Natuurwetten beperken vernietigingskracht van kernexplosies BOURJOIS Feest van beeld en geluid begonnen //t tw fuuA S/aa/t eeiïde/i emtmfe G&èitook „MASS A-TERREUR" ROEPT STORM VAN PROTESTEN OP Een praatje over kruiden KROESJTSJEFS SUPERBOM NIET TEGEN EEN EENVOUDIGE BEREKENING BESTAND FIRATO GEOPEND Zinloos Vrees de vrees SATIN FINISH Nieuws voor minnaars van modern comfort! 1 J reis om de wereld met de keukenpan Zaterdag 2 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 12 ATOOM- CHANTAGE VAN MOSKOU Laatste Kurzaalconcert van zomerseizoen Angst Vierhonderdduizend kleuters naar school Esso introduceert campagne ter financiering van de installatie Nederlandse zege bij modelvliegtuigbouw Milde eis voor ongelukkig schot Knallen Belgische pensioenen zijn verhoogd IN de economie kent men de wet van de II verminderende meeropbrengst. Wie zijn werkkapitaal honderdmaal vergroot zal lang geen honderdmaal zoveel kunnen produce ren en ook zijn winst niet kunnen verhon derdvoudigen. Een soortgelijke wet, maar dan een natuurkundige, geldt in de kernwapentechniek en in veel sterkere mate. Het is de derde-machtswortel-wet. Kernfysici hebben die wet uitgedrukt in een sim pele formule: d do X W1/3. Met die formule wer kend kunnen wij gemakkelijk uitrekenen hoeveel maal zo krachtig de uitwerking van de door Kroesj- tsjef aangekondigde superbom is als de uitwerking van een atoombom of een waterstofbom.* Stellen wij dat de overdruk van de lucht na een explosie van een kernwapen met een kracht van 1000 ton springstof (1 kiloton of 1 KT) 0,5 atmosfeer op 0,5 km van het centrum is dan vinden wij die zelfde overdruk van 0,5 atmosfeer bij een explosie van een kernwapen met een kracht van 20 kiloton, een gewone atoombom dus, op een af stand van 0,5 X 20% 0,5 X 2,75 1,375 km. Hieruit blijft dat een vertwintig- voudiging van de explosieve kracht geen vertwintigvoudiging van de uit werking tot gevolg heeft. In dit geval is de uitwerking nog niet verdrie voudigd. vrees zelve is, de nameloze, redeloze, ongerechtvaardigde angst die het zo nodige streven naar overschakeling van teruggang op vooruitgang verlamt." Het is president Kennedy, die in de jaren voor zijn verkiezing zijn steentje heeft bijgedragen tot vestiging van de heerschappij van de angst, te prijzen dat hij nu, geheel in de geest van zijn grote voorganger, heeft ingegrepen. In het Witte Huis en het Pentagon heeft men nu blijkbaar ingezien dat de angst als wapen in de strijd om de vrije menselijke geest gevaarlijker kan zijn dan arsenalen vol kernwapens. SCHEVENINGEN Brahms luidde vrijdagavond het zomerseizoen in de Kurzaal uit en er hing in de volle zaal de verwachting van een gebeur tenis. Dit slotconcert is een gebeur tenis geworden. Met Hans Richter- Haaser als solist dirigeerde Paul Klecki voor de pauze het eerste Pianocon cert, daarna de vierde symfonie. Nu lijkt ons Hans Richter-Haaser voor een dirigent een ideale solist, betrouw baar ook in deze zin dat hij in zijn eenvoud geen eisen stelt die buiten het kader van de partituur vallen. Maar dat kader wenst hij dan ook tot een levend begrip te maken, waarin de spanningen elkaar in evenwicht houden, zodat er een totaliteit ontstaat, afgerond en over zichtelijk. Dat is hem gelukt, vooral dank zij de wijze waarop Klecki en het Con certgebouworkest hem verstonden en aan zijn streven continuïteit verleenden. Klecki had een geïnspireerde avond en dat heeft ook in de vierde symfonie sterk aangesproken bij het orkest. Meer nog dan de onmiddellijke en homogene reacties op de bewogenheid van de diri gent heeft ons de rust van het ensemble getroffen, een rust die slechts mogelijk is bij technische beheersing en voor de klankkwaliteit hoogst bevorderlijk. Dit was een prachtig concert. DE WITTE Sterker nog gaat de wet van de ver minderende meeropbrengst werken bij kernwapens die een explosieve kracht van 20 MT, die van de zwaarste Ame rikaanse waterstofbommen, te boven gaan. De formule die dan geldt is W% d