VERBITTERDE STRIJD ACHTER DE SCHERMEN WAAR BLIJFT RECHTSZEKERHEID VAN AMBTENAAR? Bestuur van politiebond Vechten tegen de bierkaai METSELAAR STICHT BRAND IN WONING Schuur van boswachter afgebrand MOED TE VERLIEZEN Goulart wacht af Overheidspersoneel volgt gespannen proces-Snijders Woedende visbewerker BERLIJN BEGINT DE bedreigt zijn vrouw ZES DODEN IN VERKEER Onder invloed van nare gedachten Officier eist twaalf maanden Indoiiesisehe pers kreeg berisping Woensdag 30 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Vaste aanstelling Afschuiven Klaagschrift Wachtgeld Luchtledig ONDERWIJZER ZOU IN LONDEN KIND HEBBEN ONTVOERD Spoorwegen gaan weer expresgoed vervoeren Prinses Wilhelmina viert verjaardag niet thuis PRINSES IRENE WEER THUIS MES EN BIJL BEGELEIDEN TWISTEN Verbindingen met Europoort kosten bijna 34 miljoen Drie dagen na schot op vluchtende buurjongen OVERSTUUR Moreel steuntje Zes maanden cel voor gerechtsbode President zonder macht Van onze speciale verslaggever 1 Waar blijft de rechtszekerheid van de ambtenaar wanneer hij niet in beroep kan gaan tegen een verklaring van ongeschikt heid voor de dienst, afgelegd door het bevoegde gezag, door zijn hoogste chefs dus? 2 Welke rechtsmiddelen blijven er voor een ambtenaar over in dien het ambtenarengerecht niet kan optornen tegen een verklaring van ongeschiktheid van een ambtenaar, welke ver klaring door de betrokken amb tenaar zelf vals wordt ge noemd? Is het in zijn algemeenheid juist te achten dat het ambte narengerecht, als het een be roep tegen een ontslag wegens ongeschiktheid te behandelen krijgt, moet zeggen: „Indien u in een rapport van het be voegde gezag ongeschikt wordt verklaard, dan nemen wij aan dat dit inderdaad zo is"? En is het in zijn algemeenheid juist dat, wanneer een ambte naar zegt: De verklaring we gens ongeschiktheid is vals, het ambtenarengerecht dit niet zelfstandig en op eigen initia tief moet onderzoeken, maar de man in kwestie naar justitie moet verwijzen? HELMOND. Deze vragen zijn aan de orde gekomen nadat maandag voor het ambtenarenge recht in Den Bosch de zaak tegen de hoofdagent van politie Snijders uit Helmond werd behandeld. Een merkwaardige zaak, omdat de achtergrond ervan inderdaad toetssteen is voor enkele aspecten van de rechtszekerheid van de Nederlandse ambtenaar. chef, mr. P. Pesch, die maandag ook namens de burgemeester voor het ambtenarengerecht optrad, zei echter: „De burgemeester neemt zijn beslis singen op grond van adviezen en het rapport van de commissaris. Deze zaken doet de burgemeester af in nauwe samenwerking met de commissaris. Als de bewering van Snijders over de valsheid van het rapport juist is, sta ik volkomen aan zijn kant." Zo sluit zich de ring van afschuiven en ontkenningen in het geval van hoofdagent Snijders. Buiten die kring staat echter een leger van overheids dienaren gespannen toe te zien hoe deze strijd zal aflopen. Immers, de beslis sing over de ongeschiktverklaring (af gezien nog van de eventuele verval sing) beslist in zekere zin over de waarde en zekerheid van de z.g. vaste aanstelling, die een gevolg is van be oordelingen. Die waren tot het laatst toe voor hoofdagent Snijders niet zo ongunstig, dat zij bevorderingen en salarisverhogingen in de weg stonden. Pas na het incident bij het stoplicht, toen Snijders van commissaris en bur gemeester wilde vernemen door wie en waarom hij voor de „stomme lomperd uit Tilburg" was uitgemaakt, kwam plotseling het vernietigende rapport van commissaris De Groot, dat aan leiding werd tot de directe schorsing en het latere ontslag van hoofdagent Snijders. In een volgend artikel zullen wij nader ingaan op dit rapport en de zaken die zich daaromheen hebben afgespeeld. Onze publikatie van gisteren over de behandeling van deze zaak heeft dan ook vele reacties wakker