Zee-aquarium in Ylissingse „bom-vrije"- toren ABASIN Zo'n heerlijke reep cadeau IWXTTA l voor 10 Kwatta-soldaatjes - Samenwerking op gebied van grondonteigening Terneuzense bunkers met dynamiet de lucht in Een tehuis voor boeken van Koudekerkse volksbibliotheek - NIET GESCHIKT VOOR OUDHEIDKAMER BIJ RESTAURATIE KWAMEN NIEUWE ONTDEKKINGEN AAN HET LICHT nï.mht TIP... Auto brandde uit OPENT VRIJDAG 15 SEPT. 12 UUR Oude vloer verkocht Brandweercorps hield oefening Groede krijgt een (klein) carillon Italiaanse technici hij Deltawerken Fruitfee strandde in de modder De heer L. A. Hartman nam afscheid van Den Haag JF RIFCIF 6 Dagelijks bestuur Z.L.M. Zeeperen" OPHOGING DIJK TOT DELTAHOOGTE Hilversummer ontvouwt plan over verbinding over Westerschelde Provinciale AVO-dag Zeldzame vogel in de Westhoek Jeugdkorps Euterpe geeft blaasonderwijs Dinsdag 12 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 •25» V V V? - A VLISSINGEN. Een zee-aqua rium aan de Vlissingse boule vard? Het is een van de mogelijk heden, die het gemeentebestuur van Vlissingen in beraad zal ne men als het gaat spreken over de bestemming van de Gevangen toren. Met de beslissing daarom trent behoeft men nog geen haast te maken, want de restauratie van het historische gebouw is nog in volle gang. Het is zelfs vrijwel ze ker dat de oorspronkelijke streef datum, die in de zomer van 1962 ligt, niet zal worden gehaald. Dat komt, omdat bij de restauratie van de Westtoren nieuwe gegevens naar voren zijn gekomen. Bijna een jaar geleden is het aanne mersbedrijf Dl Geuze en Zonen uit Mid delburg begonnen met de restauratie van de toren. De gemeente Vlissingen gaf de opdracht voor de herstelwerk zaamheden, nadat al van 1945 af de noodzaak van de restauratie vast stond. De toren is in de oorlog door een vol treffer aan de Bressiaanse kant getrof fen. De buitenste ommanteling raakte ten gevolge van de oorlogshandelingen los van de binnenmuur en zakte naar buiten scheef. Met een ijzeren hoepel om de toren is die buitenste muur ja ren lang voor instorten behoed geweest. Bij het uitvoeren van de restauratie werkzaamheden is gebleken, dat de plan nen op verschillende punten niet klop ten met de oorspronkelijke toestand waarin de toren zich heeft bevonden. In de oude toren waren twee geweiven, een boven de kelder en een ander dat het dak vormde. Aan oude gaten de muren heeft men echter gezien, dat bij de bouw van de toren geen gewei ven zijn gebruikt. Deze zijn later aan gebracht. Oorspronkelijk bestonden vloer en dak van de toren uit een ster van dikke balken, terwijl de openingen tus sen die balken gedicht waren met planken. Rijkswaterstaat DIJKSWATERSTAAT is met deze ont- fl dekking zeer ingenomen. Deze dienst vond het niet juist, dat de ingang van de toren beneden boulevardniveau ligt. Die ingang ligt zo laag, omdat de bou levard in de loop van de jaren is opge hoogd, terwijl de toreningang op het zelfde niveau is gebleven. Wanneer de toreningang omhoog zou komen, zou dat niet stroken met de oude gewelven, die dan immers ook op een verkeerde hoogte zouden liggen. Nu worden deze gewelven toch uitgebroken omdat zij niet passen bij de oorspronkelijke toren. De ingang van het bouwwerk kan nu zonder bezwaar op dezelfde hoogte als de boulevard worden gelegd. De kelder onder de toren wordt dichtgegooid, om dat de boulevard wordt verzwakt door zo'n ondergrondse holte. De andere wijziging in de oorspronke lijke restauratieplannen wordt veroor zaakt door de vondst van de plaatsen waar vroeger de ramen zaten. Aan de hand daarvan kwam men tot de con clusie, dat de vensters vroeger veel gro- Klein begin van brand TERNEUZEN. Een kleine vergeet achtigheid kwam de weduwe N.-M. uit de Donze Visserstraat duur te staan. Ze had haar woning verlaten zonder er aan te denken dat ze in de bijkeuken een ketel op het oliestel had laten staan. Toen het water verkookt was ontstond een begin van brand. