Mensenredder J. Slis nam afscheid van maatschappij HSIS Zeventien gewonden naar ziekenhuizen te Goes Bijna laagste gemiddelde opbrengst in Zeeland ZKB-twaalftal sloeg na rust onverbiddelijk toe Gaande en komende man door Zeeland Kleine vierhonderd personen danken aan hem hun leven flandrTa-boot kon niet varen Grootse huldiging in Breskens Loopbaan van 38 jaar Wandeltocht te Tholen ORIËNTERINGSRIT IN DE MIST Wolphaartsdijk na rust op 6-3 tegen Kapelle Intrede ds. Gommer in Oostkapelle Gerefkerken helpen Algerijnse vluchtelingen „Henry Dunant" meerde Twee ongelukken binnen het uur Wereldhulpactie Geref. Kerken In stroomgat geraakt Toeristen in rubberbootje afgedreven Wedstrijden tegen Dordtse Korfbalbond Zeeuwse jeugd leed grote nederlaag Ringrijderij Souburg Sanapï**ïn Commissaris opent be j aardentehuis in Wolfaartsdijk Uitslag ploegen- wedstrijd Raad St. Annaland Eerste oesters naar buitenland Ds. Janssen deed intrede te Goes Grote deelname wandeltochten Standhouders waren tevreden Maandag 4 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 BRESKENS. De elementen, waarmede schipper J. Slis, van de reddingsboot President Wiersma steeds in zijn 38 jarige loopbaan heeft moeten kampen, speelden zaterdagmiddag tijdens zijn officiële afscheid van de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot het Redden van Schipbreukelingen een lelijk spelletje mee. Het was erg mistig en de gasten, de directie van de Maatschappij konden niet tijdig de oversteek VlissingenBreskens maken. De reddingsboot zorgde echter zelf voor uitkomst, en haalde de heren op in Vlissingen, zodat de plechtigheid, zij het dan bijna een uur later, toch kon beginnen. die opgeleid door de ouderen in staat is het reddingswerk op even bekwame wijze voort te zetten. De heer Murk Leis, president van de reddingsmaatscbappij, schetste de betekenis van Schipper Slis, de oudste in jaren, en ook degene die de meeste jaren (38) in dienst van de maatschap pij geweest is, voor het reddingswezen. In de gevaarlijkste omstandigheden, aldus de heer Leis, is schipper Slis er steeds op uitgetrokken. Hij heeft, vooral met de reddingsboot Fresident van Heel een aantal specta culaire reddingen op zijn naam ge bracht. Op het beruchte Noordenhoofd, buitengaats in Hoek van Holland, een van de gevaarlijkste plaatsen voor de scheepvaart, redde de schipper ruim 80 mensenlevens. Totaal heeft hij 378 mensen gered In 63 hulpverleningen. Na de overplaat sing na de oorlog van Slis naar Bres kens is het aantal spectaculaire red dingen belangrijk verminderd. Echter de taak te Breskens was, het bijstand verlenen aan de vissersvloot. Schipper Slis kwam, na dl jaren als opstapper te hebben meegewerkt aan het reddingswezen in mei 1923 in vaste dienst van de maatschappij. Oorspron kelijk was hij schipper van de stoom- reddingsboot de President Jan van Heel. Later schakelde de maatschappij over op motorboten en kreeg de schipper het commando van de „President Jan Leis". Voor zijn belangrijke werk mocht schipper Slis, die vergezeld was van zijn echtgenote, een groot aantal onder scheidingen ontvangen. Zo ontving hij al in 1928 de grote zilveren medaille van de maatschappij, in 1941, na de hulpverlening aan de Pritzen kwam daar de gesp, een zeer hoge, weinig uit gereikte onderscheiding, bij. In 1948 werd een onderscheiding uitgereikt voor de 25-jarige trouwe dienst, en in 1956 verwierf hij de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau. Onderscheidingen Hiernaast kreeg hij vier buitenlandse, hoge onderscheidingen, nadat schipper Slis buitenlandse schipbreukelingen vei lig aan land had weten te brengen. De meest belangrijke reddingen zijn o.m.: 5 okt. 1923 de Stuart Star, die in de mond van de Nieuwe Waterweg in ernstige moeilijkheden was geraakt. Op 5 oktober 49 mensen, 10 oktober 31 mensen. In de nacht van de 9e op de 10e maart 1925 was het de Soerakarta, die op het Noorderhoofd in nood was. 9 maart werden 30 mensen aan land ge bracht, 10 maart 10 mensen. Op 25 november 1928 werd tijdens een N.W.