Zeventiende eeuws bezoek voor admiraal de Rnyter mm soepel en vers Bebouwde Kom van Ritthem bij de gemeente Souburg Kentucky's; best! g Delftse studenten wegwijs gemaakt in Sloehavenplan „Kettingreactie" op de Ylissingse boulevard ZWARE SHAG Vermoeden burgemeester Danielse bewaarheid SLOEBERSWIERPEN D AM OP VOOR MR. KOLFF Blauwgeruite kiel Zeeuwsch Dagblad Tellen Zeevaartscholieren trokken vlotter Bijna sanering.. 't Is lekker roken van in handige plastic tabakszak! Altijd tot de -1 laatste draad! Ontmoeting op zee BESLISSING MINISTER TOXOPEUS Fataal autoritje van zestienjarige Sluisdeuren van Vlissingen in bad Tegelplateau voor Taptoe Axel thans gereed Motorgeronk boven West erschou wen Driejarig kind verdronken Boerderij afgebrand Woensdag 6 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VLISSINGEN. Een grote en geïnteresseerd kijkende mensen menigte groepeerde zich gistermiddag, verwonderd en geamuseerd kijkend, rond het standbeeld van hun eigen admiraal Michiel Adriaans- zoon de Ruyter. Want vreemde snoeshanen benaderden in optocht het standbeeld van de stoer kijkende zeeheld. Dat er reden tot bezorgdheid was bleek uit de woorden van een zeventiende-eeuws heer, die, zoals hij zei, als burgemeester van Chat ham met zijn twee schepenen uit verre tijden tot de admiraal was gekomen en geland in de geboortestad van de grote admiraal. „Slechts twee schepenen vergezellen mij, de rest is onderweg gesneuveld", zei de Engelse gast. Advertentie ,,Op een gehuurd Hollands schip heb ben wij de reis ondernomen omdat al onze eigen schepen door de admiraal waren verwoest. Al zingende „Rule, Brittannia," en onderweg flink brassen de hebben wij de overtocht gemaakt. In ons land zingen wij nog steeds van uw grote held, al heeft hij dan in de ze ventiende eeuw onze Theems opgevaren, onze schepen in brand gestoken en ons de stuipen op het lijf gejaagd." „Maar," riep de burgemeester van Chatham uit, „zijt gij nu zijn nazaten? Zijt gij jongens van Jan de Witt? Nee, u lijkt meer opgestampte muisjes van De Ruyter." Ondertussen, terwijl de Engelse magistraat zijn twijfelachtige rede hield, waren in groene overalls gestoken mannen met kale hoofden be zig met een verdacht karwei. De schout van Chatham gaf het antwoord op het raadselachtige gedoe: „Onze Sloebers maken de ketting, die uw grote stadgenoot heeft stukgevaren, weer vast zodat, wanneer een van u, Vlissingers, in het voetspoor van uw beroemde voorganger wenst te stappen, in Chatham tenminste weer een ketting is stuk te varen." Terwijl de „Sloebers" luidkeels „In een blauwgeruite kiel" zongen besloot de Britse bezoeker uit vroeger eeuwen met de woorden van „zijn eigen admi raal" Blake: „Hij was de Ruyter en wij het paard." In optocht ging de stoet, die zich ont- Protestants-Christelijk /AOK dit jaar is een poging tot het tellen van het bezoek aan de Zeeuwse en Zuidhollandse stranden op een der topdagen in het seizoen niet gelukt. Het weer was op de da gen, waarop men de telling wilde doen plaatsvinden vrij regenachtig, waardoor men meende geen juist overzicht te zullen krijgen van de drukte aan de stranden op een hete zomerse dag. Verleden jaar heeft men eveneens gepoogd een dergelijke telling te hou den, die toen ook niet is uitgevoerd in verband met het regenachtige weer. Men zal het nu misschien zo ver weten te brengen, dat men vol gend jaar voorbereidingen gaat tref fen voor het tellen van het aantal str andbezoekers. Er zijn in ons goede vaderland na melijk mensen, die niet rustig kun nen slapen voor zij weten dat er mas sa's cijfers, statistieken en progno