Schockemöhle, Wofford en Schridde over 2.10 m. VIER VINNIGE HELLINGEN SCHERPRECHTERS IN BERN GHEORGIU: fijn gevoel voor de stelling GROOTS PUISSANCE-SPRINGCONCOURS JASTREMSKI OPGELUCHT NU JACHT OP RECORDS VOOR STUDIE WIJKT Wereldtitel schaken voor de jeugd naar Parma Profs en amateurs verdelen de laatste wereldtitels Sam Wadsworth overleden Schoolslag vond zijn grootmeester Nederlanders bij attent rijden niet kansloos TAMARA PRESS WIERP RECORD Zaterdag 2 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Vierde barrage met zeven combinaties Voetbal in Engeland Rotterdam neemt afscheid van onderzeedienst Goud op Maccabia voor bokser Gans Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De duizenden toeschouwers, die gisteren het ter rein van de Rotterdamsche Ma nege omzoomden, zijn volledig aan hun trek gekomen. Een puissance springconcours zoals we in jaren niet tijdens het CHIO hebben ge zien, bracht het publiek tot grote geestdrift. Onder ademloze stilte volgden geïnteresseerde kijklusti- gen de diverse barrages, waarin liefst zeven combinaties zich plaatsten voor een hoogtesprong van twee meter. Dat daarbij ook een Nederlander was stemde tot grote vreugde. Het puissance-concours, voor velen het spectaculairste nummer van het CHIO, begon ditmaal met acht hin dernissen en daarbij was ook een sloot Veertien van de 34 deelne mende combinaties slaagden erin het zeshonderd meter lange parcours zon der fouten te rijden. Slechts een Nederlander (Ant. Ebben met Tama^ ra) was onder hen. Alle overige land genoten werden reeds in de eerste ronde geëlimineerd. In de eerste barrage vielen drie com binaties af, zodat met elf de strijd op twee hindernissen (een oxer van twee meter breed en 1,70 meter hoog, alsmede een muur van 1,80 meter hoog) werd voortgezet. Slechts een combinatie faalde en merkwaardig genoeg was dat de be roemde Piero d'Inzeo met Sunbeam. Nadat de eerste hindernis feilloos was gesprongen, trok Sunbeam bij de muur sterk naar links, zelfs zó dat de vos-ruin langs de muur heen liep. Volgens de teleurgestelde d'Inzeo was het legertje fotografen, dat zich ter rechterzijde van de muur bevond, de oorzaak van de schichtigheid van Sunbeam. Een hernieuwde poging gelukte, doch de jury rekende de eerste poging als een weigering aan en zo moest d'Inzeo het voor de volgende barrage laten afweten. In deze derde barrage vielen drie slachtoffers. Nadat de Ier Brennan met Ktlrush met een weigering en de Duitser Sönsken met Tamino door een fout op de muur waren gesneuveld, volgden fout loze parcoursen van de Duitser Schocke möhle met Ferdl en de Amerikaan Wof ford met Hollandia; daarna maakte de Belg Seynaeve met Dorn een fout op de muur. Ook Ebben Onder grote bijval van het duizend koppige publiek reed vervolgens ook Anton Ebben met Tamara beide hinder nissen zonder een fout te maken en na hem volgden nog foutloze parcoursen van de Ier Hayes met Good Bye, en de Duit sers Schridde met Ilona, Sönsken met Clivia, alsmede van Schockemöhle met Monodie. Dit betekende dat liefst zeven combi naties zich gereed konden maken voor de vierde barrage waarin de oxer op ge lijke hoogte bleef, doch de muur op twee meter werd gebracht. Onder toenemende