geroepen, vooral uit de ambtelijke wereld. Even nog zeer kort de feiten: Zes jaar geleden ging agent Snijders, na sollicitatie, van Tilburg naar Helmond. Hij werd daar reeds na een jaar be vorderd tot hoofdagent. In juni I960 werd hij geschorst, bijna twee maanden later ontslagen, op grond van een rap port dat de commissaris van politie van Helmond uitbracht aan de burgemees ter van die stad. Hoofdagent Snijders betoogt dat dit rapport vals is, maar de voorzitter van het ambtenaren gerecht zei maandag: „Die zaak is hier niet aan de orde, wij kunnen u over deze kloof niet heen helpen." Het ambtenarengerecht, dat hoofd zakelijk de zaken administratief afdoet hetgeen zeker niet betekent dat die zaken daar slechter dan elders zouden worden behandeld! kon in de open bare zitting maar summier op boven bedoelde kant van de zaak ingaan. Zij kan echter voor elke ambtenaar van veel betekenis zijn. inlichtingen over Snijders te hebben gegeven toen deze, na tien jaar agent van politie in Tilburg te zijn geweest, naar een vakante post in Helmond solliciteerde. De hoofdcommissaris van Tilburg, op zijn beurt weer, beschuldigt de com missaris van Helmond ervan, misbruik te hebben gemaakt van vertrouwelijke mededelingen, die hij over Snijders heeft gegeven nadat deze reeds lang in Helmond was, zelfs twee jaar nadat hij daar tot hoofdagent was bevorderd. De commissaris van Helmond schuift alle verantwoording voor het gegeven ontslag aan de hoofdagent af op de burgemeester. „Een commissaris is maar een ondergeschikte functionaris", aldus zei de heer De Groot ons. „De burgemeester is de baas. Die bepaalt het beleid, die neemt alle beslissingen. Een commissaris wikkelt alleen de justitiële zaken af." Burgemeester dr. Sweens van Hel mond is tijdelijk afwezig. Zijn kabinets- Uit de stukken van het geval-Snijders blijkt dat binnenskamers jarenlang een verbitterde strijd over dit geval is ge voerd voordat het ambtenarengerecht eraan te pas kwam. Eerst is hoofdagent Snijders naar zijn b->nd, de r.k. politiebond St. Michael gegaan. De zaakwaarnemer van -die bond heeft ook zijn klaagschrift opge steld. Het lag in de rede dat de agent ook juridische bijstand van deze bond zou krijgen. Die kreeg hij niet. Waarom niet? De bond heeft zich teruggetrokken uit de zaak met deze motivering: „U bent door het bevoegde gezag onge schikt verklaard voor het door u be klede ambt en deze beoordeling berust uitsluitend bij dit gezag." Met andere woorden: zulk een be oordeling is onaantastbaar, er is geen beroep tegen mogelijk. Nadat hoofdagent Snijders dit uit sluitsel van zijn bond kreeg herhaal delijk had hij het bondsbestuur al ge zegd dat het over hem uitgebrachte rapport naar zijn oordeel vals was heeft hij de bond meegedeeld dat hij op verdere bijstand geen prijs meer stelde. Het bestuur van de politiebond St. Michael stelt hier tegehover: Onze weigering om op te tornen tegen een verklaring van ongeschikt heid was gebaseerd op teleurstellende ervaringen. De rechter verklaart zich nu eenmaal onbevoegd om te beoorde len of een ambtenaar al of niet geschikt is voor het hem opgedragen werk. Daardoor worden zulke kwesties slechts een vechtpartij tegen de bierkaai en kan men beter wachtgeld accepteren dan gaan procederen." Hoofdagent Snijders zag het anders en wenste de zaak zonder de bond door te zetten. Evenwel: met de bespre kingen was zo veel tijd heengegaan zij duurden van iuni 1960 tot april 1961 dat de termijn om beroep aan te tekenen tegen het hem gegeven ont slag dat volgde op die schorsing waartegen hij aanstonds beroep had aangetekend was verstreken. Tussen twee haakjes: het ontslag werd ge geven voordat er beslist was over het beroep dat de hoofdagent tegen zijn schorsing had aangetekend. Toen de heer Snijders was ontslagen bleef hem niet anders meer