IERSEKE IN FEESTTOOI BIJ BEZOEK VAN PRINSESSEN Hubrecht Koster vaart Beatrix en Margriet naar de visgronden FILMS Nagelenburgveelzijdig uitbreidingsplan Beesteboel in Goes Renesse kreeg nieuwe kleuterschool Ook Tholen gaat Zeeland feestelijk presenteren Skelet aan strand 200 jaar oud Zeeuwsch Dagblad Dubbelstad exit ziging (I) Grenswijziging (II) „ZEELAND PRESENTEERT' VAN GROOTSE ALLURE Hoge verwachtingen Optocht Vlootschouw Openluchtspel Feest Brommer tegen auto GRAVURESvanWAPENSen MONOGRAMMENinSTENEN Wolphaartsdij k kreeg nieuwe gemeente ontvanger TWEEDE BEDRIJF VAN PHILIPS IN ALMELO OverlenkiM o BRENG EENS EEN ZONNETJE Geprojecteerd aantal woningen718 Souburg creëert wijk met een sterk stedelijk karakter y b yvf Afscheid employé gemeentebedri j ven WOONFLATS ZWEMBAD Zaterdag 2 september 1961 Protestants-Christelijk ZEEUWSCH DAGBLAD TIE door de minister verlangde of opgedragen wijzigingen in het wetsontwerp tot gemeentelijke her indeling op Walcheren zijn zeer be langrijk. Naar het ons voorkomt zijn er inderdaad sterke argumenten die pleiten voor een zelfstandig Oost- en tVest-Souburg. De burgemeester van die gemeente, de heer Stemerding, heeft dan ook op zeer bekwame en vasthoudende wijze deze argumenten gebruikt in zijn strijd om het behoud van de zelfstandigheid van zijn ge meente. Toch zijn er ook argumenten die pleiten voor opheffing. Alleen de tijd die de minister nodig heeft gehad om Gedeputeerde Staten niet te volgen is daar al bewijs voor. Als het ergens van toepassing is dan geldt hier: elke medaille heeft een keerzijde. Het argument tot opheffing van Souburg was dat rondom de industriële ontwikkeling in het Zuid-Sloe een grotere bestuursconcentratie moest komen. Zeeland moest een grote stad krijgen. De laatste gedachten in deze richting getuigden niet meer van een grote stad maar van een stedelijke agglomeratie, de dubbelstad, gevormd door de twee grootste steden van Zeeland, Middelburg en Vlissingen. Men kan het de beide Zeeuwse ge meentebesturen niet al te zwaar aan rekenen dat zij bij het maken van toekomstplannen rekening houden met voorstellen en plannen van hogere organen. In dit geval het plan van Gedeputeerde Staten, door de minis ter aanvankelijk overgenomen, om heide steden aan elkaar te laten gren zen. Als een structuurplan wordt ge maakt ten behoeve van 1970, is het duidelijk dat men dan zoveel mogelijk rekening houdt met de toestand die in dat jaar zal zijn ontstaan. Nu is er een streep gehaald door de gemaakte plannen. Het zelfstandig houden van Oost- en West-Souburg heeft tot gevolg dat de dubbelstad aan Zeeland ontvalt, nog voordat zij haar recht tot bestaan had kunnen be wijzen. De tijd zal leren of het beleid der regenten anno 1961 ook een wijs be leid was. Hoe het ook zij, wij menen dat rondom de ontwikkeling in het Zuid- Sloe een grote mate van samenwer king tot stand zal moeten komen tus sen de gemeenten. Of er op korte ter mijn een ideale samenwerking tussen het gepasseerde Souburg, het teleur gestelde Vlissingen en de derde part ner, Middelburg, mogelijk is, betwij felen wij. De samenwerking kan al leen worden opgebracht indien de grote taak duidelijk wordt gezien en glimlachend kan worden gesproken over 'de tijd dat Souburg al was weg gedacht. [IE gemeentelijke herindeling op Walcheren was, is en en blijft een netelige zaak. Voor de gemeentelijke, voor de provinciale en voor de rijks overheid. Nu kan men twee dingen doen met netelige kwesties. Men kan er niets aan doen en dan lossen zij zichzelf soms op. Men kan ook een beslissing nemen, waardoor er een einde komt