spanning sprongen achtereenvolgens Schockemöhle met Ferdl, Wofford met Hollandia en Ebben met Tamara zonder fouten. Vooral de verrichting van de Nederlander werd luide toegejuicht. Van de vier overige combinaties plaat ste zich alleen nog de Duitser Schridde met Ilona voor de vijfde barrage, daar zowel Hayes (Good Bye) en Sönsken (Clivia) afvielen en Schockemöhle (Mo nodie) zich terugtrok. Terwijl de parcoursbouwer de groot ste moeite had de muur op de gewenste hoogte van 2.10 meter te brengen, wacht ten de vier combinaties in de ring op het startsein voor de vijfde harrage, Drie van de vier hadden daarin succes: Schockemöhle met Ferdl, Wofford met Hollandia en Schridde met Ilona baalden ook de sprong van 2.10 meter. Slechts Ebben gelukte dat niet, maar zijn pres taties in de daaraan voorafgaande ron den waren van uitstekend gehalte. Hij werd vierde. EINDHOVEN (A.N.P.). Op 64-jarige leeftijd is gisteren in Eindhoven over leden de Engelse oud-international Sam Wadsworth, technisch adviseur van PSV. Wadsworth speelde voor Huddersfield Town en kwam veertien maal voor het Engelse voetbalelftal uit. In 1934 kwam hij naar Nederland waar hij achtereen volgens DHC, PSV en DWS trainde. Kort voor de Tweede Wereldoorlog keerde hij naar Engeland terug. Na de oorlog kwam hij opnieuw naar Nederland, waar hij tot 1951 trainer van PSV was. In dat jaar bracht hij PSV tot het kampioenschap van Nederland. Zijn trainersloopbaan sloot de Brit toen af. Ex aequo De drie „geslaagden" besloten in over leg met de jury hun paarden te sparen en niet meer te springen. Zij werden ex aequo eerste geplaatst. Hayes met Good Bye en S. Sönsken met Clivia eindigden ex aequo als vijfde en de zevende plaats was voor Schockemöhle met Monodie. Engelsen vooraan Het springconcours om de Prijs van de Bank, waarin equipes van twee rui ters ieder de helft van het aantal uitge zette hindernissen moesten rijden, gaf ruiters en amazones gelegenheid op de listigste manier het eigen parcours te kiezen. Het best deden dat de Engelse ruiters, wereldkampioen Dave Broome met Sunsalve en Peter Robeson met Fire- crest. Eerstgenoemde nam met de prachtige galop van Sunbeam de buitenbocht en Robeson „stuurde" Firecrest binnendoor. Foutloos en in een tijd van 38,1 sec. wer den zij winnaar, gevolgd door hun land genoten P. Murrell met Lizette en Valerie Clark met Atalanta 0 fout en 40,1 sec. Onze landgenoten Tj. Velstra met Bacca rat en J. Maathuis met Troongraaf wer den met 0 fout en 42,4 sec. vierde. Een briljante race reden de twee En gelse amazones Lady S. Fitzalan Ho ward met Oorskeit en mej. E. Broome met Bess in de fabelachtige tijd van 32,6 sec. Helaas wierp Bess een hinder nis af. Dat kostte vier fouten en het lever de de negende plaats op. D« overige uitstagen wareri Concours elegantste rijpaard: 1. en kam- nïoen varr beide klassen First Trial gereden door mej C. Siem (Bilthoven), 2. Teresa gereden door mej. P. Arts (Amsterdam). Zware klasse: 3 Alcalde gereden door mevr. X.. Johnstone (Engeland), 2. Aron gereden door mevr. L. Nijland (Den Dokter). Dresssuurnummer om de Prijs van Bel- lerophon: 1 Mevr. Hall-Carn (Eng.) met Conversano Caprice 58.5 pnt; 2. Mevr. Lin- «enboff (Did.) met Monarchist 56.