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar het vuur was toen al geblust. SCHOONDIJKE. Een uitgebrand wrak was de zielige rest van wat eens als een Renault over de Zeeuwsche en Vlaamse wegen toerde. Op de rijksweg 58 verloor de heer S. uit Sluis gisteren de macht over zijn stuur waardoor hij met zijn wagen in een sloot terecht kwam. S. werd licht gewond. Zijn twee jarig dochtertje kwam met de schrik vrij. Minder gunstig liep het met de auto af. De wagen, die toch in een vri; nat milieu terecht was gekomen, vat te vlam en brandde uit. Toen de brand weer verscheen, viel niet veel meer te redden. ter zijn geweest. Er zaten oorspronkelijk kruisramen in de toren. Deze ontdek king klopt precies met wat op oude te keningen van de Westtoren te zien is. De toren krijgt niet een plat, maar spits dak. Ook dat is volgens oude pren ten juister. Men heeft hiertoe besloten, toen bleek dat het gewelf dat het dak van de toren vormde, er niet in hoor de. Het lag voor de hand, dat een ster van balken zoals die welke de kelder bedekte, niet heeft dienstgedaan als dak. Misleidend TAE WESTERTOREN is in Vlissingen be- ■*-' ter bekend onder de naam „bom vrije toren." Deze naam is echter mis leidend, omdat de West- of Gevangen toren nimmer bomvrij is geweest. De naam is ontstaan, omdat Napoleon aan de toren vast een kazerne liet bou wen, die voor die tijd inderdaad bom vrij was. Lang heeft die kazerne met bestaan. Op het ogenblik is er van dit Napoleontische bouwwerk niets meer over. Op de plaats waar de kazerne vroeger stond, is» na de oorlog het ge bouw van de COAK gezet. Met de bouw van zijn bomvrije ka zerne heeft de Franse keizer VUs*iugen onherstelbare schade berokkend. Hij liet de landtoren en de poort, die vroe ger samen met de Westtoren de West poort vormden, afbreken. Deze West poort was het belangrijkste overblijfsel van de vroegere ommuring van de stad Vlissingen. Het heeft maar een haar gescheeld, of ook de Westtoren was van het Vlis- sings toneel verdwenen. In 1890 heeft het gemeentebestuur namelijk plannen gehad, om de historische toren maar af te breken. Het bouwwerk stond, zo zei men, de ontwikkeling van de stad in de weg. De toren staat ook aller minst practisch, midden op de boule- Advertentie) BEURS VOOR MODE I EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW t/m 27 Sept. KAPELLE Het CJMV gebouw Obadja in Kapelle is voorzien van een nieuwe vloer. De bovenste bedekking hiervan moet nog worden aangebracht maar toch kan het thans weer voor vergaderingen worden gebruikt. Ten overstaan van notaris Kram werd za terdagmiddag het hout van de oude vloer publiek verkocht; hiervoor bestond een zeer grote belangstelling. Er werden ho ge prijzen betaald omdat het materiaal nog van beste kwaliteit was. ST. LAURENS. Donderdagavond werd door de brandweer een alarmoe fening gehouden, in de smederij van de heer Hillebrand was door laswerk- zaamheden namelijk brand ontstaan. De brandweer, die spoedig ter plaatse was had het vuur snel in bedwang. Bij deze oefening, die onder bevelvoering stond van Onder-commandant G. de Regt, was het college van B. en W. aanwezig. Na afloop werd het brandweercorps op het Gemeentehuis door Burgemees ter en Wethouders ontvangen. De heer A. P. Gideonse werd door de Burge meester onderscheiden met het kruis van verdienste en een oorkonde voor twaalf en een half jaar trouwe dienst. De commandant wenste namens het corps de heer Gideonse geluk met deze onderscheiding, waarna de oefening werd besproken. vard. Hij verhinderde de aansluiting van het boulevard-deel buiten de oude stad, met dat deel dat van ouds binnen de ommuring van Vlissingen had gele gen. Weigering OP VERZOEK van het ministerie van Binnenlandse zaken heeft de minister van Oorlog, onder wiens beheer de Westtoren toen resorteerde, geweigerd medewerking te verlenen aan de af braak van het historische monument. De afbraak-plannen heeft men toen ver vangen door een restauratie. De her stelwerkzaamheden zijn uitgevoerd, doch niet precies met inachtneming van de oude gegevens over de toren. Men ver moedt, dat de te kleine ramen in 1890 zijn aangebracht. Wat er precies met de Westtoren zal gaan gebeuren, als het gebouw weer in oude luister is hersteld, moet nog na der worden bekeken. Enige tijd geleden heeft een commissie opdracht gekregen, de mogelijkheden voor het gebruik van de toren, te bekijken. In het rapport, dat deze commis sie daarover heeft uitgebracht, komt naar voren, dat de „bomvrij toren" niet geschikt is voor oud heidskamer of