ses beschikbaar zijn. Effectief en ren dabel gebruik van deze cijfers en statistieken is een tweede zaak, ook een veel onbelangrijker zaak. Het ad ministratief apparaat kan niet zon der de wetenschap, dat ergens in een bureaulade een keurig in kleuren uit gevoerde statistiek ligt betreffende het bezoek aan de Zeeuwse stranden. Men hoeft uiteraard die lijsten niet te raadplegen. Belangrijker is dat iemand op een Haags bureau kan zeggen: „Het bezoek aan de stranden in Zeeland is zeer groot, zoals blijkt uit lijsten, die op ons bureau aanwe zig zijn". Zegt men zonder meer dat het in de afgelopen zomer in Zeeland druk is geweest aan het strand, dan is een dergelijke bewering onweten schappelijk en niet te bewijzen. Wil een gemeenteraad in een kustplaats bepaalde voorzieningen doen treffen i.v.m. het toegenomen bezoek, dan kan men de toestemming van „ho gerhand" veel gemakkelijker ver krijgen door te verwijzen naar tabel len. Aldus wordt de bewijsvoering perfecter en alles moet heel, héél perfect zijn. Dringt men bijvoorbeeld aan op verbreding van de weg van Vlissingen naar Bergen op Zoom met de bewering, dat deze weg voor het huidige verkeer niet meer aan de eisen voldoet, dan zegt zo'n bewe ring niets. Er moeten cijfers komen, het bewijs moet geperfectioneerd worden met tabellen, waaraan tal rijke ambtenaren uren- en dagenlang hebben gewerkt. Zo hoort het in Nederland. Het zou immers te onzinnig ab surd is een gepaster woord zijn om een deskundig ambtenaar van rijkswaterstaat in zijn slee van een lelijk eendje o foei! de weg een dag lang te laten bekijken en hem daarna te vragen een kort rap portje over de wenselijkheid van ver betering op te stellen. Wij doen dat heden ten dage anders, beter perfecterDe lezer zal hebben be grepen, dat wij van mening zijn dat het perfectionisme, dat steeds meer mensen menen te moeten nastreven, een gruwelijke kwelling voor de sa menleving gaat worden. Kostbare tijd wordt verknoeid en arbeidstijd wordt verspild, alleen voor het wel behagen van onpraktische mensen. En daarom kunnen wij over het nut van de strandtelling nauwelijks een goed woord schrijven. Deze tel ling is gelukkig twee jaar achtereen niet doorgegaan. Daar verheugen wij ons over. Nader moet worden on derzocht of deze verheugenis perfect popte als een gezelschap van driehon derd uitgelaten Delftse studenten, die in Vlissingen de buitendag van het tiende lustrum van hun vereniging, de Societas Studiosorum Reformatorum, gingen vie ren. De optocht werd geformeerd door enige vreemdsoortig opgetuigde wagens, die na een zorgvuldige bestudering re clame bleken -te maken voor het Sloe- plan. Foeten Het gezelschap Sloebers" waren dan ook van hun hoofdhaar ontdane en met groene strikjes getooide novieten. „Foe ten" zoals zij door de ouderejaars wat geringschattend in het studentenjargon werden betiteld. Onder luide muziektonen marcheerde men door de oude binnenstad om ten slotte halt te houden bij het gemeente huis waar b. en w. van "Vlissingen, reeds voor de invasie gewaarschuwd, zich hadden opgemaakt hun bezoekers naar behoren te ontvangen. Alles verliep echter in de meest vriendschappelijke sfeer. De praeses van de histrumeommissie, de heer A. A. Biesheuvel getooid in rok, streep jesbroek en hoge hoed zei dat de studenten dankbaar waren voor de groot se ontvangst hen door de stad bereid. Hij bood namens allen de burgemeester een apparaat van onbekende herkomst aan dat getooid was met de naam „Bar- Sloebator". Hij zei dat dit apparaat Vlissingen behulpzaam zon zijn in de snelle realisering van het Sloeplan. Hij nodigde