GANGSTER SACHA: EEN,,GOUDEN" BUIT BUS TEGEN BOOM Autohandelaar zat met een raadsel Lof voor ons volk maar niet om de properheid PANTER IR. MARIS SCHUTTE SCHEPEN IN DE LEK STRIJD MET MACHT ACHTER SCHERMEN Belangrijke arrestatie in Parijs SENORITAS Hogere straf geëist tegen „hopeloze" inbreker Nieuwe betoging in Katanga Celstraf geëist wegens heling NEDl DOOI NIEUWE POST VOOR MASSU West-Duitsland gaat derde trap bouwen PORTUGEES MAG NIET BLIJVEN Donderdag 7 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 K.L.M. bestudeert straalvliegtuigen Onhandig Properheid zoek Verkeers-usee Vogelvrij Ontdekkingsreiziger door Indianen gedood EUROPESE KUNSTMAAN „Feestelijk werkbezoek" aan Hagestem Gedood door stroom New York kiest burgemeester Week cel geëist tegen obstinate voetganger „RUSSISCH LEREN" Van onze correspondent "pARIJS De Franse veilig heidsdienst heeft, geholpen door de politie van Nice, gister ochtend om vijf uur in het zes tiende arrondissement van Pa rijs de internationale misdadi ger Sacha gearresteerd, die na de ontdekking van een koffer met juwelen en een koffer met gouden muntstukken bij zijn vriendin de bijnaam had gekre gen van Arsène Lupin van de Azurenkust. Sacha blijkt de schuilnam te zijn van de 31-jarige Pool Nicolai Gontscharof. Tegelijk met Gontscharof werden een man en een vrouw gearresteerd, die hem onderdak verschaft hadden. Bij zijn arrestatie droeg Sacha ruim 45.000 bij zich. VERRASSING (mimimiiiiimmmimiiiimmmmmiiimi Niet de arrestatie zelf, maar wel het feit, dat zij in Parijs geschiedde heeft in Frankrijk groot opzien gebaard. Om dat te vroeg bekend was geworden dat de politie een foto van hem had vreesde men dat Sach% naar Italië of Spanje zou zijn uitgeweken. De politie was echter zo verstandig de foto wel aan Interpol toe te vertrouwen, maar niet in de kranten te publiceren, waar door er allengs twijfel groeide over de vraag of zij inderdaad wel over een bruikbare foto beschikte. Dat was de bedoeling van de politie, omdat zij voor alles wilde voorkomen, dat Sacha haar vermomd door de handen zou glippen. Men bezat namelijk een spoor dat naar Parijs leidde naar het adres van een echtpaar dat ongunstig bekend stond. Dit adres werd enkele dagen in de gaten gehouden en eergisteravond be schikte de politie over voldoende ge gevens om er een inval te kunnen doen. Gisterochtend om drie uur werd het huis omsingeld en om vijf uur belde de politie aan. De deur werd langzaam opengedaan en op hetzelfde ogenblik sprongen Sacha en de bewo ners van het huis uit een zijraam en probeerden zich uit de voeten te ma ken. Zij werden zonder veel moeite gearresteerd. MAKELAAR ■miiiimmiimilmmmmimmiimim. Na een urenlang verhoor zei Sacha ten slotte Alexander Fedof te heten en in Parijs geboren te zijn. Hij be weerde dat hij makelaar was in ju welen en dat de stenen, die men op het adres waar hij zich verborgen had gehouden, had gevonden, zijn eigen dom waren. De politie, die hier weinig geloof aan hechtte, nam hem mee naar de anthropologische dienst van Interpol, waar zijn verhaal onjuist werd bevonden en waar men erin slaagde zijn juiste identiteit te ondekken. Volgens de politie is hij een bekende en gevaarlijke internationale misdadi ger, die in vele landen door de politie wordt gezocht en die nog ongeveer vijftig jaar dwangarbeid tegoed heeft. Vooral in Duitsland heeft hij zich aan veel misdrijven schuldig gemaakt. Van onze luchtvaartredacteur ROTTERDAM. De K.L.M. bestu deert thans met grotere dan alleen maar platonische belangstelling drie typen straalpassagiersvliegtuigen voor de middelgrote afstand. Het zijn de Franse Caravelle, de Amerikaanse Boeing 727 en de Britse Trident van De Havilland. Het is de bedoeling, dat een eventue le bestelling in het najaar zal worden geplaatst. De regel „rechts gaat voor" geldt voortaan