aan de kwestie. Het probleem van de gemeentelijke herindeling op Walcheren kan echter niet worden opgelost door er niets aan te doen. Deze remedie is uitgesloten. Dna blijft er nog maar een moge lijkheid over: Een beslissing nemen. En het is goed in netelige kwesties op korte termijn beslissingen te nemen. Wordt dat niet gedaan, dan verandert een netelig geval in een pijnlijke zaak met talrijke ongewenste gevolgen. Naar deze criteria beoordeeld is de gang van zaken met betrekking tot de gemeentelijke herindeling op Walche ren rondweg een aanfluiting. Men wil wel, maar men kan niet De laatste fase was zo hoopvol be gonnen. De tegenwoordige minister van Binnenlandse Zaken stapte vlot en sportief de raadszalen op Walche ren binnen. Het scheen, dat hij met een forse sprong de grenswijzigings barrière zou nemen. De kort na zijn vertrek verwachte beslissing bleef echter uit. Veel geruchten gingen de ronde doen. Zij gaven blijk van vrees voor het nemen van een beslissing en van afschuiving der verantwoordelijkheid. OET schijnt dat er de laatste tijd ook sprake is van grenswijziging in zake de bestuurlijke bevoegdheden. Als wij goed zijn ingelicht, dan heeft het Provinciaal Bestuur van Zeeland enige tijd geleden een verzoek van de mi nister van Binnenlandse Zaken ont vangen om het voorstel tot herindeling van de Walcherse gemeenten nog eens te bezien en dan vooral aandacht te schenken aan de gemeente Oost- en West-Souburg. De voorgestelde op heffing van deze gemeente zou Ge deputeerde Staten bijv. kunnen laten vallen. Het college van Ged. Staten is niet ingegaan op het verzoek van de mi nister. Het heeft zijn eigen voorstel niet veranderd en hiervan mededeling gedaan aan de bewindsman. De eigen verantwoordelijkheid van Ged. Staten brengt met zich mee dat dit college slechts kan voorstellen, wat het zelf het beste acht. Natuurlijk heeft de minister een eigen politieke verant woordelijkheid. Was het voorstel van Ged. Staten voor hem onaanvaard baar, welnu, dan had hij het naast zich neer kunnen leggen of kunnen wij zigen. Het komt ons echter onjuist voor dat een minister een college van Ge deputeerde Staten poogt opdracht te geven een bepaald voorstel zodanig te wijzigen dat het in strijd komt met Pag. 3 IERSEKE De 55-jarige Ierseke-schipper Hubrecht Koster gaat vrijdag ongetwijfeld de mooiste dag van zijn leven tegemoet. Hij zal op de 8e september als met veel feestelijk vertoon de opening van het oester- en mosselseizoen wordt gepresenteeerd, met zijn fraaie kotter „Beatrix" de prinsessen Beatrix en Margriet naar de oestergronden varen, waar de eerste oesters worden gevist en genuttigd. Het bezoek van de prinsessen Beatrix en Margriet op vrijdag 8 september ter gelegenheid van „Zeeland presenteert" wordt in Ier- seke als een buitengewoon grote eer opgevat en geeft aan de feeste lijkheden een bijzondere allure. De Iersekse bevolking, van jong tot oud en van klein tot groot, maakt zich op om zich van top tot teen in feesttooi te steken. Want dat het groot feest gaat worden staat als een paal boven water. Duizenden zullen weer naar Ierseke komen om de feestelijkheden bij te wonen en om dit keer ook een glimp op te vangen van onze charmante prinsessen. 