Ondanks de Russische dreigingen ADENAUERGEEN OORLOG Doel van chantage duidelijk DADER VAN DUBBELE MOORD GING MET VERLOOFDE UIT TUNESIËRS SOMBER - ALGERIJNEN OPGEWEKT HENNIE SPEELDE SPEL MET AUTODIEF MEE Hondse jacht SPANJAARDEN NV ONVERZETTELUKER DAN ITALIANEN WORDT GESCHIEDENIS GEMAAKT DE VRIJHEID BEGON IN EEN ZEIL WERELDKAART Patatten op de korrel Burgemeester Thomassen van Enschede: Discriminerende bordjes onduldbaar Na de Gaulle's persconferentie BUISMAN Donderdag 7 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Dertigduizendste bezoeker op Antiekbeurs Delft Zware proef Norstad Vervolg van pag. 1 DRIETAL JONGENS VEROORDEELD KOFFIE HOE OOK GEZET..., ALTIJD BETER MET TWAALF MAANDEN CEL Wanhopige kok stak huis in brand NIEUWE SPEELFILM VAN HAANSTRA Van onze correspondent ENSCHEDE In het centrum van Enschede is het gisteravond opnieuw tot een handgemeen gekomen tussen Italianen en Spanjaarden aan de ene en nozems aan de andere kant. Een Spanjaard en een Nederlandse jongeling werden gewond. De botsing ontstond toen de buitenlanders op weg waren naar een gebouw in de binnenstad waar de Spanjaarden in vergade ring bijeen waren. De staking van buitenlanders duurt onverminderd voort. Hun aantal bedraagt op het ogenblik duizend. Ongeveer vijftig Italianen zijn gister morgen weer aan het werk gegaan, maar de staking van de Span jaarden is nu algemeen. De Spaanse arbeiders, die aanvankelijk alleen uit sympathie met de Italianen meestaakten, blijken nu de meest onverzette- lijken en zij hebben het initiatief tot zich getrokken. Uit de besprekingen, die gisteren en eergisteren zijn gevoerd, blijkt dat de Spanjaarden zich het sterkst gegriefd voelen door de aanvallen, die nozems op hen hebben ondernomen. Zij hebben zich deze zaak „op hun fatsoen ge trokken". Rustig In tegenstelling tot de Italianen zijn de Spaanse arbeiders geschoolde werk krachten. Over het algemeen zijn zij ouder dan de Italianen. Het merendeel is gehuwd en heeft een gezin. Deze mensen gaan niet veel uit, gedragen zich rustig en zijn door de bevolking bijzonder prettig ontvangen. De houding van bepaalde groepen, en zij doelen daarbij in hoofdzaak op de nozems, zint hun echter niet. Bo vendien zit het hun dwars dat zij voor Italianen worden aangezien en dat zij scheldwoorden krijgen te incasseren, die voor de Italianen bestemd zijn. Gisteren is in Enschede een ambte naar van de Spaanse ambassade aange komen. om met de Spanjaarden te spre ken. Het onderhoud dat de Spaanse en Italiaanse consuls met hun stakende landgenoten hebben gehad, is op een volslagen mislukking uitgelopen. Onmogelijk Een probleem daarbij was dat de sta kers geen deputatie hebben, waarmee onderhandeld kan worden. Toen de con suls hun landgenoten zeiden, dat zij een gesprek wilden hebben met een tiental landgenoten, wilden alle stakers met de consuls praten en het bleek onmogelijk tot een redelijk gesprek te komen. Bij alle instellingen, zowel in Olden- zaal als in Enschede, die pogingen doen de zaak weer in het reine te brengen, zit men met de handen in het haar, want niemand weet hoe deze kwestie moet worden aangepakt. Noch de Spanjaarden noch de Italianen hebben tot nu toe een deputatie van vertrou wenslieden kunnen samenstellen met wie een gesprek zou kunnen worden geopend. Bij de kleinere fabrieken, waar de machines voor acht tot tien procent Eigen nieuwsdienst DELFT. Op de Delftse Antiek beurs is gisteren de dertigduizendste bezoeker genoteerd. Het was de heer J. Schultz van Haegen uit Heemstede, die van de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer, een boek, getiteld Sprekend verleden, kreeg. ELST. Op de rijksweg bij Eist is gisternacht de 23-jarige Chr. Wolters uit Oosterhout om het leven gekomen. De man had met zijn bromfiets een voetganger die op