balf dubbel rook- Belgisch vrachtschip „Mol gleed in zijn element A. W. Mesu beste vakman in selectieploegwedstrijd Ds. I. J. van Houte nam afscheid van kerk en gemeente Enkele uitkeringen omhoog bij ziekenhuisverpleging Voorzitter Mes Doorbreking isolement nodig door propaganda-actie Evangelie leeft sterker bij jeugd dan bij vorige generatie Zaterdag op werf van „De Schelde Elfde in de serie van „Mo"-schepen Nieuw sportveld zonder kleedlokaal in gebruik genomen in Zoutelande Orgelconcert Jan Van der Weg< Schip in havenmonding vast en vlot Visserijfeesten in Tholen Gunstige financiële resultaten nam afscheid Gemeenteraad Ovezande behandelt begroting Van pastorie naar gemeentehuis Kwart eeuw hoofd o.l.s. Sint Annaland „Meester" Boender met pensioen Maandag 28 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie 99 VLISSINGEN. Met de slag van een messcherpe bijl vertrouw de mevrouw G. J. I. Goyens-Van- desteene zaterdagmiddag het mo torvrachtschip „Mol" aan het wa ter van de dokkom toe. Kort te voren had zij het schip, dat in aan bouw is voor rekening van de Compagnie Maritime Beige SA te Antwerpen, gedoopt. Bouwnum- mer 308 was daardoor „Mol" ge worden en het elfde vaartuig in de serie van „Mo"-sehepen. De „Mol" werd genoemd naar de gelijkna mige Belgische stad in de Kempen waar het reactorcentrum van onze zuiderburen gevestigd is. De bur gemeester van de stad woonde de tewaterlating bij. De stapelloop van de „Mol" verliep buitengewoon vlot. Voor het afrem men had men een nieuwe methode toe gepast. Twee ankers vervingen het be proefde rijsbed. Doordat een van de ankers een beetje slipte maakte het casco een kleine zwenking. Daardoor raakte het bijna de oever, waar ech ter takkebossen aangebracht waren om de langs de kademuur lopende electri- sche leiding te beschermen. Het mo torvrachtschip „Mol" zal, naar een van de directeuren van de Compagnie Maritime Beige, de heer V. Goyens, later in het Scheldekwartier verklaar de, spoedig in de vaart gebracht wor den, binnenkort gevolgd door het zus terschip. De „Mol", die een draagver mogen van 12000 ton heeft, zal voort gestuwd worden door een vijf-cylinder Schelde-Sulzer hoofdmotor van het type RSAD 76 met een vermogen van 6500 a.p.k. bij 119 omwentelingen per minuut. De afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 147,07 m, breed te 18,90 m, diepgang 8,84 m. In het Scheldekwartier zei de pre sident-directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, voor het eerst in dit gebouw Belgen tot zijn gasten te mo gen rekenen, die zich nu schaarden in de rij van Amerikanen, Russen, Ghanezen, Fransen en Israëliërs. Straks komen ook vrienden uit Hong kong, deelde de heer Hupkes mee. De president-directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" herinnerde eraan dat de vorige schepen uit de serie Kon golese namen kregen. Het elfde heeft echter een zuivere Belgische benaming ontvangen. „Ik heb groot begrip voor de moeilijkheden ontstaan door de zelf standigheid van Congo en ik zie de keu ze van de naam „Mol" dan ook als een bewijs van de veerkracht van de Bel gen die met het atoomcentrum Mol nieuwe wegen willen inslaan", aldus de heer Hupkes. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer J- Raeymaeckers, vertegen woordiger van de Belgische ambassa deur in Nederland. ZOUTELANDE. Met een vriend schappelijke wedstrijd tegen V.C.K. uit Koudekerke hebben „De Meeuwen" za terdagmiddag het nieuwe sportveld aan de Westkapeiseweg in gebruik geno men. De eerste wedstrijd op dit nieuwe veld was al direct een overwinning voor De Meeuwen. Zij wonnen met 53 van V.C.K. Het is de bedoeling dat de voetbal lers met ingang van de nieuwe compe titie aanstaande zaterdag hun wed strijden weer in Zoutelande zullen spe len. Gedurende het „veldloze tijdperk" hebben De Meeuwen op het voetbalveld in Westkapelle gespeeld. De