60 van schipper A. J. Paauwe, die tra ditiegetrouw de eerste oesters heeft opgevist. Na het nuttigen van het zee banket stappen de prinsessen over op de RP 18, die hen snel tot kort bij de haven zal brengen, waar zij een prachtig gezicht zullen hebben op het binnenva ren van de Zeeuwse vissersvloot. In Ierseke worden grote verwachtingen gekoesterd van het bezoek van de prin sessen Beatrix en Margriet. Het dorp zal rijkel-k worden versierd, de vlaggen liggen schoon in de kast en de erepoor ten zijn in de maak. Het wordt daar in Ierseke een koninklijk feest van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. De stoere schipper Hubrecht Koster was gistermor gen toch een beetje verlegen, toen de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot hem de vererende uit nodiging deed om met zijn kotter Bea trix de beide prinsessen naar de visgron den te varen. Hubrech Koster was ook de man, die met zijn schip als eerste door het gat in de dijk bij Ouwerkerke voer vlak na de ramp en de bevolking in vei ligheid bracht. De laatste hand is thans gelegd aan de enorme voorbereidingen van het „Zee land presenteert" feest. Tegen elven worden de prinsessen aan de grens van de gemeente opgewacht doore de Commissaris der Koningin, waarna naar het gemeentehuis wordt gereden. Daar worden burgemeester en wethouders en de leden van het dage lijks bestuur van het comité „Zeeland presenteeert" aan de prinsessen voorge steld. Een jongen en een meisje, ver kleed als schippertje en als boerinnetje zullen de koninklijke bezoeksters bloemen aanbieden. In de raadzaal worden daar na de leden van de gemeenteraad en de overige leden van 'het comité „Zeeland presenteert" met hun dames voorgesteld aan de prinsessen. Om tien voor half twaalf begint de optocht van de Ierseke jeugd, waar aan zeshonderd schoolkinderen deel nemen met ieder een ballon. De prin sessen, de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Ierseke, de heer A. C. Willemsen, lopen dan mee met de optocht naar de haven en zullen daar het oplaten van ballonnen in ogenschouw nemen. Terug naar het gemeentehuis zal vanaf het bordes de optocht van de praal wagens worden gadegeslagen. Dat be looft een sprookjes tocht te worden. Niet minder dan twaalf praalwagens rijden mee; er zijn wagens van de Ned. Chr. Vrouwenbond, van Zevibel, van de plattelandsvrouwen, de vissersvereni ging Iersek, de zangvereniging Excel sior, de combinatie Zeemos, de com binatie van oesterkwekers, de perso neelsvereniging van de firma P. de Leeuw-Geluk, enkele buurtverenigin gen en verschillende particulieren. Voor de muzikale omlijsting in de stoet zorgen Mozart" uit Iersek, „Kunst en Eer" uit Zierikzee, „Nu met hope" uit Bruinisse en „Concordia" uit Tholen. De diverse praalwagens geven uitbeel dingen van de oester- en mosselcul tuur. Na de optocht zullen de prinsessen met enkele genodigden de lunch gebruiken in zaal Nolet. Om half twee begint de vlootschouw, altijd een van de mooiste punten uit het programma. Aan de vloot schouw nemen meer dan honderd fraai versierde visssersschepen deel. De prinsessen schepen in op fle Ier seke 4 van Hubrecht Koster, die dus met de koninklijke standaard gaat varen. Aangekomen bij de oestergronden stap pen Beatrix en Margriet op de Ierseke Op een drijvend podium in de hayen zal vervolgens het openluchtspel „Negen tig jaar in nullen" worden opgevoerd, een documentaire van de Zeeuwse oes tercultuur, geschreven door Jaap Kolk man. Het spel speelt zich af tegen de achtergrond van het schilderij „De oesteretertje" van Jan Steen, dat in ver grootte vorm geschilderd door M. Smit uit Ierseke den volke zal worden ge toond. Kort na het einde van het spel zullen de koninklijke gasten zo omstreeks half vijf Ierseke verlaten, ongetwijfeld nage wuifd door duizenden belangstellenden. iet Maar het feest is hiermee beslist ten einde. Want op het sportterrein gint dan om half vijf de gecostumeerde behendigheidsrit met „verminkte" fiet sen door de bemanning van de Zierik- zeese vissersvloot. Dit belooft een spec taculair nummer te worden. Na een korte pauze concerteren om zeven uur „Nu met hope" en „Concordia" in de muziektentent op de Paardenmarkt. Om acht uur begi nteen gevarieerd pro gramma, eveneens op het sportterrein, met medewerking van een groot aantal bekende radio-artiesten (Peter Piekos o.a.) gevolgd door een taptoe van „Mo zart" en een groot vuurwerk. En als de laatste vuurpeil wordt af geschoten zal de feestvreugde nog wel even worden voortgezet. De vele pers mensen en de talrijke radio- en televisie- THOLEN. Ook Tholen wil op feestelijke wijze deelnemen aan de opening van het oester- en mossel seizoen, onder het motto „Zeeland presenteert". Daags na de festivi teiten in Yerseke zal op zaterdag 9 september Tholen in het teken staan van de oesters en mossels, met een gevarieerd programma zal op die zaterdag het Zeeuwse zeebanket den volke, dat in grote getale te Tholen wordt verwacht, getoond worden. De organisatoren in Tholen wensen speciaal de nadruk te leggen op het internationale aspect van de oester en de mossel. „Wij hebben geen leden van het koninklijk huis in ons midden, en wij hebben ook geen mosselprinses", zo vertelde ons een der organisatoren de heer J. H. Bal gisteren tijdens een persbijeenkomst, aan boord van de Tholen 18, die ons over een vrijwel rimpeloze Oosterschelde naar de oes terpercelen bracht. Wij verwachten dan ook een groot aantal belangstellenden en vertegen woordigers uit België, Frankrijk en Engeland. Vorig jaar werd in Tholen voor de eerste maal de Zeeland presenteert feesten gehouden, die toen zeer ge slaagd zijn. Aangemoedigd door het eerste succes, zijn de plannen met iets groter van opzet. Des morgens begint reeds de versie ring van de schepen, voor de vloot schouw waaraan vijf en dertig vaar tuigen deelnamen. In de morgenuren beginnen ook de wandeltochten over de dijken, en de jeugd zal 's morgens ook al kunnen genieten van een ge varieerd programma. Om twee uur worden de gasten uit het Binnen- en buitenland begroet in een grote tent die op de haven wordt geplaatst. Ge volgd door zang van het Thools da meskoor. Omstreeks half drie start de oester- en mossel Oriëntatierit, met daarna een brandweerwedstrijd demonstratie van de Thoolse drum band. De officiële ontvangst door het ge meentebestuur van de genodigden is vastgesteld op half vier, met daarop aansluitend een défilé van de deel- nemers(sters) aan de wandeltochten. Inmiddels ligt de versierde Thoolse vloot klaar om uit te varen, de boot tegemoet die dé eerste Thoolse oester heeft opgevist. De voorzitter van het produktschap voor vis- en visserijprodukten te Den Haag drs. D. J. van Dijk, zal deze eerste oesters keuren. Om zes uur begint de oestermaal tijd, met tenslotte gevolgd door de presentatie van een gevarieerd pro gramma door bekende radio-artisten, met daarna waterskiën bij kunstlicht. AI met al beloofd het voor Tholen een feestelijke dag te worden. reporters zijn dan inmiddels al naar huis om via de microfoon, de krant of het beeldscherm te geutigen hoe mooi' en feestelijk het wel was in Ierseke op vrij dag de achtste september Een stem in de mist In het Grand Theater te Goes draait de adembenemende thriller: Een stem in de mist. Het is een boeiend verhaal van min of meer sinistere gebeurtenis sen die leiden tot een onverwacht en verrassend slot. We zullen geen tipje van de sluier over dit verhaal oplichten, maar zeker is dat iemand met snel ge schokte zeneuwen deze .rolprent beter niet kan zien. Liefde en begeerte