- pnt; 3. J. de Saint Andre (Fr.) met Kesbou 52.5 nat; 4. Com. St. Cyr (Zwe.) met l'Etoile (*».- pirt; 5. J. Salmon (Fr.) met Gigolo 49.5 ont. Springconcours voor amazones: 1. Anna Clement (Did.) met Flugwind 0 ft 84,2 sec.; 2. Elisabeth Broome G3.) met Ballan Ex celsior 0 ft 86,3 sec.; 3. Sarah Fitzalan Ho ward (G.B.) met Oorskeit 0 ft 86,8 sec.; 4. Valery Clark (G.B.) met Knight of the World 0 ft 89,8 sec.; 5. Valery Clark (G3.) met Atalanta 0 ft 111,3 sec.; 6. Elisabeth Broome met Bess 4 ft 79,2 sec.; 7. Anna Clement met Nico 4 ft 83,3 sec.; 8. Mady Koster (Ned.) met Axel 4 ft 83,4 sec.; 9. mej. N. Rasquinet (Belg.) met Cambridge 4 ft 83,5 sec.; 10. Brigitte Schockaert (Belg.) met Incroyable 4 ft 85,3 sec. De Nederlandse amateur-wielrenners Eugene Beckers, Wim Dieperink en Ge rard Wesseling zullen op 10 september starten in een wegwedstrijd te Canaiore (Italië). Op 14 en 17 september starten zij in wegwedstrijden in de Italiaanse plaatsen Jucca en Groce Sull'Ama. De voetbalclub DOS won in Utrecht een vriendschappelijke wedstrijd van Hapoël (Israël) met 51. Het Westduitse dames-atletiekteam heeft gisteren te Oberhausen de Engelse damesploeg met 61—45 punten verslagen. Eigen nieuwsdienst TOLEDO. „Het is wel een hele op luchting. Nu maak ik mij geen zorgen meer en ik heb niet meer dat gevoel, dat ik steeds maar iemand moet ver slaan. Begrijpen jullie dat?" Deze slotzin uit de brief van Chet kon den de ouders wel thuisbrengen. Hun twintigjarige zoon had dergelijke dwanggedachten sterk. Hij zwom goed, werd steeds beter, maar met de betere resultaten in wedstrijden kwam steeds meer het opzwepende idee: nu moet ik die verslaan, dan van die winnen, die en die kan ik tenslotte ook nog wel hebben. Dat ging zo maar door. Chet Jastremski was bezeten van de wed strijden. ALLE VIER In Fresno en Los Angeles greep hij een dag of veertien geleden de drie wereld records die hij hebben wilde; een had hij er iets langer geleden verbeterd. Hij heeft dus nu alle vier de wereld records die er op de schoolslag zijn te behalen. Nu kan hij zich weer op zijn medicij nenstudie toeleggen. Een serieuze stu die is dat wat hem betreft want hij is niet een van de sportslieden, die stu deren om via een universiteit aller lei faciliteiten te krijgen bij hun trai ning en verder de studie de studie laten. Een van zijn grote zorgen was de tijd te vinden om zijn hele programma af te werken inclusief het onderhouden van een zware training. LIEVER TRAINEN Chet begon toen hij negen jaar was met zwemmen. Toen hij tien was won hij zijn eerste wedstrijd. Zijn ideaal was toen niet een of ander wereldrecord, maar het beroep van zwemtrainer. „Chet was mijn „rechterhand" toen hij klein was, koken, wassen en het huis schoonhouden behoeft hij beslist niet meer te leren. De belangstelling voor de medicijnenstudie komt denk ik door het vele contact dat Chet met artsen onder onze vrienden had. Er waren er die veel belangstelling voor het zwem men hadden en ook speciaal voor de fysiologische kant ervan." Dat vertel de mevrouw Jastremski, zelf lerares aan het Mary Anse colege. HEEL NORMAAL De gevierde zwemmer, beroemd niet al leen door zijn snelheid, maar ook door zijn zwemmen en in de baan blijven met dichte ogen gaf als commentaar op de vele vragen die op hem werden afgevuurd na zijn verbluffende presta ties: Ik ga mij heel normaal aan de studie wijden. Voorlopig heb ik geen records meer te verbeteren en als er een ander aan mijn records gaat peu teren,. dan zien we wel verder." Het lijstje van de records van Jastrem ski ziet er als volgt uit: 100 meter: 1 min. 7,5 sec. (Los Angeles). 