officiële ingebruikneming van het nieuwe sportveld zal nog wel even op zich laten wachten. Er is namelijk nog steeds geen goedkeuring verleend voor de bouw van een kleedgelegenheid. Het gemeentebestuur heeft alles in bet werk gesteld om deze goedkeuring tijdig bin nen te hebben maar dat is niet gelukt. Het ziet er naar uit dat de Zoutelandse voetballers zich de eerstkomende tijd in de buitenlucht zullen moeten verkle den. Wel zal worden getracht binnenkort een nood-kleedlokaal te bouwen. Ver moedelijk zal het wel ongeveer een half jaar duren voordat het veld officieel in gebruik kan worden genomen. IJZENDIJKE. De orgelbespeling door Jan van de Wege, uit Terneuzen, in de Nederlands-Hervormde Kerk te IJzendijke heeft een tamelijk groot aan tal orgelliefhebbers getrokken. Vele be zoekers zullen ongetwijfeld in deze van 1621 daterende kerk genoten hebben omdat het programma zeer gevarieerd was samengesteld. Naast werken van oude meesters waren ook Nederlandse composities opgenomen. Prachtige re gistratiecombinaties konden worden be luisterd. onder meer bi de partita s „Jesu meine Freude" van Joh. G. Wal- ther en „Ach wie fluchtig, ach wie wich tig" van Georg Böhm. Uitstekend ge speeld werd verder het orgelconcert no. 9 van Handel. Na verschillende andere orgelwerken werd besloten met „Musyk over de Vuijsen der Psalmen Davids" van Jan Zwart, onder meer Preludium en koraal over Psalm 68 vers 1, orgel koraal over Psalm 42 en tenslotte de prachtige toccata over Psalm 146. Voor liefhebbers van orgelmuziek van Jan Zwart waren dit wel de hoogtepunten van dit concert. MIDDELBURG. In een bijna ds Van Houte voor de geheel gevulde Nieuwe Kerk heeft st§-un e-n ™endschap. ds. I. J. van Houte, predikant van de Vrijzinnig Hervormden, giste ren afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot adjunkt- directeur van de V.P.R.O. De scheidende predikant hield een preek over Jesaja 40 8. In zijn toespraak tot verschillende organi saties en verenigingen wees ds. Van Houte erop dat de ontsluiting van Zeeland in het kerkelijk leven nu pas begint door te werken. Ook hier wordt nu de getij stroom ver legd. Sprekende over de verhou dingen op het kerkelijk erf in Mid delburg concludeerde hij dat het avontuurlijke pad, waarop hij als predikant voor de vrijzinnig her vormden op 6 november 1955 de eerste stap zette, is gebleken een begaanbare weg te zijn. Men heeft in Middelburg ingezien dat modaliteiten anders zijn dan richtingen. ,Wij hebben," zo vervolgde de predi kant, „elkaar leren waarderen en wat meer is, vasthouden." Na de dienst die o.m. werd bijgewoond door de voozit- ter secretaris en economisch directeur van de V.P.R.O. en loco-burgemeester A J. Berenpas, secretaris mr. J. Hooy en wethouder Th. J. Westerhout namens de burgerlijke gemeente, zong de ge meente de scheidende predikant Psalm 11 4 toe. Van de gelegenheid om in de wandelkerk met een handdruk af scheid te nemen van ds. en mevrouw Van Houte werd druk gebruik gemaakt. Tijdens een drukbezochte bijeen komst in haar eigen „home", „De Schakel", heeft de Koorkerkgemeen schap zaterdagavond afscheid genomen van dominee en mevrouw Van Houte. Vertegenwoordigers van de- afdelingen Middelburg. Vlissingen en Goes van de Vrijzinnig Hervormden en van de af deling Midden-Zeeland van de Remon stranten getuigden van het vele werk dat het echtpaar Van Houte in de bij na zes jaar dat zij in Middelburg ver bleven, hebben verricht. Mr. J. Moolenburgh. voorzitter van de afdeling Middelburg, noemde de schei dende predikant een leidsman, organi sator en doorzetter. „Altijd stelde u per soonlijk belang op de achtergrond waar het ging om de uitoefening van uw ambt." Spreker memoreerde o.m. het grote aandeel dat ds. Van Houte heeft gehad in de totstandkoming van het ei gen gebouw „De Schakel". „Al zullen wij u dan niet meer in ons midden heb ben, uw woord