in België ook voor de Belgen zelf. Tot dusverre moesten de buitenlanders zich er in België wel aan houden, maar moesten de Belgen zelf maar proberen wijs te worden uit hun eigen ingewikkelde wegcode. Vooral bij botsingen tussen Belgische en buitenlandse auto's was deze situa tie vaak oorzaak van hopeloze ruzie's. Citroen heeft de kritiek die op de Ami 6 werd uitgeoefend ter harte genomen en enkele veranderingen aangebracht die wezenlijke verbete ringen betekenen: de achterste zijrui ten worden nu zo gemaakt dat zij kun nen worden geopend, de achteruitkijk spiegel is verbeterd en het trekhaakje onder de achterbank voor het openen van de kofferbak is vervangen door een drukknopslot buiten. Burgemeester Matser van Arnhem zal op 11 september met een edel achtbaar slippertje de nieuwe oefen- baan van de Anti-Slipschool van de K.N.A.C. in gebruik stellen. Later in de maand zal de nieuwe baan in Drachten in gebruik worden genomen. Dat wordt de derde baan van de K.N.A.C. De club heeft er al een m Hilversum. Een van de oprichters van de be roemde Fisher carrosseriefabriek, Lawrence P. Fisher, is overleden. Hij werd 72 jaar. Hij richtte de fabriek in 1908 op met zeven oudere broers en een oom. De Fisherfabriek ging in 1925 op in het General Motors Concern. Veertien mensen werden gisteren ernstig en twee werden licht ge wond toen een bus van de Dabo- E.D.S. in Rolde tegen een boom botste. De bus was in een bocht van de Borgerderstraat, even voor de kom van het dorp Rolde, geslipt. Hij reed recht tegen de boom op. Drie ambulance-auto's waren ervoor nodig om de gewonden naar zieken huizen in Assen en Groningen te brengen. Drie dokters hadden toen de hevigst bloedende mensen al verbonden. De Amsterdamse chauffeur van de bus, 3. M., was pas een maand bü de maatschappij in dienst. Hij onderhield de dienst tussen Assen en Emmen, Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee jaar met af trek en terbeschikkingstelling van de regering heeft de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof geëist te gen de 23-jarige lasser T. A. van de V. uit Rotterdam. Deze werd in januari aangehouden voor twee inbraken in Schiedam, waar bij hij gewond raakte. Uit het Deltazie- kenihuis, waar hij naar toe was ge bracht, ontvluchtte hij om vervolgens in Amsterdam nog eens twee inbraken en twee diefstallen te plegen. „Een hopeloos geval" werd Van de V. in de psychiatrische rapporten ge noemd. Hij is al ettelijke malen ver oordeeld. Alles is met hem geprobeerd, maar zonder succes. De psychiater beval nu ter beschik kingstelling van de regering aan. Deze suggestie wilde de procureur-generaal wel volgen, maar dan naast een flin ke gevangenisstraf, ter beveiliging van de maatschappij. De Rotterdamse rechtbank had tien maanden opgelegd, hetgeen hij veel te laag vond. ELISABETHSTAD (AP-Reuter) Twintig gewonden, dat was het resul taat van een nieuwe betoging tegen de heerschappij van de Verenigde Naties over Katanga, die gisteren in Elisabeth- stad werd gehouden. De Katangaanse politie trad hardhandig op om de beto gers die internationaal personeel en Uno-gebouwen met stenen bekogelde te verdrijven. Zweedse soldaten hielpen een handje door traangasgranaten ia de menigte te laten ontploffen. Het waren hoofdzakelijk jeugdige demonstranten. Advertentie IN HET BEKENDE RODE BUK ülSlüil Duizenden buitenlandse toeristen bebben ons land bezocht duizenden Nederlanders zijn naar het buitenland geweest. Hoe bevalt het de vreemdelingen in ons land, en hoe is het onze landgenoten over de grens vergaan? Een onzer redacteuren heeft hiernaar een onderzoek inge steld, en doet in een aantal artikelen verslag van zijn bevin dingen. Van een onzer redacteuren TJET VAKANTIESEIZOEN spoedt ten einde, en duizen den buitenlandse toeristen zijn, weliswaar verregend, maar. niettemin voldaan