Najaarsbeurs onder nieuwe leiding WIND WAAIT NU ANDERS AiR-iNDIA c 71 hj Nieuws voor de vrouw 1OSRAM AUTO MAAKTE SALTO Moedercursus te Ovezande Noorse gast: aansluiting bij E.E.G. overwogen V F r;'; Maandag 11 september 1961 ZEEIJWSCH DAGBLAD Pag. 2 UTRECHT. Hedenochtend opent voor de tweede maal een Utrechtse Jaar beurs onder de nieuwe leiding. Het is de 77ste Jaarbeurs in successie. Het is ook een najaarsbeurs die groter zal zijn dan de vorige. Op een oppervlakte van twintig duizend vierkante meter (1960: zestiendui zend) zullen 1247 firma's (1063) uit 23 lan den hun produkten tonen in de gebouwen aan het Vredenburg. De bezetting van de gebouwen zal ge deeltelijk zijn veranderd. In de vernieuwde Beatrixhal bijvoorbeeld zal een speciale af deling zijn ingericht voor baby-artikelen. De afdelingen kinderwagens, speelgoed, meubelen, baby- en kleuterkleding, die vroeger los van elkaar op verschillende etages exposeerden, zijn nu dus geconcen treerd. Zij geven daardoor een beter beeld van de Nederlandse industrie en handel op dit gebied. De groep kantoorbenodigdheden op de parterre zal een belangrijkere plaats inne men dan vroeger het geval was. Meer dan tachtig firma's zullen er het nieuwste laten zien, ook uit het buitenland. Was er vroe ger maar één firma met foto- en filmappa ratuur, nu is er een hele groep gevormd met tien deelnemers. De afdeling winkelinrichting heeft een plaats gevonden op de parterre van de Irenehal. Goud, zilver, bijouterieën en uur werken en een gedeelte van de groep kunst nijverheid zijn verhuisd naar de gaanderij van dezelfde hal. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De stormen rondom de Jaarbeurs zijn geluwd. De reconstructie van zijn bestuur is voltooid. Zonder dat er naar buiten veel van merkbaar is, wordt er onder de nieuwe lei ding met drs. J. H. D. van der Kwast als directeur hard gewerkt aan en voor het nationale instituut dat Nederlands handel en in dustrie vertegenwoordigt. Vier van de „oudste" exposanten hebben wij de vraag voorgelegd, wat de Jaarbeurs in de loop der jaren voor hen heeft betekend en wat er het laatste jaar voor hen als deelnemer is veranderd. Enthousiast De heer L. Scho-;tzer, directeur van de MetaalgieL -ij Holland n.v., was enthousiast. „De 77ste jaarbeurs de 77ste keer dat wij meedoen", riep hij uit. „Dat zegt toch alles! Niet voor de mooie ogen van wijlen de heer Graadt van Roggen, niet voor de grote charme van de heer Fockema Andreae, alleen omdat elk exposeren weer een grote, soms klei nere, stroom belangrijke nieuwe re laties in eigen land, maar ook in het buitenland, opleverde.... daarom kwa men wij iedere keer terug. Dat is de grote betekenis van het deelnemen voor elke exposant". De heer Schonitzer koos zijn woor den heel nauwgezet: „De nieuwe di rectie, de vernieuwde geest in de jaarbeursleiding, heeft ons allen ook hun die aanvankelijk huiverach tig waren voldoening geschonken. Wij zijn uitermate verheugd met de nieuwe directeur, die op nuchtere, za kelijke wijze respect en sympathie Maak uw eigen tuin, hebben slimme mannen in Engeland bedacht en zij ontwierpen dozen met inhoud, die zowel speelgoed als bittere ernst zijn. Speelgoed voor de kinderen die uren zoet kunnen zijn met het maken van tuinen uit allerlei natuurgetrouwe onderdelen. Bittere ernst voor grote mensen die zelf een tuin willen ontwerpen, of voor de vakman die zijn klant nu kan laten zien: Kijk, als u het goed vind maak ik uw turn zó. UTRECHT Noviteiten is een mooi woord. Het omvat alle dingen die nog niet eerder op de Jaarbeurs zijn vertoond. Zo nodig bedekt het hen ook met de mantel der liefde. Het fs wel eens nodig, want lang niet alles wat nieuw is zou op de Jaarbeurs thuis moeten horen. Veel van dat alles behoort intussen weer typisch tot het