X do; met andere woorden, 2,71 boven een explosiewaarde van 20 MT moet de uitkomst van de eerstgenoem de formule nog eens door 2,71 gedeeld worden. Voor de superbom van 100 MT die premier Kroesjtsjef aangekondigd heeft krijgen wij dan een overdruk van 0,5 atmosfeer op 0,5 X lOÖ.OOCh/s 2,71 0,5 X 46,75 2,71 8,7 km. Vervijfduizendvoudiging van de ex plosieve kracht levert hier iets meer dan een verzesvoudiging van de uit werking op. Er is dus een grens, waarboven het nauwelijks zin heeft nog krach tiger bommen te maken. Wij zullen aannemen dat bij die nog krachtiger hommen geen verdere verminde- ringsfactoren gelden en zien welke uitkomst wij krijgen over een Rus sische super-superbom van een mil jard kiloton, of duizend megaton; een bom dus die nog eens tien maal zo krachtig is als de superbom waar mee Kroesjtsjef heeft gedreigd. kunnen vernietigen als het gebied van totale vernietiging in Horosjima, is dan ook een valse. Wij mogen onze ogen daarvoor gerust sluiten en er onze schouders over ophalen. Dit is de nuchtere, ondanks alles toch gruwelijke, werkelijkheid achter het schermen van de Sowjetunie met astronomisch hoge cijfers. Het is een schrale troost, dat die getallen zo hoog zijn dat zij het voorstellingsvermogen van ons, gewone mensen, te boven gaan. Er blijkt ons uit dat premier Kroesj tsjef met zijn duizelingwekkende cijfers de grenzen van het „nuttige" effect niet alleen natuurkundig gezien maar ook in propagandistisch oogpunt verre heeft overschreden. Gelukkig hebben eindelijk ver standige geleerden gemeend dat nu de tijd is gekomen om paal en perk te stellen aan dit Russische gescherm met cijfers en om de aandacht van ons, ge wone mensen, te vestigen op de derde machts wortel-wet (die wij voor onze berekeningen hebben gebruikt). Wij mogen die geleerden daarvoor dank baar zijn. Zij hadden al te lang zwegen. Wij krijgen dan als uitkomst: 0,5 X l.OOO.OOOVs 2,71 0,5 X 100:2,71 18,5 km. Maken wij dus een bom die 50.000 maal zo krachtig is als een atoombom dan wordt het effect op vrij korte afstand van de explosiekern nog niet eens 13,5 maal zo groot. Afgezien van de vraag of het mogelijk is de kracht van de zware kernwapens tot in het oneindige te vergroten blijkt hieruit wel dat er een grens is waar boven opvoering van die kracht grenze loze verspilling van energie wordt. Het zal duidelijk zijn dat bij opvoe ring van de vernietigende kracht wel de directe vernietiging in het doel gebied verhonderdvoudigd, verduizend- voudigd etc. kan worden. Op enige kilometers afstand daarvan is echter van verduizendvoudiging al geen sprake meer. De cirkel van totale en gedeelte lijke vernietiging, die wij op een land kaart kunnen afzetten, er nog niet door zal worden verdubbeld. Amerikaanse experts hebben ons twee weken geleden voorgerekend dat meer totale verwoesting en massale mense lijke elllende veroorzaakt zal worden door vijf tot tien waterstofbommen met een kracht van ongeveer 20 megaton dan door een „superbom" die vijf duizend maal zo krachtig is. Zo gezien is, wanneer vijf maal een (of tien maal een) meer wordt dan vijfduizend maal een, de grens van de zinnigheid als verre door het Kremlin overschreden. De door Moskou gewekte indruk, dat de superbom van de Sowjetunie een vijfduizend maal zo groot gebied zou Door dat zwijgen, dait handhaven van de scheidslijnen tussen wetenschap en samenleving, tussen wetenschappe lijke en openbare voorlichting, hadden zij het Kremlin de afgelopen jaren de gelegenheid gelaten in toenemende ma te de rede terug te dringen en de angst ervoor in de plaats te stellen. In dit opzicht blijkt het Kremlin nu de gren zen van het toelaatbare te hebben over schreden. Daarom is de verklaring die het Witte Huis donderdag over dit schermen met cijfers publiceerde van beslissende betekenis voor de verdere ontwikkelingen in de Koude oorlog. In die verklaring staat: „Ingezien werd dat de Russische bekendmaking in de eerste plaats een soort atoom- chantage was, gepleegd