Raad Vlissingen akkoord aandelen- N.V. Britannia met verhog kapitaal mg Raad Vlissingen verontwaardigd ELK DORP ZIJN EIGEN NAMEN Toonkunstenaarsraad wil muziekonderwijs beschermen wapen-feiten NA UITGEBREIDE DISCUSSIE Kamerbezetting weer redelijk MOTIE UNANIEM AANVAARD Koninklijke onderscheiding voor jubilerende mej. Wolse Publiek vrijwaren voor „beunhazerij" Colleg e: ,Elk hotel heeft aanloopperiode nodig Over koerswijziging minister inzake de herindeling REEDS 20 JAAR Krediet van zeven ton voor bouw sociale werkplaats Benelux-vlootdagen in Antwerpen Bronzen medaille voor 35 jaar serveren w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histORie Ter dorp Hartelijke huldiging in Kortgene ENORME SOCIALE EN GEOGRAFISCHE SPREIDING Advertenties Onderwijzeressen zeggen Serooskerke vaarwel Raad Souburg bijeen Bijnamen Nieuwe medewerker van het E.T.I. Bestelauto in de sloot Zaterdag 2 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S VLISSINGEN. Terwijl de zon brandde op de met rode gordijnen afgedekte vensters van de raadszaal besloot de Vlissingse gemeente raad gistermiddag na een uitgebreide discussie unaniem er in begin sel mee in te stemmen dat het aandelenkapitaal der N.V. Grand Ho tel Britannia verhoogd wordt met 200.000 gulden tot 500.000 gulden voor wat betreft de prioriteitsaandelen en met 200.000 tot 400.000 gul den voor wat de gewone aandelen aangaat. B. en W. werden daarbij gemachtigd in eventuele vergaderingen van houders van prioriteits aandelen en van gewone aandelen van de N.V. te stemmen voor een voorstel tot deze verhoging van het statuair kapitaal. In een vergroot aandelenkapitaal zal met 140 nieuwe prioriteitsaandelen van 1000 gul den deelgenomen worden, o.m. onder de voorwaarden dat de raad van commissarissen der vennootschap met nog een vertegenwoordi ger der gemeente Vlissingen wordt uitgebreid en aan de gemeente aan het eind van elk kwartaal een door de directie van de N.V. Grand Hotel Britannia opgemaakt exploitatie-overzicht wordt verstrekt. Het college van B. en W. had de raad gevraagd om voorlopig geheimhouding van de inhoud van een toegezonden accountantsrapport, welke vertrouwelijk' heid gisteren niet opgeheven werd, on danks bezwaren van verscheidene raads leden. De heer S. J. Adriaanse (kvp) bijvoorbeeld kon zich maar moeilijk met die geheimhouding verenigen. Wij hadden over dit ingewikkelde rapport graag nog deskundig advies ingewonnen, merkte hij op, nu tasten we eigenlijk een beetje blindelings in het rond. Te optimistisch De grootste grieven tegen het voorstel zoals het daar lag kwamen uit de mond van de heer E. T. Oosterhout (vvd). Hij was het enige raadslid dat het voorstel nagenoeg over de gehele linie bestreed. Reeds zes jaar lang, betoogde hij, wordt de raad geconfronteerd met een te opti mistische voorstelling aangaande Britan nia van de zijde van het college. Elke keer lopen de zaken echter weer anders dan men zich had voorgesteld. Steeds weer Is er geld nodig om de exploitatie voort te zetten. Twee jaar geleden reeds voorspelde hij de tekorten die nu in het voorstel genoemd worden. HQ betreurde dat B. en W. niet meer aandacht aan zQn woorden hadden geschonken. De heer Oosterhuis vond dat B. en W. een weg inslaan die de meeste risico's biedt. Kortom, hij vond het voorstel en ook het accountantsrapport veel te optimistisch gesteld. Over twee jaar is het kapitaal weer ingeteerd, zei hij. Ook de heer J. J. Kempe (arbeid) ver weet het college teveel optimsme. In de naaste toekomst kunnen we misschien weer een dergelijk voorstel verwachten. Dat zou niet zo erg zijn indien we wisten over een aantal jaren „uit de brand" te zijn, maar daar ziet het althans op dit moment niet naar uit. Hij informeerde nog of er een mogelijkheid bestond dat een tweede aandeelhouder een bod op alle aandelen zou doen. Een andere toon liet de heer H. v. Rooyen (chu) horen. Hij verklaarde wel optimistisch te zijn. Zich baserende op de huidige econo mische situatie geloofde het