BLIJVEN WAT, WIE EN WAAR WIJ NU ZIJN Ultimatum van broers leidde tot brute moord Interview in Westberlijns raadhuis Motie van wantrouwen in de maak tegen De Gaulle en Debré REGERING BEGINT MET VOORLICH m Unieke school in Engeland Belgische reders tegen akkoord Kritiek op kosmofoto 3 Schip op strand Mii UB*®1 WERELDKAART Canada versterkt strijdkrachten Dader kon lening niet terugbetalen Vrijdag 8 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 ©nderfonrgemeester Amrehn: Onze Industrie heeft forse investeringen erg hard nodig Hulp nodig Gebrek Dalen Fransen krijgen les in kernwapentechniek Bevestiging GEWICHT BUIT ENGELAND EN E.E.G. Geen uitspraak van Europese commissie Geen strafvervolging na instorting huis Na een half Jaar voorbereiding GEEN SAMENHANG Waarschuwing Jaar cel voor bankwerker die schoonvader bestal Oppositie fff ff! ken oordeel weergevend. Westberlijns onderburgemeester Amrehn Van onze speciale verslaggever BERLIJN. Burgemeester Amrehn is de rech- Een niet grote maar stoere man. Hij heeft een terhand van Berlijns „Oberbürgermeister" scherpe, doordringende oogopslag. Het opvallendst Willy Brandt. Hij is lid van de C.D.U. Brandt, is zijn radheid van tong; zijn hoge spreeksnelheid zoals bekend, is socialist maar een minder verleidt hem overigens niet tot slordig formule uitgesproken politieke figuur dan deze. Men ren. De woorden ratelen uit zijn mond en rijen noemt Amrehn de stuwende kracht in het be- zich aaneen tot weloverwogen zinnen, een bezon- stuur van West-Berlijn. In het wat pompeuze raadhuis van West-Berlijn sprak een klein gezelschap Nederlandse journalisten met Amrehn. Onderwerp: de situ atie van West-Berlijn en zijn in woners zoals die zich sedert 13 au gustus heeft gewijzigd. Burgemeester Amrehn stelde het zo: De muur die de Oostduitsers dwars door de stad hebben opgericht heeft op het politieke en menselijke voelen van de Berlijners geweldige invloed gehad. U zult zeggen: Berlijn was toch al gespleten sinds in 1948 het stadsbe stuur Uit het oostelijk stadsdeel werd verdreven. Ja, maar die „administra tieve" scheiding had toch op leven en denken van de gewone mens lang niet zulk een grote invloed als deze werke lijke, deze gemetselde scheiding. De positie van West-Berlijn is fun damenteel veranderd. Tot 13 augustus was West-Berlijn de etalage die de vrije wereld naar het oosten richtte. Sinds die dag kan niemand meer in die eta lage kijken. Toch leeft onder ons, West-Berlijners heel sterk het gevoel dat wij zullen moeten blijven waar, wat en wie wij zijn. Na deze korte, radde inleiding: vragen der Nederlanders, snel ge formuleerde antwoorden van Am rehn. droogt de stad op den duur innerlijk uit. VRAAG: Hoe wil men mensen uit West-Duitsland hier krijgen? ANTWOORD: In de Westduitse in dustrie liggen de tariefionen even hoog als hier maar men kent daar vele toe slagen die wij niet kennen, zodat daar meer wordt verdiend. Dat moet ten minste worden gelijkgetrokken. Het ver schil is nu tien procent. Ook wordt overwogen, het daarheen te leiden dat jaren die men in West-Berlijn door brengt recht geven op hoger ouderdoms pensioen. Er wordt eveneens gedacht aan voorrang bij woningtoewijzing voor hen die naar West-Berlijn komen. Voorts leeft de gedachte, mensen die hier komen werken slechts de helft van de premie voor de sociale verze keringen te laten betalen, met uiter aard de rechten die de betaling van de volle premie garandeert. Grotere financiële hulp uit Bonn is voor dit alles nodig. Die hulp bedraagt nu omstreeks een miljard mark per jaar. VRAAG: Is om dit alles te verwe zenlijken eigenlijk niet een nieuw „Wirtschaftswunder" voor West-Berlijn nodig? ANTWOORD: Inderdaad moet de heel belangrijke industrie hier wor den geholpen. In de Verenigde Staten is grote bereidheid