Streekverbetering Eede loopt dit jaar nog af De resultaten spreken nu reeds boekdelen Schoondijke krijgt nieuwe burgemeesterswoning Oud-wethouder M. den Boer 30 jaar gemeenteraadslid KRITIEK VAN ANTWERPSE WETHOUDER Nieuwe ondernemingsraad Vitrite Works geïnstalleerd C.B.T.B. brengt leerlingen zelf naar landbouwschool Zeeuwsch Dagblad Meer vrije tijd SECRETARIS ENTHOUSIAST, ONBEZOLDIGD CONSULENT Vijf jaar werk Enig in Nederland Demonstraties in Sluiskil Fietsen op slot in Middelburg Ds. Stoffels naar Israël Succes Geen erkenning Vrachtauto reed tegen gevel Locale organisatie Veeteelt Vleesvarkens J. Henry Dunant naar Dordrecht Vergunning voor aanleg strand Snelle aanleg weg naar Vlissingen dringend gewenst Na opheffing van school in Axel Zieriltzeeënaar verduisterde verzekeringsgeld Groedes wethouder onverwacht gehuldigd Schipper klemde vingers Botsing te Kapelle radio 1 televisie") Dinsdag 5 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk Een onzer lezers maakt bezwaar tegen het artikel „Olie en wijn" in ons blad van 24 augustus jl„ waarin o.a. de vrije zaterdag ter sprake kwam. De bezwaren van onze briefschrij ver en van velen met hem zo schrijft hij gaan tegen het onge motiveerd verkorten van de werktij den en het openlijk of bedekt opdrij ven van de lonen van in de grond der zaak een geselecteerde groep werknemers. Tot nu toe gold onder ons aldus onze correspondent de stelregel dat alleen door arbeid wel vaart kan worden verkregen en dat door het verlummelen van kostbare tijd oorkussens worden gegeven aan niemand minder dan aan de duivel. Tot zover zijn verhaal. Om te beginnen zouden we willen opmerken, dat wij op geen enkele wijze ongenuanceerd over de vrije zaterdag in ons gewraakte artikel hebben gesproken. Want aan deze zaak zijn méérdere kanten. Onze dagelijkse arbeid aldus prof. Berkhof in „Wending" voor ons levensonderhoud en voor de in standhouding en ontwikkeling van het menselijk bestaan is geen doel in zich zelf. Arbeidsverheerlijking is evenmin christelijk als arbeidsver- achting. Principieel gesproken is ons dagelijks werk „beilaufige Arbeit" (Karl Barth), wijl als zodanig gericht op de totale zinsvervulling van het mens-zijn. Meer vrije tijd kan beteke nen: een gewichtige stap naar verdere vermenselijking van het leven. Dan dient men te bedenken dat de invoering van de vijfdagenweek aldus de „Gids" van 22 juli jl. ons overvallen heeft en dat de vrije zater dag er gekomen is, terwijl wij allen het er over eens waren dat een lang zamer tempo van invoering tot nu toe beter was geweest. Maar mogen dié werkgevers, die op jacht naar ar beiders tegen elkaar op gingen bieden en die in advertenties de vrije zaterdag als een van hun sociale voor zieningen noemden, nu wel de éérst aangewezenen zijn om tegen de vrije zaterdag te opponeren? Nog eens wij beweren niet dat de vrije zaterdag het één en het al is. Naast lichtzijden zien we véle scha duwkanten. Men zal daarom de zaak van meer dan één zijde moeten be zien om een billijk oordeel te kunnen véllen. Wél zijn we het van harte eens met het stellen van wat prof. Berkhof in bovengenoemd artikel de hoofd vraag noemde: „Is het verantwoord om de toegenomen welvaart allereerst voor meer vrije tijd te gebruiken? Tot nu toe hebben we de gestegen wel vaart als volk praktisch alleen te eigen bate aangewend. Moet dat nu weer op zo grote schaal geschieden, en dat in een wereld waarin de welvaartsver schillen steeds toenemen? Wij, volken van West-Europa, die in „de voor steden der wereld" wonen, hadden een groot deel van ons welvaartssurplus moeten aanbieden aan de achterge bleven, neen: de door óns achterge laten volkeren. Voor hen hebben wij slechts een minimaal kruimpje over. Wij moeten er ons op voorbereiden dat de rekening van dit schuldig falen ons vroeg of laat zal worden gepresen teerd." Zouden we samen, werkgever èn werknemer, niet beter doen ons eerst maar eens wat meer met het antwoord op déze hoofdvraag bezig te houden? AARDENBURG. De streekverbetering Eede zal na vijf jaren van inspannende arbeid, aan het eind van dit jaar aflopen. De afronding is in volle gang. Zo langzamerhand krijgt de balans van vijf jaren commissie-werk een doorvoed aanzien. De resultaten geven aanleiding tot dankbaarheid; de successen zijn zichtbaar en tastbaar. In een kort gesprek met het hoofd van de lagere landbouwschool te Aardenburg, de heer E. Lansu, die als secretaris van de streekverbeteringscommis- sie heel wat hooi op zijn vork heeft gehad, is ons duidelijk geworden dat de afgelopen vijf jaar gedenkwaardige jaren zijn geworden. De