huiswaarts ge gaan. In overgrote meerderheid luidt hun oordeel over Neder land: een prachtig, interessant land, en een vriendelijk en gast vrij volk. Hooggestemde lof, die prettig, ja strelend is om te horen. Zij beduidt echter geenszins, dat de buitenlan ders niets op ons land hebben aan te merken. Een van de meest voor komende klachten onder de ver trekkende toeristen is, dat het in Nederland zo moeilijk is de weg te vinden. In Frankrijk en Amerika bijvoor beeld. zijn de grote verkeersroutes genummerd. De automobilist hoeft daar maar de nummers op de rich tingborden te volgen, en hij komt vanzelf op de plaats van bestem ming. Niet alzo in ons land en bleef het daarbij maar. Veel wegwijzers, zeggen de bui tenlanders, staan te laat op de rou tes: pas op een kruispunt kun je zien hoe je verder moet; dan moet je stoppen bij de wegwijzer, en daardoor wordt het verkeer geblok keerd. Bovendien zijn de borden te hoog voor de lage moderne auto's en ze staan vaak onhandig gericht, zodat het aflezen moeilijk wordt. Op minder belangrijke trajecten staan soms weinig of helemaal geen wegwijzers. Erger nog wordt het, wanneer je op doorrit dwars door een stad moet: dan is het haast onmogelijk om de juiste doorgangsweg te vin den. In Rotterdam zijn er auto mobilisten, die in plaats van in de tunnel steeds weer opnieuw in het centrum belanden; in Amsterdam komt het voor dat buitenlanders die 's avonds door willen naar het noor den, ten slotte maar in de stad blij ven overnachten, omdat ze er niet in slagen de weg naar de IJ-pont te vinden. De achtergrond van dit alles is, dat de wegaanduiding in ons land nog niet voldoende is aangepast aan het moderne doorgaande snelver keer; gelukkig wordt daaraan in tussen hard gewerkt. Minder vleiend voor onze natio nale trots is de klacht van veel buitenlanders, dat Nederland hele maal niet zo'n schoon en zindelijk land is. Men bezoekt onze stranden, die voor een groot deel uit sinaas appelschillen, pindadoppen, wier en wrakhout bestaan, en voelt zich on aangenaam verrast. Men komt onze vermaarde grach ten bewonderen, en moet constate ren dat deze dienen tot stortplaat sen voor afgedankte matrassen, roestige fietswrakken en allerhande huisvuil, men snuift de kwalijke geuren en voelt zich diep teleurge steld. Onze straten blijken ook verre van proper, en het vele dat onze, overigens gewaardeerde honden op de trottoirs deponeren vormt voor de buitenlanders een voortdurende ergernis. Niet dat ons land in dit alles zo ongunstig afsteekt bij Ita lië of Griekenland, maar juist van Nederland, met zijn reputatie van straatjes-boenen en ramen-lap- pen, had men iets anders ver wacht. Méér straatvegers en een verordening op de bedrijvigheid van de honden: dat is de wens van veel vreemdelingen. Een derde reeks van bedenkingen betreft het vaderlandse verkeer. Onze fietsers, die in» onberekenba re drommen de wegen vullen, zijn een bron van veel lijden voor de buitenlandse automobilisten, die aan dit verschijnsel niet gewend zijn. Eén vreemdeling vergeleek on ze wielrijders met de heilige koeien in Indië, die daar alles in de war sturen zonder dat iemand er iets tegen mag doen. Als bescheiden troost mag daar tegenover staan, dat een andere be zoeker de fraaie benen van de Ne derlandse dames prijst en deze toe schrijft aan het dagelijkse fiet sen Helaas, zelfs die troost kan niet gelden voor de racende en knette rende brommers, die menige vreem deling de stuipen op het Bjf jagen. Een Amerikaan karakteriseerde ze aldus: „Zelfmoord- of harakiririj- ders, die zich ten doel stellen de voetganger de haren van de broek te scheren Voetgangers zijn in Nederland trouwens helemaal vogelvrij, me nen veel buitenlanders een klacht die, met de nieuwe regelingen, vol gend seizoen hopelijk uit de wereld zal zijn. Te weinig parkeergelegenheid, is