Raad van Terneuzen: Haast met sanering oud stadsgedeelte Nieuwe boerenleenbank in hart van Koudekerke Voormalige N.H.-pastorie nieuw raadhuis Kloetinge Culturele stichting nodig? Wegschap Walcheren kwam met sluitende begroting Vrijdag 1 september 1'961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 WONINGEN VOOR GEDUPEERDEN KANAALZONE IN GOES Bodediensten naar De Ruyterlaan Ds. Lugtigheid sprak voor dames van N.C.Y.B. Voor elk wat wils in h Trefpunt Toeristen willen ramen N.H. kerk Biervliet zien Geen nieuwe kapitaals ger bedrag is geraamd dan in de v°°r" uitgaven geraamd Bloemkool naar België Zeeuws korfbalteam tegen D.K.B. Raad St.-Philipsland IN THOLEN Eerste fase van de uitvoering riolering Raad Ellewoutsdijk akkoord over auto toelage burgemeester Geslaagd voor machineschrijven Verjaardag H.K.H. prinses Wilhelmina Overdekt zwembad Goes? m Nieuwe o.l. school in Noordgouwe Tomaten naar Frankrijk Lading kantelde JUBILEUMACTIE GROENE KRUIS Concert door O.K.K. Dodelijk ongeluk bij N.S. Roosendaal DUIVENVLUCHTEN TERNEUZEN. De neer P. J. Huijbrecht (arbeid) informeerde, toen het punt van aankoop van percelen aan de Jozinastraat, Kazern&- straat, Dekkerstraat en Kerkhoflaan tijdens de raadsvergadering aan de orde kwam, naar vorderingen op het gebied van de sanering van het oude stadsgedeelte van Terneuzen. Voorzitter mr. H. Rijpstra ant- wordde dat de plannen nog niet gereed waren. De heer Huijbrecht zei dat er allerlei geruchten door de stad liepen, die wel eens de oorzaak konden gaan worden van prijsdaling van de desbetreffende panden. Hij vond het noodzakelijk dat er haast achter de saneringsplannen moest worden gezet. De heer M. van Langevelde (ar) vroeg of de landelijke regeling reeds bekend was waar de voorzitter ont kennend op antwoordde. Wethouder M. de Vos merkte op dat deze regeling, door de beperkingen in de bouw, wel enige tijd op zich zouden laten wachten. De heer P. Fijn van Draat (vvd) zei dankbaar te zijn voor het aangeboden schilderij van de in Terneuzen geboren kunstenaar K. J. Huineman. Hij zei dat de inwoners van de gemeente zo doende kennis konden maken met een werk van een oud-stadgenoot. In de rondvraag knoopte de heer Fijn van Draat, terugkomend op dit onder werp, de suggestie daaraan vast een culturele stichting in het leven te roe ien voor verenigingen op cultureel ge bied in Terneuzen. Deze commissie zou dan wel een andere koers moeten in slaan dan de sportcommissie want, zei de heer Fijn van Draat, die heeft ver der, na de instelling van de commissie, niets meer van zich laten horen. Voorzitter Rijpstra zei dat naast de industrieplannen ook de cultuur de aandacht van B. en W. had en dat door B. en W. reeds plannen hadden de vul- tuur in Terneuzen te dienen door een commissie of een andere instelling. De heer Fijn van Draat zei dat op de middenstandstentoonstelling die in Terneuzen was geopend een maquette te zien was van de invalsweg. Hij vond het wenselijk een maquette te expose ren van geheel Terneuzen, zodat de inwoners konden zien hoe hun stad er uit zag en er uit zou gaan zien. De voor woningen zou worden begonnen. De heer S. W. Henry (arbeid) zei niet zo ver heugd over de inhoud van de brief van het ministerie te zijn. Waarom werden geen toezeggingen gedaan voor 1961? luidde zijn vraag, waarop wethouder De Vos antwoordde dat zelfs bewoners van de Seinsgronden al voorlopige toe zeggingen hadden ontvangen. De raad ging tenslotte accoord met het wijzigen van de begroting 1961 en met het vaststellen van een instructie voor de ambtenaar-sportzaken. sitter repliceerde dat dat plan een kostbare was, maar dat hij er persoon lijk veel nut in zag. Hij zou gaarne de maquette van de stad in een zaaltje zien opgesteld met verder de beschik king over dia's. Hij zogde tea het voorstel te gaan bekijken. De heer Huijbrecht vond het voorts zeer belangrijk dat in de stad de plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis konden worden gerealiseerd. Bij de ingekomen stukken informeerde de heer Van Langevelde of er reeds grond was verkocht voor winkelbouw, waar de voorzitter „nee" op moest zeggen. Inzake correspondentie met de minister van Verkeer en Waterstaat over de tegemoetkoming van gedu peerden bij de ontruiming van terrei nen aan het kanaal Gent-Temeuzen, vroeg de heer Van Langevelde of er reeds woningen beschikbaar waren ge steld voor bewoners, die in maart moes ten verdwijnen. Volgens de voorzitter waren nog geen officiële toewijzingen gedaan, waaraan wethouder De Vos toevoegde dat bin nenkort met de toewijzing van enkele GOES. Met ingang van 1 septem ber zaï de standplaats van de bode diensten rond de Grote Kerk verlaten worden en zal het terrein aan de M. A. de Ruyterlaan als standplaats ingericht worden. Een desbetreffend voorstel van B. en W. werd in de woensdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering aan vaard met de aantekening, dat de heer J. H. Roose (kvp) tegen het voorstel was op grond van vervoerstechnische bezwaren. In de discussie beklemtoonde de heer F. P. J. Polderman (chu) de stand plaats in de De Ruyterlaan te zien als een tijdelijke oplossing. Het grootse be zwaar van de