over dan procederen tegen het besluit hem te schorsen! Daarom kwam maan dag in Den Bosch het schorsingsbesluit aan de orde van een man die al Ian& ontslagen is, naar zijn zeggen op grond van een vals rapport. Daarmee is de zaak nog niet „rond Zij heeft nog meer merkwaardige kanten. Hoofdagent Snijders staat in een luchtledig. Hij beschuldigt de Hel- mondse commissaris De Groot van valsheid in geschrift. De commissaris haalt daar zijn schouders over op en beschuldigt op zijn beurt de hoofd commissaris van Tilburg ervan, valse LONDEN (AFP) Op beschuldiging van ontvoering van een kind is gisteren een 22-jarige Israëlische godsdienston derwijzer in Londen gearresteerd. De aanhouding van de leraar, Sjalom Sjtras, die sedert het vorig jaar in En geland woont, geschiedde op verzoek van de Israïlische justitie. De Engelse politie zegt goede reden te hebben om aan te nemen dat het kind in kwestie een neefje van de verdachte ergens in Engeland ver borgen wordt gehouden. Sjtr .s ontkent van iets te weten. Volgens de advocaat van Sjtras heeft de zaak eer politieke achtergrond. Het kind, Jossele Schumacher, was bij de geboorte toevertrouwd aan de zorg van zijn grootouders die toen in de Sowjet- unie woonden en het een orthodox-jood se opvoeding gaven. De vader, die met het communisme sympathiseert, had gedreigd de jongen mee te nemen ach ter het ijzeren gordijn. Sindsdien is Jossele verdwenen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De beperkingen in het vervoer van expresgoed, die de spoor wegen 3 juli invoerden, zullen met in gang van 5 september bijna geheel wor den opgeheven Op 5 september zullen alle soorten goederen die vóór 3 juli als expresgoed konden worden vervoerd, weer worden aangenomen, maar wel blijft de ge wichtsbeperking van 25 kg per collo en honderd kg per zending nog bestaan. DEN HAAG (ANP). Prinses Wil helmina zal haar 81ste verjaardag niet thuis op 't Loo vieren. Bovendien zal zij na 31 augustus enige tijd afwezig zijn. De Prinses verzoekt daarom degenen, die gewoon waren op haar verjaardag bloemen te sturen dat deze keer ach terwege te laten, hoezeer zij het ge baar ook op prijs stelt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Dit feit is niet in koelen bloede gepleegd. Er is een ogenblik van verstandsverbijstering geweest onder invloed van nare en Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Prinses Irene is na een verblijf van ongeveer zes weken in Mexico in Nederland teruggekeerd. Gekleed in een wijde witte mantel stap te zij gisterochtend op Schiphol uit een DC8 van de K.L.M. De Prinses is in Mexico de gast ge weest van president Adolfo Lopez Ma- teos. Op de terugreis naar Nederland heeft zij nog een paar dagen 'bij een vriendin in Canada gelogeerd. Advertentie Bruinverbrand keerde prinses Irene gistermorgen op Schiphol te rug. In een opperbeste stemming sloot zij daarmee haar zesweeksc vakantie in Mexico af. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Volgende week don derdag moet de raad van Rotterdam be slissen over het verlenen van een krediet van 33.900.000 gulden voo-r de aanleg van verbindingen van Europoort niet Rotter dam. Die verbindingen zijn het laterale kanaal en parallel ten noorden daarvan een weg, een spoorlijn en een strook grond voor pijpleidingen. Het lateraal kanaal wordt zoals bekend door het Brielse Meer geleid. Het wordt ervan gescheiden door dam men, één van Rozenburg naar de noor delijkste punt van Voorne en^één daar vandaan weer naar Rozenburg Dan gaat het kanaal verder door dat eiland. Die noordelijke punt van Voorne wordt daar na doorgegraven zodat de beide delen van het Brielse Meer weer worden ver bonden. In die 33.900.000 gulden wordt rekening gehouden met een veer in het lateraal kanaal in de weg Maassluis—Den Briel. Van onze correspondent