rijk der vrouw, ook voor haar die haar dagen op kan toor slijt. Beginnen we derhalve met de Type-out", volgens de importeur J. A. Dortmond: een revolutie op het gebied van de correctie van getypt schrift. „Wie voortaan een verkeerde letter tikt hoeft niet anders te doen dan dezelfde letter op dezelfde plaats nog eens aan te slaan, maar dan met een strookje Type-out tussen lint en papier. De verkeerde letter blijkt dan als bij toverslag verdwenen. Onze re dactiesecretaresse was er wég van. Voor de dames thuis zijn er legio nieuwe dingen. Wat wij bij eerste aanblik voor een soort luierbroekje hielden ontpopte zich als een dubbel schortje van plastic of bedrukt katoen. Het leek een ideale bergplaats voor wasknijpers tijdens het ophangen of afnemen van de was. Sparen En waar, mevrouw, blijft u thuis met de tientallen spaarbonnen die u tegenwoordig overal krijgt toegestopt? Een Zweedse fabriek leefde met u mee en maakte een leuk doosje (metgleuf), dat gemakkelijk in de keuken kan worden opgehangen. Voor 2.25 bent u zogezegd het ventje. Zelfs een man zal zich kunnen ver heugen in het feit, dat er nu ook plas tic trapbeveiligers zijn gefabriceerd. Zij verwijzen losliggende traproeden en deszelfs niet te onderschatten geva ren naar de verleden tijd. Evengoed handig lijkt de plastic raambeveiliger. Storm noch kinderen kunnen de daar mee uitgeruste ramen verder doen opengaan dan uw bedoeling was. Waarom zult ooit nog zelf stijfsel (en vuile handen) maken? We ontdek ten „Easy-on", kant en klaar stijfsel in een spuitbus. De reclameman van de fabrikant zegt het een beetje ongeluk kig, maar u zult hem best begrijpen als hij beweert: „Easy-on stijft geregeld en laat een gemakkelijke strijk toe". Wie weet. Blijven -e nog even m de keuken, die verrijkt kan worden met twee nieuwe soorten panlappen. De ene, Puretta geheten, is gemaakt van een onverslijtbare, katoenen frotté-weef- stof, bespoten met een chemische kunstharsmassa en daarna gehard. De lap wordt in het water soepel en is te gen koken bestand. Nummer twee is uit polypropyleen gemaakt, uit één stuk geperst en kan niet krassen, noch vuil vasthouden. Tenslotte vonden we voor hetzelfde vrouwendomein rog een theedoekhou der met drooginrichting. Anders ge zegd: een verchroomd draadraam met twee draaibare armen. Worden zij uit gedraaid, dan spant zich automatisch een lijn van twee meter. Bouwsysteem Voor ons aller kinderen en mis schien ook wel voor de vaders leek ons het nieuwe artikel van Tri-ang (Arkitex) een prachtig speelgoed. Het is een 'euw bouwsysteem, precies op schaal, in kant-en-klaar-elementen, ook in kleuren. Kunstenaars uit binnen- en buitenland van de Sphinx-ontwerpkring hebben samer het nieuwe servies Faenza ontworpen, alsook de decoraties, die volkomen met de vorm harmoniëren. Het servies is uitgevoerd in het zachtblauw gekleurde Kerableu. In tegenstelling tot een op of onder de glazuur aangebrachte dekkende kleurlaag, blijft hier het karakter van het materiaal zichtbaar. Bij de vormgeving is speciaal gelet op de prak tische bruikbaarheid van ieder onderdeel. afdwingend, samen met de heer Van der Wal erin is g slaagd het aan zienlijke aantal oppo—iten van de laatste jaren te makr it enthousias te medewerkers, die it verstand, hart en ziel weer Jaarbeursmannen zijn geworden." Actiever Van het metaal naar de hengel sportartikelen. De heer S. Weinberg in Hilversum: „Ik heb het gevoel, dat de Jaarbeurs een stuk actiever is geworden. Neem de indeling van de beurzen; wat een gemak dat er nu vaste data zijn gekomen. Wij kun nen aan alles merken dat er een straffere leiding is gekomen en dat er een andere wind is gaan waaien. Als u het mij vraagt, waren de laatste jaren het contact tussenjaar- beurs en exposanten en de aanpak van allerlei dingen