heer Roose gold het eigen lijke vervoersprobleem. De verplaatsing betekent een grote achteruitgang gezien in het totaal van de vervoersvoorziening in de gemeente. In tweede instantie merkte de heer Roose op, dat het op de nieuwe standplaats ten enenmale ont breekt aan minimale voorzieningen en vroeg voorts bij het overleg ook te be trekken de vertegenwoordigers van de lange lijndiensten, hetgeen burgemees ter dr. J. "W. Noteboom beloofde. De socialistische woordvoerders Ha- verhoek en Leupen konden zich met het voorstel verenigen, evenals de heer N. E. van Santé (vvd) en mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.). In zijn antwoord verklaarde de burge meester, dat het heel moeilijk is om metde bodes tot overeenstemming te komen. ,,We hebben nu de eerste stap gezet naar een betere ontwikkeling. Een betere plaats is op het ogenblik niet te vinden. Uiteindelijk zal het toch tot een bodecentrum moeten komen". De moge lijkheid is volgens de burgemeester aan wezig om een gebouwtje neer te zetten als bodecentrum, maar dat door de bo des zelf geëxploiteerd zal dienen te wor den. En ten slotte deelde de burgemees ter mede, dat het voorshands niet in de bedoeling ligt om de bodes meer stand plaatsgeld te laten betalen dan nu rond de Grote Kerk het geval is. Aan het begin van de vergadering be sloot de raad wethouder drs. J. J. Dijk graaf en het raadslid Leupen aan te wij zen als gemachtigden voor het bijwonen van vergaderingen van de N.V. Water leidingmaatschappij „Zuid-Bevel and". GOES. „Probeer eens wat meer van het leven te maken, en dit geldt ook voor Christelijke ge zinnen, waar men alles maar van de genade wil laten afhangen en niet probeert iets moois te maken van het prachtigste geschenk dat de mens heeft gekregen: het leven. Een nuttig en goed leven is niet alleen een leven dat van werken aan elkaar hangt. We moeten de andere aspecten niet vergeten en door een juist evenwicht tussen lichaam en geest, met daarbij een pittige dosis humor en geestelijke veerkracht, trachten levenskunste naars te worden. Daarbij mag men vooral de zelfkennis niet verge ten." Dit was d'e "hoofdzaak van het met vrolijke anecdoten gekruide betoog van ds. G, Lugtigheid, dat hij hield voor de dames van zes N.C.V.B.-afdelingen uit Z.W.-Beveland die waren bije^ngekpmen in de Oosterkerk voor een contactmid dag. De leiding berustte bij mevrouw D. Koole-Blommaert uit Kloetinge, die ter inleiding een enkel woord sprak over Maria en Martha in hun verhouding tot Christus. De Nederlandse vrouwen moe ten oppassen dat ze niet teveel naar Martha gaan overhellen, aldus mevrouw Koole. De rest van de middag werd be steed aan discussie naar aanleiding van het Referaat, en zang. Mej.Glerum, presidente van de afdeling Goes, be ëindigde de bijeenkomst. MIDDELBURG. Het club- en buurthuis 't Trefpunt te Middelburg heeft het winterprogramma bekend ge maakt. Nieuw is de speelmiddag voor kleuters van 3 tot 5 jaar onder leiding van kin derverzorgsters (donderdagmiddag van 2 tot 4 uur), alsook het samenkomen van een tv-club op woensdagmiddag vijf uur. Meisjes van 12 tot 15 jaar kunnen voorts op een nader te bepalen dag in de week een cursus volgen van vijf lessen in: „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk?". Ver der biedt het winterprogramma weer een schat van mogelijkheden voor jong en oud om zich te vermaken en om een hobby uit te leven. Daarnaast zal men ook iets kunnen leren waarvan men la ter stellig profijt zal trekken, zoals de jongens van de timmerclub en de foto club of de meisjes van de naai- en ver- stelcub. Er is voor elk wat wils, voor alle leeftijden. Zelfs vaders en moeders kunnen aan de Lange Giststraat terecht om zich bij een club aan te sluiten. Om het rijtje voor allen nog eens op te noemen: men kan in 't Trefpunt knut selen. kleien, tekenen, zingen, spelen, volksdans en sport beoefenen, boetse ren, zagen, ritmisch dansen, „instuiven", naaien, knippen, speelgoedmaken, ra dio's bouwen, koken (ook voor mannen), kinderen verzorgen, bloemschikken, kortom men kan er van alles doen waaraan men in huiselijke kring niet of nauwelijks toekomt of dat men in clubverband nog eens beter wil leren. De cursussen voor ouderen worden eventueel gegeven in samenwerking met de com missie voor de huishoudelijke en gezins voorlichting. Ieder kan zich opgeven voor de clubs en cursussen in de week van 1 tot 8 september. En ten slotte herinneren we ook nog even aan de open tafel, die van maandag tot vrijdag toe gankelijk is tussen twaalf uur en half twee. Rest ons nog te melden dat de loco burgemeester, de heer A. J. Berenpas voorzitter van 't Trefpunt is geworden. BIERVLIET. In de raadsvergade ring sneed de heer A. Diik (vrije lyst) een zaak aan, die, volgens zijn zeggen, reeds lang slepende was. De toeristen die de fraaie ramen van de n.h. kerk in de gemeente willen bezichtigen, vin den vaak de toegang tot de kerk geslo ten wegens afwezigheid van de koster. Hij stelde de raad vodr om, in overleg met het kerkbestuur, een rondleiding in het leven te laten roepen. De gemeente heeft een folder uitgegeven waarin de aantrekkelijkheden van Biervliet worden beschreven en deze