het fietspad liep, wil len ontwijken. Bij die manoeuvre kwam hij te vallen en werd overreden door een achteropkomende auto. De chauf feur van de wagen reed door. door buitenlandse arbeiders worden be diend, treedt ernstige stagnatie op. Aan gezien men nog niet weet waar men aan toe is, is de bedrijfsleiding echter nog niet overgegaan tot hergroepering van de ploegen. Inmiddels heeft de burgemeester van Enschede, de heer W. Thomassen, een oproep gericht tot de bevolking om mee te helpen een goede verstandhou ding met de buitenlandse arbeidskrach ten te kweken. In zijn oproep zegt hij, dat het opschrift: Verboden toegang voor Italianen, dat op verscheidene Horecabedrijven is aangeplakt, een er gerlijke en beledigende maatregel is, waardoor de orde dreigt te worden verstoord. Daarom zullen deze bordjes niet worden geduld. Misdraagt zich een cafébezoeker dan dient de politie te worden gewaar schuwd. Moet er dan worden opgetre den dan zal dat gebeuren op rechtvaar dige wijze en zonder te letten op de na tionaliteit van de overtreder, aldus de burgemeester van Enschede. Een luchtfoto uit een Westber- lijnse helikopter genomen van de sectorgrens aan de Friedrichstrasse, waar geallieerd personeel en wagens nog kunnen passeren. Het cijfer 1 geeft de plaats aan waar Amerikaanse soldaten wacht lopen; 2 is de Oost- duitse betonnen muur die Berlijn in twee delen scheidt; 3 is een witte grenslijn over de Friedrichstrasse; 4 zijn enkele leden van de volks- politie en 5 is een tweede versper ring op Oostberlijns gebied. BERLIJN Twee vrouwen en een kind hebben maandagavond Oost-Berlijn weten te ontvluchten door uit de eerste verdieping te springen van een huis dat op Oostberlijns gebied ligt in een straat die Westberlijns territoor is. Na de sluiting van de grens waren de ramen van de benedenverdie ping van het huis en de straatdeur dichtgemetseld zodat de bewoners het huis alleen aan de achterkant, die in Oost-Berlijn lag, konden ver laten. Eén van de vrouwen, een twin tigjarig meisje, had daags te vo ren haar in West-Berlijn wonende verloofde van haar plannen op de hoogte gesteld. Maandagavond maakte zij met een 47-jarige ver pleegster een visite bij een kennis op de eerste verdieping. Volgens afspraak stonden er op straat man nen met een springzeil bij zich verdekt opgesteld. Vóór de gastvrouw erop ver dacht was opende de verpleegster het raam, riep haar helpers tot actie en sprong in het zeil. De Oostberlijnse gastvrouw trachtte het meisje en het kind nog tegen te houden, en alarmeerde daartoe de volkspolitie die in de buurt pa trouilleerde. Op dat ogenblik klom de verloof de van het meisje langs een re genpijp naar buiten en hielp het meisje en het kind. Het meisje sprong in hef zeil, het kind volgde. Vlak voor de volkspolitie arriveer de wist ook de jongeman door een sprong in het zeil te ontkomen. Van onze correspondent BONN Bondskanselier Adenauer heeft gisteren in een radiorede verklaard ervan overtuigd te zijn dat er geen oorlog zal komens wegens Ber lijn ondanks de Russische drei gingen tegen de luchtcorridors en de hervatting van de proe ven met kernwapens. Deze overtuiging delen, volgens Adenauer, alle staatslieden van de vrije wereld. Als waarborgen voor het behoud van de vrede noemde de kanselier de paraatheid van het Westen, de superioriteit van zijn militair po tentieel en zijn vastberadenheid om niet voor geweld te capituleren. Het doel van de chantage die de Sowjetunie op het ogenblik pleegt ligt, aldus de bondskanselier, voor de hand. De Russen willen dat het Westen uit angst voor een oorlog met kernwapens aan hun eisen vol doet. Niet alleen de landen van de NAVO, ook de zogenaamde niet-gebonden lan den zijn door de Russische politiek thans op een zware proef gesteld. Het moet ons gelukken, aldus