-storm met hevige regenbuien het Noorse ss. Christiaan Miehielsen van de ankers geslagen. Dit schip dreef snel naar de kust. Het vreog assistentie van de reddingsboot en van een sleepboot. Door het noodweer kon de sleepboot Ganges niet uitvaren, doch de red dingsboot slaagde er in buitengaats te komen, trots de enorm woeste zee. Het vereiste bovenmenselijke inspan ning om de reddingsboot dicht bij het schip te brengen, en verschillende ma len dreigde deze dan ook te pletteT te slaan. Een gedeelte van de bemanning hing bij de nadering van de reddings boot al in touwladders en touwen bui ten boord. De reddingsboot zelf werd verschillende malen tegen het schip ge slagen, en liep zware averij op. De te rugreis naar de haven was bijzonder moeilijk, doch men slaagde er in de haven te bereiken. Vierentwintig men sen waren aan wal gebracht, doch men had niet kunnen verhinderen, dat ver schillende opvarenden, waaronder de Nederlandse loods, verdronken. Zo gaat de rij reddingen door. Na de oorlog kreeg Slis, aldus de president van het redditigswezen, het wat gemak kelijker. Hij kreeg toen namelijk de ha ven van Breskens als thuishaven voor de reddingsboot aangewezen. Steeds stellen mensen hun leven in de waagschaal, om anderen die in moei lijkheden zijn gekomen bij te staan. De vele onderscheidingen die schip per Slis dan ook in de loop der jaren heeft gekregen, zijn wel verdiend. Hij is een goed zeeman, bekwaam en deskundig, in staat om op de meest kritieke ogenblikken goede leiding te geven, daarin steeds bijgestaan door een goede vakkundige bemanning, al dus de heer Murk Leis, die uitvoerig inging op de mens Slis, die een warm hart heeft. De oude garde, aldus de pre sident, verdwijnt langzamerhand, om plaats te maken voor de nieuwe garde, De president betrok mevrouw Slis in de hulde, en stelde dat zij in zwaar weer, als de reddingsboot weg was, steeds in angst moet hebben gezeten. Rapporten Burgemeester J. A. Eekhout, agent voor de reddingsmaatschappij bracht schipper Slis dank voor de goede me dewerking, en zijn deskundige uiteenzet tingen bij het opmaken van de rappor ten. Van die rapporten, aldus de burge meester heb ik nooit veel begrepen. Wel weet ik, dat Slis een flinke kerel is, hart heeft voor zijn werk, die in dienst van de maatschappij de vlag steeds heeft hoog gehouden. Burgemees ter J. A. Eekhout noemde mevrouw Slis de tweede schipper, die steeds de telefoonwacht had. Zeer prettige herinneringen bewaar de de burgemeester aan de goede sa menwerking. Hij bood als persoonlijk cadeau een grote kist sigaren aan. Als burgemeester sprekende bracht de heer Eekhout veel dank aan de schip per voor het bewaken van de vissers vloot. Voor de visserij van Breskens is het een enorme geruststelling, dat de red dingsboot in Breskens aanwezig is. Zo is al menig maal een schip, dat de netten in het roer had gekregen en af dreef door de reddingsboot zonder dat er ongelukken bij gebeurd waren tijdig binnengeloodst. De bemanning van de Fresident Wiersma, de reddingsboot van Bres kens, bood de schipper een fraai schil derwerk aan. Op het schilderij is de reddingsboot aangebracht, die in zwaar weer uitvaart. De gebruikers van de jachthaven bo den de schipper een prachtige botter in miniatuur aan, de Breskens 6, een zelfde soort schip als waarop de heer Slis gevaren heeft. Burgemeester J. A. Eekhout sprak ten slotte namens de schipper, die beter met het roer van zijn schip kan omgaan dan spreken, zijn hartelijke dank uit voor de waarderende woor den die zijn gesproken. Nog- geruime tijd bleef het gezelschap genodigden ge zellig bijeen. Links de scheidende kapitein, rechts de nieuwe kapitein. Overzicht Vlissingsche Nutsspaarbank VLISSINGEN. Over de maand augustus laat de Vlissingsche Nuts spaarbank een tegoed bij het begin zien van 23.632.803,92. Bij het einde is dat bedrag 23.947.239,65. Bij het hoofdkan toor werd, met inbegrip van het kan toor aan de Bonedijkestraat, ingelegd voor een bedrag van 834.606,08 en terugbetaald de som van 651.366,32 In Souburg werd ingelegd 87.775.42 en terugbetaald 46.290,19. In Goes be droegen die bedragen resp. 295.78o.14 en 242.380,99. in Wolphaartsdijk f 26.490,79 en 10.769,06. Op Noord-Be veland was dat 5.175,62 en 1.111,70, in Kapelle 19.010,80 en 21.276,06, in Terneuzen 39.333.39 en 32.401,16, m Zaamslag 3.414,75 en 1.706.- en ten slotte in Axel 12.524,33 en 7.251,84. THOLEN. Ter gelegenheid van het oester- en mosselfeest te Tholen zal de Thoolse wandelunie op zaterdag 9 sep tember enkele mooie wandelingen orga niseren. Er zal die dag een z.g. „Dij' kentocht" worden gelopen. Ook zal er een oriëntatierit worden gehouden voor auto's, motoren en scooters. In een tent op de haven zullen tegen geringe prijzen oesters en mosselen verkrijgbaar zijn. KOÜDEKERKE: - De motor- en auto club „De Zeeuwen" organiseerde zater dagavond een oriënteringsrit waarvan de start en finish bij hotel Walcheren waren. 