heer Lansu spreekt over de resul taten met groot enthousiasme. In zijn kantoor aan de Wandeldreef, zakken we in een stoel en merken al gauw dat de secretaris aan twee kanten belaagd wordt. Aan de ene kant dreigt de tele foon, dat hyper-onbeschofte instrument dat midden in het gesprek verschillen de keren luidkeels begint te rinkelen, en aan de andere kant wordt ons dui delijk gemaakt dat de aardappelen op tafel staan en geen uitstel gedogen. „Willen we straks misschien even te rugkomen?", wagen we voorzichtig te vragen. Maar de heer Lansu wil daar niets van weten. „Welnee", zegt hij, laten we de zaak eerst maar even doorpraten." En dan werpt hij een aantal feiten op tafel die de argeloze bezoeker min of meer overrompelen. „Niet zo snel mijnheer", verzoeken we als de toch al onleesbare hanepo- ten die we op papier slingeren de woordenstroom niet bij kunnen hou den. „Ja, ja, schrijft u maar rustig op", zegt hij, geeft ons twee secon den respijt, en begint dan met frisse moed opnieuw volzinnen te formele- ren. Om kort te gaan, de heer Lansu is een ambitieuze secretaris die het naad je van de kous weet en die er ook graag over spreekt. Dit laatste dwingt zonder meer res pect af, vooral als we weten dat de heer Lansu de enige onbezoldigde secretaris in Nederland is. Vijf jaar lang heeft hij zijn werkkracht gegeven en hij heeft er nooit een cent voor opgestreken. Dit is een uitzondering, zelfs landelijk bezien, en het vermelden meer dan waard. Niet volgens de heer Lansu maar vol gens ons. U moet weten dat Eede voor zijn streekverbetering de eerste aanvraag van Zeeland indiende. Maar de commis sie was toen al op eigen initiatief ge ïnstalleerd. Den Haag accepteerde de samenstelling, en zo geschiedde het dat de heer Lansu de enige secretaris in Nederland werd die geen consulent was, en die derhalve voor zijn werk niet be taald werd. Deze laatste conclusie is wederom van ons, en niet van de secretaris zelf. De man tegenover ons houdt van de streek, is er opgegroeid, hij is kenner bij uitstek, en het succes van de streek verbetering is voor hem de beste belo ning die hij zich denken kan. Toch blijft het een feit dat hij ongetelde uren aan zijn gezin onttrokken werd en dat hij een druk, misschien zelfs wel overbe last bestaan heeft geleid. Wat de streekverbetering zelf betreft moeten we ons voorlopig tot enkele SCHOONDIJKE. De raad van de gemeente Schoondijke heeft maandag avond besloten in principe akkoord te gaan met het voorstel van B. en W. om voor de burgemeester een ambtswoning te bouwen. Burgemeester J. C. Hoft- ijzer zei dat er een grote behoefte is aan een ambtswoning omdat het burge meestersgezin thans gehuisvest is in een veel te kleine woning. De burge meester zei dat het een representatieve woning zal worden zonder overbodige luxe. Van het ministerie van Onderwijs was bericht gekomen dat de vierde leer kracht van de o.l.-school ook in 1962 voor rekening van het rijk zal komen. De raad besloot voor drie leerlingen een subsidie te verlenen voor het volgen van het fruitteeltonderwijs te Philippine. Per leerling bedraagt deze subsidie 50 gulden. B. en W. stelden voor afwijkend te beschikken op een verzoek van de Stichting fruitteeltproefbedrijf te Philip pine om een subsidie. B. en W. formu leerden deze afwijking door te stellen dat in deze stichting geen enkel bestuurs- Op dinsdag 12 september SLUISKIL Op dinsdag 12 septem ber zal in de omgeving van Sluiskil op het bedrijf van de heer A. Ramondt een demonstratie worden gehouden van aardappeirooi- en transportmethoden. Deze demonstratie, die is georgani seerd door de Landbouwstudieclubs en de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen, met medewer king van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie, het Insti tuut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten, het Rijkslandbouw- consulentschap voor Landbouwwerktui gen en Arbeidsmethoden te Wagenin- gen, de Commissie Rationalisatie en Mechanisatie van het Provinciaal On derzoek Centrum voor de Landbouw in Zeeland en het Landbouwschap, zal van 10.0012.00 uur en van 13.0016.00 uur plaatsvinden. Er zullen 5 rooimethoden met de daarbij behorende transportsystemen worden gedemonstreerd. Indien de demonstratie vanwege slech te weersomstandigheden niet kan door gaan, wordt dit via het agrarisch ra diobulletin van 11 september en-of 12 september bekend gemaakt. lid uit W.Z.-Vlaanderen doch enkel men sen uit O.Z.