Negende fokveedag Walcheren met uitstekende resultaten Programma fruitweek enigszins gewijzigd „Schaalvergroting" bij het lager landbouwonderwijs Kampioenskoeien uit stal in Vrouwenpolder Zeeland heeft de beste politiehond Aandacht voor Z. Vlaanderen Geitenfokkerij wordt steeds 5sportfokkerij" meer een Autobus slipte en kantelde Reorganisatie bij Wit-Gele Kruis Wintercompetitie ZKB van start VOORAL JONGEREN DIEREN MET GOEDE KWALITEITEN Positief verschil Daling van landelijk werkloosheidscijfer Auto dook in voortuintje Nieuw materiaal voor Goese kleuterschool Morgen begint feest van appels en peren Noodbrug in Axel Jongeren met een kal veropf okwedstr ij d DRIE VAN DE VIJF VERDWIJNEN Oost en West ieder slechts één school Vergadering Christelijke plattelandsvrouwen RUNDVEEFOKDAG OP WALCHEREN Binnenbrandje gauw geblust „Medioburgum" (70 jaar) houdt receptie Ex-priester spreekt ook in Souburg Jeugddienst te Goes Ds. H. K. van Wingerden 25 jaar predikant Vrijdag 8 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 boom-Smit, Oostkapelle; 2c. Juliana 28, W. Louwerse, Gapinge; 2d. Dania 4, W. Louwer se, Gaping;e 2e. Nelly, J. de Lange, Rit- them; 2f. Janna, J. de Lange, Ritthem; 3a. Willie 2, G. Koole, Souburg; 3b. Sikkema's Hiltje 2, A. van Tatenhove, Serooskerke; 3c. Geertje 5, A. Lorier, Souburg; 3d. Jopie, A. Krijger, MleiskerJke; 3e. Emma, J. de Lange, Ritthem; 3f. Diana, K. Poppe, Grijpskerke; 3g. De Goede 7, B. Arendse, Gapinge. Rubriek 18: 2. Beppie, 't Hof Zwagerman, Grijpskerke; 3. Grietje 86, W. Louwerse, Ga pinge. Rubriek 19: la. Marijke 4, L. P. Brasser, Vrouwenpolder; lb. Froukje 28, P. Verhage Wzn., Koudekerke; lc. Boukje 90, Js. Vos, Koudekerke; ld. Krol 43, Js. Vos, Koudeker ke; le. Beatrix 2, L. P. Brasser, Vrouwenpol der; lf. Geertje 3, A. Lorier, Souburg; Ig. Frederika, J. Poöpe, Biggekerke; 2a. Juliana 8, B. Arendse, Gapinge; 2b. Hiltje 40, J. de Lange, Ritthem; 2c. Jantje 43, J. P. Geerse, Middelburg; 2d. Pietje 14, C. Wattel, Gapin ge; 2e. Annie 5, J. P. Geerse, Middelburg; 3a. Rita 3, 't Hof Zwagerman, Grijpskerke; 3b. Emma van Buitenlust, J. Coppoolse, Oostkapelle: 3c. Cornelia, Fa. Kwekkeboom- Smit, Oostkapelle, Rubriek 20: la. Moor 2, B. Arendse, Gapin- MIDDELBURG Na afloop van de negende fokveedag op Wal cheren was de rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, van me ning dat de veefokkerij op het eiland op de goede weg was voort gegaan. Hij zei dat meer vee van betere kwaliteit was aangevoerd dan de afgelopen jaren was mogelijk geweest. Vooral de jongere dieren waren van een vaak uitstekende kwaliteit. „Zodat", zei ir. Harmsen, „met vertrouwen de toekomst voor de veefokkerij kan worden tegemoetgezien." Naar zijn mening waren de K.I. stieren van een verbeterende invloed geweest op de kwaliteit van het vee. Hij noemde dr. Lente's Verwachting, maar vooral Ornea Adolf had als afstammelingen een reeks vaarzen, die een zeer goede indruk hadden achtergelaten. Hij stipte ook de vooral bij de groepskeuringen opgevallen unifor miteit aan van het vee. De onregelmatigheid verdwijnt en daarvoor komt een goede middenmoot. De kampioenskeuring noemde hij een evenement waarbij een grote hoeveel heid eerstgeklasseerden mee hadden ge daan. De kampioen van die dag, de koe Marijke 4, noemde hij een groot succes voor de eigenaar, de heer L. P. Brasser uit Vrouwenpolder. Deze koe was namelijk zelf gefokt. Het terrein, dat dit jaar voor het eerst achter de Hof van Tange lag, was hem meegevallen. De veehouders kon den hun dieren op de grasmat goed .showen". Resumerend besloot ir. Harmsen met de woorden dat deze keu ring succesvoller resultaten had laten zien als het vorige jaar en accentueer de daarom het positieve verschil van het eiland wrt de veefokkerij betreft met andere Zeeuwse districten. Kampioen werd dus Marijke 4 van L.P. Brasser. Reservekampioen bij de koeien werd gisteren Mieneke 2 van dezelfde eigenaar. Het kampioenschap bij de stieren werd een succes voor enige Walcherse verenigingen die zich speciaal met de stierenfokkerij bezig houden. Het oranjelint veroverde de breedge- borste Blttsaerd Jap Adema van de Stierenvereniging .Gapinge" en reser- ver-kampioen Wytsturt Nienke's Adema van de vereniging .Veeverbetering is ons doel" te Aagtekerke. Uitslagen De uitslagen waren: Rubriek 2. la. Blit- saerd Jap Adema, Stierenvereniging Gapinge. 2a. Wytsturt Nienke's Adema, Stierenvereni ging Veeverbetering is ons doel", Aagteker ke. 2b. Janna's Bernhard, J. de Lange te Ritthem. 