TUBBERGEN Precies drie et malen nadat de 56-jarige boswach ter-caféhouder F. J. Kroezen in Tubbergen zijn negentienjarige buurjongen G. van der Wal bij een achtervolging door het linkerbeen schoot, is de schuur achter het huis van deze onbezoldigd rijksveld wachter afgebrand. De brand, die werd ontdekt door voorbijgangers, bleek op vier plaatsen tegelijk aan de buitenkant van de schuur te zijn ontstaan. HUIS BEHOLDEN Een groot deel van de hooioogst en de landbouwmachines gingen verlo ren. De schuur stond maar zes meter van het woonhuis, maar door snel op treden heeft de Tubbergense brand weer het huis bewoond door het echtpaar Kroezen en zijn negen kinde ren kunnen behouden. WRAAK? Is hier sprake van een wraakne ming? De politie stelt een diepgaand onderzoek in. Boswachter Kroezen, een korte, ge drongen man, heeft in de twee jaar dat hij jachtopziener is, nimmer een bekeuring gemaakt. Hij zegt dat het hem oprecht spijt dat hij zijn buurjongen, volgens hem met een van het straatdek opspringen de kogel, heeft geraakt. Niet om de „drukte" die hij krijgt doordat hij als onbezoldigd politieman van een vuurwapen gebruik heeft gemaakt, maar omdat hij niet de bedoeling heeft gehad de jongeman te raken. GEEN KWAAD Toen hij het toezicht op het jacht terrein van zijn broer, een zeer door tastend man, indertijd overnam, duid de niets er op, dat er moeilijkheden zouden ontstaan. Velen op het Twentse platteland zien in stropen beslist geen kwaad. Jachtopzieners moeten er even wel op toezien, dat het niet de spui gaten uitloopt. Overigens zal het nie mand euvel worden geduid als hij eens een haasje strikt of anderzins de toezichthouders te slim af is. Men zou kunnen spreken van een sportieve strijd, waarbij nu eens de stropers aan het langste eind trekken, dan weer de jachtopzieners een succes je boeken. TE VER GEGAAN Een bekeuring wordt over het alge meen sportief genomen, maar het wekt verbolgenheid als een van de partijen op de ander schiet. Indien stropers te ver gaan hebben zij het verkorven, als de toezichthouders van hun vuur wapen gebruik maken en raak schieten ontstaat er grote verontwaardiging. Boswachter Kroezen is volgens de mening van het publiek te ver gegaan. vervelende gedachten die verdachte over zijn vrouw, zijn kinderen en zijn huis had. Maar de gevolgen zijn ern stig geweest en hadden nog veel ern stiger kunnen zijn, want verdachte heeft brand gesticht in een zeer volkrijke buurt in een huis vol met gangetjes en trapjes. Beneden was een houtwinkel met een brandbare inventaris, boven woonde een gezin met kinderen. De grootmoe der van dit gezin heeft met een van haar kleinkinderen ternauwernood kun nen ontsnappen. De brandweer heeft met groot materieel het vuur moeten bestrijden". Dit zei de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren in de zaak van de 26-jarige metselaar K. O. K„ die in wanhoop op de avond van 20 juni brand had gesticht in zijn wo ning aan de Van Oldenbarneveltstraat in Rotterdam. Hij had een brandende lucifer, waarmee hij een sigaret had aangestoken, in een stapel kranten en tijdschriften geworpen. Het O.M. eiste twaalf maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Op 24 juni had verdachte tegenover de rechter-commissaris bekend „opzet telijk brand te hebben gesticht en ver volgens het huis te hebben verlaten we tend dat hij het brandend achterliet". Ter zitting kwam hij gedeeltelijk van die bekentenis terug. Hij zei niet te hebben gedacht aan de gevolgen die zijn daad zou kunnen hebben. Hij was, zo vertelde hij gisteren, he lemaal overstuur geweest doordat zijn vrouw hem had verlaten en zijn kinde ren elders waren ondergebracht. Hij ont kende brand te hebben gesticht met de bedoeling zo een ander huis te krijgen. De president van de rechtbank hield hem voor dat hij de avond voor