-Vlaanderen zitting hebben. Over deze formulering ontstond een de bat in de raad dat tot gevolg had dat B. en W. zullen informeren waarom geen enkele West-Zeeuwsch Vlaming als bestuurslid in deze stichting zitting heeft. De gemeenterekening voor de dienst 1959 werd vastgesteld. Er was in de ge wone dienst een nadelig saldo van 14261,53 gulden, kapitaaldienst totale uit gave van 3.492.740,61 gulden, nadelig slot van 20.671,88 gulden. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot ver hoging van de presentiegelden van de raadsleden van 7,50 tot 12,50. Presen tiegeld voor commissie vergaderingen blijft./ 5,De raad ging akkoord met het schrijven van G.S. inzake de auto vergoeding van de burgemeester. Voorts besloot de raad de daken van 20 nissen- hutten die in gebruik zijn bij het land- bouwpraktijkonderwijs te vernieuwen waarmee een bedrag van 8.000 gulden gemoeid is. Het werk is gegund aan de handelsonderneming Wilfo te Delft voor 8.000 gulden. MIDDELBURG. De commissaris van politie te Middelburg vestigt er de aandacht op dat er de laatste weken veel fietsen en bromfietsen konden wor den ontvreemd doordat ze niet op slot stonden. De burgerij wordt verzocht er op toe te zien dat de fietsen en brom fietsen op slot worden gezet. RILLAND-BATH. Ds. Ph. Stoffels, gereformeerd predikant, vertrekt a.s. woensdagmorgen naar Israël. Hij gaat daar veertien dagen op excursie in zijn hoedanigheid van reserve legerpredikant. Aanrijding te Rilland RILLAND-BATH. Ter hoogte van het Vinkenisse Gat kwam een aanrijding voor tengevolge van een inhaalmanoeu vre. De personenauto, bestuurd door F. E. Q. uit Aardenburg, cilde de auto van de wegenwacht bestuurd door P. V. B uit Bergen op Zoom, passeren. Doch uit Bergen op Zoom naderde op dit moment een tegenligger met het gevolg dat F. E. Q. op de auto van de wegenwacht reed. Beide wagens kwamen in de berm van de weg terecht, doch persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. hoofdpunten beperken. De eindrapporten en de conclusies zijn in „aanbouw" en zullen ons te zijner tijd gelegenheid ge ven gedetailleerd op deze materie terug te komen. alle De voornaamste conclusie hebben we overigens al verklapt. De streekverbe tering is een succes geweest, op fronten. Aanvankelijk moest enige terughou dendheid van de bevolking overwonnen worden, maar toen eenmaal de resulta ten in klinkende cijfers begonnen te spreken, gaf men zich graag gewonnen. De commissie begon destijds haar werkzaamheden met een nauwkeurige analyse en kwam daarbij al snel tot de conclusie dat de bedrijven op den duur niet langer rendabel zouden zijn. De zandbedrijven bleken nagenoeg een co py te zijn van de klei-bedrijven en dat deze concurrentie op den duur niet meer vol te houden zou zijn, stond zon der meer wel vast. De commissie ging daarom van de grondgedachte uit dat de (kleine) akkerbouwbedrijfjes zich langzamerhand zouden moeten richten op tuinbouw en veehouderij. In beide richtingen zou een betere aanpassing moeten ontstaan aan de structuur van de bodem. Wat de tuinbouw betreft dacht men beslist niet aan kasteelt. Dat zou voor de kleine bedrijven een veel te grote belasting betekenen. Begonnen werd, uiteraard met hulp van rijkssub sidie, een drietal demonstratievelden in te richten waarbij men zich vooral toe legde op de teelt van kleinfruit en la ter ook van asperges, waarvoor de grond bij uitstek geschikt bleek. Mo menteel gaat het dan ook met de as perges buitengewoon goed en de telers zijn op dit punt zeer tevreden. Ook de bessen en aardbeien lopen prima. Het voordeel van de asperges was boven dien dat hiervoor geen aparte vergun ning vereist was. Zulks in tegenstelling tot de trieste geschiedenis van de witlof, waarvoor nog steeds geen oplossing voorhanden is. Zoals bekend is voor het z.g. trekken van witlof een speciale vergunning ver eist, die pas wordt afgegeven als de be treffende teler op een ervaring van vijf jaar kan bogen. Witlof wordt wel ge teeld, maar het trekken moet men nood gedwongen uitbesteden aan mensen uit Zwijndrecht en omgeving. (Onder trek ken verstaat men een soort inkuilen, waarbij de grond volgens een speciaal systeem wordt verwarmd.) De commissie liet prompt kuilen aan- BERGEN OP ZOOM. Maandagmid dag omstreeks kwart voor zes is op de Antwerpsestraatweg nabij de Rem- brandtstraat te Bergen op Zoom een auto-ongeluk gebeurd, dat nog buitenge woon goed is afgelopen. Van de richting Bergen op Zoom kwam een vracntauto met aanhangwa gen zonder lading, van de firma P. J. van Damme uit Groede (Zeeuws-Vlaan- deren) aangereden. Ter hoogte van de Rembrandtstraat was even een ver keersopstopping, bij de zebra-paden, waar kinderen en fietsers overstaken waarvoor een file auto's