Dijkenbouw is niet op los zand gebaseerd St. Annaland uit Centrale Dienst N.-Zeeland getreden Wegsplitsing te Draaiburg Swift en Tjoba krijgen het niet gemakkelijk Moeilijke opgaven voor sommige Zeeuwse clubs Van rijshout tot gietasfalt Hoek te sterk voor AZW II Raad Nisse Vrijdag 8 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 DELTAWERKEN IN DE GREVELINGEN Tennis wedstrij den te Terneuzen Kunststoffen Dorus Heijmans Gebitumineerd Nationale zeehengel- concoursen A.H.B. Juniorencompetitie Judo-examens Terneuzen Verbetering provinciale weg Axel-Terneuzen KNKB-korf balcompetitie Propaganda van Goese schaakclub onder jeugd VIERDE KLASSERS VAN START Arnemuiden trekt naar Dinteloord Raad komt bijeen Toelatingsexamens R.M.L.S. Goes Grote belangstelling voor Taptoe Axel De Provinciale Afzetcomm. voor Zeeland Appelras Cox weer op de markt BRUINISSE Vroeger kwam het herhaaldelijk voor, dat een aannemer van een groot waterbouwkundig werk grote verliezen leed, omdat hij voor moeilijkheden werd geplaatst, waarop hij niet had gerekend. Hij had voor dat werk drie soorten materiaal tot zijn beschikking, rijshout, waarvan zinkstukken werden gevlochten, stortsteen om de zinkstukken te verzwaren en zand of klei om op de zinkstukken de dijk te bouwen die het water moest keren. Kapitalen werden gewonnen met deze wijze van werken, maar kapitalen werden ook verloren wanneer het mis ging. Tot aan de tweede wereldoorlog werd eigenlijk uitsluitend op deze klassieke wijze gewerkt. In deze oorlog experimenteerden de Geallieerden met succes met caissons bij de aanleg van kunstmatige havens in het Kanaal, die werden gebruikt bij de invasie in Normandië. En na de oorlog was er werk in overvloed; Walcheren en de Wieringermeer moesten worden drooggemaakt en ook hierbij werd van de klassieke weg afgeweken en op bescheiden schaal geëxpe rimenteerd met nieuwe methoden. Wel kan men zeggen dat Wal cheren werd droog gemaakt op de oude manier met stortsteen en zinkstukken, toch begon men te denken aan nieuwe manieren. goedkoop materiaal) wordt iets anders verstaan, dan u voor uw tuintje ge bruikt. Ér komen wel stukken in voor met een gewicht van honderd kg. Wie de bouwput bezichtigt ziet aan de buitenzijde van de dijk boven water de drempel die verleden jaar als proef is gelegd, uitsteken. Het ligt in de bedoe ling deze drempel van de vaste wal uit uit te bouwen tot een heuse dijk van tachtig meter lengte. Op de bovenlaag van grof grint, dat straks met zandasfait wordt gepenetreerd, zullen uiteindelijk de caissons worden gezet die het vaar water aan de westelijke kant (de Dui- velandse kant) zullen afsluiten. Er ver andert veel in de dijkbouw en die ver anderingen gaan snel. Wat vandaag „up to date" is is mor gen alweer door iets nieuws vervangen. Rijshout, nylondoek, zandasfait, gietas falt,: het volgt elkaar op en het wordt door en met elkaar gebruikt en onder tussen groeit de Grevelingendam en wordt werkelijkheid zoals ook de dam men die de Brielse Maas, de Zandkreek en het Veerse Gat afsloten, werkelijk heid werden als schakels in de keten, die de onderbroken kustlijn van Vlissin- gen tot Vlieland moet samensmeden. *5- 9 De drijvende bok „Atlas" in aktie bij de werken aan de Grevelingendam. TERNEUZEN. Voor de jeugd werden er in de afgelopen week op de tennisbanen van de tennisclub „Animo" onderlinge wed strijden gehouden. In de afdeling A luiden de uitslagen: halve finale heren enkelspel: E. de VisserR Brom 62, 63; J. W Visser H Brom 6—1, 6—0. Finale: J W Visser— E Visser 8—6, 6r-4. Diana Thomaes won de finale bij de dames met 36, 64, 86, te gen Marina van Os. Halve finale heren dub bel: R. Brom en H Brom tegen H van Os en B Thomaes 62, 62; J. Jurriens en E Meijers tegen J W Visser en E Visser 26, 16 Finale: R Brom en H Brom tegen J W Visser en E Visser 36, 2—6 In het da mes dubbelspel wonnen in de finale Marina van Os en Diana Thomaes van Fr. Nijsten en Jose Jurriens met 64, 6—2 Gemengd dubbelspel: Marina van Os en J. W Visser tegen Diane Thomaes en H van Os 61 6—2. Dit was de finale van het gemengd dubbelspel. De grote Deltawerken na de ramp van 1953 gaven de nieuwe manieren die In theorie werden uitgedacht een kans In de praktijk te worden toegepast. Waar dat mogelijk was werd gebruik gemaakt van mijnsteen, een materiaal dat vroeger nooit werd toegepast, maar ook kunststoffen als nylon en plastic werden als materiaal gebruikt. Bitumen, in de wegenbouw een succes, ging men aanwenden als dijkbekleding om krairu mat en schorgrond te vervangen en toen men het eenmaal boven water had ge