TUSSEN LUTZ EN BALK DRIEHOEKSRUIL VAN VIERVOETERS j iiiiiiiniiiiiiK ««oiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiii KAPPIE en hei geheim van de oude prentbriefkaarten CETALAI 3. HET"AANPASS»NGS- PROGRAM-'W^eeEIH bewust risico,futs I DE ENIGE METHODE OMOPMERCURIUS TE KUNNEN BLIJVEN. OP M.G.-WIJZE HOERA VOOR DE ANDER OP ZOLDER INTERESSANT Vragen Óver sieraden in Tweede Kamer Als de baas van huis is i H «filllliliü U OERM Johnny Hart 1 tV 1 OTTO en de zoon van SIGURD Verf met gemak en... van Ceta Bever Zaterdag 9 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Mevrouw De Jonge had al een keuken een zaterdagse rubriek voor vrijetijdsbesteders en vakantiegangers 1 GRONINGEN. Ik was gisteren niet thuis en op het vliegveld Eelde bij Groningen heb ik even mogen rui ken aan de anjers, die Jacqueline Dermer in een mandje bij zich droeg en dat was eigenlijk het aardigste van de hele dag. Omdat Jacqueline, die net haar eindexamen van de H.B.S. heeft verworven, een lief meisje is en omdat de anjers heerlijk roken. De rest was allemaal een beetje vreemd, achteraf bezien. Twee huisvrouwen uit de noorde lijke provincies hebben meer dan nor male keukenkennis aan de dag gelegd en daarom gaan we ze een prijs geven: we doen dat samen met de burgemees ter van Zaandam, we vliegen erheen en we vinden het prettig ais u mee vliegt, was me gezegd. Aldus scheepten fotograaf Bob Kuhry en ik ons gistermiddag om twaalf uur te Rotterdam in het autootje in en reden naar Schiphol. Mensen van „een grote deurenfabriek in Zaandam" (u kunt ook zeggen: Bruynzeel) heetten ons welkom en om twee uur zaten we in een Dakota, dat ouderwetse maar zo betrouwbare luchtpaard. Ik neem aan dat het IJsselmeer na een tijdje onder ons was en dat de weilanden er groen bij lagen. Maar drie kwartier zagen we aUeen maar grijze mist en toen stond die luchtbus op het vliegveld Eelde. „Mogen we u op M.G.-wijze begroeten", zei een heer en de dames in ons gezelschap kregen bloemen van drie mooi aangeklede meisjes. Een bus stond klaar en we reden naar die twee letters, die Mani festatie Groei betekenen en de aan kondiging zijn voor een tentoonstelling van produkten die de aarde ons biedt. Maar u kunt er ook een lepeltje kopen en schieten. Of gooien: „Drie ballen voor 25 cent, dames altijd prijs", stond er. Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam had zijn echtgenote mee- „Zo ziet die keuken, die u cadeau ken. En terwijl mevrouw L. Reitsema de andere prijswinnares mevrouw een afbeelding van het genomen. Nauwelijks op Eelde geland wipt de burgemeester van de vliegtuig trap en zei tegen een verwelkomer, als arriveerde hij uit Singapore of daar omtrent: „Zo, en hoe is het weer hier?". Nou, dat was net zo als op 150 kilo meter afstand waar we vandaan kwa men: waardeloos en motregen. Maar nu gaat het gebeuren, zei ik tegen mezelf, nu gaat men waar maken waarom ik deze reis per vliegtuig heb gemaakt. Wel, er was een stand van die deurenfabriek en daar ging men spreken achter een microfoon. Eerst ir. J. A. de Bie, een van de directeuren van de fabriek. Wat hij zei kwam neer op: Leve Zaandam, waar we nog ideale expansiemogelijkheden hebben. Toen de burgemeester van Zaandam. Wat hij zei is samen te vatten als: Leve Bruynzeel die altijd op B. en W. van Zaandam zal kunnen rekenen. Waarom zijn we nu hier, vroeg ik aan de fotograaf, maar het antwoord was er al. In de personen van me vrouw L. J. J. Reitsma-Zonderman, lid van de Bond van Plattelandsvrou wen te Appelscha en mevrouw G. F. de Jonge-Zweep, lid van de Neder- krijgt, eruit", zei burgemeester Fran- uit Appelscha breeduit lachte, mocht G. de Jonge uit Oude Pekela ook geschenk vasthouden. landse Vereniging van Huisvrouwen in Oude Pekela. Zij hadden, met nog een boel huis vrouwen, meegedaan aan een enquête en de vragen het best ingevuld. Zij hadden opgeschreven dat de juiste hoogte van een aanrecht negentig cen timeter is en dat de vrouw die in Amerika rond 1850 baanbrekend werk verrichte op keukengebied Catharine Beecher was, een zuster van de schrijf ster