Een broeierige Franse film draait onder de veelzeggende titel „Liefde en begeerte" in het Middelburgse Elextro. Christian Marquand is de ernstig kijken de held van dit verhaal dat de liefheb ber van het realistische filmwerk het volle pond geeft. Captain Buffalo In het City Theater te Middelburg draait deze film, waarvan de naam reeds heldhaftige beelden uit het wild westen oproept. De negersoldaat „Cap tain Buffalo", dienend in het Ameri kaanse leger, is aangaklaagde in het proces, aanhangig gemaakt voor de krijgsraad. De bioscoopbezoeker wordt van het begin tot het einde vergast op wilde? krijgstonelen van Apachen en leger, terwijl ook het gevaarlijke punt „rassendiscriminatie" even wordt aan geroerd. MIDDELBURG. De bromfietser H. de L. uit Vlissingen botste gister middag omstreeks twee uur plompver loren op de hoek OlmenlaanSeissingel tegen de zijkant van een personenauto, bestuurd door H. S. uit Middelburg. Beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op.' De bromfietser werd licht gewond naar het Gasthuis gebracht, maar kon dit, na te zijn verbonden, weer verlaten. Advertentie GOUDEMSTUKKEN JUWEUERS SINDS 1054 WOLPHAARTSDIJK. De gemeen teraad benoemde met algemene stem men de heer P. J. Pole ij, thans adjunct commies ter gemeentesecretarie tot de nieuwe gemeente-ontvanger van Wol- phaartsdijk. Als leden van de woon ruimte-adviescommissie werden herbe noemd de heren P. A. Hoek van Dijke. J. Kakebeeke, Alb. Nijsse, D. Sandee en D. Vleugel Jr. De raad verleende een subsidie van 100.- aan de bad- en zwemclub ,,'t Sas" te Willi elm inadorp voor zwem onderwijs van kinderen uit de gemeente. Medewerking zou worden verleend met plannen van de PZEM de z.g. onrenda bele percelen op het electriciteitsnet aan te sluiten. De heer C. Almekinders (Arbeid) stemde als enige blanco toen het voor stel van G.S. de burgemeester een vas te autotoelage van 1400.- per jaar toe te kennen werd aangenomen. Voorzitter B. H. G. ter Haar Romeny zégde toe de zaken nader te bekijken zowel wat het laten rijden van een la te avondbus betrof in de winterdienst- regeling als wat maatregelen betrof in zake de onoverzichtelijke bocht van Vil lanovastraat en Lepelstraat. ALMELO Philips heeft de terreinen en gebouwen groot 7,5 ha van de N.V. Textiel-machines Reading in Almelo gekocht voor de vestiging van een sprei- dingsbedrijf van de hoofdindustriegroep Produkten voor industriële toepassing. De produktie zal in november beginnen. Door de stopzetting van de produktie van vlakbreimachines in Almelo heeft Reading geen behoefte meer aan een grote montagehal. Zij zal op het Alme lose industrieterrein andere gebouwen betrekken, die meer geschikt zijn voor de produktie van naalden (capaciteit honderd miljoen per jaar), het opslaan van onderdelen en een neparatie-afdeling. Eind maart zullen de gebouwen van Reading, met uitzondering van de zg. naaldenfabriek, waarover Reading nog drie jaar de beschikking houdt, geheel door Philips worden betrokken. Voor het nieuwe spreidingsbedrijf van Philips, dat geheel los staat van de machinefabriek, die Philips in Almelo gaat bouwen, zullen in eerste instantie honderd tot honder vijftig werkkrachten worden aan getrokken. De zon, het magische woord voor iedere vakantieganger. Of hij nu in Domburg aan zee zit, per auto in de Ardennen rondtoert of als toerist onze steden bezoekt in- plaats van eens door te rennen één ding wil hij zien: de. zon. Ook de landarbeider verlangt naar de zon als de oogst op het vekl staat te rijpen. In Matt'heus, hoofdstuk 6, vers 45 spreekt de Here Jezus ons ook over de