probeerd, (ging men er ook over denken het onder water toe te passen. Al deze nieuwe methoden worden toe gepast bij het aanleggen van de Greve lingendam. Men mag hieruit niet aflei den, dat men met de geijkte wijze van werken heeft gebroken, integendeel een groot deel van de bodem is bezonken met zinkstukken van rijshout, waaraan tientallen arbeiders werken of werkten en die met stortsteen naar beneden werden gebracht. Maar daarnaast zijn er ook vakken, waarbij gebruik wordt gemaakt van nylondoek. Een man bedient hier door middel van drukknoppen de gehele in stallatie. Door een vingerdruk is de ge hele installatie in werking te stellen, bij de rechtervoet aan de bedieningstafel bevindt zich de z.g. dodemansknop, die ingeval van een ongeluk of bij storingen de gehele installatie tot stilstand brengt. Aan de linkerkant de lieren voor het laten zinken van de rolwagen met het nylondoek in zigzagvorm opgevouwen, zoals een boekje sigarettenpapier. Op de achtergrond staat de zandtrech- trechter, het zand wordt onder in deze trechter op vernuftige wijze vermengd met water. Dit mengsel wordt in slangen geperst, die in het nylondoek zijn geweven. Het doek met deze slan gen, in de praktijk ,zandworsten" ge noemd is dan zwaar genoeg om de bo dem te beschermen zonder dat een be- storting van steen noodzakelijk is. De nylon die op het hijsframe hangt wordt met zand verzwaard. Vervolgens komst het onder een strak gespannen dekzeil opgevouwen 'te liggen om met de rolwagen die over de zeebodem loopt te worden uitgelegd. De resultaten die met het op deze wij ze bezinken van de dam werden ver kregen zijn bevredigend. Maar, zoals gezegd, het is niet alleen het nylon waarmee men experimenteert. De fir ma Heijmans uit Rosmalen, die al vele jaren overal in ons land wegen aanlegt, waarbij bitumen werden gebruikt, liet enkele grote installaties bouwen, om de ze bitumen ook te gebruiken in de nat te waterbouw. Een van deze installaties staat op een schip, de Dorus Heijmans" dat on der meer ook een electrische installatie aan boord heeft, die de gehele stad Goes van electriciteit kan voorzien. Bij zink werken in de zandkreek en vorig jaar op bescheiden schaal te Bruinisse wer den proeven genomen met het onder water aanbrengen van asfalt. De proe ven slaagden, maar het was duidelijk, dat zonder veranderingen toch niet vol komen bevredigend kon worden ge werkt. Het apparaat werd geheel verbouwd en voor in de praktijk gebleken fouten werden technische verbeteringen uitge dacht, en aangebracht. Opnieuw is de Dorus Heijmans nu in de Grevelingen verschenen, om op een gedeelte van de drempel, waarop straks de afsluitcais- sons komen dat is dus de drempel van de dijk van Bruinisse (Bouwput) naar de daar tegenover liggende Kram merplaat een tien cm dikke asfalt- laag aan te brengen. Dit gebeurt in een evenwijdige baan van vijf meter breedte. Richtingsbakens geven de juiste baan aan, die het schip bij het aanbrengen van deze dikke as- faltlaag moet volgen. Op de wal te St. Philipsland zijn de vaste punten, waar naar men zich richt: daar geplaatste schijnwerpers, het andere punt is een vlot. dat men kan verplaatsen. Uit de aard der zaak werkt mist ook hier stagnerend. Nylon en klassieke zinkstukken waren de hoofdbestanddelen waarmee de drempel tot dusver werd bezonken, een ander deel zal nu met gietasfalt worden vastgelegd. Is men eenmaal zover dat men de drempel op een bepaalde hoogte heeft, dan gaat men experimenteren met zandasfait. Ook dat zandasfait wordt in een an dere installatie van de firma Heiimans gemaakt. Het is zand vermengd met as falt, dat bijzonder veel op bruine sui ker lijkt. Zand heeft de eigenschap, in een snelle stroom niet meer te blijven liggen. Het zou dus onmogelijk zijn met gewoon zand de dijk verder op te trek ken. Men neemt daarvoor nu gebitumi neerd zand (zandasfait) dat uit onder- lossers wordt geklapt, maar dat men te voren in gaas heeft verpakt om weg vloeien en uiteenvallen te voorkomen. Op de drempel van nylon ofgietasfalt wordt op deze manier aan weerszijden van de drempel een kade gebouwd. De ruimte die tussen beide kaden op de drempel overblijft, wordt volgestort met grof grint. Onder grof grint (een THOLEN. Onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Hengelaarsbond zal de komende weken -het nationaal kampioenschap zeehengelen worden ge houden. De AHB heeft drie -grote selec tieconcoursen uitgeschreven: in Scher- penisse op 30 september, in Oostvoorne op 14 oktober en in Den Helder op 15 oktober, meldt de Volkskrant. De vijf hoogstgeplaatste zeehengelaars