Eerste Nederlandse Eurotel komt bij Vrouwenpolder Gebouw met 208 flats op zestien verdiepingen AANLEG BADS TH AM) AAN KATSEVEERDAM Nieuw „Hummelvreugcl in Oud-Vossemeer geopend NIEUWE VORM VAN VAKANTIEBESTEDING r>i Paleis voor kleuters Officieel Griffier benoemd voor Middelburgs kantongerecht Welke Nederlandse moeder Donderdag 7 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad IN Axelse verzorging op J. Henry Dunant Persoonlijk eigendom Verhuren Groenteboeren met verpakte aardappelen Winkel en zwembad Nieuwe voorzitter ziekenverpleging Bevelanden Kand. Fedder naar Krabbendijke Sleepschip voer tegen Hansweertse sluismuur Souburg een eigen r.k. parochie? Ds. Hegger spreekt te Wemeldinge Edelkarper gevangen Wil deze moeder zich bekend maken? Raad Kattendijke akkoord Inspectrice ontsloot toegangsdeur Vrolijke Britse film van CFA Middelburg Volkstuintjes door woestelingen vernield Protestants-Christelijk EEN Nederlandse gemeente wer den twee bruggen in gebruik genomen. Op zekere dag waren beide bruggen klaar en toen zetten arbei ders van de aannemingsmaatschappij, die de bruggen had gebouwd, zo maar de hekken, die de straten hadden afgesloten weg en het gevolg was dat auto's, voetgangers en fietsers over de bruggen konden rijden. Hoewel het bovenstaande ongeveer tien jaar geleden plaats vond, moeten wij er eerlijkheidshalve aan toevoe gen, dat er toen mensen waren, die onthutst de burgemeester van de gemeente er opmerkzaam op maak ten, dat hij een verschrikkelijk ver zuim pleegde. De bruggen werden namelijk niet officieel geopend. Waarop de burgemeester van die plaats eveneens onthutst op merkte dat de aannemer hem in een telefoontje van twee minuten niet langer, want het gesprek was inter- locaal! had medegedeeld, dat de bruggen klaar waren, waarop de burgemeester had gezegd: „Bedankt en zet de afscheidingshekken maar weg". Wat wilde men dan nog meer? Wel, men wilde dat een minister of een andere „hoge" uit Den Haag zou komen om een lint door te knippen, dat de toegang tot de brug versperde. Men wilde voorts vele personen uit nodigen om de plechtigheid bij te wonen, men begeerde talrijke toe spraken te horen en aan te zitten aan een door het gemeentebestuur aan geboden maaltijd, die men wilde be titelen met de naam lunch of diner. Maar de burgemeester zei: „Ik voel niets voor die poespas, die veel tijd en veel geld kost." En het frappante was, dat men bjj nader inzien vond dat de burgemees ter' gelijk had. Deze gebeurtenis speelde zich on geveer tien jaar geleden af. Sindsdien is het een zeer grote uitzondering gebleven, dat een brug of een gebouw in gebruik werd genomen zonder of ficiële opening. Elke mogelijkheid wordt thans aangegrepen om een groot aantal autoriteiten op een hoop te jagen. Bruggen, bruggetjes, stra ten en vooral ook gebouwen kunnen nauwelijks worden gebruikt zonder dat vooraf een lint is doorgeknipt en zonder dat de man, die deze plechtig heid heeft verricht, heeft verklaard dat het hem een groot genoegen was voor het verrichten van deze plechtige handeling te zijn uitgenodigd. Een kantoor kan nauwelijks meer aan het doel beantwoorden, als het niet officieel is geopend, waarbij een diner of lunch vroeger een maal tijd geheten is aangeboden en zon der dat clichéachtige toespraken zijn gehouden over de doelmatigheid van het bouwwerk. Naderhand blijkt meermalen dat er aan het gebouw veel mankeert. Nu haasten wij ons te verklaren er geen bezwaar tegen te hebben dat een schoolvereniging de leden uitnodigt op de dag, waarop een nieuw gebouw in gebruik wordt genomen een kijkje te nemen. Niets is logischer bij een vereniging. Maar dikwijls is de gang van zaken, dat een officiële opening met een groot aantal autoriteiten wordt