Niet hengelen naar Soekarno's gunsten h'&ii VLIEGTUIG VALT TE PLETTER: explosies in Italië DIKKE MIST EN HOOG TIJ Golf van arrestaties onder leiders van Frans geheim leger VIJFDE RUSSISCHE KERNEXPLOSIE Nieuwe ramp te Shannon nabij plaats waar Triton verongelukte Tientallen f 183 DODEN WERELDKAART België wijst Poujade uit Batig saldo eeuwfeest: monument Duits onderhoud met Soekarno Geneefse conferentie mislukt Maandag 11 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MR. VAN RIEL KOMT NAAR VOREN ALS TOEKOMSTIG LEIDER VAN DE V.V.D. Zaak-Van der Putten „zit niet goed" Vriendelijk verzoek: stop op tijd voor voetgangers Goede raad: stop op tijd uw hoest met Gebroken Van onze correspondent Jonge vrouw nog enkele uren in leven gebleven Twee dreunen Een uur Water steeg CHEF-OPERATIES NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT STAAT VAN ALARM RIT DOOR RETONWEN OORPIJN ROME (AP-Reuter). Italië is dit afgelopen weekeinde geschokt door een reeks bomontploffingen die al le het werk zouden zijn van Zuid- tiroolse verzetsstrijders. De bom men ontploften ditmaal niet alleen in Noorditaliaanse steden, maar ook in Rome. Eén man liep levensgevaarlijke kwetsuren op; vijf anderen raak ten min of meer ernstig gewond. De Italiaanse politie verrichtte over het gehele land een veertigtal aan houdingen, en heeft een verscherp te bewaking van bruggen en ge bouwen ingesteld. D politie concludeerde dat de tiental len explosies alle het werk van Zuid- tiroolse verzetsstrijders moesten zijn omdat overal hetzelfde soort ontste king werd aangetroffen als de terro risten steeds in het omstreden gebied van de Alto-Adige hadden gebruikt. De meeste bommen waren molotof- cocktails, flessen benzine, die in kof fers en handtassen verstopt waren. Een Oostenrijker werd levensgevaarlijk gewond toen de bom, die hij in een koffer bij zich droeg, 'ntijdig in een Romeinse stadsbus ontplofte. Vier an dere passagiers liepen ook verwon dingen op. Alarmtoestand Op het station van Monza, nabij Mi laan, werden een agent en een bom- expert geblesseerd toen een bom ont plofte, die zij juist onder een perron- bank hadden gevonden. In het hele noorden van het land ver keert de politie in alarmtoestand. De bewakingsdiensten van elektrische centrales, bruggen, en openbare ge bouwen, als musea, gemeentekanto- xen, stations en postkantoren, zijn verdubbeld. De terroristen trachten met deze bom ontploffingen de eisen van de Zuidti- rolers voor grotere autonomie kracht bij te zetten. Geruime tijd hadden zij al geen activiteit meer ontplooid. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De VVD wenst blijkbaar mr. H. van Riel als de toekomstige liberale politieke leider en opvolger van prof. mr. P. J. Oud aangemerkt te zien. Dat is voor het eerst openlijk gebleken tijdens de zaterdag in Scheveningen gehouden massale liberale betoging waarin mr. Van Riel duidelijk naar voren is geschoven. Zijn rede vormde het hoogte punt van de bijeenkomsten in het Kurhaus en het circusgebouw en uit zijn mond kwamen de belangrijkste uitspraken over de liberale doelstellingen en eisen. Prof. Oud beperkte zich tot een krachtig beroep op de liberale jonge ren om, zoals hij, trouw te blijven aan de idealen van hun jeugd. Hij voegde er zelfs aan toe zich er ten volle be wust van te zijn aan het einde van zijn loopbaan te staan. Belastingen Belastingverlaging noemde mr. Van Riel een politieke eis van de eerste orde. De „uitbuigende lijn" van de in komstenbelasting, die de middengroe pen het zwaarste treft, moet verdwij nen. De hoge belastingtarieven zijn een Duitse uitvinding, die na de oorlog met een politieke bedoeling door de aocialistische minister van financiën is gehandhaafd. Voorts achtte mr. Van Riel het een