om in de te genwoordige internationale omstandig heden de angst in de plaats te stellen van de rede. Het is duidelijk dat de Sowjetunie in werkelijkheid niet slechts kernwapens beproefd maar ook de wil van de vrije wereld zich tegen die taktiek van de angst te weer te stellen en de vrijheid te blijven verde digen, op de proef stelt." Het is, zo blijkt ook uit deze woor den, de angst die de rede verdringt welke wij het meeste moeten vrezen. Dit is al eens eerder door een Ameri kaanse president gezegd, in overigens veel rustiger tijden. Die president was Franklin D. Roosevelt. Hij zei toen hij op 4 maart 1933 het presidentschap aanvaardde in een beroemd geworden rede: „Laat mij allereerst uitdrukking geven aan mijn vaste overtuiging dat het enige wat wij moeten vrezen de Waar hierboven een getal staat met erachter wordt bedoeld: dit getal tot de macht Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De kleuterscholen heb ben sinds vorig jaar 397.800 leerlingen. Het aantal is sinds 1959 gestegen met 13.400. Er kwamen 170 scholen bij, zodat er nu 4400 zijn. Advertentie POEDER EN CRÈME IN ÉÉN Met Satin Finish kunt U vlug en feilloos Uw make-up verzorgen overal en op elk moment. Satin Finish werd voor U op een geheel nieuwe basis gecreëerd. Het is de verfijnde combinatie van een verrukkelijke poeder en de uitverko ren crème Soir de Paris. Met Satin Finish is Uwmake-up altijdvolmaakt. PARIS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De Firato in het nieuwe RAI-gebouw is als een sprook je. Na weken zwoegen aan nieuwe stands als paleizen is er een tentoon stelling uit de bus gekomen, die nog maar in heel weinig herinnert aan de Firato in het oude RAI-gebouw. Het mocht ook wel, want deze ten toonstelling geeft in de acht dagen van haar bestaan tussen de twee en drie miljoen gulden uit. Dat betekent voor ieder uur dat de drommen bezoekers er hun dromen lopen te beleven, het lieve bedrag van dertigduizend gulden. Daar komt dan, tot goed begrip, nog ,wel een veelvoud van deze som bij aan de kosten, die de deelnemers moeten opbrengen. De elektronica zijn het echter dubbel en dwars waard. Bij de opening van de tentoonstelling zei mr. D. A. Del- prat, de voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Amster dam. dat de elektronica juist in deze tijd van een groot tekort aan arbeids krachten sterker dan ooit in de belang stelling staat. Spreker dacht daarbij vooral aan de mogelijkheid van auto matisering. Hij verbond er de wens aan dat onze door personeelstekort zo ge plaagde PTT, mede dank zij de elek tronische hulpmiddelen ook zou kunnen komen tot een bevredigende afwikke ling van het postverkeer. Merkwaardig is dit: wij weten alles van de melkgift van de koe, wij kennen de boter- en kaasproductie tot op een kilogram precies, maar over de elek tronische nijverheid een van de mo dernste bedrijfstakken van industriali serend Nederland ontbreken statis tische en andere gegevens. Toch zijn er Nederlandse bedrijven in de elektro nische sector, die apparaturen vervaar digen waarover niemand anders in de wereld heeft gedacht. Toen de heer Delprat ook zijn laatste woord had gezegd gingen in alle zalen alle elektronica opgewekt aan de slag. Golven geluid sloegen over de eerste stroom bezoekers. Het (nu nog) jaar lijkse feest van beeld en geluid was weer begopnen. Aduertentie DIRECTE AANSCHAF, GESPREIDE BETALING Ook u kunt nu een olie- stook-installatie aanschaf fen, zonder dat de kosten meteen moeten worden betaald. Esso Nederland maakt u de financiering bijzonder gemakkelijk door een nieuw systeem van gespreide betaling over maximaal vijf jaar. Maak gebruik van deze moge lijkheid; geniet nu reeds de luxe van een comfortabel verwarmde woning. OMBOUW, NIEUWBOUW Het attractieve financierings plan biedt tal van mogelijk heden. Heeft u al centrale verwarming, maar nog geen oliestook? De kosten voor overschakeling op de ideale oliestook-verwarming kunt u over verscheidene jaren ver delen. Beschikt