimde lichten omdat er tegemoetkomend ver keer was. Door de veel kortere licht bundel merkte hij de wandelaar te laat op. Het slachtoffer werd tegen de straat gesmakt en moet op slag dood zijn geweest. De heer Klaassen was gehuwd, en vader van. vier kinderen. Van een onzer verslaggevers THOLEN In de stad Tholen doven dezer dagen de laatste herinneringen aan de negentiende eeuw langzaam uit: de gaslantaarns. Na lang aarzelen wordt nu definitief een einde gemaakt aan de gasverlichting in de binnenstad en wordt Tholen geëlectrificeerd. Een zestig gaslantaarns verspreidden in de winteravonden nog hun melkachtig wit licht en pas sedert 1956 floepten ze automatisch aan. Het is dus nog maar vyf jaar geleden dat een lantaarn aansteker met zijn laddertje door de avondlijke straten sjokte Het gemeentebestuur werd lange tijd weerhouden om tot electrificatie over te gaan omdat Tholen een eigen gasfabriek bezit en de exploitatie van de gasverlichting dus vrij goedkoop was. En wellicht speelden de sentimenten ook een rol in dezeHet valt nu eenmaal nooit mee om de symbolen van een rustiger verleden vaarwel te zeggen voor de weliswaar comfortabele maar toch koudere verlichting van een „verlichte" twintigste eeuw. Maar aan het einde van deze maand zal de P.E.Z.E.M. de electrificatie van Tholen hebben voltooid en zullen de ouderwetse modellen van straatlantaarns voor goed uit het stadsbeeld verdwenen zijn. OOSTKAPELLE De stemming In de gisteravond gehouden raadsvergadering was wel in lijnrechte tegenstelling met de „lichtelijk verhitte" sfeer van de vorige bijeenkomst. Burgemeester F. G. Sprenger deelde overigens tot ieders BERN (A.P.) Zwitserland zal ge durende drie jaar een proef nemen met een nieuw volkslied. Het oude volkslied, dat dateert van 1848, heeft dezelfde me lodie als het Britse en het Oostenrijkse volkslied. Naast dit bezwaar wordt er in een regeringscommuniqué op gewezen dat de tekst geheel in onbruik is geraakt. Het nieuwe volkslied, dat goedgekeurd is door de meeste kantons en waarvoor honderden plaatselijke koren, die de bondsregering geraadpleegd heeft, zich uitgesproken hebben, zal tot 31 december 1964 gebruikt moeten worden. Daarna zal de regering de kwestie opnieuw bekijken. De tekst van het nieuwe volkslied ver schilt in de drie officiële taien van Zwit serland. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Nederlandsche Bachvereniging viert op 1 oktober haar veertigjarig bestaan. Het jubileum zal herdacht worden met een aantal concer ten, waarvan het eerste volgende week zaterdag in de Grote kerk te Naarden gegeven zal worden. Het jubileumprogramma omvat verder orgelconcerten in Amsterdam, Haarlem en Utrecht. Een galaconcert in de Am sterdamse Stadsschouwburg op 22 no vember besluit de jubileumviering. tevredenheid mede dat de gemeente Oostkapelle 350.000 gulden mag verwer ken voor rioleringswerken. Deze mede deling, die van het college van G.S. was binnengekomen, werd met verrassing aan gehoord. De raad machtigde B. en W. tot aan besteding van de betreffende werken over te gaan. Het betreft hier het leggen van riolering in de Brouwerijweg, de Molenweg, de Domburgseweg, de Dorps straat (zuidzijde), de Duinbeekseweg en het Burg. van Teylingenpark. Hopelijk zal nu met het voorjaar 1962 de zuivering en de riolering van de gehele gemeente compleet zijn. De voorzitter deelde verder mee dat aan het bevolkingsonderzoek op t.b.c. door 730 personen werd deelgenomen, bijzondere gevallen waren niet geconsta teerd. Het aantal personen dat medewer king verleende mag bevredigend worden genoemd. Verheugend was ook de mede deling dat G.S. geen bezwaar heeft tegen de gunning van de aanleg van wegen in de uitbreidingsplannen. De wegen in het uitbreidingsplan Duinweg west en oost aan de fa. J. en K. T. de Oude voor 150.563 gulden en de wegen in het uit breidingsplan kom voor 98.947 gulden. Een verzoek van de gebr. Broere N.V. te Dordrecht betreffende de aankoop van een perceel gemeentegrond voor de bouw van een benzinestation nabij de smederij Hillebrand werd mede op advies van de A.N.W.B. en de rijksverkeerspolitie af gewezen. Uit een veertiental personen, die solliciteerden naar de functie van gemeentewerkman, werd de heer Jac. Brasser te Oostkapelle gekozen. Een weinig triest achtte men de mede deling van de voorzitter dat de commis sie uitbreidingsplannen Walcheren be zwaar maakt tegen een kampeerterrein aan de Randduinweg. De raad was ver wonderd en teleurgesteld. Enkele bittere opmerkingen werden gemaakt. De grond waarop het kampeerterrein geprojecteerd was is voor agrarische doeleinden prac- tisch ongeschikt. Komt er geen grotere kamoeer-accom- modatie zo zeiden verschillende raads leden dan zal het sf^^nd t«* Oostkapelle in het vervolg lioofdzakeliik bevolkt worden «*^or kampeerders uit naburige gemeenten. Het dochtertje van de heer V. V. uit Sint-Annaland kwam zodanig'te val len, dat doktershulp moest worden in geroepen. Dokter Nooteboom moest een gapende wonde aan het voorhoofdje van de kleine meid hechten. Wieier successen in België AXEL. Dit weekeinde namen enke le Axelse wielrenners deel aan een wed strijd te Temse in België. Winnaar werd Theo Verschueren uit St. Jansteen, gevolgd door Henk de Waal uit Axel. terwijl de 41-jarige Cor van Espen beslag wist te leggen op de derde plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3