veriiezeii wij niet want straks zullen wij uw stem via de radio kunnen beluisteren". Mr Moolenburgh deed ziin woorden vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een prachtige bureaulamp en een enveloppe met inhoud. De vertegenwoordigers van de ver schillende Zeeuwse afdelingen dankten ondervonden Ds. J. van Beek, remonstrants predi kant in Vlissingen, die o.m. sprak na mens hét hoofdbestuur van de Vereni ging voor Vrijzinnigen bood een platen- bon aan en, hoopte de keus van ds. Van' Houte nog eens in het vrijdag avonduurtje van de V.P.R.O. te kunnen beluisteren. Verder werd nog het woord gevoerd door ouderling Otte, die sprak namens de kerkeraadcommissie, de heer G. Steutel namens de commissie van bij stand, de zondagsscihoolleiding en de Stichting „De Schakel." De scheidende predikant wees er in zijn dankwoord op dat de gemeente het hem Mogelijk had gemaakt iets te doen. „Ik vraag me echter af of er naast alles wat er materieel tot stand is ge bracht ook geesteliike resultaten zijn geboekt." Ds. Van Houte verzocht ten slotte zijn opvolger, ds. Van Santen, de zelfde medewerking te geven die hij in de afgelopen zes jaar heeft ontvan gen. Aan deze bijeenkomst werd mede werking verleend door het kerkkoor o.l.v. de heer De Kok en mevrouw Stofkoper, piano. ZIJPE. Het 550 ton metende, met zand geladen, Belgische motorschip „Laurent" raakte bij het binnenvaren van de vluchthaven van Zijpe tijdens iaagwater aan de grond. Dit geschied de ongelukkigerwijze net in de mon ding van de haven. Bij pogingen vlot te raken kwam het schip dwars in de monding te zitten en stremde zodoende het scheepvaartverkeer. Later slaagde men er toch in de „Laurent" vlot te trekken. THOLEN Ook in Tholen wordt de opening van het oester- en mosselsei zoen op feestelijke wijze gevierd en wel op zaterdag 9 september. Deze keer is er geen gondelvaart, maar zal de Thool- se vloot de Eendracht uitvaren en de boot met de eerste Thoolse oesters op halen, die bij terugkeer naar de haven gekeurd worden. Des avonds wordt in een grote tent op de haven een geva- .rieerd programma gebracht door radio- I artisten. GOES Onder leiding van de voorzitter, mr. dr. A. J.- J. M. Mes, hield de vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland zaterdagmiddag in het Schuttershof te Goes haar algemene vergadering. De secretaris-penningmeester, de heer A. de Lange, bracht het jaarverslag over 1960 uit. Het aantal A- en B-verzekerden bleef gelijk op 14.853. De C-, de polikli nische en de aanvullende verze keringen stegen belangrijk. De poliklinische verdubbelde zelfs. Ook de sterke groei in de hogere C-verzekeringen verdient vermel ding. Na kennis te hebben genomen van de rapporten van de Accountant en van de controle-commissie keurde de verga dering de rekening over 1960, die sloot niet een winst van 25.596,57, goed en verleende zij aan de -secretaris-penning meester decharge voor het gevoerde be heer. De heer I. A. van Royen te Baarland drong er bij de besturen van de onder afdelingen op aan een fraude-verzeke ring te sluiten, omdat zij tegenover de vereniging verantwoordelijk zijn voor de geïnde gelden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. J. Heijboer, A. de Lange, A. J. Veerman en J. S. Visscher wer den herkozen, terwijl tot bestuursleden werden gekozen (vacature mr. dr. Mes) de heer J. Huige te Nieuwdorp, (vaca ture A. J. van Liere) de heer J. Bur ger te Wemeldinge en (vacature M. J. Bakker) de heer G. Krekelberg te Goes. Tot lid van de controle-commissie (vacature I. A. van Royen) werd be noemd de heer D. W. Lindenber.gh te 's Heer-Arendskerke. Vervolgens werd besloten om de con tributies ongewijzigd te laten, maar om de uitkeringen uit de B-, de C.- en de poliklinische verzekeringen te verhogen en wel als volgt: B-verzekering met S 1 per verpieegdag, de C.