natuurlijk weer een ander bezwa'ar, en film- en foto-vrienden vinden dat onze schilderachtige grachten en pleinen juist te zeer worden vol gestouwd met parkerende auto's, waardoor ze niet met stemmige va kantie-opnamen thuis kunnen ko men. Ook al gezien de hoog gespannen verwachtingen, die „Holland" bij de buitenlandse bezoekers wekt, is het dus moeilijk het iedereen naar de zin te maken. Het buitenlandse verlanglijstje is echter nog niet ten einde Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Heling van auto's en valsheid in geschrift had de officier van justitie in Amsterdam de 43-ja- rige autohandelaar J. H. te laste ge legd. Hij eiste er één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek voor. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat hij het onderzoek naar de heling onvol doende vond en de dagvaarding on juist achtte waar het om de valsheid in geschrifte ging. J. H. had vorig jaar en in het begin van dit jaar bij een firma in Keulen een aantal Volkswagens gekocht en deze doorgeleverd aan een garagebe drijf in Muiden. SPECIALISTEN Volgens de fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst moesten evenwel ten minste tien auto's van diefstal afkoms tig zijn geweest. In die geest had de verdachte zich in het vooronderzoek ook uitgelaten. Hij had toen gesproken over een bende in Duitsland die zich had gespecialiseerd in het stelen van Volkswagens. Gisteren zei de autohandelaar nooit geweten of vermoed te hebben dat de auto's waren gestolen. „Het is mij een raadsel hoe ik eerst anders heb kun nen verklaren." „U wilt zich er nu natuurlijk uitdraai en", merkte een van de rechters op. Het laten drukken en het ondertekenen van gefingeerde facturen was voor de officier van justitie aanleiding ge weest de autohandelaar ook voor vals heid in geschrift te vervolgen. „Dat was een zakentrucje om de relatie geheim te houden", zei de verdachte. „In deze handel is de jacht op de re latie zeer groot", legde hij uit. De 38-jarige vertegenwoordiger J. H. H. hoorde acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich eisen. Hij was één van de vennoten van het ga ragebedrijf in Muiden geweest. Om de van de autohandelaar gekochte wa gens te kunnen invoeren had hij fac turen uitgeschreven en ondertekend op naam van een niet bestaande firma in Gent. PARIJS. Na een non-actief van negentien maanden is generaal Jacques Massu benoemd tot com mandant van de vesting Metz en tot bevelhebber van het zesde mi litaire district. Generaal Massu is een van de meest besproken Franse generaals. In november 1956 leidde hij de Fran se expeditie naar Port Said ter be scherming van het Suezkanaal. Hij maakte echter vooral naam, toen hij op 13 mei 1958 als garnizoenscomman dant van Algiers in opstand kwam tegen de Vierde Republiek en zichzelf uitriep tot voorzitter van het burger- comité van Algerije. Mede door deze putsch hielp hij ge neraal de Gaulle aan de macht. Spoe dig volgde zijn beloning: hij werd be noemd tot opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algiers. Als generaal van de parachutisten stond hij in hoog aanzien bij de Fransen in Algerije. Op 19 januari 1960 verscheen een interview met hem in een Duitse krant, waarin hij zich zeer kritisch uitsprak over de politiek van de Gaul le. Hij werd van zijn commando ont heven. Daags daarop brak de „op stand van de barricaden" uit. Generaal Massu vertrok kort daarop uit Algiers en woonde sedertdien te ruggetrokken op zijn landgoed te Mon- targis. Vooral door zijn afwijzende houding tijdens de opstand van de generaals in Algerije in het begin van dit jaar, kwam hij weer in de gunst van de Gaulle. RIO DE JANEIRO (Reuter) Een jonge Engelse ontdekkingsreiziger, de 26-jarige medische student Richard Ma son uit Londen, is in Midden-Brazilië vermoord door vijandige