daartoe. Subsidies of geschenken wensen wij niet; wel op drachten voor de Westberlijnse indus trie en het allerliefst: investeringen in industrieën hier vanuit het buitenland. Wij denken aan de Verenigde Staten. VRAAG: Wenst de massa der bevol king West-Berlijn te verlaten? ANTWOORD: De massa denkt daar niet aan. Na 13 augustus is hier geen panische angst uitgebroken. Wie weg wil kan weg, papieren zijn daar niet voor nodig. Op het ogenblik is er in de vliegtuigen naar het Westen nog vervoerscapaciteit over, zo weinig be staat de neiging tot wegtrekken. Er is na 13 augustus ook niet veel extra geld van de spaarbanken opgenomen. Rijke mensen, die het doen kunnen, verdelen wel hun risico. Zij betrekken bijvoorbeeld een zomerhuis dat zij en kele jaren geleden elders kochten. Za kenlieden verdelen soms hun risico door in West-Duitsland bedrijven als filialen of nieuwe ondernemingen te stichten. Zij houden echter hun Berlijnse bedrij ven aan! Op zichzelf is dat natuurlijk al een begin van wegtrekken-in-de- geest, maar het geldt slechts voor wei nigen, zeker niet voor de massa die gewoon hier aan het werk blijft. VRAAG: Heeft de muur een gebrek aan werkkrachten in West-Berlyn ver oorzaakt? ANTWOORD: Er kwamen dagelijks 65.000 arbeiders van Oost- naar West- Berlijn. Dat is 6 procent van de ge zamenlijke arbeidskracht. Zij kunnen nu, zoals bekend, niet meer komen. In de grote bedrijven kan dit wel worden opgevangen, in de middelgrote en klei ne vaak moeilijker. Wat doen we daar aan? Er zijn vier mogelijkheden om de heel belangrijke industrie van West-Berlijn geen schade te laten lei den: 1 In West-Berlijn werken nog veel minder vrouwen dan in de Bonds republiek. Dat kan gestimuleerd wor den ey De mechanisering van de bedrijven moet worden voortgezet. Daarvoor is twintig miljoen mark uitgetrokken, o Er moet een samenwerking komen met bedrijven in de Bondsrepu bliek met betrekking tot de spreiding van produkten, de toelevering van on derdelen etc. Op lange termijn zullen we boven dien werkkrachten uit Duitsland moeten invoeren. Hoezo? West- Tien procent van de vluchtelingen uit Oost-Duitsland bleef voorheen in West-Berlijn. Daardoor bleef de bevol king constant. Sedert 13 augustus ko men er bijna geen vluchtelingen meer. Als de toestand zo blijft betekent dat, dat de bevolking van West-Berlijn met 25.000 zielen per jaar zal dalen. (Aan tal inwoners nu omstreeks 2.5 miljoen). Indien daaraan niets wordt gedaan, Tony ongetwijfeld beste van de klas Van onze correspondent LONDEN. Engeland dat zo rijk is aan exclusieve scholen be zit nu een school die werkelijk uniek is: in Grafham, een dorpje in Surrey, staat een school die maar een leerling heeft: Tony Kemp, een jongetje van - zeven jaar. Tony is het slachtoffer van een stil gevecht tussen de onderwijs- autoriteiten in Surrey en de ou ders van de leerlingen die eens bij hem op school gingen. Tegen het einde van het afgelopen schooljaar was het aantal leer lingen on Tony's school gedaald tot 25. De school zou worden ge sloten. aldus besloten de autori teiten. Er volgde een fel protest van de ouders van deze kinderen. Hieron greep de minister van on derwijs in: de zaak wordt uitge steld tot we weten hoeveel kinde ren na de grote vakantie zich zul len aanmelden. Tijdens de vakantie gingen de ouders van 23 leerlingen die tegen de sluiting haddpn geprotesteerd door de knieën Zii besloten hun kroost naar andere scholen te zen den. Tony KemD bleef over met de vijfjarige Cordelia Forsey. een meisje dat volgende week op school komt. In zijn eentje heeft de arme To ny nu les van ziin onderwijzeres. Alleen maakt hij zijn sommen, leest hij met de juffrouw en volgt hii de andere lessen. Ook sportles krijgt de eenzame Tony gisteren voetbalde hu met zijn juf Ze kan