-verzekering van 125 op 150 van 250 op 300 enz. en de poliklinische verzekering van 150 op 175, van 300 op 350 enz. Deze verhogingen bleken mogelijk te zijn op grond van de uitkomsten van deze verzekeringen. Vervolgens werd een nieuw huishou delijk reglement vastgesteld. Ten slotte werd afscheid genomen van de heren A. J. van Liere en mr. dr. A. J. J. M. Mes, die beiden niet meer voor een be noeming in aanmerking wilden komen. Afscheid De voorzitter' sprak de heer Van Lie re in hartelijke en waarderende be woordingen toe en dankte hem voor al les wat hij in grote trouw voor de vere niging gedaan had. De tweede voorzitter, de heer S. Balkenende, richtte zich daarna na mens bestuur en vereniging tot de voorzitter, die van de oprichting af tot nu toe (33 jaar lang) de vereni ging geleid heeft en dat altijd op een prettige, vriendelijke manier. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan hoe de vereniging in deze 33 jaar is gegroeid. Spreker dankte de heer Mes hartelijk voor alles, wat hij voor de vereniging is geweest. Op voorstel van het bestuur werd de heer Mes onder applaus tot ere voorzitter benoemd. Als blijk van dankbaarheid en waardering bood de heer Balkenende de heer Mes een pla tenspeler in koffer aan, vergezeld van een plat-enbon. Hierna sprak de heer A. de Lange, die al deze 33 jaar met de voorzitter in het dagelijks en in het algemeen be stuur had mogen samenwerken enkele persoonlijke woorden van hartelijke dank voor de ondervonden vriendschap en voor de uitstekende verhouding, die in al deze jaren nooit is verstoord. Steeds is bij het beleid uitgegaan van ■het principe, dat de vereniging een on derlinge vereniging is, die zo goedkoop mogelijk moet werken. De heer Mes erkende dat hij met de vereniging in zo'n lange periode is vergroeid. Klein is de vereniging be gonnen, maar zij is tot een bedrijf uit gegroeid. De toestanden zijn veranderd, maar een vereniging als deze is nog altijd onmisbaar. Node neemt hij af scheid, maar hij is er van overtuigd, dat hij de vereniging in vertrouwde handen achterlaat. OVEZANDE. De gemeenteraad, die tegen woensdagavond om half acht in openbare vergadering is bijeenge roepen, zal de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962 gaan behandelen, ,als een van de eerste gemeenten in Zeeland. B. en W. stellen de raad voor deze begroting vast te stellen met een be drag van 281.096,54 aan inkomsten en uitgaven met een post onvoorzien van 1208,02. De kapitaaldienst vertoont een nadelig slot van 106.884,27. Een ander voorstel behelst de aankoop van 197 vierkante meter "grond voor 2000 gulden. Dit heeft betrekking op de ver betering en verbreding van de Nieuw- straat aan het begin van het Kerkplein. De omstandigheid doet zich nu voor, dat mej. M. M. Rijk een nieuwe woning wil bouwen ter vervanging van de wo ning Kerkplein 7. De nieuwe woning mag niet op dezelfde plaats gebouwd worden en zal worden gebouwd achter het bestaande pand. Mej. Rijk wil de grond thans graag aan de gemeente ver kopen. B. en W. stellen voorts voor een be zoldigde ambtenaar van de burgerlijke stand te benoemen, nu burgemeester Th. J. Andriessen is vertrokken. Op de voordracht staan: M. Steyn en J. J. Ca rol. Tenslotte wordt voorgesteld een groot aantal subsidies toe te kennen. JAARVERGADERING ZKB GOES. Zelden heeft de Zeeuwse korfbalbond een rustiger en vlotter ver gadering gekend, dan die welke zater dagmiddag in Goes werd gehouden. In goed twee uur was de zeventien pun ten tellende agenda afgewerkt en had men bovendien van het competitieinde- ling concept een definitieve gemaakt. Voorzitter D. P. Saaman opende de vergadering, die niet zo druk bezocht was als men dat gewoon is bij de Z.K.B. In zijn terugblik op het afgelopen hondsjaar noemde hij de nu reeds ge durende drie jaar aan de gang zijnde achteruitgang in leden een teken aan de wand en was, aldus de voorzitter, de verdere doorbreking