chr. hist, raadslid dat er voor Britannia nog wel mogelijkheden lagen, niet voor winst voorlopig, maar wel voor een sluitende exploitatie. Representatief Britannia is representatief voor Vlissingen, meende de heer Van Rooyen. Ér moeten dan ook maat regelen genomen worden, hoe dan ook. Bovendien zit de gemeente een maal in het schuitje, zij moet nu blij ven varen. Zich terugtrekken zou funeste gevolgen kunnen hebben. Overigens geloofde de heer Van Rooyen dat de gemeente Vlissingen op de lange duur geen aandeelhoud ster van de N.V. Grand Hotel Brit- tannia moet blijven. Het exploietren van een hotel-restaurant is per slot van rekening toch geen overheidstaak. Zijn geestverwant de heer P. Bikker sprak in soörtgelijke trant. Het rapport heeft de richting aangegeven en ons een zeker houvast gegeven. Burgemeester rar. B. Kolff schetste in zijn antwoord de achtergrond van de gemeentelijke interesse. De gemeente Vlissingen „zit" reeds sinds 1940 in dit hotel met enkele particuliere maatschappijen. De raads leden zijn er volgens de raadsvoorzitter toch wel van verzekerd dat hier nog een taak voor de gemeente Vlissingen ligt, waarbij niet in de laatste plaats ge dacht moet worden aan de zich in het Britannia-complex bevindende schouw burg. Hij erkende niet gelwedig enthousiast en optimistisch te zijn over de gang van zaken omtrent dit hotel, maar meende toch dat B. en W. de juiste (en zoals wethouder VV. Poppe later zei voorzich tigste) gekozen hadden. Een gematigd optimisme is dan ook wel gerechtvaar digd. De burgemeester herinnerde er aan dat de enige manier om de N.V. echt leven in te blazen was de bouw van een hotel. Helaas is de hotelkamerbezetting in het tweede halfjaar van 1960 achter gebleven bij de verwachtingen (onge veer een derde). Maar het hotel heeft een aanlooptijd nodig. Dit jaar is de bezetting echter redelijk, terwijl de om- zetverhoging wel degelijk aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Daar staat echter tegenover dat de lasten meer gestegen zijn dan was begroot. De heer Kolff deelde nog mee dat na aan neming van het voorstel de gemeente 40 pet van de aandelen van de N.V. Grand Hotel Brittannia zou bezitten. Aanloopperiode Wethouder Poppe voegde hieraan toe dat elk hotel een aanloopperiode nodig heeft vaar ongeveer vjjf jaar om op volle toeren te kunnen draaien. We zitten nu in de moeilijkste tijd. Hij meende echter dat dat fatalisme in dezen uit den boze was. In tweede instantie waarschuwde de heer Oosterhuis nog voor een tweede aandeelhouder die altijd op de eigen be langen uit is. Buurgemeester Kolff zei ten slotte nog niet te geloven dat een andere aandeelhouder een bod op alle aandelen zou doen. Waarna de raad met het voorstel akkoord ging. VLISSINGEN. De gemeenteraad van Vlissingen heeft gisteren bij de aanvang van de raadsvergadering een motie aanvaard, waarin hij met grote verontrusting en verontwaardiging kennis neemt van de plotselinge wijziging in het terzake door de minister van binnen landse zaken tot dusver ingenomen standpunt met betrekking tot de gemeentelijke herindeling van Walcheren. De raad schaarde zich, het geen ook in de motie tot uiting kwam, volledig achter de door burge meester mr. B. Kolff onmiddellijk na de opening van de vergadering afgelegde verklaring. De raad spreekt in de motie het vertrouwen uit dat b. en w. alle stappen zullen doen welke naar hun mening ertoe kunnen leiden dat deze zaak alsnog in voor Vlissingen goede banen wordt gebracht. De raad aanvaardde de door burgemeester Kolff krachtig aanbevolen motie met algemene stemmen. De motie zal ter kennis gebracht worden van de minister van binnenlandse zaken, de leden der Staten-Generaal en het college van Gedeputeerde Staten. Zoals hekend heeft minister Xoxopeus het ontwerp-voorstei tot herindeling van Walcheren aan Gedeputeerde Staten te ruggezonden en daarbij meegedeeld dat het ontwerp in deze vorm geen meerder heid zal behalen in de Tweede Kamer. De bewindsman zou het ontwerp o.m. zodanig gewijzigd