u nog niet over centrale verwarming De totale aanlegkosten van pro pere, gemakkelijke en com fortabele centrale oliestook worden voor u gefinancierd! UITVOERIGE GEGEVENS LIGGEN VOOR U KLAAR Wilt u meer weten over deze unieke regeling? Zend dan omgaand de coupon in en u ontvangt - gratis en vrijblijvend - de brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Hierin treft u alle bijzonderheden aan over de aanleg van een oliestook- installatie (of ombouw van een bestaande centrale verwarming) en de financieringsmogelijkheden. GENIET REEDS NU VAN DE LUXE VAN MORGEN COUPON D 4 Zend mij omgaand uw brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Naam Adres Plaats Verstuur deze coupon in een open enveloppe, gefrankeerd met een postzegel van 4 cent, aan ESSO NEDERLAND N.V„ POSTBUS 110, DEN HAAG. VUL DE COUPON VANDAAG NOG IN! DEN HAAG (A.N.P.) Bij de we reldkampioenscbappen modelvliegtuig bouw in Leutkirch-Aligau in Zuid- Duitsland heeft een van de vier deel nemende Nederlandse ploegen ge zorgd voor een Nederlandse overwin ning. P. Teunisse (Haarlem), T. van 't Rood (Hengelo) en J. Schuiten (Delft) werden wereldkampioen in de afdeling modelzweefvliegtuigen. In deze afdeling deden ploegen mee uit 28 landen. Deze overwinning bete kent, dat de wereldkampioenschappen over twee jaar in Nederland zullen worden gehouden. T>E vakantie is voorbij, uitgerust en vol energie zijn wij weer terug op onze post. Heeft u een pret- tige vakantie gehad en veel nieuwe gerechten geproefd? Bij mijn thuiskomst lagen diverse „vraag brieven" die op antwoord wachtten. Hiervan wilde ik er nu enige beantwoorden. De lezeressen die zich kennelijk tijdens hun vakantieverblijf hadden verdiept in de vele groene verse en ook gedroogde tuinkruiden krijgen allereerst een antwoord. Natuurlijk gaat onze belangstel ling hierbij ook uit naar de vele specerijensoorten. Heel toevallig hebben wij in een klein Frans bergdorpje: La Clusaz, kennis gemaakt met een Arabier die een rijdende winkel had van tuinkrui den en specerijen. Tuinkruiden in grofgedroogde vorm maar ook als ge droogde hele takjes. De enorme keuze dezer ingrediënten maakte zijn uitstalling hij stond hiermede op de markt van La Clusaz wel zeer indrukwekkend. Ik heb ze niet geteld: die vele pot jes en zakjes, maar allereerst diverse soorten piment eruit gezocht. Piment dat door zijn naam in ons land dik wijls een Babylonische verwarring veroorzaakt. In diverse culi naire boeken maar ook in dictionaires geeft men voor pi ment verschillende namen. All spice noemt de Engels man het, rommel- kruid de Nederlan der, en dan te we ten dat piment een veel uitgebreider kruidengamma aanduidt. verpakt in zakjes of flesjes. Ze is on misbaar in diverse heet gekruide sau sen, vissoepen en wat dies meer zij. Voorzichtig De aangemaakte kleine rode lom boks, in potjes (aangemaakt met olie en soms citroensap) smaakt heerlijk in pikant toebereide kippe- en vlees gerechten. De zoete piment is afkom stig van de Hongaarse paprika's, pa prikapoeder. Verder had Mustafa veel diverse soorten kerriepoeder en -pasta. De Moeilijk Het Engelse all spice wordt in de Engels-Franse tol- ken-dictionaires vertaald door pi ment, poivron, poi- vre de Jamaïque maar ook door puatre épices. Al deze benamingen zijn correct, maar zij scheppen veel verwarring. Laten we toch vooral niet vergeten dat de naam piment veel aroma's ver tegenwoordigt. De ons allen bekende groene en rode paprika's, door de naam piment doux aangeduid rekenen we er ook onder. Bij piment denkt men vooral aan een zeer scherpe spe cerij. Zowel de Spaanse, de Cayenne alsook de Jamaica pepervruchten en de kleine rode lombok worden door dit woord aangeduid. U ziet wel, dit alles is moeilijk uit elkaar te houden. Het is de Jamaica piment die in het En gels all spice wordt genoemd, (dit is een bes) die smaakt naar kaneel, nootmuskaat en laurier! En hierin ligt de verwarring van de vele kruidengebruikers en -leve ranciers. Deze pimentsoort