wachtte. Toen Van Damme aan kwam gereden, wilde hij zich hier achter aansluiten, maar bemerkte tot zijn schrik dat hij door de rem trapte. Hij schoot rakelings langs een paar wielrijders die zich daar op het trottoir bevonden, doch die werden ge lukkig nog niet geraakt, reed toen het trottoir op, ramde de stenen hekken van de woningen van G. Irikx en J. Klaas- sen, en kwam tenslotte tegen de gevel van deze laatste woning tot stilstand. Hoewel er vrij veel materiële schade werd aangericht, werd als door een won der niemand gewond. leggen met electrische verwarming, maar men zou graag zien dat dit trek ken algemeen werd. De moeilijkheid is dat velen geen erkenning hebben en de ze voorshands niet krijgen ook. De commissie stelt alles in het werk om dit voor elkaar te krijgen, maar de moeilijkheden zijn op dit punt niet te onderschatten. De erkenningen worden nl. afgegeven door het productschap dus door de be- drijfsgenoten, hetgeen als een wapen gehanteerd wordt om een ongelimiteer de uitbreiding tegen te gaan. In het ge val van Eede gaat het echter niet om uitbreiding, want er wordt toch getrok ken (maar dan in Zwijndrecht) en de winst gaat Eede op die manier groten deels voorbij. Het product wordt in Eede geteeld, maar de verdienste verdwijnt naar Zwijndrecht. Goochem van die Zwijn- drechtse jongens, denkt iemand, maar men mag er aan toevoegen dat deze kwestie voor het zandgebied van West Zeeuwsch Vlaanderen een trieste bij smaak heeft. De streekverbeteringscommissie is nu bezig een locale organisatie in het le ven te roepen om gezamenlijk sterker te staan. Koste wat het kost wil men van deze hopeloze situatie afkomen. De werkzaamheden van de commissie bepaalden zich dus tot kleine hul-p die door subsidie-toewijzing mogelijk werd. Daarnaast attendeerde men de boeren op de mogelijkheden die er lagen. Die kleine hulp betrof b.v. het aanbieden van de planten uit de proeftuinen. De boeren konden die planten gratis krijgen, echter onder de voorwaarde dat de ver zorging geheel zou geschieden onder leiding van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Dit is één voorbeeld uit velen. Volgens deskundigen zijn de gebie den rondom Eede bij uitstek geschikt voor de tuinbouw. Er komt weinig nachtvorst voor, terwijl de (betrekke lijk) geïsoleerde ligging vandaag geen rol meer speelt in verband met de verbeterde verbindingen. Aardbeien worden uit Eede voor dezelfde prijs afgehaald als uit Zaamslag of uit Hoek. Daarnaast is de waterbeheer sing in het „Westen" een stuk beter dan in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. De tweede hoofdrichting die de com missie insloeg was die van de veeteelt. Ook hiervan zou een apart hoofdstuk ge schreven kunnen worden. Een van de bestaande bedrijven werd „omgebouwd" tot een demonstratie-bedrijf. De resulta ten behoeft men ook hier niet ver te zoeken. De belangstelling is groot en de zaak marcheert uitstekend. Veel aan dacht wordt besteed aan de voorlichting, die door deskundigen wordt verstrekt. De werkzaamheden van de commissie waren vele. Zo hadden de meeste boe ren alleen een fiscale boekhouding. Met kracht heeft men het instellen van een bedrijfs-economische boekhouding gestimuleerd opdat de boeren als het ware een dwarsdoorsnede van hun be drijf zouden krijgen. Op die manier kunnen maatregelen, vooral op economisch niveau, veel doel bewuster worden genomen. Men hield zich voorts bezig met huis houdelijke en agrarisch sociale voorlich ting. Excursies werden georganiseerd en het saamhorigheidsgevoel gestimu leerd. De boeren gingen bij elkaar op bezoek om de situatie te peilen en van elkaar te leren. Onderwijsmogelijkhe den voor de kinderen werden aangewe zen, beroepskeuze-tentoonstellingen ge organiseerd. Nu, na vijf jaar, kan men werkelijk van resultaat spreken. Stallen werden verbeterd, waterleiding aangelegd, het grasland onderging menigmaal een aan zienlijke verbetering en de veehouders werden lid van een controle-vereniging. Men begint dus zelf te selecteren en de veestapel heeft als gevolg hiervan reeds een verbetering ondergaan. Ook de varkensstapel werd „aange pakt". Werd het Vlaamse varken vroe ger hoofdzakelijk op z'n vet gefokt, thans is het „vleesvarken" in het cen trum van de belangstelling gekomen. Verbeterde voedingsmethoden als ge volg van demonstraties, hebben ook hier hun uitwerking niet gemist. In het algemeen kan gezegd worden dat een zeer groot percen- tage van de boeren op de gegeven adviezen is ingegaan. Zoals ge zegd, aanvankelijk aarzelend, maar later met stijgend enthousiasme. Vooral dit laatste heeft