van het isolement waarin de Z.K.B. sinds haar oprichting heeft verkeert, het belangrijkste gebeu ren. De propaganda-actie die dit jaar is gestart zal volgend voorjaar met kracht worden voortgezet omdat het Bondsbestuur vast besloten is de ach teruitgang tot staan te brengen. De notulen van de vorige jaarverga dering alsmede alle uitgebrachte jaarver slagen en het finantieel overzicht van de penningmeester gingen zonder op- of aanmerkingen onder de hamer door. D geldelijke positie van de Z.K.B. was zodanig dat hierover geen zorgen ge maakt behoeven te worden. De contri butie voor het hondsjaar 1961/1962 werd dan ook onveranderd vastgesteld op ƒ2 per lid per jaar verhoogd met 0.10 per lid per jaar voor de N.S.F. en 0.25 voor het Boekhuijzenfonds. Voor de aftredende bestuursleden wa ren geen tegencandidaten gesteld zodat de Heren Bellaart, Brasser, Buijs en Ruisaard opnieuw in het Bondsbestuur werden gekozen. De door de competitieleider, de Heer Nieuwdorp, opgestelde conceptcompe- titie-indeling werd, nadat hierin enkele veranderingen waren aangebraoht, goed gekeurd. De oompetitie vangt aan op 9 september. In de rondvraag bleek duidelijk, dat men de noodzaak van een goede pro paganda-actie iiu toch wel algemeen in ziet. Het was vooral de Heer Robijn van Togo die voor de propaganda een lans brak. Hij stelde voor een provin- viale schoolkorfbaldag in te stellen en wekte vooral ook de clubs op, die hun ledenaantal sterk zien dalen, dit ter kennis te brengen van het Bondsbestuur opdat tijdig actie's op touw gezet kun nen worden. De Heer Crucq van Animo maakte zich wat bezorgt over de overgang van de kampioen Z.K.B. 1961/1962 naar de K.N.V.B. De Heer Mieras van Blauw wit brak een lans voor een adspiran- tendag waarbij hij de toezegging ont ving, dat deze volgend jaar te Vlissin gen zal worden gehouden en waarvan de organisatie zal worden verzorgd door Vedo. ...EN DE BOER, HIJ PLOEGDE VOORT. BIGGEKERKE. Zes span paarden en vijf grommende trac toren waren zaterdagmiddag op een stuk grond van de heer P. Lampert Pzn. aan de Bree.weg de inzet voor een ploegwedstrijd ge organiseerd door Z.L.M., C.B.T.B., L.J.G., C.J.B.T.B., N.C.L.B. en de BOVAL. Het ging er bij deze wed strijd, een selectie voor de komen de provinciale kampioenschappen op 30 september in de Wilhelmina- polder, om de grond zo gelijkmatig mogelijk om te keren. Met boven hun hoofd een stralende zon tracht ten de deelnemers elkaar de loef af te steken. „Startsein" Ieder kreeg zijn. veldje toegewezen waarop hij zijn ploegcapaciteiten moest tonen. Het ging er om eerst een stuk rechttoe rechtaan te ploegen en Raad Kloetinge bijeen KLOETINGE De gemeenteraad komt donderdag 31 augustus, des avonds om half acht, in openbare ver gadering bijeen. Een agenda van 27 punten moet afgewerkt worden. Er zijn voorstellen tot verkoop van twee percelen 'bouwgrond aan de Schalk- laan, tot het aangaan van een overeen komst met de N.V. Ned. Spoorwegen, waarbij de gemeente Kloetinge het on derhoud -van de wegverharding van de spoorwegovergang bij de Buys Ballot- straat voor haar rekening neemt tot goedkeuring van de begroting 1962 van het Burgerlijk Armbestuur (de subsidie van de gemeente wordt geraamd op 3000 gulden) en tot -wijziging van de naam van het Burgerlijk Armbestuur in „Burgerlijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg". Voorts stellen B. en W. v-oor fae-t woon huis met erf (Achterweg 4) van de heer Chr. Kole aan te kopen voor 3500 gul den ter uitvoering van het uitbreidings plan in onderdelen en de woningen Ach terweg 2 en 4 te laten slopen door het slopersbedrijf J. A. Jeroense te St. An- naland tegen de prijs van 300 gulden. Voorgesteld wordt verder oun aan de kerkvoogdij der hervormde ge meente met ingang van 1 januari a.s. tot wederopzegging een jaarlijks sub sidie van 200 gulden toe te kennen voor het geven -van