willen zien dat do ge meente Oost- en West-Souburg gehand haafd blijft. Burgemeester Kolff noemde het ver wezenlijken van de herindelingsplannen zoals zij daar tot voor kort lagen, een levensbelang. Sprekende namens het ge hele college gaf de raadsvoorzitter uiting aan zijn grote teleurstelling dat de plan nen tot uitbreiding van het grondgebied van Vlissingen thans opnieuw uitstel on dervinden nadat de gemeente reeds twinig jaar pogingen in het werk heeft gesteld om tot expansie te geraken. Geen grond meer Binnen de grenzen van Vlissingen is, aldus burgemeester Kolff, geen grond meer voor verkoop ten behoeve van. de bouw van woningen beschikbaar, niet voor woningwetwoningen en niet voor particuliere huizen. Een dergelijke toe stand behoeft voor een stil stadje waar niemand wenst te bouwen of zich te ves tigen, geen bezwaar te zijn. Voor een springlevende stad als Vlissingen, waar velen dit wensen te doen, is dit funest. Om een voorbeeld te noemen: voor lang niet alle gegadigden in Paauwenburg is bouwgrond beschikbaar. Verontwaardigd was over de koerswijziging de heer Kolff in de richting van een zelfstandig laten van de ge meente Oost- en West-Souburg. De voor zitter bracht in herinnering hoe Souburg juist gelegen is in een gebied dat van vitaal belang voor het geheel genoemd kan worden. Souburg zal van die ligging volgens de raadsvoorzitter nog meer ten nadele van Vlissingen profiteren wan neer de arbeiders in het Zuid-Sloe op niet te lange afstand om een woning vragen. De burgemeester herinnerde er ook aan hoe ten s-lotte de door Middelburg en Vlissingen ontwikkelde dubbelstad-ge dachte ervan uitgaat, dat deze beide steden in de strook die thans deel uit- Raad Vlissingen- VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen heeft gisteren een krediet van 700.000 gulden verleend ten behoeve van de bouw van een nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats aan de Edisonweg. Alle raadsleden juichten dit voorstel toe. Ook voteerde de raad een krediet van 15.000 gulden voor het doen opmaken van een bouwplan voor een nieuw politie bureau of voor de verbouwing van een bestaand gebouw tot politiebureau. Wat dit laatste aangaat wordt gedacht aan het Burger Weeshuis. Naar aanleiding van vragen van de raadsleden P. Bikker (c.h.u.) en J. J. Kempe (arbeid) verklaarde wethouder F. G. Smit dat een onderzoek wordt inge steld in hoeverre een bestaand gebouw kan worden omgebouwd tot huisvesting voor de politie. Indien dit laatste piet mogelijk is zal een plan voor een nieuw politiebureau ingediend moeten worden. B. en W- zijn inmiddels druk doende het Burger Weeshuis ,,in handen" te krijgen. De raad besloot tot het pachten van de dijken rond de spuiboezem. De heer R. J. Jansen (v.v.d.) informeerde naar de mogelijkheid wandelpaden en beplanting te doen aanbrengen. Wethouder Smit zei toe dit laatste te zullen bekijken. Daarbij is wel de goedkeuring van de polder Wal cheren nodig, vulde de voorzitter aan. In de rondvraag vroeg de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) de aandacht van B. en W. voor de Middelburgse plannen een tweede brug over het kanaal te bouwen. Het verkeer dat nu de Stationsbrug pas seert komt voor een belangrijk deel uit Vlissingen, merkte hü op. Het liberale raadslid vroeg zich dan ook af of het niet veel beter (voor Vlissingen) was om te proberen haast te zetten achter de nieuw geprojecteerde weg van Vlissingen naar Nieuwland. De burgemeester, mr. B. Kolff, onder schreef de langzamerhand onhoudbare toestand bij de Middelburgse Stations- brug en zei toe van de kant van B. en W. nog eens met betrekking tot de nieuwe weg op spoed aan te dnngen. De Cefa Middelburg en omstreken zal op woensdag 6 september 's avonds om acht uur in het City-theater de ko mische film „Zij leren het nooit" voor haar leden vertonen. Bij de rijkspostspaarbank van Ka- pelle werd deze maand 27.480,40 inge legd en 18.678,58 terugbetaald. Acht nieuwe boekjes werden uitgegeven. De heer M. Boone