wel zou gaan - toen was het al te laat'' „Reinoud is nog maar een kind" klaagzang na mistige nachtvaart Titof: Een vrouw kan heelal in KWATTA SB DE SLAG BIJ OLDENZAAL Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes Chefarine ,4 E SPOORWEGONGEVALLENRAAD BEHANDELT TREINBOTSING IN GELDROP RECHTER LAS LES IN KORT GEDING OM SCHOOLRUZIE YIEMDE STOEL BIJ TMOON „KOUDE BEDOENING" OP STILLIGGENDE SALONBOOT Ontploffing vaagt kerkgebouw weg Dinsdag 5 september 1961 ZEETJWSCH DAGBLAD Pag. 5 TWEE JONGEMANNEN HADDEN DE LEIDING Russisch protest tegen behandeling officieren Krachtige bestrijding van pijn of griep Surinaamse regering is misnoegd TWEE FIETSERS VERONGELUKT CETA BUITENBIÜTS OVER DE CHINESE MUUR (II) Vroege sneeuwstormen in Amerika ÜLLLLK. Ik dacht dat het Van een onzer verslaggevers TAEN BOSCH. Twee jongemannen van 21 en 26 jaar hebben het op 22 februari op het station Gel- ■*-' drop een paar uur lang samen vo ór het zeggen gehad. De ene: de treindienstleider J. J. M. Berg man, die alle voorkomende werk moest doen en tegelijk voor de veiligheid moest zorgen; de andere: de rangeerder H. M. Foederer. Dat had zo al geduurd van kwart over elf des morgens, totdat het om vijf minuten voor twee fout ging. Met een daverende klap vloog de exprestrein AmsterdamMaastricht op spoor drie op een stilstaande locomotief met goederenwagon. De trein had op spoor twee binnen moeten lopen, maar de wissel lag verkeerd. Gevolg: één dode, zes gewonden en een flinke ravage. De stationschef F. Timmermans had de bewuste drie uur vrij. Hij wist echter dat het druk zou worden. Bovendien was er sinds enkele dagen een complete reconstructie van alle wissels en seinen aan de gang. Het verband tussen wissels en seinen was verbroken. Als een sein op veilig stond wilde dat nog niet zeggen, dat ook de corresponderende wissel goed lag. Wel waren de wissels twee maal vergren deld en waren er speciale instructies uitgegeven. „In mijn tuin Dit alles wetend, zou de stations chef een half uur eerder, om kwart voor twee dus, terug zijn op het station. Gisteren moest hij tegenover de voorzitter van de Spoorwegongeval lenraad toegeven: „Ik was het ver geten; ik was in mijn tuin aan het werk Urenlang heeft de raad zich onder leiding van mr. H. R. de Zaaijer bezig gehouden met een ingewikkeld ver hoor over de gang van zaken op die 22ste februari. Aan de hand van ver klaringen van vijf deskundigen en elf getuigen is een antwoord gezocht op vragen als deze: HOE WAS het mogelijk, dat een jongeman van 21 jaar nog pas drie maanden tevoren geëxamineerd als treindienstleider het verantwoorde lijke werk moest doen?; HOE KON het gebeuren, dat een rangeerder van 26 jaar eigener be weging aan het rangeren ging en daar bij ook op een hoofdspoor terecht kwam?; HAD ER tijdens de weken van de reconstructie geen assistentie van elders kunnen komen? Niet nodig De stationschef had er in Breda wel naar geïnformeerd, maar dit was niet gebruikelijk, kreeg hij ten antwoord. Van onze rechtbankverslaggever AMSTERDAM. Ruzies op middelbare Scholen kunnen, zo is ieders ervaring, ware hoogtepunten opleveren. Zij zijn in zekere zin ook nuttig. Zij bieden de jongeren onder de deelne mers gelegenheid om, zonder dat de consequenties al te groot zijn, hun vermogen tot het kiezen van een juiste positie op de proef te stellen. Hoe opwindend zulke rellen ook voor alle betrokkenen mogen zijn, de buitenwacht merkt er pieestal niets van. Er is altijd wel iemand in het wereldje van kinderen vol leerde academici, hooggezeten cura toren en ouders die op een ge geven ogenblik het juiste woord weet te spreken. Ook dat is nuttig. Maar als de wijsheid nu op zich laat wachten, wat dan? Dan kan ge beuren wat gisterochtend voorviel in de werkkamer van de president van de Amsterdamse rechtbank: daar moest een rechter, symbool bij uitstek van de wereld van de volwassenen, zich in lengte en breedte bezighouden met wat