en de beste korpsen van elk der drie wedstrijden kunnen deelnemen aan de beslissende zeehengelwedstrijd op 29 Ok tober, tussen Zoutelande en Westkapelle. Ook niet leden van de AHB mogen dit jaar aan de concoursen deelnemen. Bij de AHB is een afdeling zeehengelarij opgericht die de belangen van deze snel groeiende sport wil dienen. Er is al een aantal zeehengelclubs dat zich in een eigen federatie onder de AHB heeft ver zameld. Zaterdag „vervist" het AHB aan de Linge bij Arkel het nationaal 'kampi oenschap hengelen op de -binnenwateren. Er zijn in verschillende delen van Neder land reeds selectiewedstrijden geweest, waarvan de bestgeplaatsten naar dit kam pioenschap gaan dingen. Gebleken is wel dat de hegemonie van de Limburgse sportvissers doorbroken is. Er komen sterke teams uit Utrecht (de Goudkar per), een Amsterdamse ploeg met vele goede concoursvissers en enkele spe cialisten uit Rijssen en Berkel Rodenijs. MIDDELBURG. Het programma voor a.s. zaterdag luidt: Groep A I Middelburg A IWalcheren A I, Zeeland Sport A I—Mid delburg A II, Vlissingen A IZeeiandi'a A I, Arnemuiden A IVlissingen A II, Groep A II Vlissingen A ELI—Serooskerke A I, Oostburg A I—Middelburg A III, Zeelandia A IIMid delburg A IV, Groep A III Axel A ITer neuzen A I, Hulst A ITerneuzen A II, Corn Boys A I—«Hontenisse A I, Groep A IV Hulst A IISteen A II, Vogelwaarde A J—Hulst A III, Groep A V Zierikzee A IRobur A I, Ka- pelle A I—(Borssele A I, Goes A IKloetinge A I, Groep A VI Yerseke A IRillandia A I Hansw. Boys A IWemeldinge A I, Groep B I Middelburg B IZeeland Sport B I, Vlissingen B IZeelandia B I, Vlissingen B II—-Middelburg B n, Arnemuiden B I Walcheren B I Groep B n Meeuwen B I Domburg B I, Oostkapelle B IMiddelburg B III, Serooskerke B IVlissingen B III, Veere B IVlissingen B IV, Groep B III, Nieuwland B I—Middelburg B V, Walcheren B II—Middelburg B VI, Zeelandia B II—Vlis singen B V, Zeeland Sport B II—Vlis singen B VI Vlissingen B VIII—Middelburg B VII, Groep B IV Lewed. Boys B IGoes B I, Volharding 32 B B -(Patrijzen B I, Luctor B I Nieuwdorp B I, Groep B V Wolf aartsdijk B IWissenkerke B I, Goes B IISVD B I, Robur B I—Heinkenszand B I, Groep B VI Kloetinge B IHansw. Boys B I, Krabben- dijke B IKapelle B I. Wemeldinge B I Kloetinge B I, Groep B VII Zeemeeuwen B I Brusse Boys B I, Dreischor I—Burgh B I, Robur B I—Heinkenszand B I, Groep B VT VIII Zierikzee B II—Zonnemaire B I, Bruse Boys B II—Mevo B I, Nieuwerkerk B I WIK E I. Zwaluwen '61 B IZierikzee B III, Groep B IX Axel B I-AZW B I, Spul B I— Tern. Boys B I, Terneuzen B I—Corn Boys B I, Sluiskil B IHoek B I. Hulst B I—Ria W B I. Groep B X Clinge B I Graauw B I, Koewacht B ISteen BI, Vogelwaarde B I Zaamslag B I Groep B XI Axel B II— AZW B II, Terneuzen B II—Corn Boys B II, Sluiskil B II—Hoek B Et, Groep B XII Hon- tenisse B IIHulst B III, Steen B IIHulst B IV, Groep B XIII Aardenburg B IOost- burg B I. Aardemburg B II—Oostburg B II, Retranchement B I—Biervliet B I, Breskens B IIJzendijke B I.Schoondijke B IHoofd plaat B I. Aanrijding RILLAND-BATH. Bij het station vond gistermiddag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Het was J. H. uit Rilland die. vanaf het dorp komende geen voorrang verleende aan J. B. uit Rilland die vanaf de weeg brug kwam. Een botsing volgde. Hier bij deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. V oetbalprogramma MIDDELBURG. De tweede zater dag voor het KNVB voetbal in de afde ling Zeeland laat zich niet direct lenen tot waterdichte prognoses. AZW II heeft vorige week niet kunnen tonen wat het waard was de mist was daar de bet aan maar toch moeten wij aan nemen dat de Axelse reserves het tegen Hoek niet kunnen bolwerken. Tenminste als diens voorhoede in dezelfde schiet grage bui van zaterdag jl. is. Bruse Boys kan zic'h misschien re habiliteren tegen Middelburg V, maar gemakkelijk zal het niet gaan. Kapelle moet Veere kunnen overwinnen terwijl de Zuidbevelandse derby SVDWol- phaartsdijk ons een draw lijkt. Tenslot te zal het duel Yerseke IIIVCK waar schijnlijk voor de gasten worden. Het programma voor zaterdag is: le iklasse: AZW IIHoek I, Bruse Boys I —.Middelburg V, Kapelle I—Veere I, SVD I Wolf aartsdijk I. Yerseke HlVCK I. 2e klasse A: Middelburg VIZeeland Sport V, Nieuwland IMeeuwen I, RCS IV—Seroosker ke I, VCK IIColijnsplaatse Boys I, Kloetin ge IArnemuiden II. 2e klasse B: Beren I Nieuwdorp II, Heinkenszand I—Hloetinge II, Hoek HWemeldinge II, Zaamslag IDrie wegen I, Kats IRillandia II, 2e klasse C: Brouwershaven III—Dudveland H, Dreischor I—Burgh III, WIK I—Mevo II. 3e