te Koudekerke slaagde voor het middenstandsdiploma. De heer M. de Regt, oudste inwoner van Colijnsplaat, vierde dezer dagen zijn 97e verjaardag. maakt van de gemeente Oost- en West- Souburg gemeenschappelijke voorzienin gen zullen kunnen treffen. Deze zouden alleen te realiseren zijn ten koste van Middelburg en Vlissingen en ten voorde le van de derde gemeente. Dit te ver wachten is volgens de heer Kolff niet anders dan een hersenschim. In de lucht Helaas moeten wij konstateren, aldus de raadsvoorzitter, dat de minister het blijkbaar voor zijn rekening neemt dat een harmonische ontwikkeling verstoord zal worden en de dubbelstad-gedachte, die algemeen toejuiching en waardering ontvangen heeft, volkomen in de lucht komt te hangen. Dat hier niet slechts lokale of Zeeuwse belangen maar natio nale belangen op het spel staan, is de minister blijkbaar ontgaan, merkte de heer Kolff op. De heer E. de Friester (Arbeid) ver wonderde zich erover dat de bij de her indeling betrokken gemeenten taal noch teken hebben gehoord. „Wij hebben het evenals B. en W. uit de pers moeten lezen". Hij stelde voor een motie in te dienen. De heer H. v. Rooyen (CHU) sprak van een „tragedie". De minister zal in de toekomst deze beslissing zeker betreuren. Een zelfstandig Souburg vormt een belemmering voor een verde re ontwikkeling. De heer H. B. J. Knoop (WD) sprak zelfs van een „ramp" voor Vlissingen. De minister spreekt van de niet-haal- baarheid van het ontwerp. Het liberale raadslid zou de motieven van de meer derheid van de volksvertegenwoordiging dan wel eens willen weten. „Zij is er op normale wijze niet aan te pas geko men" antwoordde de voorzitter. Nadat de vergadering korte tijd geschorst was aanvaardde de raad de motie. Van 8 tot 11 september VLISSINGEN. Ter versteviging van de Beneluxgedachte ligt het in het voornemen onder meer periodiek geza menlijke Nederlands-Belgische vlootda gen te houden. De eerste maritieme manifestatie van dien aard zal plaats vinden te Antwerpen van 8 tot 11 sep tember a.s. Voor deze gelegenheid zal een Ne derlands-Belgisch smaldeel, onder bevel van commandeur J. A. Bientjes van de Koninklijke marine, de haven van Ant werpen gedurende bovengenoemde da gen bezoeken. De Belgische zeemacht zal in dit smaldeel vertegenwoordigd zijn door Zr. Ms. fregat „De Brouwer" en Zr. Ms. oceaan-mijnenvegers „Artevelde" en „Van Haverbeeke". De Koninklijke marine neemt deel met Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" en Hr. Ms. on- derzeebootja-gers „Rotterdam" en „Friesland". Tijdens deze marine-Beneluxdagen zul len gezamenlijke kransen worden ge legd, respectievelijk bij het monument van de onfbekende soldaat te Brussel en het monument van gevallen zeelieden te Antwerpen. Op zondag 10 september zal een hoogmis in de Antwerpse kathedraal worden gecelebreerd en een protestant se kerkdienst worden gehouden aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën". Tevens zullen er sportevenementen plaats vinden. De Marinierskapel der Koninklijke marine, welke aan deze Marine-Bene luxdagen deelneemt, zal ondermeer een taptoe uitvoeren in combinatie met de Belgische marinekapel. ARNEMUIDEN. Gisteravond speld de burgemeester A. Hack van Arne- muiden ten huize van mevr. J. Theune- Siereveld haar de bronzen medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau op de borst. Dit gebeurde in te genwoordigheid van een kleine groep ge nodigden, waaronder B. en W. van Ar- nemuiden. Mevrouw Theune is name lijk 35 jaar haar beroep van serveer ster bij café Juliana in Middelburg trouw gebleven. Haar beide werkgevers die zij al die tijd heeft meegemaakt, de heren L. Verhage en Verhoeven, wa ren eveneens aanwezig. door L van Wallenburg Hier volgt het laatste artikel over namen. Het was niet mijn bedoeling om vier artikelen er over te schrijven, maar eerlijk gezegd kon ik niet goed aan het eind raken. Er is zoveel over te vertellen. Dat zult u wel begrij pen als u weet dat de oud-Zeeuw dr. P. J. Meertens een