zich allemaal aan kissebisserijen in de wereld van kinderen had voorge daan. Een wereld van kinderen bleef het, alle brieven van curato ren, rectoren, ouders en advocaten ten spijt. Zwakke plekken Dit was het geval: De rector van het christelijk lyceum in Bussum, ir. S. J. Richter, had zich in het Ef- gelopen schooljaar ontevreden ge toond over de vijftienjarige voorzit ter van de leerlingenvereniging. De jongen was met overweldige ie meerderheid van stemmen in febru ari op zijn post gekozen. Aanvankelijk had de rector daar vrede mee gehad, maar toen de jeugdige voorzitter, Reinoud, het rookverbod op school overtrad, een ochtenwijding aan het begin van de week verzuimde en een keer spijbel de, ging hij er anders over denken. Hij vond dat de jongen moest aftre den, temeer omdat zijn paasrapport zwakke plekken vertoonde. Reinoud evenwel was op het voltooien van zijn ambtstermijn (tot januari) ge steld, en hij had in dit verlangen zijn medeleerlingen aan zijn kant. De rector echter hield voet bij stuk. Toen verklaarden de andere leden van het bestuur zich jolidair met hun voorzitter. Zij togen naar de rector om hem te zeggen dat, als Reinoud weg moest, zij ook zouden verdwijnen. De rector zei in dat gesprek toen iets dat het conflict in sterke mate verhevigde; hij vertelde dat er voor Reinouds aftreden behalve het ro ken, het verzuim en het spijbelen ook andere dingen pleitten. Maar daarover mocht hij zich niet uitla ten. Reinoud en zijn ouders wisten ervan, zo zei hij. „Lelijk ding Het was de lont in het kruitvat. Moeders van andere kinderen infor meerden bezorgd bij de moeder van Reinoud. De hele schoolwereld gonsde van de gissingen. De vader van Reinoud wilde van de rector weten wat die met zijn mededelin gen aan de kinderen had bedoeld. Hij kreeg echter geen duidelijk ant woord. Gisteren vond de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Sthee- man, de uitlating van de rector „maar een lelijk ding", ook al was de mogelijkheid niet uitgesloten dat die door de toehoordertjes verkeerd was geïnterpreteerd. „Er zijn", oor deelde de rechter, „aanzienlijke fou ten gemaakt". Eén daarvan was de brief aan de ouders van Reinoud, waarin de cura toren van het lyceum de jongen de toegang tot de school ontzegden. Daarin stond te lezen dat dit ge schiedde, omdat de vader zich on hebbelijk tegenover de rector had gedragen (hoge woorden tijdens een onderhoud), zich niet bij de presi dent-curator had gemeld (daartoe telefonisch opgeroepen) en... een ad vocaat in de arm had genomen. „Er zit wel een anticlimax in die brief", constateerde mr. Stheeman. Mr. Kingma, de advocaat die giste ren de belangen van het lyceum moest behartigen, haastte zich dan ook om zich ervan te distantiëren met name van het laatste gedeelte van de motivering. Naar de vierde Hij kon er ook gemakkelijk van af, want inmiddels was het besluit van de curatoren weer ingetrokken en waren de deuren voor Reinoud, die ondanks het zwakke paasrapport van de derde klasse naar de vierde was overgegaan, opengezet. Alleen: de curatoren stonden er wel op dat Reinoud, die nog steeds niet was af getreden, zijn voorzittershamer zou neerleggen. De president zag daar wel wat in niet omdat hij de curatoren per se gelijk wilde geven, maar veeleer omdat hier het belang van de jon gen zelf in het geding was. „Het is nog maar een kind", hield hij de ouders en advocaat voor en daarmee was iedereen het wel eens. Eigenlijk bleef er van een kort ge ding heel weinig over. Reinoud mocht op school komen, en dat was nu juist het belangrijkste dat zijn ouders in de dagvaarding eisten. Waarom was een ieder gisteren dan toch voor het bureau van de presi dent verzameld? Het bleek dat de ouders, bijgestaan door mr. Keune (die in de strafzaak Magere Josje lauweren oogstte) nog een brief van de curatoren wilden hebben, waarin hun zoon geheel werd gezuiverd. Daarbij waren de woorden van de rector tot