volkomen onjuist." „Dat wij al die jaren aan de beurs hebben meegedaan was voor ons meer een kwestie van een reclame object dan van winst maken. Het ging en gaat ons in de eerste plaats om het onderhouden van relaties, heel huiselijk gezegd: Je hebt in Utrecht zo mooi de kans een praatje te maken met oude connecties. Ja, en natuurlijk ook: nieuwe klanten te winnen". volle kracht vooruit!" wordt gegeven, dan zal dit stellig de instemming en medewerking verkrijgen van allen die bij het Jaarbeursgebeuren zijn betrok ken." 73 De generaal verbleekte, nerveus trommelde hij met zijn vingers op de tafel en Bertus vreesde een uit barsting. De bezoeker herstelde zich echter en met vermoeide stem antwoordde h,i,U heeft recht om te twijfelen, het is onder de bestaande omstan digheden geen eer een Duitser te zijn... de gehele wereld haat ons en niet zonder oorzaak: woordbreuk, overvallen, achtervolging van on- sohuldigen... aan dit alles zijn wij niet vreemd. Maar dat zijn geen uitingen van de ware Duitse aard... die is eenvoudig en waar. Psycho paten regeren ons ongelukkige land en zij hebben de keerzijde van on ze deugden uitgebuit. Maar eenmaal als dit alles voorbij is, zal het Duitse woord weer aanvaard wor den... En om dit te bespoedigen moet ik naar de overkant." Bertus bleef huiverig voor het ge val, doch in een lang gesprek wist de Duitser hem te overtuigen van zijn goede trouw. Hiermee was de generaal echter nog niet aan de overkant. Grijze Jan, de crosser die uitverkoren was om de generaal mee te nemen toon de duidelijk tekenen van afkeer. „Een Duits generaal meenemen... nooit niet!" Bertus redeneerde, hij debatteer de en hij appelleerde, maar Grijze Jan bleef afkerig. Alles en iedereen wilde hij meenemen, maar een Duits generaal... neen, daar begon hij niet aan, dat was hem te mach tig. Hij vertrouwde geen enkele Duitser, alleen dode Duitsers waren betrouwbaar... Bertus moest zijn portie maar aan de hond geven... En nu hij zich driftig maakte voelde hij zijn rheu- matiek ook weer, hij zou maar eens een reis overslaan... Dove Jan moest maar voor hem invallen! Dove Jan was echter net terug van een zwa re crossing en Bertus durfde hem niet vragen alweer op pad te gaan. Dat moest Grijze Jan toch begrij pen. Grijze Jan begreep niets; hij voelde alleen zijn reumatiek, dat was ook al de schuld van de lam me generaal. Bertus stond machteloos tegen over zijn onwil, maar hij eiste dat Grijze Jan zelf naar Dove Jan zou gaan om de ruiling van beurt in or de te brengen. Dit wilde Grijze Jan wel doen. Au, wat een steek kreeg hij daar weer... ja, in zijn rug en in zijn zij.Alles deed hem pijn, een paar dagen onder de wol zouden hem goed doen... „Grijze, je bent een volleerd to neelspeler," zei Bertus lachend. „Geloof je me niet?" stoof Grijze Jan op. „Natuurlijk geloof ik m je pij nen... toen ik een kleine jongen was had ik dikwijls buikpijn en altijd net op zondagmorgen. Kerkpijn, noemde mijn vader dat, maar ik weet nu nog heel zeker dat ik wer kelijk pijn voelde... en omdat ik dat nog weet geloof ik je." „Hitier zal je verslinden," zei Grijze Jan en met deze verwensing verliet hij Bertus. Hij was zeer te vreden over zichzelf. „Ik had mijn eigen van pijn ver trokken tronie wel eens willen zien, om je een aap te schrikken," mom pelde hij grinnikend. Dat klusje met die generaal had hij wat fijn van zich afgeschoven.. En nu even Do ve Jan gaan overtuigen van zijn pij nen. Zo dacht hij, maar Dove Jan was geen kleine jongen die zich een rad voor de ogen liet draaien. „Zo, zo, ben jij ziek... arme drom mel," zei Dove Jan meelijdend. „Ik ben in bed beter dan daar bui ten," bevestigde Grijze Jan. „En heb je al lang last van die reumatiek?" „Eigenlijk al jaren, soms voel ik maandenlang niets en dan is het er opeens