van De Negerhut van Oom Tom. Wel, de antwoorden ook de andere waren zo goea, dat de dames giste ren een keuken cadeau kregen. Plus nog een handvol vloerbedekking van een firma uit. ja juist, uit Krom menie. „Geweldig", zei mevrouw Reitsma, wier man een boerderij met veertig hectare heeft, „mijn keukentje is na de oorlog door een timmerman ge maakt: best hoor, maar niet groots. Ik kan dit cadeau heel goed gebruiken." Mevrouw Dc Jonge zei niet veel. Ze woont in een dienstwoning van een strofabriek, waar haar man bedrijfs leider is en ze heetf net een gloed nieuwe Nanninga-keuken. „Maar ik kan deze keuken opslaan op zolder", bedacht ze. Toen was het tien over half vijf en we gingen met de burgemeester en zijn vrouw weer in de bus zitten, naar Eelde. Kwart over vijf trok de Dakota ons andermaal de grijze lucht in, drie kwartier zag ik wederom alleen mist, zes uur Schiphol, zeven uur Rotter dam, toen wat eten want dat was er de hele dag nog niet van gekomen en vervolgens herhaalden de fotograaf en ik tegen elkaar de zin, die wij zo dik wijls horen: „Interessant beroep heeft u toch; u komt nog eens ergens en u ziet nog eens wat." UTRECHT De Hilversumse visbe- werker P. M. van de B. is gisteren door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met af trek waarvan drie imaanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. Hij 'had in april tot twee keer toe ge dreigd zijn vrouw met een mes „als een vis te zullen openrijten". De eerste keer had de vrouw hem met een klap afge weerd en de tweede keer stapte iemand de kamer binnen toen de man dreigend het mes hief. De straf komt overeen met de eis. -#- „Blijf even ruiken", zei de foto graaf toen ik me gisteren in Gro ningen over het mandje anjers van Jacqueline Dermer boog. Ik deed het en hij liet zijn camera werken. Hij lachte de hele dag en tfij had het best naar zijn zin, de heer G. J. D. Franken, burgemeester van Zaandam, die hier met zijn echt genote arriveert op het vliegveld Eelde. -jj- Lanen die indruk maken, lanen die rust geven, lanen waaruit opgeknapte mensen na een herfslwandeling te voorschijn zijn gekomen. Waar? V vindt ze in Gaasterland. 2V66f öe tweede keer „Niet Thuis" op deze zaterdagochtend, waarmee het zoveelste lange weekeinde begint in het Nederland-met-zijn-vijf- daagse, dacht ik aan Friesland. Het heeft niets te maken met bekroonde huisvrouwen, het heeft alles te maken met mensen die de weldadigheid van een bos op zich laten inwerken. Of.... die dat nog nooit deden en denken: „Ja, moet ik ook eens proberen". Kort en goed: wandelt u even mee met wat mijn collega P. Terpstra voor u uitstippelde? DEN HAAG Het liberale Tweede- Kamerlid Corver beeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid ge vraagd af het waar is, dat 45 pakjes met sieraden en andere bezittingen van Nederlanders die in concentratiekam pen hebben gezeten, na de oorlog naar Nederland zijn gebracht, maar niet aan de eigenaars of aan him nabestaanden zijn teruggegeven. Het Kamerlid wil weten waar de pak jes nu zijn en welke pogingen zijn ge daan om de rechtmatige eigenaars of hun nabestaanden op te sporen. De heer Corver vraagt tenslotte wie er verantwoordelijk voor is indien niet naar de eigenaars of de erfgenamen is gezocht, en wat de minister denkt ta kunnen doen om de zaak tot een bevre digende oplossing te brengen. ZELFS de meest geharde Friese zei lers moeten erkennen, dat er in de afgelopen zomer twee dagen ge weest zijn, waarop je niet met een boot op het water kon verschijnen. Maar alle andere keren wèl; veel beter zelfs dan op die warme, stille dagen die in een bijna vergeten verleden een bepaalde zomer hebben gekenmerkt. Het is niet erg als het op een meer wat herfstig is en nu het dan wérkelijk herfst is, kan men in Friesland prach tig zeilen. De meren zijn ruim en vrij en de mooiweerzeilers zitten al weer op hun kantoorstoelen. Trouwens, in het steeds drukker wordende Friese waterland is het wel aan te bevelen een eindje af te zakken als u een beetje alleen wilt zijn. Naar het Slotermeer, bijvoorbeeld; het ligt