Kleuren en Klanken verweven tot een feeëriek geheel GOLDEN FICTION Weinig vleiende troon rede van de fruitfee ALS EEN WAARDIGE VORSTIN Tap-Toe Axel trok veertienduizend bezoekers Romantiek en realiteit verbonden in een kleurrijke parade Laat genoegzaamheid varen Tholen Presenteert" bijzonder geslaagd KarelI Na Tap-Toe Tap-Open Niet alleen oesters m Zeeland de zachtste van alle! Opening fruitweek zonnig èn formeel Volgend jaar militaire tentoonstelling in Axel? Fanatiek Kleine matroosjes Tribune >orstond de schrik goed Organisatie prima Auto's botsten in Axel Het is zo simpel als ABC. Wie een zachte sigaret wil maken, die moet de zachtste tabakken kiezen. Laurens doetdat. Laurens U.S./ tabakken*^ggg?*zijn de zachtste van Amerika. U proeft het: zij maken Anneke Midavaine lieftallig en bekoorlijk «CHARMANT Bromfietser lette niet op en werd gewond Financiële steun Goed programma Maandag 11 september 1961 ZEEUW.SCH DAGBLAD Pag. 3 AXEL. Als gebiologeerd staarden duizenden mensen zaterdagavond naar het tegelplateau in het licht van de felle schijnwerpers, waarop een sprookje in klank en kleur, zo ontsnapt aan het brein van ten weergaloos dichter, tot leven werd gebracht. Als tinnen soldaatjes marcheerden de figuren in het steeds wisselende licht vinnig heen en weer, iedere beweging als vastgeklonken aan de elastiekachtige bewegingen van de fraai uitgedoste en grappig krijgshaftige tamboer-maitres en kapelmeesters. Een schouwspel dat zijn hoogtepunt vond in het plechtig gespeelde en meegezongen Wilhelmus dat majes tueus weerklonk over het terrein. Evenwel was de zang maar pover in verhouding tot het aantal aan wezigen, maar wellicht was dit te wijten aan het grote aantal Belgische bezoekers die voor dit festijn van over de grens gekomen waren en misschien ook wel aan de kou, die de toeschouwers verraderlijk had beslopen, het geestdriftige marcheren ten spijt. OVERIGENS liet het weer zich van een feestelijke zijde zien. Nie mand had na het weer van de afgelo pen weken durven hopen op een der gelijk fraai Tap-Toe-weer. De Stich ting Streekcentrum Axel beleefde een gloriedag. Ieder genoot met volle teu gen van het prachtige schouwspel, dat af en toe door de wazige nevels die tussen de rijen doorslopen, een haast onwezenlijk effect opleverde, en maar moeilijk een gedachtenassocia- tie kon oproepen aan de grimmige werkelijkheid die achter al deze kleur rijke uiterlijkheden verborgen zit. Want achter de prachtig blauw met rode en oranje tressen versierde uniformen en de bepluimde mutsen, schuilt er gens een kwestie Berlijn, atoomoorlog, kernexplosies etc. Maar al te graag worden deze dagelijks opdoemende spookbeelden eens een keer verwis seld voor de romantiek, die eveneens onverbrekelijk met de armee is ver bonden. WAT zal er fanatiek gepoetst zijn, dachten velen, die de diensttijd nog niet zo lang achter de rug had den, want zelfs in het bijna volsla gen duister blonken koppels en in strumenten de toeschouwers nog te gemoet. Na de prachtige inzet van het Trom petterkorps der artillerie in blauw met rode uniformen, o.l.v. wachtmeester A. Kleinepier, volgde- het fanfarekorps der Genie o.l.v. adj.