Adenauer, door onderhandelingen een ontspan ning van de toestand te bereiken. Zo lang de onmenselijke toestand in Oogt-Duitsland blijft bestaan, zal de bondsregering voortgaan aan de open bare mening in de wereld te appelle ren. West-Duitsland zal zich nog nau wer aansluiten bij zijn bondgenoten. Het bondgenootschap met de Verenig de Staten is, zo heeft president Kenne dy Adenauer gisteren in een brief op nieuw bevestigd, hechter dan ooit te voren. Vandaag ontvangt de bondskanse lier generaal Norstad, de Atlantische opperbevelhebber in Europa. Dit on derhoud houdt vermoedelijk verband met het plan om 35.000 Westduitse dienstplichtigen die op 1 oktober zou den afzwaaien, onmiddellijk voor her halingsoefeningen op te roepen, zodat zij praktisch onder de wapenen blijven. Naar aanleiding van het feit dat een aantal regeringshoofden op de conferen tie der neutralen te Belgrado het standpunt heeft ingenomen dat er twee Duitse staten zijn, heeft Bonn er nog eens voor gewaarschuwd dat men het als een onvriendelijke daad blijft be schouwen als een staat die diploma tieke betrekkingen met West-Duits land heeft ook relatie met Oost-Duits- land aanknoopt. In zulke gevallen behoudt de bonds regering zich alle maatregelen voor, waarvan de waarschijnlijkste het af breken van de diplomatieke betrek kingen is. Hoewel hulp aan minder ontwik kelde landen zonder politieke voor waarden wordt verleend, moet toch worden aangenomen dat hulpverle ning aan landen die Oost-Duitsland er kennen, daardoor nadelig zal worden beïnvloed. De man die nu heeft bekend was in de beide dorpen van de tweeling- gemeente Sprang-Capelle zeer bekend. Na werktijd haalde hij bij de klanten van de kruidenierswinkel de boekjes met bestellingen op en ook bezorgde hij 's avonds en op zijn vrije zaterdagen de kruidenierswaren. Bij dit werk bezocht hij tweemaal per week tientallen dorps bewoners, onder wie de gebroeders Van Zeist en vele familieleden van beide mannen. GEZIEN Hoewel hij als nogal opvliegend be kend stond, was hij door zijn grappen en kwinkslagen bij iedereen zeer ge zien. Bij het systematische onderzoek kreeg Van der S. ook een uitnodiging naar het politiebureau te komen. Hij kon niet weten, dat iedereen uit de naaste omgeving van de slachtoffers zo'n uitnodiging van de politie had gekregen. Zijn reactie was; „Ik ver wachtte u al lang omdat u ook wel weet, dat ik vrijdagavond nog bij Toon en Hein van Zeist in huis ben geweest." Inderdaad kwam hij elke vrijdag avond de bestellingen opnemen, maar niemand in het dorp had er iets bij zonders in gezien, dat Mari, zoals iedereen hem daar noemde, bij de wo ning van de vermoorden was geweest. Hij gaf voor, dat hij er om kwart over zes was geweest, op de fiets. Dit klopte niet met een getuigever- klaring van een overbuurman die had verteld dat hij Mari tussen zeven uur en kwart over zeven te voet was tegen gekomen op het paadje achter de hui zen van de hoofdstraat, dat recht te genover het boerenhuisje van de ge broeders Van Zeist uit komt. Hij liep toen in de richting van het huis. Tijdens de drie verhoren die hem zijn afge nomen voordat de politie gisternacht tot arrestatie overging, gaf Van der S. telkens een ander relaas. Nadat hij de bestelling bij de gebroe ders Van Zeist had opgenomen, heeft hij om kwart over acht wel bij de broer van de vermoorden, Dirk van Zeist, de boodschappen bezorgd. Hij had tegen zijn tante gezegd dat hij er door tijdgebrek die vrijdagavond niet aan toe kwam de boodschappen bij Toon en Hein te brengen. De klanten die hij later op de avond hun boodschappen bezorgde is het op gevallen dat hij in tegenstelling tot an ders zeer stil en teruggetrokken was. Opgevallen is het ook dat Mari, die twee keer per week bij de héle familie Van Zeist aan huis kwam en daar een geziene