levensvoorwaarde voor de toekomst van ons volk dat het kind uit het arbeidersgezin hoger onderwijs geniet. Zijn afkeuring uitsprekend over de voortdurende hitscampagne tegen mi nister Luns, gaf mr. Van Riel te ken nen dat men het beleid inzake Nieuw- Guinea het beste kan overlaten aan de „grauwe routiniers van buiten landse zaken beter in ieder geval dan aan onverantwoordelijke schrijvers, die nooit iets anders hebben gedaan dan kritiseren. Wij mogen ons gegeven woord niet verloochenen door cadeaus in de vorm van langlopende leningen aan Soekar- no aan te bieden, aldus mr. Van Riel. (Advertentie) De publicaties over de heer Van der Putten hebben bij mr. Van Riel vragen opgeroepen. Het gaat hier om de verant woording van een beleid dat velen kwetsend achten voor hun rechtsgevoel, zo zei hij. Mr. Van Riel kon zich voor stellen dat de heer Van der Putten lastig is geworden. Ik zou het ook worden als ik het gevoel had omringd te zijn door intriges. Deze zaak zit niet goed, riep mr. Van Riel uit, die o.a. de minister van defensie, ir. S. H. Visser, onder zijn gehoor had. Het gehengel naar de gunsten van Soekarno stuitte hem tegen de borst. De oplossing van het probleem-Nieuw- Guinea is geen zaak uitsluitend voor Nederland en Indonesië, maar een object van de machtsstrijd tussen Oost en West. De Soekarnisten krijgen volgens mr. Van Riel gelijk als Kennedy tegen ons zegt: Ga weg uit Nieuw-Guinea. Dan gaan wij en dan is het niet onterend om ons woord te verloochenen, want dat geschiedt het onder druk. Maar wij vragen Kennedy niet om dit te zeggen. Verder kan alleen degene die de politieke situatie in haar achter gronden en bijzonderheden wezenlijk overziet beoordelen wanneer ons land nieuwe initiatieven kan nemen. Oppositie Minister drs. H. A. Korthals be treurde het dat de loyale, zakelijke en opbouwende oppositie van de libera len tegen de kabinetten Drees geen navolging bij de socialisten had ge vonden. Hij deelde mee dat mr. Stik ker van plan was geweest om deze betoging mee te maken, maar dat hij verhinderd was door zijn reis naar de Verenigde Staten. Minister mr. E. H. Toxopeus zei enkele openhartige woorden over de gemeentelijke zelfstandigheid. Als men deze voorstaat zal men ook de grotere eigen verantwoordelijkheid moeten aanvaarden. Van liberale politiek blijft weinig over als men deze verantwoor delijkheid laat vallen en probeert te plukken van de algemene welvaart. Tn deze tijd van welvaart wil blijkbaar niemand meer anders zijn dan ande ren, aldus minister Toxopeus. In beide bijeenkomsten herdacht prof. Oud de overleden ex-premier prof. mr. P. S. Gerbrandy. Zijn naam, aldus prof. Oud. is onverbrekelijk ver bonden met de vrijheid. Naast konin gin Wilhelmina was hij de grote kracht van het verzet. Hij behoorde aan het gehele Nederlandse volk. Reddingsploegen trokken diepe sporen in de modderbanken van de rivier de Shannon, waar de DC-6 is neergestort. Pas bij het keren van het tij werden de wrakstukken voor de redders bereikbaar. Er viel toen echter weinig meer te redden. Niet zo ver van deze plek was zeven jaar geleden het KLM-toestel de Triton neergekomen, waarbij 28 mensen het leven verloren. Van onze correspondent BONN De Westduitse minister voor de Bondsraad, von Merkatz, heeft zaterdag in Wenen een onder houd gehad met president Soekarno en minister Subandrio. De laatsten zijn in Wenen voor een particulier be zoek op doorreis naar Washington. Soekarno zal daar een boodschap van de niet-gebonden landen, die in Bel grado bijeen zijn geweest, overbren gen aan president Kennedy. Von Merkatz heeft de reis gemaakt in opdracht van minister van buitenland se zaken von Brentano. Hij heeft zich door Soekarno laten inlichten over het beloop van de conferentie