museum, hoewel het gebouw voor de oorlog enige tijd als zodanig heeft dienst ge daan. Voor het bewaren van oude documenten en voorwerpen is de toren niet aan te bevelen, omdat het gebouw met zijn dikke muren veel te vochtig is. Ook voor expo sitieruimte komt de toren niet in aanmerking; er komt, ook door de vergrote vensters, veel te weinig licht binnen. In het rapport wordt als mogelijkheid genoemd, een zee- aquarium in de oude toren aan te brengen. Boven dit aquarium zou dan nog plaats kunnen zijn voor een klein restaurant. (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! GROEDE. Over een voorstel van B; en W. om een bedrag van 4400 gulden te voteren voor de aanschaf en de montage van een carillon ontstond gisteravond in de raad van Groede enige discussie. En kele raadsleden meenden vast te moeten stellen dat het hier om zuivere luxe ging, waarbij ze enkele utiliteitswerken opsom den die voorlopig voorrang zouden moe ten hebben. Een goede ophaaldienst voor het huisvuil en dergelijke prozaïsche za ken werden het strijdperk binnengesleept om te concurreren met een vrolijk klok- kespel. Toen het ten slotte op een stem ming aankwam werd het voorstel van B. en W. met drie tegen twee stemmen aanvaard. Besloten werd een stuk grond aan de uitvalsweg te verkopen aan de heer Van Royen uit Brussel. Op het betreffende perceel zal een bungalow gebouwd wor den. Op verzoek van het Verbond voor veilig verkeer werd een eenmalige sub sidie toegekend voor de verbouw van het kantoorpand te Hilversum. Het be stuur van de r.k. lagere school ontving medewerking voor de aanschaf van schoolmeubilair. Akkoord ging de raad met een voorstel van het Vrije van Sluis om de toegangsweg naar het strand bij het badpaviljoen De Groe te verbeteren. De gemeente zal 80 procent van de kos ten dragen, hetgeen neerkomt op een be drag van 2400 gulden. Bij de rondvraag vestigde de heer Marijs de aandacht op de wenselijkheid om de ontwikkelings mogelijkheden van de gemeente met spoed nader te bekijken. In dit- verband vroeg hij naar de mogelijkheid voor de stichting van kampeerterreinen. BRUINISSE Nadat vrijdag een gezel schap Fransen de Deltawerken had be zocht, was gisteren een twintigtal Italianen de gast van rijkswaterstaat om een kijkje te nemen op de Krammerplaat waar men momenteel bezig is met de asfaltering van de westelijke dijkkant. Het is een excursie die georganiseerd wordt door de Shell Nederland, met als reisleider de heer Mabies. Het Italiaanse gezelschap arriveerde met een Belgische bus uit Antwerpen. Met de rondvaartboot Lodewijk werd een tocht gemaakt naar de Krammerplaat. Het gezelschap bestaat uit gouvernements ambtenaren van de Italiaanse waterstaat en technici in dienst van particuliere be drijven. De jaarlijkse collecte van de Ne derlandse Vereniging tot steun aan het KWF voor de kankerbestrijding heeft in Meliskerke Iil7,82 opgebracht. LAMSWAARDE. Hoewel het woord fruitfee gedachten oproept aan een sprookjesachtig en on aards wezen, bleek Anneke Mi- davaine, de charmante fruitfee 1961, niet menselijks en vooral niets vrouwelijks vreemd te zijn. Gistermiddag beaooht zij het fruitbedrijf van de heer G. Vol leman, vice-voorzitter van de N.C.B. in Zeeuws-Vlaanderen. Het lag oorspronkelijk in de be doeling dat de fee met haar ge volg twee hofdames en een bijna voltallig comité een rond wandeling over het bedrijf zou maken. De regen had de grond echter zo week gemaakt dat de dames bij elke stap met haar ho ge naaldhakjes diep in de modder wegzakten waarbij de japonnen bovendien veel van hun glorie in boetten. Fruitfee Anneke vond dit kennelijk jammer en het behoeft dan ook niemand te verwonderen dat het plan onmiddellijk werd ge wijzigd. Er volgde ten huize van de familie Volleman een gezellig gesprek waarbij het zeer genoeg lijk toeging. Anneke stal zonder dralen het hart van de heer en mevrouw Vol leman toen ze het fruit en alles wat er bij pleegt te horen vergat voor het tien maanden oude zoon tje Paul, dat op nogal luidruch tige wijze de aandacht vestigde op zijn bestaan. Veel belangstelling voor vertrek Henry Dunant BRUINISSE Ondanks het druilerige weer waren er heel wat belangstellenden en familieleden bij de rijkssteiger in de vluchthaven