de brand de kinderwagen, de stofzuiger en zijn kooi met vogels naar bekenden had gebracht. „Was u toen al van plan brand te stichten?". ..Zeker niet, zeker niet", riep K. hartstochtelijk uit. „Ik had die dingen beloofd te zullen brengen omdat er toch niemand meer in mijn huis was. Alles wat ik kwijt ben is voor mij de groot ste veroordeling", voegde hij er aan toe „Niemand kan mij helpen". De raadsman, mr. A. de Mooij, zei er van overtuigd te zijn dat er in dit ge val geen sprake is geweest van opzet: „Waarom zou K. anders zijn guitaar en een hoeveelheid vakantiebonnen ter waarde van vierhonderd gulden in het brandende huis hebben achtergelaten?" Daarom bepleitte de advocaat een kor tere straf. Kosters en pastoors te Kerkrade bewaken geluidsinstallatie KERKRADE. Kosters en pastoors van Kerkrade waken angstvallig over de geluidsinstallaties in hun kerken. De laatste weken zijn verscheidene mi crofoons uit de kerken gestolen. In één kerk is twee keer kort na elkaar een microfoon weggehaald. Van onze correspondent UTRECHT. Met een groot mes stormde de 49-jarige visbewer ker P. M. v. d. B. uit Hilversum trillend van woede op zijn vrouw af. Juist toen hij wilde toeslaan kwam er iemand de kamer binnen. Die gebeurtenis speelde zich in april af. Gisteren werd het tafereel in de verbeelding teruggeroepen op de zitting van de Utrechtse rechtbank. De visbewerker stond terecht, ver dacht van bedreiging tegen het leven van zijn vrouw. Een uur vóór het voorval had hij de vrouw ook bedreigd. Toen had de vrouw hem een klap ,'n het gezicht gegeven, waardoor hij terug was ge vallen in zijn stoel. Toen de man de volgende dag met een bijl iedereen bedreigde, die zijn huis binnen wilde komen, liep de vrouw, die ook niet binnen mocht, naar de politie. De visbewerker werd opgesloten. Overmatig „Ik heb haar slechts bang willen maken", zei hij gisteren. Hij ontken de zijn vrouw van het leven te wil len beroven. Rapporten tekenden v. d. B. als een overmatig drinker. Volgens psy- DJAKARTA (Reuter). De Indone sische persbureaus Pia en Antara en vijf kranten hebben een waarschuwing gekregen van de militaire autoriteiten in Djakarta. Ze hadden gepubliceerd dat het be grotingstekort voor 1960 mogelijk onge veer twaalf miljard roepiah zou bedra gen. Het begrotingsdebat in het parlement is nog niet beëindigd, zo verklaarden de autoriteiten. Het bedrag van twaalf miljard roepiah geeft slechts een troe bel beeld van de financiële positie. Kranten behoren te beseffen, dat zij de plicht hebben de regeringsplannen ie verdedigen en dat zij moeten helpen de politieke rust te handhaven, aldus de berisping. chiaters vertoonde hij alcoholversla ving in de derde graad. Hij moet daardoor als sterk verminderd toere keningsvatbaar worden beschouwd. Drinkend, zo werd verklaard, pro beerde hij zijn echtelijke misère te vergeten. Die ellende kwam volgens de ver dediger voort uit het feit, dat het echtpaar in dezelfde viswinkel werk te en dat de baas meer met de vrouw dan met de man ophad. Die liep er bij als het vijfde rad. De officier van justitie eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk toezicht van de reclassering en van een consultatiebureau voor alco holisme. ROTTERDAM. De 42-jarige me vrouw C. Visser-Janse uit Rotterdam is daar gisteren doodgereden door een vrachtauto. Op het Mareoniplein viel de vrouw van haar bromfiets. Zij kwam voor de wielen van de aanhangwagen te recht en werd overreden. In Sneek is gisteren de 65-jarige weduwe Van der Veer uit Poppinga- wier door een auto geschept en ge dood. Dat gebeurde toen de vrouw on verwacht met haar bromfiets over stak. De zeventienjarige bromfietser F. Hogewoning uit Den Haag is gisteren om het leven gekomen door een bot sing met een andere bromfietser. De vierde bromfietser die gisteren omkwam was de