in Belgrado en van zijn kant nog eens het Westduit se standpunt in Ce kwesties Duitsland en Berlijn weergegeven. Volgens een door Bonn uitgegeven communiqué is het on derhoud „bevredigend" geweest. en fluisterden een gebed in haar oor", vertelde deze man gisteravond met tranen in zijn ogen. „Haar lippen be wogen, ze bad met ons mee. Even la ter verloor ze het bewustzijn." Nog altijd steeg het water van de rivier, terwijl er steeds meer mensen bij het uiteengeslagen vliegtuig aan kwamen. Aan berging van de slacht offers viel toen niet te denken. Pas toen het getij keerde zag men de ware omvang van de ramp. In de dikke brei van slik en modder bag gerden de redders weer naar de wrak stukken. Toen het water weer op kwam had men pas 62 lijken gebor gen. Men vreest dat een aantal naar zee is meegesleurd. De slag om Arnhem zal op maandag 18 september herdacht worden. Het rij- verkeer over de Rijnbrug zal op deze dag tussen zes en zeven uur 's avonds wor den stilgelegd. Automobilisten kan wor den geadviseerd hun route te kiezen via Rhenen. ONDEN Diep weggezonken in de modderbanken van de rivier de Shannon in Zuidwest-I er land lagen gister avond de wrakstukken van een groot Amerikaans pas sagiersvliegtuig, dat daar gisterochtend om even voor vieren was neergestort. Drieëntachtig mensen werden bij deze ramp, de grootste die tot nu toé op de Britse eilanden gebeurde, gedood. Twee slachtoffers waren Nederlanders, de he ren C. Waiboer uit Bennekom en ir. J. W. C. Wesenberg uit Til burg. De meeste andere slachtoffers waren Duitsers (65), verder waren er acht Oostenrijkers aan boord en twee Zwitsers. De bemanning werd ge vormd door vier Amerikanen, plus een Finse en een Oostenrijkse stewar dess. De heer Waiboer was werkzaam bij het Bureau gemeenschappelijke diensten te Wageningen maar woonde in Bennekom. Ir. J. W. C. Wesenberg uit Tilburg was bedrijfsleider in een textielfabriek te Goirle, de fa. Van Puyenbroek. Zeven jaar geleden was niet ver van de plaats waar de DC-6 neerstortte, het KLM-toestel de Triton verongelukt. Bij de ramp met de Triton, die bestuurd werd door gezagvoerder Viruly. kwamen toen 28 mensen om het leven. Enkele minuten voordat het Ame rikaanse ongelukstoestel, een DC-6 van de President Airlines, te pletter viel, was het opgestegen van het vlieg veld Shannon. Het had daar een tus senlanding van acht uur gemaakt op een vlucht van Düsseldorf naar Chi cago, waar de meeste passagiers een landbouwcongres zouden bijwonen. Bijna allen waren het boeren of land bouwdeskundigen. Een der passagiers, een jonge vrouw van 23 jaar, heeft de ramp nog enkele uren overleefd. Zij werd uit het neer stortende toestel geslingerd en kwam in de rivier terecht. Hoewel zij zwaar gewond was, wist zij zwemmend de oever te bereiken. Later op de ochtend overleed zij in een ziekenhuis. Er stond een dikke mist boven de Shannon gisterochtend, toen de DC-6 vertrok. Om drie minuten voor vier begon het vliegtuig met brullende mo toren zijn aanloop voor het opstijgen. „Rolling", luidde het radiobericht, dat op de verkeerstoren van Shannon bin nenkwam. Alles leek dus normaal; niets wees erop dat er wat verkeerd ging. Na de start hoorde men eerst niets bijzonders maar weldra klonken er twee doffe dreunen: een ramp had zich voltrokken. Later ontdekte mèn dat de piloot zijn machine een beweging naar links had laten maken in plaats van naar rechts, zoals zijn vliegroute voor schreef. Daar leidt men uit af, dat hij heeft willen proberen naar Shannon terug te keren, omdat er wellicht iets aan zijn toestel haperde. Hij zou dan op een niet meer gebruikte baan heb ben moeten landen. Tijdens het opont houd op het vliegveld zou er, zo ver luidde gisteravond, iets aan het vlieg tuig zijn