de com missie zozeer in de kaart gespeeld, dat nu, na vijf jaren, van een zichtbare verbetering gesproken kan worden. MIDDELBURG. „De Vitrite Works hl Middelburg is het eerste bedrijf in Zeeland dat een ondernemingsraad in stelde", merkte de directeur van de fabriek, de heer B. A. Hesselink, gis termiddag tijdens de installatie van de nieuwe ondernemingsraad op. Hij heette tijdens deze Bijeenkomst de waarne mend burgemeester van Middelburg, de heer A. J. Berenpas, welkom alsmede de oud-directeur van de fabriek, de heer H. L. Gijssen en diverse vertegenwoor digers van vakbonden. De heer Hesselink wees verder op het belang van de raad in algemene zin. Hij zei dat deze instantie met de direc tie samen had te werken met als taak het behartigen van de belangen van de ondernemers. De leden hadden tot doel het belang van deze ondernemers in hun geheel te zien. „Wat is er de afgelopen drie jaar ge beurd?" vroeg de heer Hesselink zich af. Hij zei dat de directie openhartig inlichtingen had verschaft en dat met de onderneming was gediscussieerd over de financiële en sociale uitbouw van de onderneming, alsmede over an dere problemen zoals de arbeidstijdver korting, pensioenen- en werktijdregeling enz. Hij zei verder dat enkele leden van de oude raad zich niet meer beschik baar voor het nieuwe college hadden WEMELDINGE. Het Nederlandse Rode Kruisschip J. Henry Dunant ver trok gistermiddag van Wemeldinge uit met bestemming Schoonhoven. Aan boord bevonden zich patiënten uit Zee land en een vijftal uit België. Vanwege de mist durfde de gezagvoerder het niet aan de overtocht naar Dordrecht te wa gen, waarop de rijkspolitie te water as sistentie verleende. Raad Kattendijke WILHELMINADORP. De gemeen teraad zal in de woensdagavond te hou den vergadering van gedachten wisse len over de vergunning, die Rijkswater staat heeft verstrekt voor de aanleg van een strand tussen de nieuwe dam in de Zandkreek en de steiger van Kat- seveer. Uit de agenda voor die verga dering blijkt, dat deze materie aan de orde zal komen. Het is een lange lijdensweg met het strand voor de gemeente Kattendijke. Tussen de nieuwe dam en de steiger van Katseveer werd een fraai terrein gevonden voor het creëren van een strand. Plannen werden gemaakt, ver gunningen werden aangevraagd en ver kregen. Maar Rijkswaterstaat wees als de enige instantie de aanvraag af. Met de aannemer van de dam, de firma Van Hattem en Blankevoort was ook reeds overeenstemming bereikt over het ge bruik van de materiëlen, die toch aan wezig waren voor de dam. Inmiddels is de aannemersfirma met zijn materiaal verdwenen. Naar de mening van de raad waren de gronden, waarop Rijks waterstaat geen vergunning verleende, aanvechtbaar. Besloten werd in beroep te gaan bij de Kroon. Na enige tijd kwam een brief van het departement, waarin in overweging werd gegeven de behandeling in de Raad van State uit te stellen, omdat een mogelijkheid aan wezig werd geacht, dat er voor Kat tendijke een bevredigende .oplossing werd gevonden. Kort daarna kwam de concept-vergunning van Rijkswaterstaat af. De raad zal voorgesteld worden de vergunning te aanvaarden. De agenda vermeldt o.m. voorstellen tot verhuur van de woningen H. A. Han- kenstraat 15 en Dorpsstraat 74, aanbie ding begroting 1962, benoeming ambte naar van de burgerlijke stand en waar nemend gemeenteontvanger. Afdeling Zeeland A.N.W.B. WOLPHAARTSDIJK. De afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederland, sche Toeristenbond ANWB hield zijn jaarlijkse vergadering in de Rótisserie „Het Veerhuis" te Wolphaartsdijk. De vergadering werd gepresideerd door ir. F. H. v. d. Linde van Sprankhuizen, lid van Dagelijks Bestuur. Tijdens deze vergadering hield de heer F. A. Mas tenbroek van de ANWB-verkeersafde- ling een voordracht over de Zeeuwse verkeersvraagstukken. Onder meer zei hij dat de ANWB enige dagen geleden de Directeur-Generaal van Rijkswater* staat dringend verzocht heeft om op zo kort mogelijke termijn te laten begin nen met de aanleg van het reeds lang geprojecteerde nieuwe wegvak Nieuw- land-Vlissingen. De hiervoor benodigde gronden zijn reeds voor een groot deel in het bezit van het Rijk. Op topdagen komen op het bestaan de traject wachttijden voor van twee *ot drie uur. Dit wordt o.a. veroorzaakt door de uitermate stroeve afwikkeling van het verkeer op de Stationsbrug te Middelburg. De nieuwe weg zal echter buiten de bebouwde kommen van Nieuwland, West-Souburg en Middel burg leiden, waardoor deze plaatsen ge heel, of nagenoeg geheel ontlast wor den van een belangrijke doorgaande verkeersstroom. Deze