te Zijpe om getuige te zijn van de inscheping van chronische patiën ten op het Rode Kruisschip J. Henry Dunant. In totaal ging een twintigtal pa tiënten in Bruinisse aan boord. Bij het vertrek was niet alleen het bestuur van de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis aanwezig, maar ook afgevaardigden van de afdelingen Dreischor, Oud Vossemeer. St. Philipsland en Zierikzee. Het heeft daarbij niet aan geschenken ontbroken. Als attentie van de afdeling Bruinisse werd een doos boterbabbelaars aangebo den. De meisjes van de chr. huishoud school te Bruinisse en de Rode Kruisafde- lingen van de Westhoek en St. Philipsland zorgden voor zakjes fruit. Ten slotte bracht de afdeling Schouwen-Duiveland van de plattelandsvrouwenbond een groot aantal pakjes biscuits mee. Het schip heeft gisteren in Numansdorp nog 35 Rot terdamse gasten aan boord genomen. Aanvaring in Hansweert HANSWEERT. Bij het manoeuvre ren in de Buitenhaven te Hansweert ontstond een aanvaring tassen het vijf honderd ton metende, met mais gela den. Nederlandse m.s. „Cornelia" en het duizend ton metende met erts ge laden Franse m.s. „Ingris". De „Cor nelia" liep hierbij schade op aan het achterschip. De „Cornelia", op weg van Antwer pen naar Sneek, en de „Ingris", op weg van Antwerpen naar Straatsburg, kon den de reis voortzetten. MIDDELBURG. De nieuwbenoem de directeur van het Gereformeerd Maatschappelijk Werk in Zeeland, de heer L. A. Hartman, heeft in het wijk- gebouw aan de Apeldoornselaan af scheid genomen van Den Haag. Groot was de waardering voor de heer Hart man, die in de residentie tal van func ties had. Namens de stichting Sociale Wijkcentra herinnerde wethouder C. H. P. W. van den Oever aan de arbeid van de scheidende voor het Koningin Wilhel- minafonds, het omvangrijke werk na de watersnood van 1953, de zorg voor de repatriërende mens en de huishoudelij ke en gezinsvoorlichting. „Wij zullen kunnen voortbouwen", aldus de wethous der, „op het werk dat u verricht heeft. De heer Van den Oever bood daarna de heer Hartman een boek over kaste len aan. Mevrouw Hartman ontving een plant. De secretaris van de Sociale Raad, jhr. mr. G. Th. Gevers Deynoot, belicht te het werk van de heer Hartman als referendaris bij deze raad. Hij bracht de naar Zeeland gaande hartelijk dank voor diens vruchtbare arbeid in Den Haaig. Jhr. Gevers Deynoot liet zijn woorden vergezeld gaan van drie boe ken. De heer Th. Schuurmans konsta- teerde dat het heengaan van de heer Hartman een verlies betekent voor de sociale wijkcentra. Ook hij bood een boekwerk aan. Nog tal van sprekers en spreeksters voerden daarna het woord, waarna de heer Hartman allen voor hun belangstel ling dank bracht. Advertentie Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 et) Moedercursus in raadszaal BIGGEKERKE. In de Biggekerkse raadszaal werd een moedercursus ge opend door de voorzitter van de Oranje- Groene-Kruisvereniging, burgemeester J. L. Dregmans. Deze cursus zal wor den gegeven door de districtsverpleeg ster van het Groene Kruis in Zeeland, zuster Van den Ende, en zal bestaan uit een zuigelingen- en kleutercursus. De plaatselijke leiding is in handen van de wijkverpleegster zuster Mijnders. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit dat in Biggekerke een dergelijke cur sus weer kan worden gegeven. Het was hem bekend dat veel nuttige en nood zakelijke kennis werd bijgebracht. Met het oog daarop verleende de plaatselijke kruisvereniging gaarne haar medewer king en vooral ook omdat de deelname altijd goed genoemd kan worden. Vijf tien cursisten hadden zich opgegeven. GOES. Op de gisteren gehouden vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. deelde de voorzitter, ir. M A. Geuze mede dat hü tezamen met de heer Van Iwaarden een bespreking heeft gehad met vertegenwoordigers van de Noordbrabantse Maatschappij van Land bouw en van de Hollands Maatschappij van Landbouw over een eventuele sa menwerking op het gebied van grond, pacht- en' onteigeningszaken in hei zuid-westen van Nederland. Gezien de grote plannen op het gebied van kanalen, wegen en industrialisatie voor dit deel van ons land zou een zekere vorm van samenwerking zeker nut kunnen afwer pen. Er zal verder naar deze