godsdienstonder wijs aan de lagere school en om van de 'kerkvoogdij der -hervormde gemeen te aan te kopen de voormalige Dasto- rie Kerkplein 4 voor de prijs van 32.500 guide n.Tevens wordt voorge steld dit gebouw te -bestemmen voor -gemeentehuis. De raad -wordt ook voorgesteld het aan nemersbedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst ondershands op te dragen het maken van een riolering met bijbehorende werken tussen de Buys Ballotstraat en de Le- westraat voor ruim 17.000 gulden. Ten slotte zal de gemeentebegroting 1962 worden aangeboden. dat te geren, dat wil zeggen schuin toe lopend ploegen. De deelnemers die over het gehele stuk verspreid zaten, moes ten gelijk beginnen en de moeilijkheid voor de organisatoren was, hoe dit duidelijk te maken. Iemand die scherp op ziin vingers kon fluiten, om zo het „startschot" te lossen, ontbrak. Een hese kreet en een zwaai met een zak doek losten de moeilijkheden op en de deelnemers gingen hun voren trekken. Bij een dergelijke wedstrijd is het ook van belang om recht te blijven. Zo kon het gebeuren dat de deelnemers die als scheiding tussen hun buurman ander halve meter moesten openhouden voor al op het laatst ijverig aan het meten sloegen. Al spoedig werd het duidelijk dat A. W. Mesu uit Arnemuiden, die vorig jaar ook kampioen werd, ook deze keer met zijn tractor en ploeg weer recht toe rechtaan op het kampioenschap af reed. Met 77.25 punten leverde hij het beste vakwerk en veroverde de wissel beker voor de derde keer in totaal en kreeg deze zodoende in eigendom. A. Lampert uit Biggekerke eindigde evenals vorig jaar met 73.50 punten op de tweede plaats. Ook hij kreeg een wisselbeker, die hij voor de tweede achtereenvolgende maal won, in eigen dom. Waren de eerste twee plaatsen voor tractorploegers, de derde plaats werd bezet door een paardenploeger, de heer D. Vos uit Koudekerke, met 72.92 punten. Op de vierde plaats eindigde Iz. Wisse uit Sint-Laurens, ook een paardenploeger, met 71.92 punten. Voor deze selectiewedstrijd bestond grote belangstelling en dat was dan ■ook de reden dat er dit keer bij het ploegen geen krijsende meeuwen achter de boer vlogen om de wormen op te pikken. Op de stoffige akker aan de Bree- weg kon men zaterdagmiddag de woorden uit de Ballade van de boer: „En de boer, hij ploegde voort" als tot leven gewekt, aanschouwen. De hoogst geklasseerde ploegers zijn straks in de gelegenheid om op de provinciale kampioenschappen te to nen wat zij waard zijn. De utislag was: 1. A. W. Mesu, Arnemui- d®n 77- 35 p. 2. A, Lampert, Biggekerke 73. 50 p. 3. D. Vos,' Koudekerke 72.92 p. 4. Iz. Wisse, Sint-Laurens 7,1.92 p. 5. L. Polderdijk, Nieuwland 7,1. 50 p. 6. J. Beekman, Nieuw- p- 7. P. Pouwer, Middelburg Z 8' L- Verhage, Koudekerke 71 p. 9. A. Davidse, Middelburg 69. 41 p. 10. D. Loner, Middel-burg 67. 50 p. al. A. Mijnhere, Grijpskerke 66. 92 p. JVB1LEVMRALLEY „YOUTH FOR CHRIST De wekelijkse rondgang met de busjes voor Kinderzorg te Middelburg heeft in de afgelopen maand in Kapel- Ie opgebracht 166,30, de wekelijkse rondgang met de zendingsbusjes in ju li ƒ65,69. MIDDELBURG. Het evange lie leeft onder de jeugd. De jonge mensen waarvan zo vaak wordt gezegd dat ze tegenwoordig niet meer deugen, houden zich meer bezig met de essentiële vragen van het bestaan en het antwoord daarop: „het evangelie", dan de generatie die ze zonder vorm van proces veroordeelt. Dit bleek over duidelijk uit de massale opkomst voor de Youtli-for-Christ-ralley die in de Nieuwe Kerk werd ge houden. Tot de laatste plaats was het toch heus niet bekrompen kerkgebouw gevuld, en met grote aandacht werd er geluisterd naar het evangeliewoord dat gebracht werd op een manier die hemels breed verschilt van die van vroe ger, specifiek Amerikaans is, maar daarom toch niet minder effectief, zoals uit de resultaten blijkt. „Het is niet de jeugd die