KAPITEIN: HET WAS ONDOENLIJK BIJ TE DRAAIEN De GaulleMoskou moet de aandacht afleiden MT GAAT 1 DOOFPOTS NIET IN" Tanker Wieldrecht voer door na aanvaring Amerikaan wil collega Coeteau proces aandoen ONDERZOEK NAAR ENVELOPPEN MET SIERADEN UIT BUCHENWALD PARACHUTISTEN EN TUNESIËRS RAAKTEN SLAAGS IN BIZERTA Amsterdam koopt kunstwerken Els: 250 gulden boete Woensdag 6 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 „We konden niet" Kans KLEUTER ONDER VRACHTAUTO VERZEKERING TEGEN GEVOLGEN VAN MISDADIG GEWELD Ambonezen willen terug „Opzet" Indonesische minister wijst uitnodiging af LIEVE LEUGENAARS Danser Noerejef treedt in Londen op TWEE VRAGEN BLEVEN ONBEANTWOORD Schotse bekroningen voor twee Nederlandse films LAATSTE B.B.C.-PROM VOOR RADIO EN T.V. Vijf ontsnapte jongens uit R.O.G. snel gegrepen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De verdediger boog zich haast bezwerend over de verdachtenbank naar voren. „Wat is er eigenlijk gebeurd, daar in de mistige nazomernacht van 1958 op de Noordzee, op één van de drukste vaarwegen van de wereld?", zei hij met nadruk. Hij hield een vurig pleidooi met breed armgebaar, raadpleegde aantekeningen en wetboeken en wees op de man voor hem in de verdachtenbank; „Een eerlijke kerel, een volstrekt oprechte man", betoogde hij. pEv/ONö In Nederland verdwenen Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op het ministerie van sociale zaken wordt onderzocht waar een aantal enveloppen waarschijn lijk ruim veertig stuks met eigen dommen van slachtoffers uit het Duitse concentratiekamp Buchenwald is ge bleven. De enveloppen zouden gouden voorwer pen (horloges, ringen, sieraden), pa pieren en foto's moeten bevatten. In 1947 werden zij, volgens een artikel in het weekblad Panorama, via de Neder landse missie in Parijs door een Neder lander meegenomen naar Den Haag en bij het ministerie van sociale zaken in bewaring gegeven. Op het ministerie wordt thans nage speurd of de vroegere afdeling repa triëring deze en dergelijke zendingen onder haar beheer heeft gehad. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat het voorval veertien jaar geleden is gebeurd en de afdeling al lang geleden is opgeheven. De toen aan de afdeling verbonden ambtenaren werken niet meer op het ministerie. Minister Veldkamp heeft opdracht ge geven de zaak zo grondig en spoedig mogelijk uit te zoeken. Verschrikkelijke gedachte Uit het onderzoek, dat mijn notaris in stelde, is gebleken dat de sieraden in Nederland zijn verdwenen", aldus de 63-jarige. in Amsterdam wonende Ar nold Brans. Hij is een van de 44 ex- gevangenen uit het concentratiekamp Buchenwald van wie de eigendommen zijn zoekgeraakt. „Ik vraag mij overigens af hoeveel van deze nazi-slachtoffers nog in leven zijn", zegt de heer Brans, „maar het is een verschrikkelijke gedachte, dat de sieraden in Nederlandse handen zijn verdwenen. Toen ik in Buchenwald aankwam, hebben ze natuurlijk alles van mij afgepakt. Onder mijn sieraden bevonden zich een gouden horloge met ketting, een gouden sigarenfcnipper, een trouwring en een gouden zegel ring, waarin de letters A.B. stonden gegraveerd." „Ik was het eigenlijk al vergeten toen ik in maart van dit jaar een artikel las over het werk van een Parijs' bu reau. Dit bureau hield zich bezig met het opsporen van door de Duitsers ge stolen eigendommen van slachtoffers van de concentratiekampen. Mijn no taris informeerde en kreeg' een week later antwoord, dat mijn sieraden, met die van 43 anderen, reeds in 1947 van Parijs naar Den Haag waren doorge stuurd. „Op de brieven, die mijn notaris aan het ministerie van sociale zaken richtte, kreeg hij geen antwoord. Kortgeleden kreeg hij van het ministerie wel de telefonische mededeling, dat de sie raden waarschijnlijk zoek waren ge raakt", aldus de heer Brans. Op de Bergselaan in Rotterdam is gistermiddag de 67-jarige