zon. Hij gebruikt daar het beeld van de zou om ons de goedheid van de Vader te laten zien, die Zijn zon laat op gaan over bozen en over goeden. De Hero Jezus vraagt ons daar dat wij in navol ging van de Vader onze zon, onze liefde zullen laten gaan over alle mensen, over bozen en over goeden. Geen gemakkelijke opgave, zult U zeg gen en U hebt gelijk. Wanneer de Here Je zus met het „Hebt Uw vijanden lief", maar in het vage blijft, hebben wij de indruk dat wij het, gesterkt door zijn genade, nog zouden aankunnen maar wanneer deze vijanden gestalte krijgen in Jan van de bakker of Mien van de slager, dan lijkt ons dit alles niet om te doen. En toch juist dan vraagt de Here Jezus van ons dat we eens extra vriendelijk voor deze mensen zullen zijn. Luister maar „Indien gij alleen Uw broeders groet, waarin doet gij dan meer dan het gewone?". Wanneer U Jan van de bakker met zijn nieuwe auto langs de kant van de weg ziet staan, om dat hij een lekke band beeft, hoeft u niet te denken „Fijn", maar Christus vraagt U dat U zult uitstappen en hem zo mogelijk helpen. Wanneer Mien van de slager het moeilijk heeft omdat ze te veel op de markt heeft gekocht en nu niet alles zelf kan dragen, hoeft U nog niet te zeggen „Dan moet ze maar wat minder kopen", maar U moet haar helpen bij het dragen van haar pakjes. Dat dit alles niet gemak kelijk is hoéft U ook niet aan dominé's tè zeggen. Toch vraagt de Here Jezus het van ons. Hij, die ons erop wijst dat de Vader zijn. zon laat opgaan over bozen en goeden, vraagt van ons dat wij, met zijn genade door onze liefde de zon zul len brengen aan de mensen. Baarland Ds. M. J. V. die Craene SOUBURG. Burgemeester en wethouders van Souburg stellen de raad, die op woensdag 6 september des middags om twee uur bijeen komt, voor de uitbreidingsplannen tweede gedeelte plan Middenhof, Nagelenburg en Kromwege met bij behorende bebouwingsvoorschriften vast te stellen en het bezwaar van de heer W. Arendse tegen het ont- *wmm ïBfSSS' Mmsmmmmêm».mmmmm. jmm RENESSE. De burgemeester van Westerschouwen, jhr. F. J. H. Q. Röell, memoreerde gistermiddag in het Dorpshuis in Renesse aan de lange lijdensweg die de plannen tot realisering van de bouw van een kleuterschool in het dorp hebben moeten afleggen. Hij zei dat de raad van de toenmalige gemeente reeds op 2 februari 1946 het besluit tot bouw van de school namen, maar dat de financiën ervoor ontbraken. Geestelijke vader van de school was de oud-wethouder Van Klooster van Renesse. Een stichting tot bouw van de school werd in 1956 op gericht waarna de benodigde 40.600 tenslotte werd bijeengebracht. Na deze inleidende woorden begaven de vele genodigden zich naar de nieuwe school. Onder het gezelschap bevonden zich o.m. B. en W» van Westerschouwen en de raadsleden. De opening van de school verrichtte de directrice van de Kinder gemeenschap in Bilthovenmevr. ir. K. C. Lambert-Anema. Zij han teerde de sleutel op de juiste manier en ontsloot het fraaie, eenklas- sige gebouw dat een moderne en kleurige indruk maakt en zeer goed geoutilleerd is. Terug in het Dorpshuis bood een lange rij van sprekers het bestuur en de hoofdleidster, mej. S. E. Cijfergelukwensen aan. Daaronder bevonden zich mej. M. J. de Jonge, de inspectrice van het kleuteronderwijs in Middelburg, oud-burgemeester nan Renesse, mr. G. F. Tonckens, oud-wethouder Van Klooster en ds. K. van Diere namens de oudercommissie en de kinderen. De Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat maakte een mu zikale rondgang door het dorp, waarbij teven? een collecte werd gehouden ter versterking