boekje heeft geschreven over de Zeeuwse familienamen. En dan heeft hij ook nog wel eens iets vergeten. Soms kan het gebeuren dat je een naam hoort en dadelijk zegt: o, die zal wel van dat dorp komen. Vooral wat -be treft de dorpen w,aar men di-kwijls „on der elkaar" trouwde. De bekendste voor beelden zijn wel Westkapelle en Arne- muiden. In Westkapelle heet ongeveer het vierde deel der -bevolking Minder- houd(t). Dan volgen Huiibregtse, Roelse, Lievense, Cijsouw. Pouwelse, Van Sig- hem, Verhulst, Faasse. Dat wil natuur lijk niet zeggen dat deze namen ook -bui ten dit dijkdorp niet voorkomen, maar hier zijn ze overwegend. En zullen de niet-Westkappelaars die zulke specifiek Westkappelse namen dragen er oorspron kelijk niet vandaan komen? In Arne. muiden is het al evenzo: daar heet bij na iedereen Van Belzen, De Nooyer, v. d. Gruyter, Schroevers, v.d. Ketterij, Marteijn of Siereveld. Deze twee plaat sen zijn wel sprekende voorbeelden, maar ook and-ere dorpen hebben elk wel een typische naam, die veel in die plaat een typische naam, die veel in die plaats voorkomt. Grijpskerke: Gesc-hiere. Vrouwenpolder: Duvekat. Domburg: Passenier. Oostkapelle: Maljaars. Aagtekerke: De Visser, Corré, Serooskerke: Melis. Ovezande: Goense. Oudelande: Remijnse. Goes: De Jonge, Schrijver, De Dreu, Ossewaarde KORTGENE. De vele vrienden en relaties van mej. J. F. M. Wolse hebben haar veertigjarig jubileum bij de Rot- terdamsche Bank dankbaar aangegre pen om deze hulpvaardige en vriendelij ke dame in Kortgene bij ieder be kend als Jo op hartelijke wijze te hul digen. De zaal van de Stadswijnkelder was gistermiddag geheel gevuld en het podium stond vol prachtige bloemen. De jubilaresse was het middelpunt van een groep mensen, die ongedwongen en gezellig bijeen waren. Men weerstond de door L. van Wallenburg De inwoners van Kloetinge beweren dat hun 65 77t hoge kerktoren de hoogste is van Zuid-Beve land. Maar in Kapelle beweert men van hun kerk toren hetzelfde. Ik kan geen scheidsrechter zijn, maar vermoed dat het verschil in hoogte niet veel zal uitmaken, misschien in een paar cm weer te geven. Beide torens zijn gerestaureerd en mooi: De stoere toren van Kloetinge en die met de vier hoek torentjes van Kapelle. Kloetinge heeft ook een mooie kerk met een grote „vaete" erbij. Hier drenk te men vroeger het vee. Ik meen dat ook in Borssele en Baarland nog zo'u vate te vinden is, echter niet zo mooi als in Kloetinge. Vanaf 1934 staat op het •kerkplein éen borstbeeld van professor Buys Ballot, de eerste direc teur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut en hoogleraar in Utrecht, die hier geboren is. In een charter uit 1256 is reeds sprake van de Heren van Cloetinge. Ze waren verwant aan de Heren uit het huis van Borssele, later door huwelijk ook aan het Bourgondische huis. Vandaar misschien de bourbonse leliën in hun wapen, dat ook het gemeentewapen is geworden: drie blauwe leliën op een gouden veld. Kenmerkend is dat het oude Kloetingse geslacht Van Liere hetzelfde familiewapen heeft. Als we weten dat Clot of ldoet hoogte betekent en inge vliet of genoemde" reTem-o!r kan ""dl kreek, dan zouden we de naam van dit dorp kunnen verklaren als beunhazerij op het gebied van het ontstaan uit een hoogte (vliedberg misschien) bij een kreek. muziekonderwijs in ons land een MIDDELBURG. In verband met de steeds grotere geografische verspreiding van het muziekonderwijs, gedeeltelijk door middel van muziekscholen en anderzijds door particulieren, wordt dus op dat ge bied in den lande een enorm reservoir aangeboord. Dat brengt uiter aard de nodige gevaren met zich mee. Een onderhoud met de direc teur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, bracht aan het licht dat het brede publiek niet weet wat goed muziekonderwijs is en zich maar al te vaak laat verleiden door lage prijzen en dubieuze aanbiedingen. De heer Stam zei voor de Nederlandse Toonkunstenaarsraad te spreken en dat overal in Nederland dezelfde besprekingen met ver