gang van zaken, al dus de heer Dijk, is een anti-reclame voor de gemeente. Voorzitter A. P. Kostense vond dat deze zaak meer de V.V.V. aangaat dan de gemeente, maar zegde toe de zaak te onderzoeken. De raad had geen be zwaar tegen de vaste autovergoeding voor de burgemeester van 1200 per jaar. De aangeboden gemeenterekening voor 1960 liet een netto batig saldo voor de gewone dienst zien van 28.961,62. De begroting voor 1961 werd gewijzigd in verband met de verbetering van wo ningwetwoningen in de wijk Driewegen. Tevens werd akkoord gegaan met een herziening van het wederopbouwplan in voorbereiding betreffende het bejaar dencentrum in de Tuinstraat. MIDDELBURG. Uit de ontuerp-be- groting 1962 van het Waterschap Weg schap Walcheren blijkt dat daarin geen nieuwe kapitaalsuitgaven zijn geraamd. Het bleek mogelijk de begroting sluitend te maken met handhaving van de om slag, zoals die voor 1961 gold, te weten ƒ361.360 in totaal. In de begroting zijn uiteraard opgenomen de kapitaalslasten, verbonden aan de in 1961 gedane inves teringen, zijnde de aankoop van het per ceel Loskade 15 te Middelburg en de aan leg van rijwielpaden aan de Vrouwen- polderseweg. Op de post „onvoorziene uitgaven" is 10.000 gulden uitgetrokken. In het algemeen zijn er ten opzichte van de begroting 1961 geen belangrijke ver schillen te noemen. In een bij de begroting gevoegde staat zijn de bedragen opgenomen, welke jaar lijks zijn geraamd voor de verschillen de soorten van wegverhardingen. Daar uit blijkt dat voor de posten Oppervlak tebehandeling en Koudasfalt samen nog nimmer een zo laag bedrag is geraamd als voor 1962 (ƒ21000 en ƒ40100), ter wijl voor de klinkerwegen juist een ho- KOUDEKERKE. Het duurt niet lang meer, of het aannemersbedrijf Flipse en Zoon uit Koudekerke zal de laatste hand leggen aan het nieuwe ge bouw van de Coöperatieve Boerenleen bank. Met een week of drie, vier is de bouw van de nieuwe bank voltooid. De officiële opening zal echter nog even op zich laten wachten, Pas in oktober zal de burgemeester van Koudekerke, de heer J. L. Dregmans, het bankgebouw officieel in gebruik stellen. Als de nieuwe bank opengaat, zal een einde zijn gekomen aan de moeilijkhe den en onaangenaamheden, die het ge bouw, dat nu in gebruik is, met zich meebrengt. Het huidige bankgebouw is veel te klein geworden. Het dateert uit 1917. De Coöperatieve Boerenleen bank is in de laatste jaren hard ge groeid. De werkzaamheden die de Kou- dekerkers hun bank opdroegen werden steeds uitgebreider en het resultaat was ondermeer, dat de bank de te kleine behuizing als een knellende last begon te voelen. Het ingenieursbureau Rothuizen en 't Hooft uit Middelburg wist raad en ontwierp een bankgebouw, dat drie maal zo groot is, als dat waarin de boerenleenbank nu werkt. Het gebouw bestaat uit een huis voor de kassier en de eigenlijke bank. De kassierswoning is zonder verdieping. De slaapkamers zijn echter boven het bankgebouw. Eventu ele dieven mogen dan wel extra op hun tenen lopen In ongeveer acht maanden heeft het aannemersbedrijf Flipse en Zoon het nieuwe gebouw neergezet. Het pand staat op een heel wat gunstiger plaats, dan het oude gebouw, namelijk aan de Kerkstraat 13, dus in het centrum van Koudekerke. Het oude gebouw zal waar schijnlijk publiek worden verkocht. GOES. België en Luxemburg heb ben met ingang van 30 augustus de in voer van bloemkool uit de E.E.G.-lan- den stopgezet in verband met de prijs ontwikkeling op de eigen markt. Neder land mag nog wel bloemkool naar deze landen blijven exporteren mits de vast gestelde minimumprijs wordt gegaran deerd. Als de veilingprijs in ons land daar beneden ligt moet bij uitvoer een heffing worden betaald. KLOETINGE. Tijdens de raads vergadering werd besloten om van de kerkvoogdij der Hervormde Kerk de voormalige pastorie aan te kopen met schuur, erf en tuin voor de totale prijs van 32.500. Dit gebouw zal bestemd en Ingericht worden als gemeentebuis. Eerst zal de benedenverdieping wor den ingericht wat met inbegrip van een kluis een bedrag zal vragen van circa ƒ17.000. De heer J. Leijs (p.v.d.a.) drong op spoed aan bij de werkzaam heden zodat men als het kan in april het gebouw zal kunnen betrekken. De voorzitter deelde hierop mede dat dit zal afhangen van de rijksgoedkeuring. De heer H. J. Colijn (ar) merkte op dat hij weliswaar had gezien dat een geheel nieuw gemeentehuis was ge bouwd maar dat hij toch wel tevreden was met de gang van zaken. Verder deed hij nog een beroep op B. en W. de pastorie-tuin die bijzonder fraai is gelegen, in de toekomst een goede be stemming te geven. Hij deed de sug gestie van de hand hierop een nieuwe GOES. Zaterdagmiddag wordt in Goes op het gemeentelijk sportterrein de ontmoeting gespeeld tussen het Z.K.B.-twaalftal en het twaalftal van de Dordtse Korfbalbond. Zoals bekend moest deze wedstrijd op 1 juli van wege de toen heersende hitte worden afgelast. Voor de ZKB betekent deze wed strijd de opening, van het korfbalseizoen. Bovendien is het de laatste maal, dat het Zeeuws twaalftal kan uitkomen met spelers van Tjoba 1 omdat deze ploeg overgaat naar de landelijke com petities. Aangezien deze spelers min of meer de laatste jaren de rugge- graat hebben gevormd voor het Z.K.B.