gerepareerd. Het duurde een uur voordat de eer ste reddingsploegen bij het wrak van het vliegtuig aankwamen. Zij werden niet alleen door de mist, maar ook door het hoge tij van dat tijdstip be lemmerd. Er stond een vrij strakke wind, zodat het water van de Shan non bijzonder woelig was. De DC-6 kwam op ongeveer drie kilometer van het vliegveld terecht, op het zg. Zil veren Strand; een naam die men aan dit deel van de rivier gaf ondanks de uitgestrekte modderbanken die er in liggen. Een duiker ging als eerste het wrak binnen door het gat dat was ontstaan na het afbreken van de staart. Hij bracht de eerste stoffelijke resten naar boven. De meeste slachtoffers waren verschrikkelijk verminkt. Intussen vond een der redders aan de oever van de Shannon de jonge vrouw die als enige de ramp had over leefd. „We knielden naast haar neer De romp van de DC-6 is door mid den gebroken; gistermiddag staken al leen de staart en het achterste gedeel te boven water uit. Een aantal passa giers is bij het neerstorten het toestel uit geslingerd, zo ontdekten de ber- gingsploegen. Uit de afschuwelijke verminkingen maakt men op dat het vliegtuig gedeeltelijk uit elkaar is ge scheurd als door een ontploffing. 'Het landingsgestel is van de romp afgereten. Misschien had de piloot het nog niet kunnen intrekken, misschien had hij het weer laten zakken voor een noodlanding. Het Amerikaanse vliegtuig maakte de vlucht naar de Verenigde Staten in charter. De Duitse boeren zouden in Amerika na het congres in Chicago een rondreis langs landbouwbedrij ven in het middenwesten maken. Tot de passagiers behoorden o.a. enkele Duitse grootgrondbezitters en een re dacteur van de Westduitse radio. Drie Oostberlijnse jongemannen, die het communistische regiem beu waren, verwierven zich gisteren de vrijheid door met een zware vracht wagen dwars door het betonnen muurtje te rijden dat Oost en West gescheiden moet houden. De Oostberlijnse grenswachten waren zo be duusd door dit sterke staaltje dat zij vergaten te schieten. De sterke wagen kreeg slechts enkele deuken en schrammen aan de voorkant. Van onze correspondent PARIJS. In het afgelopen weekeinde zijn in Parijs gearresteerd de Franse brigade-generaal Vanu- xem, divisie-generaal de Boucher de Crèvecoeur, luitenant-kolonel le Barbier de Blignières, de journalist Georges Bousquet, de heer Lauzier- Savin, baronesse Boutmy, de heer Brisseau, werkzaam aan de Franse academie en nog enkele burgers, allen behorende tot de leiding van de organisatie van het geheime le ger (O.A.S.) in Frankrijk. Dit is gis termiddag door Frey, de minister van binnenlandse zaken meege deeld. Generaal Vanuxem, die tijdens de Algerijnse putsch reeds op non-actief was gesteld, evenals generaal Crève coeur, waren de leiders van de O.A.S. in Frankrijk en luitenant-ko lonel Blignières was hun chef-staf. Deze laatste figureerde tevens als co ordinator voor de acties in Algerije en in het Franse moederland. Bij de arrestatie van luitenant-kolonel Blig nières is een grote hoeveelheid docu menten over de O.A.S. in beslag ge nomen. Lauzier-Savin was de organisator van de bomaanslagen in het Franse moe derland. Hij droeg de tite" van chef operaties. Georges Bousquet, de vroe- Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De Sowjetunie heeft zondag weer een kernwapen in de dampkring tot ontploffing ge bracht. Het was ten minste het vijfde in de nieuwe reeks proeven, op 1 sep tember begonnen. De nieuwe proef werd het eerst gesignaleerd in Japan, waar de meteorologische dienst op grond van metingen van luchtdruk- golven de kracht schatte op het equi valent van een miljoen ton springstof. De Amerikaanse commissie voor a- toomenergie kwan echter later met de mededelingen dat de explosieve kracht van deze vijfde explosie overeenkwam met die van verscheidene miljoenen ton nen springstof. Het was voor het eerst sedert 1 sep tember dat luchtdrukgolven boven Japan de weerkundige diensten in dat land aan leiding gaven te vermoeden dat boven de Sowjetunie een kernwapenproef was genomen. De vier voorgaande proeven waren niet op deze wijze in Japan waar genomen; wel op andere, niet nader aangeduide wijze, in de Verenigde Sta' ten. De nieuwe proef kwam een dag na Advertentie Uw dagblad vertelt U het wie, waar, waarom en hoe... De handige N.R.C.