23 brommers en 47 auto's en motoren startten in de dichte mist om te trachten de rit tot een goed einde te brengen. De voorzitter van M.A.C. „De Zeeu wen" de heer S. Jongepier vertelde ons dat de deelname aan deze rit gezien het slechte weer goed was te noemen. De huis-aan-huis-circulaire die in Bigge- kerke en Koudekerke was verspreid heeft beslist geholpen meende de heer Jongepier. Ook de deelname aan de stripleesrit, die niet verplicht was, viel mee. M.A.C. „De Zeeuwen" wil meer variatie in het rittenprogramma brengen. Reden waar om zaterdagavond ook weer een strip leesrit was uitgezet. Dit tweede deel van de rit was overigens meer bedoeld als oefenrit, alhoewel „De Zeeuwen" binnenkort wel een hele stripleesrit op het programma zullen zetten. De oriënteringsrit zat vol met listig heden en er waren verschillende deel nemers die of door de mist of door het parkoers strandden. De uitslag van de oriënteringsrit was als volgt: Bromfietsen: 1. A. J. v. Vliet, Souburg, 57 strafpunten. 2. J. v.d. Ber ge, Kloetinge, 62 strp. 3. Gakeer, Goes, 65 strp. 4. C. Adriaanse, Serooskerke, 73 strp. 5. P. J. Kodde, Nieuwland, 99 strp. 6. L. D. de Vlieger, Vlissingen, 104 strp. 7. H. A. Koster, Vlissingen, 106 strp. 8. J. Lalkens, Driewegen, 108 strp. 9. P. Cevaal, Serooskerke, 151 strp. 10 A. Geldof, St, Laurens, 152 strp. Motoren: 1. L. Boone, Serooskerke. 20 strp. 2. H. Geldof. Serooskerke, 55 strp. 3. A. Joosse, Middelburg, 58 strp. 4. C. Sinke, Serooskerke, 61 strp. 5. H. Goudswaard, M'burg. 86 strp. 6. J. Knopjes, Ovezande, 96 strp. 7. G. Taal, M'burg, 102 strp. 8. F. Crucq, Souburg, 114 strp. 9. P. J. Vermare, Ovezande, 147 strp. 10. H. S. Postma, Vlissingen, 150 strp. Auto's: 1. H. Geldof, Serooskerke, 13 strp. 2. H. Sies, M'burg, 18 strp. 3. H. A. Schipper, Oostkapelle, 20 strp. 4. J. Jorritsma, Vlissingen, 22 strp. 5. J. v. d. Kreeke, M'burg, 24 strp. 6 .W. Bos, Vlissingen, 52 strp, 7. Chr. Janse, Sou burg, 54 strp. 8. D. v.d. Linde, Vlissin gen, 56 strp. 9. D. C. Ketelaars, Vlis singen, 57 strp. 10. J. Knuist, Ovezande, 66 strp. Pechprijs: C. Dingemanse, Koudeker ke. Stripleesrit: Bromfietsen: 1. A, J. v. Vliet, Souburg, 16 strp. Motoren: 1. C. Sinke, Serooskerke, 2, strp. Auto's: 1. A. A. Knuijt, Vlissingen, 7 strp. VLISSINGEN. De Flandria-boot die zaterdag in Vlissingen was afgemeerd kon door de dichte mist niet meer te rugvaren naar Antwerpen. Aan boord bevonden zich bijna vierhonderd Belgen. In allerijl werd een aantal bussen ge huurd waarmee de gestrande zuiderbu ren in de loop van nog dezelfde dag naar de Belgische stad zijn terugge, bracht. Tegen wegdek geslingerd MIDDELBURG. In de Lange Delft kwam zaterdagavond een wielrijder in botsing met een auto. De fietser. W. W uit Sint Laurens, meende dat hij voor rang had op een auto die uit de Sint Janstraat links de Lange Delft in wilde rijden. De wielrijder werd tegen het wegdek geslingerd en moest met een auto thuisgebracht worden. De fiets werd vernield. WOLPHAARTSDIJK Kapelle scheen in haar eerste competitiewedstrijd in Wolphaartsdijk tegen de club van die naam in de eerste helft naar een rechtstreekse overwinning te gaan maar zakte in de tweede helft zo schrikbarend naar een bedenkelijk spelpeil dat de thuisclub in een eindspurt nog naar een ruime 63 zege toeging. Zoals gezegd was Kapelle in het begin veel sterker en beukte aldra gaten in de Wolphaartsdijkse veste. Na een kwartier ging Kousenmaker doeltreffend te werk en scoorde na een misverstand in de vijandelijke achterhoede 01. Voortref, felijk samenspelend overrompelde Ka pelle haar tegenstander en Kousenma ker maakte ook het tweede doelpunt na de keeper te hebben omspeeld. Wol phaartsdijk ging toen iets meer in de ajmval en allengs werd de strijd meer gèlijkopgaand. Een minuut voor rust schonk middenvoor Driessens de Wol phaartsdijkse supporters enige hoop door de achterstand terug te brengen tot 12. Na de rust bracht Driessens meteen met een felle schuiver de partijen op gelijke voet. Meteen waren de rollen om gedraaid. De thuisclub ging door en Ka pelle zakte op een opmerkelijke wijze af. A. Verstelle ondernam een solorush en het was 32. Een corner van Steenbak ker belandde meteen in het Kapelse doel en dat betekende 42. De fruitkwekers begingen fout op fout in de achterhoede en toen A. Verstelle de stand op 52 bracht was de strijd gestreden. Kousen maker met een kopbal en A. Verstelle waren verantwoordelijk voor de 63 eindstand. Door omstandigheden kon de tradi tionele lampionoptocht, die jaarlijks door de buurtvereniging Nieuw Middel burg op 31 augustus wordt gehouden, geen doorgang vinden op genoemde da tum en zal daarom dit jaar op donder dag 7 september 1961 worden gehouden. Aan de lampionoptocht wordt weer me dewerking verleend door het muziek korps Excelsior en de drumband van Achilles. Om acht uur vertrekt de stoet