vorm ge zocht worden. Het bestuur wees nogmaals op hèt grote belang van een inpoldering van het land van Saeftinge. Nu het er op begint te lijken, dat er een akkoord tussen België en Nederland inzake het vraagstuk van waterwegen naderbij komt, klemt deze voor Zeeuws Vlaan deren belangrijke kwestie te meer. De noodzaak om compenserende landbouw- KOUDEKERKE. Weliswaar is het maar een klein gebouwtje, dat nieuwe tehuis aan de Kerkstraat voor de volksbibliotheek, staat er nog geen deur in die was afgekeurd en werd teruggezonden en is het van buiten nog niet afgeschilderd, toch is het bestuur van de bibliotheek en met haar de gemeente Koudekerke er wel een beetje trots op. Want tenslotte is het het eerste ech te tehuis voor de boeken van de zes tigjarige bibliotheekvereniging. In 1899 opgericht is het eigenlijk altijd een beetje zwerven geweest. Dan hier, dan daar werden de boeken opgeslagen en vaak waren de tijdelijke tehuizen van mindere kwaliteit of te bekrompen. Burgemeester J. L. Dregmans zei dan ook gistermiddag tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis, die vooraf ging aan de opening van het gebouw, dat men eigenlijk door het kleine, he lemaal niet om zijn „schoonheid" op vallende huisje moest „doorkijken". Want dan ziet men de hele Koudekerk- HAAMSTEDE. Het bordje „zeepieren" dat in de Westhoek op vele plaatsen de mogelijkhe den aangeeft om het visgenot voor 100 pet. uit te kunnen voe ren heeft onlangs tot verwikke lingen geleid. Op die plaats waar normaal alleen maar man lijke personen met hun busje aan de achterdeur komen om wat van dat slijmerige gedoe te kopen, kwam op een zekere dag een mevrouw. Mevrouw, die erg goed was in de biologie, doch schijnbaar minder in haar waarnemingsvermogen, vroeg met aandachtige oren waar de eigenaar deze „zeeperen" had gehaald en of er een mogelijk heid was om deze eens te zien. De pierenverkoper heeft harte lijk gelachen om dit verzoek en mevrouw gewezen op de juiste tekst op het bordje. Mevrouw be loofde in het vervolg bij het op merken de puntjes beter op de i te zetten. TERNEUZEN. Met doffe knallen wijken de bunkers bij de watertoren voor het geweld van dynamiet waarmee de fa. Harden- berg deze souveniers uit de oorlog te lijf gaat. Ongeveer drie weken is men bezig met het laten explo deren van de betonnen gevaarten. Het is een heel karwei want de constructie is bijzonder solide. Deze werkzaamheden vormen de inleiding tot de ophoging van de dijk tot Deltahoogte. Voor de drie hunkers geheel zijn ge sloopt, zullen er wel enige maanden ver strijken. Het puin wordt gebruikt ter versteviging van de ondergrond bij de opbouw van de dijk, die zal gaan ver rijzen waar zich nu de gracht bevindt. Als de werkzaamheden volgens plan verlopen de uitvoering hangt o.m. af van de vordering van de houw van een nieuwe afwateringssluis ongeveer anderhalve kilometer verder zal in januari van het volgende jaar een zand zuiger beginnen de gracht vol te spui ten met zand uit de Schelde. De uitvoering van dit werk staat on der supervisie van de fa. Van Oord uit Werkendam en zal een jaar in beslag nemen. Over de dijk, die ongeveer drie meter hoger wordt dan de tegenwoor dige, komt een wandelpad. Ook aan de andere zijde van de haven is men reeds begonnen met de voorbereidende werk zaamheden, se gemeenschap, aldus de burgervader, die het verder een opvallende zaak vond dat in het uitbreidingsplan west voortdurend gebouwen van openbaar karakter bijkomen, waar de hele ge meenschap gebruik van maakt. Hij noemde naast het te openen gebouw van de volksbibliotheek, het wijkge- bouw, de kleuterschool en het postkan toor en binnenkort de boerenleenbank Het belang van de bibliotheek vond de burgemeester in de invloed die het kan hebben op de moderne jeugd, die het leven schijnt te zijn verleerd. Hij memoreerde verder aan de aanvankelij ke beslissing van de raad geen steun te verlenen aan de vereniging. Later is men daar op terug gekomen, omdat de raad zich realiseerde welk een be langrijk aspect de bibliotheek in de dorpsgemeenschap vormde. De genodigden wandelden vervolgens naar de Kerkstraat 4 waar burgemees ter Dregmans de sleutel van de voor deur uit een bibliotheekboek haalde en het gebouwtje