2c. Bockama Jan, „Veeverbetering is ons doel", Aagtökerke. Rubriek 3. la. Mieneke's Wytsturt, L. P. Brasser te Vrouwenpolder. Rubriek 5. la. Wijdhoorn 4 van Nieuw- Arendsrust, A. Langebeeke en K. Osté te Se rooskerke. 2a. Wijdhoorn 5 van Nieuw-Arends- rust, A. Langebeeke en K. Osté, Serooskerke. Rubriek 6. la. Mieneke 6. L. P, Brasser, Vrouwenpolder, lb. Nellie, J. van Sluys, Zou- telande. lc. Paula 6 van Plantlust, J, Mal- jaars, Oostkapelle. ld. Gontia van Mina's Hoeve, K, Poppe, Gripskerke. le. Jaantje 18 van Lente, S. van den Broeke, Serooskerke. If. Meta van Overkerke, J. Poppe, Biggeker ke. 2a. Nellie 1 van Plantlust, J. Maljaars, Oostkapelle. 2b. Gusta van Mina's Hoeve, K. Poppe, Grijpskerke. 2c. De Goede 9, B. Arend se. Gapinge. 2d. Paula 5 van Plantlust, J. Maljaars, Oostkapelle. 2e. Gerda van Mina's Hoeve. K. Poppe, Grijpskerke. 2f. Femmy 7 van Nieuw-Arendsrust, A. Langebeeke en K. Osté, Serooskerke. 3a. Gretha van Mina's. Hoe ve, K. Poppe, Grijpskerke. 3b. Antje 22, B. Arendse, Gapinge. 3c. Frida, J. de Lange, Ritthem. 3d. Lente's Smits, W. Verhage, Westkapelle. 3e. Richt je 20, W. Louwerse, Gapinge. Rubriek 7a. la. Krol 46, Js. Vos, Koude kerke. lb, Nora 12, J. Brasser, Souburg, lc. Connie van Plantlust, J. Maljaars, Oostkapel le. ld. Nora 13, J. Brasser, Souburg. 2a. Em ma 7, J. Looise, Gapinge. 2b. Puck 47, W. Verhage. Westkapelle. 2c. Anna, J. de Lange, Ritthem. 3a. Marie 2, W. Verhage, Westkapel le. Rubriek 7B. la. Grietje, A. Wattel en Zn., Middelburg, lb. Boukje 98, Jos. Vos, Koude kerke. lc. Tsjitske 53, A. Poppe. Grijpskerke. ld. Reintje 3 van Plantlust, J. Maljaars, Oost kapelle. 2a. Corrie 4, A. Wattel en Zn., Mid delburg. 2b. Pietje 22, Jos Vos, Koudekerks. 2c. Wijdhoorn 6 van Nieuw Arendrust, A. Langebeeke en K. Osté, Serooskerke. 2d. Aal tje 83, J. de Lange, Ritthem. 3a. Bochtje 24, W. Louwerse, Gapinge. Rubriek 8A. la. Mieneke 7, L. P. Brasser, Vrouwenpolder, lb. Corrie 5, A. Poppe, Grijps kerke. lc. Boukje 99, Js. Vos, Koudekerke. ld. Jantje 4. A. Wattel en Zn., Middelburg. 2a, Beppie, J. de Nood, Veere. 2b. Mieneke 8, L. P. Brasser, Vrouwenpolder. 2c. Mar-Tetje 45, Js. Vos, Koudekerke. 3a. Coba 1 van Nieuw Arendrust, A. Langebeeke en K. Osté, Seoos- kerke. 3b. Betsie, J. de Lange, Ritthem. Eer volle vermelding. Dania 5, W. Louwerse, Ga pinge. RUBRIEK 8B: la. Boukje 100, Js. Vos, Koudekerke. lb. Maaike 18, ,,'t Hof Zwager man", Grijpskerke. lc. Annie, H. A. Vos, Middelburg. 2a. Annetje 30, Js. Vos, Kou dekerke. 2b. Jaantje 19, S. van den Broe ke, Serooskerke. 3a. Jantje 53, J. P. Geer se, Middelburg. 3b. Frida 2, J. de Lange, Ritthem Rubriek 10. la. Mieneke 5, L. P. Brasser, Vrouwenpolder, lb. Wietske 3, 't Hof Zwa german, Grijpskerke. Rubriek 11. la. Annetje 26, Js. Bos. Kou dekerke. lb. Corrie 4, A. Poppe. Grijpsker ke. lc Krol 45. Js. Vos, Koudekerke. ld. Nelly *35. A. Poppe, Grijpskerke. le. Jan tje. 'P. Verhage Wzn.. Koudekerke. 2a. Nel ly 3. C. P. Reynhoudt en Zn., Nieuwland. 2b. Leentje 20, A. Poppe. Grijpskerke. 2c. Alida 7, J. Looise, Gapinge. 3a. Zwartje, M Goedbloed en Zn., Gapinge. 3b. Elsje 5, A Wattel en Zn.. Middelburg. 3c. Bontje 9, J. P. Geerse. Middelburg. 3d. Nora 11, J. Bras ser, Souburg. 3e. Corrie, J. de Lange, Rit them. 3f. Roosje, P. Verhage Wzn., Koude- keRubriek 12. la. Grada's Jolanda, G. Koo le. Souburg, lb. Nora 10, J. Brasser, Sou* bURubriek 13. la. Marijke 8, L. P. Brasser, Vrouwenpolder, lb. Jopie 3, A. Lorier, Sou- burg lc. Koba, G. de Jager, Serooskerke. le Boukje, P. Verhage Wzn.. Koudekerke. 2a TJamke 3. 't Hof Zwagerman, Grijpsker ke' 2b Frida 2, A Maljaars, Meliskerke. 2c Adèla 2. W. de Buck, Middelburg. 3a. Irene 5, J. de Nood, Veere. 3b. Florine, K. Poppe. Grijpskerke. Rubriek 14. la. Corrie 3, A. Poppe. Grijps kerke. lb. Emma. P. Verhage Wzn.. Kou dekerke lc. Uilke 41. J. Poppe, Biggeker ke 2b Uilke 14. G. de Jager, Serooskerke. 3a.' Doortje 2, A. Krijger. Meliskerke. Rubriek 15A. la. Erna 64. B. Arendse, Ga- ninee lb Bouma, H. A. Vos, Middelburg. lc Paula's Marianne van Plantlust, J. Mal jaars Oostkapelle, ld. Annetje 22, Js Vos. Koudekerke. le. Tsjitske 51, A. Poppe. Grijps kerke 2a. Janna 16. A. Poppe. Grijpskerke. 2a Rika 17. G. de Jager, Serooskerke. Sn. He'rtha P Verhage Wzn., Koudekerke. 2c. Zwartkop 8 J de Nood, Veere. 2d. Beppie Zwartkop Grijpskerke. 3a. Janna I'. lHptpT%Tg^A Martha j!), L. Dieleman, Arnemuiden. 3c. Antje 21. B. Arendse, Gapinge, 3d. Huihertje 26, P. Won dergem, Serooskerke. 3e. c°rrie 2. A. tel en Zn, Middelburg. 