vanaf het Van Epenpark en de te vol gen route gaat door bijna alle straten van het rayon Nieuw Middelburg. De vereniging Het Groene Kruis te Colijnsplaat heeft in plaats van mej. H. Adriaanse, die per 1 juli jl. naar Hil versum is vertrokken, als wijkverpleeg ster benoemd mej. Van Esten te Rozen burg. Tot 1 sept. 1961 werd bij de spaar bank van de Coöp. Boerenleenbank Hoe- dekenskerke c.a. ingelegd 1.046.334,22; terugbetaald werd in dezelfde periode 875,284,13. Het saldo bedroeg op 1 sept. jl. 4.758.079,44. Er kwamen t.m. 31 aug. 91 nieuwe spaarders bij. De postduivenhoudersvereniging De Blauwe Doffer te Wolphaartsdijk hield een wedvlucht vanuit Vilvoorde^ De uit slag was: 1 en 3 P. A. van Loo, 2 Gebrs. Houtekamer, 4 Jac. Houteka mer. Gedurende de maand augustus wer den in het gemeentelijk badhuis te Wol phaartsdijk 598 baden genomen. Te Rotterdam slaagde dezer dagen de heer G. J. Eggebeen uit Wolphaarts dijk voor het brevet voor de textielhan del. De te Sint-Aiuiaiand gehouden extra collecte ten bate van de Kerkvoogdij leverde een bedrag van ruim 203,— op. Een prachtige collecte, waaruit weer eeps zeer duidelijk de offervaar digheid blijkt van de Hervormde ge meenteleden. OOSTKAPELLE. „Van Grieken en niet-Grieken, van wijzen en onwetenden ben ik een schuldenaar, vandaar mijn bereidheid om ook u het Evangelie te brengen". Met deze tekst uit Romeinen 1 vers 14 en 15 verbond ds. G. Gommer zich zondag in de avonddienst aan de Gereformeerde kerk van Oostkapelle. In de morgendienst was kandidaat Gommer in het ambt bevestigd door zijn schoonvader, dr. O. C. Broek-Roe, lofs uit Zuidlaren, die hiervoor als tekst Corinthe 5 vers 20 had gekozen. Het kerkgebouw was in beide diensten ge heel bezet. Ds. en mevrouw Gommer werden in hartelijke woorden toegespro, ken en welkom geheten door de vice- praeses van de kerkeraad, ouderling J. de Kam. Op zijn verzoek zong de ge meente de nieuwe herder en leraar psalm 119 vers 9 toe. Ds. S. van Wou- we uit Serooskerke verwelkomde de nieuwe predikant in de classis Middel, burg. Als consulent in de vakature van bijna een jaar sprak ds. F. van der Bom uit Domburg-Westkapelle zijn blijdschap over de komst van de nieuwe predikant uit. Namens de burgerlijke emeente voerde burgemeester F. G. Iprenger het woord, ook de beide wet houders waren aanwezig. Ds. E. R. O. Richard sprak namens de hervormde gemeente. Hij hoopte dat ds. Gommer zich zou inzetten om de ontstane ver bondenheid der beide gemeenten gestal te te geven. Namens de gereformeerde kerk van Zuidlaren, waar kandidaat Gommer twee jaar als hulpprediker werkte, .sprak ouderling G. Ibershof. Vele familieleden hadden de reis uit het hoge noorden gemaakt om deze blij de dag mee te maken. Ds. Gommer richtte zich in zijn dankwoord tot alle sprekers en inzonderheid tot zijn moe der, bevestiger en familie. Met het eerste vers van psalm 150 werd deze voor de Gereformeerde ge meente zo belangrijke dienst besloten. UTRECHT. Nu het niet waar schijnlijk is, dat de rust in Al-gerië op korte termijn zal zijn teruggekeerd, zullen ongeveer 270.000 Algerijnse vluch telingen weer in Tunesië en Marokko moeten overwinteren. De regeringen van deze landen kunnen niet veel voor hen doen. Voor hun dagelijks onder- houd zijn ze dan ook volledig afhanke lijk van internationale hulp. In hun vergadering van zaterdag hebben Depu- taten voor het Algemeen Diaconaal Bu reau van de Geref. Kerken besloten een deel van deze hulp te verzorgen. Er bestaat een nijpend tekort aan kle ding voor naar schatting 135.000 kinde ren. De meest efficiënte wijze om hier in te voorzien, is de aankoop van stof fen in Tunesië en Marokko, gevolgd door vervaardiging van de kleding ter plaatse. Het kleden van één kind kost gemiddeld 12,67. Door 25.340 ter be schikking te stellen, willen Deputaten 2000 kinderen van winterkleding voor zien. Met de vervaardiging zal snel be gonnen worden, opdat de kleren gereed kunnen zijn vóór de invallende winter, die vooral op de hoogvlakten bijzonder koud kan zijn. De Deputaten voor het Algemeen Dia conaal Bureau van de Geref. Kerken stelden verder ƒ10.000 ter beschikking van de Congo Protestant Relief Agen cy. Dit is de hulpverleningsorganisatie van de Congolese kerken, die de ver antwoordelijkheid heeft voor 30.000 vluch telingen uit Angola. In totaal bevinden zich al meer dan 150.000 Angolese vluchtelingen in de Congo. Aan de anderen wordt hulp ver leend door het Rode Kruis en r.k. hulp verleningsinstanties. TERNEUZEN. Zaterdagavond meerde het Nederlandse Rode Kruis- schip J. Henry Dunant aan de ponton van de Provinciale boot om een