ontstoot. De ruidte in het gebouwtje is verrassend groot en de bibliotheek, die ruim 2300 boeken telt, kan dan ook zeer gemakkelijk wor den uitgebreid. In elk geval krijgt de bibliothecaris, de heer H. A. Mosselman, die al 32 jaar zich aan dit liefdewerk wijdt, het een stuk gemakkelijker en kan hij zijn „klanten" beter aan een span nende roman of een gezellige verha lenbundel helpen. In het gemeentehuis werd het glas geheven op de goede toekomst van de bibliotheek. De voorzitter van de ver eniging, de heer W. P. Roose, dankte het gemeentebestuur voor het Drachtige cadeau, zoals hij het nieuwe gebouw tje noemde. Verder namen nog het woord mevrouw M. Westerhout-Van Sparrentak namens de Stichting Werk verband van Protestantse bibliotheken in Zeeland en de aannemer, de heer J. W. Christiaanse. Onnodig is het te vermelden dat de vele geschenken voor de bibliotheek uit boeken of boekenbon- nen bestonden! SAS VAN GENT. - In samenwer king met de te Sas van Gent geves tigde personeelsvereniging en de Sasse Kunstkring organiseert de ZVU op woensdag 20 september in het Sociaal Gebouw van de Stijfsel- en Glucosefa- briek een lezing door de heer A. Spits nit Hilversum over zijn plan „En nu.... de Westerschelde". De heer Spits be handelt de vraag wat er, nu het Delta plan in het middelpunt van de nationa le en internationale belangstelling staat, met de Westerschelde gaat gebeuren. Het plan van de heer Spits beoogt een afdoende beveiliging te scheppen voor Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land met een vaste oeververbinding tus sen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Nederland. Door het rechttrekken van de Westerschelde ontstaat er een up to date scheepvaartverbinding voor Ant werpen, een gunstige situatie voor de verwerkelijking van de Kreekrakplan- nen en een ideale mogelijkheid tot het aanleggen van „buiten"-havens. Daarbij komen nog andere mogelijkheden: uit breiding en aanleg van andere havens, industrieterreinen, recreatiegebieden, landaanwinst, een verbinding Rotter- dam-Antwerpen. Niet alleen de heer Spits heeft op deze avond gelegenheid zijn plan uit voerig toe te lichten. Er is ook gezorgd dat in een discussie andere tot oordelen bevoegde personen aan het woord ko men. waarbij zeker aan de bezwaren tegen deze ideeën de nodige aandacht geschonken zal worden. Ook van Bel gische zijde bestaat belangstelling voor de causerie. grond te vinden voor die hoeren, wier bedrijven moeten verdwijnen voor de industrialisatie van Terneuzen en om geving, wordt ook steeds dringender. Besloten werd om de gewestelijke raad van het Landbouwschap te verzoeken zich via de landelijke organen met een adres tot de regering te wenden. Verwerking aardappelen Het bestuur besprak opnieuw de ver schillende plannen, die er zijn om aard appelen te verwerken tot droge patates- frites en chips. Ook in het noorden des lands is door boeren een nieuwe N.V. ge sticht. Besloten wordt dat het bestuur zich verder op de-hoogte zal stellen van de pogingen, die in het eigen gebied worden gedaan. De door het Landbouwschap ingestelde commissie, die de opbouw en de finan ciering van de Stichting Nederlandse uien-federatie moet bestuderen mede in verband met de financiering in de toe komst, zal binnenkort met haar werk zaamheden beginnen. De heer J. B. Becu maakt deel uit van deze commissie. Het Landbouwschap stelt een nieuwe uitgave van de brochure „Verkeersvoor- schriften in de landbouw" ter beschik king tegen de kostprijs. De uitvoerende commissie van de onderlinge verzeke- rings maatschappij der Z.L.M. voor mo torvoertuigen zal bezien hoe deze bro chure zal worden gesteld. Besloten werd een subsidie van 25.