klasse A: Meeuwen HVCK III, Veere II—Bevelanders I, Wissenkerke IOostkapelle I, Serooskeyke IIVlissingen VI, Zeeland Sport VI—Colijns plaatse Boys II. 3e klasse B: Driewegen II— SVD II, Spui II—Terneuzense Boys II, Waar de II—Heinkenszand II, AZW III—Beren II. 3e klasse C: Kruiningen III—Borssele I, Wol- faartsdijk nKapelle II, Kloetinge H—Krab- bendijke II, Rillandia IH—Waarde I. 3e klas se D: Sinoto I—WIK II, Zeemeeuwen I—Bru se Boys II. NISSE. De raad heeft een weinig belangwekkende agenda vlot afgewerkt. Voorstel om aan M. Sandee-Koster in verband met vertrek uit Nisse eervol ontslag te verlenen als school-schoon- maakster en de benoeming van mevr. J. A. Verrijzen van Hese als school- schoonmaakster werd aangenomen. Het voorstel tot benoeming van de aftreden de leden In de commissie van beheer voor de schoolartsendienst op Walche ren, Noord-Beveland en Zuid Beveland (West) werd goedgekeurd. Het voorstel om als advies aan Ged. Staten kenbaar te maken dat de raad zich kan vereni gen met de voorgestelde regeling tot verstrekking van een vaste toelage voor het gebruik van een eigen auto (dit is voor de drie gemeenten ƒ1700, waarvoor de gemeente Nisse 408) werd goedgekeurd. Voorstel tot verhu ring van enkele stukjes tuingrond ach ter de begraafplaats en aan de Wilhel- mina-s-traat aan de huidige huurders res pectievelijk voor 3 jaar en 2 jaar werd aangenomen. Het voorstel tot vaststel ling van een wachtverbod (parkeerver bod) langs de bebouwde zijde van de oostzijde van het dorpsplein werd even eens aanvaard. TERNEUZEN. Voor het judo en jiu-jitsu examen, dat te Terneuzen, Hulst en Oostburg werd gehouden slaagden: Blauwe band: Dr. A. Boland, C. Michielsen. M. Walhout. Groene band: A. Schiekian. Oran je band: C. de Footer, J. de Putter, G. van Veen, W. van Noorden, T. Bareman, Z. de Meester, B. Versprille, J. Becu, J. Scheerens, J. Riekens, J. van Kampen, H. Klaaysen, A. Faas, W. de Lozanne, T. Dierick, W. van Her- mon, A. Chuis, B. Verhage, H. Verploeg, ver der de dames: M. Durinck, L. Dekunder, C. Boers, T. Wieland en T. Seuss. Gele band: P. Bleyenbergh, A. van Aarts, J. Blommaert. A. van Denderen, G. Meerschaert, H. Lockeffeer en mejuffrouw B. Vermeulen. Bij de jeugd tot 12 jaar slaagden: Ceriel de Kerf, Paul Sturms, Reggi Meerschaert, Miesje Maas, Christinae Maas, Annita Hollebrandse, Bram Dekker, Sjors de Block, Jan de Block, Gerard de Ridder, Frank Wijne, Erwin Verstraerte, Joe- rin de Lege, Jan de Klerk. Van de gemeente golitie te Terneuzen slaagden voor de gele and: Th. Theunissen en P. M. de Meijer. Jiu-jitsu le graad: A. Ohms, B. Verhage, K. Verploeg, B. Versprille. Voor de bejaarden van Nieuwland werd door mej. Joz. de Kraker een le zing gehouden over haar wederwaardig heden als onderwijzeres in Nigeria. AXEL. Van de zijde van de provin ciale waterstaat is men thans bezig om het slechte wegdek van de weg Axel- Terneuzen te asfalteren. Zij die vaak van deze weg gebruik maken, zullen dit zeer waarderen, want wanneer het re genachtig weer was, was het bijzonder gevaarlijk hier te rijden. Als men kan blijven werken in het tempo waarin thans wordt gewerkt, zal de verkeers veiligheid in de wintermaanden b.v. bij regen en gladheid, zeer vee-I verbeterd zijn. ST. ANNALAND. De raad van St. Annaland heeft eenstemmig besloten om uit de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" te treden, omdat dit voor de gemeente financieel voordeliger is. Genoemde dienst zal dan alleen in stand blijven voor de regeling van het bouw- en wo ningtoezicht. Voor de uitvoering van de gemeentewerken zal dan een opzichter door de gemeente worden aangesteld. B. en W. zijn van mening, dat dit te- samen met één andere gemeente te ver wezenlijken zal zijn. Ook het voorstel definitieve vaststel ling vergoeding bijzondere kleuter school over 1956 ging onder de hamer door. Het bedrag der rijksvergoeding is vastgesteld op 2.529 gulden. De voorlopig vastgestelde vergoeding was 2.437.50 gul den. De aankoopwaarde van de krotwo ning van de heer Fr. J. Rijnberg in de Nieuw,straat 28a is geschat op 2.100 gul den, t.w. voor de eigenaar jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Middelburg: 2 gulden en voor de erfpachter Fr. J. Rijnberg 2.098 gulden. De leden van de adviescommissie Woonruimtawet 1947, zijnde de raadsleden, geen wethouder zijnde, werden herbenoemd. De aanwe zige raadsleden namen hun herbenoe ming aan. Het voorstel tot wijziging be-zoldïgings- verordening 1961 werd aangenomen. Nu een derde gemeentewerkman is aange steld, vervalt de functie van „onder houder