aantal chronische zieken uit Zeeuwsch-Vlaande- ren aan boord te nemen, die gedurende een week een reis zullen maken, met als doel Amsterdam. Zondagavond tussen vijf en zes uur gingen de 30 zieken scheep. Voor de eerste keer gingen er ditmaal ook vijf Belgische patiënten mee, dit dank zij een overeenkomst tussen het Nederland se en het Belgische Rode Kruis. Voor de" inscheping had het Juliana- ziekenhuis de ambulancewagen beschik baar gesteld. Mevrouw J. Verlinde- Maandag zorgde voor het goede verloop. Bromfietser verblind TERNEUZEN De heer W. E. de M. uit Axel, die met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de in aanleg zijnde invalsweg reed, werd door een uit de richting van de stad ikomende auto zoda nig verblind dat hij vanaf het rijwielpad in een 35 cm diepe uitkistin-g terecht kwam. Bij de valpartij werd de M. niet gewond, maar zijn bromfiets werd be schadigd. GOES. Binnen het uur zijn za terdag tijdens een dikke mist twee ongelukken gebeurd, waarbij zeven tien personen met zware en lichte verwondingen naar de beide Goese ziekenhuizen vervoerd moesten wor den. Omstreeks half twaalf botsten op de weg van Goes naar Wilhelmina- dorp twee bromfietsen op elkaar, waardoor vier personen gewond wer den en drie kwartier later kwamen op de rijksweg, vlakbij 's-Heer Hen- drikskinderen, twee autos' hardhan dig met elkaar in aanraking. Na dit ongeluk moesten niet minder dan dertien personen naar het ziekenhuis gebracht worden. Zes van hen wor den thans nog verpleegd. Het was zeer mistig toen op de weg Goes-Wilhelminadorp de bromfietser M. Z. uit Kamperland met op de duo C. A. B., eveneens uit Kamperland, die op weg waren naar huis, in botsing kwam met de bromfietser F. J. van D. uit Colijnsplaat met op de duo mej. J. H. de W. uit Goes. Van D. bracht zijn meisje naar huis. De botsing moet hard zijn aangekomen want alle betrokkenen liepen verwondingen op, die opname in het ziekenhuis noodzakelijk maakten. Drie personen konden later naar huis, maar Van D. moest achterblijven. Hij was zwaar gewond, maar van levens gevaar is geen sprake. Op de rijksweg bij Café De Oranje boom te 's-Heer Hendrikskinderen bots te om kwart over twaalf een personen auto met aan het stuur N. uit Lewedorp en rijdend in de richting Middelburg met een harde klap tegen een bestelau to, waarin tien personen waren geze ten. Uit de ravage na de botsing werden dertien gewonden gehaald, van wie en kele zwaar gekneusd waren. In de auto van N. zaten nog zijn beide dorpsgeno ten B. en T. In de Tilburgse auto zaten een vader en moeder met zes kinderen, die van hun vakantie uit Zoutelande te rugkeerden naar huis met daarnaast een chauffeur en een bijrijder. Vijf perso nen, onder wie de drie Zeeuwen, moes ten met zware verwondingen in het zie kenhuis achterblijven. De anderen kon den naar huis. Levensgevaar wordt met aanwezig geacht. De politie stelt een onderzoek m naar de oorzaak van de botsing. Van een onzer redacteuren UTRECHT De inzameling der ga ve i zoals de kerkcoliecten liturgisch wel worden aangeduid kan in de wekelijkse herhaling gemakkelijk tot sleur worden. Maar de kerkganger die het vertrouwde gebaar maakt naar het collectezakje, strekt zijn hand doel bewuster uit, naarmate hij zich meer betrokken voelt bij het bewuste project. Het gaat erom de gever werkelijk te in teresseren voor het gestelde doel. Dat kan gebeuren in een duidelijke aanbe veling van af de kansel, maar ook door een goede folder. Een recent onderzoek van het Algemeen Diaconaal Bureau van de Geref. Kerken geeft van dit laatste sprekende voorbeelden. In de Geref. kerken is dit jaar op of omstreeks 5 februari een collecte ge houden in het kader van de zg. „We reldhulpactie". Ter ondersteuning van deze inzameling, die voor het eerst op zo grote schaal werd gehouden, konden RILLAND-BATH. Zondagmiddag omstreeks drie uur is de Belg A. O. uit Ekeren in een stroomgat geraakt bij de hoek van Bath. Hij werd door een toe gesnelde jongeman gered en weer aan de kant gebracht. WESTKAPELLE. Op het strand tussen Zoutelande en Westkapelle is zondagmiddag omstreeks vijf uur bij afgaand water een rubberbootje met drie Duitse toeristen twee jongens en een meisje in de stroom terechtgekomen en afgedre ven. De heer J. Kleinepier die vlak achter de duinen woont werd ge waarschuwd en meldde telefonisch aan het loodswezen in Vlissingen en de rijkspolitie te Westkapelle wat er gebeurd was. Inmiddels was echter de stroom gekeerd en op dezelfde manier als zij waren afgedreven keerden de toeristen weer terug naar de kust. Ongeveer een uur na het uit de koers raken kwamen de Duitsers