— te verlenen voor de provinciale fokdag, die op 29 augustus door het Varkensstamboek in Zeeland is georganiseerd. Naar aanleiding van een uitvoerig schrijven van de heer K. de Buck uit Oostkapelle inzake de bodemstructuur, vooral na inundatie en herverkavelings- werkzaamheden, werd besloten dat deze belangrijke kwestie ter sprake zal wor den gebracht in een bespreking tussen de hoofdingenieur-directeur van de cul tuur-technische dienst, het secretariaat der Z.L.M. en de heer De Buck. Er zal ook iemand uit Schouwen-Duiveland worden uitgenodigd. De kringvoo-rzitters deelden mede, hoe de actie voor het hulpfonds in hun kring werd gevoerd. In de beheers commissie wijst het bestuur aan de heren W. Koster en mr. J. F. G. Schlin- gemann. De gipsverstrekking is gunstig verlopen. Verdere mededelingen worden gedaan over de verdere pogingen, die bij centrale instanties zijn gedaan om op de een of andere wijze hulp te ver lenen. Akkerbouw De heer J. B. Becu deed een aantal mededelingen inzake de akkerbouw. De oogst is in het zuid-westen redelijk goed binnengekomen. Er is nog geen defini tief mengpercentage voor de inlandse tarwe vastgesteld. Voorlopig blijft dit op 35 pet. De aankoopprijs ligt nog onder de garantieprijs. Het V.I.B. komt echter in oktober aan de markt. Door onverwachte afwijking van de kwaliteit van de gerst in het buitenland zijn de afzettingsmogelijkheden voor onze gerst als brouwgerst gestegen. Rood-China heeft grote aankopen o.a. in Frankrijk en Canada gedaan, waardoor er in de sector voedergranen thans wel iets meer perspectief zit dan vorig jaar. De onder handelingen met het ministerie van Landbouw over de prijzen gaan begin nen. Het lijkt er op of het beleid in de E.E.G. nu een belangrijker rol zal gaan spelen. Door een geringere oppervlakte suikerbieten zal er een beter evenwicht zijn tussen binnenlandse produktie en consumptie dan verleden jaar. De heer P. J. J. Dekker deed enige mededelingen inzake de afzetmogelijk heden van het fruit. De oogst is in Zee land redelijk en de afzet verloopt gun stig. De vergadering is van mening dat de teeltvergunningenregeling niet geheel kan worden gemist, zulks in overeen stemming met het standpunt van de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. Be sloten wordt een jaarlijkse bijdrage te verlenen voor een Z.L.M. demonstratie- bedrijf voor de groententeelt onder glas te St. Annaland. De hogere en middelbare landbouw school te Dordrecht zijn door de minis ter aan het K.N.L.C. toegewezen. Het bestuur spreekt zijn voldoening uit over deze beslissing. Besloten werd een samenwerking tot stand te brengen met de contractzaadtelersvereniging in het het noorden van het land. Besprekingen zijn hierover gevoerd en zullen in de komende tijd worden voortgezet. De leden kan hierdoor een goede service worden geboden bij de afsluiting van de contracten. Ook zal contact worden op genomen met de contracttelersvereniging in oprichting te Steenbergen. MIDDELBURG. In hotel Koren beurs te Goes zal op woensdag 27 sep tember as. de eerste provinciale dag van de AVO-raad (sociale zorg voor minder validen) in Zeeland gehouden worden. De bijeenkomst begint om half elf. Na de opening door dr. J. W. No- tetooom, waarnemend burgemeester van Goes, zal de heer P. J. Pekaar, direc teur van het AVO-Arbeidszorgbureau, het onderwerp „Sociale aspecten van de revalidatie" inleiden. Na de pauze spreekt dr. A. Jonk, arts van de Pro vinciale Stichting voor de Revalidatie in Utrecht, over „De medische aspecten van de revalidatie". VLISSINGEN. Tussen België en de onlangs onafhankelijk gewor den staat Kongo schijnen nog steeds misverstanden te bestaan. Een ijve rige Belg was zo vriendelijk ons te attenderen op het (hoogst onopval lende) bezoek van mevrouw Kasa- voeboe, de echtgenote van de Kon golese president, aan ons land. Op zichzeIf zouden we van dit meeleven met onze nieuwsgaring koud noch warm zijn geworden, ware het niet dat deze zuiderbuur ons mededeelde dat mevrouw Kasavoeboe in Vlis singen was uitgenodigd. Er begon toen iets te trillen in ons journalis tiek brein. De Belg werd gevraagd of hij nog meer bijzonderheden wist, maar op zijn „meer weet ik niet", werd hij hartelijk bedankt en begon onze speurtocht. Die „jacht op de primeur" heeft een onzer verslag gevers bijna een hele dag gekost. Maar naarmate de zon steeds meer ter kimme neeg werd de vraag be klemmender of het wel waar was, dat mevrouw Kasavoeboe, die er gens in Holland logeerde, naar Vlis singen zou komen. Het is nu wel zo dat je met Kongolezen nooit weet welke koers zij varen, maar ze kun nen ten slotte niet op twee plaatsen tegelijk zijn. En Belgen hebben niets tegen Kongolezen. Een telefoontje met Den Haag, maar men ons ter loops verzekerde dat er in de resi dentie