gast was, na de moord niemand van de familie heeft gecondoleerd. Niet temin had men hem een uitnodiging voor de begrafenis gestuurd. Tijdens deze plechtigheid, die gistermiddag door duizenden werd bijgewoond, zat hij in de cel. In het afgelopen weekeinde, toen heel Sprang-Capelle in opschudding was en het volk rond het huis van de misdaad stond, is Mari ook enkele malen komen kijken. Zondag is hij met zijn verloofde uit geweest. Vastgesteld is dat de verdachte veel geld verbruikte en overal "grote schul den had. Op de vraag of hij ook van de gebroeders Van Zeist geld had ge leend antwoordde hij; „Dat gaat jullie niets aan, dat zijn privézaken". Bij de confrontatie met de slachtof fers van de moord gisterochtend toonde hij geen spoor van emotie. „Het is een keiharde", aldus de politiemannen die hem hebben verhoord. Tijdens de poging tot brandstichting na de moord is de dader evenwel niet keihard geweest. Hij had zijn zakdoek over hert gezicht van de dode Hein van Zeist gelegd, die in de kamer lag met zijn gezicht in de richting van de al koof. TROUWPLANNEN M. van der S. had trouwplannen, on danks zijn vele schulden. Hij had de laatste tijd links en rechts gepoogd grote geldbedragen te lenen. Ook had het de aandacht getrokken dat er on langs tot tweemaal toe een poging tot inbraak is gedaan bij een oom van Van der S., die er nogal warmpjes bij zit. De dader daarvan is nooit gevon den. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Drie jongens uit het Amsterdamse observatiehuis Het Heem zijn gisteren door de Amsterdam se rechtbank veroordeeld tot vier maan den met aftrek. Dat had de officier hen ook toegedacht. Het drietal was in mei en juni her haaldelijk 's nachts heimelijk het huis uitgeslopen. Het ging dan op rooftocht en keerde meestal met een buit ter waarde van honderden guldens huis waarts. Advertentie Vandaag is het Amerikamorgen Angola, Thibet of een ander deel van de wereld, waar plotseling „aller ogen trekkende" gebeurtenissen plaatsvinden ...gebeurtenissen, direct of indirect ook van invloed op ONS gemeenschappelijk bestaan. Wat weet U van de mensen die daar j leven, werken en... geschiedenis maken? Waarin schuilt het ontstaan der ge beurtenissen, wie waren de inspirators, hoe sloeg de vlam in de pan? Uw dagblad vertelt U het wie, waar, waarom en hoe... De handige N.R.C.-Wereidkaart vertelt U het „wat" van de landen en volkeren, geografisch, economisch, statistisch en politiek; landstaal, munteenheid en waar dering in guldens, import en export, be langrijkste middelen van bestaan, enz. Een praktische en handige kaart voor de aandachtige krantenlezer die zich snel en volledig wil orienteren. Maak f 1,- over op postrekening 40 t.n.v. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Rotterdam, met vermelding „Wereld kaart" en U krijgt haar omgaand toe gezonden. Van onze correspondent PARIJS Heeft de persconferen tie van president de Gaulle in Frankrijk een zekere teleurstelling gewekt door het achterwege blij ven van oplossingen voor de drin gende binnenlandse problemen (landbouw, Algerije en Bizerta), in Noord-Afrika is de reactie anders. „Men behoeft in de stad Tunis slechts naar de gezichten van de Tunesiërs en de Algerijnen te kij ken", zei een Franse correspondent in Tunis, „om te weten wat zij er van denken. De Tunesiërs kijken somber, de Algerijnen opgewekt." De Tunesiërs zijn bitter teleurge steld over hetgeen de Gaulle over Bizerta heeft gezegd en zij vrezen een hervatting van de vijandelijkheden. Het feit, dat president Bourguiba zijn verblijf te Belgrado met een dag be kort heeft en hals over kop naar Tunis is teruggevlogen, wijst daar duide lijk op. Geen duimbreed Ondanks alles wat gebeurd is heeft de Gaulle wat betreft Bizerta geen duimbreed toegegeven. Hij heeft on