een eind verder weer aan de wal. Het loodswezen en de politie behoefden niet meer in actie te komen. de kerken gratis folders ontvangen van het Alg. Diaconaal Bureau. In de meeste provincies overtrof het zielental van de kerken die van de fol der gebruik maakten, verre dat van de kerken die zulks niet nodig vonden. Slechts twee provincies vormen hierop een grote uitzondering: Groningen en Zeeland. Maar dit zijn dan ook de ge bieden, die de laagste gemiddelde col lecte-opbrengst te zien geven.... Volgend jaar anders? De Zeeuwse kerken mét folder hadden een zielental van 12.498, die zónder folder een van 16.122. In de eerste ca tegorie was de collecte-opbrengst per ziel 0,84, in de laatste 0,50. Het ge middelde van de giften bood geen groot verschil: 0,06 in groep I, 0,07 in groep II. In het totaalbeeld van de provinciale opbrengsten van collecten en giften prijkt Utrecht bovenaan met een gemid delde van 1,35 per ziel. Hekkesluiter Groningen komt tot de helft van dit be- darag: ƒ0,68, Zeeland haalt nog net iets meer: 0,71. Utrecht wordt gevolgd door Noord- Brabant-Limburg 1,20), Gelderland (ƒ1,13), Noord-Holland (ƒ1,12), Overijs sel (ƒ1,04), Zuid-Holland (ƒ1,01), Fries land (ƒ0,93) en Drente (ƒ0,75). De opzet van de folder van het Alg. Diaconaal Bureau was primair: een Bijbels getuigenis te geven over het wereldwijde helpen van de naaste-in nood. Hierdoor zou meer mééléven kunnen ontstaan, want de Wereld hulpactie kan met offervaardigheid alleen niet functioneren. Nog afge zien van de financiële resultaten zul len de kerken zich volgend jaar dan ook serieus dienen af te vragen, of zij het wel kunnen stellen zonder de dui delijke confrontatie met de opdracht tot barmhartigheid, die een goede fol der kan geven. Het gaat om preken met de daad. Iets waarin we echt nog niet volleerd zijn.... Overigens moet gezegd worden, dat de Geref. Kerken met deze eerste lan delijke collecte voor de Wereldhulpactie uitstekend voor den dag gekomen zijn. Aan collecten en giften werd in totaal 764,572 bijeengebracht. Over het ge. heel genomen betekent dit een gemid delde van 1 per ziel. GOES. In de wedstrijd van het Z.K.B.-twaalftal zaterdagmid dag te Goes tegen het vertegen woordigend twaalftal van de Dordtse Korfbalbond zijn de Zeeu wen andermaal ongeslagen geble ven. Dit Z.K.B.-twaaltal is wel het sterkste team, dat tot nu toe in het veld is gekomen. Het paart een goede techniek aan een zeer hoog tempo terwijl ook de conditie van speelsters en spelers uitstekend is. De juniores van de Z.K.B. daaren tegen konden het bij lange na niet bolwerken tegen de Dordtse jeugd. De wedstrijd van het seniorenteam van de Z.K.B. tegen de DKB had voor al in de eerste helft een merkwaardig verloop. Nog voordat een enkele Zeeuw de bal had aangeraakt wisten de Dord- tenaren door Dicky Morks een 0—1 voorsprong te nemen. Daarna ontwik kelde zich een spel waarbij de Zeeuwen een steeds groter wordend overwicht kregen. Het aanvalsvak met Chr. Francke c.s. kreeg dan ook tal van ge droomde kansen doch bal na bal sprong van de rand van de korf af. Ook Joke Tange had haar anders zo zuive re schot niet bij zich. De Dordtse aan vallen hadden weinig om het lijf. Men zocht het steeds in verre schoten en hoewel zeer tegen de verhouding in had een van deze schoten succes (02). De tweede Zeeuwse aanval kreeg zo mo gelijk een nog groter overwicht. Talrij ke snelle rushes van Jaap Karman en de aalgladde Marga Wolf van Animo SOUBURG. Onder bij uitstek gun stige weersomstandigheden werd zater dag in Souburg „de ring gereden". Er was een goede belangstelling voor de strijd, waarin 41 beurten werden ge maakt. De uitslag was: 1. M. Janse 30; 2. P. de Visser 26: 3. A. W. Bakker 24; 4. T. Bosselaar 23; 5, J. Koole 23: 6. M. Hamelink 22; 7. M. Fi- lius 21; 8. K. Janse 20; 9. D. van Eijke- ren 20; ,10. J. Barendse 20; 1,1. J. Melse Jz. 20; 12. R. Geljon 19; 43. J. Joziasse 15; ,14. I. Ovaa 14; 15. B. van der Kreeke 13; 16. J, Hamelink 12; 17. C. Joziasse 10; 18. P. Berrevoets 9; ,19. L. Jobse 9; 20. C. Hoge- steger 8. Prijs voor meeste voigringen: M. Janse. Follepelt B. van der Kreeke. brachten deze spelers vrij voor de korf maar zonder succes. Bij een van deze felle doorbraken van Jaap Karman raakte deze speler geblesseerd en moest zich laten vervangen door Rinus Steen hard. Een toegekende strafworp werd door David van Soelen in de 40ste mi nuut gemist terwijl ook Corrie van Dij ke even daarvoor ditzelfde had gepres teerd. De Zeeuwen bleven, aangemoedigd door een groot aantal toeschouwers, steeds aandringen en eindelijk kon Van Soelen in de 43ste minuut het eerste Zeeuwse doelpunt aantekenen (12). Nog voor de thee trof echter een van Dordts schot andermaal doei (13), waarna Leni Smit echter onmiddellijk nadat zij in de aanval kwam de ach terstand weer verkleinde tot 23. Betere techniek Na de hervatting werd het echter al spoedig duidelijk, dat de grotere snel heid en de betere techniek van de ZKB-ers hen toch naar de zege zou lei den. Eerst was het Herman Heupper- man, die zijn tegenstander finaal uit positie speelde en de partijen weer op gelijke voet bracht. Chris Francke zorg de hierop voor 43 maar nog gaven de D.K.B.