tegenwoordigers van de pers werden gehouden met het doel het pu bliek de nodige voorlichting te geven op dit gebied. Hij las een stukje uit een advertentie voor waarin, volgens de heer Stam, gespeculeerd werd op de argeloosheid van het publiek en waarin gebruik werd ge maakt van massapsychologische trucs. Hij zei dat daarom zo te betreuren omdat in dit soort advertenties werd gewag gemaakt van het leren bespe len van een instrument, „spelender wijs" in een half jaar tijds van dies op de „saaie" manier bij vertrouwde le raren. „Terwijl", aldus de heer Stam, „men dus in ons land, volgens nieuwe psychologische inzichten, naast het streven elementaire muziekles te ge ven, de leerlingen een algemene ken nis wil bijbrengen van de muziek en hen vertrouwd maken met de instru menten. bloeitijd tegemoet zien, aldus de heer Stam. Daarom is het nodig het beroep van de bonafide leraren te bescher- Het onderwijs is echter vrij in ons land, dus moet men naar andere wegen zoeken om deze bescherming te verkrijgen. De Nederlandse Toonkunst- raad is daarom in het leven geroepen om deze erkenning van het bonafide leraarschap een erkenning, bij het pu bliek te bezorgen door middel van een inschrijving in het toonkunstenaars- boek in Nederland. Iedere bij de raad aangesloten muziekleraar mag achter zijn naam de letters ITR (ingeschre ven in het toonkunstenaarsregister) zetten. Daaraan kunnen ouders, die hun kinderen muziekonderwijs willen laten genieten, zien dat zij bij een vertrouwd adres terecht zijn gekomen. Deze leraren moeten dus naar de huidige normen die opleiding(en) hebben genoten en zodoende diplo ma's bezitten, die hun de boven staande bevoegdheid doet ontvangen. De toonkunstenaarsraad wil de beunhazerij alsmede de commercië le motieven by de keus van het mu ziekonderwijs voor kinderen zoveel mogelijk weren. Sociale barrière En deze noodzaak ziet zij omdat het muziekonderwijs in Nederland een enorme toename laat zien. Redenen daarvoor zijn de bemoeienissen van de overheid. Vroeger dreven de enke le muziekscholen in het land op par ticulieren, nu ziet men door het in- grypen van rijkswege, deze scholen door heel Nederland, tot in de verste en moeilijk te bereiken gedeelten toe, de muziekscholen als paddestoelen uit de grond rijzen. Deze verbazingwek kende regionale uitbouw van het mu ziekonderwijs komt enerzijds door de reeds genoemde steun van het rijk en anderzijds door de tegenwoordige ten dens de sociale barrière in het mu ziekonderwijs neer te halen. De actie van de toonkunstenaarsraad past dus volkomen in dit gebeuren, dat alles behalve statisch gebeurt maar pas in een groeistadium verkeert. Nu kan men dus zien dat kinderen van in de maatschappij hoog gesitueer den niet, zoals vroeger achter een piano kruipen of viool gaan studeren, maar, omdat het hen persoonlijk meer ligt, een accordeon om de schouders doen. En kinderen uit volksmilieu's gaan die instrumenten leren bespelen, die vroeger voor hen zo goed als on bereikbaar waren. „Alles dus", aldus de heer Stam, om de enorme sociale en geografische spreiding van het mu ziekonderwijs nog te helpen bevorde ren". Burgemeester Schuit speldt mej. Wolse de koninklijke onderschei ding op. verzoeking tot het houden van vele en bij dergelijke gelegenheden niet al tijd originele toespraken. Burgemees ter A. A. Schuit sprak namens het ge meentebestuur van Kortgene en hij deed dat op zeer hartelijke wijze. U bent in onze gemeenschap een persoonlijkheid geworden, u bood als procuratiehoudster van de bank niet alleen service, maar u gaf zoveel mogelijk hulp". De burge meester merkte op dat mej. Wolse zich ook voor tal van plaatselijke verenigin gen en instellingen verdienstelijk heeft gemaakt. Hij deelde mede dat H.M. de Konin gin de jubilaresse heeft onderscheiden met de eremedaille in Goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer B. G. J. M. van Spaardonck, distric-tsdireoteur van de Rotterdamsche Bank te Tilburg getuigde van de grote waardering die de