-officier W. J. von Berg. Bijzonder mooi klonk het bekende Cornet-Carillon van R. Binge en kreeg daarvoor een extra-applaus- je. Als vierde kwamen de welbeken de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. majoor R. v. Yperen en het Jacht hoorncorps van het Garderegiment Ja gers o.l.v. sergeant-majoor-tamboer klaroenblazer J. H. Jansen vanuit de duisternis het door 70 kw verlichte pla teau opmarcheren. HOEWEL de heren in kwestie het mis schien niet prettig vinden, richtte ieders aandacht zich met iets van vertedering op de Matrozenkapel der Koninklijke Marine. Waaraan zij die sympathie te danken hebben? Aan hun uniformen of omdat de matrozen meestal klein zijn? In ieder geval is het een apart slag. Het applaus dat ze kregen was wel in de eerste plaats bestemd voor de kranig en steii-ach- terover marcherende tamboer-maitre die zijn stok zo angstig hoog de lucht ingooide dat menigeen zich bezorgd afvroeg, of hij hem wel weer zou kun nen opvangen. Maar gelukkig liep dit steeds goed af. NA het optreden van het Jachthoorn korps van het Garderegiment Ja gers Trompettercorps der Artillerie en het tamboercorps van de Luchtmacht instructie- en Militaire Opleidingsschool, kwam dan het langverbeide demon- stratiepeioton van de Luchtmacht. Iedereen had feitelijk zitten wachten op het „spookpeloton" o.l.v. tweede luitenant W. J. Kreupeling. namelijk om het schot dat hierbij gelost wordt. DIT peloton liet een prachtig staaltje van „dressuur" zien. Wanneer u die achtenveertig jongemannen opgesteld zien staan, doet het denken aan een massief blok „soldaat" dat naar believen en op onhoorbare beve len, naar links, rechts, voor of achter kan worden ineengescho ven of uitgerekt, of aan een mi litair marionettenspel. Een be wonderenswaardig staaltje van excersitie, waaraan vele dagen van oefenen vooraf moet zijn ge gaan. Het is bijna griezelig om te zien hoe prachtig gelijk alle be wegingen worden uitgevoerd zonder bevel. Ieder wist dat er zou worden geschoten en in span ning en onder een doodse stilte, slechts onderbroken door het ge ritsel van snoepzakjes, zat men te wachten. Toch veerden de tribunes van de schrik, toen het verlossende schot eindelijk ge lost werd. IN totaal bezochten veertienduizend bezoekers de Tap-Toe. Voor het zover was moest er door de organi satoren een macht werk verzet wor den. De organisatie berustte bij de Stichting Streekcentrum Axel, waar van de heer J. C. Vink, voorzitter, en G. J. A. de Jonge secretaris het leeuwenaandeel verrichtten. Er moes ten tribunes worden gebouwd, er werd een speciaal tegelplateau aan gelegd en er moesten voorzieningen voor het verkeer worden getroffen. Alles verliep echter feilloos, 's MORGENS werd er nog geoefend door de militairen en 's middags werd de eerste voorstelling gegeven voor de jeugd en de ouden van da gen. Tweehonderd gymnasten van de Kring Zeeland van het K.N.C.G.V. ver leenden medewerking, met een mars door de stad en een optreden voor de avondvoorstelling. De middagvoorstel ling trok 4200 bezoekers, en was dus slechts voor de helft bezet, doch de galavoorstelling des avonds was vrij wel geheel uitverkocht. Vele militaire autoriteiten waren aanwezig, waaron der de Nederlandse territoriale bevel hebber, Z. Exc. C. J. Valk. Het is niet te verwonderen dat de nau we straatjes van Axel de mensenmas sa's haast niet konden verwerken. Door de goede organisatie werden de pro blemen echter snel opgelost. Boven dien waren speciale voorzieningen ge troffen voor de autobezitters. QOK de middenstand en niet te vergeten de caféhouders be leefden een gouden dag. Toen het laatste signaal van de Tap-Toe was verklonken gingen, eigenlijk in strijd met het woord Tap-Toe, de Taps in alle cafés open. Velen knoopten nog een feest aan het feest vast, waarbij uooral de zuiderburen zich niet onbetuigd hebben gelaten. De Stichting Streekcentrum Axel kan alles zins voldaan zijn met dit mili taire festijn. Axel, dat nogal militair gezind is, hoopt daarom dat deze parade een traditie zal worden. 