-ers het niet op en het was v. d, Rest, die onmiddellijk na de uitworp er weer 44 van maakte. Hiena kwam er echter een ommekeer in de verhouding. Met een uiterst mooi doelpunt zorgde Van Soelen opnieuw voor een voorsprong (51) in de 22e minuut gevolgd door een uitgekookt doelpuntje van Rinus Steenhard (6—4). In de slotfase van de wedstrijd liet Le- nie Smit nog even duidelijk uitkomen, dat haar verkiezing in het Nederlands Zaterdagtwaalftal niet ten onrechte heeft plaats gehad want met twee snel le doorbraken, waarop haar tegenstand ster geen enkel verweer had, bracht zij de eindstand op 81. De ZKB-juniores, gestoken in frisse groene shirts, hebben het tegen de Dordtse jeugd slechts de eerste speel- helft kunnen bolwerken. In deze fase ging de strijd gelijk op en hoewel Dor drecht reeds in de tiende minuut de lei ding nam was er toen nog van alles mogelijk. Al spoedig bleek echter, dat de Dordtse jongeren een buitengewoon harde verdediging bezaten die niet al tijd even fair te werk ging. Een serie strafworpen was hiervan het gevolg; de Zeeuwen misten er voor rust drie! Meer en meer ging het spel onder deze hard heid lijden. De Zeeuwse jeugd had er moeite mee maar ook scheidsrechter Piek, die aan de lopende band verma ningen uitdeelde. Bij de rust was de stand 13 maar na de hervatting leg de de DKB er nog een schepje op en zonder veel moeite kon zij de eindstand bepalen op 134. Het Zeeuwse junioren team had invallers voor Lenneke Brug- geman en Frida Zeilmaker die werden vervangen door Ella Flipse van Elto en Hanny de Jonge van Luctor. Advertentie MUNHARDT U raakt pijn en pijntjes kwijt. ?o et WOLFAARTSDIJK. De commissa ris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal op maandag 25 septem ber a.s. des middags om half drie het nieuwe prot.-chr. bejaardentehuis „Nieuw Zorgvliedt" te Wolfaartsdijk of ficieel openen. Bij deze plechtigheid zal o.m. ook aanwezig zijn de heer W. J. A. H. van Berkel, adviseur van het Nat, Rampenfonds, welk fonds een belangrij ke bijdrage heeft geschonken in de tot standkoming van het fraaie bouwwerk. KORTGENE. De samenwerkende landbouworganisaties op Noord-Beveland organiseerden zaterdag in Kortgene een ploegwedstrijd, waarvan de uitslag als volgt luidt; 1. P. de Looff, Geersdijk, 89 pt (definitief bezit van wisselbeker), 2. Th. Boud-elink, Geersdijk 79,5 pt, 3. W. Markusse, Geersdijk 76,5 pt, 4. F. Dees, Wissen-kerke 74,5 pt, 5. J. Verdonk, Kats 72 pt, 6. R. v. d. Maas, Wissen- kerke 71,5 pt, 7. A. Bakker, Kamper land 62 pt, 8. J. Kouw-er, Kamperland 61 pt, 9. N. H. Filius, Kamperland 60 pt. De prijzen werden uitgereikt -door de heer P. de Putter. ST.-ANNALAND. De raad der ge meente Sint-Annaland hoopt woensdag 6 september a.s. bijeen te komen in al gemene vergadering des morgens om 10 uur op het nieuwe gemeentehuis aan de Bierensstraat. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Wijziging be zoldigingsverordening, wijziging begro ting 1961, aanbieding begroting 1962, schadevergoeding „Cavetho", reorgani satie centrale dienst „Noord-Zeeland", afrekening vergoedingen bijzondere kleuterschool over 1956, aankoop krot woning Nieuwstraat 28a, benoeming le- Vft? a<*viescommissie woonruimtewet 1947, verpachting moestuinen, aankoop stofzuiger openbare lagereschool, wijzi« ging verordening rioolbelasting. YERSEKE. De eerste oesters voor consumptie zijn reeds naar het buiten land verzonden. De primeur voor deze zending krijgt steeds de Leipziger Messe. Meerdere bedrijven hebben in tussen de eerste oesters gevist en klaar gemaakt voor de verzending. Volgende week begint nl. de export. De groei is niet veel, maar de kwaliteit valt erg mee. GOES. Na in de morgendienst be vestigd te zijn door ds. C. Lans uit Am- sterdam-west met de tekstwoorden psalm 103 vers 7 en psalm 105 vers 1 heeft ds. W. Janssen, gekomen uit Rek ken (Gelderland) zondagmiddag in een geheel gevulde Magdalenakerk zijn in trede gedaan als predikant bij de Her vormde gemeente te Goes. Hij gaat de vacature vervullen van ds. J. W. Coen- raad, die naar Den Haag vertrokken is. Ds. Janssen had als tekst gekozen voor zijn intreepreek Ezechiel 47 vers 9. Na de dienst sprak ds. C. Metselaar hartelijke woorden van welkom namens kerkeraad en gemeente. Op zijn verzoek werd de nieuwe predikant toegezongen gezang 259 vers 3. Des avonds werd in de hal van de Margrietschool een begroetings avond gehouden voor kerkelijke en gemeente lijke autoriteiten. Tevens was er gele genheid om met de nieuwe predikant kennis te maken. GOES. Voor de tweede maal wer den zaterdag de V.V.V.