mejuffrouw A. E. Lijten verongelukt. Zij had de Bergselaan willen oversteken vlak bij De driejarige M. Pauve is gister- de Heemskerkstraat. Zij werd aangere- morgen vlak bij zijn huis in een brand den door een vrachtauto en overleed op vijver aan het Wachtoplein te Ierseke weg naar het ziekenhuis. gelopen en verdronken. Die man was kapitein E. H. (47) uit Heerenveen, een gedrongen figuur met een markante bruine kop, een zwijg zame man, die korte zakelijke antwoor den had gegeven op de vragen van de president. In de nacht van 1 september 1958 had hij op de brug gestaan van zijn schip, de Wieldrecht, een tanker van tienduizend ton. Boven de Noordzee hing een dichte mist. De derde stuur man zag plotseling aan stuurboord een wit licht. De kapitein liet bakboord roer geven en op volle kracht achteruit slaan. Er klonken twee bonzen tegen stuurboord. Een klein schip, de 121 ton metende kustvaarder Piet Schipper, was tegen het schip gevaren. Gisteren, drie jaar later, weer op een grauwe septemberdag, zat hij in de verdachtenbank voor de Rotterdamse rechtbank. Uit de nevelige lucht drupte regen, die haast onhoorbaar op de ramen tikte. Kapitein H. werd verweten, dat hij geen maatregelen had genomen om contact met de kustvaarder te krijgen. Hij zou door zijn gevaren zonder zich om het scheepje of de opvarenden, van wie er twee waren gewond, te be kommeren. „Waarom hebt u zich anderhalve mijl laten afdrijven?" vroeg de president. „We konden niet omzwaaien in die mist. De zee is daar zeer druk. Boven dien durfden we niet meer op de radar te vertrouwen. Die had de Piet Schipper ook niet opgemerkt." „Hebt u overwogen een sloep te strijken?" „Ondoenlijk", antwoordde verdachte, „die zouden we zelf niet hebben terug gevonden. Volgens mij kon de aanvaring niet ernstig zijn. Een stuurman die aan stuurboord sliep, was er niet eens wak ker van geworden." grijpen niet had benut. Hij eiste 250 gulden boete. Kapitein H. door de raad van de scheepvaart twee weken geschorst van wege de aanvaring keek onverstoor baar voor zich uit toen de verdediger zich oprichtte om met een stroom van argumenten op het requisitoor los te branden. „Wat is er dan allemaal opzettelijk gepleegd", riep de pleiter uit. „De wetgever wil iemand straften, die zich na een aanvaring uit de voeten maakt of die drenkelingen aan hun lot overlaat. H. wist niet dat er gewonden waren, noch dat het schip ernstig be schadigd was. Hij zegt zélf dat hij, als hij alles toen geweten had, wat anders gedaan zou hebben, met andere woor den: hij zou meer risico hebben ge nomen." „De Piet Schipper heeft geen nood seinen gegeven, alleen attentiesignalen. Die geven schepen die in eikaars buurt manoeuvreren. En dan, de Wieldrecht heeft een telegram uit laten gaan naar andere schepen, het beste bewijs dat de kapitein er niet stilletjes vandoor wilde gaan. Opzet? Geen sprake van!" De verdediger vroeg vrijspraak. Kapitein H. zat roerloos tijdens het pleidooi. Soms leek het of de hele zaak hem niet aanging. De Wieldrecht is voor hem nog slechts een herinnering. Hij vaart nu op een andere boot als kapitein. En de Piet Schipper? Dat kustvaardertje ligt al meer dan een jaar op de bodem van de Noordzee. Het verging twee jaar na de aanvaring met de Wieldrecht. LINKSMPRCPCHlë.KAPT.EH, KKHTS PSVERPEP/óeZMAA.L.M.LOEFF Daarom had de kapitein de machines stil laten zetten en de Wieldrecht uit laten drijven. „De Piet Schipper", zo lichtte verdachte toe, „had daardoor de kans naar ons toe te komen." Een half uur na de aanvaring beide schepen waren elkaar intussen kwijtgeraakt liet de kapitein van de Wieldrecht een telegram naar andere schepen zenden met de strekking: De Wieldrecht heeft een aanvaring gehad met een klein schip. Wij verzoeken u uit te kijken. „Dat telegram had vroeger gekund", zei de president. „U had beter gedaan niet uit te drijven. Er waren