200 meter: 2 min. 29,6 sec. Los Angeles). 110 yards: 1 min. 9,2 sec. (Fresno). 220 yards: 2 min. 34,1 sec. (Fresno). CHET JASTREMSKI nu weer studie DEN HAAG De schaakwereld heeft een nieuwe jeugdwereldkam pioen; het is de negentienjarige Zuid- slaaf Bruno Parma, die ter gelegen heid van dit kampioenschap tevens de titel van internationaal meester ver wierf. Parma, geboren in 1941 te Ljubljana, behaalde driemaal de jeugdtitel van zijn land. Twee jaar geleden werd hij tweede in Münchenstein, toen daar het toernooi om de wereldheerschappij der jongeren werd gespeeld. Op de tweede plaats eindigde de zeventienjarige Gheorgiu. Geluk heeft de Roemeen niet gehad. Meer dan twee weken voerde hij het veld aan; toen volgde er een nederlaag en daarna nog een klap, de nul tegen Parma. In de laatste ronde won Gheorgiu overigens snel van de leeggespeelde IJslander Larusson, maar het mocht niet meer baten. Kuindzhi zal wel de derde plaats ver overen; hij staat uitermate gunstig tegen Calvo. Het is echter mogelijk dat hij op winst zal spelen, teneinde zijn sportieve Dlicht jegens „derden", die bij de rang- ijst geïnteresseerd kunnen zijn, te ver vullen. De Nederlander Zuidema verloor van de Hongaar Nagy. Het bracht hem, met de Westduitse Pfleger die een op merkelijke eindspurt had op de ge deelde vierde plaats. Overigens een fraai resultaat, waarmee zowel Zuidema als diens secondant Bouwmeester geluk mag worden gewenst. De andere ontmoetingen waren nau welijks van enig belang. De uitslagen waren; Afgebroken partijen eerste kwalificatie- groep tiende ronde: Jakobson (Den)Phil ips (N-Zeel) V2, Minaya (Col)Kiittner (O-Dld) 1—0. Uitslagen elfde ronde: Finalegroep: Gheorgiu (Roem)Larusson (IJsl) 10, Westerinen (Fiiil)—Parma (Zsl) Parma, de jonge Zuidslaaf die in de laatste ronden de Roemeense leider van het klassement, Gheorgiu, passeer de en wereldkampioen werd» Va—V2, Zuidema (Ned)—Nagy (Hong) 0—1, Calvo (Sp>Kiuimizihi (Rusl) afg., Gulibranct- sen (Noorw)Kinnmark (Zwe) \'gV2. Pfle ger (W-Dld)—Thomson (Schotl) 1—0. De stand: 1. Parma 9 punten, 2. Gheorgiu pnt., 3. Kuindzhi 7 pnt 4- 1 afg., 4. Zuidema en Pfleger, beiden 7 pnt., 6. Wes terinen 5y2 pnt., 7. Calvo 5 pnt., 4- 1 afg., 8. Gulbrandsen 4\'2 pnt„ 9. Nagy 4 pnt., 10. Larusson 3 pnt., 11. Kinnmark 2& pnt., 12. Thomson 2 pnt. Eerste kwalificatiegroep: (bezetting der tiende tot en met 22e plaats eindklassement) Smith (Eng)Jakobson (Den) 01, Rubi- netti (Arg)Gilden (VS) 01, Küttner (O- Did)Rosino (It) 10, Keogh (Ierl)— Mi naya (Col) 10, Diekstra (Ned)—Holaszek (Oost) 0—1. De stand: 1. Phillips 8V2 pnt., 2. Jakobson 7 pnt., 3. Küttner 6^2 pnt., 4. Gilden 6 pnt., 5. Minaya 5% pnt., 6. Holaszek 5 pnt., 7. Smitr 4V2 pnt., 8. Rubinetti pnt., 9. Rosino en Diekstra, beiden 3 