weer." „Het weer heeft er zeker nog in vloed op?" „Net wat je zegtik kan slecht tegen al die nattigheid en toen ik bij Bertus was om alles te regelen voor vannacht schoot de pijn weer rilsin mijn rugIk denk dat we smerig weer krijgen." „Bertus had zeker wat op te knap pen waarvan jij niet terug hebt en toen kwam die pijnJe bent een grappenmaker, maar ik heb je door!" Verontwaardigd protesteerde Grij ze Jan: „Je denkt altijd het slechte van een mens, Bertus had juist een aardig karweitje: een Duitse generaal moet naar de overkant gebracht wor den." „Je bent een lelijke leugenaar Jan en het zal met jou nog eens slecht aflopen Een Duitse generaal Bertus is niet gek „Ik heb gezegd dat hij het wel is." iiiiiiimiiiimiiiiiiimiuii» door C. Baardman umifimiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiHiiiiiiiniHiiiitiiiiiiititiitiiiuin „Nu begrijp ik je reumatiek.... jij wilt die generaal niet overbren gen." „Gelijk heb jeik heb net zo veel pijn als jij, maar ik ga niet met een Duitser op stapIk ben niet bijgelovig, maar hier komen onge lukken vanzoiets kan nooit goed gaan." Dove Jan dacht even na. ook hij wilde dit klusje van zich afschuiven. „Ik begrijp je bezwaren," zei hij, „maar je kan toch niet van mij ver langen dat ik alweer op pad ga, mijn kleren zijn nog niet droog van de vorige reis. Je moet het spel eerlijk spelen Jantje, het is jouw beurt en jij moet die generaal wegbrengen. En angst behoef je niet te hebben, maar je moet het goed aanleggen. (Wordt vervolgd) RILLAND-BATH. De Belg M. M. J. E. C. H. uit Berchem bij Antwerpen heeft zaterdagmorgen in zijn personen auto een salto martale gemaakt De auto werd vernield maar de bestuurder kwam er wonder boven wonder levend uit. De oorzaak van het ongeluk was dat de Belg bij wachtpost 19 op de rijksweg een vrachtauto wilde passe ren op de daargelegen weghelling. Op dat ogenblik naderde echter een tegen ligger en om een frontale botsing te ontgaan remde de Belg krachtig waar door de auto over de kop sloeg. De wa gen is door een takelwagen wegge sleept. OVEZANDE Door het Wit-Gele Kruis te Ovezande zal een moedercur sus gegeven worden, die zal worden ge houden in de Landbouwhuishoudschool. Deze cursus zal 10 lessen omvatten en beginnen op 20 september. De kosten hieraan verbonden bedragen 4 a 5 gul den per deelneemster. Aansporing De directie van de Koninklijke Pla teelbakkerij Zuid-Holland in Gouda had geen lange bedenktijd nodig voor een kort en bondig antwoord: „Zo lang wij ons kunnen heugen heeft de Jaarbeurs altijd veel voor ons bete kend. Zij gaf ons de gelegenheid, tweemaal per jaar onze vernieuwde collectie aan de vakhandel voor te leggen. Bovendien was zij voor ons een aansporing ons telkens opnieuw in te spannen tot verbetering van on ze artikelen. Eigenlijk is de Jaar beurs voor ons het centrale punt waarom onze collectievorming zich beweegt." „Onze mening over de nieuwe lei ding? Wanneer zij blijk blijft geven van een juist inzicht in de betekenis van de Jaarbeurs als nationaal insti tuut, dienstverlenend aan de Neder landse industrie in de eerste plaats voor de binnenlandse afzet, dan mo gen wij ons zeer verheugen in het werk van die leiding". Toenemende belangstelling Ook de n.v. Gerofabriek in Zeist hecht veel waarde aan de mogelijk heid tot het aanknopen of verstevigen van contacten en het lanceren van nieuwe artikelen of modellen. Haar ervaring is, dat de belangstelling voor nouveauté's op de beurs hand over hand toeneemt, zowel van de zijde van de afnemers als bij het publiek. Het kennis laten maken met nieuwe ideeën omtrent het presenteren van de artikelen biedt de fabriek tevens de gelegenheid, de betrokken branches de gewenste nieuwe impulsen voor verkoopbevordering te geven. Tenslotte meent Gero heel voorzich tig: „De deelnemers aan de Jaar beurs hebben allen belang bij een krachtig, vooruitstrevend beleid en bij het welslagen van elke beurs. Wanneer nu door de nieuwe leiding van de ja'arbeurs het devies „met Costa Rlca heeft de diplomatieke be trekkingen met Cuba verbroken. Het had gedreigd dat te zullen doen wanneer er in Cuba opnieuw mensen zouden wor den terechtgesteld. Vrijdag zijn er in Cuba vijf doodvonnissen voltrokken. (SCHAT-VINDOE'TGOH) ALS IK MORGEN NAAR HETDINERVANDE^ CRICKETCLUB GA? maar lieveschat-hetIMT- stediner was vorig «jaar en daarvoor was heti n 1959! 7" DATBEDOELIKOOK^TWORDT EEN GEWOONTE Bl OOU-IECER AAR. OPNI EU W3 M ET DE REGELMAAT VAN EEN KLOK 11 TT OM PCOD TE KRIJGEN SLA JE EEN ROOS PLAT. Eigen Nieuwsdienst. DEN HAAG. De Noorse minister van handel, Arne Skaug, is gisteren in ons land aangekomen. Hij brengt een driedaags bezoek aan de Beneluxlanden. „Ook in ons land", zo zei hij bij aan komst op Schiphol, „wordt aansluiting bij de Europese Economische Gemeen schap overwogen. Tot een besluit is het nog niet gekomen. Dat kan misschien de volgende maand komen bij het parle mentaire debat over dit vraagstuk". Minister Skaug heeft vandaag een on derhoud met minister-president De Quay en minister van financiën Zijlstra. Arabische troepen zijn te Koeweit ge arriveerd om de Britse troepen daar te vervangen. Troepen uit Soedan, Jor danië en de Verenigde arabische repu bliek zullen volgen. Advertentie BOEING 707 EUROPA—INDIA zonder tussenlanding in 7 u. 55 U.S.A. - JAPAN - AUSTRALIË - INDONESIË 56, Ravenstein - BRUSSEL - Tel..- (02) 128785—127515 of uw Reisbureau EN HOE MAAK JE GROEN? EEN HEEL ANGSTIGE JONGEN PLATSLAAN. Vxr f. - 4 v i ra v ^niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiirs IKAPPIE en hef geheim van de oude prentbriefkaarten i 51. Toen Kappie en Longnoos bij de Bank van Big City arriveerden, verlie ten juist de laatste politiemannen het gebouw. De kassier die hen had ge waarschuwd kreeg een ernstige verma ning te horen. „Bah! Loos alarm..!" mopperde een brigadier. „Als je nog eens wat weet, broer..! Wij van de Bankovervallenbri- gade hebben het druk genoeg! Of denk je soms dat jullie de enige bank zijn die de moeite waard is om beroofd te worden? Wij hebben hierna nog drie an dere overvallen te onderzoeken..!" Driftig stampend verliet hij het ge bouw. ,,Hmmm...Loos alarm..?" herhaalde Longnoos twijfelend. „En dit dan...?" Hij bukte zich en raapte een lege pa troonhuls op, die hij met zijn vergroot glas nauwkeurig onderzocht. „Hier is wel degelijk wat aan de hand," prevelde nij. „Een x-002 x0.5, een patroon dat Trekker-Harry altijd gebruikt wanneer hij zich door iemand bedrogen voelt..." Op dat ogenblik klonk er vanuit de kelders van het gebouw een schot ge volgd door een jammerende kreet' van de maat.. 22-j8. Een paar dagen later stonden Otto en magister Tifferoen tevreden om zich heen te kijken. „Ik heb honger", zei de heelmeester. „Heerlijk!" „Waarom heerlijk?" vroeg Otto. „Als Fenton ons te pakken had gekre gen, voelde ik geen honger meer", was het antwoord. Otto grinnikte, maar plotseling ver starde zijn blik, en, zich achter een struik verschuilend, beduidde hij de heelmeester hetzelfde te doen. Op een glooiing tussen de bomen ontwaarde hij twee gestalten, een man en een kind, die, omkijkend vluchtten voor een ge vaar, dat Otto nog niet kon zien. Haas tig probeerden ze de dekking van ho ger struikgewas te bereiken. Maar het lukte hen niet, want reeds OTP nb avvau i.1 - verschenen, over de top van de helling' de achtervolgers. Een de hoofden van „c «aurrvo viertal krijgers van Fenton. Otto schrok. Hij begreep, dat deze krijgslieden uitgezonden waren om hém te zoeken, en nu hadden ze Athelstan gevonden! Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2