niets was dat maar enigszins op een Kongolese legatie leek, heeft onze verslaggever uit de droom ge holpen. Hij moest bekennen dat hij wat het nieuws betreft niet met de vinger op de pols had gezeten. Want ergens schijnt iemand verteld te hebben dat mevrouw Kasavoeboe inderdaad iets met Vlissingen te maken had. Niet echter met de Scheldestcbd, maar met mevrouw Fentener van Vlissingen, die de Kongolese presidentsvrouw zelf in het kader van de morele-herbewa- peningsconferentie in Caux, in Ne derland geïnviteerd had „What is in a name", zei Shakespeare. Maar voor onze verslaggever was het met name een Midzomernachtmerrie. BURGH - HAAMSTEDE Vrijdag morgen ontdekte de heer M. L. J. Fok ker in de ijsbaan een zeer vreemde vo gel, die hij bij de eerste aanblik voor een soort gans aanzag. Hij verwittigde de voorzitter van de Vogelwacht en noemde toen de vogel een roodhalsgans. Een juiste determinatie van de vogel bleek later dat de heer Fokker gelijk had gehad. De roodhalsgans zat gezel lig tussen de luid kwetterende eenden en andere in de ijsbaan aanwezige zwemvogels. In de loop van zaterdag hadden we eveneens de gelegenheid om de gans te aanschouwen die toen op een der eilandjes zat en zich voedde met gras. De gans valt direct op door de witte band die over de gehele lengte van het lichaam doorloopt. De voorhals en borst is kastanjebruin. Ook de vleu gels zijn voorzien van een witte streep op een zwarte achtergrond. Het belangrijkste van dit aantreffen is, dat de vogel sinds 1908 maar 11 maal rn ons land is waargenomen. De vogel hoort in Noord-Azië thuis en heeft de toendra's van Siberië als broedgebied Overwinteren doet de roodhalsgans in klein aantal in Hongarije en aan de Bo- ganida, die te zamen met de Ob waar ze ook veel voorkomen, enige rivieren in Siberië vormen. Ook aan de Kaspische Zee komt ze voor als overwinter-vogel Het is dus een vogel die veel in Rusland voorkomt. Toen de Rotterdamse Dier gaarde enige jaren geleden deze vogel nodig had kon ze deze vogel ruilen met een Diergaarde in Moskou die juist ka melen nodig had tegen de koers: 1 ka meel 2 roodhalsganzen. Wel een teken dat ze ook in Rusland niet zo druk voorkomen. De prijs bedraagt momen teel ongeveer 400 gulden per stuk. De vogel is erg schuw en is af en toe te zien tussen de grote aantallen wilde eenden die de ijsbaan herbergt. Voor deze vogels is de ijsbaan een waar eldo rado geworden doordat er zich een enor me biezen-vegetatie heeft ontwikkeld die ongeveer de helft van de baan in be slag heeft genomen. Voor de vogelliefhebbers is het oplet ten geblazen, want de trek naar het zon nige, zuiden is reeds volop begonnen. De kieviten beginnen al in grote zwermen langs de kust weg te trekken. Ze blijven bij mooi weer nog wel wat op het reeds kale land zitten om wat voedsel bij el kaar te zoeken, doch in de vroege och tend en voormiddag gaan ze door. Ook a te horen v,an de de nacht wegtiekken&e regenwulp. w kleinere zangvogels was deze week het doortrekken op te merken van de bonte vliegenvanger, een vogeltje dat hier ook met zo druk voorkomt. Bijna wïïÏÏ??1 mei deze kwam een groepje boompiepers door ook op weg naar de &eidf" ,-rS?dwude Middellandse Zee. rS? 1 liefhebbers is er weer ontzag lijk veel te zien. HEINKENSZAND Dezer dagen zal het door de fanfarevereniging EuterDe" opgerichte jeugdkorps de eerste lessen wiisa'n»niJ? zogenaamd blaasonder- i Us. De leden van dit jeugdkorns heh- vnrm d afgelopen halfjaar algemeen van dë he muziekonderwijs ontvangen bfrgen l&LÏS.Wddt Steen- heer Mannaert is verbonden aan dl Zeeuwse Muziekschool te Middelburc de lessen worden dan ook via de Zeeuw- h?ofëUZie gegeven. Voorlopig zal blaasonderwijs worden gegeven aan een derüental .jongelui. „Euterpë" h^pt dit aantal.in januari a.s. uit te kunnen bre dp" tot tv?1„nt.lg. Tevens staat voor jon gens van 12 jaar en ouder de mogelijk heid weer onen nm "„-VN*: müziekënL0pe.'? algemeen vmmend muziekonderwijs te ontvangen. Aanmel ding hiervoor is echter wel smnedi» starten h® foursus deze week zaï hno„f ?et be?tuur van „Euterpe" in dL P. ze wijze te kunnen voorzien in de behoefte van jonge leden ter ver sterking van het „grote" korps.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3