burgemeester, mr. B. Kolff, uit aan een wiel te draaien waaraan, deze gaarne gevolg gaf. Tot apparaat een kwalijk gekleurd vocht ieders grote verrassing stroomde uit het dat dra -de kracht van een overstroming begon te krijgen. Meteen sprongen een peloton „Sloebers" voor de burgemees ter in de bres en hoopten door het op slaan van een zandzakkenversperring het water te keren. Wat hen slechts ge deeltelijk lukte. Burgemeester Kolff heette de studen ten hartelijk welkom en zei wel een ge zelschap van technici te verwachten maar had niet gedroomd zo een wonder van techniek te mogen aanschouwen. Hij weet de dijkdoorbraak dan ook meer aan de inadequatie van de Sloe bers. In de raadszaal zei mr. Kolff ver der dat het voor het college van B. en W, een gewone zaak was landgenoten en buitenlanders te ontvangen maar dat het de eerste keer was dat er studen ten werden ontvangen en dat het voor de stad voorts een nieuwtje was er zo veel tegelijk 230 in totaal te zien. Hij bood de commissie zijn gelukwen sen aan -ter gelegenheid van het lus trum. Engels In het Engels richtte hij zich vervol gens tot de burgemeester van Chatham en zijn volgelingen. Hij zei het op prijs te stellen dat dit vriendelijke maar na tweehonderd jaar wel wat la-te bezoek aan admiraal De Ruyter werd gericht. Over het Sloeplan uitte burgemeester Kolff op wat ernstiger toon de hoop dat door dit plan de toekomst van Vlis singen goed zou zijn en dat het de groei van de stad zou bevorderen. Hij zei voorts sprekende tot een deel van de Nederlandse jeugd, dat er veel men sen op technisch gebied nodig waren en hoopte dat velen van de bezoekers zowel in industrie als weg- en waterbouwkun de een plaats zouden kunnen vinden. Bul Praeses Biesheuvel vatte de vrolij ke noot weer op door mr. Kolff een oor konde uit naam van B. en W. van Chat ham en de S.S.R. te bieden, waardoor de Vlisslngse erevader werd geïnstal leerd tot erelid van het genootschap dat deze buitendag had georganiseerd. Deze hul gaf vele twijfelachtige rech ten en nog minder aantrekkelijke plich ten aan mr. Kolff, die desondanks het omvangrijke document verheugd in ont vangst nam. Een plechtig „Io Vivat" was een aanleiding tot een ware bestor ming van de bittertafel die nauwelijks was berekend op de Delftse dorst. De Delftse studerenden waren dus naar Vlissingen getogen om daar de bui tendag van hun lustrum te vieren. Dat betekende echter voor hen niet alleen de bloemetjes buiten zetten maar ook een nadere bestudering van het Sloe plan. Daarover hoorden zij van diver se experts op dit gebied boeiende lezin gen, waarover wij elders verslag bren gen. De burgemeester van Chatham maakte gisteren nog een paar slimme grapjes. Staande voor het standbeeld van Admiraal de Ruyter riep hij: Vlissingers zijn jullie nou jongens van Jan de Wit? Nee, jullie zijn gestamp te muisjes van De Ruyter! m VLISSINGEN. Het kadege- =g deelte voor het oude gemeente- ij huis in Vlissingen werd gister- middag even herschapen in de Amsterdamse Bosbaan tijdens - de varsity. Woeste tonelen speel- - den zich af: met paraplu's =g zwaaiende en indianenkreten sla- gg kende Delftse studenten moedig- sg§ den een ploeg van hun eigen fij novieten stuk voor stuk Yul g Brynners in de dop aan in fig een wedstrijd in het vlottrekken fig tegen een ploeg van zeevaart- gg scholieren. Uiteraard namen de H§ zeelieden in spe dadelijk een iggj voorsprong en wisten deze ge- gg lijdelijk op te bouwen. Maar de - frenetiek gillende en hollende g§g ouderejaars op de kant wisten g§ hun ploeg te inspireren en in - een zeer spannende finale staken