gehouden en dat de leden der .vereniging 's avonds tussen acht en negen door het gebouw mogen dwa len. Volkomen fout. Leden van ver enigingen moeten met een dergelijke gang van zaken ook niet akkoord gaan. Wordt een nieuw jeugdgebouw in gebruik genomen, dan kan men dat doen door de jeugd te vragen een feestavond te organiseren. Maar het ontgaat ons, waarom men voor een dergelijke gelegenheid van heinde en ver autoriteiten bijeen haalt, die toe spraken moeten lezen. Het komt meermalen voor dat men een gebouw officieel gaat openen (nadat het reeds ruim een half jaar of soms nog langer in gebruik was. De zin en de noodzaak van een derge lijk officieel gebeuren kan men dan nog slechts met een glimlach pro beren te bevroeden. MIDDELBURG. Met Ko ninklijk Besluit van 31 augustus 1961 is tot griffier van het kanton gerecht te Middelburg benoemd mr. A. Berkhout. Deze was voor die tijd als gerechtssecretaris eer ste klasse in tijdelijke dienst werk zaam bij het gerecht. Met het zelfde K.B. wordt mr. Berkhout ook benoemd tot griffier van de kantongerechten te Oostburg, Temeuzen en Zierikzee. AXEL. De gereformeerde predikant van Axel, ds, A. van Leeuwen, zal als geestelijk verzorger een reis meema ken met de J. Henry Dunant. Deze tocht, di*i van 10 tot en met 16 septem ber wordt gehouden, zal onder medisch toezicht staan van dokter K. Boor, even eens van Axel. Het zal een gemengd gezelschap wor den aan boord. Zondagmorgen vindt de start plaats te Vlake. Hier zullen ae Zeeuwse gasten zich inschepen. Via We- meldinge vaart men dan naar Numans- dorp, waar een aantal Rotterdamse gas ten aan boord zullen komen. Gedurende de reis zal men o.m. te Gorkum, Lobith, Vreeswijk en Gouda aanleggen. De ver zorging zal voor een groot deel in han den zijn van Axels personeel. Behalve de arts en de predikant zullen nl. ook ver schillende helDsters en helners van de Axelse Rode Kruiscolonne de reis mee maken. VROUWENPOLDER In tie zomer van 1963 zal het eerste Eurotel in Nederland worden geopend. Het zal worden gebouwd in een ongeschonden duinterrein van ongeveer zes hectaren in de Wal- cherse gemeente Vrouwenpolder. Het 'bij architect E. F. Croosman uit Rotterdam in bewerking zijnde plan bestaat uit een groot ge bouw, waarin op zestien verdiepingen in totaal 208 hotelflats zijn ondergebracht. Een Eurotel is een gebouw dat bestaat uit apparte menten die door particulieren kunnen worden gekocht. In enkele landen, o.a. in Italië en Oostenrijk, treft men deze vacantiever- blijven reeds aan. Enkele jaren geleden is een internationale organi satie gesticht, die in alle Europese landen z.g. Eurotels wil bouwen. Hoewel het uiterlijk van de gebouwen zal worden aangepast aan de omgeving, zal het interieur van elk gebouw nagenoeg gelijk zijn. Bovenstaande tekening geeft een beeld van het te bouwen Eurohotel. zullen rond het hoge gebouw worden aangelegd. Er komt voorts een eigen duinpad naar het strand en er zullen strandhuisjes worden gebouwd. De con centratie in een hoog gebouw is geko zen om de volgende redenen: 'a. mini male aantasting van het duinterrein. b. door zijn grote hoogte zal het gebouw als „mijlpaal" langs de toekomstige Deltaweg tussen Zuid-Holland en België Wie het zich kan permitteren een apart vacantieverblijf te bezitten, kan toetreden tot de internationale organisa tie Eurotel en een deel van een flat kopen. De appartementen worden ge meubileerd en o.a. voorzien van glas- en aardewerk, elektrische huishoudelij ke apparaten en een koelkast. Bezit men een dergelijk appartement (kosten van twintigduizend tot veertigduizend gulden), dan kan men er zijn vacantie in doorbrengen en de kamers voor de rest van het jaar verhuren. Men kan die verhuur zelf regelen, doch dit ook