hoort voor al thuis in speculaaspoppen, in kruid koeken. Indien vermengd met peper en andere hartige kruiden wordt ze echter ook gebruikt als inmaakgroen- te: pickles, mangos enz. Het Franse kruid quatre épices is een samengesteld mengsel dat men niet verwarren mag met de all spiee. De quatre épices bestaat uit witte peper, gemberpoeder, nootmuskaat en kruidnagel. Het is een kokskruid, sma kelijk in diverse gerechten zoals sau sen, vlees- en kippenragoüts, vlees pasteien, haché en vele andere har tige happen. Wil hierop letten en dan met de sterke rode piment alias peper uiterst voorzichtig omgaan. Het Arabiertje van La Clusaz spreid de veel soorten piment voor mij uit. De rode piment (cayennepeper) was kerriepoeder ziet er heus niet altijd goudgeel uit. Een grote hoeveelheid saffraanpoeder (kurkuma genoemd) veroorzaakt de gele kleur. Op bepaalde plaatsen in Afrika of India koopt u kerriepoeder die er roodachtig uitziet door toevoeging van veel scherpe en zoete piment. De kerriepasta is een kerriepoeder aangemaakt met weinig azijn, olie, gehakte ui en knoflook. Ze is ver rukkelijk voor de liefhebbers van rijst tafels en Indische gerechten. Een kerriepoeder alsook de pasta kunt u zelf maken. En nu de gedroogde kruiden. Welk een grote variëteit op dit gebied. De basilicum in gedroogde takjes of grot- gesneden gedroogde vorm: te gebrui ken in diverse soepen, slaatjes, sau sen, ragouts en vlees-, vis-, of wild- marinades. Wil er vooral aan denken dat we van al de gedroogde groene kruiden die een sterke eigen smaak hebben, slechts 1 volle mespunt of indien gro tere porties verwerkt worden, een theelepel nemen. Deze kruiden kunnen we niet zo royaal verwerken zoals we dit doen met peterselie, bieslook of selderijgroen. We kennen sterk smaakhoudende kerrie- paprika- uien- of pepergerech ten. Een puur basilicum- of marjo- leingerecht is nog niet aangepast aan onze smaak! Deze soort kruiden zijn extra geu ren die we toevoegen, ze mogen nooit overheersen. Groene takjes Marjolein: vooral lekker in slaatjes of gekookte aardappelen bestrooid met marjolein! Vlees- of vispasteien schreeuwen als het ware om een tik keltje marjolein evenals wildgerech- ten, ragouts en exotische gerechten! Kervel: zowel verse als gedroogde kervel (ze bestaat ook in conserven- blikjes) smaakt heerlijk in soepen en verder in alle slasoorten. De alom bekende bieslook, dille, selderijgroen en peterselie moesten we niet zelf drogen. Als ze niet vers te krijgen is laten we dan proberen om ze in grof-gedroog- de vorm in een goed hiervoor be kendstaande win kel te kopen. Maar één van deze soor ten groene takjes kunnen we zelfs in ons land altijd wel in verse vorm vin den! Zij leveren ons toch zoveel vita mine C. Vergeet dit groene verse takje dus nooit. Kort voor het ge bruik moet u het grof hakken en op het gerecht strooi en, wil daar aan denken. Dille: het schijnt dat Willem de Ver overaar het ge bruik van dille in diverse gerechten heeft geïntrodu ceerd. Vooral in zijn soepen wenste hij die subtiele smaak welke doet denken aan een si naasappelschilletje en ook aan een fijn tuinkruidje. Ook in sausen, in slaatjes en voor inmaakprodukten zoals augurkjes, ui tjes, pickles en dergelijke is het on misbaar. Tot zover het kruidenprobleem. Een receptje Een gekruid receptje moet er toch bij vindt u niet? Varkenslap Gcerpin: voor 2 perso nen 1 magere varkenslap van 250- 300 g, 1 theelepel mosterd vermengen wij met 2 eetlepels olie, 1 mespunt marjolein, theelepel kerriepoeder en 1 eetlepel tomatenketchup. Tot slot roeren we er doorheen 1 fijngehakt teentje knoflook met 2 sjalotte uitjes. Deponeer de varkenslap op eèn diep bord en giet dit mengsel eroverheen. Dek af met een tweede bord erop en laat 2 uur staan. 