Niet alleen u en ik, maar ook de dieren zijn af en toe „Niet Thuis". We weten dat soms al te goed en ik hoef alleen maar te zeggen „hondenpensions". a Mevr. C. Voerman „Blijkens de re acties sukkelen vele dierenvrienden met hetzelfde probleem als u met Japie", schrijft me nu ME VROUW C. VOER MAN-DE THOU- ARS te Rotterdam- Hoogvliet. Ik iaat haar verder aan het woord en wacht uw reacties af. „Ik zou graag in het leven roepen een DIEREN LOGEER CENTRALE. Dit is een soort uitwisseling van poezen en honden, waarvan de ba zen met vakantie gaan of afwezig zijn. Zoiets als bij huizen een drie- of vierhoeksruil. Het is de bedoeling dat alleen die ren via de DIEREN LOGEER CEN TRALE bemiddeling ontvangen, waartoe enige financiële maatrege len zijn genomen, zoals een inschrijf geld van vijf gulden. U kunt via die Centrale uw Japie bij particulie ren onderbrengen voor twee gulden per dag (voor poezen één gulden). U verplicht zich daarbij echter t.z.t de hond van een ander tijdelijk te huisvesten en te verzorgen geduren de evenveel dagen als uw hond er gens heeft gelogeerd. Zodra u de logé in goede wel stand heeft ingeleverd, ontvangt u twee-derde terug van het door u vooruit betaalde pensiongeld van uw eigen hond. Deze maatregel dient om te voorkomen dat niet bonafide men- steedden, weigeren een ander dier te nemen. Wordt het dier dat bij u logeert ziek, dan bent u verplicht direct de Dieren Logeer Centrale telefo nisch te waarschuwen, waarna een dierenarts (uw eigen dierenarts in dien mogelijk) kan worden ingescha keld. Kosten zijn natuurlijk voor de eigenaar van het dier. De dieren, die via de Centrale te logeren worden gegeven, krijgen een kaartje om hun hals met naam en adres en verzoek onmiddellijk de Centrale te bellet, als het dier onbe heerd zou worden aangetroffen (honden, zoals Spotty, waarover u schreef, komer dan zeker terecht). Aangezien de dieren bij particu lieren worden gehuisvest kunt u een speciale „gebruiksaanwijzing" meegeven. Zoveel mogelijk zal wor den getracht dezelfde honden hij eikaars bazen onder te brengen, dus niet een Sint Bernhard ruilen voor een pincher. Vanwege de vechtpar tijen: geen reuen bij reuen. Alle adressen worden tevoren door de Centrale gecontroleerd en men kan mand, eigen borstel enzovoorts mee geven. Ik hoop dat de uiteenzetting dui delijk is geweest. Dacht u niet dat dit een oplossing voor dierenvrien den zou kunnen zijn?" MEVR. C. VOERMAN- DE THOUARS Pieter Stastokweg 22 Rotterdam-Hoogvliet in een omgeving, die door toeristen niet al te veel wordt bezocht. Het grenst aan een oud stadje en een paar mooie dorpen; enkele kilometers ver der strekken de bossen zich uit en ten zuiden van die bossen ligt het IJssel meer. Door en door Fries Een herfsttocht door dit gebied be gint bijvoorbeeld in Oudemirdum, 15 kilometer ten westen van Lemmer aan de weg naar Staveren. Met z'n brink en z'n bomen lijkt het een Drents dorpje, maar in werkelijkheid is het door en door Fries. De mensen hebben er altijd tussen de vroegere Zuiderzee en de bossen gewoond; ze weten ook iets van de strijd tegen het water, maar op één plaats heeft de natuur voor de kustverdediging gezorgd. Dat is daar waar het Oudemirdumer Klif ligt: een steile keileemwand, die al in de ijstijd moet zijn ontstaan en waar nog steeds bijzondere stenen te vinden zijn. Wie aan het Klif geweest is (er is daar ook badaccommodatie aan het IJsselmeer) en z'n weg naar het Sloter meer zoeikt, kan in september een mooie wandeling door de Oudemirdu mer bossen maken. Nergens in het noorden zal hij zulke hoge, indruk wekkende lanen vinden als in Gaas- terland. Tussen die lanen slingeren zich de schilderachtige paadjes. Een brug getje over de Lutz, een smal, karak teristiek vaarwater, dat als het eens uitgebaggerd werd een uniek traject voor de watersport zou kunnen zijn, brengt hem bij Kippenburg, de voor post van de Star Numanbossen. Maar als hij op dezelfde dag nog naar het Slotermeer wil, dan doet hij er goed aan, tevreden te zijn met de schoon heid, die de Oudemirdumer bossen hem hebben geboden en over de mooie weg, die vlak langs de Lutz loopt, z'n schreden te richten naar Balk, de hoofdplaats van Gaasterland, die door de Lutz doorsneden wordt. Een oud dorpje, waarvan de V.V.V.