opdragen aan de directie van het Euro tel, die voorts ook toezicht houdt en o.a. zorgt voor het schoonhouden van de appartementen. Men kan in het Eurotel geheel voor zich zelf zorgen (koken e.d.), maar ook is het mogelijk de maaltijden te gebruiken in het res taurant. De leden van de organisatie die een appartement bezitten, kunnen in andere landen tegen een lagere prijs dan die van de gewone hotels een appartement in een Eurotel huren. Aan het einde van elk jaar rekent de organisatie met de leden af: men ontvangt het bedrag dat aan huur voor het eigen fiatgedeel te is ontvangen, na aftrek van de huur die moet worden betaald voor verblijf in een ander Eurotel. Men zal zich in elk Eurotel weldra thuisvoelen, menen BREDA Om de aardappelverkoop bij de groenteboer te houden, antwoor den de detaillisten in aardappelen, groente en fruit op het voornemen van vele kruideniers om in de herfst ver pakte aardappelen te gaan verkopen met een tegenzet: een eigen merk ver pakte aardappelen. Nebeco gaat dit merk heten en misschien kan het nog meewerken aan een herstel van de po sitie van de aardappel, waarvan de con sumptie sinds de oorlog aanzienlijk achteruit is gegaan. ?re^a zÜn twee detaillisten reeds met de verkoop begonnen en daarom nebben de drie landelijke bonden van kleinhandelaars jn deze branche sa men met hun contactcentrum in het Bredase Oranjehotel gisteravond de eerste voorlichtingsavond gehouden met detaillisten uit Zeeland en Brabant. De zakjes aardappelen zullen binnenkort over het hele land te krijgen zijn. Al leen prima aardappelen komen in de zakken van 2Vz kg, zo werd van achter de groene tafel beloofd. ,,Zij komen van Noord-Beveland, en dat zijn de beste die Nederland kan leveren". Die beste zijn na de oorlog blijkbaar niet meer te krijgen geweest en dat is de reden van de achteruitgang in de con sumptie, zeiden de bestuurders, maar nu zal het er dan van komen, in zak jes om mee te nemen. de initiatiefnemers, omdat het interieur van alle Eurotels gelijk is. Het is mo gelijk de appartementen desgewenst ook weer te verkopen. Zeeland krijgt de Ne derlandse primeur van deze moderne vacantiebesteding. Het gebouw dat bij Vrouwenpolder zal verrijzen, zal 55 me ter hoog worden. Op de begane grond zullen zich entree, receptie, dienstruim ten en een gemeenschappelijk restau rant en recreatieruimte bevinden. Op het dak komt een ruimtecomplex waar men gemeenschappelijke gezelligheid kan zoeken. Nabij de entree is een winkel gepro jecteerd, waar vrijwel alles te koop zal zijn voor de bewoners die in hun eigen flat de maaltijden willen bereiden. Een tennisbaan en een zwembad, waarvan het water verwarmd kan worden, in een beschutte duinkom met daarbij, en kele terrassen en kleedgelegenheden, KLOETINGE. De heer M. Reijn- houdt te Kloetinge is benoemd tot voor zitter van de Vereniging voor zieken- huisverpleging op Zuid- en Noord-Beve land, gevestigd te Goes. De heer Reijn- houdt, die reeds secretaris-penningmees- ter van de vereniging is, volgt mr. dr. A. J. J. M. Mes uit Heinkenszand op, die 33 jaar het voorzitterschap bekleed de. KRABBENDIJKE. Kand. Fedder uit Emmen heeft het beroep aangeno men naar de Gereformeerde Kerk van Krabbendijke. Hij bedankte voor zeven andere beroepen. Kand. Fedder zal de vacature vervullen van ds. J. van der Klaauw, die in januari naar 's-Graven- zande vertrok. HANSWE ER.T. Het 1455 ton grote ongeladen Belgische sleepschip Gilbert voer gisteren op de sluismuur, tijdens het binnenvaren, waardoor de boeg in elkaar werd gedeukt. Het sleepschip werd getrokken door de sleepboot Pefra die moest uitwijken voor de baggermolen Labor II, waardoor de aanvaring ont stond. De sluismuur' bleek onbeschadigd te zijn. een belangrijke