-P.Z.C.-wandel tochten gehouden. De deelname was gro ter dan vorig jaar: ruim 100 wandelaars meer. Niet minder dan 993 tippelaars gingen zaterdagmiddag van start met de muziek van „Hosanna" uit Goes en de Oranjegarde uit Klundert om door het fraaie Zuid-Bevelandse land 25, 15, 10 of 5 kilometer te lopen. Het was uitstekend wandelweer, soms was het wel wat warm, maar de wan delaars bleken uit het goede hout te zijn gesneden. Er waren geen uitvallers. De blaren echter speelden vele wandelaars parten. Maar dank zij de goede zorgen van de E.H.B.O.-ers uit Goes werd ook deze „handicap" goed doorstaan. Vooral in hotel Smits te Wemeldinge, waar de rustpauze was van de 25 km-wande- laars, werd menige blaar doorgeprikt. Het is een zeer geslaagde wandeltocht geworden. Naar het oordeel van de jury waren met name de groepen keurig ver zorgd, wat de kledij betreft. Bij de individuelen was dit beslist voor ver betering vatbaar. Iedere deelnemer(ster) kreeg na het volbrengen van de tocht een herinneringsmedaille mee naar huis. In de „Prins van Oranje" werden des avonds de prijzen uitgereikt. De voor naamste uitslagen waren: 5 km: 1. C.W.V.O. Souburg, 2. W.S.V. Axel. 3. Astrow Souburg, 10 km: 1. Jong Sport- lust Hansweert, 2. C.W.V.O. Souburg. 3. 0.1. school Oostburg, 15 km: 1. C.W.V.O. Souburg, 2 Oranjegarde Klundert, 3. W.S.V. Emma Axel (na loting), 25 km: 1. Oranjegarde Klundert. 2. W.S.V. Em ma Axel, 3. W.S.V. Vlug Bergen op Zoom. De prijs voor de verstkomende groep ging naar Oranje Garde in Klun dert. TERNEUZEN. Hoewel de bevol king van Terneuzen in een korte tijd geweldig is toegenomen, heeft de mid denstand dit tempo kunnen bijhouden, al stelde dit hoge eisen aan haar. Niet alleen dat de Terneuzense winkeliers met hun tijd meegaan maar ze zijn deze zelfs wat vooruit. Dit getuigde de grote middenstandstentoonstelling, die zaterdag 26 augustus door burgemees ter mr. H. Rijpstra officieel werd ge opend en die zaterdag 2 september met grote muzikale festiviteiten werd geslo ten. Het aantal bezoekers aan deze ten toonstelling was minder dan het aantal dat de tentoonstelling van vijf jaar ge leden bezocht, maar de standhouders zijn over de bereikte resultaten ten vol le tevreden. Nu konden zij meer aan dacht besteden aan de geïnteresseerde bezoekers, waardoor er goede zaken konden worden gedaan. Zo sprak de directeur van de Be schuttende Werkplaats voor Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer P. Dinge manse, zijn voldoening erover uit dat door de aanwezigheid van een stand van zijn werkplaats reeds veel werk hiervoor is toegezegd. Op de markt werd er zaterdagmiddag, nadat er een muzikale rondwandeling door de stad was gemaakt, een mu ziekfeest gegeven, waar zeven drum bands, tamboer- en pijperkorpsen kamp ten. In de wedstrijd werd Vlissingen eerste, 2. Goes, 3. Terneuzen, 4. Oost burg, 5. Hulst, 6. Yzendijke. 7. Bres kens. In de show was het Goes die met de eerste prijs ging strijken, 2. Vlissin gen, 3. Terneuzen, 4. Yzendijke, 5. Breskens, 6. Hulst, 7. Oostburg. Na af loop van de wedstrijden reikte burge meester mr. H. Rijpstra op de muziek- kiosk aan de winnaars de prijzen uit. Tot slot van de tentoonstellingsweek werd er een grote show en taptoe gege ven op het terrein aan de watertoren Hieraan werkten mee: de Koninklijke Stedelijke Harmonie uit Hulst; Eupho- ma uit Goes; Scheldegalm, uit Hans- weert; St. Cecilia, uit Vlissingen en de Harmonie Terneuzen. Jammer genoeg gooide de dichte mist het spreekwoorde lijke roet in het eten, omdat van de tal- rijke toeschouwers velen het fraaie van de taptoe niet konden zien. Terneuzen, de grootste gemeente van Zeeuwsch- Vla anderen, kan op een geslaagde ten toonstellingsweek terugzien. Met brommer gevallen VLISSINGEN. De bromfietsbestuur der J. S uit Vlissingen is in de nach' van zaterdag op zondag in de Dijkstraa' met zijn brommer tegen de stoeprand gereden en gevallen. J. S. moest met een hoofdwond en een lichte hersen- schudding in het Sint-Joseph ziekenhuii worden opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3