99 AXEL. Van vele kanten werd tijdens de officiële plech tigheden die aan de Tap-Toe waren verbonden, de hoop uit gesproken dat er een beter be grip zou komen tussen leger en burgerij. De tafereeltjes die tus sen de bedrijven door konden worden gadegeslagen waren in dit opzicht beslist hoopgevend. Vele militairen bleken al op zeer vriendschappelijke voet gekomen te zijn met het jeugdige vrou welijke deel van Axel en om streken. Want per slot komt zo'n vreedzame invasie van mannelijk schoon niet alle dagen voor. Over vreedzaam gesproken, zowel met een „d" als met een „t", lieten de landsverdedigers zich niet onbetuigd, getuige de lange tafels, waarvan in een om mezien stapels eten verdwenen, om respect voor te krijgen. Zestig adspirant-koks van de Koksschool uit Leiden zorgden voor de versterking van de in wendige mens in de veldkeukens. Niet allen bepaalden zich ech ter bij eten. Zelden werd een peloton hoofden zo snel naar rechts gedraaid als toen enkele Axelse schonen, op eigen initia tief een inspectie afnamen. Daar kon zelfs het „spookpeloton" een voorbeeld aan nemen. En één van de militairen verzuchtte: „ze hebben in Zeeland toch ook nog wel wat anders als oesters. AXEL Op het kruispunt Wilhelmi- nastraat Julianastraat ontstond een aanrijding tussen een volkswagen, be stuurd door de heer I. v.d. S. uit Gent. Het ongeluk ontstond doordat de heer v.d. S. uit Terneuzen een stopbord ne geerde. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De auto van de Belgische bestuurder kwam tegen een stenen paal van het huis van de heer Mieras, tot stilstand. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Wel klaagden en kele inzittenden over zware hoofdpijn. Van 28 tot en met 30 september houdt de afd. Wolphaartsdijk van de Kon. Ned. Middenstandsbond voor de derde keer haar jaarlijkse midden standstentoonstelling in het Dorpshuis onder de naam Womito III. Advertentie Van een onzer verslaggevers GOES De fruitfee heeft zaterdagmiddag weer haar glorieuse entree gemaakt in Goes. Een stralende zon zag glunderend neer op de opening van de zevende fruitweek. Terwijl de weersomstandighe den dus alleszins in het voordeel werkten van deze traditionele sep- temberse zaterdag heerste er onder het publiek een wat lauwe stem ming. De belangsteJlng was ook niet groot. Maar de echte „fruitsfeer" zal deze week wel komen. Bovendien droeg de ontvangst op het stad huis van fruitfee Anneke Midavaine en hofdames Jannie de Jonge en Elisabeth Weststrate een wat ambtelijk en iets tè vormelijk karakter. In de avonduren kwam er mede dank zij het uitstekende pro gramma meer sfeer en vrolijkheid. Het belangrijkste is trouwens dat de fruitfee en hofdames bij hun tocht in Goes een allerbekoor lijkste en lieftallige indruk maakten! Toen de fruitfee in open auto gevolgd door muziekkorpsen en ruim driehon derd gymnasten omstreeks half drie vanaf de veiling was vertrokken, arri veerde zij na een rondrit door de stad om drie uur voor de trappen van het stadhuis dat door de versiering met fraaie bloemstukken een feestelijke aanblik bood. Het charmante symbool van de Zeeuwse fruitteelt, Anneke Mi davaine, was gekleed in een lange strakke -strapless blauw satijnen japon met kant. Zij droeg over de japon, die doorweven was met luxe zilverdraad een losvallende wijde mantel van de zelfde stof. De hofdames droegen een Biedermeierstijl japon van rose satijn. In de raadszaal heette burgemeester J. W. Noteboom de fruitfee welkom. Hij beklemtoonde in zijn toespraak de noodzaak voor de fruittelers om terwille van de reclame voor hun produkt. de no dige financiële steun te verlenen aan