Reinouds medeleerlingen „er zijn andere redenen, maar die kan ik niet zeg gen" van vitale betekenis. Wel wenselijk De president vond het ook wel wenselijk dat die brief er kwam, maar of hij zover kon gaan om de curatoren bij vonnis daartoe te ver plichten, betwijfelde hij. Tenslotte hadden de curatoren de jongen ei genlijk helemaal niet van school mogen sturen. Dat had alleen het bestuur van de schoolvereniging Wil lem de Zwijger mogen doen. Cura toren zonder rechten kunnen ook curatoren zonder plichten zijn. De hele zaak eindigde ermee dat mr. Stheeman Latijn sprak. „Sine die" zei hij, en dat bleek te bete kenen dat hij de dossiers niet meer zou inkijken totdat hij van beide partijen hoorde dat een aanvaard bare schikking voor de rest van het geschil was getroffen. De advocaten namen buigend af scheid van mr. Stheeman en zij be loofden hun best te zullen doen. Had de president niet gezegd: „Laten wij er wél aan denken heren, dat het nog maar een kind is"? De getuige-deskundige ir. J. Slinkers, bleef er gisteren bij, dat hulp van elders beslist niet nodig was geweest. Dit gebeurt altijd zo op kleine stations. „Bergman," betoogde hij, „had toch veel van het „zachte" werk kunnen laten liggen tot later en zich geheel op de veiligheid kunnen concentreren. Bovendien: als iemand drie maanden lang hetzelfde werk heeft gedaan, mag toch wel van hem worden verwacht, dat hij die paar spoortjes onder de knie heeft!" De jonge treindienstleider sinds kort in dienst bij Philips vertelde wat hij allemaal tussen één en twee uur had moeten doen: drie treinen behandeld en de wissels voor het rangeren bediend; kaartjes aan reizi gers verkocht, de gewone en de dienst- telefoon aangenomen, de kas bijge houden en mensen opgebeld dat er zendingen waren aangekomen. Schuld? De president: „Goed, goed, maar u hebt in ieder geval ruiterlijk schuld bekend." Bergman: „Schuld? Neen, volgens mij was er alleen maar sprake van een ondoordachte daad. De weken dat de reconstructie duurde lag alles los en moest je zelf alles controleren. Theorie in het boekje is erg gemakke lijk, maar in de praktijk is alles an ders. Er moet in een dergelijke si tuatie een tweede man zijn, die al het andere werk doet." Mr. De Zaaijer: ,,U had toch de sta tionschef kunnen roepen, of kwam dat uw eer als jongmens te na?" Bergman: „Ik dacht dat het wel zou gaan, tot kort voor het ongeluk, maar toen was het al te laat." Tot overmaat van ramp kwamen er in die uren meer treinen binnen dan anders. Rangeerder Foederer was er op eigen houtje mee aan het manipu leren. Vergrendelde wissels had hij „ontkiemd". De met hem bevriende treindienstleider had nog iets naar hem geroepen, maar hij had hem niet kunnen verstaan. Hij wist volgens zUn zeggen ook niet dat de wissels ver keerd lagen. Toen alles achter de rug was lagen ze weer goed „Niet objectief' De president tot de treindienstlei der: „Waarom bent u weggegaan bij de spoorwegen? Beviel het u niet?" Bergman: „Erg goed, maar zaken als deze worden bij de N.S. niet ob jectief bekeken. De omstandigheden worden niet in aanmerking genomen." Mr. De Zaaijer: „Gaat u maar." Met gebogen hoofd en bijna onder tranen liep de jongeman met zijn zware last de zaal uit. De machinist van de sneltrein, de heer H. J. Ooms, kwam voor het hek je. Hij had zich op het nippertje kun nen redden, was echter wel gewond geraakt en kreeg achteraf straf omdat hij met een hogere snelheid dan veer tig kilometer het station was binnen gereden. Hij zelf zei gisteren: „Vijftig tot 55 km." De deskundige ir. Th. Tak: „Harder dan zeventig! Remproeven hebben uit gemaakt, dat u bij een snelheid van veertig ruimte genoeg had gehad om te remmen. Dan was er niets ge beurd." „Duizend maal" Machinist Ooms: „Dat voorschrift van binnenkomen met veertig kilome ter wordt wel duizend maal per dag overtreden." Ir. Tak: "Dat is een insinuatie. Ge lukkig zijn éi nog genoeg machinisten voor