3f. Lelda 3, A. Mal jaars, Meliskerke. - T v Ko„. Rubriek 15B: la. Boukje 93, Js. Vos. Kou dekerke; lb. Pietje 20, Js. Vos, Koudekerke, lc. Betsie. J. van Sluys, Zoutelande ld. Doe ke 3, C. p. Reynhoudt en Zn.. Nieuwland le Roza, J. de Lange, Ritthem2<r FjiWrieht Coba 11, J. Coppoolse, Oostkapelle, 2b. Has kera Anna 136, G. Koole. Souburg. 2c. Griet ie 265. J. Wattel, Gapinge: 2d. Sietske 12, J. P. Geerse, Middelburg: 3a. Corrie 2. B. Arendse, Gapinge; 3b. Adèle 1, W. de Buck, Middelburg. Oraccpr Rubriek 16; la. Mieneke 2. L. F. «rasser. Vrouwenpolder: lb. Boukje 91, Js. Vos, Kou dekerke; 2a. Bontje. A. Krijger, Meliskerke 2b. Dirkje. K. Poppe. Grijpskerke; 2c. Maai ke, G. de Jager. Serooskerke. Rubriek 17: la. Annie, M. Goedbloed en Zn., Gapinge; lb. Betsie, H. A. Vos. Middel burg; lc. Reintje van Plantlust, J. Maljaars, Oostkapelle: ld. Paula 3 van ..Flantlust, - ge: lb. Frida, J. van Sluys, Zoutelande. Rubriek 21la. Jo, J. Langebeeke, Seroos kerke; lb. Bertha, K. Poppe, Grijpskerke; 2a Antje van Overkerk, J. Poppe, Biggeker ke; 2b. Corrie 3, G. Koole, Souburg; 2d. Belle fleur, K. Poppe, Grijpskerke; 2e. Wijd hoorn 3, A. Langbeeeke en. K. Osté, Seroos kerke; 3a. Beatrix, J. de Lange, Ritthem; 3b. Uilkje 12, G. de Jager, Serooskerke; 3c. Roza, A. Wattez en Zn., Middelburg; 3d. Het- tinga 9, J. Coppoolse, Oostkapelle. Rubriek 22: la. Bea van Plantlust, J. Mal- jaar, Oostkapelle. lb. Boukje 88, Js, Vos, Koudekerke. lc. Mina, 't Hof Zwagerman, Grijpskerke. 2a. Jannie, H. A. Vos, Middel burg. 2b. Jantje 40, J. P. Geerse, Middel burg. 2c. Bleske 9, W. J. Sanderse, Seroos kerke. 2d. Hannie, K. Poppe, Grijpskerke. 3a. Corrie, A. Poppe, Grijpskerke. 3b. Trui- da, Fa. Kwekkeboom-Smit, Oostkapelle. Rubrieik23: la. Lolkje 199, L. Jakobsen, Koudekerke. lb. Sjoerdje 15, 't Hof Zwa german, Grijpskerke. lc. Jopie 2, A. Lo rier, Souburg, ld. Paula 2, J. Maljaars, Oostkapelle. le. Martha, G. Koole, Souburg. 2a. Grada van de Oude Haven, G. Koole, Souburg. 2b. Ytje 16, J. LAngebeeke, Se rooskerke. 3a. Annie 3, J. P. Geerse, Mid delburg. 3b. Flora 2, W. de Buck, Middelburg. Rubriek 24. la. Treesje 5, Js. Vos, Kou dekerke. lb. Paula van Plantlust, J. Mal jaars, Oostkapelle. 2a. Clara 2, J. Maljaars, Oostkapelle. 2b. Antje 17, B. Arendse, Ga pinge. 2c. Boukje, J. Coppoolse, Oostkapel le. 3. Elza, B. Arendse, Gapinge. Rubriek 9: la. Boukje 101, Js. Vos, Kou dekerke. lb. Krol 48, Js. Vos, Koudekerke. lc. Wijdhoorn 7 van Nieuw Arendsrust, A. Langebeeke en. K. Osté, Serooskerke. ld. Frederika 2, J. Poppe, Biggekerke. 2a. Jan na 5, J. Poppe, Biggekerke. 2b. Annetje 32, Js. Vos, Koudekerke. Rubriek 26; 1. Dokter Lente's Verwach ting, „Naar productief vee op Walcheren. 2. Adema 406, Stierenvereniging Gapinge. Rubriek 27: la. L. P. Brasser, Vrouwen polder. lb. Js. Vos, Koudekerke. lc. J. Mal jaars, Oostkapelle. ld. Js. Vos, Koudeker ke. 2a. A. Poppe, Grijpskerke. 2b. J. de Lange, Ritthem. 3. J. P. Geerse, Middelburg. Rubriek 28A: la. L. P. Bfasser. lb. A. Wattel en Zn., Middelburg, lc. J. Brasser, Souburg. 11. A. Langebeeke en K. Osté» Serooskerke. 2a. K. Poppe, Grijpskerke. 2b. J. Maljaars. 3. J. de Lange. Rubriek 28. la. A. Lorier, Souburg, lb. 't Hof Zwagerman, Grijpskerke. lc. H. A. Vos, Middelburg. 2a. J. van Sluys, Zoutelan de. 2b. W. de Buck, Middelburg. Rubriek 29. la. L. P, Brasser, Vrouwen polder. lb.wA. Poppe, Grijpskerke. lc. J. Maljaars, Oostkapelle. Id. .s. Vos, Kou dekerke, 2a. J. de Lange, Ritthem. 2b. P. Verhage, Koudekerke. 2c. A. Langebeeke en K. Osté, Serooskerke. MIDDELBURG. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Neder land daalde in augustus van 24.813 tot 22.641. De bezetting van aanvullende werken daalde verder van 2.195 tot 1.630. Het aantal ingeschreven werklo zen nam af van 22.618 tot 21.011. De openstaande aanvragen van mannen verminderde van 97.810 tot 91.996, wat voor deze tijd van het jaar een nor maal verschijnsel is. Deze ontwikkeling van vraag en aan bod is grotendeels het gevolg van de omstandigheid, dat vele mannelijke jeugdige ingeschrevenen die dit jaar de school verlaten hebben, emplooi konden vinden in het bedrijfsleven. De geregi streerde arbeidsreserve van jeugdigen daalde met 1028 tot 2445, de openstaan de aanvragen van jeugdigen met 5946 tot 31.394. Van het aantal jongeren dat eind augustus als werkloos stond gere gistreerd zal nog een belangrijk deel in september geplaatst kunnen worden. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve deed zich vooral voor in de beroepsgroepen landbouw, metaal, bouw en losse arbeiders. TERNEUZEN. Een keiharde klap deed gistermorgen omstreeks zes uur menig bewoner van de Axelstraat voor tijdig zijn slaap afbreken. Bij de heer A. Hamelink was namelijk in alle vroegte een auto in het voortuintje ge reden, die daar een aardige ravage aanrichtte. Een laag stenen muurtje dat om de tuin 'heen was gebouwd, werd geheel vernield. De auto is er waar schijnlijk goed afgekomen, want de be stuurder koerste onvervaard terug en verdween. Enkele mensen hadden ech ter het nummer en de kleur van de auto genoteerd, zodat de politie bij het onderzoek enig houvast heeft. Het is evenwel een raadsel hoe de bestuurder o.p dit rechte weggedeelte na nog een rijwielpad en een trottoir te hebben doorkruist zijn auto in de tuin heeft doen belanden. WOLFAARTSDIJK. Tijdens de na tionale kampioenschappen van de Konin klijke Nederlandse Politiehondenvereni ging die in Arnhem werden gehouden is de vertegenwoordiger van de afde ling Zeeland landskampioen geworden. Het was de wachtmeester le klas J. Stroo uit Wolfaartsdijk met zijn bouvier ,,Wibo". Hij bereikte een puntental van 339 en sloeg daarmee een uitstekend figuur. Het maximum te behalen punten bedroeg 375. Reservekampioen werd een politieman uit Rhenen, die 336,5 punten verwierf. Negen van de beste Neder landse politiehonden gaven op deze kam pioenschappen acte de présence. Zij be zaten allen het certificaat met lof. De oefeningen waren zuivere praktijkoefe ningen. De heer Stroo mocht aan de nationa le kampioenschappen deelnemen omdat zijn hond vorig jaar kampioen van Zeeland was geworden. „Wibo" is door de Wolfaartsdijkse wachtmeester zelf afgericht. Het dier is thans vier jaar. GOES. De ouders van de leerlin gen van de gemeentelijke kleuterschool de ,Duivetil" te Goes hebben gister avond het speelmateriaal van hun kin deren kunnen bewonderen. Aan deze school is nl. een extra begroting toege kend van ongeveer 1400 gulden. Dit be drag is besteed aan nieuw speelmate riaal. Zo waren er prachtige kruiwagen- tjes, kleitafels, poppenhoekjes en blok- kenkratten te bezichtigen. GOES. Morgen begint het kleurig feest van appelen, peren, druiven, bra men etc. op de Bevelanden; de zeven de Goese fruitweek. Onder de zachte scepter van fruitfee Anneke Midavaine belooft het weer een stralend fruitfeest te worden. Het programma voor de ge hele week is nu hekend. Maandag zal de fruitfee een bezoek aan Oost-Zeeuws- Vlaanderen brengen en donderdag zal zij Wissenkerke op Noord-Beveland bezoeken. Omdat is gebleken dat er in Zeeuws-Vlaanderen en België grote be langstelling bestaat, heeft de organisa tie van de fruitweek besloten een be zoek aan Zeeuws-Vlaanderen in te las sen. Voorts zal er zaterdag 16 septem ber, de dag van het fruitcorso, een ex tra boot varen van Kminingen naar Perkpolder. De boot vertrekt om 23.30 uur van Kruiningen. Het programma is nu als volgt vast gesteld: Zaterdag 9 september; 14.30 uur: Intocht van de fruitfee met haar gevolg. Route: vertrek veiling, Fruitlaan, Kloetingseweg, Voorstad Oostsingel, Steenen Brug, Ganzepoort- straat, Lange Vorststraat, Oude Vis markt, Lomibardstraat, Grote Markt. 15.00 uur: OfficiëLe ontvangst fruitfee op het stadhuis. Sportdemonstraties op de Grote Markt. 15.45 uur: Officiële opening van de AXEL. Om de stroom bezoekers te kunnen opvangen, die a.s. zaterdag de Taptoe Axel 1961 zullen bezoeken, zal door de genie een tijdelijke brug wor den geslagen over de leiding in het Axelse Bos. De bezoekers die van deze brug gebruik wensen te maken kunnen deze bereiken via de Van Middelhaven straat en de Te Waterstraat. Een uit stekend idee van het Streekcentrum want als de weersomstandigheden mee werken zal in korte tijd een groot aan tal bezoekers het concoursterrein willen betreden. Rundveefokdag Walcheren MIDDELBURG. Voor het eerst werd aan de jaarlijkse rundveefokdag in Walcheren een kalveropfokwedstrijd gehouden. In samenwerking met de georganiseerde agrarische jongeren werd in de afgelopen teint er een Jcat- veropfokclub geformeerd. Een jury stelde een opfokschema op en bezocht in totaal viermaal de elf deelnemers in de dop. Gisteren werd de eindkeuring op de Hof van Tange gehouden. De waarnemend burgemeester van Middelburg, de heer A. J. Berenpas, die de fokveedag met een kort woord 's mor gens opende, wijdde aan deze noviteit enige waarderende woorden. Hij hoopte dat dit nieuwe onderdeel van de dag vol gend jaar groter zou zijn en deze hoop werd door de organiserende mensen van het fokveedag ook uitgesproken. De jongeren die met hun kalveren voor de jury verschenen boekten goede resul taten. Dit in navolging van hun oudere collega's-fokkers. Van de totaal aantal te behalen punten 260 werden door de meesten meer dan tweehonderd in de wacht gesleept. De jury baseerde haar waardering op de gegevens die tijdens de voorkeuringen had verzameld en gis teren vooral op het toilet van de die ren en de voorbrenging door de kleine eigenaren-fokkers. Dat deze jongens en meisjes met enthousiasme werd ge werkt om een zo goed mogelijk resul taat te behalen, behoeft geen betoog. De uitslagen waren: 1. Jan Breel, Gapinge met 217 punten. 