der kas. De opbrengst van deze collecte bedroeg 261.55. het inzicht, dat het college krachtens zijn eigen verantwoordelijkheid zich heeft gevormd. Er zijn grenzen, ook wat betreft de bestuurlijke bevoegdheid en verant woordelijkheid. Die grenzen zijn min stens even belangrijk als die van de gemeenten. MIDDELBURG. De heer J. J. Brouwer, vakman in algemene dienst bij Gemeente Bedrijven, beeindigde gis teren na ruim 25 dienstjaren zijn amb telijke loopbaan wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bij dit afscheid sprak drs. Th. J. Westerhout, wethouder, waarderende woorden namens het gemeentebestuur. De directeur van het bedrijf, de heer O. S. Hoogewerff, dankte hem voor de plezierige wijze, waarop het werk altijd werd verricht. GOES. Misschien is het u nooit opgevallen? Toch behoeft u er slechts een wandelingetje door Goes voor te maken om te ontdekken, wat ik ook op een wandelingetje uond. De stad Goes houdt reuze veel van die ren. Nee, nu bedoel ik niet dat in Goes de oude juffrouwen met extra veel liefde hun poezen over de zachte velletjes aaien, of dat de kleuters van Goes hun witte muizen met meer zor gen zouden omringen dan dat bijvoor beeld in Zierikzee of in Middelburg zou gebeuren. Maar al vroeger, honderden jaren ge leden, hebben de Goesenaren meer dan andere stedelingen, voor dieren gevoeld. Dat kan je zien, als je let op de naam bordjes van de straten, de steegjes en de pleinen. En ook. als je let op het wapen van de oude Ganzestad. Het lijkt wel of dat stuk pluimvee in het stads wapen de aandacht van de Goese ge meentebestuurders uit vroeger tijden extra bij de beesten heeft bepaald. Want zomaar, tijdens een bescheiden wandelingetje door Goes, loop je bij wijze van spreken het ene beest in, het andere uit. Dat Goes een Ganzepoortstraat heeft, is natuurlijk wel goed te begrijpen. Tenslotte heeft de stadsmascotte in het Zuid-Bevelands centrum altijd een voor name rol gespeeld. Maar wat doet die papegaai in het centrum? Goes heeft altijd graag een eigen geluid willen la ten horen. Daarvan zal het dus niet komen, dat tussen de Lange Vorst- straat en de Lange Kerkstraat een Pa pegaaiestraat te vinden is En wat moet de Witte Paarden straat in een stad waar juist de ster ke, bruine paarden worden verhan deld? Neemt dat witte dier soms de uitzonderingspositie in, die gewoon lijk is voorbehouden aan de witte raaf? Boze tongen Boze tongen willen beweren, dat de Goesenaars niet echt van dieren hou den, maar dat het hen vroeger al al leen te doen was om dé handel. Alleen het geld zou in de Ganzestad een rol spelen. Als Goesenaar hoeft u slechts één straatnaam op te noemen, om nl die kwaadsprekers tot zwijgen te brengen: Vogelzangseweg. Wat pleit er meer voor pure dierenliefde, een onbaatzuch tig aandacht hebben voor dc kleine springers om ons heen, dan die naam? Want vogelgezang mag dan al in oude tijden een geliefd geluid zijn geweest, veel geld is er niet uit te slaan. Ik liep op een zonnige middag ook door de Nachtegaallaan. de Reiger- straat en de VinkstraatEen onbe kommerd stadje, dacht ik, dat Goee. Vogeltjes zijn er kennelijk belangrij ker dan al die dingen, waar in andere steden zoveel ophef wordt gemaakt. werp-uitbreidingsplan NCtgeienburg ongegrond te verklaren. In een toelichting zeggen B. en W. dat de heer Arendse bezwaar maakte tegen het plan omdat hij niet voldoen de zijn bedrijf zou kunnen uitoefenen door de aanleg van een straat vanaf plan-Nagelenburg naar het Oranje plein. Naar de mening van B. en W. houdt adressant echter voldoende ruimte over en boven/dien zal daar bij