afsnijding zal tevens een aanzienlijke wegverkorting betekenen. Omdat de huidige situatie volgens de ANWB nu reeds onhoudbaar is en ieder jaar verslechtert, is het een dringende eis dat men met de aanleg van deze nieuwe directe verbinding zo spoedig mogelijk een aanvang maakt. pAULA van der Maas (18) uit Geersdijk zal voortaan elke mor gen en elke middag met vaste hand een volks- wagenbusje over de bochtige wegen van Zuid-Beveland leiden van Hoedekenskerke naar 's Heer Arendsker- ke. Gisteren heeft zij haar eerste rit gemaakt. Het is een ongewone be zigheid, die zij overigens met plezier vervuld, want haar functie is in feite typiste op de admi nistratie van de Zeeuw se C.B.T.B. in Goes. Zij werd tot haar nieuwe taak geroepen, na de opheffing van de chris telijke lagere landbouw school in Axel. Om de leerlingen van deze school de gelegenheid te geven het onderwijs af te maken volgen zij thans de lessen aan de chr. lagere landbouw school in 's Heer Arendskerke. De afde ling oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de C.B.T.B. heeft het ini tiatief genomen om de leerlingen zelf naar de nieuwe school te laten vervoeren. Het is niet mogelijk gebleken om het vereiste aantal leerlingen op de school in Axel op peil te houden. Samen met de school van de N.C.B. in Aardenburg moest ook het lagere landbouwon derwijs in Axel opge heven worden. Voor de leerlingen, die de dupe dreigden te worden van deze beslissing, moesten maatregelen getroffen worden om het onderwijs aan de chr. landbouw school te kunnen blijven volgen. De afdeling Oost- Zeeuwsch Vlaanderen van de C.B.T.B. die de school in Axel exploi teerde, heeft daarom het besluit genomen zelf de leerlingen te vervoeren naar de chr. lagere land bouwschool in 's Heer Arendskerke, de dichtst bijzijnde schooi van de C.B.T.B. Het bestuur kocht een volkswagen busje. En met dit voer tuig gaan 14 Zeeuws- Vlaamse jongelui elke morgen naar 's Heer Arendskerke en na de schooltaak worden zij des middags weer terugge bracht naar de boot in Hoedekenskerke. Voor de afstand, die zij „aan de overkant" nog moeten af leggen, moeten de jon gens zelf een oplossing vinden. Acht leerlingen gaan er in de bus en de andere zes worden met een personenwagen ver voerd. En zo kan het dan gebeuren dat Paula elke morgen en elke middag achter het stuur van het Volkswagenbusje kruipt om zodoende ook haar spontane medewerking te verlenen aan deze maat regel, die noodgedwongen genomen moest worden. gesteld en dezen bracht hij een woord van dank. Hij installeerde vervolgens in zijn functie ais directeur en voorzitter de nieuwe raad maar voegde daaraan toe dat hij het voorzitterschap wenste over te dragen aan zijn directiegenoot, ir. J. P. Berdenis van Berlekom. Dit, omdat de heer Hesselink binnenkort met pen sioen hoopt te gaan. Ir. Berdenis van Berlekom hoopte de door de heer Hesselink in de afgelopen zes jaar gestelde traditie voort te zet ten. Namens de gemeente sprak de heer Berenpas en namens de vakbonden de heer Th. de Geus, die nog opmerkte dat de ondernemingsraad van de Vitrite Works ook een van de eerste in den lande was en als een der beste wordt beschouwd. ZIERIKZEE. De rijkspolitie in Zie- rikzee heeft op het moment een geval van verduistering in onderzoek, dat door een inwoner van Zierikzee zou zijn gepleegd. De 34-jarige financieel en economisch adviseur M. J. E. meldde zich vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur bij de gemeentepolitie in Venlo. Hij bekende een bedrag van 2500 aan ver zekeringspremies, die hij ais agent van een verzekeringsmaatschappij bij diver se mensen had geïnd, te hebben ver duisterd. De Venlose politie acht de mogelijk heid niet uitgesloten dat E. met het verduisterde geld de grens over naar Duitsland wilde gaan, maar op het laatste moment gevoelens van berouw kreeg en zich vrijwillig bij de politie meldde. Zaterdag is E. op transport naar Zierikzee gesteld waar hij door de rijkspolitie aldaar werd verhoord. Hij is, hangende het onderzoek, op vrije voeten gesteld. HAAMSTEDE. Slechts enkelel dagen na het 30-jarig jubileum van burgemeester Röell was er weer een jubileum in de „regerings kring" van de gemeente. Deze keer was het de heer M. den Boer, die 30 jaar geleden zijn intrede deed in de gemeenteraad van Haamstede als opvolger van wijlen de heer C. Blom. Het is al zo lang geleden, dat over de juiste datum meningsverschillen bestaan. De heer Den Boer zegt, dat het 2 sep tember was, doch het secretarie- personeel beweert ten stelligste, dat de datum 1 september 1931 was. Het doet er echter weinig