dit evenement. Ten slotte wenste hij de fruitfee „een goede rei® en behouden terugkeer". De fruitfee beantwoordde op waardige wijze deze woorden. Zij gewaagde van de stormachtige periode die de gemeente het afgelopen jaar had doorgemaakt en sprak de hoop uit dat de dynamische ontwikkeling die zich in Goes heeft in gezet moge voortduren. De fruitfee hoop te enige van de representatieve taken van het college de volgende week over te nemen en ze naar genoegen te vol brengen. De heer J. A. van Willigen, voorzitter van het bestuur van de Stich ting Zeeuw-s Fnjitcorso, wees er op dat Goes weer de bevoorrechte positie had ingenomen van de fruitfee te mogen ontvangen. Hij sprak de wens uit dat Een enquête in Noorwegen wijst uit, dat thans 72 procent van de bevolking geen bezwaar heeft tegen vrouwelijke predikanten, zestien procent tegen is en twaalf procent geen oordeel heeft. In 1946 was slechts 47 procent tegen en 44 procent voor. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN /v&w&ce. 20 X KWALITEIT VOOR THOLEN Ook Tholen heeft zaterdag op feestelijke wijze het oester- en mosselseizoen geopend. Dit tweede festijn Tholen pre senteert" mag bijzonder geslaagd heten. Talloze belangstellenden uit Bergen op Zoom en van het eiland waren naar de stad Tholen gekomen om de feestelijkheden bij te wonen. Het was de -heer J. Bal directeur van de Oestermaatschappij „Bona Fides", die o.m. de Engelse, Belgische en Fran se gasten verwelkomde. Aanwezig waren ook vertegenwoordigers van diverse Zeeuwse vissersverenigingen, ir. Dorst •en B. en W. van Tholen. De buiten land-se -gasten waren representanten van -de Britse, Franse en Belgische oester- en mosselwereld. Eveneens voerde het woord de vertegenwoordiger van het produktschap voor de Visserij van Tho len, de heer M. Verkammen. Terwijl, inmiddels de oester-en mosseloriëntatie- rit was gestart en een drumband de monstraties had gegeven, ontving het -gemeentebestuur de gasten op het stad huis. Hierna defileerden de driehonderd deelnemers aan de wandeltocht voor de genodigden. De traditionele vlootsho-w werd omspoeld door zonlicht weer een fleurig schouwspel. Na-dat de eerste Thoolse oesters waren gekeurd namen de genodigden deel aan de grote mos selmaaltijd in de ontvangsttent aan de haven. Het avondprogramma trok v-eel bellangstelling. Vooral het waterskieën met kunstverlichting vormde een bijzon- tere attractie. Voor een gewoon meisje moet het toch een unieke ervaring zijn om als een vorstin te worden ingehaald. Met een vorstelijk bloemstuk op haar wagen, met politie-escorte, muziek en duizenden enthousiaste toeschouwers, deed Anneke Mida vaine zaterdagmiddag haar intocht in Goes. Een vrolijk zonnetje maak te het geheel tot een waar sprookje. De foto brengt het moment in beeld, dat Anneke, met haar gevolg bij het gemeentehuis aankomt. AXEL De bromfietser E. M. uit Sint Janssteen reed omstreeks elf uur tegen een aan de Kanaalkade te Axel geparkeerde auto van de heer A. v.d. S. uit Axel. M. sloeg niet voldoende acht op het verkeer. Door de botsing werd de brommer aan de voorzijde to taal vernield en de heer M. kreeg een hoofdwonde van twaalf a dertien, centi meter. het weer een prettige fruitweek zou wor den en dankte vervolgens de verschillen de instanties voor de medewerking bij de organisatie van de ontvangst van d« fruitfee. Evenals de burgemeester zei ook de oud-voorzitter van de veiling en erelid van het bestuur van de stichting Zeeuws fruitcorso, de heer C. Nijsse, dat de re clame iets is dat pas zijn nut oplevert in de toekomst en dat daarom de kwekers moeten trachten meer