brandweerauto". Ingevolge arti kel 72 der l.o.wet 1920 verleent de raad medewerking aan het voorstel om het verzoek in te willigen van het bestuur van de vereniging tot stichting en in standhouding van Scholen met den Bij bel voor de aanschaffing van een ka chel. Verder is het college van B. en W. voornemens met de uitgekomen kei en van de Julianastraat een gedeelte MIDDELBURG. Gelijk met het be- punten te behalen van het aantal, dat Tl Va. Tl no DnmnMino uan aio 7 If R Kn gin van de competitie van de Z.K.B. be gint zaterdag ook de competitie van de Kon. Nederlandse Korfbalbond. Voor de Zeeuwse twaalftallen Swift 1 (Middel burg) en Tjoba 1 ('s Heer Hendrikskin- deren) betekent dit meteen een thuis wedstrijd. Swift 1 is dit seizoen ingedeeld in klas se 2b (Zuid-Holland') te samen met Sperwers 2 (Rotterdam), Ons Eiber nest 3 (Den Haag), Deetos 2 (Dor drecht), Zuiderkwartier (Leiden), Hou Stand (Den Haag), Olympiaan (Den Haag), Actief OR'dam) en Ons Huis (Rot terdam) Tjoba 1, dat dit seizoen voor de eer ste maal zal uitkomen in de competitie van de landelijke bond, is ingedeeld in klasse 3a (Zuid Holland) te zamen met Danaïden (Leiden), ALO (iDen Haaig), Gymnasiasten (Den Haag), Phoenix (Den Haag), DKC (Delft), Morskwar- tier (Leiden) Schiedam, Spartaan (Rot terdam) en Velox ('Rotterdam). De hoofdstedelingen hielden vorig jaar de eer van het Zeeuwse korfbal uitstekend hoog door in de kopgroep in de tweede klasse te eindigen. Tjoba 1, dat in de derde klasse van start gaat, is in dit gezelschap zeker niet de min ste en wij verwachten, dat de groen- witten in de bovenste helft zullen eindi gen. De Middelburgse tweede-klasser Swift staat aan het begin van het seizoen meteen voor een zware taak. Zaterdag middag om vier uur komt Hou Stand op bezoek met het voornemen de eerste GOES. De Goese Schaakvereniging vergaderde in hotel „Centraal" te Goes onder voorzitterschap van de heer A. J. C. Nordlohne. Een van de belang rijkste besluiten, welke de vereniging deze avond nam, was het besluit tot het voeren van propaganda voor de schaaksport op de Goese scholen. Scho lieren, die zich in de .schaaksport wil len bekwamen, kunnen van vrijdag 29 september af elke vrijdagavond gratis les krijgen van een van de beste scha kers van de Goese Schaakvereniging, namelijk de heer D. Wijma, van wie het idee tot het maken van propagan da onder de schooljeugd afkomstig is. Op de scholen zullen na overleg met de directeuren en hoofden affiches wor den opgehangen, voorzien van een in- schrijfbiljet. De schaakvereniging neemt alle hieraan verbonden kosten voor zijn rekening. Ter inleiding van het nieuwe schaak- seizoen houdt de vereniging op woens dag 20 september a.s. een open-gong wedstrijd, waaraan iedereen kan deel nemen. De wedstrijd wordt gehouden in hotel „Centraal". De aanvang is gesteld op acht uur 's avonds. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. van Dullemen, bleek dat het ledental is gestegen van 29 tot 33. De resultaten in het afgelopen seizoen waren bevredigend. Het eerste tiental speelde een bescheiden rol in de eerste klas van de Zeeuwse Schaak-bond, maar het tweede tiental werd kampioen in de tweede klas A. Te zeggen dat de werkzaamheden l aan de nieuwe splitsing te Draai brug praktisch gereed zijn, is een beetje voorbarig maar wel is het zo dat het werk de opleveringsda tum met rasse schreden nadert. Over vijf weken hoopt men geheel gereed te zijn. Draaiburg (Zeeuwsch- Vlaanderen) ligt tussen Oostburg en Aardenburg. Op dit punt splitst de weg zich af in de richting Sluis. Van oudsher was dit een zeer ge vaarlijk en tamelijk onbeholpen punt. Binnenkort zal daar verbete ring in komen. Het nieuwe tracé zal zich goed aanpassen bij het ge hele wegenstelsel van Zeeuwsch- Vlaanderen, dat provinciaal gezien toch al geen gek figuur slaat. De nieuwe splitsing, voor een deel met asfalt en voor een deel met beton- dek, wordt gebouwd door de aanne mer J. de Oude uit Biervliet. De bocht die aftakt naar Sluis krijgt een betondek, aansluitend op de be tonweg die daar reeds ligt. De an dere tak van de splitsing, die met een flauwe bocht in de richting Aar denburg gaat, wordt voorzien van een asfaltbekleding omdat de rest van dit tracé eveneens asfaltweg is. Het streven is er op gericht de as- faltbaan reeds over drie weken voor het verkeer open te stellen. De be- tonbaan zou dan twee weken later moeten volgen. Uiteraard betreft het hier een streefdatum en gezien de labiele toestand van het Nederland klimaat kan hier nog van alles tussenkomen. Op het werk terrein is op het ogenblik een