wie een voorschrift een voor schrift is." De president: „Hebt u het gevoel meneer Ooms, dat u ten onrechte bent bestraft?" De machinist: „Volgens de regle menten niet." Het laatste woord was aan de des kundige Slinkers: „Een machinist moet zich aan de voorschriften en de seinen houden, en daarmee uit." Zoals gebruikelijk, zal de Spoorweg ongevallenraad de minister van ver keer en waterstaat verslag uitbrengen van zijn bevindingen. Het verslag van de ramp met de militaire trein bij Woerden zal bin nenkort in de Staatscourant worden gepubliceerd. Van onze correspondent B'ONN. De Russische comman dant in Berlijn heeft bij de Weste lijke geallieerden geprotesteerd tegen de wijze waarop Russische offi cieren in West-Berlijn zijn bejegend door „Westberlijnse provocateurs, die de steun hadden van Amerikaan se gezagsdragers". Deze officieren maakten deel uit van de staf van het geallieerde luchtveiligheidscentrum, een van de weinige instellingen waarin de bondgenoten uit de oor log nog samenwerken. Dit luchtveiligheidscentrum regelt o.a. het luchtverkeer in de corri dors tussen West-Duitsland en West- Berlijn. De Russische commandant wees er in zijn protest op dat een onheuse bejegening van Russisch personeel zeer onaangename gevol gen zou kunnen hebben voor het luchtverkeer. ilMHi Prinsjesdag heeft al lang niets meer met een prinsje uitstaande, maar voor de prinsesjes is de be langstelling van het Nederlandse volk niet minder, al heet de dag dan niet naar hen. Eik jaar weer trekken op de derde dinsdag van september drommen naar Den Haag en hebben de verkopers van klapstoeltjes en versnaperingen daar een goede dag. Dankzij de te levisie zien veel meer mensen dan vroeger de rijtoer en het nieuwe medium heeft het Nederlandse volk bovendien toegang verschaft tot de Ridderzaal. Daar is de Prinsjesdag dit jaar nog meer Prin sesjesdag dan vroeger, want omdat prinses Margriet dit jaar acht tien jaar is geworden, zal zij op 19 september mèt haar vader en twee oudere zusters naast de troon zit ten. De 79-jarige beeldhouwer- schrijnwerker C. J. van Gorcum heeft naar het voorbeeld van de drie bestaande zetels voor de acht tienjarige een vierde zetel ge maakt. Die wordt op de foto in de Ridderzaal geplaatst. ROTTERDAM Het stoffelijk over schot van die twaalfjarige J. Snoe is gis teravond in de Maashaven gevonden. De jongen werd vermist, nadat hij woensdagmiddag in de Maashaven ge zwommen had. Advertentie zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. rr LICIICIIU IV IJOdll IJUOile M BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bi] pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Kokera 20 tabletten f 0.80. PARAMARIBO (ANP). De Suri naamse regering is misnoegd over het verzoek van de Nederlandse regering om een plaatsvervangend lid aan te wijzen voor de delegatie van het Ko ninkrijk naar de Algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Suriname, zo meent men in Parama ribo, heeft als gelijkwaardige partner in het Koninkrijk recht op een vol waardige plaats in de delegatie. De kwestie is met Den Haag opgenomen. In Den Haag vernamen wij dat hoewel minister Luns vandaag reeds naar New York vertrekt over de samenstelling van de delegatie nog niet is beslist. SARNIA (Reuter) De 2060 ton metende Canadese olieboot Hamilton is gisteren na een ontploffing in brand gevlogen teTwijl zij bij een raffinaderij in de buurt van de Canadese haven Sar- nia voor anker lag. Alle brandweerploegen uit het gebied van Sarnia zijn met hun materiaal naar de plaats van de brand gestuurd, in de eerste plaats om te zorgen dat de brand niet overslaat op de raffinaderij. Er werden vijf zeelieden bij gewond. Van een onzer verslaggevers SCHOUWEN DUIVELAND. De overnachting op de salonboot Minis ter Lely op het Volkerak is voor de bewoners van Schouwen Duiveland het sein geworden tot het spuien van jarenlang opgekropte grieven tegen de wijze waarop