gewonden aan boord-van de kustvaarder." „Inderdaad", antwoordde de kapitein, „achteraf heb ik daar spijt van, ook al doordat ik vernam dat er geen andere schepen in de buurt waren." ROERMOND. Het 2y2-jarige zoontje van de familie Willems uit Epen is gistermiddag door een vracht auto overreden. Hij was op slag dood. Spelend was het jongetje voor de wielen van de stilstaande vracht wagen gekropen. Toen de chauffeur wegreed, wist hij niet dat het kind onder de wagen zat. Het ongeluk ge beurde vlak bij de ouderlijke woning. LONDEN. Van vandaag af kan een ieder zich in Engeland verzekeren te gen de gevolgen van „misdadig ge weld". Voor een bedrag van dertig shilling per jaar krijgt men een polis die een uitkering belooft van maximaal vijf duizend pond indien men komt te overlijden of gewond geraakt als ge volg van een misdaad. Ook leden van de politie en b&nkbewakers, zeer ris kante beroepen, kunnen de nieuwe verzekering afsluiten. Er zijn natuurlijk bepaalde voor waarden: Zo moet men de politie met een in kennis stellen van lichamelijk leed dat door bandieten is toegebracht en moet het letsel in het Verenigd Koninkrijk of Ierland, met inbegrip van de republiek zijn opgelopen. Letsel, opgelopen tijdens sportbeoefe ning, oorlog, een ruzie in de 'familie of bij het begaan van een misdaad, zijn van uitkering op grond van de verzekering uitgesloten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer J. H. Scheps (soc.) heeft minister Klompé meegedeeld dat nog vijftienhonderd van de Ambonezen in ons land terug willen naar Indonesië. Achtennegentig Ambonezen zijn al naar hun land teruggekeerd. Hun erva ring is echter dat het bijzonder moei lijk is om doorreisvisa voor de Moluk- ken te krijgen. Zes gezinnen, in totaal 41 personen, verblijven op het ogenblik in een jeugdgevangenis in Tangerang, enkele kilometers van Djakarta. De bewindsvrouw gelooft niet dat het verblijf in de gevangenis een vorm is van gevangenschap of internering. De Nederlandse regering doet al het mo gelijke om de Ambonezen bij hun terug keer te helpen. Tot nu toe is ongeveer 120.000 gulden aan de repatriëring van Ambonezen besteed. programma's (In Het kort DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1 RADIO I Hilversum 1. 402 m AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Huishoude lijke zaken; 11.15 Zangrecital; 11.35 Gram; 11.45 De kleren maken de vrouw; 12.00 Mi- lit. ork; 12.30 Land- en tuinb; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Amus muz; 14.00 Ka mer muz; 14.40 V d vrouw: 15.00 Piano recital; 15.30 Dieren ln en rondom het huis; 16.10 Hammondorgelspel; 16.25 Voordr; 16.45 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz 18.55 Gesproken brief; 19.00 Discolaria; 19.50 Sportpraatje; 20.00 Nws; 20.05 Radlofilharm ork (I d pauze: 21.00—21.10; Vijf hinder nissen; 22.05 Muziek kent geen grenzen; 22.30 Nws; 22.45 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Jazz-muz; 23.30 Amus muz; 23.55 Nws. Hilversum 11. 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Morgengebed: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.40 Gram; NCRV: 10.15 Morgendienst: 10.45 Gram; KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middagklok-noodklok; 12.04 Gram; 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb: 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Pianospel; 13.40 Zang NCRV: 14.00 Lichte muz: 14.30 Noordholl Filharm ork; 15.15 Gram; 15.40 Idem; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Oude muz; 16.50 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Kamerork; 18.15 Sportru- briek; 18.30 Lichte muz; 18.50 Sociaal per spectief; 19.00 Nws; 19.10 Volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Promenade ork; 20.30 Dekblad eerste soort hoorsp; 21.15 Pianorecital; 21.30 Gram; 22.00 Orgelconc; 22.30 Nws; 22.40 Avondo verdenking; 22.55 