Indianen. Mason was de leider van een drie mans expeditie die de streek tussen Pa ra en Matto Grosso beter in kaart wilde brengen. Zijn twee vrienden zijn in vei ligheid. Onbetwist de meest gerookte SENORITAS in deze prijsklasse! Van onze correspondent LONDEN, West-Duitsland gaat de derde trap bouwen voor de raket waar mee een eerste Europese kunstmaan in de ruimte zal moeten worden ge bracht. Dit belangrijke nieuws maakte Peter Thorneycroft, de Britse minister voor burgerluchtvaart, gisteren be kend op Famborough, waar op het ogenblik de jaarlijkse Britse lucht vaarttentoonstelling wordt gehouden. Het raketdeel dat West-Duitsland gaat leveren zal een kunstmaan van een ton moeten dragen en dus zelf zeker ver- scheidenene tonnen zwaar zijn. Zoals men weet heeft men de Blue Streak, een grote Engelse raket, geko zen als eerste trap van een Europese kunstmaanraket. Een Franse raket, de Véronique, wordt de tweede trap. De Westduitsers gaan dus voor het derde gedeelte zorgen. Minister Thorneycroft herinnerde er verder nog aan dat er onderhandelingen gaande zijn met kleinere Europese lan den die men graag aan het project wil laten deelnemen. Men weet dat Noorwe gen juist dezer dagen heeft besloten niet mee te doen. Tot nu toe was men nog altijd niet zeker van de rol die de Duitsers zouden spelen. Bonn had al financiële steun toegezegd, maar er was al gesugge reerd dat West-Duitsland in ruil daar voor het recht zou opeisen, een trap van de lanceerraket te bouwen. Welke fabrieken in de Bondsrepu bliek zullen worden ingeschakeld is nog niet bekend, een aantal ondernemin gen heeft 'al Studieprojecten ingediend, zowel voor de raket als voor de ra ketmotor, DRIEL De dertigjarige molenaar J. G. Beijer uit Driel is dinsdagavond gedood door elektrische stroom. Het gebeurde terwijl de man een transportband aan het repareren was. Het toestel kwam plotseling onder stroom te staan. PARIJS De directeur van het Fran se filiaal van de n.v. Van Berkels Pa tent te Parijs, de 46-jarige J. Bijl, is gisterochtend bij een auto-ongeluk in Parijs om het leven gekomen. Van een onzer verslaggevers HAGESTEIN. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, heeft gisteren het stuw- complex Hagestein in de Lek offi cieel in gebruik gesteld. Daarbij reikte hij koninklijke onderschei dingen uit aan ir. K. van Til, hoofd van het arrondissement Rijn en Gel derse IJsel, J. Hof, chef-tekenzaal bij de directie sluizen en stuwen, H. C. Eldering, hoofduitvoerder bij Hillen en Roozen, en aan J. van Poederoyen, r..olenbaas bij Van Hattum. FEESTELIJK Ir. Maris zei: „De heer Van Til is de enige ambtenaar van de directie Bovenrivieren, die van het begin af betrokken is geweest bij de rijnka nalisatie. Het komt zelden voor, dat iemand die een werk theoretisch heeft voorbereid ook wordt belast met de .uitvoering ervan. Ir. Van Til heeft het eerste gedaan als hoofd van de studiedienst en het tweede als arron dissementsingenieur. Dat is iets, dat een ingenieur zich wel eens wil dro men, maar dat zelden uitkomt." Enkele jaren geleden drong ir. Ma- ris erop aan het stuwcomplex om streeks september 1961 klaar te heb ben. Hij zou dat dan nog vóór zijn pen sionering kunnen meemaken. Dat is gelukt, en daarom sprak de over en kele maanden scheidende directeur-ge neraal van een „feestelijk werkbe zoek." Het werd alleen meegemaakt door hen, die ook werkelijk aan de bouw hebben gewerkt. Ir. A. G. Maris maakte van zijn re de over de geschiedenis en het doel van de plannen voor drie stuwen in Nederrijn en Lek, en voor twee bocht afsnijdingen in de Gelderse IJsel een prettig college. Hij zei: „Tot dusverre sprongen wij roekeloos om met het water van de Waal. Driekwart ervan liep ongebruikt naar zee. Dat is vijf envijftig procent van alle rijnwater, dat bij Lobith ons land binnenkomt." Behalve