jjg de technici de Vlissingers naar de kroon. Maar zij kwamen een gg metertje tekort en werden ver- slagen. Een nederlaag die zij fi= overigens manmoedig verwerk- ES ten en zelfs met een koele duik iB in de haven trachtten te verzoe- ten.... VLISSINGEN. Een sane ring van de oude Vlissingse bin nenstad organiseerden de Delf- ter studenten gisteravond bijna in een fakkeloptocht. Zij zwaai den zo woest met hun vurige toortsen in het rond bij lwt „ne men" van enkele niet bepaald brede bochten In de binnenstad dat er bijna brand ontstond. Maar uiteindelijk viel het wel mee en hoefde de brandweer niet eenmaal in de spuit te ko men. Hun pyromaan"-lusten konden de studenten ouerigens in het Bellamypark uitleven waar tot slot van hun geslaagde buitendag in Vlissingen een groot vreugdevuur werd ontstoken en vuurwerk van al.lerlei soort en uitwerking tot ontploffen werd gebracht. HOEK VAN HOLLAND. Aan boord van de „Koningin Emma" op weg naar Vlissingen met aan boord 230 Delftse stu denten bevonden zich ook enige hoge marine-officieren, die op de brug met kapitein J. J. Pik kaart, vaak een „zoutsmaken- de" boom op wisten te zetten. Het waren de commandeur bui ten dienst Van Dullem en de overste De Kroon, beiden woon achtig in Den Haag. Overste De Kroon is chef van de. Marvo (Marine Voorlichtingsdienst). Hij wist de opvarenden inte ressante dingen te vertellen toen een drietal mijnenvegers de „Koningin Emma" op zee dicht bij passeerden. De drie marine schepen waren op weg naar hun oefenterrein maar maakten spe ciaal voor deze ontmoeting een „omweggetje"Een der schepen loste een paar saluutschoten, door het passagiersschip op de normale manier beantwoord: na melijk met een oorverdovend signaal! RITTHEM Naar wij verne men heeft de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, in zijn schrijven aan Gede puteerde Staten ook meegedeeld dat hij beslist heeft de bebouwde kom van het dorp Ritthem bij de (zelfstandig blijvende) gemeente Oost- en West-Souburg te voegen. HOEK VAN HOLLAND. De „Ko ning Emma" van de Stoomvaart Mij Zeeland vaart normaal tussen Hoek van Holland en Harwich als een passa giersvaartuig. Gistermorgen koos zij het zilte nat met een geheel andere bestemming en een geheel ander soort passagiers aan boord. Bijna driehon derd Delftse studenten, nou ja, het wa ren er 230, waren een lawaaierig maar overigens keurig gezelschap dat de boot op haar tocht naar Vlissingen be geleidde. De „Koningin Emma" moet namelijk voor een dokbeurt naar de Scheldestad. In waltermen dus moest zij worden nagekeken en moesten er, waar nodig, reparaties worden ver richt. De studenten gingen naar Vlissingen om de buitendag van hun lustrum te vieren en wat zij allemaal in de Zeeuw se havenstad uitspookten kunt u elders in dit blad lézen. Zij wilden op deze dag het aangename met het nuttige ver enigen en reclame maken voor ht zo belangrijke Sloeplan. Maar eerst was voorlichting over dit onderwep nodig en daar zorgden tijdens de trip drie bij uit stek in problemen van dit plan door knede mensen. Nasi-goreng Dat waren de heer G. W. Oskamp, di recteur van de provinciale V.V.V. en twee medewerkers van het ETI voor Zeeland, drs. M. C. Verburg en dr, C. de Galan. Zij deden dat nadat alle stu denten, waaronder circa 110 novieten, zich hadden tegoed gedaan aan een uit stekende nasi-goreng en een schuimend glas bier, op de hun eigen bekwame en boeiende wijze. Uiteraard vertelden zij alle drie weinig nieuws maar wisten zij de studenten in vogelvlucht wegwijs te maken in onze provincie en haar pro blemen en de middelen waardoor die