Boekbespr; 23.00 Gram; 23.30 Boekbespr; 23.55 Nws. f TELEVISIE radio L vandaag In het kaïnermuziekprogramma, ge wijd aan werken van Felix Mendels sohn Bartholdy, speelt het Italiaanse Trio di Bolzano vanmiddag om twee uur over Hilversum 1 het Pianotrio nr. 2 in c, opus 66. Het Sextet in D voor piatio, viool, twee alten, violon cel en contrabas, dat daarna wordt Van onze correspondent PARIJS. Een schermutseling tussen Tunesiërs en Franse para chutisten heeft te Bizerta het leven De officier van justitie, mr. M. D. de Jong, zei in zijn requisitoor: „Verdachte heeft nauwelijks iets gedaan om hulp te bieden en wat hij deed het tele- .gram kwam veel te Iaat. Er was volgens hem sprake van opzet, omdat verdachte de mogelijkheden om in te DJAKARTA (AFP). De Indonesi sche minister van godsdienstzaken, Wa- hib heeft een uitnodiging voor een be zoek aan Rusland afgewezen uit protest tegen de hervatting van kernproeven door dat land. Wahib deelde mee dat zijn besluit was genomen na ontvangst van een bood schap van president Soekarno en ook „omdat ik diep bedroefd ben over het Russische besluit tot hervatting van de kernproeven". JOHANNESBURG (A.N.P.) De Amerikaanse toneelschrijver en ac teur Jerome Kilty wil zijn Franse col lega Jean Coeteau een proces aan doen over het auteurschap van het to neelstuk Lieve leugenaar. Dit stuk is gebaseerd op liefdesbrie ven, gewisseld tussen George Bernard Shaw en de actrice mrs. Patrick Campbell. Jerome Kilty betwist de aanspraak van Coeteau op het auteur schap van Lieve leugenaar en wil een eis tot schadevergoeding van 75.000 dollar indienen. Kilty heeft in Johannesburg, waar hij het stuk met veel succes op de planken heeft gebracht. gezegd dat hij, en niet Coeteau, de schrijver is. Hij had het reeds in 1947 geschreven en daarna is het in tal van landen opgevoerd Coeteau had volgens Kilty opdracht gekregen om Lieve leugenaar in het Frans te vertalen. Het stuk oogstte groot succes in Parijs bij de premiè re Op de avond van de 150ste opvoe ring heeft Coeteau volgens Kilty voor de radio verklaard dat hij de brieven tot een toneelstuk had verwerkt. Bo vendien nam Coeteau terwiil Kilty in tohannesburg was de Prix du Brigadier van de Franse critici voor Lieve leugenaar in ontvangst. Omdat Coeteau lid is van de Franse Academie, kan Kilty hem niet zonder zijn toestemming voor het gerecht da gen, maar Coeteau zou de Amerikaan die toestemming al hebben gegeven. LONDEN (Reuter). De Russische balletdanser Rudolf Noerejef, die de ze zomer tijdens het optreden van zijn gezelschap in Parijs de vrijheid verkoos, zal 2 november voor het eerst in Londen dansen. Hij treedt op in een liefdadigheids- matinee. die de Engelse prima bal lerina Margot Fonteyn geeft ten bate van de Royal Academy for dancing. Noerejef ontsnapte uit het Lenin- grads Kirofballet toen dit in juni op het punt stond in het vliegtuig van Pa rijs naar Londen te stappen. Hij maakt nu deel uit van het balletgezelschap van wijlen de markies de Cuevas. Van onze correspondent PARIJS. Berlijn, de kernwapens, Algerije, Bizerta en de crisis in de Franse landbouw waren de onder werpen van de persconferentie, die president de Gaulle gistermiddag in het Elysée heeft gehouden. Over deze problemen deed hij weinig opzienbarende onthullingen. Dat het zijn bedoeling was om de Franse positie ten aanzien van de ver schillende internationale problemen uiteen te zetten, bleek vooral uit het feit, dat hij twee vragen, die nadrukke lijk gesteld waren, onbeantwoord liet: Is volgens u het Franse leger de cri sis van 22 april alweer te boven? Wat is de houding van Frankrijk ten aanzien van staten, die de voorlopige Algerijnse nationalistische regering er kend hebben? Twee pijnlijke vragen, waarover de president kennelijk nog geen overleg met de regering had gepleegd. In het bijzonder niet over de tweede, daar in de loop