2. Maatje Verhage, Koude kerke met 211. 3. Pieternella Louws, Bigge kerke 210. 4. Simon Simonse, Koudekerke 210. 5. Magda van de Sluis, Lewedorp 208. 6. Krijn Coppoolse, Oostkapelle 206. 7. Elizabeth de Visser, Zoutelande 196. 8. Andries Maljaars, Westkapelle 191. 9. Abraham Maljaars, Kou dekerke 188. 10. Adrie Brasser, Veere 180. 11, Jan van Tatenhove, Serooskerke 158. SCHOONDIJKE De concen tratie van lagere landbouwscho len, zoals die in heel Nederland plaatsvindt, is ook in Zeeuwsch Vlaanderen in volle gang. Tot voor kort had Zeeuwsch Vlaande ren nog vijf lagere landbouw scholen, maar de tijd is nabij dat er nog maar twee over zullen zijn. Deze „schaalvergroting" op het gebied van het landbouwonder wijs heeft enerzijds het nadeel dat de leerlingen grotere afstanden moeten afleggen, maar daar staat tegenover dat de overblijvende scholen een betere accommodatie kunnen krijgen. De vijf lagere landbouwscholen van Zeeuwsch Vlaanderen waren gevestigd in Koewacht, Kloosterzande, Axel, Aar- deniburg en Schoondijke. Binnen afzien bare tijd zullen er twee over zijn. Voor West Zeeuwsch Vlaanderen in Schoon- Op de fokveedag te Middelburg speelde ook de jeugd een (beschei den rol De kalveren die de jon gens en meisjes voor de jury leid den werden niet op hun exterieur be oordeeld. Het ging eerder om de verkiezing van „miss kalf". De maatstaven die de jury aanlegde be troffen dus de wijze waarop het half werd voorgeleid en de ma nier waarop het was onderhouden. Merkwaardige taferelen kon men dan ook op het terrein aantreffen. Merkwaardig althans voor buiten staanders. Met groot enthousiasme werden de kalveren in bad gedaan. De een stak de staart van zo'n beest in een emmer met zeepsop, een an der stond de schoften te boenen en een derde was met een haarkam bezig om het beestje op te doffen. Sommigen hadden hun troetelkind zo netjes aangekleeddat ze dis creet de staart omhoog hielden als het beest een plasje moest doen. Om de staart schoon te houden, be grepen wij. Het is een merkwaardi ge bezigheid om een kalf schoon te houden of schoon te maken. Bij de foto: Adrie Brasser boent een ver dacht groen plekje weg. „Dat valt nog niet mee", zegt ze. „Het blijft er als het ware in eh". MIDDELBURG. De vergadering van Christelijke plattelandsvrouwen op Walcheren werd na het uitspreken van een kort gebed en het zingen van psalm 68 vrs. 2 geopend door de presidente, mevrouw M. Davidse-Meyers, met een tekst uit Philippensen 3: 1221. Voor een zeer aandachtig gehoor hield de heer N. M. Laarman uit Den Haag, se cretaris van de .Bond tegen vloeken", zijn lezing, getiteld ..Gods naam in de omgangstaal", die hij na de pauze, waarin gestemd werd voor een nieuwe penningmeesteresse mevrouw A. de Pauw-Harthoorn voortzette met een aantal voorbeelden over het praktisch werk van de Bond tegen vloeken. Na deze interessante lezing werd een rond vraag gehouden, waarvan gebruik werd gemaakt door de heer LaaTman nog enige vragen te stellen. De vergadering werd besloten met een gebed, uitgespro- ski. ,i H9 T de wera Desiuieii m» ecu Lange^rSBitthem;P2b?: Titi t^a.Vêkke- ken door de heer Laarman. MIDDELBURG. Ook te zien, of schoon in bescheidener aantal, wa ren de geiten op de fokveedag, die voor de negende maal voor het eiland Walcheren werd gehouden. De geiten lieten, volgens deskundigen, een goede indruk achter. De conditie was uit stekend en over het geheel waren er edele dieren te zien. Maar, luidde te gelijkertijd de waarschuwing, de fokkers moesten oppassen voor teveel verfijning. Zoals de laatste jaren steeds meer is te constateren gaat de fokkwantiteit achteruit. Maar de kwaliteit daarente gen van de geiten stijgt. De verklaring daarvoor is de ontwikkeling van de gei tenfokkerij op Walcheren die van het zuiver economische vlak schruift naar de op het ogenblik wel duidelijke „sportfokkerij". Van de benaming ,,koe" voor de kleine man kan eigenlijk niet De uitslagen waren: Rubriek 1 la Rika, H Ridderbos, Gapinge. lb Marijke 4, P J Klei- neipier, Zoutelande. lc Ria, P van Sluys Azn, Zoutelande. ld Gerrie, H Ridderbos, Gapin ge. 2a Nellie, J Schoe, Oostkapelle. 