aan toe; een raadszetel 30 jaar lang als wethouder bezetten, zonder moei lijkheden overigens, is een welver diende felicitatie waard. Wij kre gen de gelegenheid om een praatje met de nog kerngezonde 72-jarige te puiken. Afkomstig uit een landbouwersgezin (zijn wieg stond in de J. J. Boeijesweg op de boerderij van de heer C. den Boer, die nu kampeercentrum is gewor den), vond ook hij zijn grootste geluk in de landbouw. Hij boerde o.a. te El- lemeet op een boerderij aan de Zand weg. Reeds te Ellemeet werd hij in het gemeentebestuur gekozen. Dit werd een zesjarige periode. Eenmaal verhuisd naar Haamstede werd hij in 1931 in de raad als wethouder gekozen, een functie die hij vol energie en overgave heeft volgehouden tot aan de herindeling. In de nieuwe gemeenteraad heeft de heer Den Boer nu zitting als raads lid voor de prot. chr. groepering. Te zamen met burgemeester Roëll maak te hij veel mee, veel groots kwam tot stand, maar ook kwamen er moeilijk heden. Vooral de oorlog vroeg zeer zeer veel van de jubilaris. Hij werkte met veel genoegen samen met burge meester Roëll, zodat talrijke eenparige besluiten konden worden genomen. Beiden hadden twee voorname dingen gemeén: Haamstede opbouwen en het natuurschoon bewaren. Tot aan de her indeling zijn ze hierin volkomen ge. slaagd. Dit wil niet zeggen dat de nieu we raad dit spel niet verder speelt, in tegendeel; op dezelfde wijze zal hier aan verder gewerkt worden. De jubila ris was een groot voorstander van het sociaal toerisme, doch ook de sociale belangen lagen hem zeer na aan het GROEDE, Wethouder C. Cijsouw is gisteravond verrast met een huldiging voor zijn vijftienjarig wethouderschap. Nadat de raad was bijeengekomen werd op een meerderheidsvoorstel van B. en W. besloten de agenda maandag aan staande af te werken en deze avond de heer Cijsouw in het zonnetje te zetten. Op de publieke tribune hadden de echt genotes van de raadsleden en de 'burge meester plaatsgenomen. Namens het gemeentepersoneel bood de burgemees ter de heer Cijsouw na een hartelijke toespraak een Vulpen aan. Ontroerd dankte de wethouder voor de volkomen onverwachte huldiging; WEMELDINGE. Aan boord van het Belgische m.s. Sidonie, dat in de bui tenhaven van Wemeldinge gemeerd lag, vond maandagmorgen een ongeval plaats wat aan de 24-jarige Belgische schipper H. H. C. Claeys bijna drie vingers kostte. De schipper die met zijn vaartuig op weg was van Gent naar Schiedam had de nacht in Wemeldinge doorgebracht. Bij het opdraaien van het anker met de motorlier geraakte hij met zijn rechterhand in de draaiende delen van de lier. De schipper werd met drie ernstig gekwetste vingers naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Verbinding Rijn en Schelde ANTWERPEN (AP) De Antwerpse wethouder voor de haven, Leon Delwaid, heeft gisteravond kritiek geoefend op de overeenkomst, die de kamers van koop handel van Rotterdam en Antwerpen hebben bereikt voor een verbetering van de verbinding tussen Schelde en Rijn. Hij vond de enig juiste oplossing het plan- Van Konijnenburg, dat voorziet in her opening van de Eendracht. Delwaid, die sprak op een raadsver gadering, zei voldaan te zijn over het feit dat overeenkomst bereikt is in een geschil „dat de goede betrekkingen tussen de twee landen jaren lang geschaad heeft" en over het feit „dat Rotterdam de eisen van Antwerpen voor het eerst geaccep teerd heeft". De wethouder voegde daar echter aan toe „het gebrek aan duidelijk heid van bepaalde technische aspecten van het project" te betreuren. De „nutteloze omweg door het Zijpe noemde de wethouder een ongunstig onderdeel van het project. „Het is duide lijk dat de bestaande doorvaart in dit project niet voldoende bekort is", aldus Delwaid. Voor beroep bedankt ST.-ANNALAND. Ds. W. de Bruijn, Nederlands Hervormd predikant te Er- melo heeft voor het door de Kerkeraad der Nederlands Hervormde gemeente van Sint-Annaland op hem uitgebrachte beroep gemeend te moeten 'bedanken. KAPELLE Op de hoek Hillewerve- wegGoessestraat te Kapelle kwam de bromfietsberijder P. J. v. S. uit Goes in botsing met een auto bestuurd door W. E. M. K. eveneens uit Goes. Daar bij deden zich geen persoonlijke onge lukken voor maar wel was er belang rijke materiële schade, vooral aan de brommer. V. S. kwam uit de richting Kloetinge en hield in de bocht teveel links waardoor hij op de auto reed. hart. Niet voor niets lag de afdeling volkshuisvesting in zijn werkkring. Een van zijn grootste verdiensten was de radicale vernieuwing van het wegdek in de kom van Haamstede. Het plan was eerst om dit werk maar jaarlijks