symbolische betekenis krijgen. Binnen 25 jaar zullen alle eilan den door dijken zijn verbonden en zal tussen Walcheren en Zeeuws Vlaande ren een brug of tunnel zijn geconstru eerd, Zelfs Engeland zal dan, meent men, met het continent van Europa een vaste verbinding hebben gekregen. Omdat er nationaal en internationaal groei is naar een grotere eenheid, moet ook een dergelijk groot gebouw van druf en visie getuigen, menen de initiatief nemers. Burgemeester A. de Kam van Vrou wepolder deelde gisteren mede dat on geveer IVz jaar geleden de plannen voor het Eurotel het eerst op tafel zijn gekomen. De gemeenteraden van Vrou wenpolder en van Middelburg zijn ver trouwelijk op de hoogte gesteld. Het terrein waarop het Eurotel zal worden gebouwd, ligt nl. in een terrein dat eigendom is van de gemeente Middel burg. De definitieve goedkeuringen voor de bouw moeten nog verschillende instanties passeren, maar men heeft goede hoop dat de gevraagde medewer king zal worden verkregen. Bij de bouw van het eerste Eurotel in Nederland is de Amstel Brouwerij financieel geïnte resseerd. SOUBURG Naar wij vernemen bestaan er plannen tot stichting van een eigen r.k. parochie Souburg. Tot dusver was het zo, dat de katholieke Sou- burgers weliswaar kerkten in een klein gebouwtje in West-Souburg, maar res sorteerden onder de parochie yiissin- gen. De gemeente Oost- en West-Sou burg telt ongeveer 7800 inwoners, daar van zijn 800 mensen rooms-katholiek, dus ongeveer tien procent. WEMELDINGE Zondagavond om 6 uur zal er in de Ned. Herv. kerk te Wemeldinge een samenkomst worden gehouden als interkerkelijke dienst, uit gaande van de Geref. Kerk,, Vrij Ev. Gem. en de Ned. Herv. Kerk. In deze dienst zal voorgaan ds. H. J. Hegger en de Spaanse ex-priester E. Fernan dez. Beiden traden uit de R.K. Kerk en zullen in deze dienst hun boodschap brengen. Het gesprek van E. Fernandez die Spaans spreekt zal worden vertaald door ds. H. J. Hegger uit Kortenhoef. AXE'L. De heer Koos van Meurs uit Axel ving dezer dagen in de Kleine Kreek te Axel een edelkarper, die een lengte had van 77 cm en een gewicht van 8 kg en 3 ons. Advertentie is in het bezit van een pakje Molenaar's Kindermeel (of Bord klaar),) waarin zich een brief van de Directie bevindt. En wel op de wijze, als in die brief omschre ven De verpakking en het gewicht van het bedoelde pakje onderscheiden zich op geen enkele wijze van de bekende pakjes Molenaar's Kindermeel of Bordklaat De brief komt eerst bij gebruik van de inhoud tevoorschijn. Het is mogelijk, dat dit speciale pakje, het 200.000.000ste (ja, tweehonderd- millioenste!) sinds 1888 door Molenaar geA fabriceerd, zich thans nog bij de handel be vindt. Het heeft eerst kortgeleden ons bedrijf verlaten. De hieraan verbonden serie ver rassingen verklappen we nu nog niet. We geven slechts de goede raad: maak het pakje op normale wijze open; wie die brief vindt,, kan zichzelf feliciteren! Directie P. Molenaar en Co's Meelfabrieken N.V Westzaan. P.S. Molenaar's Kindermeel en BordktaaR ook voor ouderen gezonde tractaties in allerlei variaties. Snel gaar - Bordklaar - Molenaar. Recepten zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar. i KATTENDIJKE. Na ampele be sprekingen heeft woensdagavond de raad van Kattendijke zich akkoord verklaard met de voorwaarden die de rijkswater staat had verbonden aan haar vergun ning tot aanleg en exploitatie van een badstrand gelegen tussen de nieuwe Katseveerdam en de oude steigerdam van het opgeheven veer naar Zierikzee. Zoals bekend had de gemeente Katten dijke dit strand al willen aanleggen ten tijde dat de nieuwe afsluitdam werd aangelegd omdat men op dat moment nog kon beschikken over het materiaal dat was ingezet voor het aanbrengen van