er niks van. zei hii teleurgesteld Volgende week krijgt Tony Kemp gezel schap. maar het blijft ook dan nog stil in de drie leslokalen in Grafham. Het is dan ook de vraag of deze toestand nog lang zal voortduren. WASHINGTON (Reuter, A.P.). Het Congres heeft kennis gekregen van de inhoud van een Amerikaans- Franse overeenkomst krachtens welke Franse troepen zullen worden opge leid in het gebruik van Amerikaanse kernwapens. Het Congres ontving gis teren het verzoek van president Ken nedy de al in juli gesloten overeen komst goed te keuren. De overeenkomst houdt in dat geen Amerikaanse kernwapens op Frans grondgebied zullen worden toege laten. Het ligt in de bedoeling dat de Franse militairen hun kernwapen opleiding in West-Duitsland zullen krijgen. Soortgelijke overeenkomsten zijn al eerder gesloten tussen de Verenigde Staten en andere in de Navö verenig de bondgenoten. Geen van die over eenkomsten houdt de overdracht van kernwapengeheimen in. President Kennedy drong bij het Congres aan op de meeste spoed bij het goedkeuren van de overeenkomst met Frankrijk, opdat de Franse strijd krachten zo spoedig mogelijk hun volle aandeel kunnen nemen in de verho ging van de militaire kracht van de Navo. Men. verlaat het raadhuis. Het is even na vijf uur des namiddags. Onge wild vinden de laatste woorden van burgemeester Amrehn hun bevesti ging: het is druk op straat, de men sen komen van hun werk. De caféter rassen lopen vol, trams en autobussen eveneens. De mensen praten gewoon, er is niets bijzonders te bespeuren. Wie niet zou weten dat enkele hon derden meters hiervandaan een muur dwars door deze stad loopt, dat daar achter jongemannen staan met het ge weer aan de schouder de dreigend- glinsterende bajonet erop dat daar een andere wereld begint, somber, si nister, hij zou dat hier op grond van geen enkel verschijnsel kunnen ver- moeden. Het stadsbeeld in West-Berlijn is zo als overal in de grote steden van het westen op dit uur. De Schelde-Rijnverbinding BRUSSEL, (A.N.P.). De Unie van Belgische rijnreders heeft zich in navol ging van het Antwerpse gemeentebestuur uitgesproken tegen het akkoord tussen de kamers van koophandel van Rotter dam en Antwerpen over de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding. Zij dringt aan op verdere onderhandelingen tussen de twee regeringen. De Belgische reders achten de in het akkoord voorgestelde verbinding „onno dig lang" en „de duurste als gevolg van de noodzakelijke kunstwerken en bag- gerwerken". De Unie van Belgische rijnreders blijft bij haar eis, dat de nieuwe verbinding tussen de Schelde en de Rijn het moge lijk moet maken de Westerschelde en het Kanaal door Zuid-Beveland te ver mijden. Over de Rijnpremies merken de Bel gische reders op, dat over eventuele af schaffing pas zal kunnen worden geoor deeld als aan de hand van definitieve gegevens over de bereikbare verbete ringen in de vaarweg kan worden ge toetst of door een dergelijke maatregel het transitoverkeer over de Rijn niet in gevaar wordt gebracht. (De Unie pan Belgische rijnreders telt twee leden van enige betekenis: Pluvier en Herbosch. Tachtig procent van de rijnvaart in de haven van Ant werpen wordt bedreven door Neder landse schepen. De overige twintig procent wordt verzorgd door in volgorde van belangrijkheid Duitse, Franse, Zwitserse en Belgische sche pen. De Unie van Belgische rijnreders vertegenwoordigt derhalve een zeer kleine groep gebruikers van de ver binding tussen Schelde en Rijn. Redactie). OTTAWA (AP). De sterkte van de Canadese strijdkrachten zal wor den vergroot met meer dan tiendui zend manschappen van wie de meeste bij het leger zullen worden ingelijfd. Een van de eenheden die het eerst van deze versterking zullen profi teren is de Canadese infanteriebrigade in West-Duitsland