2b Willy, H Ridderbos, Gapinge. 2c Coba, K Kleinepier, Zoutelande. 2d Corrie, J van der Knijff, Sou burg. 3a Mina, B Stroo, Meliskerke. 3b Cor rie 2, N Moes, Middelburg. 3c Neeltje, K Kleinepier, Zoutelande. 3d J P Karreman Ritthem. Rubriek 2 la. Els, J Poppe, Meliskerke, lb Mina, A de Bree. Zoutelande. 2a Dina, K Kleinepier, Zoutelande. 2b Marijke 3, P J Kleinepier, Zoutelande. 3a Corrie, W Bos- schaart, Souburg. 3b Joke, J Janse, Seroos kerke. Rubriek 3 la. Juliana van Vrijburg, A van Eenennaam, Souburg, lb Cobi, J van der Knijff, Souburg, lc Anneke, J Nijholt, Koude kerke. 2a Olga van de Rokkensingel, P Louws Azn.. Aagtekerke. 2b Kornelia, K Kleinepier, Zoutelande. 2c Nora, N Moes, Middelburg. 3a Leni, J Meerman, Souburg. 3b Mietje. J Wijkhuys, Aagtekerke. 3c Nellie, J P Karreman, Ritthem. 3d Beppie, A van Eenennaam, Souburg. Rubriek 4. la Mina, J van Keulen, Koude kerke. lc Jans van Sientje, K Kleinepier, Zoutelande. 2a Betsie. J Schoe, Oostkapelle. 2b Corrie, C Sturm, Biggekerke. 3a Marijke 2, P J Kleinepier, Zoutelande. 3b Margriet, Tilroe, Vrouwenpolder. Rubriek 5. la Marie, K Kleinepier, Zoute lande. lb Annie, H Ridderbos, Gapinge. 2a Coba, C van Sluys, Zoutelande. 2b Beatrix, P Lous, Oostkapelle. 3b Elizabeth, J Poppe, Meliskerke. Rubriek 6. la Nellie, A van Eenennaam, Souburg, lb Hannie, J Nijholt, Koudekerke. lc Willy, H Ridderbos, Gapinge. 2a Ineke, C Sturm, Biggekerke, 2b Agatha, N Moes, Mid delburg. Geit met de mooiste uier; Marie, K Kleinepier, Zoutelande. TERNEUZEN. Het onheilspellend geluid van de brandweersirene schrikte gistermorgen Terneuzen op. De omvang van het vuur bleek echter nogal mee te vallen, want de schoorsteenbrand die in de bakkerij van H. V. in de Nieuw- straat was uitgebroken was niet ernstig en spoedig geblust. De brandweer, die snel ter plaatse was, hoefde geen werk te verrichten. MIDDELBURG. De gymnastiek- en schermvereniging „Medioburgum" hoopt ter gelegenheid van haar 70-jarig be staan een receptie te houden op zater dag 16 september. Dit gebeurt 's mid dags van vier uur tot half zes in res taurant Wöhler. dijke en voor het oostelijk deel in Hulst. Met ingang van de zojuist begonnen cursus is de Aardenburgse lagere landbouwschool opgeheven. Het hoofd van deze school, de heer E. Lansu, heeft de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Zijn school is thans „samenge smolten" met die van Schoondijke. Gesplitste scholen De eerste en tweede klassen van de scholen te Kloosterzande en Koewacht, zijn eveneens m.i.v. de huidige cur sus verenigd, en ontvangen hun les sen in Hulst. De hogere klassen blijven in Klooster zande en Koewacht, maar als deze leer lingen klaar zijn, zullen ook die scho len worden opgeheven. Tenslotte is ook de lagere landbouw school van Axel met ingang van 1 sep tember definitief opgeheven. Burgemeester R. J. H. Q. Roëll ontving gemeentepersoneel HAAMSTEDE. Burgemeester R. J. H. Q. Röell, die pas zijn dertigjarig ambtsjubileum vierde, heeft in de gro te zaal van hotel Bom, zijn dank be tuigd in een soort gemeenschapsavond, waar het personeel van de gemeente aanwezig was. Er waren o.a. de beide wethouders, de raadsleden, het voltalli ge secretarie personeel, de leden van de Rijkspolitie, de schoolschoonmaaksters, en bijna alle leerkrachten van de open bare scholen. Allereerst nam de burgemeester, die vergezeld was van mevrouw Röell, het woord, en dankte voor de fraaie ge schenken. Spreker zei, dat hij bij het na denken over deze avond niet goed wist wat hij zijn personeel moest aanbieden. Uiteindelijk viel de beslissing op de plaatselijke film „Schouwens West hoek", uitgebracht door de heren v. d. Berge en Boot. De vele aanwezigen hebben twee uur ruimschoots genoten van deze fraaie kleuren-rolprent. Aan het einde van de vertoning sprak de burgemeester nog enkele woorden van dank. Hij zei o.a. dat V.V.V. altijd nog een propagandareis voorstaat van deze film naar het buitenland en dan speciaal naar België, Frankrijk en Zwitserland. De burgemeester zei ver der dat een dergelijke avond de goede band verstevigt en het is ook zeer nut tig om elkaar op deze manier eens te leren kennen. Dit was ten volle waar, want velen hadden hun dames bij zich, die op deze wijze met de burgemees ter kennis konden maken. Vervolgens had de burgemeester nog een verrassing voor de gemeentewerk lieden, want de reeds lang aangekon digde petten waren aanwezig. Het is een zeer mooie pet geworden, hetgeen een dergelijk hoofddeksel op het hoofd van de burgemeester duidelijk aantoonde. De burgemeester noemde het zelfs een „chance-pet". De werklieden konden vervolgens hun petten in ontvangst ne men. fruitweek 1961, door de fruitfee op de Grote Markt. 