vijftigjarige Hendri- kus Dijkgraaf uit Vaassen. Hij kwam tussen Umst en Vaassen onder een trein. In Bergen op Zoom is gisteren de 27-jarige veearts R. de Willigen uit Driebergen in het ziekenhuis overle den. Hij was er maandag opgenomen, nadat hij met een auto tegen een boom was gereden. Nabij de ouderlijke woning te Leu nen onder de gemeente Venray is gisteravond het vierjarige dochtertje van de familie Croymans onder een auto gekomen en vrijwel op slag ge dood. Vervolg van pag. 1 Merkbaar De gevolgen hiervan zijn in West- Berlijn al enigszins merkbaar. De Kur- fürstendamm, waar niet alleen de West- berlijners flaneren, maar waar ook de Oostberlijners en de Oostduitsers heen- togen om te kunnen genieten van het leven in een vrije wereld, is niet meer zo druk bevolkt. De Westberlijnse warenhuizen mer ken dat de Oostberlijners niet meer kunnen komen. Vooral de winkels aan de grens van Oost-Berlijn, die het voor namelijk van de kopers uit het oosten moesten hebben, ondervinden de terug slag. Sommige bedrijven van de West berlijnse industrie bemerken het, dat de vijftigduizend Oostberlijners. die in West-Berlijn werkten, niet meer kun nen verschijnen, zo ook de theaters, de bioscopen en de tentoonstellingen. Oost berlijners immers konden in West-Ber lijn theaters e.d. in oostmarken betalen tegen de normale koers van 1 1. Dat dit allemaal verbittering heeft gewekt, ook in Oost-Beriijn, ligt voor de hand. Het verlies van de mogelijk heid om toneel en film te zien, die vrij zijn van propaganda, wordt natuurlijk sterk gevoeld, evenzo het feit, dat men dingen die het leven veraangenamen niet meer in West-Berlijn kan kopen. Aan de andere kant bemerkt West- Berlijn de gevolgen van de afsluiting ook aan het toeristenverkeer uit het westen. Men ziet er niet meer zoveel auto's uit West-Duitsland en uit het bui tenland als enige weken geleden en men vreest dat het aantal bezoekers nog verder zal dalen als de crisis zich toespitst. Zou de crisis enige maanden duren, dan is waarschijnlijk, dat er on der de hotels en pensions slachtoffers vallen. De westelijke troepen doen het een en ander om het moreel van de Berlij- ners te versterken. Er worden oefenin gen gehouden en men maakt enig mili tair vertoon aan de grens. Gistermiddag zagen wij hoe eenheden van de onlangs naar West-Berlijn gezonden Amerikaan se versterkingen uit West-Duitsland strategische punten in de stad hadden bezet en ook de Engelsen hebben iets dergelijks gedaan. Maar het is de vraag of dit wel in druk maakt op de Westberlijners. Het bewijst weliswaar dat men paraat is tegen een poging tot militaire verove ring van West-Berlijn door de Oost duitsers of de Russen, maar aan de mo gelijkheid van zulk een poging gelooft niemand. Het gevaar dat West-Berlijn politiek en economisch langzaam wordt ondermijnd is immers veel groter. Gisteravond waren wij aan de Pots- damerplatz. Het beeld dat men daar krijgt is luguber. Het grote plein is door muren met prikkeldraad afgezet. Honderd meter aan weerskanten van de grens mag zich geen burger ophou den. Aan de ene kant staan een paar Westberlijnse politieagenten, aan de andere kant enige Oostberlijnse politie mannen en tot diep op Oost-Berlijns gebied ziet men een lege vlakte. De winkels aan de grens zijn gesloten wegens gebrek aan negotie en daar waar tot voor 13 augustus een vrij druk verkeer heerste, is het thans doodstil. De Oostduitse politie heeft gisteren een man die uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn wilde vluchten doodgeschoten. Twee mannen die de wijk wilden nemen probeerden in West-Berlijn te komen door over het Teltokanaal te zwemmen. Een van hen werd door de politie reeds gepakt voordat hij het kanaal had bereikt. Op de andere, die de helft van de afstand naar West- Berlijn al zwemmend had afgelegd, gaven