pnt., 11. Keogh 2 Y2 pnt. 1 door Herman van der Spek ERN.Wie? Weer Rik van Looy? Weer Boris Eckstein? Het is de enige vraag die men hoort in de kampen van de wielrenners, die betrokken zijn bij de wereldkampioen schappen op de weg op het Bremmgartencircuit te Bern. daar amper drie renners naast elkaar tegelijk door kunnen? Dringen Wie? Jo de Haan, of misschien Jo de Roo? Henk Nijdam ja, óók op de weg of misschien Jan Schro der? Het blijft voorlopig een niet te beantwoorden vraag. Goed, men kan gissen; men zou een briefje van tien kunnen zetten op André Dar- rigade of Rik van Steenbergen, een gulden op de Spanjaard Bahamon- tes en zelfs helemaal niet willen gokken op de Zwitser Hauser of de Brit Geddes, maar wat zegt het? Niets, omdat er eerst voor gereden moet worden, vandaag door de ama teurs en morgen door de beroeps renners. Zij zullen zélf die vraag moeten beantwoorden. Slopend MAAR daarom mag men zich hier in het overhete Bern wel afvragen voor wie dit zware par cours geschikt en voor wie het niet ge schikt is. Men msgt het parcours daar voor kennen om het te ontdekken. Wel, wij kénnen het parcours nu en wij zijn ervan overtuigd dat vandaag heel wat amateurs en morgen ten minste zoveel beroepsrenners de strijd om het wit sa tijnen shirt met de horizontale banen van de regenboog vroegtijdig zullen staken. Waarom? Het parcours is ve nijnig, slopend. Het telt namelijk vier hellingen, die alle een hoogteverschil van ongeveer driehonderd meter hebben, over tel kens twee kilometer uitgestrekt. Geen klim ineens dus, maar trage, heel traag stijgende hellingen, vier in elke ronde, waarvan de amateurs er veer tien totaal 181 km en de profs 22 totaal 285 km moeten afleg gen. 56 maal dus voor de amateurs die moeilijk te nemen hindernis en 88 maal voor de beroepsrenners. Alleen de allersterksten zullen het overleven. En wie behoren aan de vooravond van deze wedstrijd tot die allersterksten? Sterk genoeg ZEKER onze landgenoten De Roo en De Haan, ook Stolker en de Nederlandse kampioen Maliepaard. Zij mogen van gelijke kracht worden ge acht als een Baldini, een Poulidor, de Franse nationale kampioen op de weg, een Gaul, een Van Looy en een Junckermann. Maar bij de Nederlandse beroepsren ners heeft weer eens iets ontbroken: een intensieve verkenning van het cir cuit. Goed, Stolker en De Haan zijn het een maand geleden eens over gefietst, Maliepaard en Geldermans mogen het dan donderdag voor het eerst hebben verkend, het is te weinig. Kersten, Ent hoven en Rentmeester, die donderdag avond laat pas arriveerden, zullen het ondervinden, want zij hebben het par cours gisteren pas voor het eerst ge zien en morgen moeten zij aan de start komen Zij hebben allen dus wel ongeveer kunnen uitvissen waar de moeilijke hel lingen liggen, ook waar die uiterst ge mene haarspeldbocht komt, precies op de helft van het circuit, waar tussen twee hellingen een kleine afdaling ligt, die de renners nauwelijks tijd zal ge ven weer op krachten te komen. Maar zullen zij in hun snelheid over het par cours dat geniepige bruggetje met hou ten? overkapping hebben ontdekt? Zul len zij zich hebben gerealiseerd, dat HET ZAL daar boven het water van de Aare. telkens een groot