in kleine gedeelten uit te laten voeren, doch hij kreeg het er door om het in eens aan te pakken en af te maken. In die 30 jaar is hij 2 jaar waarnemend burgemeester geweest toen burgemees ter Röell ziek was en ook tijdens diens reis naar de Verenigde Staten. „BAANTJES" In april 1957 werd de jubilaris gerid derd. Op zijn bescheiden manier zeide hij dat hij dit „lintje" niet alleen voor die 25 jaar wethouder heeft gekregen. „Dan moet je nog wat meer presteren", was de mening van de jubilaris. Hij presteerde ook nog veel meer, want een flink aantal „baantjes" en betrekkingen werden door de heer Den Boer even eens met de grootste toewijding en ac curatesse afgewerkt. Zo bekleedde hij geruime tijd het ambt van dijkgraaf van de Polder Wes teren Ban; 28 jaar lang secretaris-ont vanger van de Ned. Herv. Kerk in Haamstede; vice-voorzitter van Maat schappelijke Zorg; gedurende 2 of 3 pe rioden lid van de Provinciale Staten. Verder was hij 27 jaar lang voorzitter van de Ver. van oud-leerlingen van de Landbouwcursus in Renesse; 40 jaar geleden liet hij in die functie reeds een spreker komen met als onderwerp de ruilverkaveling; lid hoofdbestuur Bond van oud-leerlingen in Zeeland was ook een functie, door hem bekleed evenals de 28-jarige periode van voorzitter van de Pluimvee vereniging op Schouwen Duiveland. De landbouwbelangen had den ook steeds de volle aandacht gezien het feit dat hij mede-oprichter was van de Melk-controle vereniging en de Stie renvereniging. Zelf had hij indertijd een stal met stamboekvee. Speciale aandacht had de jubilaris verder voor goed on derwijs. Op een vraag over de samenvoeging zeide de heer De Boer dat dit noodza kelijk was, hoewel het gemoedelijke in de gemeente verdwijnt. Het was beter dat de samenvoeging vlak na de ramp was gekomen. „Deze 30 jaar had ik nooit kunnen volbrengen, als ik niet zo kerngezond was geweest", aldus het relaas van een kundig bestuurder, die op deze wijze nog veie jaren de gemeente zal dienen. programma's jïnhet korf WOENSDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Typen van mensbe schouwing - III. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Walsork; 11.30 Cabaret; 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb; 12.33 V h plat teland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.20 Lichte muz; 13.45 Van Icarus tot X 15; 14.00 Gram; 15.00 Onze B.L.O.-scholen; 15.10 V d jeugd; 17.00 Hammondorgelspel; 17.25 Pianoduo; 17.50 Regeringsuitz; 18.00 Nws; 18.20 Act; 18.30 R.V.U.: Het rijk van Cyrus I; 19.00 V d kind; 19.10 Draaiorgelmuz; 19.20 VARA-varia. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Metropole-orkest; 20.35 Een wandeling door de Hoogstraat, hoorsp; 21.30 Gram; 21.40 Gesproken por tret; 21.55 Gram; 22.20 Sport; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz; 23.10 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.30 Gewij- de muz; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Ra diokrant; 8.35 Gram; 8.45 Idem; 9.00 V d zieken; 9.35 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram; 11.10 Kamerork; 12.05 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb; 12.33 Meisjeskoor; 12.53 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 15.40 Twee piano's; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Vrouwenkoor; 18.20 Het spectrum; 18.35 Volksmuz; 19.00 Nws; 19.10 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Amus.muz; 20.25 De Nederlandse geloofsbelijdenis; 20.45 Mannenkoor; 22.00 Tot ziens in Jeruzalem, Bijbelse quiz; 22.30 Nws; 22.40 Avondover denking; 22.55 Platennieuws; 23.55-24.00 Nws. KRO: 17.00 Veilig verkeer; 17.05-17.30 V kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverzicht. VARA: 20.20 Progr-overz voor het komen de winterseizoen; 20.40 Pianorecital; 20.55 TV-film; 21.20 Operettemuz. VLAAMS BELGIË 17.00*18.00 V d jeugd; 19.00 Feuill; 19.30 Documentaire film; 19.45 Filmrep; 20.00 Nws; 20.30 Rep over Duitsland vóór de verkiezingen; 21.00 Spel; 22.45 Nws. FRANS BELGIË 17.00 V d jeugd; 17.25-18.00 Idem; 19.30 Filmrep; 20.00 Nws; 20.30 Speelfilm; 22.00 Documentair progr; 22.30 Nws. DUITSLAND 17.00 V d vrouw; 17.30 Tips voor consu- menten; 17.45-18.00 Lezing. (Regionaal progr: NDR: 18.25 Progr-overz; 18.30 Die Nordschau. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Funkstreife Isar 12. NDR: 19.25 Klempner sein dagegen sehr.) 20.00 Journ; 20.17 Verkiezingen; 20.22 Weeroverz; 20.25 Verkiezingen; 20.30 Documentair progr; 20.50 Gevar progr; 22.00 Filmprogr; 22.25 Laatste nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3