van de ochtend Zuidslavië, Cambodja, Ghana en Cyprus de voor lopige Algerijnse nationalistische rege ring erkend hadden op de conferentie te Belgrado. Waarom, zo vroeg de president zich af, willen de Russen plotseling het sta tuut Van Berlijn veranderen? Deze vraag klemt te meer, omdat dit statuut, waaraan zij zelf hun medewerking hebben verleend en dat gedurende zes tien jaar lang tot ieders tevredenheid heeft gewerkt, hen nu plotseling on- verdragelijk voorkomt. Na erop gewezen te hebben, dat de wijze waarop de Russen deze crisis ontketend hebben, volkomen kunstma tig is en willekeurig, kwam de presi dent tot de conclusie dat zij óf veroor zaakt is door een onredelijke heers zucht óf door grote moeilijkheden. Vol gens de Gaulle is de tweede reden de meest voor de hand liggende. In de eerste plaats omdat, ondanks enkele successen in het binnenland, tal van mislukkingen zich steeds meer doen gevoelen, waardoor het steeds moei lijker wordt de Russische massa mee te krijgen. Bovendien tonen de satel lietstaten van Rusland zich steeds meer gekwetst in hun nationale gevoelens. Prestige Onder deze omstandigheden menen de Russen, dat de Berlijnse kwestie hun prestige kan vergroten. Inderdaad valt het hun gemakkelijk in Berlijn betogin gen te ontketenen en dwangmaatregelen te nemen, die voor henzelf slechts be perkte risico's inhouden. Zij hopen misschien, dat Amerika, Engeland en Frankrijk daardoor zullen wegglijden naar een zekere ontmoediging, naar een zekere terughoudendheid en dat deze terugtocht een zware slag zal toebrengen aan de Navo. „De geallieerden", zei de Gaulle let terlijk, „moeten desnoods met geweld Berlijn en zijn toegangswegen behouden. Als een wereldoorlog zou moeten uit breken, zal deze ongetwijfeld een vol ledige omwenteling meebrengen in Rusland en in de landen, die ten slacht offer zijn gevallen aan het communisme. Als er een wereldoorlog zou ontbranden is het, omdat de Russen het gewild hebben." „Elk toegeven aan de eisen van de Russen heeft tot gevolg, dat de agressor nog meer zal gaan eisen en zijn pressie zal verdubbelen. Daarom hebben de Westelijke mogendheden geen beter middel om de vrede te dienen dan vastberaden op hun rechten te blijven staan." „Frankrijk", zo besloot hij, „weet dat sedert lang een conferentie te Getiève aan de gang is tussen de drie staten, die over geweldige atoomwapens be schikken. Deze conferentie zou feitelijk een onderdeel moeten zijn van een veel grotere, die de algehele ontwapening ten doel heeft. Daaraan zou Frankrijk ongetwijfeld deelnemen." Algerije Wat betreft de Algerijnse kwestie herhaalde de Gaulle het reeds lang bekende standpunt. De onafhankelijke Algerijnse staat kan volgens hem uitsluitend voortko men uit de toepassing van het recht van zelfbeschikking, dat wil zeggen door middel van een referendum, waaraan alle inwoners in volle vrij heid kunnen deelnemen, gevolgd door verkiezingen. Frankrijk wil echter niet, dat de vrije verkiezingen worden georgani seerd door de Franse staat. Daarom kan slechts een voorlopige Algerijnse regering daarvoor zorgen. Deze rege ring moet daarvoor natuurlijk vol doende basis en gezag hebben. „Wij hadden gehoopt, dat de F.L.N. hieraan zou hebben meegewerkt en dat was het doel van onze onderhan delingen. Nu is er geen andere moge lijkheid meer dan het te doen ge schieden door de vier groepen van Algerijnse kiesmannen samen". gekost aan twee Tunesiërs. Vijftien van hen werden gewond, terwijl tien parachutisten zich onder me dische behandeling moesten stellen. Dit is de tweede grote botsing tus sen Tunesiërs en Franse parachutis ten sedert het begin van de vijande lijkheden rondom Bizerta in juli. Volgens de Tunesiërs is deze scher mutseling ontstaan, toen in het begin van de middag om kwart na twaalven de Franse bezettingstroepen het vuur openden op gemeentewerklieden, die geweigerd