legertje van on geveer dertig man ingeschakeld. De foto laat zien hoe het verkeer mo menteel nog wordt omgeleid. MIDDELBURG. Zaterdag aan staande gaat de competitie weer draai en voor de vierde-klassers, die nu in Zuid I in aantal zijn toegenomen. De meeste Zeeuwse clubs zijn onderge bracht in de vierde klasse a (zes), in de vierde klasse b zijn drie Zeeuwse verenigingen ingedeeld. In 4a staat al direct een big-match op het program ma: Dinteloord-Arnemuiden, een strijd tussen twee rivalen uit de vorige com petitie. Beide clubs zullen ook stellig dit jaar weer hoge ogen gooien. De uit slag zal niet ver van een gelijkspel af liggen. De derde gedoodverfde kampi oenskandidaat, AZW, heeft in verband met de Taptoe Axel vrijaf gekregen. Smerdiek krijgt het in 4a op te ne men tegen de nieuwe vierdeklasser Ter- neuzense Boys, die de verre reis naar Tholen moet aanvaarden. Ons inziens legt de thuisclub op beide punten be slag. Nieuwdorp ontvangt WN, waar van theoretisch gewonnen kan worden, de groen-witten zijn echter verzwakt en we rekenen dan ook op een nederlaag. Mevo trekt naar Heiningen om Chris- landia partij te geven. De Brabantse club won vorige week (13) reeds van WN en schijnt dus van plan te zijn haar huid zo duur mogelijk te verko pen. Toch moet er voor Mevo, dat ove rigens in uitwedstrijden altijd minder sterk voor de dag komt dan thuis, een gelijkspel te bereiken zijn. In 4b wacht ons direct reeds een Zeeuwse derby: Krabbendijke-Wemel- dinge met de gastheren als favorieten. Rillandia staat voor de zware opgave Good Luck te proberen een of meer punten afhandig te maken. Deze opga ve zal ons inziens te zwaar zijn. Het programma luidt: 4a: Nieuwdorp- WN, SmerdiekTerneuzense Boys, ChrislandiaMevo, DinteloordArne muiden; 4b: AalburgSleeuwij'k, Good LuckRillandia, SprangSSC '55, Krab- bendijkeWemeldinge, Zwaluwse Boys —Wijk. 's-GRA VENPOLDER. Vrijdagavond om acht uur komt de gemeenteraad van s'-Gravenpolder bijeen. Aan de orde ko men o.m. de overname van de eigen dom van het binnen d'e bebouwde kom gelegen gedeelte van de Langeweg van de provincie Zeeland, de vaststelling van de derde wijziging van het uitbreidings plan in onderdelen, de benoeming van de leden van de woonruimtecommissie en het uitbrengen van een advies inzake de regeling vergoeding autokosten aan de burgemeester. nodig is om te promoveren, teneinde het verloren terrein te heroveren. Swift zal heel goed voor de dag moeten ko men tegen dit pas gedegradeerde twaalftallen zeker de beruchte inzinkin gen van het vorige seizoen dienen te voorkomen, wil het een goed resultaat boeken. In dezelfde afdeling houdt Deetos II de punten thuis tegen Zuiderkwartier, evenals Olympiaan tegen Actief. Nieu weling Sperwers II verzet zich tever geefs tegen Ons Eibernest III. Eveneens om vier uur treedt Tjoba aan tegen ALO uit Den Haag, kansloos zijn de Bevelanders in deze eerste wed strijd beslist niet. Programma klasse 2b: Swift 1—Hou Stand; Sperwers 2Ons Eibernest 3; Deetos 2Zuiderkwartier en Olympiaan -Actief. Klasse 3a: Tjoba 1—ALO; DKC— Spa rt a an, Gymna siastenMorskvva rtier, SchiedamDanaïden en PhoenixVe lox. GOES. Na gehouden examen zijn tot de le klasse van de Rijks Middelbare Land bouwschool Goes toegelaten: J. de Baar Kwa- dendamme; A. Bolijn Roosendaal (N. Br.); G. Breure Dinteloord (N.Br.); H.M. Domini- cus Middelburg; A. H. Hanson Eikerzee; T. B. J. Hoogenboom 's-Gravenhage; J. L. de Jager Kapelle; M. C. Klaasse Dreischor; J. W. Lepoeter Biezelinge; J. M. Nijsten 's Heerenhoek; L. J. Oosthoek 's Heeren- hoek; J. M. R. Renes Oud-Vossemeer; J. B. Rijk Ovezande; J. L. Schoof, Oosterland; M. L. Schot St. Maartensdijk; A. J. A. Steen- dijk Nieuwerkerk; L. M. de Vos Kats; M. v. d. Wekken Zierikzee. AXEL. De „Taptoe Axel 1961" mag zich nu reeds in een grote belangstel ling verheugen. De voor-verkoop van plaatskaarten verloopt tot nogtoe bevre digend. Dezer dagen ontving het streek- centrum Axel, dat deze grote en groot se taptoe organiseert, een briefkaart uit Antwerpen. De schrijver deelde mee, dat hij „Taptoe Delft" had gezien. Hij vond dit zo'n prachtig schouwspel, dat hij onmiddellijk een aantal plaats- kaarten voor „Taptoe Axel" reserveer de. Dit is trouwens niet de enige bui tenlander. Autobusondernemingen uit Brussel, Gent en Sint Niklaas hebben zich reeds met het organiserende be stuur m verbinding gesteld om de nodi ge plaatskaarten te verkrijgen. Dit geldt ook voor Nederland. Vanuit Mid delburg, Vlissingen en Goes zullen bus sen naar Axel rijden. De commandant van Hr.Ms. mijnenveger „Axel" komt zelfs