aan de hoofdpunten van het project schonk hij aandacht aan oader- Van onze correspondent TVEW YORK Op 7 november zullen de Newyorkers naar de stembus trekken om een burgemeester te kiezen, die hier niet zoals in Nederland, door het staatshoofd wordt benoemd. Dat is nog een tijdje weg, maar de verkiezingsstrijd is reeds in volle gang. Twee maanden tevoren, op 7 september, zullen de voorver kiezingen voor de kandidaatstelling worden gehouden. Het belooft hierbij heet toe te gaan. Voor het buitenland zou dit alles slechts een kwestie zijn van plaat selijke politiek, in vergelijking met de brandende internationale problemen van weinig belang. Toch heeft dit keer die strijd meer om het lijf. Wat de democraten betreft heeft zij namelijk tot inzet het breken van de invloed van Tammany, de officiële Newyorkse partijorganisa tie, die jaren lang een macht achter de schermen is geweest waarmee de burgemeester terdege rekening moest houden. Hij kon dan wel trachten zijn eigen weg te gaan. zoals de huidige burgemeester Ro bert F. Wagner af en toe heeft ge poogd, doch daar wisten de „ba- zeii" van Tammany wel gauw een stokje voor te steken. De hoofdbaas, Carmine G. de Sapio, volgens ve len een sinistere figuur, aarzelde niet om de burgemeester er aan te herinneren dat hij bij de gratie van Tammany in City Hall troonde de voormalige senator en gouver neur Herbert H. Lehman en me vrouw Franklin D. Roosevelt. De kandidaat der republikeinen is de advocaat-generaal van New York Louis J. Lefkowitz. Er zijn nog andere kandidaten in het veld, die zich als onafhankelijken aandie nen en die weinig kans maken, maar de verwarring vergroten. Vuile was Scheiding Doch nu is het tussen Wagner en de „bosses" tot een scheiding der wegen gekomen. Wagner heeft ge weigerd nog langer naar het pijpen van Tammany t« dansen en de kandidaat, die nu de steun heeft van de partijorganisatie, is niet Wagner, maar statecontroller (iets als gedeputeerde voor financiën) Ar thur Levitt, de enige democraat die deel uitmaakt van het bestuur van de staat New York, dat overigens destijds met de verkiezing van Nel son Rockefeller als gouverneur ge heel naar de republikeinse kant is omgeslagen. Wagner kan intussen op de steun rekenen van de liberale partij, van vele vakbonden en van de hervor- mingsgroep onder de democraten, die er alles op zet om de macht van Tammany en De Sapio te bre ken. Leiders van deze groep zijn Het is lang niet zeker dat Wag ner bij de voorverkiezing zijn te genstander Levitt zal verslaan. Doch hiermee is het pleit niet be slist, want dan komt hij in novem ber uit als de kandidaat van de li berale partij. Het gaat er nu maar om of de kiezers warm genoeg zul len lopen voor de strijd tegen de bazen om door hun opkomst de ne derlaag van de partij-,.machine" te verzekeren. Intussen wordt heel wat vuile was in het openbaar opgehangen. Onthullingen over schandalen en corruptie in het stadsbestuur zijn aan de orde van de dag. Wag ner, wien verweten wordt dat hij gedurende de acht jaren van zijn burgemeesterschap vaak te laks te gen corrupte praktijken is opgetre den, werpt zich nu op als voorvech ter in „de strijd voor het fatsoen" Men vergelijkt hem met David, die Tammany-Goliath wil verslaan. Dit is het wat in de komende verkiezing de spanning brengt. De ze zou de schemering van Tamma ny's macht kunnen inluidenals de Newyorkers hun apathie opge ven. Daar is men niet zo zeker van, want bij velen weet Wagner, die _toch jaren lang met de „bos- ses heeft aangepapt, weinig geest drift te wekken en menig New Yorks burger, op wie het gepraat over grote schoonmaak weinig in druk maakt, laat het vrij onver schillig of hij door de kat of door de kater gebeten wordt. delen, zoals aan de mogelijkheid om met behulp van het opgestuwde water elektriciteit op te wekken. De jaarlijk