hadden gehoor te geven aan hun bevel om het werk bij de stads- reinigingsdienst te hervatten. Men heeft de stad, volgens de Tunesiërs, niet meer kunnen schoonmaken sedert de Ara bische wijk door versperringen werd afgesloten. De eerste salvo's zouden twee mensen gedood en twintig hebben verwond. Volgens de woordvoerder van de Franse admiraal Amman, de comman dant van Bizerta, zouden de Fransen, gealarmeerd door berichten over nieu we manifestaties, opnieuw versperrin gen hebben geplaatst rondom de Ara bische wijk en de patrouilles in de stad hebben versterkt. Voordat dit echter gebeurde, zouden zich reeds eergisteren ongeveer vijf honderd jeugdige leden van de Neo- Destour in de Europese stadswijk ge nesteld hebben en zich daar verborgen hebben gehouden. Gisterochtend om kwart over twaalf zouden zij deze ge bouwen hebben verlaten en de Franse troepen, die de Arabische wijk bewaak ten, in de rug hebben aangevallen. Zelfs zou er uit het stadsziekenhuis op de troepen zijn geschoten. Deze jonge Tunesiërs, die op drie punten de versperringen wilden door breken en slopen, zouden door de brandweer uiteen gejaagd zijn. Slechts op één punt dreigden de para chutisten omsingeld te worden en om zich te bevrijden moesten zij van hun vuurwapens gebruik maken. Volgens de Franse woordvoerder zouden er twee doden zijn en 25 gewonden: vijftien Tunesiërs en tien parachutisten. Na enkele uren was de orde hersteld. De Franse consul-generaal heeft bij de gouverneur van Bizerta tegen deze over val geprotesteerd en hem verzocht dit soort manifestaties te verbieden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam zullen ook dit jaar kunst werken bankopen voor het gemeente lijke kunstbezit. Alle in Amsterdam en in de randgemeenten wonende en wer kende beeldende kunstenaars worden uitgenodigd werk in te zenden naar het Stedelijk museum tussen 6 en 8 november. Iedere kunstenaar mag ten hoogste drie schilderijen, aquarellen, gouaches en pastels inzenden of ma ximaal drie stuks klein plastiek, twaalf stuks grafisch werk of zes te keningen en zes stuks grafiek. Voor de aankoop van schilderijen is 36.000 gulden beschikbaar, voor aqua rellen, gouaches en pastels vijftien duizend gulden, voor tekeningen en grafiek zestienduizend gulden en voor klein plastiek twintigduizend gulden. EDINBURGH.Twee Nederlandse films Het mes van Fons Radema kers en Hugo Claus en Het huis van Louis van Gasteren jr. bekroond op het internationale filmfestival van Edinburgh. Van de 135 inzendingen uit 34 lan den werden vijftien films bekroond. uitgevoerd, is een jeugdwerk. Men delssohn componeerde het stuk op vijftienjarige leeftijd. Om vijf voor tien vanavond, even eens over Hilversum 1, een recital door de sopraan Elisabeth Schwarz kopf, die begeleid wordt door de pia nist Gerald Moore. Het programma is gewijd aan de Goetheliederen van Hu- go Wolf. Het Derde programma van de B.B.C. brengt om tien uur een ka mermuziekprogramma met onder an dere het Nonet van Spohr, een van de beste werken van deze vroege roman ticus. Na de vele herhalingen van reeds- eerder uitgezonden hoorspelen is er vanavond weer eens een „première". Onder regie van Jan C. Hubert ga ven leden van de hoorspelkem een uitvoering van „Een wandeling door; de Hoogstraat" van de Engelse schrijv, ver Michael Brett (Hilversum 1, 8.35), Zoals iedere woensdagavond kunt u;i ook vanavond weer luisteren naar del muziek van Edmundo Ros en Victor Sylvester (B.B. Light programme, 10.45). Charles Trenet zingt in het,; programma van Beromünster. Om 10.20. televisie - 5» vandaag 1 Televisie NTS: 20.00 Journ; KRO: 20.20 Kunstkron; 20.50 Het Chinese landhuis spel. DUITSLAND 17.00—18.00 V d kind (Regionaal progr; NDR: 18.25 Progr overz; 18.30 Die Nord- schau; WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Mensen in het heelal: NDR: 19.25 Kort bezoek aan Amerika): 