gedrang worden en wie niet vooraan zit, zal moeite hebben om in het bijna onmiddellijk volgende, klimmende weg gedeelte weer bij de kop te komen, want daar, onmiddellijk na dat brug getje, zal vermoedelijk de beslissende klap gaan vallen. Wie vooraan zit kan wellicht mee, wie achteraan zit zoals alle Nederlandse amateurs en beroepsrenners, het vorige jaar op de Sachsenring! mist de boot en stapt na de beslissende ontsnapping waar schijnlijk af. Hebben zij dat bruggetje ontdekt? Wij vragen het ons af want toen wij de Nederlandse renners in hun bij zonder fraai gelegen hotel aan de rand van Bern, op 800 meter hoogte, slechts te bereiken met een kabelbaan en met een geweldig uitzicht over de Zwitserse hoofdstad opzochten, had den zij het alleen over die hellingen. „En het bruggetje?" Het antwoord was zoiets als „Ja, een nauw ding", en onmiddellijk viel het gesprek weer op die hellingen, waarop zovelen zullen „afzien". Beter ONZE amateurs bleken beter voor bereid te zijn. Met coach Joop Middelink hebben zij het parcours bij stukken en beetjes gereden, na vier kilometer telkens afstappend om de moeilijkheden van het traject te be spreken. Oók het bruggetje. Zij heb ben de afgelopen week telkens afstan den afgelegd, die varieerden van 120 tot 180 km per dag. Behalve Henk Nijdam. Na zijn glorieuze finale van woensdagavond, waarin hij het wereldkampioen schap achtervolging amateurs be haalde, is hij donderdagochtend vroeg, amper acht uur nadat hij de regenboogtrui om de schouders had gekregen, samen met Peter Post op de fiets gestapt van Zurich naar Bern, met tot slot enkele malen het circuit. Hij kent het inmiddels al op een prikje, want zijn medestrijders, Schro der, De Waard gisteren nog met een lichte ontsteking te bed, maar vandaag fris aan de start Knops, de in Bel gië woonachtige Sebregts en verder Jan Janssen, hebben hem, voor zover hij ze zelf nog niet ontdekt had, alle moeilijkheden aan de hand van een grote luchtfoto al verteld. Hij heeft ze nog eens extra onderzocht. Stilte voor storm Gisteravond iaat was het nog rustig op het circuit. Al leen grote groepen technici van de Zwitserse televisie waren druk bezig de tien camera's op verschillende pun ten op te stellen, die de wedstrijden in zestien landen in miljoenen huiska mers zullen brengen. De renners lagen al in bed. Negen uur was elke avond het consigne voor de Nederlandse ploeg ondanks de broeiende hitte, die zelfs 's nachts een verblijf binnenshuis bijna onmogelijk maakte. Om één uur vanmiddag gaan de ama teurs van start, morgenochtend om half tien de beroepsrenners, op jacht naai de hoogste eer, naar de wereldtitel, naar de regenboogtrui. De Nederlan ders kunnen, wat ons betreft, niet te hoog grijpen. Eigen nieuwsdienst SOFIA. De Russische atlete Tama ra Press heeft gisteren op de Zomer- universiade in Sofia haar eigen wereld record discuswerpen voor dames ver beterd. Z(j bracht het van 57,43 op 58,06 m. Deze prestatie van Tamara Press be tekende eveneens een correctie van het Europese record. In het volleybaltornooi verloor Neder land met 30 van Turkije. De Neder landse waterpoloploeg deed het beter. Zij won met 52 van het Japanse ze vental. Later klopte het Nederlandse