75 g margarine moet bruin worden in een koekepan. Terwijl dit gebeurt halen we de lap uit de marinade en laten hem in een vergiet uitlekken. Nu vlug aan beide zijden bruin bakken. Daarna zetten we het gas laag en gieten de marinade erop, deze moet even aan de kook komen. Dan zetten we het deksel op de pan en het gas laag. We rekenen 20 minu ten voor het gaarstoven en geven drooggekookte rijst met gekookte sper ziebonen, gegarneerd met veel ge hakte peterselie bij deze varkenslap. Tot de volgende keer. Micky Woodhouse. WASHINGTON De overtuiging wint steeds meer veld dat de poli tiek van de Sowjetunie gericht is op inboezeming van vrees en die vrees wil gebruiken als wapen bij het afdwingen van sterke onder handelingsposities. Arthur Dean, die zich in de confe rentie over beëindiging van de Kore aanse oorlog een van 's werelds kun- digste onderhandelaars toonde, zei hierover na zijn terugkeer uit Genève: „De Sowjetunie heeft door de nadruk te leggen op wapens voor massale vernietiging aangetoond er voortaan op uit te zijn de mensheid te terrorise ren." Dean, die leider is van de Ameri kaanse delegatie die in Genève onder handelt over het kernwapenvraagstuk, gaf deze mening nadat hij rapport had uitgebracht aan president Kennedy. Hij zei verder dat de Sowjetunie met mededelingen over een „superbom" van honderd miljoen ton, die te groot is voor militair gebruik, het doel ver voorbij, is gesproken. De mensheid zei hij, zal niet capituleren voor een „strategie van chantage en terreur". „Een kernwapen met een kracht van honderd miljoen ton", zqi Dean, „is geen militair wapen. Het is een wapen van massa-terreur." Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. „Kinderspel met bijzonder tragische gevolgen", zo be titelde de officier van justitie bij de Dordtse rechtbank mr. W. A. de Saint Aulaire het noodlottige gedrag van de achttienjarige Teunis van O. Deze uit Werkendam afkomstige ar beider in de wegenbouw heeft op oude jaarsavond van het vorig jaar met een browningpistool een schot gelost op zijn toen zeventienjarige vriend Huibert Groeneveld, zonder precies te weten hoe het apparaat werkte. On danks de snelle hulp van de toevallig passerende dokter J. v. d. Berg over leed Huibert ten plaatse. Het pistool had Teunis van de vlie ring van zijn ouderlijk huis gehaald, waar zijn vader het als oorlogssouvenir uit het Biesbosch-verzet klandestien bewaarde. Op weg met zijn vriend Hui bert naar zijn meisje in Almkerk wilde Teunis het pistool op zijn knaleffect be proeven. Hij schoot een keer in de lucht. In de overtuiging dat toen het pistool niet meer gelaten was (het werkt ech ter volautomatisch) richtte hij het wa pen spelend op zijn vriend en drukte af met het bekende noodlottige gevolg. De jongens hadden het pistool mee genomen om knallen te produceren tij dens het middernachtelijk uur, wat sa men met de meegebrachte fles wijn het nieuwe jaar feestelijk zou inluiden. De officier van justitie zei in zijn re quisitoir dat de verdachte met zijn be toonde schuldgevoelens al terdege ge straft was en wilde daarom in zijn eis mild zijn: drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van honderd gulden en ver beurdverklaring van het wapen. Tegen de vader van de verdachte, de 59-jarige ambtenaar van rijkswaterstaat D. van O., eiste de officier tweehonderd gulden boete voor het in strijd met de vuurwapenwet m zijn bezit hebben van een pistool. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. De ouderdomspen sioenen in België zijn met ingang van gisteren verhoogd met percentages tussen 4,3 en 16,5 procent. Voor ge huwde werknemers bedraagt dit pen sioen thans 38.500 franken per jaar, dat is 2733,50. Voor ongehuwde werknemers is het staatspensioen thans 26 800 franken, dat is 1902,80 per jaar. De weduwenpen- sioenen zijn verhoogd met 16,5 procent tot 21 500 franken, dat is 1526,50. De pensioenen voor kantoorpersoneel, mijnwerkers en zeevarenden zijn even eens met hoge percentages verhoogd door een uitkering uit de staatskas bo ven het in de collectieve arbeidsovereen komsten vastgestelde pensioen. In weerwil van dat nieuws uit Mos kou zouden Amerika en Engeland in Genève met de Sowjetunie blijven onderhandelen over