- team is het dus voorlopig de laatste maal, dat dit sterke twaalftal in het veld komt. Het zal voor de Zeeuwen een harde dobber worden tegen de Dordtenaren. Deze beschikken over een groot arsenaal van veelbelovende krachten en een gelijk spel zou voor de Z.K.B. al een verdienstelijk resul taat zijn. Voor deze wedstrijd die om half vier begint en geleid zal worden door de heer M. Looise uit Middelburg is het Z.K.B.-team als volgt samen gesteld'. Aanval: Joke Tange, Mieke Danielse. Leen Engelse en Chris Francke allen van Tjoba. Midden: Marga Wolf (Ani mo) Corrie van Dijke (Elto), David van Soelen (Zuidwesters) en Jaap Kar man (Togo). Verdediging: Truus Bu- teijn (Vios), Lenie Smit (Elto), Her man Heuoperman (Togo) en Jan Cij- souw (Animo). Het junioren twaalftal van de Z.K B zal zaterdagmiddag eveneens in het veld komen tegen een soortgelijk Dordts twaalftal. Deze ontmoeting wordt ook te Goes gespeeld en begint om vier uur. Scheidsrechter is de heer Piek uit Vüssingen. Dit twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: Elli Steenhard (Tioba), Frida Zeilmaker (Swift), J. Schipper (Tjoba), en Jan Meüefste (Swift). Midden: Lenneke Bfuggeman en Ella Deurloo (beiden Togo), B. BoU- deling (Zeelandia) en 'Vim Koole (Am mo). Verdediging: Kees de Goffau en Jnnny Zandec (beiden V;os), Jackie Tholens (Luctor) en Lia Bruggeman (Togo). THOLEN. -In de gehouden raads vergadering werd op het verzoek van de Z.L.M. om de verhoging der vaste bedragen in de kosten van de lagere landbouwschool te Scherpenisse met 50 pet. en de bijdragen per leerling tot maximaal 30,— te verhogen gun stig beschikt. Van Ged. Staten werd bericht ont vangen van toestemming tot uitvoering van het eerste gedeelte van het riole ringsplan wat volgens de voorzitter op een vraag van de heer C. Boender in houdt, dat begonnen wordt met de uit gangen in de vest te verleggen naar onder de Zeedijk. De regeling van de openstelling van het bureau van de burgerlijke stand op zaterdag wordt thans van 9.00 tot 9.30 uur. Het voorstel van B. en W. om de woning van C. Mees aan te kopen voor ƒ2000,werd goedgevonden. Even eens het verhuur van viswater aan J. M. Haverkort voor de tijd van 5 jaar. ^Tot leden van de huuradviescommis sie werden herbenoemd de beren J. H. Bal, A. J. van den Berge, M. van Halst, G. van der Linde en M. van de Sande en als plaatsvervangende leden de heren P. J. Drooger, C. L. M. van den Berge, J. Quist. P. de Heer en D. J. van de Velde. Met algemene stemmen werd een krediet verleend van 21.000,voor de bouw van een kleedgelegenheid op het sportterrein. De exploitatieverordening voor het sportterrein werd in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heren J. Quist, C. Boender, F. Verduit, H. Jansen. D. J. van de Velde en M. van de Sande. Besloten werd om met ingang van 1 september a.s. de vergunning van C. Duine tot het exploiteren van een ge deelte van het terrein ten noorden van de dam door de zoute vest over te schrijven op Shell Nederland. De re cognitie wordt dan 500,per jaar. Bij de behandeling van het rapport van de Centrale Dienst „Noord-Zee land" werd door de heer C. Boender een motie ingediend, die met algemene stemmen werd aangenomen. gaande jaren. De oorzaak hiervan is dat m 1955 de gesloten wegdekken (oppervlaktebehan delingen en asfaltdekken) in een angst wekkend slechte toestand verkeerden Hoewel ook de klinkerwegen toen niet ideaal waren, aldus blijkt uit de toelich ting op de begroting, zijn de gesloten wegdekken met voorrang behandeld, omdat de reparatiekosten van deze we gen bij verdere verwaarlozing exorbi tant zouden zijn. Bij klinkerwegen is dit niet het geval. Redelijkerwijs valt te verwachten dat de gesloten wegdekken in de nu komende zeven jaren minder kosten zullen vragen en dat de beschik bare middelen nu meer aan de klinker wegen kunnen worden besteed. Het to taal bedrag van de ramingen is ondanks het belangrijk duurder worden van de werken niet verhoogd. Uit de kapitaaldienst blijkt, dat de al gemene reserve voor wegenonderhoud nog 85.052,95 bedraagt, terwijl een be stemmingsreserve van 218.621,32 kon worden geraamd wegens van het Rijk (ministerie van landbouw en visserij) ontvangen afkoopsom voor verbreding van de wegen Grijpskerke-Oostkapelle en Grijpskerke-Serooskerke. Voor verbetering van de wegbeplan- tingen werd weer 100.000 geraamd, welk bedrag van het Staatsbosbeheer te rugontvangen zal worden. In de eerste wijziging van de begro ting zijn nog enkele bedragen geraamd: verbetering van de Zwaanweg c.a. (me morie) aanleg van parkeerterreinen (memorie); verbreding van de weg Grijpskerke-Oostkapelle 192.766), daarbij is uitgegaan van een breedte van 5,5 meter. Van het Rijk is ontvangen 218.621,32 als af koopsom voor verbreding van deze weg en van de weg Grijpskerke-Serooskerke. Beide wegen zijn ongeveer even lang, zo dat de helft van dit bedrag onmiddellijk afgeschreven kan worden. Wanneer de weg verbreed zou worden tot 4,5 meter, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, zouden de kosten bedragen 128.489. In beginsel is de provincie bereid in de