-Wereldkaart vertelt U het „wat" van de landen en volkeren, geografisch, econo misch, statistisch en politiek; landstaal, munteenheid en waar dering in guldens, import en export, belangrijkste middelen van bestaan, enz. Een praktische en handige kaart voor de aandachtige kranten- lezer die zich snel en volledig wil orië'nteren. - Maak f 1,-over op postrek.40 t.n.v. Rotterdam, metvermelding "We reldkaart" en U krijgt haar om gaand toegezonden. de verwerping door de Sowjetunie van het Amerikaans-Engelse voorstel over een verbod van alle proeven in de damp kring met die kernwapens die radioac tieve neerslag kunnen veroorzaken, en na de verdaging voor onbepaalde tijd van de Geneefse kernwapenconferentie na ruim drie jaren van vruchteloze ar beid. De verwerping door de Sowjetunie van het Amerikaans-Engelse voorstel hield onder meer een verwijzing in naar de grote numerieke achterstand van de Sowjetunie op het westen wat betreft de tot nu toe genomen proeven met kern wapens. Mocht de Sowjetunie die achterstand snel willen inhalen dan moeten er nog honderdtwintig Russische proeven met kernwapens komen. De numerieke ver houding was na de proefexplosie van zondag: Amerika 165, Engeland 21, Frankrijk 4, Sowjetunie 70. Nova Zembla De nieuwe Russische kernwapenproef werd volgens de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie genomen in het gebied van Nova Zembla. De kernex plosie van zondag was de krachtigste van de nieuwe serie, waarvoor ten min ste twee proefterreinen werden gebruikt. De vier voorgaande proeven waren ge nomen boven Kazachstan. Het kan volgens de Amerikaanse com missie voor atoomenergie niet dadelijk vastgesteld worden of het zondag be proefde Russische kernwapen een atoom bom of een waterstofbom was. In de voorlopig laatste vergadering van de Geneefse kernwapenconferentie wees de Amerikaanse onderhandelaar Stelle er zaterdag op dat het Russische argument voor hervatting van de kern proeven geen steek hield. De Sowjet unie, aldus Stelle, had eenzijdig de af spraak, dat alle kernproeven tot nader order gestaakt zouden blijven, geschon den en bovendien nog de gelofte nim mer als eerste land de proeven te zul len hervatten. Geen resultaat Volgens de Russische zienswijze zou den Amerika en Engeland de kernwa penconferentie hebben willen gebruiken om een legalisatie te verkrijgen van de ondergrondse proeven met kernwa pens. De huidige kernwapenpolitiek van het westen zou een toestand hebben ge schapen waarin niet de radioactieve neerslag het grootste gevaar moest wor den geacht, maar het gebruik van kern wapens tegen bevolkingscentra. Stelle wees er in verband met dat laatste op dat de Sowjetunie nu kenne lijk het gevaar van radioactieve straling van secondair belang zou achten zolang er geen ontwapeningsakkoord was ge sloten. De Sowjetunie verklaarde zaterdag bij monde van premier Kroesjtsjef dat de Geneefse conferentie feitelijk hoege naamd geen resultaat had opgeleverd. gere Algerijnse correspondent van het blad Rivarol, behoorde tot de dienst van luitenant-kolonel Blignières en onderhield de verbindingen met Alge rije, waar oud-kolonel Argout zijn contactman was. De anderen bekleed den allen