de R.T.M. de veerdienst tussen Numansdorp en Zijpe onderhoudt. De behandeling aan boord in de nacht van zaterdag op zondag, toen de Mi nister Lely door mist gedwongen, de hele nacht buitengaats voor anker lag, heeft de maat volgemaakt. Mevrouw ENSCHEDE Enkele tientallen Italianen, een stuk of tien Spanjaar den, twintig man van de Oldenzaalse gemeentepolitie, zeven Ensehedese politieagenten en zestien marechaus sees hebben gisternacht tussen En schede en Oldenzaal een veldslag ge leverd. Aan deze vechtpartij was een treffen voorafgegaan in Oldenzaal. Die was ontstaan, nadat de exploitant van het Sint Josephgebouw vijftig Italianen de toegang tot de dansvloer had gewei gerd. Toen de politie de gemoederen tot bedaren kwam brengen, gingen de Ita lianen weg, maar zij gaven de verze kering terug te zullen komen. Van hun stamcafé aan de Tulpstraat uit lanceerden de Italianen hun eerste aanval. Gewapend met bierflessen, knuppels en poten van tuinstolen sto ven ze naar buiten, sloegen de ruiten van een auto in, molesteerden een paar burgers en vernielden de ramen van een paar huizen. Van Enschede uit naderde gemengd Italiaans-Spaanse versterking voor de Italiaanse rebellen. Aan de grens van Enschede en Oldenzaal ontstond het tweede front. De politie had daar een macht samengetrokken, nadat haar de opmars ter ore was gekomen. Buit Na een forse vechtpartij zegevierde de politie. Enige tientallen bromfietsen vormden de oorlogsbuit. Zij werden overgebracht naar het politiebureau in Oldenzaal. De Italianen en Spanjaarden allen arbeiders in Twentse fabrieken heb ben gisteren krijgsraad gehouden. Zij wensen er zich beslist niet bij neer te leggen, dat verscheidene caféhouders hun de toegang weigeren. Van hun kant zeggen de caféhouders: „Als er Italianen bij ons zijn, dan ko men de nette meisjes niet meer." In Enschede hangt aan de deur van een café een bordje waarop staat, dat Ita lianen zander meisje geen toegang hebben. De Italianen voelen zich gekrenkt, omdat ze naar hun gevoelen als nozems worden beschouwd. Zij zijn van plan de consul van hun land te hulp te roepen. Bij de firma Gelderman in Oldenzaal hebben de opstootjes gisteren een staartje gehad. De buitenlandse werk nemers weigerden aan het werk te gaan. Heel wat Italianen en Spanjaar den waren helemaal niet komen opda gen. Bouwman uit Haamstede schijnt het misnoegen onder de passagiers in die mistige nacht bij de kapitein en de buffetdiensten tot uitdrukking te heb ben gebracht. „Zonder dat er enige mededeling werd gedaan, legde men een uur na afvaart de boot stil", vertelde zij ons, „we zijn er al aan gewend dat het dienstbetoon op de boten van de R.T.M. niet kan tippen aan de service op de provinciale boot, maar zaterdagnacht was het bar. Ik ging, toen de boot een uurtje stil had gelegen, naar beneden om te vra gen of er wat warms te krijgen was. Het buffet was toen verlaten en de keuken was op slot. Boven in de stuur hut van de kapitein vond ik de vier diensters. Zij zeiden, dat er geen soep aan boord was en dat de koffie op was." „SLAPEN" De heer J. Verhagen uit Zierikzee vulde later aan: „Dat was natuurlijk onzin. Er kunnen ruim honderd passa giers op die boot. Wij waren maar met vijfentwintig man. Als er honderd man geweest waren, zou er dan voor de helft geen koffie zijn geweest?" Een van de diensters, mevrouw Lems, verklaarde dat er tot half twee koffie was geweest. Daarrta niet meer, „want wij mogen toch ook wel eens slapen." Dat was wat moeilijk te rijmen met de verklaring van kapitein J. Kip, die ons vertelde dat hij om half twee op dracht had gegeven om koffie te zet ten. De heer en mevrouw Bruyn uit Rot terdam, die zaterdagnacht op weg wa ren naar hun vakantie-adres in Zierik zee, zeiden dat er na half elf geen koffie meer was geschonken, behalve twee kopjes om half twee „die waren overgebleven van een klein fuifje dat de bemanning hield omdat er een jarige