derhandelingen voorgesteld over de voorwaarden van het gebruik van de marinebasis, terwijl Bourguiba slechts wil praten over een tijdstip van de ontruiming. Deze kloof lijkt minder breed, als men voorop stelt dat de Gaulle een ontruiming in beginsel heeft geaccepteerd, doch niet eer de inter nationale toestand dit toelaat en als de Tunesische regering van haar kant bereid is, het tijdstip van de ontrui ming niet al te vroeg te stellen. Het is echter vooral de toon, die de Gaulle bezigde, toen hij over Bour guiba sprak, die de Tunesiërs heeft geprikkeld. Tenslotte vraagt men zich Advertentie fook als 't poederkoffie is De tweejarige Elisabeth Wil- lemse uit de Willem Buytenwechstraat in Rotterdam, die dinsdag van vier hoog uit een raam viel. is in het zieken huis Dijkzigt aan haar verwondingen be zweken. Advertentie af of hij de inhoud van zijn bespreking met Bourguiba te Rambouillet soms openbaar gemaakt heeft om de Alge rijnen tegen de Tunesiërs op te zetten. Wat de Algerijnen betreft de Gaulle heeft toegegeven aan hun voor naamste eis; hij is bereid in ruil voor bepaalde garanties, zoals voor een vrije exploitatie van de Franse petró- leumbronnen, een vrij verkeer over en door de Sahara en het behoud van de door de Fransen aangelegde vlieg velden te geven. Men vraagt zieh af, waarom de Gaulle deze geste gedaan heeft in een persconferentie en niet tijdens de on derhandelingen te Evian of te Lugrin, die daardoor verder zouden zijn geko men dan nu het geval is geweest. Nog lang niet Aan de andere kant beseffen de Al gerijnen heel wel dat men er met deze concessie nog lang niet is. Zo blijft nog het antwoord open op de vraag, welke strategische rol de Gaulle aan de Sahara wil toekennen. De president heeft tijdens zijn op somming van de Franse belangen in de Sahara niet gesproken over het Franse atoomcentrum, dat zich daar bevindt en hoewel men dit met vol doening heeft vastgesteld, is men toch benieuwd waarom hij dat niet heeft gedaan. Niettegenstaande dit alles menen de Algerijnse leiders dat de vage conces sies die hij heeft gedaan reeds voldoen de kunnen zijn om de onderhandelin gen te heropenen. Daarom zal de voorlopige Algerijnse regering na haar terugkeer uit Belgrado onmiddellijk bijeen komen om de verklaringen van de Gaulle te bestuderen. In Algerije zijn de Arabieren tevre den over de verklaringen van de Gau- le; de Europeanen volstrekt niet. Zo wel in Algiers als in Oran werd de televisie-uitzending van de persconfe rentie met spektakel ontvangen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Produktschap voor aardappelen zal een onder zoek instellen naar de behoefte van de consument aan voorver- werkte aardappelprodukten. zoals chips en pureepoeder. Dit is gisteren besloten in de algemene vergadering van het schap in Den Haag. Het secretariaat van het produkt schap heeft de laatste tijd een stijgende belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven voor de fabricage van dergelijke pro- dukten waargenomen. Het wil door dit onderzoek antwoord krijgen op de vraag of deze bedrijven op den duur wel levensvatbaar zullen zijn. Voor de levensvatbaarheid van het zakje patat is het produkt schap niet bang. Er zijn in Ne derland op het ogenblik onge veer vierduizend kramen en automaten waar patates frites kunnen worden gekocht. Dit is een gemiddelde Van zes verkoop punten per gemeente. Vele patates-fritesbakkerijen ma ken op het ogenblik al gebruik van de zogenaamde voorgebak ken patates frites. Zij worden in bevroren toestand van de fabrie ken naar de plaatsen van be stemming gebracht, waar zij na een keer bakken kunnen wor den gebruikt. Volgens het produktschap wordt per jaar ongeveer 125.000 ton verse aardappelen tot patates frites verwerkt. De patatkramen gebruiken hiervan eenderde deel, de