hoofddirectie voor mej. Wolse heeft. Hij overhandigde een enveloppe met inhoud. Zeer hartelijk was ook de toespraak van de heer M. Verburg uit Kortgene, die namens alle relaties weinig woorden nodig had om van de grote waardering voor mej. Wol se te getuigen. Die waardering bleek duidelijk uit het feit, dat toen men van het bijeen gebrachte bedrag een kost baar fototoestel had gekocht, er nog vol doende overbleef voor een tas en een ta lencursus. Mej. Wolse dankte met enkele woor den: „Heel kort. Vanmorgen was ik niet zenuwachtig, maar nu ben ik het wel". Mej. Wolse is procuratiehoudster van het kantoor Goes van de Rotterdamsche Bank en is speciaal belast met het cor respondentschap Kortgene van deze bankinstelling. SEROOSKERKE (W). De laatste dagen heeft een hele reeks onderwijze ressen Serooskerke vaarwel gezegd in verband met benoemingen in andere plaatsen. Mej. Moens, kleuterleidster op de school „Klein Duimpje" verliet het dorp omdat zij tot hoofdleidster was benoemd op een kleuterschool in Kou dekerke. In haar plaats is mej. J. van der Waal uit Colijnsplaat benoemd. Mej. Kwakkelaar, onderwijzeres op de gereformeerde lagere school in Seroos kerke kreeg een soortgelijke functie op een lagere school in Kapelle-Biezelingen en mej. M. Nonnekes, onderwijzeres van de hervormde lagere school, werd benoemd op een school in Middelburg ('t Zand). SOUBURG. De raad der gemeente Souburg komt woensdag 6 september bijeen om een agenda van negentien punten af te werken. Te behandelen punten zijn o.m.: benoeming van een onderwijzer aan de Pieter Louwerse- school. verhoging presentiegelden voor het bijwonen van raadsvergaderingen, aankoop van grond aan de Nieuwe Vlissingseweg van de Staat der Neder landen, ruil van grond aan de Nieuwe Vlissingseweg met de heer K. de Kam, verkoop van tuingrond in plan-Midden hof aan de heer C. Bartelds, vaststel ling uitbreidingsplannen, voorstel inzake afkoop zoutsehade oorlogsschade voor de woning Braamstraat 15, wijziging al gemene politieverordening. Waarde: Glerum. Wemeldinge: Dominicus. Haamstede: Geleijnse. Stavenisse: Potappel. Omdat deze verschijnselen in de dor pen niet altijd meer op te merken zijn, kan men ook de meest voorkomende na men per streek zoeken. Zo heten er op het platteland van Walcheren velen: De Visser, Wisse, Louwer.se, Dekker, Mal- jers, Geschiere, Brasser, Maas, Kodde, De Pagter, De Voogd. Op Noord-Beve land zullen we herhaaldelijk de namen De Loof, Markusse, De Regt, Leendert- se en Verburg aantreffen. Speciale namen van Zuid-Beveland zijn: Van Liere, Mol, Krijger, Glerum, Oele, Van Westen, Lindenberg, Van Strien, Mieras, Leushoek. Dar zijn Rijk, Boonman, Vermue en Van 't West- ende meestal Rooms-Katholiek. Op Schouwen horen we weer andere namen: Boot, Dalebout, Gast, Padmos, Ju-melet, Vis. En op het kleine St. Philipsland: Nee- Ie, Wesdorp, Van Dijke, Quist. Tholen heeft weer andere klanken: Deurloo, Quist, Schot, Baay, Laban, Wag- tho. Geuze, Van As, Bolier, Hage, Goe- degebure, Potappel, Stoutjesdijk. Behalve de veie Franse namen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen voorkomen, heeft - het westelijk deel voora-l bewoners met de naam Brakman, De Hullu, Pattist, Risseeuw, Basting, Erasmus, Faro, Leen- houts, Luteijn, Haartsen. In het oostelijk deel heten ze weer an ders. Daar komt men dikwijls tegen: Dieleman, De Feijter, De Kraker, Schee- Ie, Dees, Lockefeer, Vermeire, Van Waesberghe en namen op aert, zoals Plasschaert. Ik heb een greep -gedaan, die echter lang niet volledig en nauwkeurig is. Veronderstel dat u niet precies het adres weet, maar eenvoudig een brief schrijft aan Jacob Minderhoud te West kapelle. Waar moet de post die bezor gen! Er wonen daar misschien wei 30 a 40 mensen van die naa-m. Is het vreemd dat vroeger ibijna iedereen een bijnaam had ter onderscheiding, een „toiesmak" zegt men op Westkapelle, Soms genoemd mar een of andere lichaamsafwijking: Willem op en neer liep wat kreupel, Jaap de Neus had nog al een grote