problemen kunnen worden opgelost. Een van die middelen is de verwezenlij king van het Sloeplan. Het plan behelst dus de vestiging van een industriehaven in de minding van de Westerschelde waarvoor naast de Koninklijke Mij „De Schelde" ook ande re zware industrieën moeten worden aan getrokken. Uiteraard heeft dit plan de grote aandacht en zorg van het rijk en is men daar en met de andere z.g. „in- dustriekerken" in Zeeland intensief be zig. Dat alles is dan nodig om de ontvol king van het Zeeuwse platteland en daarom ook de ontvolking van de pro vincie, omdat deze niet beschikt over voldoende grote steden en industrieves tigingen, tegen te gaan, In Vlissingen In Vlissingen namen de directeur van de Scheldefabriek, ir. Mulock Houwer en ir. A. Nijdam. hoofdingenieur bij de rijkswaterstaat, de taak van hun voor- GRIJPSKERKE. Het 16-jarig zoon tje van de heer G. A. N. te Middelburg nam maandag de auto van zijn vader om met zijn twee vriendjes en auto tochtje te gaan maken. Op de Middel- burgseweg bij het buurtschap Ter But- tinge reed hij vermoedelijk doordat de auto slipte met een snelheid van ongeveer 75 km per uur tegen een ste nen omheining. Met een hersenschud ding en een zware hoofdwonde werd de jeugdige bestuurder naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Dr. P. J. Bom uit Oostkapelle verleende de eerste hulp aan het slachtoffer. De beide meerijden, de vriendjes kwamen met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd en moest per kraanwagen worden wegge sleept. Ook de stenen omheining werd gedeeltelijk omver gereden. Ds. Scholten vijfentwintig jaar in het ambt TERNEUZEN. Ds. J. Scholten, Ned. hervormd predikant te Terneuzen, hoopt vandaag in besloten kring zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. gangers in volle zee over. Dat gebeurde in het Scheldekwartier nadat de studen ten van een voortreffelijke lunch hadden kunnen genieten. Ir. Mulock Houwer vertelde iets over het onstaan van de Scheldefabriek, haar groei en de parallel lopende evolutie van de stad Vlissingen. Hij voegde daaraan toe dat de fabriek zich ook in het Sloe- gebied wilde vestigen en details over deze in wording zijnde haven verstrekte ir. Nijdam. Praeses A. A. Biesheuvel dankte heide heren met een kort woord. VLISSINGEN. - er nooit bij stil Misschien heeft u gestaan, maar ook sluisdeuren moeten nu en dan in bad. Dit lijkt vreemd voor een ding dat dag in dag uit in het water staat. Een sluis deur wordt echter net zo goed vuil, als iets anders. De sluisdeuren van de gro te schutsluis in Vlissingen zijn op het ogenblik aan een schoonmaakbeurt toe. een grote bok. de „Walcheren" van Van den Akkers bergingsbedrijf, tilde gisteren de ebdeuren van de sluis uit hun scharnieren. Bij de keersluis zul len ze worden schoongemaakt. De re servedeuren, die al sinds de opening van de sluis in 1954 werkeloos stonden te wachten, kunnen nu de opengekomen plaats innemen Blinkend schone beton nen kolossen zijn het, die helder afste ken bij hun zwarte, vervuilde collega's. Straks zullen bij de keersluis arbeiders met grote beitels al het aangroeisel van de deuren die nu al jaren meegin gen, verwijderen. Al het oud zeer van jaren schutten wordt verwijderd. Klei ne reparaties worden verricht zodat de deuren straks weer helemaal klaar zijn voor hun taak. Die taak zal niet zo lang op zich laten wachten, als die van de deuren die nu in de sluis worden gezet. Want de vloed deuren van de grote schutsluis zullen ook aan een schoonmaakbeurt worden onder worpen. De deuren die tot nu toe aan de binnenzijde van de sluis stonden zul len