water- poloteam ook nog Bulgarije (74), waardoor onze landgenoten op de vijfde plaats eindigden. Winnaar werd Zuid- slavië. In het basketbaltornooi leed Nederland een nederlaag van 9863 tegen Roeme nië. De laatste wedstrijd van de Neder landse volleybalformatie leverde een zege (32) op tegen Iran. In het volleybaltornooi werd daardoor de zevende plaats bereikt. De Rotterdamse atleet De Haas werd op de tienkamp gewonnen door de Rus Kuznetsov met 7918 punten zes de. De Haas vergaarde 6004 punten. LONDEN. De uitslagen van de gis teravond voor de Engelse voetbalcompe titie gespeelde wedstrijden luiden: Twee de divisie ScunthorpeCharlton 61. Derde divisie: TranmereHartlepools 3—2. door H. Kramer TJOEWEL Florin Gheorgiu nog maar zeventien jaar oud is hij werd op 6 april 1944 geboren heeft hij reeds op zestienjarige leeftijd zijn visitekaartje in de schaawereld afgegeven. In december van het vorige jaar deed hij als jongste mee aan het kampioenschap van zijn vaderland. Tot grote verbazing van alle experts nam de jongeman in de loop van de wedstrijd op onweer staanbare wijze de leiding. Tiidens de laatste ronde van de wed strijd wilde iedereen zien hoe Gheor giu Roemeens kampioen werd. Hij moest in die ronde de wapens opnemen tegen zijn gevaarlijkste concurrent Ciocaltea. die slechts 'n half punt min der had. Lang niet iedereen kon de strijd volgen; de zaal bleek veel te klein. Honderden hebben buiten in de kou staan te wachten totdat eindelijk bekend gemaakt kön worden, dat de strijd in remise was geëindigd en dat daardoor Gheorgiu kampioen werd van Roemenië, de jongste kampioen die dit land ooit heeft gehad. De jeugdige Roemeen heeft zijn vele aanhangers in de wedstrijd om het jeugdwereldkampioensehap tot dusver niet teleurgesteld. Hieronder een goede partij van Gheorgiu, waarin in het bijzonder zijn fijne gevoel voor de stelling opvalt. Oud-indische verdediging. 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2—c4. d7—d6; Pbl—c3, Pb8d7; 4. e2—e4, e7—e5; 5. d4d5, c7c6; 6. Lfl—d3, a7—a6. Op dit moment ongewoon, maar daar om niet slecht. De opmars b5 is in de meeste varianten voor zwart nuttig. 7. Pgl—e2, g7—g6; 8. 0—0, Lf8—g7; h2h3, 0—0; 10. Pe2—g3, c6xd5; 11. c4xd5, Pd7e5? Past niet in het schema; juist was 11. b5 om voort te zetten met b4 en Pc5. Speelt wit zélf 12. b4, dan is echter 12. Pb6 doeltreffender. 12.LÓ3e2, Tf8—e8. De toren heeft hier niets te zoeken. Redelijk was 12a5. De Roemeen Florin Gheorgliu die zich zo voortreffelijk weerde tijdens de wedstrijden om het jeugd-wereldkam- pioenschap schaken. 13. b2b4!Pe5d7; 14. Lel—e3, Pd7 b6; 15. Le2—d3, Lc8—d7; 16. Ddl—b3, Ta8c8; 17. a2—a4, Te8—f8. Vergelijk zwarts 12e zet. Zwart heeft kostbare tijd verloren en als gevolg daarvan komt zijn damevleugel in een wurgende greep. 18. a4a5. Pb6—a8; 19. b4—b5, Pa8— c7; 20. b5b6, Pc7—e8; 21. Tal—cl. De zwarte strijdkrachten zijn inge snoerd als in een te nauw corset. De tekstzet bereidt de beslissende aktie via de open c-lijn voor. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De onderzee dienst van de Koninklijke Marine wordt over twee weken van de Waal haven te Rotterdam overgeplaatst naar Den Helder. Zijn comman dant, de kapitein ter zee J. L. Den- cher, en Rotterdams burgemeester, mr. G. E. van Walsum, hebben hierover gisteravond hun „gemeng de gevoelens" uitgesproken. De burgemeester zei: „Ik heb er hartstochtelijk voor gepleit, dat de on derzeedienst te Rotterdam zou blijven. Ik heb er verscheidene malen met een hoge marine-autoriteit over gespro ken, dat er tussen Rotterdam en Hoek van Holland best nog een mo gelijkheid zou zijn geweest. Dat gesprek is echter nooit voltooid. Ik denk, dat het daaraan is te wij ten, dat de onderzeedienst ons gaat verlaten. Het is natuurlijk wat dwaas, dat er in de grootste Europese haven geen marinevestiging is. Ik zie dan ook de tijd tegemoet, dat mijn opvolger de onderzeedienst weer zal mogen begroe ten. Iets anders willen wij namelijk niet hebben." Bunker Onder enige hilariteit had burge meester Van Walsum ook gezegd, dat het vertrek niet onverwacht komt: „Ik kan ook niet zeggen, dat wij als ge meentebestuur geen bijdrage tot het vertrek hebben gegeven. De bunker moet verdwijnen en ik ben ervan overtuigd, dat het Rijk daartoe op vlot te wijze aan zijn verplichting zal vol doen. De barakken hopen wij te bevolken met Italianen en Spanjaarden, die ko men helpen ons overeind te houden. De plaats van de bunker zullen wij voorzien van haveninstallaties, waar van wij maar niet genoeg kunnen krij gen." Kapitein ter zee Dencher sprak over ruim vijftien prettige Rotterdamse ja ren van de onderzeedienst; „Vooral omdat wij de weelde van een zuide lijker klimaat mochten beleven en om dat wij getuige konden zijn van de zo spectaculaire bloei van haven en stad." Hij bood het Rotterdamse gemeente bestuur ter herinnering een kristallen kunstvoorwerp aan. TEL AVIV (A.N.P.). De Nederland se bokser Maurits Gans heeft gisteren een gouden medaille op de Maccabia te Tel Aviv veroverd. Op de derde dag van de joodse Spelen behaalde hij de titel in het bantamgewicht. Amerika en Israël boekten tot nog toe de meeste successen. Israëlische atleten veroverden reeds veertien gouden, zeven tien zilveren en tien bronzen medailles. De Amerikanen bleken goed voor dertien gouden plakken, elf rijveren en tien bronzen. Wit: Gheorgiu. Zwart: Calvo. (Den Haag 1961). 21. h7h6: 22. Pc3—a2, Pf6—h7; 23. Pa2b4, f7—f5. Het juiste tegenspel in deze opening; het komt alleen te laat, al is het zelfs nu nog gevaarlijk genoeg. g6x 24. Pb4c6!, Dd8h4; 25. e4xf5 f5; 26. Pg3xf5!?, Tf8xf5? Op 26. Lxf5 kan volgen 27. g3! Dxh3; 28. Pe7t, Kh8; 29. Lxf5. Txfó; 30 Txc8, Th5; 31. Txe8ï, Pf8; 32. Pg6t, Kg8; 33. Ph4, Txh4, 34.9xh4,Dg4t met re mise door eeuwig schaak, waaruit volgt dat zwart in ieder geval deze kans had moeten aangrijpen. „27,;.„Db3~bl!- Tf5—f8; 28. Ld3xh7f. Kg8—h8; 29. Lh7e4, Pe8f6; 30. Pc6 a^Dit brutale paard dwingt de beslissing 30Dh4xe4; 31. Dblxe4 Pf6xe4; 32. Pe7xc8, Ld7xc8; 33. Tel—c7, Pe4—c5 Er is geen andere verdediging tegen Txb7 34' SeVOlsd door 35' „„3£;„Le3xc5> d6xc3: 35. Tfl—dl, e5e4; 36. Tc7xc5, Tf8d8; 37. Tc5—c7, Lg7— e5; 38. d5—d6, Le5xd6; 39. Tdlxd6, Td8x d6; 40. Tc7xc8t, Kh8—g7: 41. Tc8—c7t Kg7—f6; 42. Tc7xb7, Td6—dit; 43. Kgl h2, Tdl—d5; 44. Tb7—b8, Td5—b5; 45. Tb8—a8. Zwart gaf bet op.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13