- folder jaar in jaar uit met trots ver telt, dat het Herman Gorter tot zijn „Mei" geïnspireerd heeft. Voor lief hebbers van oude schoonheid: het raadhuis van 1615 en de familiebanken in de Hervormde kerk van 1728. Gaaf Sloten Als we de Lutz blijven volgen, ook als we Balk al weer achter ons hebben, dan komen we aan het Slotermeer. Er is botenverhuur aan de meeroever en even verder bevindt er zich een uitstekend zwembad. De tocht kan per boot of over de weg vervolgd worden; in het laatste geval gaat de route even terug naar Balk en dan in de richting Wijckel, een bijzonder mooi dorpje, dat enkele kilometers verder ligt in de luwte van het Du Toursbos, dat een bijzondere vegetatie heeft. Helaas heeft het gemeentebestuur van Gaas terland de boze plannen om dwars door dit bos een nieuwe verkeersweg aan te leggen. En dan weer enkele kilometers ver der (de totale lengte van deze tocht is 20 kilometer) komen we in Sloten, de kleinste, maar ook de gaafste en schilderachtigste van de elf Friese steden. De oude gevels weerspiegelen zich in de korte stadsgracht, die aan heide kanten door een waterpoortje wordt afgesloten; op het bolwerk van een van die waterpoortjes rijst een stoere korenmolen nit 1755 omhoog. Het stadhuis van 1759 heeft een mooie wapenverzameling uit 1523. De linden aan het stadsgrachtje zijn al in 1766 geplant. Sloten is een indrukwekkend eindpunt van een mooie, stille herfst tocht door een prachtig deel van Friesland. door 1 1 1 1 W5 Sm V/ i n* ^)iiiiiiiiiitiiiiiiiii)itiiiiiitii!iiiiiiiiiiiii)iii)iiiiiiiiiiiitmi)iiimniiiiii)iiiiiitniiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniii)inii)iiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiii!iiiitiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiirius 50. „Bankrovers stamelde de direc teur met een blik op de maat en zijn ontvoerders. „Dat ik dat niet eerder ge zien heb! Het heeft zeker geen zin om jullie te wijzen op het verkeerde van jullie handelwijze, hè?" „Nee," zei Pets Domino. „We hebben genoeg gekletst. Kom op met de poet van Al Kapoen!" „De p-poet van Al K-Kapoen?" hak kelde de bankdirecteur verbaasd. „Daar heb ik nooit van g-gehoord. „Ontkennen helpt niet," snauwde Pets Domino. „Daarnet zei je zelf dat er genoeg geld in huis is en nou weet je van niks! Jij dacht zeker slim te zijn door gauw een nieuw gebouw over de bergplaats heen te bouwen, hè? Maar we laten ons niet van de wijs brengen! Vooruit, met het gezicht naar de muur en de handen omhoog!" De directeur gehoorzaamde. Hij hoor de hoe juist op dat moment de politie zich onverrichterzake uit het pand te rugtrok en hij zuchtte verdrietig, „De sleutels van de kluiskelder liggen in de rechterla van mijn bureau deel de hij op matte toon mee „Precies, daar moeten we zijn! In de kelder!" kraaide Pets Domino. „Kom mee, mannen!" 22-57. De tegenzin, om naar buiten te gaan en de twee vluchtelingen te gaan zoeken, was bij de krijgsknechten van de koningsburcht groot. Maar dienst is dienst, en dus gingen ze in het vreselijk weer er op uit. Bovendien verwachtten ze, Otto en Magister Tif- feroen dood of op z'n minst zwaar ge wond aan de voet van de rotsen te vin den. Het viel nog niet mee, om in de duisternis over de glibberige stenen en tussen de doornige struiken de weg te vinden naar de plek onder het venster van de studeervertrekken van de heel meester. En toen ze daar eindelijk aan kwamen, wachtte hen een teleurstel ling, want alles wat ze vonden was het ondereinde van het afhangende touw en geen spoor van een dode of gewon de vluchteling. Er zat niets anders op dan te gaan zoeken. Dat werd ook wel dra aan koning Fenton duidelijk ge maakt, die niet lang behoefde na te den ken voor hij de daartoe strekkende be velen gaf, doorspekt met vloeken en verwensingen, waar zelfs deze gehar de krijgslieden van schrokken. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2