die op het ogen blik 5500 man sterk is. Van onze speciale verslaggever SPRANG-CAPELLE. De gebroeders Van Zeist in Sprang- Capelle zijn door M. van der S. vermoord, nadat zij hem een ul timatum hadden gesteld, zo is uit de bekentenis van de eergisteren gearresteerde dader gebleken. Van der S. had vijf honderd gulden van de broers geleend. De avond voor de moord hadden zij gezegd: Als je mor gen het geld niet terugbetaalt, hoef je niet meer aan de deur te komen voor boodschappen. Vrijdagavond om kwart over zes kwam Van der S. terug. „Je komt zeker het geld brengen", zei Toon, die in de tuin stond. „Ik kom het straks brengen", beloofde Van der S. „geef me eerst de boodschappen op." Hij ging terug naar de winkel van zijn tante, stak een gewicht van twee kilo in de zak en kwam om negen uur terug bij de broers Van Zeist. In de kamer werd de kwestie van het geleende geld besproken. De man nen zaten gedrieën om de tafel. Van der S. werd op een gegeven ogenblik ziedend van woede. Hij richtte zich op en gaf Hein een harde vuistslag in het gezicht, zo hard dat diens nekwervel ■brak en een tand uit zijn mond werd geslagen. De man viel achterover van zijn stoel. Toon vluchtte in paniek de kamer uit. De boekhouder ging hem achterna. In de gang kreeg hij de man te pakken. Hij greep hem bij de 'keel en wurgde hem. Toon wankelde, viel en bleef reu telend liggen. Van der S. haalde het gewicht te voorschijn en sloeg de man de hersens in. Hij ging terug naar de kamer en haalde een portemonnee uit de zak van Hein. Hij trok tegelijkertijd een rode zakdoek naar buiten. Op tafel zag hij onder de krant die een van de broers tijdens het gesprek in handen had gehad een portefeuille liggen. Van onze correspondent PARIJS. „Welke maatregelen denkt de eerste minister te nemen om op het grondgebied van de Fran se republiek opnieuw een waarachtig democratisch regiem in te stellen?" Deze schriftelijke vraag, die gisteren door een van de gematigde leden van de senaat aan premier Debré werd ge steld, tekent beter dan wat ook de die pe kloof, die in Frankrijk allengs is BRUSSEL (ANP) De Europese commissie, die de afgelopen dagen een eerste beraadslaging heeft gehouden over het Engelse verzoek om onderhan delingen over het lidmaatschap van de E.E.G. te beginnen, heeft zich niet de finitief over deze kwestie uitgesproken. De commissie was door de minister raad van de gemeenschap om advies gevraagd over het Engelse verzoek. Het standpunt van de commissie is, dat Engeland heeft gevraagd om voor lopige onderhandelingen om na te gaan of de mogelijkheid van een toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap aanwezig is. Aangezien de daar bij aan Engelse zijde bestaande wenser ten aanzien van het Gemenebest, de landbouw in Engeland en de overige landen van de Europese vrijhandelsas sociatie niet nader zijn toegelicht heeft de commissie nog geen definitief advies kunnen uitbrengen. Dit neemt niet weg, dat de Europese commissie positief staat tegenover het Engelse verzoek, zo werd in Brussel meegedeeld. Dit zal tot uiting komen in het „beperkte" advies, dat zij deze week zal sturen aan de voorzitter van de mi nisterraad van de E.E.G. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Er zal tegen geen van de betrokken partijen bij de instor ting van het huis Rapenburgerstraat 73 een vervolging worden ingesteld. Op 14 juli stortte dit huis in de voorma lige jodenbuurt in, waarbij twee vrouwen werden gewond. Naast het huis was men bezig met de fundering van een plastic fabriekje. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr R. L. Heukels, heeft meegedeeld dat niemand enige gro ve onachtzaamheid kan worden verwe ten. BONN De nieuwe Lorelei tunnel voor het treinverkeer langs de Rijn is gisteren geopend. De eerste trein die er doorreed was de sneltrein Frankfurt Nijmegen. De opening van de nieuwe tunnel geschiedde bijna honderd jaar na de voltooiing van de eerste tunnel, die voor elektrificering te laag is. Er was een jaar aan de tunnel gewerkt. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het plan van minister mr. E. H. Toxopeus om „met goede en krachtige voorlich ting van de bevolking te geraken tot een behoorlijke zelfbescherming" zal zeer binnenkort uitvoerig wor den uitgewerkt. De bovenaange haalde aankondiging deed de mi nister van binnenlandse zaken op 24 november 1960 in de Tweede Ka mer. Wij hebben goede reden om aan te nemen dat de voorbereidin gen voor zulk een „goede en krach tige voorlichting" nu geheel zijn voltooid en dat dus de Nederlandse bevolking eerlang van overheidswe ge de eerste instructies zal ont vangen wat men in eventuele oor logsomstandigheden voor eigen vei ligheid in huis zal kunnen doen. Geen gemakkelijke taak, zo zei minister Toxopeus toen in de Twee de Kamer. Hij herinnerde eraan dat er twintig jaar geleden werd aanbe volen een laag zand op zolder te leg gen tegen brandbommen, maar dat niemand dat deed. Voor deze kant van de zaak wil de minister toch wel aandacht vragen; wanneer wij nu voorlichting gaan geven, die erop is gericht de mensen te leren wat zij moeten doen als die bommen wer kelijk uit de lucht komen vallen, dan moet men ervoor zorgen dat de men sen het blijven lezen en ook werke lijk gaan doen, want anders is het na een jaar uit het geheugen verdwe nen en zegt men „Och, zo belangrijk is het niet". ontstaan tussen president de Gaulle en de regering aan de ene kant en de senaat en de kamer aan de andere. Af gevaardigden en senatoren, met inbe grip van zeer veel leden van de gaullis tische partij, de U.N.R., komen er rond voor uit, dat men op het ogenblik nau welijks meer van een democratisch re giem kan spreken in Frankrijk. Met het bijeenroepen van de senaat en de kamer tegen de wil van de Gaulle en de regering in ver voor de opening van het parlementaire jaar, zg. om over het landbouwprobleem te pra ten, hebben zij de regering een eerste waarschuwing willen geven. Tijdens het debat in de senaat ont stond er een botsing tussen de voorzit ter en premier Debré over de interpre tatie van enkele artikelen uit de Grondwet, en deze botsing heeft de on tevredenheid nog groter gemaakt. De senaat juichte luid een van de le den toe, die had uitgeroepen: „De par lementsleden hebben even weinig om over te praten als om over te stemmen. De boeren zouden liever maatregelen zien zonder debat dan debatten zonder maatregelen". Een eerzaam senaatslid, wiens gematigdheid welhaast spreek woordelijk is, noemde de houding van de regering jegens de wetgevende ver gaderingen ronduit misdadig. De laatste persconferentie van de Gaulle waarin hij aan het slot sprak over „bepaalde ondernemingen en in stellingen voor openbaar defaitisme" en over „groepen, slechts bezeten door heimwee naar hun vroegere macht" hebben een bittere stemming verwekt Ook die stopte hij bij zich. Daarna sloeg hij ook Hein de schedel in. Hij ging naar de keuken om het gewicht af te wassen. Hij stond toen even rond te kijken, beraadslagend hoe hij de sporen van zijn misdrijf kon uitwissen. Terwijl zijn blik door de kamer gleed, leek het of Hein hem lag aan te kijken. Van der S. legde daarom, de rode zakdoek over diens gezicht. Hij stak een paar kranten in brand en gooide de brandende prop op het bed in de alkoof. Van der S. ging weg. In Kaatsheuvel onderzocht hij de buit. In de porte feuille zat 250 gulden, in de portemon nee vijf gulden. In de Jan van Rooijstraat gooide hij de portefeuille tussen de struiken. Het voorwerp is daar vannacht terugge vonden. De portemonnee is noig weg. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft gisteren de 28-jarige machi nebankwerker N. van A. tot één jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. De bankwerker werd ervan verdacht ringen en horloges te hebben gestolen ter waarde van tweeduizend gulden. Hij had ze weggehaald uit de winkel van zijn aanstaande schoonvader, een juwe lier in Haarlem. Advertentie Volgens een bericht dat uit de Prawda afkomstig heet te zijn, hebben de foto's die majoor Titof onlangs vanuit de kosmos maakte kritiek uitgelokt. Er zouden zich in werkelijkheid veel don kerder wolken boven het westelijk halfrond samenpakken. Hoe dit zij, er is een lichtpuntje. Een gouden lichtpuntje zelfs: Karei I's nieuwe, geurige senoritas, stuk voor stuk alle 20 in cellofaan, samen in een fraai blikje. Hygiënisch en breukvrij voor 2.50. Karei I geeft goud voor een riks. in de wandelgangen van kamer en se naat Als gevolg van dit alles hebben de socialisten besloten zich aan het hoofd te stellen van een sterke oppositie. De socialistische parlementsleden hebben gisterochtend in een bijeenkomst onder leiding van Guy Moliet eenstemmig be sloten op 12 september, als de kamer in buitengewone zitting bijeenkomt voor een debat over de landbouw, een mo tie van wantrouwen tegen de regering in te dienen. Verder wordt het niet onmogelijk ge acht, dat de M.R.P. zijn drie nog zit tende ministers zal opdragen uit het ka binet te treden. De meer gematigden willen een sta king als een symbolisch protest tegen de houding van de regering. „Dit alles moet", zo zei ons een on afhankelijk senaatslid, „vroeger of la ter eindigen met een nieuwe eed in de kaatsbaan". Dat was de eed die in 1789 de inleiding vormde tot de Franse re volutie. Wachtmeester eerste klasse rijks- speurhondgeleider J. de Letter uit Rosmalen, met zijn speurhond Mies. De vier jaar oude Mechelse herder heeft de sorteerproef, genomen na de dubbele moord te Sprang-Capelle, tot een goed einde gebracht: de twee af gestreken lucifers waren volgens Mies gehanteerd door de gearresteerde 26- jarige boekhouder M. van der S. programma's fin het kort ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1 radio 1 Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym; 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Samen thuis, praat je; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Ge- var progr; 12.00 Amus muz; 12.30 Land en tuinb; 12.33 Hammondorgelspel en zang; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia: 13.20 Tijd voor teenagers; 14.10 V d jeugd; 14.45 Van de wieg tot het graf, praatje; 15.00 Gram; 16.40 Boekbespr; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Week- journ; 18.00 Nws; 18.20 Het spanningsveld Angola; 18.35 Lichte muz; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Onderwijs als ba sis; 19.45 Gram; 19.55 Deze week. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Marinierskapel; 20.40 Lich te muz; 21.15 Soc coram; 21.30 Lichte muz; 22.00 Sportnws; 22.30 Nws; 22.40 Vocaalin- strum ens; 23.00 Gram; 23.55 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok noodklok; 12.04 Gram; 12.30 Land- en tuinb; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Idem; 15.00 Pol bijeenkomst; 17.00 Amateursprogr; 17.20 Sportperiscoop; 17.30 Gram; 18.00 Kunst- kron; 18.30 Promenadeork; 19,00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.50 Lichtbaken, lezing; 20.00 Kamerork; 20.50 Gram; 21.00 Vocaal ens; 21.25 Goyescas. opera (gr); 22.25 Boek bespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zon dag in; 23.00 Religieuze muz; 23.55 Nws. televisieJ Televisie. NTS: 15.00 Eurovisie: Vlieg- feest te Farnborough. NCRV: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Progr-overz Belg-Nederlandse week; 20.30 Nederland België, discussie; 20.55 