kosten van deze verbreding 192.766 min 128.489 is 64.277 te subsidiëren. Ten laste van het Wegschap blijft dus in to taal ƒ41.675,29. ST. PHILIPSLAND. Onder presi dium van burgemeester L. J. de Jonge kwam de raad der gemeente in voltal lige zitting bijeen. De vergoeding per leerling wordt vol gens art. 55 bis der L.O. wet 1920 vast gesteld op 50. per leerling. Als vertegenwoordiger aan de Beatrix- school te Zierikzee zal optreden de heer P. Mol en als stemgerechtigde burge meester L. J. de Jonge. De noodwoningen op de Sluis in de Anna Jacobapolder zullen weer een jaar langer blijven staan. Bij de kaskontrole was er in kas 6.874.84. (Haven- en kadegelden 132.98 en van het badhuis 362.45). Een raadsbesluit werd genomen over het verhuur van tuingrond aan de heer A. Kot voor de tijd van drie jaar. De leden van de advieskommissie wer den herbenoemd. Hierin hebben zitting de -heren A. I. Clarisse. F. A. Vaders, A. P. Nelisse, L. Abrahamse en D. Ti- chem. Van de Centrale Dienst Noord-Zeeland werd een goedgekeurd raadsbesluit ont vangen betreffende de verkoop van grond aan de Deensestraat de z.g. ,.pest- strook". Het verzoek van de heer J. C. van Oeveren-Vermeij voor premie woning verbetering werd aangenomen. Aan de heren J. A. Klompe, P. Voge laar en A. Roozemond zal een tege moetkoming worden toegekend van 50 pet. van de kosten ingevolge art 14, voor het bezoeken van de z.g. „brugklas voor hun kinderen. Goedgevonden werd het bezoldigingsbesluit voor vergoeding auto burgemeester van 1.400. per jaar. Aan de heer Joh. v.d. Velde zal tuin grond verhuurd worden voor 9.55 m2. Aan het verzoek van de hoofden der la gere scholen om een opbergkast, zal worden voldaan. Vervolgens werd de gemeenterekening over 1960 aangeboden. Tevens werd de meubilering enz. van het nieuwe getneentehuis besproken. Voor het tijdvak van 6 september tot 29 november 1961 zal als vakonderwijze res worden benoemd mej. B. Westveer uit Westkapelle. kleuterschool te bouwen of een open luchttheater. Het aannemersbedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst dat ook de verbetering van het kruispunt Buys BallotstraatLewestraat voor zijn rekening neemt zal onder hands bet maken worden opgedragen van een riolering met 'bijbehorende wer ken voor 17.250. De bijdrage van het rijkvoor de rioolzuivering in. de gemeen te bedraagt ƒ249.500. Met de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht zal een overeenkomst worden aangegaan, waarbij de gemeente het onderhoud van de wegverharding van de spoorovergang nabij de Buys Bal lotstraat voor haar rekening neemt. Het rijk zal een jaarlijkse bijdrage waarvan de raming 1526 bedraagt, geven in de kosten van exploitatie en onderhoud van de kruispuntverlichting. Het betreft hier een achttal lichtmasten die Kloetinge voor haar rekening neemt. Een algemene regeling werd getroffen en vastgesteld met betrekking tot sub sidiëring van het muziekonderwijs aan de Zeeuwse Muziekschool te Goes. De gemeentelijke bijdrage is vijftig pro cent voor die ingezetenen die de mu ziekschool bezoeken en die boven de loongrens van 8000 pér jaar komen. Daaronder zal de bijdrage 75 procent zijn. Aan de kerkvoogdij der Hervorm de Gemeente van Kloetinge zal met in gang van 1 januari 1961 een subsidie worden gegeven van ƒ200 ten behoeve van het geven van godsdienstonderwijs aan de o.l.-school. De subsidiëring van de plaatselijke verenigingen zal op ge lijke voet plaats vinden. Verder werd er accoord gegaan met de door G.S. voorgestelde vergoedings regeling van 1200 per jaar voor het gebruik van een eigen personenauto door de burgemeester ten behoeve van de dienst binnen de gemeente. Aan Ged. Staten zal worden verzocht met ingang van 1 januari 1961 de presentie gelden voor de leden van de raad voor het bijwonen van raadsvergaderingen en voor vergaderingen van de commis sies uit de raad als vplgt vast te stel len: bij raadsvergaderingen overdag 13 per lid, bij avond 10, bij conv missiesvergaderingen overdag 6,50, bij avond 5. ELLEWOUTSDIJK De meerderheid van de raadsleden van Ellewoutsdijk konden tijdens een vergadering zich met de door G.S. voorgestelde autover goeding voor de burgemeester verenigen. Eén lid wenste de vastgestelde vergoe ding van 600.per jaar te handhaven, terwijl een ander lid bezwaren zag in het feit dat naast de vergoeding van 1500.per jaar nog twintig cent per km, na 1 januari 1962 veertien cent, in rekening zou worden gebracht voor rei zen buiten de gemeente. De raad stelde begrotingswijzigingen voor 1960 en 1961 vast en besloot voorts in de Marktstraat éénrichtingsver keer in te stellen. Het verkeer vanaf het Marktplein zou dus worden verbo den door de Markstraat naar de Zomer straat te rijden. De raad hechtte goedkeuring aan het plaatsen van een benzinepomp en -tank in de Van Hattttmstraat bij het pand van F. J. Paulusse. In verband hierme de zal het stopverbod worden verplaatst naar de andere zijde van de straat. SOUBURG. Voor het te Souburg gehou den examen van de Algemene Stenografen- bond te Utrecht zijn geslaagd van het Insti tuut „Kuijpers.de Groot" te Souburg, voor het examen Machineschrijven A, de volgende kan didaten: J. Wisse te