het zand aan deze dam. Deze aanvraag werd toen door rijks waterstaat afgewezen van welk besluit OUD-VOSSEMEER. Opgewekt en ietwat luidruchtig zijn van morgen 40 kleuters „Hummelvreugd" van de stichting algemene christelijke kleuterschool binnengestapt, het nieuwe sprookjespaleis voor de jeugd. Gistermiddag is het nieuwe complex officieel geopend, maar toen mochten de kleuters er nog niet bij zijn. De volwassen hummels, zoals de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge, het uitdrukte, waren gisteren aan de beurt. Het was ook mej. De Jonge, die de officiële opening verrichtte door de toegangs- deut te ontsluiten in tegenwoordigheid van een uitgebreid gezelschap genodigden. Ah het imre beschermd door de hoofd leidster, mej. Rijslenbilbieden Leo Nie- mnntsverdriel en Marja ran Gorsel de sleutel en de bloemen mej. de Jonge, de inspectrice van het kleuteronderwijsaan. et was gisteren een vreugdevolleH dag voor de prot. chr. .gemeenschap in Oud-Vossemeer. Na jaren van geduldig wachten is het dan eindelijk zover geko men, dat de nieuwe kleuterschool in ge bruik kon worden genomen. Lange weg Het is een lange lijdensweg, zo ver telde de voorzitter van het bestuur, de •heer J. van Dienst, in zijn begroetings woord tot de genodigden, onder wie het college van B. en W. en de raad. De heer Van Dienst herinnerde eraan, dat drie en een half jaar geleden de ur gentieverklaring voor de bouw van de nieuwe chr. kleuterschool afkwam. „VJ zult begrijpen, dat het niet altijd roze- geur en maneschijn is geweest", aldus de voorzitter, die dank bracht aan B. en W. voor de prettige samenwerking en voor de steun, en aan allen die op enigerlei wijze aan de bouw hebben meegewerkt. Op 8 maart van dit jaar werd de eer ste steen gelegd. Tijdens deze plechtig heid werd de wens uitgesproken, dat de school op. 25 augustus, tegelijk met het koperen jubileum van de school, offici eel geopen zou kunnen worden. „Door onvoorziene omstandigheden was dit niet mogelijk, want zoals 'het meestal zwaarst", aldus de voorzitter. „Maar toch is het een feestdag." de raad van Kattendijke beroep aante kende bij de Kroon. Nog voor dat dit beroep de Raad van State bereikte deel de de minister aan de raad mede. dat er toch nog wel mogelijkheden waren om dit strand aan te leggen. Waarop Kat tendijke haar beroep introk. Inderdaad is nu de vergunning door rijkswater staat verleend maar omdat de Katse veerdam nu gereed is en a'l het zand winningsmateriaal vertrokken is, zal de aanleg van het badstrand nu^ het dub bele kosten van wat het destijds gekost zou hebben. De raad van Kattendijke is nu in onderhandeling met de betrokken mi nister om voor dit verschil van f 25.000 compensatie te vinden. Indien d e plannen verwezenlijkt kunnen wor den betekent dit, dat tussen de nieu we afsluitdam en de oude steigerdam een zandplateau zal worden aange bracht van 50 meter breedte dat hel lend zal aflopen naar het water van de Zandkreek. In de raadsvergade ring kwamen overigens nog tal van an dere problemen aan de orde. Van G.S. ontvingen B. en W. bericht, dat op het urgentieschema voor verbe tering van provinciale wegen voor 1962 opgenomen zal worden de Zandweg wel ke momenteel in erbarmelijke staat ver keert. Een verzoek om subsidie van de Bond tegen schending yan God's heilige naam werd afgewezen. De begroting over 1960 werd op advies van Ged. Sta ten gewijzigd omdat gebleken was, dat burgemeester Evers over dit jaar 84 teveel salaris had genoten. Ook op de begroting van 1961 werden enkele wij zigingen aangebracht welke uiteindelijk resulteerden in een lagere post onvoor zien van 2953,06. De begroting 1962 werd aan de raad ter bestudering aan geboden waarna deze in een volgende vergadering in