16.15 uur: Rondgang van de fruitfee door de stad. 16.30 uur: Demonstratiewedstrijd op de Grote Markt, georganiseerd door de Nederlandse Basketbalbond. 17.15 uur: Visafslag van de tijdens de internationale hengelwedstrijd, georga niseerd door E.G.H.V. te Goes, gevan gen vis. Afslag aan de Turfkade te Goes. 20.00 uur: Prijsuitreiking hengelcon- cours en openingsprogramma fruitweek op de Grote Markt. 22.30 uur: Sluiting na dansen op de Grote Markt. Maandag 11 september: Fruitfee bezoekt een fruittelersbedrijf in Lamswaarde (O.Z.-Vlaanderen). Ver volgens rondrit door Hulst en Axel. Dinsdag 12 september: 13.00 uur: Officiële ontvangst van de fruitfee in de veiling te Goes. Hierna bezoekt de fruitfee de beide ziekenhui zen. 20.00 uur: Rolschaats, en balletshow op een podium op de Grote Markt door de Roller Balletclub Lucky Rolling" te Bergen op Zoom. Woensdag 13 september: 14.00 uur: Fruitfee bezoekt rusthuizen te Goes, waar zij fruit uit zal reiken. Donderdag 14 september: 14.00 uur: Bezoek aan Noord-Beve land. Burgemeester van Halst van Wis senkerke ontvangt de fruitfee op het landbouwbedrijf van de heer R. J. Seheele. Vervolgens wordt de in aan bouw zijnde praalwagen bekeken. 16.00 uur: Fruitfee brengt een bezoek aan het bejaardentehuis Vredestein te Wissenkerke, waar zij fruit uit zal rei ken. Het bezoek aan Noord-Beveland wordt met een rondrit beëindigd. Vrijdag 15 september: Rustdag Zaterdag 16 september: Fruitcorso 15.00 uur: Eerste rondgang van het corso. 17.30 uur: Fruitfee reikt prijzen uit van het corso. 18.30 uur: Optreden van een Jacht hoorn- en Tamboerskorps uit Amers foort op de Grote Markt. 20.00 uur: Tweede rondgang van het corso. 22.00 uur: Vuurwerk in de buurt van „Randwijck". YERSEKE. In de opgebroken Dam straat is gisteravond een bus van de A.M.Z. van het nog in goede staat zijn de weggedeelte in het anderhalve me ter diepe uitgegraven deel gereden en gekanteld. De straat was opgebroken maar met het oog op de feestelijkheden van. vandaag in Yerseke was het goede weggedeelte weer voor het verkeer opengesteld. Een bus van de A.M.Z. van de lijn Kruiningen—Wemeldinge had zojuist bij de halte gestopt, toen bij het optrekken de wielen begonnen te slippen. Tengevolge hiervan reed het voertuig in de ,kuil" en kantelde. De tien passagiers kwamen allen met de schrik vrij. Een ooggetuige vertelde dat geen van hen een kreet had geslaakt.' In absolute stilte .kapseisde" de auto bus. Een kraanwagen van de A.M.Z. heeft de bus weggesleept. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zeven. SOUBURG. De Spaanse ex-priester Enrique Fernandez zal niet alleen zon dagavond in Wemeldinge spreken, maar ook zaterdagavond om acht uur in de geref. kerk te Souburg. Zijn toespraak zal vertaald worden door ex-priester ds. H. J. Hegger uit Kortenhoef. Fernandez, die in 1954 tot priester gewijd werd, heeft door bemiddeling van de stichting ,In de rechte straat" de r.k. kerk ver laten en Is tot het protestantisme over gegaan. Binnen enkele weken vetrekt hij naar Zuid-Amerika waar hij op een bij- belschool een opleiding voor zendeling zal volgen. De Spaanse ex-priester zal voor die tijd echter in verschillende plaatsen van Nederland openlijk getui genis geven van de rijkdom van Gods ontferming die hij in het evangelie van de souvereine genade gevonden heeft. Bouiv van Zierikzees klimplastiek begonnen ZIERIKZEE. Op het H. J. Doele- manplein is begonnen met de funderings werkzaamheden voor het klimplastiek dat straks het speelterrein zal beheer sen. Dit monumentale stuk speelgoed voor de jeugd zal worden uitgevoerd uit beton, basalt en baksteen. Het is ont worpen door de heer A. S. M. Braat te Zierikzee. Lampionoptocht in Niéuw-Middelburg MIDDELBURG De traditionele lam pionoptocht in de wijk Nieuw-Middel- burg is een groot succes geworden. Tal loze belangstellenden waren gisteravond toegestroomd om naar de optocht, aan het hoofd waarvan de muziekverenigin gen Excelsior en Achilles, te bekijken. Advertentie Geniet PARADISO 22ct SALVATORE 27 cc