hoge administratieve func ties. Met deze arrestaties heeft de Fran se veiligheidsdienst een beter inzicht in grote lijnen gekregen in de organi satie van de O.A.S., zowel in Algerije als in Frankrijk. Volgens de laatste ge gevens zou ex-generaal Salan aan het hoofd staan van de gehele O.A.S., met ex-kolonel Godard als verantwoorde lijk man voor Algerije en generaal Vanuxem voor Frankrijk. Ex-kolonel Argout zou het hoofd van de verbin dingsdienst zijn. Als gevolg van de laatste arrestaties in Frankrijk is het parket van het de partement Seine belast met het on derzoek inzake de O.A.S. Alle dossiers zullen worden overgebracht naar Pa rijs. Daar zal er ook het dossier over de aanslag op de Gaulle aan toege voegd worden. Inmiddels zijn in Parijs nieuwe vei ligheidsmaatregelen van kracht gewor den. De rijkspolitie, de stedelijke po litie en de territoriale politietroepen blijven in staat van alarm; rondom het Elysée zijn opnieuw versperringen op gericht en de weg tussen Parite en Colombey staat onder verscherpte be waking. Het algemeen gevoëléh in Frankrijk is, dat indien de aanslag op generaal de Gaulle gelukt was, er een nieuwe militaire putsch zou zijn on dernomen, doch dan in Frankrijk. Daarvoor zou dan generaal Vanuxem, die tot nu toe altijd in zijn huis te Va lence gewoond heeft, naar Parijs zijn gekomen. In Algiers spreekt men er openlijk over, dat indien deze aanslag gelukt zou zijn, de komende vrijdag ex-generaal Salap er een nieuwe re gering zou hebben gevestigd. BRUSSEL (ANP). De Belgische ju stitie heeft een uitwijzingsbevel uitge vaardigd tegen de Franse politieke lei der Pierre Poujade. Poujade zou zaterdag in Brussel als voorzitter van de Franse vereniging Van een onzer verslaggevers OUD-BEIJERLAND. Vlag gen, muziek, toespraken en heildronken kwamen er zater dagmiddag aan te pas toen Oud- Beijerland de vierduizend gul den opmaakte, die waren over gebleven bij het vieren van het vierhonderdjarig bestaan in 1959. Het geld is voornamelijk gesto ken in een monument. De com missaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, trok er een gordijntje voor weg. De belangstellenden stonden toen oog m oog met Lamoraal graaf van Egmont en zijn vrouw Sabina van Beieren. Blindelings De graaf heeft in 1559 het dorp gesticht en het was aan hem te danken geweest dat in 1557 ,,de ruyghte van de vogelaar Jan Dircksz." was herschapen in de vruchtbare polder Oud-Beijerland. De graaf had de polder naar zijn vrouw genoemd. Het was een de gelijke inpoldering geweest. De polder is nog steeds even groot en wordt nog door dezelfde dijken omsloten. De commissaris schetste Eg mont als „een man niet overvloe dig bedeeld met hersenen". Hij had zelfs op weg naar het scha vot nog blindelings vertrouwd op zijn vorst, Philips II. De voorzitter van de feestcom missie, de heer W. P. J. Goosens gaf een andere draai aan de fi guur van de graaf: „Hij was een tolerant en verdraagzaam mens". Dat heeft hem misschien wel de kop gekost. „Het zijn evenwel eigenschap pen. die het mogelijk maken waarlijk in vrijheid te leven" verklaarde hij. Glorieus De burgemeester van Zottegem, een Belgisch plaatsje, waar de resten van Egmont zijn begraven legde een krans bij het gedenk teken. De eerste schepen van Zot tegem, dr. Leon de Vos, las een heel stuk geschiedenis voor met de graaf als hoofdpersoon. voor de bescherming van handelaren en ambachtslieden" spreken over de ac tiviteiten van de vereniging. Tegelijker tijd, zo was aangekondigd, zou hij me dedelingen doen over de Franse land bouwcrisis en over de „crisis in het Franse regiem". Voor hij ook maar een woord had kunnen zeggen overhandigde een re chercheur hem het uitwijzingsbesluit.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5