was". INGETROKKEN De verklaringen over het dienstbe toon zijn dus even mistig als de nacht die de boot in open water moest door brengen. Alle passagiers die wij spra ken, zeiden dat het meer dan schande was geweest. De inspecteur van de R.T.M. in Zijpe, de heer M. L. van Driel, verklaarde dat alles in orde was geweest en de bemanning zei het hem na. De oorspronkelijke verklaring van de heer Van Driel dat er volop koek aan boord was geweest en dat de hele bemanning niet had geslapen, heeft hij gisteren ingetrokken. De heer Verhagen vertelde dat een be- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM In de Frederik Hen drikstraat in Amsterdam is gistermid dag de 49-jarige mevrouw Th. Pichotte- Casemie onder de aanhangwagen van een tankauto gekomen en doodgereden. De vrouw heeft er vermoedelijk geen erg in gehad, dat de tankauto nog een aanhanger trok. Toen zij met haar fiets naar links week botste zij er tegen op en viel voor de achterwielen. Op de weg tussen Groenlo en het Duitse Vreden verongelukte de 28-jarige J. H. Gemmink uit Groenlo. Hij was met de fiets op weg naar huis. Hij werd aangereden door een auto. manningslid omstreeks middernacht had aangekondigd dat de lichten ge doofd zouden worden omdat de be manning ging slapen. Toen daartegen protest rees bleven de lichten bran den. maar korte tijd later was er, op de kapitein na, geen van de beman ningsleden meer wakker te vinden, al dus de heer Verhagen. De passagiers en velen op Schouwen Duiveland die de mistige vaart niet beleefden, spreken er voorts schande van dat er aan boord van de R.T.M. boten noch ra-dar, noch radioverbinding is. „Er kan van alles gebeuren zonder dat men in staat is de wal te waar schuwen", meenden zij. „De directie van de R.T.M. zal het te weten komen", zeggen ze verder op Schouwen Duiveland. Er vordt daar in vele huiskamers aan een indrukwek kende klaagbrief gewerkt. „Ook al gaan de boten over enkele jaren uit de vaart, omdat er dan de Delta-dijken zullen zjjn, dan nog moet de R.T.M. ons tot die tijd behoorlijk overzetten", zegt men op Schouwen Duiveland. Advertentie Eis altijd de beproefde Van onze correspondent BAARN. Met een daverende klap is gisternacht in Baarn het gebouw van de vrijgemaakte gereformeerde kerk te Baarn weggevaagd. Een diepe kuil om- kransd met geblakerde muren en ver wrongen staal duidt de plek aan waar het gebouw heeft gestaan. Sind-s juni was er een meubelfabriekje in geves tigd. Drie directiewa-gens van een naburig aannemersbedrijf werden zwaar bescha digd. Een garage werd in elkaar ge drukt en de nieuwe auto die er in stond werd gedeukt. Duizend keukenkrukken, vierhonderd stoelen en 120 tafels zijn bij de klap vernield. Bovendien werd de volière van een buurman uit el kaar gerukt. Waarschijnlijk is een zuurstofcilinder in het fabriekje ontploft. door N. H. Appel LEIPZIG De Siberische leraarszoon en ruimtevaarder majoor German Stepa- nowitsj Titof zei hier gisteravond in een persconferentie: „Zeker, een vrouw kan ruimtevaarder worden. Dat is een kwestie van de nabije toekomst. In be paalde opzichten is een vrouw zelfs geschikter dan een man. Over het geheel genomen is zij noch psychisch noch fysiek minder geschikt dan een man voor het maken van een vlucht in de kosmos." De kleine ruimtevaarder bleek een voor treffelijke propagandist voor zijn land en de politiek van Kroesjtsjef te zijn. Hij begon in de persconferentie, die druk bezet was met voornamelijk com munistische journalisten, met een vlakke rede. Het wetenschappelijk gedeelte van zijn lange vlucht in de ruimte moest hij overlaten aan de Russische hoogleraar Jaskowski. Tijdens het beantwoorden van vragen bleek Titof echter ondanks zijn 26 jaar een handige, gevatte en soms zelfs geestige debater. Jammer genoeg ging zijn hoge Russische stem af en toe verloren in het zware stem geluid van de Duitse tolk. „Ware vrienden" Titof was zwaaiend als een zeeman de zaal