gereinigd en wel dan -hun plaats in nemen. Zo wit als de reservedeuren die nu worden ingezet, zullen de ebdeuren nooit worden. Want toen zij in 1954 wer den geplaatst, waren ze al zwart. Dat was het gevolg van een methode om het beton tegen het water te beschermen. Een nieuwe methode hiervoor houdt de deuren normaal betonkleurig. De scheep vaart door de grote schutsluis is twee dagen gestremd. AXEL. De bedrijvigheid op het ter rein van de V.V.Z.F. bij de jeugdher berg in Axel is de laatste dagen nog toegenomen. Het tegelplateau van 35 bij 75 meter, waarin 40.000 tegels liggen, is gereed gekomen. De meeste lichtmasten met schijnwer pers staan opgesteld. Het is nu reeds duidelijk, dat de verlichting tijdens de avondvoorstelling fantastisch zal zijn. Ook is men begonnen met de bouw van de tribunes, zodat iedere bezoeker verzekerd zal zijn van een goede zit plaats, vanwaar het geheel prima te overzien zal zijn. Bij het bekijken van deze bedrijvig heid wordt het nu al duidelijk, dat ve- len, die van deze unieke gelegenheid ge bruik zullen maken om „Taptoe Delft" in Axel bij te wonen, een onvergetelijk schouwspel te zien zullen krijgen. Het overige gedeelte van de ge meente Ritthem zou dan bij Vlis singen komen. Dit betekent dus dat Vlissingen nog minder wen sen vervuld zal zien dan na het bekendworden van de beslissing omtrent Souburg het geval was. „Wat gaat er met Ritthem gebeuren?" vroeg burgemeester P. Danielse van Ritthem maandagmiddag aan zijn raads leden. 'Zelf poogde hij een antwoord te formuleren: „Wij kunnen niet anders zeggen dan dat wij in het duister tasten. Mijn vermoeden is toch wel dat de dorpskom naar Souburg gaat en de gro te rest van de gemeente naar Vlissin gen. Dat laatste hebben wij toch wel lie ver, dan krijgt ons dorp tenminste enige allure." Liever bij Souburg Het vermoeden van de heer Danielse is dus wel uitgekomen. „Als het inder daad juist is want officieel is er nog steeds niets bekend dan zijn wij erg ingenomen met de beslissing van de mi nister", verzekerde ons de burgemr es ter van Ritthem, „want eerlijk gezegd voelen wij niets voor een samenvoeging met Vlissingen. Ritthem is een agrari sche gemeenschap en walmeer deze hij een industrie- en havenstad gevoegd wordt, krijgt men een sociografisch wat vreemde situatie op het gemeentelijk vlak. Wij voelen ons dan ook veel meer thuis bij Souburg, dat voor een deel toch ook agrarisch is. Souburg ligt bovendien veel dichterbij dan Vlissingen. Stel dat men ons bij Vlis singen had gedaan dan zouden de inwo ners van ons dorpje voor elk wisse wasje naar de Nieuwe Markt moeten. Nu kunnen zij volstaan met enkele kilo- Gezicht op het dorp Ritthem ge nomen uit de richting Soubtirg. meters minder naar de Kanaalstraat in Souburg." Burgemeester Danielse meent voorts dat de autochtone bevolking van Sou burg en Ritthem ongeveer wat karak ter en opvattingen betreft gelijkgeaard is. Dit komt vooral tot uiting op kerke lijk en godsdienstig gebied. Ritthem is overwegend rechts (de gemeenteraad telt vijf christelijk-historische en twee anti-revolutionaire raadsleden) en voelt zich dan ook veel meer aangetrokken tot Souburg dat weliswaar een ge mengde bevolking heeft, maar toch met sterke rechtse groeperingen dan tot Vlissingen met een overwegend links ge oriënteerde bevolking. Banden Er bestaan bovendien nog bepaalde organisatorische banden tussen Ritthem en. Souburg. Reeds twintig jaar staat de Souburgse brandweer klaar om bran den in Ritthem te blussen.Op het ge bied van de kruisverenigingen is er wel een zeer hecht kontakt. Souburg en Rit them hebben