Trouwen, comedie; 22.25 Dagsluiting. DUITSLAND 15.30 Het Teleplatenbek; 16.00 Die Aus- zeichnung, opera; 16.50 Wereldkamp moto- cross in Immenstadt; 17.2018.30 Documen taire film (Regionaal progr: WDR: 14.00 Weekjourn. NDR: 18.35 Progr-overz. WDR: 18.40 Hier und Heute. NDR: 18.45 Die Nordschau, WDR: 19.15 Verkochte toekomst. NDR: 19.25 Zeg de waarheid; 20.00 Journ; 20.20 Spel; 22.20 Laatste nws; 22.35 Het woord voor de zondag; 22.45 Wereldkamp Cycle Ball in Sankt Gallen (Eurovisie). VLAAMS BELGIË 15.00 Eurovisie: Rep luchtvaartmeeting te Farnborough; 15.40 Eurovisie: Wereld kamp Cycle Ball te Sankt Gallen; 16.30 Eurovisie: Rep luchtvaartmeeting te Farn borough', 17.00—18.00 V d jeugd; 19.00 Kath uitz; 19.30 De week in beeld; 20.00 Nws; 20.20 Overz v d Belgisch-Nederlandse Week; 20.30 Documentair progr; 20.50 Toneelstuk; 22.20 Nws. HOEK VAN HOLLAND (ANP) In de afgelopen nacht is het Duits schip Levante (2.758 brt.) ter hoogte van het gemeentelijk zwembad in Hoek van Holland op het strand gelopen. De reddingboot President J. Leis en een sleepboot voeren terstond uit. De loodsdienst in Hoek van Holland was in de avond al gestaakt wegens de storm. „werkelijk gaan doen" en „blij ven lezen" is een min of meer voortdurende actie te verwachten. Deze actie van de overheid zal, als zij van enig nut wil zijn, ook voor lichting over de uitwerking van kernwapens moeten omvatten, dus over de gevolgen van hittestraling, de radioactieve straling en de „fall out", dat is de radio-actie ve neerslag die nog dagen na de ont ploffing van een nucleaire bom al is deze zelfs honderden kilome ters ver weg ontploft gevaar lijk voor mens en dier kan zijn. Dit alles zal in de actie moeten worden betrokken als er daarbij sprake is van „goede en krachti ge voorlichting" zoals de minister aankondigde. Als deze voorlichting binnenkort begint, heeft zij in ieder geval een grondige voorbereiding kunnen heb ben van ruim een half jaar, te re kenen van het tijdstip dat de be groting van binnenlandse zaken door de Eerste Kamer is goedgekeurd. Andere landen zijn op dit ge bied reeds lang bezig, bijvoorbeeld Zwitserland en Zweden. De Zwitsers hebben een zg. ijzeren voorraad aan voedsel in huis. Deze is zelfs voor iedereen verplicht. In ons land is men wel reeds ver scheidene jaren bezig aan maatre gelen op ander terrein: dat van de civiele defensie. De individuele zelf bescherming, waar de te verwach ten voorlichtingsactie over zal gaan, is te zien als een aanvulling op die bescherming bevolking. In hoeverre de organisatie van de wijken en blok ken van de B.B. hierbij werkzaam zal zijn is niet bekend. Advertentie ïiü Uit het feit dat de binnenkort te verwachten voorlichting reeds bijna een jaar geleden is aangekon digd komt duidelijk vast te staan dat het tijdstip waarop de regering aan deze actie gaat beginnen in geen enkel opzicht samenhangt met AMSteeDAM Bij de Rijfcspost- de internationale spanningen van Spaar^an^ werd in augustus 15,9 mil de laatste tijd. joen meer ingelegd dan terugbetaald te- Als het de bedoeling van de rege- gen 10 miljoen in juli en 24,9 mil- ring is dat de mensen inderdaad joen in augustus 1960. HÉT Uw dagblad vertelt U het wie, waar, waarom en hoe... De handige N.R.C.-Wereldkaart vertelt U het „wat" van de landen en volkeren, geografisch, econo misch, statistisch en politiek; landstaal, munteenheid en waar dering in guldens, import en export, belangrijkste middelen van bestaan, enz. Een praktische en handige kaart voor de aandachtige kranten lezer die zich snel en volledig wil oriënteren. Maak f 1,-over op postrek.40 t.n.v. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Rotterdam, met vermelding "We reldkaart" en U krijgt haar om gaand toegezonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5