Aagtekerke; L. Meyers te Grijpskerke; J. A. Joziasse te Koudekerke; L. C. Davidse te St. Laurens; H. J. van Al phen, P. Baayens, M. Caljé, W. J. Cornelis- se, J. L. Hannewijk, C. P. Hoogerheide, M. D. van Noppen, J. C. van Offenbeek, H. Por tier, P. Riemens, P. de Rijke, W. Samusa- mu, F. A. de Schipper, A. P. Simonse, N. A. Smith, A. P. Troy, M. C. Uijl, H. J. v. Waar de, R. I. Wattel, J. P. Willeboordse te Middel burg; E. Kluijfhout te Sassenheim; G. C. R. Coesijns, J. Goedegebure, P. J. M. Hubregt- se, M. Huson, P. Karreman, L. C. Kip. J. H. C, Koets, P. L. Kruit, P. Lijnse, J. Weeze- poel te Souburg; J. C. Caljouw, J. C. Jobse te Veere; J. Leoise, R. W. Mannak, I. K. Oehlers, M. Platje. E. "Wisse, W. Wisse te Vüssingen; W. Hekhuis, C. de Hollander te Vrouwenpolder; J. F. v. Dullemen, C. J. v Sluijs te Zoutelande. RILLAND-BATH. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina maakte de muziekvereniging „Rillandia" gisteravond een muzikale rondwandeling door het dorp. TERNEUZEN. Ook de harmonie van Terneuzen gaf ter gelegenheid van de verjaardag van de Prinses een con cert, onder zeer grote belangstelling op dp Markt. GOES. In de woensdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering heeft de burgemeester dr. J. W. Noteboom (informeel) meegedeeld, dat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat Goes in aanmerking komt voor een overdekt zwembad. De adviserende organen den ken aan Goes als plaats voor een over dekt zwembad. De burgemeester vertel de dit naar aanleiding van een vraag van de heer F. Bookelaar (kvp) naar de plannen van het open zwembad. Wat dit betreft is in principe de toezegging uit „Den Haag" ontvangen voor een bijdra ge in de kosten van de onrendabele top. NOORDGOUWE Als zijn laatste of ficiële handeling heeft de inspecteur van het lager ondderwijs, mr. L. G. Wolf, de nieuwe openbare lagere school in Noordgouwe geopend. Tijdens zijn Zeeuwse periode was het tevens de 46- ste school van mr. Wolf. Met het hij sen van de nationale driekleur en het ontsluiten van de toegangsdeur werd de nieuwe, uiterst moderne school voor ge opend verklaard. Burgemeester A. H. Vermeulen noem de de opening van de nieuwe school, met veel lucht en licht, een feestelijke gebeurtenis voor de kleine gemeenschap van Noordgouwe. Het oude schoolge bouw, daterend uit het jaar 1874 wordt voorgoed verlaten. De burgemeester her innerde voorts in zijn toespraak aan de voorbereidingen, voor de nieuwe school. Hij vertelde dat de plannen voor nieuw bouw in 1958 voor het eerst op tafel kwa men. De bevolking had voor de nieuwe school enkele geschenken, „ingezameld", terwijl ook oud-burgemeester Z. Cornelis een cadeau had gegeven: twee schilde rijen. Verder spraken nog de heer J. G. van Maanen als voorzitter van de oudercommissie, de architect ir. F. H. Klokke uit Amersfoort, de heer J. ten Haaf uit Zierikzee, voor de afdeling oostelijk Schouwen van de Ned. On derwijzersvereniging en het hoofd der school, de heer J. W. Roskam. GOES. De Franse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat met ingang van 31 augustus de invoer van tomaten uit de E.E.G-landen, waaronder Nederland, weer zal worden toegestaan. De aanvoe ren van tomaten op de Nederlandse groenteveilingen zijn nog steeds vrij groot. De afzet is in hoofdzaak gericht op West-Duitsland en Engeland. SINT ANNALAND. Op het moment, dat de landbouwer S. met zijn wagen, geladen met gerst, de helling bij de Molendijk wilde afrijden kantelde de wagen. De lading gerst kwam op het wegdek van de Noordstraat terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; het ongeval beperkte zich tot eni ge lichte materiële schade. Overmoedige jongen gered HAAMSTEDE. Toen de lichtwach- ter P. Hart aan het vissen was bij het vuurtorenstrand, zag hij een kleine jongen peddelen op een plank. Op de vraag van de heer Hart of hij wel zwemmen kon kreeg hij geen ant woord. Wel viel hij er af, doch kon na goed onder te zijn geweest weer op de plank kruipen. De plank dreef nu met de kleine jongen wat verder zee in, zodat de heer Hart zich ongerust maakte. Even later viel het ventje er opnieuw af, doch zat er weldra weer, trots als een pauw, op. Totdat hij voor de derde maal in het water verdween en daar hij niet spoedig genoeg boven kwam, liep de heer Hart gekleed het water in om de jongen aan de golven te ontrukken. Veel had de knaap niet geleden, want toen de koene redder hem aan land neerlegde, vloog hij overeind en liep rechtuit de duinen in, een stom verbaasde lichtwachter ach terlatend. Even later kwamen twee oudere broers van de jongen de heer Hart bedanken voor de redding, waar na deze zich doornat naar huis begaf. De naam van de knaap is onbekend gebleven. WEMELDINGE. In november a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de af deling Wemeldinge van de landelijke vereniging „Het Groene Kruis" werd opgericht. Voor 1936 bestond echter reeds het „Verplegingscomité" dat sinds 1898 een soortgelijke taak ver richtte. Op verzoek van de burgemees ter is besloten een jubileumactie te IlliMii BERGEN OP ZOOM. Eiemoteringen van DE Coöp. Wouwse Melkinrichting. Ingaande donderdag 31 augustus 