namelijk een gezamenlijke Groene-Kruis,vereniging, een Oranje- Groene-Kruisvereniging en een Roode- Kruiscolonne, evenals trouwens één weegbrug. „Uiteraard waren wij liever zelfstandig gebleven", bekende burgemeester Da nielse, „maar onder de gegeven om standigheden kan dit niet. We hebben dit dan ook niet beklemtoond toen wij in maart van dit jaar als gemeenteraad en als kerkeraad van de hervormde ge meente ons tot de minister van binnen landse zaken gewend hebben. Toen ha merden wij reeds op het voegen van de Ritthemse bebouwde kom bij Sou burg." In feite zal er dus voor Vlissingen niet veel anders overblijven dan een dertig of veertig Ritthemse gezinnen, die naar de Scheldestad overgaan en daar naast een lange strook langs de rivier, waarin zich een natuurreservaat, een marinedepot en het Fort Rammekens bevinden. Financieel zal de gemeente Vlissingen er nauwelijks op vooruitgaan en wat dat aangaat is de reactie van de gemeenteraad in de jongste raads vergadering dan ook enigszins te begrij pen. Hoe het ook zij, de minister heeft beslist. We vragen ons dan ook af of de motie van de Vlissingse raad nog zal helpen. WESTERSCHOUWEN Maandag- avond vlogen er opvallend veel vlieg tuigen boven de Westhoek rond. Uit eindelijk ging het echter maar om drie toestellen. Allereerst werdde Vickers Viscount, het grote 4-motorige turbo prop toestel van de Britisch Olympic Airways dat tweemaal per dag van Londen naar Zestienhoven vliegt en hier dan met zijn fluitende motoren juist overkomt teruggeroepen. Dit be tekent voor het luchtverkeer uit Enge land dat ze dan enige tijd rond de vuurtoren van Haamstede moeten vlie gen waarop zich het radiobaken bevindt. Latere informaties gaven mist als oor zaak in Zestienhoven. De Vickers werd van 7 uur tot 7.30 uur opgehouden. In middels naderde een Bristol Freigther met zijn zwaar geluid en ook deze werd opgehouden. De Freighters ko men 15 maal per dag over de West hoek en vliegen van Southend in Z.O. Engeland naar Zestienhoven. Ze ver voeren zeer veel personenauto's waar toe de gehele neus opengeslagen kan worden. Channel Airways is de maat schappij die deze drukke dienst onder houdt. Tegen half acht kwam er nog een 2e Freighter bij die ook aan zijn rondjes begon. De verkeersleiding in Zestienhoven zorgt er wel voor dat ze op verschillende hoogtes blijven om ongelukken te voorkomen. Om 7.45 uur voerde de laatste Freighter zijn toeren tal op en zocht koers op het radiobaken in IJsselmonde dat het laatste is voor Zestienhoven. YERSEKE. In de vijver van het Wachtopplein in de Burenpolder is gis termorgen het driejarig zoontje van de heer L. Paauwe te water geraakt en verdronken. Toen het kind uit het water was gehaald bleek het te zijn overle den. Kunstmatige ademhaling mocht met meer baten. AXEL. In de nacht van zondag op maandag ontstond in de landbouwschuur van de fam. De Feijter-Dieleman aan de Langeweg te Axel. Daar er in de buurt slechts weinig water aanwezig- was, kon de brandweer die spoedig ter plaatse was, niet verhinderen dat de schuur met inventaris in vlammen op ging De in de schuur aanwezige dieren konden worden gered maar diverse landbouwmachines gingen verloren. De schade was aanzienlijk, maar wordt door de verzekering gedekt. Burgemees. ter Van Dijke was op het erf van -de fam. De Feijter aanwezig. De collecte voor het TBC fonds Draagt elkanders Lasten heeft in Ka- pelle-BIezelinge opgebracht 268.70. In de periode van 10 t.m. 16 sep tember wordt in Axel een kollekte go. houden t.b.v. de vereniging Axel-Polen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3