CAPRlNO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks SLUIS. De Provinciale Bond het Zeeuwse Wit-Gele Kruis heeft het jaar boekje 1961 het licht doen zien, waarin gegevens en verslagen zijn opgenomen over het jaar 1960. Dit is het laatste jaarboekje over de werkzaamheden van de bond onder een organisatievorm zo als die jarenlang heeft gegolden. De re organisatie heeft eind 1960 haar beslag gekregen. Uit het boekje blijkt dat het moeilijk blijft bij het ontstaan van een vacatu re een volledig bevoegde kracht voor de wijkverpleging aan te trekken. Bij de kraamzorg blijft het nog steeds suk kelen door gebrek aan krachten. Dit onderdeel van het werk blijft bijzonde re aandacht vragen. Reorganisatieplan nen zijn aangenomen en komen nog dit jaar tot uitvoering. Het aantal afdelingen bleef onveran derd. De in het vorige verslag uitge sproken verwachtingen van oprichting van een of meerdere afdelingen op Zuid-Beveland zijn niet in vervulling ge gaan. Op 1 januari 1961 was een winst geboekt van 216 leden, zodat het leden tal nu gestegen is tot 15518. Voor het eerst is er een afdeling met meer dan 1000 leden (Vlissingen). Nieuwe wijkge- bouwen in Vlissingen en Zuiddorpe ston den voor dit jaar op het programma. GOES. Zondag 10 september a.s. om 10 uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waarin ds. W. Janssen het winterseizoen in het jeugdwerk zal inleiden. GOES. Zaterdagmiddag gaat de eerste wintercompetitie van de Z.K.B. van start waaraan zullen deelnemen 49 seniorentwaalftallen, 35 adspiranten- twaalftaiien en 9 pupillen twaalftallen. In de gepubliceerde indeling zijn nog enkele wijzigingen gekomen. In de eer ste klasse is Olympia vrijwillig gede gradeerd naaT de tweede klasse. Bij keuze is nu het Hansweertse Zeelandia 1 in de eerste klasse opgenomen. In klasse 3b bleek het voor S.V.D. (Drie wegen) dit jaar nog niet mogelijk aan de competitie deel te nemen. In de eerste klasse lijkt ons dat de strijd voornamelijk zal gaan tussen Ani mo 1 en Togo 1 met Zuidwesters 1 als gevaarlijke outsider. Top 1, Elto 1 en Tjoba 2 zullen wel moeite krijgen om zich in de eerste klasse te handhaven. In 2a tippen wij Togo 2 als sterkste twaalftal alhoewel Ondo 1, K.V.L. en wellicht Vedo 1 tot verrassende presta ties in staat moeten worden geacht. In 2b ligt de weg naar een kampioen schap voor Luctor 1 nu wel volkomen open. Concurrent Zeelandia 1 is uit de ze klasse verdwenen en wij geloven niet dat Olympia al direct tot de topploegen zal gaan behoren. In deze klasse zal ook Blauw-Wit 1 haar partijtje behoor lijk meeblazen. In 3a lijkt ons Atlas een goede gooi te gaan doen naar de titel alhoewel de strijd in deze klasse, met enkele nieuwe gezichten, moeilijk te voorspellen zal zijn. Klasse 3b herbergt geen uitgesproken favorieten en mochten deze er zijn dan zullen daar zeker Zeelandia 2 en Luctor 2 toe behoren. Het programma voor de eerste compe titiedag ziet er als volgt uit waarbij wij onze voorspellingen in cijfers uitgedrukt hebben: le kl. Swift 2—Animo 1 (2); Top 1— Zuidw. 1 (2)Elto 1—Togo 1 (2)Vios 1 Tjoba 2 01). 2a: Ondo 1Stormvo gels 1 (1); KVLZuidwesters 2 (3). 2b: de PoelBlauw Wit (2)Olympia 1 WKV (1); 3a: Animo 3Swift 5 (2)- Atlas—Vedo 2 (1); Zuidzande—Ondo 3 (1). 3b: VopoBlauw Wit 2 (1): Togo 3VZOD (2). Adsp. A: Atlas aAnimo a; Vedo—Swift b; B: Swift snel—Ani mo b; KVLTop; C: Swift vlugAni mo d; Zuidwesters bOndo b- D: de Poel—Vopo; Elto a—Tjoba a; E: Vio— BI. Wit; Zeelandia—Togo b; pupillen A: TjobaElto; Olympia b—Blauw Wit; B- AnimoDos 55. GO®. Woensdag 6 september 1961 vierde ds. H. K. van Wingerden. Nederlands Hervormd predikant te Har derwijk zijn zilveren ambtsjubileum De jubilaris werd in 1909 te Groningen ge boren. Hij studeerde eerst één jaar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en rrtï2oh+eiVLaaT1 Rjiksun'versiteit te utrecht. Op zondag 6 september 1936 werd kandidaat H. K. van Wingerden sant Snïf rm Zljn ee"te gemeente Melis- °p, .Go,ere? en Overflakkee. Verder diende hij de Hervormde gemeenten van Arnemuiden (1940—1942), Sprang CaDel- le (19421946), Delft (19461949), dient6hfie!de 1955) en sinds 1955 dient hij de Hervormde gemeente van Harderwijk. Zondagmorgen 10 septem- nnl t°? i, jubi!al"is een herdenkings preek te houden in de Grote Kerk te Harderwijk. Volgende week woensdag avond is er een receptie in het Vereni gingsgebouw te Harderwijk, waar het d» jubilaris zeer zeker niet aan belangstel! ling zal ontbreken. N

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3