huisvrouwen en de restau rants de rest. Een van de bestuursleden van het produktschap noemde de patat- kramen de vervangers van de haringkarretjes. De haringver koop in Amsterdam bijvoorbeeld is nog maar slechts een kwart van die van voor de oorlog. Van onze correspondent NIJMEGEN Mèt de gestolen Volkswagen heeft de negentienjarige Hennie van Koolwijk, een assistent van een Heumense autohandelaar, een autodief uit Apeldoorn bij de Nijmeeg se politie afgeleverd. Hennie van Koolwijk had het van meet af aan niet vertrouwd, toen een 34-jarige man had geprobeerd hem een Volkswagen te verkopen. De prijs was te laag voor de auto, die er nog als nieuw uitzag. Het verhaal over het „dringend met vakantie moeten gaan" was wat wonderlijk. Bovendien, zo vroeg de jongeman zich af, waarom zou iemand uit Apel doorn naar Heumen rijden om daar bij een handelaar in tweedehandse auto's zijn wagen te verkopen. In zijn vak had hij al meer met auto dieven te doen gehad. Zijn baas, M. G. Wijnakker, had dan steeds voor een oplossing gezorgd. Deze keer stond Hennie er evenwel alleen voor. Een onmogelijkheid om de politie te waar schuwen was er niet. De jongeman besloot het spel mee te spelen. „Goed, we kopen de wagen", zei hij, „maar dan moet u wel even meerijden om de papieren te tekenen." De Apeldoorner stapte in en met Hennie aan het stuur reed het twee- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Moeilijkheden in zijn huwelijk hadden de 23-jarige Rotter damse kok J. K. S. ertoe gebracht. Op 5 februari van dit jaar had hij in zijn huis aan de Paradijslaan in Rotterdam de gordijnen en de kleden in brand ge stoken. Gisteren stond de kok in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof. De recht bank in Rotterdam had hem veroor deeld tot twaalf maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. De procu reur-generaal bij het hof vroeg bevesti ging vKn dit vonnis, maar met aftrek van slechts vier van de zeven maanden voorarrest. De kok had op een van zijn zeereizen in Georgetown een meisje ontmoet een moeder van één kind. Hij was ta ter met haar getrouwd. De vrouw was de woonruimte die het gezinnetje in Nederland toegewezen had gekregen zo tegengevallen dat zij al na vijf dagen van haar man was weggelo pen. tal naar Nijmegen. Daar draaide de jongeman zonder boe of bah de binnen plaats van het politiebureau op. Tijdens een verhoor kwam de aap uit de mouw. De auto was vorige week donderdag „voor een dag" gehuurd in Aalsmeer. De wagen werd terugge stuurd, de Apeldoorner bleef. Van een onzer verslaggevers SITTARD. De driejarige fox terrier Bobbie zal het dochtertje van zijn baas, W. Wulterkers, niet meer van school komen halen. Niet uit trouweloosheid: een stel jagers hebben hem bij de opening van de patrijzenjacht met slecht gemikte schoten afgeslacht. Vermoedelijk heeft Bobbie de jagers in het jachtveld in Spau- beek gestoord. Kort achter elkaar knalden enkele schoten uit de dub belloopsgeweren. Huilend en jan kend bleef de hond in het bieten veld liggen, deerlijk verminkt. Gewaarschuwd door jongens, die het kleine drama gezien hadden, ging zijn baas, bedrijfsleider op een steenfabriek, op onderzoek uit. Hij hoefde niet lang te zoeken. De fox lag bloedend in het veld. De dieren arts kon hem niet meer redden. Met een duidelijk signalement van de laffe daders is de rijkspolitie nu cp onderzoek uit. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De cineast Bert Haanstra gaat samen met de produ cent Rudolf Meyer een nieuwe speel film maken. Onderwerp van de film is de overval die de Friese knokploe gen op 8 december 1944 hebben uit gevoerd op het huis van bewaring te Leeuwarden. Het scenario van „De overval" is geschreven door dr. L. de Jong, de directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7