met zijn echtgenote uit Den Hel der de taptoe bijwonen. Er zullen meer prominente figuren aanwezig zijn. Het zou ons te ver voeren, al deze namen te vermelden. Het zal u echter interes seren, dat Zijn Excellentie C. J. Valk luitenant-generaal der artillerie, Nederl lands territoriaal bevelhebber, aanwe zig zal zijn, naast vele andere hoogge plaatste Nederlandse en Belgische offi cieren. Met een variant op het gezegde •De krant kunt u niet missen" zouden Tm,» s willen, stellen: „Taptoe Axel i»oi moogt u niet missen. Advertentie maakt aan de fruittelers bekend dat op de veilingen kunnen worden aange voerd en geveild, vanaf: Maandag II september 1961: Bonne Louisse d'Avranches, alle maten op 5 mm. sorteren. Maagdepeer, alle maten. Conférence, 55 mm. en op. Donderdag 14 september 1961: Cox's Orange Pippin, ane maten, op 5 mm, sorteren, 20 kg. per kist. Ingrid Marie, alle maten, op 5 mm. sor teren, 20 kg. per kist. Notarisappel, alle maten, met gele tint, 30 kg. per kist. AI11per°k stiPP"1' 70 mm' en 0p' 20 kg' Glorie van Holland, 75 mm. en op, met gele tint, 20 kg. per kist. Legipont, 55 mm. en op. President Latreuil, alle maten. i„ Sept' export garna len 2324 kg. 1P432,36, handelsgarnalen 32 kg, 1,19. bot 70 kg., tong 152 kg., paling 57 kg., rog 77 kg., tarbot t kg., visiever 3 kg onges vis 16 kg. van het plateau van de nieuwe haven te bestraten. Hierdoor zal ca. 800 m2 verhard kunnen worden. De firma W. van Vossen Zonen heeft medegedeeld deze werkzaamheden te willen verrich ten voor de prijs van 5 gulden per m2 of in totaal voor 4000 gulden. Overeen komstig dit bedrag wordt er een wijzi ging gebracht in de begroting 1961. De gemeentebegroting 1962 werd aan de raad aangeboden. Het totaal van de in vesteringshoofdstukken bedraagt: 1.630.908.41 gulden en het totaal van de financieringshoofdstukken is: 1.581.599,59 gulden, zodat nog te voorzien valt in de vaste financiering een bedrag van: 49.380.59 gulden. Nadat de raad op 27 januari 1961 toekenning van een scha deloosstelling had gedaan inzake zout- schade aan het gebouw, en inmiddels de vloer van het kunstmestgebouw ver hoogd is en na de regenval gebleken is, dat het gebouw geheel droog was. meenden B. en W. om de toegezegde schadeloosstelling inza'ke het gebouw „Cavetho" in te moeten trekken. Het voorstel van B. en W., om de gevraag de schadeloosstelling te weigeren, werd vervolgens aangenomen. Tevens ging de raad akkoord met het voorstel tot wijziging van de verorde ning rioolbelasting. Tenslotte werd een rioleringsplan Noord aan de raad aan geboden. Het betreft hier de wijken Noordstraat, Tienhoven, aansluitend op de Julianastraat. Het sportveld is tevens in het uitbreidingsplan opgenomen. Wet houder Jb. Moerland vraagt, of de sportvereniging dit sportveld zal aan vaarden en tegen welke prijs. Voor de Zeeuwse muziekschool zal de raad een bedrag van 300 gulden vote ren. Bij de rondvraag attendeerde het raadslid Abr. J. Kurvink op de slechte bestrating van de Kerkeblokstraat. Wet houder G. Goedegebuure trok van leer tegen het vandalisme, waarvan het ge volg was, dat een aantal boompjes op de Hoenderweg totaal vernield zijn, door ze middendoor te buigen. Het raadslid M. Moerland legde nogmaals de nadruk op de distelwet, terwijl de heer J. den Engelsman gaarne een leuning zou zien aangebracht op de trappen bij de nieu we haven. VEILING ST. ANNALAND. Eigenhei mers gewone 1570. bintjes bonken 1121. bint jes gewone 8001021, furore gewone 1000, al les per 100 kg. Aanv. 18 ton, Zaaiuien middel 1207. zaaiuien drielingen 1999, zaaiuien pielers 2053—2069, spoed car ter uien gewone 1100, alles per 100 Kg. Aanv. 37 ton. BERGEN OP ZOOM, EIERNOTERINGEN ingaande donderdag 7 sept. 1961: prijsklasse 0. 18 cent: 1. 17 cent: 2. 16 cent; 3. 15 cent; 4. 12 cent: 5. 11 cent. BERGEN OP ZOOM, 6 sept. Tomaten 2053, snijbonen 2857, staakprinc 49—57. rode kool 419, stamb dub princ 2960, prei 1031, uien 317, bloemkool 1162. savoye kool 79, sal 415, andijvie 710, komkom mers 832, waspeen 2341, bospeen 2235, ponkbonen 2229, transparant 2138, triumph de vienne 3364, beurre louisse 3364. Wil liam 1236, manks codlin 16—36, beurre de merode 2231, j. lebel 2337, james grieve 2471, beurre hardy 4475, meloen 5083, natuur perzik 12—21, aardbeien 110—260, ali- cant 2.05, g. champ 222, bramen 4471. GOES, 7 sept. Export- en industrievei ling: james grieve 1 80-85: 61—64. 75-80 67— 70, 70-75 68—72, 65-70 63, 2 85-90 52. 80-85: 60, 75-80 62—63, 63-70 57, 70-75 62—63. lid 40; transparant de croncels 1 85-95 42, 75- 85: '50, 65-75 45, 2 85-93 42. 75-85 47. 