binnengestapt, onbekommerd kij kend temidden van ernstige Russische en Oostduitse officieren, diplomaten en politici. Onder zijn bruine lokken zagen wij een gezicht zonder Aziatische trek ken, dat voortdurend glimlachte. Deze ruimtevaarder bleek echt geen robot of automaat te zijn. Het zou dwaas zijn dat te beweren. De schriftelijk ingediende vragen, voor namelijk door communistische journa listen gesteld, begonnen aldus: Vraag: Wat heeft de meeste indruk op u gemaakt, hier in Oost-Duitsland? Titof: Dat de arbeiders ware vrienden van de Sowjetunie zijn en dat men wat bereikt is met de wapens wil ver dedigen. Vraag: Westelijke kranten hebben ge zegd, dat de stand Amerika—Rusland thans 22 is. Ieder heeft immers twee ruimtevaarders! Titof: Het aantal klopt, maar de Ameri kanen hebben alleen maar sprongetjes gemaakt. Wij, Gagarin en ik, hebben vluchten van ten minste één keer om de aarde gemaakt. Vraag: "Hoe is het in uw geboorteland en uw gezin? Titof: Siberië is een uitstekend, heerlijk land. Het is hier in Duitsland goed, maar thuis is het beter. Mijn vader was een boer, die op zijn veertigste jaar ging studeren en leraar Duits werd. „Vervelend" Vraag: In Amerika is gezegd, dat de foto's die u tijdens uw ruimtevlucht hebt gemaakt niet echt zijn. Titof: Zonder idioten zou het vervelend zijn om op deze wereld te leven. Frank en vrij praatte Titof er op los. Hij ontpopte zich als een kleine Kroesj tsjef, een ongetwijfeld gevaarlijke pro pagandist, die op voortreffelijke wijze is geoefend. Het stond als een paal boven water, dat de vragen die Titof werden gesteld (schriftelijk immers en door communistische journalisten in gediend) even goed waren voorbereid als al het overige, dat er bij hem zo gesmeerd en geolied uitkwam. Toch bezat de kleine op het oog sympathieke straaljagerpiloot met het onbekom merde gezicht van een schooljongen duidelijk de intelligentie om zelfstan dig klippen te omzeilen en grapjes te vlechten in het vraag- en antwoordspel. De communistische heren van Oost- Berlijn hadden het bezoek van de Russische held op grootscheepse wijze aangepakt. In Oost-Berlijn brachten zij zaterdag een kwart miljoen mensen op de been; in Maagdenburg zondag hon derdduizend, hier in Leipzig weer honderdduizend. „Vrijwillig" Massademonstraties zijn hier al lang niet meer genoeg. Het bezoek van Titof moest meer opleveren. Ter ere van de ruimtevaarder beloofden „vrijwillig" 708 jeugdigen toe te treden tot de para militaire organisaties. De landarbeiders van een kolchose beloofden tot de 17e september, wanneer hier verkiezingen worden gehouden, „36.300 kg melk en 4.000 kg vlees boven het plan te pro duceren". Zo ontving Leipzig vandaag de Russische held Titof. Er was voor de gewone man geen ontkomen aan Hij moest mee- marcheren, meeroepen, meezingen (wij hoorden ook de Internationale weer eens). Hij moet voortaan voor Titof meer en langer werken voor hetzelfde loon. Toen hij in de avond doodmoe thuis kwam, wachtte hem het communis tische dagblad de Leipziger Volks- zeitung, waarin hij terwijl in de straten de bewapende „arbeidersbriga des" zingend de avondlijke rust ver stoorden een gedicht kon lezen, waarin Titof werd toegezongen: „Gij en uw schip, door het socialisme be stuurd". Het was een vermoeiende, maar feeste lijke dag voor majoor Titof. Het was een van die verschrikkelijke feesten, waarmee de gewone Oostduitser gere geld wordt geplaagd. Het was even eens een luidruchtige waarschuwing voor iedere Westelijke toeschouwer. DENVER (Reuter). Terwijl bijna heel Amerika lag te blakeren van de hitte, werden Colorado en Montana gis teren geteisterd door sneeuwstormen. Deze joegen de sneeuw hier en daar op tot een hoogte van zestig centime ter. Duizenden vakantiegangers zagen geen kans er met hun auto's door te komen. Advertentie Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct)

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5