1961. Prijsklasse O. 19 cent; I. 18 cent: II. 17 cent: III. 16 cent: IV. 13 cent: V. 11 cent. GROENTE EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM. 30 aug. sla 3V2— 19: andijvie 7—13: rode kool 4—11: bloem kool 1128: stamboon dubbele princessen 28 —53: staak princessen 33—57: snijbonen 28— 38: bospeen 10—28: komkommers 26—57: was- peen 10—42: prei 10—31 uien 4—15: tomaten 37—73: Zigeunerinnen 17—36: transparant de Cron- sil 2239: manks codlin 14—40: james grie ve 50—63: beure de amalis 35—42: trlump de vienne 31—72: beurre de merode 29—38: reine victoria 40—1.13: reine claude 5-6—1.37: meloen 37—1.07: aardbeien 2.00—3.20: g. Champion 1.831.91 frankenthaler 1.68: bra men 40—83: eierpruim 23—50: natuur perzik per stuk 13—21: idem per kg 93—1.30. AARDAPPELEN: VEILING MIDDELBURG, 30 aug. Bin tjes: bonken 13.10 grote 10.40 drieling 3.50 FRUIT Tomaten A I 75 A IT 63—70 B I 75 B II 52 67 C I 60 C II 43—52 ananas meloen 73—1,21 suiker meloen 56—1,17 net meloen 3996 ogenmeloen 33—75 frankenthaler 1,09—1,51 bramen doosjes 2031 perziken st. 23—37 pruimen: reine victoria I 7495 II 2261 reine cl. d'althan I 981,21 II 95—98 jeffer- son I 70—71 II 46—49. APPELEN James grieve: II 8085 58 75—80 57—62 70—75 57—64 65—70 53—60 II D 25—53 III grof 38—54 III Fijn 16—48 mank's codlm: I 70—90 49 60—70 30—34 II 70—80 31 60—70 31—33 II D 23—24 III fijn 23—25 appels val en Kroet 9—35 zigeunerin: I 75—85 33 65—75 29—36 II 75—85 27—34 65—75 26—31 II D 23— 27 III grof 31—34 III fijn 15—27 peren: clapp s FAVOURITEI 55 op 58 II D 58 III (grof 51—o9 III fijn 40 peren val en ikroet 733. GROENTE: Sla 3.50—21 bloemkool 4 st. p. kist 11—24 6 11—18 8 11—14 andijvie 7 prei 10—16 witte- kool 1113 savoyekool 78 rodekool 1719 spitskool 28 spinazie 1240 boskroten 69 waspeen 3750 komkommers groen A 2643 B 21—38 C 12—16 wit A 16—34 B 14—25 C 8— 20 snijbonen 28—62 dubbele princessen 28—41 pronkbonen 2838. GOES, 31 augustus. Export en Indus* trieveiling. James grieve kl I 8590: 52, 80 —85: 55—59, 75—80: 61—63, 70—75: 64—65, 65— 70: 57—59. kl II 85—90: 47, 80—85: 52, 75— 80: 5756, 70—75: 56—57, 65—70: 52—54, II D 4546. zigeunerin kl I 7585: 29, 6575: 28. kl II 75—85: 26, 65—75: 23, II D 17. mank'3 codlin kl I 70—80: 43, 60—70: 35. kl II 80— 90: 35, 70—80: 39, 60—70: 32, II D 22. transp. de croncels kl I 95105: 33, 8595: 37, 75— 85: 38, 65—75: 36. kl II 85—95 34, 75—85: 37, 6576: 33, II D 24, ellison's orange kl 1 75— 85 49—52, 65—75 56—57. triomphe de vienne kl I 85—90: 73, 80—85: 71, 75—80: 77, 70—75: 78—79, 65—70: 73, 60—65: 64—65. kl II 85—90: 66, 80—85: 64, 75—80: 67—69, 70—75: 70, 65— 70: 65, 60—65: 61, II D 53—54. br lebrun kl II 9575: 44, 5565: 38. williams duchesse kl I 75—85: 44, 65—75; 45, II D 28. kl II 75— 85 38, 65—75 41. br hardy kl I 75—80: 89, 70—75: 90—94. br d'amanüs kl I 70—80: 35— 36, 60—70: 35. kl II 70—80: 35, 60—70: 35, II D 29. seigneur d'esperen kl I 6070: 65, 55—60: 56. 50—55: 37, II D 30. bon chrétien williams kl I 65—75 53, 55—65 46, H D 23. br de merode kl I 7080 49, 6070 34, II D 25. bonne louise d'avranches kl I 6570: 75, 60—65: 65—70. div appels kroet 12. zigeu. nerin val 8.50, bramen I 63, II 52, afw 4f., dubb pr bonen I 63, II 54, afw. 45, stek 28. Op monster, bramley's seedling kl II 70 mm en op 50—51. Gewone veiling, mank's codlin grof 25—29, fijn 18—23. zigeunerin grof 16— 18, fijn 14—15. james grieve grof 33—44, fijn 2538. transp de croncels grof 2730, fijn 19—21. triomphe de vienne grof 4856, fijn 3458. br d'amanlis grof 28—30, fijn 12—25. br de merode grof 2426, fijn 1418. reine Victoria I 87, II 45—52, grof 64—73, fabriek 1841. reine claude d'althann I 100, fabriek 35. abrikoospruim grof 5064, fabriek 2033. jefferson grof 49—54, fabriek 925. warwiek dropper I 7790, II 45, grof 5066, fabriek 1422, rijp 2650. burbank giant grof 41 48, fabriek 10—20. bramen per doos I 28—30, II 17—22. Verpakt fruit. Tydeman's earley Worcester kl I 80—85 97—102, 75—80: 103—105, 70—75: KRABBENDIJKE, 31 aug. Dubb pr bo nen. I 56, II 50, III 32, James Grieve I 85-90 50, 80-85 53—54, 75-80 56—57, 70-75 53—57, 65- 70 49—53, II 85-90 44, 80-85 47, 75-80 52, 70- 75 55, 65-70 51—52, II D 42. Ill C 40—42, III F 31, Kr 1011, Val 5, Zigeunerin I 75-85 25, 65-75 23. II D 12—15, III Gr 11—12, III F 10, Kr 5, Br Hardy I 70-75 79, II 70-75 71, IH F 19. Kr 16, Ellisons O II 65-75 53, Val 5, Manks Codlin II D 16, Early Victoria III F 9, Cox O Pippin Val 6, Bonne Z 60- 65 73, Tr de Vienne 85-90 63, 80-85 73, 75- 80 78, 70-75 79, 65-70 72, 60-65 67, 85-90 63, 80-85 66, 75-80 70, 70-75 72, 65-70 67, 60-61 62, D 54. Ill Gr 47—52, IH F 44, Kr 24, Bon Christian I 65-75 53—55, 55-65 47—40, 55-65 48 —40, II D 26, in Gr 33, III F 22, Kr 9, Ro de Bon Ohr I 75-85 39 65-75 37—44, 55-65 35 —41. II D 21, III Gr 18, III F 14. William D I 75-85 42, 65-75 42, III Gr 19, Reine Vic toria II 39, Reine d'Althan II 58, Bramen per doos I 21. Verpakt fruit: James Grieve H 85- 90 58, 80-85 62, 75-80 67. 70-75 64, 65-70 59, Zigeunerin II 85-90 35, 80-85 35, 75-80 35. 70. 