de politieagenten een salvo uit machinepistolen af, waardoor hij dode lijk werd getroffen. Enige dagen geleden heeft de volks- politie ook reeds een man die trachtte te vluchten doodgeschoten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Wegens verduiste ring van bijna vijftienhonderd gulden van de personeelsvereniging Justitia heeft de Amsterdamse rechtbank de 47-jarige bode van het kantongerecht in Amsterdam C. P. B. gisterochtend tot zes maanden, gevangenisstraf veroor deeld. Er was tien maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk. Vorig jaar zomer was bij een kas controle het tekort ontdekt. Het groot ste deel had B. later teruggestort. RIO DE JANEIRO (Reuter, AP). Zolang de strijd tussen de drie mi nisters die Joao Goulart zijn grond wettelijke rechten op het president schap willen ontzeggen en de voor standers van respectering van die rechten, niet is uitgevochten, zal Goulart de afloop ervan in het bui tenland moeten afwachten in het belang van zijn land. Zijn aanhangers zullen al het mogelijke doen om die strijd, waarin de volks vertegenwoordiging een beslissende stem heeft, in Goularts voordeel te be slechten binnen de tn de grondwet ge stelde termijn. Zien Goularts tegen standers kans de kwestie van zijn te rugkeer lang genoeg slepende te hou den, dan zal hij volgens de grondwet zijn opvolgingsrechten kwijt zijn. In dat geval zullen een nieuwe president en een nieuwe vice-president moeten worden gekozen. Dit schijnt Goulart duidelijk te zijn ge maakt in transatlantische telefoonge sprekken door zijn parijgenoten. Dat moet ook de boodschap zijn die een delegatie van Braziliaanse parlements leden hem vandaag in Parijs komt brengen. Dreiging De waarnemende president van Brazi lië, de socialist Mazilli, dreigde giste ren te zullen aftreden indien het par lement mocht zwichten voor de minis ters van oorlog, marine en luchtmacht, en Goularts rechten vervallen zou ver klaren. Voor dat laatste zou een grondwetswij ziging nodig zijn. Met dat aftreden zou Mazilli dan bereiken dat het land geen staatshoofd en geen waarnemend staatshoofd had. Er zouden dan nieu we presidents verkiezingen gehouden moeten worden. Aan het einde van langdurige en hoog lopende debatten, gedurende welke sommige socialisten met aftreden dreigden, werd in het parlement een gemengde commissie van acht senato ren en acht kamerleden belast met het uitbrengen van een rapport over de eisen van de drie militaire ministers. Een aanhanger van Goulart verlangde in het parlement dat Mazilli, de waar nemende president, de arrestatie van de minister van oorlog, Denys, zou bevelen. Kalm Het bleef ook gisteren overal in Brazi lië volgens de aan censuur onderhe vige krante- en radioberichten kalm. De aangekondigde stakingen in Rio de Janeiro en andere grote steden mis lukten. Zij waren bedoeld als massale protesten van de bevolking tegen het ongrondwettige streven van de groep- Denys. Ex-president Quadros, die een dag eer der iri Santos scheep was gegaan met zijn vrouw, zijn moeder, zijn dochter, zijn schoonzoon en zijn kleindochtertje, kwam gisteren op doorreis naar Euro pa aan in Rio de Janeiro. Quadros zou hebben gezegd: Zij hebben mij opzij geschoven, maar precies als Vargas zal ook ik terugkomen. Vargas werd in 1945 als dictator van Brazilië afgezet, maar werd enige ja ren later, in 1950, president van zijn land. Het stond gisteren allerminst vast dat generaal Denys en de zijnen het Bra ziliaanse volk hun wil tegen de grond wet in op konden leggen. Het parle ment streefde naar een compromis-op lossing: een amendement op de grond wet waarbij het parlement zou wor den gemachtigd, nieuwe presidentsver kiezingen uit te schrijven indien.. Goulart bereid was afstand van zij* rechten te doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5