behandeling zal worden genomen. De verordening straatbelas ting werd gewijzigd. Bij de behandeling van dit punt deelde de burgemeester me de, dat de maatschappij de Wilhelmina- polder haar wegen had overgedragen aan het waterschap Brede Watering van Zuid-Beveland, Dit betekent, aldus de burgemeester, dat nu ook de maat schappij in de straatbelasting zal wor den aangeslagen maar dat op haar beurt de maatschappij niet langer de straat verlichting van deze wegen voor haar rekening zal nemen. In het vervolg zal het heffingspercentage 10 pet. bedragen voor gebouwde en 5 pet. voor ongebouw de eigendommen. De burgerij van Kat tendijke en Wilhelminadorp zal ook die per in de zak moeten gaan tasten op het stuk reinigingsrechten. Deze werden nl. verhoogd met 3 per jaar. De heer A. Kodde, ambtenaar ter secretarie werd met algemene stemmen benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand en ter vergadering beë digd als waarnemend gemeente-ontvan ger. Feestdag Een feestdag voor de kleuters, maar ook voor de ouders. Het zal voor de hoofdleidster, mej. C. Rijstenbil, beslist een waar genoegen zijn om in het nieu we schoolgebouw met haar kleuters te werken en te spelen. Twee kleuters hebben gisteren reeds hun hart kunnen ophalen in de school. De zenuwen waren in een oogwenk verdwenen bij Marja van Gorsel en Leo Niemantsverdriet, nadat zij de inspectrice resp. bloemen en de sleu tel konden overhandigen. Heel par mantig kwam het eruit: „alstublieft juffrouw". Met een blijde gjim'lach nam mej. De Jonge de attributen in ontvangst, waarna zij .met een wijds gebaar de toegangsdeur ontsloot en de aanwezigen naar binnen nodigde. De bewondering voor al het moois werd bepaald niet onder de (kleuter) stoeltjes en bankjes gestoken. Die be wondering was op zijn plaats: de kleu ters krijgen een paleisje. Zij zullen in het speel-werkiokaal, waarin ook ietter- lijk alles te vinden is ten gerieve van de kleuters, naar hartelust kunnen ver toeven. Architect Moerland zorgde voor een keurig ontwerp. Licht, lucht en kleur zijn volop aanwezig. Mevr. A. Kooymans-Sonneveld uit Tholen zorgde bovendien voor enkele aardige wandver sieringen. Sprekers In hotel Ampt hebben daarna nog ver schillende personen het woord gevoerd. De inspectrice, mej. De Jonge, noemde „Hummelvreugd" een van de mooiste scholen in Zeeland. „Het heeft mijn stoutste verwachtingen overtroffen", zo zeide ze. Burgemeester mr. J. J. Ver- sluijs merkte op, dat in de Bou Kooy MIDDELBURG De C.P.A. Middel burg bracht gisteravond een aardige Engelse film, die zich volledig in een kluchtsfeer bewoog. ,.Ze lezen het nooit" luidde de titel, die sloeg op de leerlingen van een echte Britse school, die yoor weinig terugdeinzen om hun geliefde hoofdonderwijzer, die aspiraties heeft elders te gaan solliciteren, het heengaan te beletten. Een vrolijke rol prent, die er bij de C.F.A.-leden als koek inging en daar weinig indigestie veroorzaakte. BRUINISSE De bewoners van het barakkenkamp van de Deltadienst te Bruimsse deden gistermiddag de onple zierige ontdekking dat kennelijke woes telingen hun volkstuintjes geplunderd hadden. Kolen waren uitgerukt en prijkten op spitsen van de tuinhekjes. Vermoed wordt dat varensgezellen nun jool op deze wijze hebben botgevierd. De politie stelt een onderzoek in. markstraat veel is veranderd. Er staat een gloednieuwe school aan deze straat rechttegenover de houten barak van de school. Een ding is hetzelfde gebleven, aldus de burgemeester, dat is de opvoe ding in christelijke geest. Verder spra- ken architect Moerland, aannemer Smits uit Nieuw-Vosmeer en tot slot de leidster, mej. Rijstenbil, die voor de school een elektrische klok aanbood.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3