voorgevel, Schele Ube had een gebrek aan zijn ogen, Jan Eénore was eens een oor kwijtgeraakt, Klaas Leepoge had zonder bedroefd te zijn dikwijls natte, waterige ogen, de Vier» kante had stevige vierkante schouders- Ook gaf een of ander voorval, somi) uit de jeugd, iemand zijn hele leven lang een bijnaam. Wie eens plat op zijn achterspiegel op 't ijs was gevallen, werd in 't vervolg Platje genoemd. Een on deugend kind dat er als straf met de pook van langs had gehad, heette heel zijn verder leven de Poker. Gebruikte iemand al te dikwijls hetzelfde stop woord (zeit, 'oor is 'ier, slot van de zaak, ijemiene) dan kon dat zijn bijnaam wel eens worden. De volksmond is erg vernuftig in het vinden van passende bijnamen. Som mige hebben zelfs zo'n mooie alliteratie (is beginrijm), dat een dichter of lite rator er nog van kan leren. Pokkige Pauw had als overblijfsel van de pokken zwarte putjes in zijn gezicht. Sare Simpel was een dom onnozel vrouwtje. Rinus Roenkel praatte honderd-uit. Vina Vergif was een echte kwaad spreekster. Teeuw de Teelder heeft een groot ge zin. Stoffel Stommetje zei niet veel. Louw de Lieger nam het niet nauw met de waarheid. Boeftige Bram was een grote, plompe kerel. Willem Waterig had wel eens water in de melk gedaan. Zotte Zoete en Kriele Koote waren erg levenslustige meisjes. Mie Makkelijk en Kokkele Krina na men het met de zeden en zedelijkheid niet te nauw. Ook de donkere figuren -uit de onder wereld hebben hun bijnamen, sommige zelfs -meer dan één. Gemakkelijk om niet al te vlug in handen van de politie te vallen. Misschien hebt u de namen Toon de Soep, Kees laat je scheren, Klaas Darm, Pieter Veterband, Vette- spaan, Spanbuik, Vijgenbil of Strooppot wel eens gehoord. Ook de verzetsmensen uit de periode 1940 '45 hadden vreemde namen, maar dat was voor de veiligheid. Gaan we onze geschiedenis na, dan zien we dat heel wat vorsten en beroem de mannen een bijnaam hadden, soms als erenaam, soms als scheldwoord -be doeld. Karei de Grote, Lodewijk de Vro me, Frederik de Wijze, Philips de Goe de, Philips de Schone, Lodewijk de Hei lige, Karei de Stoute zijn bedoeld als eretitel. Evanals de Vader des Vader lands (Willem I), de Stedendwinger (Frederik Hendrik), Bestevaer (De Ruy- ter). De Zonnekoning (Lodewijk XIV), Abraham de Geweldige (Dr. Kuyper). Maar der keerlen God, „zoals Floris V genoemd werd", was hem door zijn vijanden gegeven, evenals Willem de Zwijger voor Prins Willem en Bommen Berend voor de bisschop van Munster. Om bij Zeeland te eindigen: in de eerste wereldoorlog werd de comman dant van de militairen op Walcheren algemeen „de god van Walcheren" ge noemd. MIDDELBURG. Met het oog op het vertrek per 1 augustus 1961 van drs. E. van Beusekom is tot adjunct-direc teur van het E.T.I. voor Zeeland be noemd dr. C. de Galan, tot nu toe me dewerker van het instituut. In zijn plaats is nu benoemd drs. C. de Schipper per 15 oktober van dit jaar. De heer De Schipper is dertig jaar oud en werd geboren in 's-Gravenpolder. Hii behaalde zijn doctoraal in december '58 en was sedert juni 1960 in betrek king bij de Economische Voorlichtings dienst. Raadsvergadering Nisse NISSE. De raad kon zich vereni gen tijdens een gehouden raadsvergade ring met de door G.S. vastgestelde vas te autotoelage voor de burgemeester. Verder verleende zij mevr. M. San- dee-Koster ontslag als schoonmaakster aan de openbare lagere school en be noemde in haar plaats mej. J. Verrij- zer-van Hese. ZOUTELANDE. Op een kruispunt in het gehucht St. Janskerke bij Zoute- lande gebeurde gistermiddag om drie uur een aanrijding tussen twee bestel auto s bestuurd door resp. Van D. uit Zoutelande en W. uit Meliskerke. De laatste wagen kwam in een sloot te recht. Beide wagens werden zwaar be schadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Mej. M. de Smidt en de heer J. Mulder, leerkrachten aan de Chr. Nat. school te Kapelle, slaagden voor resp. de akte Engels en Duits l.o.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5