65-75: 42, II d 29; ellisons orange 1 75-85 62, 65-75: 65 d 60-65 44, d 50-60 33, 2 75-85 53, 65-75: 4648; bramley seedling 2 90-100 48, 80-90: 51, 70-80 49, II d 28; cox orange pepin 1 85-90 84, 80-85 88—90, 75-80 92—95. 70-75: 88—99, 65-70 80^83; manks codlin 1 70-80: 41, 60-70 38, 2 70-80 36, 60-70 34—36, II d 28: zigeun. 2 65-75 25, II d 1718; triomphe de vienne 1 80-85 71, 75-80 81, 70-75 83. 65-70: 78 60-65 68, II d 51. 2 80-85 68, 75-80 76, 70-75 77, 65-70 74, 60-65 67; .pitmaston du- chesse 1 65-75 49, 55-65 43, 2 75-65 45, 65- 75 49, 55-65 38. n d 29; br. hardy 1 80-85: 80, 75-80 83, 70-75 83, 65-70 77—77,50, 60-65: 75, d 55-60 57. d 40. 2 80-85 79, 75-80 79, 70-75: 79—81, 65-70' 70, 60-65 68: br. lebrun 2 75-85 4'5. 65-75: 51, 55-65: 47, II d 29; seig neur d'esperen 1 60-65: 69. 55-60 57, 50-55: 36, II d 23: herzogin elsa 1 70-80: 45, 60-70: 3941, II d 22; bonne louise d'avranches 1 70-75 74, 65-70 72. 60-65 64—67, 55-60 57— 59, 50-55 48, 2 70-75 70. 65-70 64. 60-65 61, 55-60: 54, 50-55: 4344; div. appels kroet 23: zigeunerin val 13: bramen 2 72, afw. d. dub princ 1 61, 2 51, afw. 3337. Gewone veiling: zigeunerin grof 22—23, fijn 17; james grieve grof 3844, fijn 3446; trans de croncel grof 2635. fijn 2126; ellisons orange grof 26 37. fijn 26: jacques lebel grof 22, fijn 17: cox orange pippin grof 3450: spaanse wijn peer 2 55-65 37—42, 55-60 30—38, II d 21, fijn 21: triomphe de vienne grof 53—55. fiin 40—48; br. hardy grof 55—59, fijn 39—53; pit- rnaston duchesse grof 20—23. fijn 17; bonne louise d'avranches grof 46—50; br. lebrun grof 22; monarch 1 85. grof 79—89. fabriek 3956; burbank giant 1 55-58. 2 291- 40. grof 42: Warwick dropper 1 93—96, 2 52—54, fa briek 35; frankenthaler 2 160. Per do-s: bra men 2 25—<28; aardbeien 1 75—92. 2 53. K R A BB'EN'D IJ K E7 sept. Dubb. Pr Bonen I 60. II 47. UI 29. James Grieve I 85-90 58, 80-85 6169, 75-80 63—74, 70-75 72. 65-70 62, II 80-85 38—54, 75-80 40—55. 70-75 58 —41, 65-70 54, II D 38, UI Gr. 35—53. III F. 26, Kr. 13—26. Ellisons O. 1 75-85 61. 65-75 63, 80-85 56, 75-80 59. 65-70 55, 70-75 61, II 75-85 56, 65-75 56, II D 3011. III Gr. 32. III F. 13. Kr. 11. Cox O Pippin I 85-90 80, 80-85 87, 75-80 97. 70-75 106, 65-70 95, III Gr. 56— 64, Kr. 14—17. Manks Codlin II 70-80 45, 60-70 44. II D. 28, III Gr. 29, III F. 17—20, Kr. 12—13. Tijd E. Worchester I 85-90 84. 30-85 92, 7o-80 99, 70-75 104, 65-70 «7—73, III Gr 34, Kr. 20. Zigeunerin II 75-85 26. 65-75 29. II D. 14, IH Gr. 17. Ill F. 9. Bonne Louisse I 65-70 71, 60-65 70. 55-60 57—80, 55-60 58—80 50-55 46—47. Hl Gr. 49, III F 30, Kr. 20. Di verse appels val 15—16. Br. Hardy I 80-85 82 75-80 84. 70-75 82, 65-70 74, 60-65 74, II D. 37— 53, III Gr. 56, Hl F. 35—37, Kr. 25. Tl' de Vienne II 75-80 70, 70-75 76, 75-85 74. 60-65 62 III Gr. 49—56, IH F. 40. Kr. 6. William D. i 75-85 47, 65-75 43, II 75-85 44, 65-75 42, II D 20, Hl Gr. 18—23, III F. 15, Kr. 13. -16 Herzogin Elsa I 80-90 36. 70-80 45—49, 60-70 39—40. II D. 23. III Gr. 26. III F. 16, Kr. 8 Verpakt Iruit: James Grieve 85-90 70, 80-85 los am?3;£'"CS Pippin 1 80-85 114. 75-80 123. 70-75 129. B. Louisse I 65-70 75. Red Gauntlet II 76 per doos. GOES. Op de Zeeuwse fruitvei lingen is donderdag een begin gemaakt met de aanvoer van het appelras Cox Orange Pippin, een ras dat algemeen bekend staat als de beste van het Ne derlandse sortiment wat smaak betreft. Overal in binnen- en buitenland geniet de Cox Orange Pippin grote waardering en dat kwam ook tot uitdrukking in de prijs op de eerste veilingdag want de handel betaalde voor deze appel rond 95 cent per kg. Enkel de grote maat mocht nog maar worden aangevoerd. Het zal nog wel enkele weken duren voor er voldoende eetrijpe Cox Orange Pippin in de fruitwinkels te koop is. Zeeland is hiervan een zeer belangrijk produktie- gebied. Vooral op de jonge moderne be drijven wordt dit ras veel geteeld. Over het algemeen zal dit ras maar een ma tige oogst geven. Landelijk gezien mag in Zeeland echter niet worden geklaagd over de oogst van Cox Orange Pippin dit jaar, terwijl in het buitenland de si tuatie over het algemeen nog ongunsti ger is. Bij beschikking van de Minister van Justitie van 1 september 1961. hoofdaf deling Rechterlijke Organisatie, bureau Notarissen, nr. 1648 P 361, is herbe noemd met ingang van 10 september 1961 tot lid van de Kamer van toezicht over de notarissen en kandidaat-nota rissen te Middelburg J. Bonthuis, hoofd bewaarder-titulair van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzeu te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4