de aankoop van de grond of bij ontei gening daarvan zeker rekening mee .gehouden worden bij de koopsom of de schadevergoeding. Het bezwaar is dan ook niet zodanig om het uitbreidings plan daarvoor te wijzigen. De heer J. Thoma maakte bezwaar tegen de ont worpen autoboxen, die voor zijn wo ning aan de Irenestraat gebouwd zou den worden, waardoor zoals hij zegt zijn uitzicht belangrijk zal worden be lemmerd en de omgeving ontsierd. B. en W. kunnen het bezwaar van de heer Thoma ten volle begrijpen en verkla ren zich bereid de autoboxen aldaar niet neer te zetten. Als uitgangspunten voor het plan Na gelenburg kunnen genoemd worden het structuurplan Oost-Souburg, het tracee van de rijksweg 58 en de aan sluiting op deze weg vanaf de Ritthem- sestraat. Op basis van het structuur plan is gestreefd naar een krachtige doorgaande ringweg, welke de ver schillende wijken ten westen en ten zuiden van dit plan met elkaar ver bindt, als tweede ring rondom de Burg. Dwars op deze ringweg, ongeveer in het verlengde van de Prinses Irene straat, ligt het hoofdriool naar de zui veringsinstallatie, een tracee dat ge heel onbebouwd dient te blijven. Dit is de aangewezen plaats voor enige wijkvorming-. Gedacht is hier aan kerk, scholen en winkels. Het zwaartepunt van deze wijk wordt nog onderstreept door woonflats aan de zuidzijde van de ontworpen ruimte. Ook zijn woonflats geprojec teerd aan de noord- en zuidrand van de wijk, waardoor deze in zijn geheel een meer stedelijk karakter verkrijgt. Bij de Kromwegesingel is een aantal woningen gegroepeerd voor de huis vesting van een aantal Ambonezen, met op het binnenplein een kerkje voor de Molukse Kerk. Voorts omvat het plan hoofdzakelijk eengezinshuizen en woningen in twee lagen. Ten oosten van de Molenweg: is grond bestemd voor recreatie, waarbij gedacht is aan een zwembad met toe behoren. Aan de zuidzijde van de Mo lenweg kan de huidige begraafplaats nog een kleine uitbreiding verkrijgen. De capaciteit van het plan, met uit zondering van de als bebouwing aan gegeven bouwblokken, bedraagt in to taal 718 woningen. In het plan Kromwege is de Krom wegesingel te 'beschouwen als de door gaande ringweg, die in het structuur plan staat aangegeven. Aan de noord westzijde van de ontworpen rijksweg zijn vrijstaande of dubbele woningen geprojecteerd. De capaciteit van dit plan bedraagt 58 woningen. Maar toen ik van de Nachtegaallaan weer in het oude centrum van Goes kwam, merkte ik, dat de vogeltjes in Goes toch niet zo onbekommerd leven, als ik dacht.. Ik liep door het Katte- straatje. Veel zon scheen er niet in dit nauwe slopje. Een dikke, welgedane dame keek angstig naar de uitgang van het straatje. Zij was kennelijk niet ge wend aan die nauwe doorgangetjes, want met een bevend hart twijfelde zij er aan, of zij daar aan het eind van het Kattestraatje soms zou blijven ste ken Ik heb mij, met mijn dunne ledema ten, even in baar plaats gedacht. En ik bepeinsde voor deze Ion-ronde dame: -'t Is een beestenboel in Goes WESTERSCHOUWEN. Het skelet dat, .gevonden aan het Westerschouwse strand, enige tijd geleden zo'n beroet ring verwekte is vermoedelijk afkom stig van een zeeman, die circa twee honderd jaar geleden verdronk en op Schouwen aanspoelde. Zoals de gewoon- te toentertijd was werd hij door bewo ners van het eiland aan het strand be- graven. Tot deze (voorlopige) conclusie kwam de directeur van het Anthropologisch Laboratorium in Utrecht, waar de min- der prettige vondst van enige tijd gele den voor een onderzoek naar toe was gezonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3