20.00 Journ: 20.17 Verkiezingen; 20.22 Weeroverz: 20.25 Ver* kiezingen: 20.30 Toneelstuk; 23.30 Laatste Nws; VLAAMS BELGIË 19.00 V d jeugd; 19.30 Nws; 20.00 Der Rosenkavalier, operette I d pauze; plm. 21.00 Documentair progr I d 2e pauze (plm. 22.30; Nws) FRANS BELGIË 19.30 De Socialistische gedachte; 20.09 Nws; 20.25 Act; 21.15 Speelfilm; 21.40 Film- progr. WOENSDAG - Na de rubriek Achter' het scherm speelt de Israëlische pia niste Varda Nishry werken van Pro- kotjet en Chopin (8.40). Vervolgens een nieuwe aflevering van de filmse rie Vrije nieuwsgaring, getiteld De drie gezusters (8.55). Besloten wordt met een operetteprogramma: van Pa-i rijs tot Honoloeloe (9 uur). BELGIË VLAAMS zendt het twaalf de Feddermysterie „Uw zoon Jack" uit dat al eerder door de N.C.R.V. op de Nederlandse beeldschermen is ge bracht (9 uur). Eraan vooraf gaat een reportage over „Duitsland vóór de verkiezingen" (8.30). BELGIË FRANS heeft een film met Danielle Darrieux en Claude Dauphin, „Battement de eoeur" op het pro gramma staan (8.30) gevolgd door een aflevering van de serie „Bezoek aan onze neven" (10 uur). DUITSLAND biedt een amusements programma onder de titel ,,'s Avonds in het Odeon" (8.45). ■4 HILVERSUM. De Vara brengt zowel in haar radio- als in haar televi sieprogramma van zaterdag 16 sep tember directe uitzendingen van het laatste B.B.C.-Promenadeconcert van dit seizoen, dat gegeven wordt in de Londense Albert Hall. Traditiegetrouw staat dit slotcon- cert onder leiding van sir Basil Came ron (voor de pauze) en sir Malcolm Sargent (na de pauze). De radio scha kelt om 9 uur over naar de Royal Al- bert Hall, de televisie om 9.30, voor- het laatste deel van het concert. Op het programma na de pau?e, staan de Zeemansliedjes in de bewer king van sir Henry Wood, Rule Bri tannia van Arne met de sopraan Con stance Shackleton als soliste, Jerusa lem van Parry en het Engelse volks lied. Tot besluit houdt sir Malcolm Sar gent zijn, ook al traditie geworden, afscheidswoord. Sir Malcolm Sargent Promenader A MERSFOORT „Dit gaat beslist niet de doofpot in. De jongens hebben een ambtenaar in functie j aangerand en zij zullen zeker voor de officier van justitie worden ge- leid." Dat zei gistermiddag de nieuwe i directeur van het Rijksopvoedings- gesticht te Amersfoort, ir B. J Oos- terwijk, over de ontsnapping van vijf pupillen uit de gesloten afdeling van het gesticht maandagavond. Overigens heeft de vrijheid van de jon- - gens, van zestien tot twintig jaar oud, maar kort geduurd. Een hunner werd enkele uren na de ontsnapping door de politie in Den Dolder gearresteerd, drie anderen even later in het Gooi. De i hoofddader, Van D., die sinds tien dagen weer in de gesloten afdeling was geplaatst, werd gistermorgen in Am sterdam gearresteerd. De groensleider C„ die gisteren een compliment van de directeur heeft gekregen voor zijn rustige en beheerste optreden, zat maandagavond met tien pupillen in de gesloten afdeling. Drie jongens gaf hij les in bridge, anderen waren aan het biljarten. Plotseling kwam een van de biljartende knapen op hem af en gaf hem een harde slag met de keu op het hoofd. De groepsleider probeerde de alarmschei te bereiken, maar een tweede jongen met keu versperde hem de wég. Hij greep een stoel en wist, hoewel hij nog een paar klappen met een keu opliep, de alarmschei in te drukken. Inmiddels hadden vier van de tien pupil len een ruit en de tralies daarachter vernield. Met nog een vijfde ver dwenen zij. Direct na de ontsnapping kwam de politie met een speurhond in actie. Mede daaraan is het, aldus de heer Ooster-: wijk, te danken dat de ontsnapten spoedig weer terug waren. Gisteren heeft de politie hun een verhoor afge nomen. De vijf andere pupillen van de afdeling hebben zich afzijdig gehouden tijdens de door Van D ontketende rel.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7