se opbrengst zou overeenkomen et drieduizend ton kolen. Ten behoeve van ae rivierfauna, die de gelegenheid moet behouden ook bij gesloten stuwen stroomopwaarts te trekken, zijn er vispassen en aal- goten gemaakt. Ir. Maris zei ervan: „Wij hopen en verwachten, dat de vissen dit systeem zullen begrijpen." Hij bracht een compliment aan ir. W. Hamdorf te Laren voor de toewij ding, waarmee hij de esthetische vormgeving van de stuw heeft ver zorgd. Nadat de directeur-generaal een si rene had laten "oeien ten teken, dat één van de twee vizierschuiven werd gesloten, stelde hij een kwartier 'ater de sluis officieel in gebruik door en kele schepen te schutten. zich een te- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Portugese zee man, die zich 8 augustus op het Haag se hoofdbureau van politie meldde met het verzoek om asiel, moet ons land verlaten. Minister Beerman heeft daartoe be sloten op grond van een rapport van de vreemdelingenpolitie in Den Haag. De 25-jarige derde machinist J. Con- de, een aanhanger van kapitein Galvao die een paar maanden geleden het pas sagiersschip Santa Maria kaapte, is er bang voor bij terugkeer in Portugal te worden gearresteerd. Hoewel het niet zijn bedoeling was zich m Nederland te vestigen, had hij zich hier gemeld om niet naar zijn land te hoeven terugkeren. u,Fr»Tis,,ge,el1 tez-mijn gesteld waarbinnen hij Nederland moet verlaten. Vermoe delijk zal de Portugees binnenkort naar /niid-Amenka gaan, waarheen vele te genstanders van president Salazar zijn uitgeweken. J Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. - „Een onvoorwaar delijke gevangenisstraf is de enige passende correctie voor verzet tegen de politie in deze tijd", zei gisteren de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof in zijn requisitoor tegen de 22-jarige Rotterdamse chauffeur J. F. H, Deze veroorzaakte in april, tijdens het spitsuur in de Van der Takstraat in Rot terdam, een enorme oploop door met geweld te verzetten tegen agent, die hem bij het oversteken rugwees naar de stoep. De agent regelde het oversteken van voetgangers. H. liep uit een wachtend groepje de rijbaan op, waarop de agent aanmerkingen maakte. Toen deze laat ste H. terug wilde wijzen, verzette hij zich krachtig door zich vast te klem men aan een hekje. Er waren tenslotte enkele politiemannen nodig om hem naar het bureau, over te brengen. De psychologische achtergrond van een en andër was, dat H. door de zelfde agent een paar maanden tevoren ook al eens op een verkeersovertreding was betrapt, wat ook al heftige reacties van zijn kant had uitgelokt. Hij had de agent direct herkend en hem na de eer ste terechtwijzing toegeschreeuwd: „Je moet mij zeker weer hebben". „Een dwarsdrijver", noemde de pro cureur-generaal de verdachte. Hij acht te de straf van één week gevangenis straf die de politierechter in Rotterdam had opgelegd, alleszins juist. Castro tegen Cubanen: HAVANNA (AP). Fidel Castro heeft op een congres tegen het analfa betisme gezegd dat de Cubanen Rus sisch moeten gaan leren. Hij heeft Rusland al gevraagd om honderd le raren naar Cuba te sturen. Russisch is op het ogenblik voor ons de belangrijkste taal omdat Rus land vooraan staat in de wetenschap, ?ïd"L de, Cubaanse president. Later moeten de Cubanen ook Engels leren want de dag zal komen dat zij Engels moeten kunnen spreken met Noord- amenkaanse revolutionairen. Op een andere bijeenkomst waar Castro sprak, verklaarde hij dat Cu banen die hun land verlieten door hun verraad en stommiteit" hun na- K^tltenïlS Cfi te u.tDMofkw™um (Frjf if dode' terk-Zurtph!nUkt °P d® riiksweg Deven' difttaffs3onegdenaGa1?^Sedrrra t^ama metj scooterrijder in botsing Hen" bu.s. wilde Passeren. Hij da? e,rns.tlge verwondingen op flat hij ter plaatse overleed.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9