financiële steun te verlenen. „We moeten reclame ma ken voor het binnenland want het bin nenland is onze grootste afnemer, dus eet veel fruit en dat zal je gezond ma ken", zo besloot de heer Nijsse. Hierna stelde d-e heer Van Willigen, op het po dium voor het stadhuis, de fruitfee aan den volke voor. De „troonrede" van de fruitfee maak te een prettige indruk, niet in de laat ste plaats, door het aangename timbre van haar stem, maar was niet onver deeld vleiend. Zij verheugde zich erover weer een week in het midden van haar onderdanen te mogen vertoeven, maar moest er niettemin op wijzen dat een zekere genoegzaamheid zich meester heeft gemaakt van sommigen. „Een ge noegzaamheid die u zal moeten laten varen. Het spijt ons te moeten consta teren dat belanghebbenden te weinig medewerking verlenen..." Sombere klanken dus! Vervolgens verklaarde zij fruitweek 1961 voor geopend. De blonde fee met haar 'kastanjebrui ne hofdames was er daarna getuige van hoe tweeduizend postduiven werden losgelaten, bijeengebracht door postdui venvereniging „De Zeeuw" te Goes, voor een wedvlucht. Nadat de honder den -duiven reeds lang uit het -gezicht wa ren verdwenen defileerden gymnasten en muziekverenigingen, waarna de fruitfee een rondrit maakte door de stad, voorafgegaan door muziekkorps „Excelsior". Op de Grote Markt liet de Nederlandse Basketbal Bond een do- monstratiewedstrijd zien tussen twee se lectieteams uit Amsterdam en Rotter dam. Omstreeks kwart over vijf was er een evenement dat Goes in deze tijd nim mer te zien krijgt: een visafslag. Het ging hier om de vis die 's mid dags was gevangen in het grote interna tionale hengelconcours dat te Katseveer was gehouden. De opbrengst is ten goe de gekomen aan het Nederlands Polio fonds. De avond werd gedomineerd door het openingsprogramma van de fruitweek. Een voortreffelijk programma waaraan medewerkten een showorkest, acrobaten, clowns en een Spaans danspaar van de opera te Barcelona. De belangstelling hiervoor was dan ook niet gering. De N.C.V.B. 's-Heer-Arendskerke kwam voor de eerste keer bijeen o.l.v. de presidente mevrouw Baas-Bos. Spreker was ds. v. Kruiningen te Kloe- tinge. AXEL „Deze ontvangst gaat ons zeer ter harte, en we zijn er bijzonder mee ingenomen dat Axel als één van de vijf plaatsen is gekozen voor de reprise van de Tap-Toe-Delft", zei burgemeester M. K. van Dijke vergenoegd, tij dens de officiële ontvangst die het gemeentebestuur van Axel de hoge militaire autoriteiten en de organisatoren toebereidde in het stadhuis. De Zeeuwsch Vlamin gen zijn nu eenmaal erg nationaal gezind en de Axelaars zijn wel heel vurige patriotten. „We hopen daarom allemaal dat deze mili taire manifestatie een traditie mag worden", vervolgde de bur gemeester. Hij dankte de Stichting Tap-Toes uit Den Haag en in het bizonder de heer P. Dregmans die zelf uit Axel afkom stig is, en wellicht een goed woordje heeft gedaan in deze richting. Natuur lijk kreeg ook het Streekcentrum Axel een woord van hulde te horen. De com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot kon niet aanwezig zijn en bracht daarom via de burge meester, zijn gelukwensen over. Hoewel ieder het hoopt is het twijfel achtig of deze Tap-Toe werkelijk tot een traditie zal worden, maar er is een kans dat volgend jaar de militaire ten toonstelling Paraat" naar Axel komt. Ook op deze staande receptie ging het er met Zeeuwsch-Vlaamse gemoedelijk heid toe, en na een opwekkend drankje, beantwoordde luitenant-generaal der ar tillerie C. J. Valk de speech van de burgemeester.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3