een kernwapen verdrag, hoewel nu duidelijk was ge bleken dat de Sowjetunie geen belang stelling voor zo'n verdrag heeft. Psychologisch De Sowjetunie, aldus Dean, Is er op uit die landen te intimideren die wat de Berlijnse kwestie betreft de Ameri kaanse politiek steunen. Daarom is volgens hem de Russische „super bom" een psychologisch wapen dat wordt gebruikt om iedereen ervan te doordringen dat wie die Amerikaanse politiek steunt voortdurend onderwor pen zai worden aan de Russische be- dreigingsterreur. De storm van protesten tegen het besluit van de Sowjetunie, de proeven met kernwapens te hervatten, begon gisteren overal in de wereld aan deze zijde van het IJzeren Gordijn op te steken. Opmerkelijk was verder dat de communistische partijen snel met de publicatie van een positiebepaling kwamen, en dat die positie was: kern wapens moeten verboden worden even als proeven met kernwapens. Onmid dellijk daarop volgde de eis dat een grote internationale conferentie daar over zal moeten beslissen. Zo drong de Noorse communistische partij er bij de regering van haar land op aan on middellijk op zo'n conferentie aan te dringen. Lord Home Van onze correspondent LONDEN Ook gisteren bleef het protesten regenen op de Russische ambassade in Londen als gevolg van het besluit van de regering der Sowjetunie weer proeven met kern wapens te nemen. Onderwijl voerde Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, in Londen bespre kingen met de Amerikaanse ambassa deur, David Bruce. Zij beriepen zich over de vraag wat de westelijke bond genoten te doen staat na deze sinistere Russische beslissing. Het heeft in Londen veel waar dering gewekt dat president Kennedy zich vooralsnog niet heeft laten ver leiden het Russische voorbeeld te volgen. Zodoende valt alle blaam op de Sowjetunie. De Britse regering meent, aldus verluidt in Londen, dat de Verenigde Staten voorlopig geen gevolg moeten geven aan de raad van steeds meer deskundigen in Amerika, ook weer over te gaan tot het laten ont ploffen van kernwapens. Dit laatste natuurlijk geheel in overeenstemming met de huidige lijn in de Britse poli tiek: zo lang mogelijk zien of er een mogelijkheid bestaat tot een gesprek te komen met de Russen. Men heeft hierbij ook en vooral de kwestie-Ber- lijn op het oog. Lord Home pleegde gisteren ook nog overleg met zijn ambtgenoot van de fensie, Watkinson. Overigens laat de Britse minister van buitenlandse zaken zich het komende weekeinde niet weerhouden van een korte hervatting van zijn vakantie, hoe gespannen de internationale toestand ook is. Hij brengt zaterdag en zondag weer in Schotland door. Eenheid In de commentaren van de belang rijkste Engelse dagbladen werd giste ren eenstemmig gewezen op de nood zaak voor het Westen, nu meer dan ooit de eenheid te bewaren. De Wes telijke bondgenoten laten zich geen angst aanjagen door het optreden der Sowjetunie, aldus een der bladen. Zij hebben thans tot plicht kalm te blijven, vastbesloten en vooral verenigd. Nie mand ontveinst zich intussen in Groot- Britannië dat er nog veel meer on aangename verrassingen zullen komen van Russische zijde. Om er bestand tegen te zijn dient men over ijzeren zenuwen te beschikken. Leidende figuren uit het Comité van honderd, een afgescheiden groep tegen standers van kernwapens die onder voorzitterschap staat van de bekende filosoof Bertrand Russell, had gisteren een onderhoud met enkele leden van de Russische ambassade. Het comité liet een protest overhandigen tegen het Russische besluit, weer proeven met kernwapens te nemen. Het werd een rampzalige en misdadige beslissing ge noemd. Vandaag gaat de deputatie weer naar de Russische ambassade, ditmaal voor een onderhoud met de ambassa deur, die gisteren verhinderd was. De komende dagen worden in Engeland nog meer protest?-ties tegen het Rus sische optreden "wacht, voorname- J1'^, ™n <^e zlJde i de nationale cam- pagne voor kernontwapening.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 12