75 34, 65-70 32, Tr de Vienne II 85-90 71—72, 80-85 78, 75-70 79, 70-75 70, 65-70 74, Bonne Z, I 60-65 77. VEILING ST. ANNALAND, 31 augustus. Eigenheimers gew 16.40, bintjes bonken 12.43 gew 1 10.42, 2 9.1510.27, furore gew 10,19 10.26 alles per 100 kg. Aanvoer 24 ton, zaai- uien bonken 8.018.51, middel 12.0812.15, drielingen 23.59, picklers 21.09—22.20, plant- uien middel 9.25, alles per 100 kg, aanvoer 55 ton. VEILING SCHERPENISSE, 31 augustus. Eigenheimers gew 11.1916.06, bintjes bonken afw 11.90, gew 1 8.80—10.23, furore gew 12.16 —12.35 alles oer 100 kg, aanvoer 27 ton. Zaai- uien bonken 8.78, middel 12.19, plantuien mid del 8.75—9.13, alles per 100 kg, aanvoer 31 ton. ST. MAARTENSDIJK, 31 aug. Dore 1 21,27; 2 10,51; furore 9; eigenheimers 15,06— 16,67; drielingen 5,80; bintje 1 1010,60: 2 9,139,54; drielingen 4,92; bonken 1 12,49— 12,54; 2 9,07; voer 2,53; aanvoer 40 ton. Zaai- uien 40—55 12,72; 55—70 12,18; drielingen 23; picklers 21,31; aanvoer 40 ton. Tarwe 2729: gerst 2428; haver 2325; groene erwten 23 —28; schokkers 2428; bruine bonen 4045; blauwmaanzaad 6070. COLIJNSPLAAT, 31 aug. Export gar nalen 2306 kg 881,25, handelsgarnalen 65 kg 1,03, schar 6 kg, bot 364 kg, tong 869 kg, paling 45 kg, rog 9 kg, schol 2 kg, onges. Vis 9 k)2. Advertentie WESTKAPELLE. De muziekvereni ging O.K.K. geeft zaterdagavond 2 sep tember een concert op de Markt. Aan vang acht uur. Het programma luidt; 1. Land of Hope and Glory, Elgar. 2. Ouverture Regina, Rossini. 3. Cortège Nuptale, Gaudefroy. 4. Wiener Bürger, Ziehrer. 5. Mars uit Carmen, Bizet. 6. Ballet des enfants, Biessen. 7. Swedish Rhapsody, Faith. 8. Het Orgellied, Laetantius. 9. Delta Mars, De Rooij. De provinciale afzetcommissie voor Zee land maakt aan de ftuittelers bekend, dat op de veilingen kunnen -worden aangevoerd en geveild, vanaf: maandag 4 september 1961: Beurre Lebrum alle maten, Beurre Hardy, 60 mm en op, op 5 mm sorteren, Bonne Loui se d'Avranohes, 55 mm en op, op 5 mm sor teren. Franse wijnpeer, alle maten. Donder dag 7 september 1961: Ellisons ax Orange, alle maten, met gele ting, d-maat softeren in 50—60 mm en 60—65 mm, Cox's Oranje Pippin, 65 mm en op, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist, Beurre Hardy, alle maten, op 5 mm sorteren, d-maat sorteren in 4555 en 55—60 mm, Bonne Louise d'Avranches, 50 mm en op, op 5 mm sorteren, Herzogin Elsa, alle maten, Beurre Durandeau, alle maten, Spaanse wijnpeer, alle maten, val en kroet- appels, alle val- en kroetappels moeten van af maandag 4 september aangevoerd worden met 20 kg netto per kist. ROOSENDAAL Op de loslijncn van de Ned. Spoorwegen te Roosendaal is gistermiddag omstreeks vier unr een on geluk gebeurd wat aan de 41-jarige J. Verboven, wonende in de Oude Huij- bergselaan te Bergen op Zoom, het leven heeft gekost. Hü was op weg naar de constructie werkplaats, waar hü werkzaam was en ier I» eeu juuucuiu»«.c i "eP »P de lijn. Toen een paar wagons voeren. Een aantal dames heeft zich |>em achterop kwamen gereden, hoorde bereid verklaard hieraan medewerking te verlenen. In de week van 11 tot 17 sept. a.s. zal een geldinzameling onder de bevolking worden gehouden. De op brengst zal als jubileumgeschenk wor den aangeboden. Met deze te voeren actie wordt de burgerij van Wemeldin ge in staat gesteld om een leemte aan te vullen, daar de voorraad verple- gingsmaterialen dringend verbetering en aanvulling behoeft. Tot leraar aan de chr, nijverheids school voor meisjes te Naaldwijk is be noemd de heer M. J. Oostdijk. thans onderwijzer aan de chr. nat. school te Honselersdijk. De heer Oostdijk is af- komstig uit Rilland. WEMELDINGE. De postduiven vereniging de „Deltavliegers" nam deel aan de volgende vluchten: Creie met 69 duiven; 1 10 11 Jac. Ridderhof, 2 7 G, Felius, 3 P. de Boe, 4 6 M. Je- remiasse, 5 8 M. Pieterse, 9 M. Nelis se. Met oude duiven: 1 en 2 gebr. van Stel, 3 en 4 M. Pieterse. Uit Orleans: 1 4 5 6 M. Pieterse, 2 10 11 M. Jere- miasse, 3 Jac. Ridderhof, 7 en 9 P. de Boe, 8 G. Felius. Koninklijke onderscheiding VLISSINGEN. Bij Kon. Besluit van 20 juli 1961 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer B. J. Schreuder, directeur van het kantoor Vüssingen, tevens districtsbestuurder voor het district Zeeland van de Rot- terdamsche Bank N.V. Tienduizend op de vuurtoren HAAMSTEDE. De vuurtoren kreeg de tienduizendste bezoeker. Het was de heer J. Oosterbaan uit de Batjanstraat te Den Haag. hji dit niet en werd tussen twee wagens gedrukt waarbij hij op slag werd ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en vier kinderen achter. Bij de P.T.T. te Wemeldinge zijn de bestellers M. Schouten, D. Snoep, J. van Es en J. Wisse bevorderd tot besteller Ie klas. De Postduivenvereniging „De Ge trouwe Duif" te Cadzand nam met 111 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Quivrain, waarvan de uitslag luidt als volgt: 1, 7 en 8. A J Duimnck (hoogste snel heid 1161 meter per minuut) 2. J J Kools 3. W van Akker; 4. A P J Mabelis: 5. I. de Neef; 6. I P Porreij; 9. A Vas- seur; 10. P C de Meij. Voor de akte Duits L.O. slaagde de heer J. Mulder te Kapelle, onderwijzer aan de Chr. Nationale school. De muziekvereniging Onda uit Ritthem geeft zaterdagmiddag een concert ia Veere.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4