goddeloos en laks Is, maar juist de generatie van omstreeks veertig tot zestig jaar, die lui en gemakzuchtig bij het televisietoe stel zit te staren en verzuimt naar de kerk te gaan," zei Jan van Capelleveen, de bekende Youtli-for Christ spreker, die ook op deze jubileum-ralley in Middel burg niet ontbrak. „Juist de generatie die zich een vernietigend oordeel aanma tigt over de hedendaagse jeugd, heeft al les verknoeid en twee wereldoorlogen zijn geweten. Zij maken de tragiek van deze tijd, doch binnen enkele tien tallen jaren zullen zij vervangen zijn door de nieuwe krachten, die dan moe ten tonen dat zij het er beter af bren gen", aldus de spreker. „Evenzo is het met de jonge Afrikaan se staten, die hier zendingslanden wor den genoemd, maar heeft iemand zich eigenlijk wel eens gerealiseerd, dat de ze zelfde landen straks misschien zende lingen naar Europa moeten sturen, om dat zij het geloof met meer vuur be lijden, dan de ingedommelde Europea nen? Maar kerkgang alleen is niet vol doende. Het geloof moet werkelijk be leden worden, en we moeten Christus aanvaarden in ons leven", zo besloot de heer Van Capelleveen zijn toespraak. Om de jeugd te trekken was de avond ingezet met een openluchtsamenkomst met medewerking van de muziekvereni ging Onda. Ds. Ytsma, gereformeerd predikant te Middelburg, heette allen welkom, waaronder de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en de heer A. J. Berenpas, loco- burgemeester van Middelburg. Tussen de vele samenzangen traden de welbe kende „Zingende zusjes" op en het quar tet „de Gospelsingers" uit Eindhoven, die op hun eigen en gemakkelijk in het gehoor liggende wijze de oude evangelie liederen ten gehore brachten. Voorts werkten aan dit programma mede de heer A. Ramaker, landelijk voorzitter, Jaap Terpstra, zang, Gerard Swiers, en Maat Kievit. Hef Youth-for-Christ-werk leeft door de spontaniteit en het idealisme van de jeugd zelf, die voor alles tracht die jongeren te bereiken die nog niet tot een kerk behoren. Zij doet dit niet in de eerste plaats door „preken", maar in de eerste plaats door zelf een voor beeld te stellen..Bijzonder treffend was daarom ook de spontane getuigenis van één van de aanwezige jongeren, die in de taal die door de jeugd wordt verstaan, van zijn geloof ge tuigde. SINT ANNALAND. Tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst in het nieuwe gemeentehuis is het hoofd van de openbare lagere school, de heer C. J. C. Boot, gehuldigd omdat het 25 jaar was geleden dat hij tot hoofd was benoemd. Onder de aanwezigen merkten we het voltallige college van B. en W. op, alsmede de raadsleden. Verder waren een groot aantal afge vaardigden van verschillende vereni gingen en leden van de ouder commis sie aanwezig. Burgemeester J. v. d. Bos zwaaide het jubilerende hoofd veel lof toe en bracht in herinnering dat de heer Boot in een raadsvergadering van 21 juli 1936 uit een drietal sollicitanten met algeme ne stemmen tot hoofd van de school werd benoemd. Op 18 augustus van dat zelfde jaar trad de heer Boot in dienst. Onder enige hilariteit vertelde de bur gemeester dat het nieuwe hoofd reeds de volgende dag verlof kreeg in verband met gezinsuitbreiding. „U hebt", zo zei de burgemeester, „geen gemakkelijke periode gehad". De burgemeester memoreerde de eva cuatie in 1944 en de ramp in 1953. De eerste burger sprak er verder zijn spijt over uit dat de heer Boot dit jubi leum niet in de nieuwe school kon vie ren. Wel was hij van mening dat in een nieuw schoolgebouw toch wel eni ge tekening komt. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes was verhinderd. Schriftelijk deed hij het jubilerende hoofd zijn gelukwensen toekomen. De inspec teur was bijzonder tevreden over het peil van de pupillen van de heer Boot, zo bleek uit het schrijven. De voorzitter van de oudercommissie, de heer A. J. Scherpenisse, liet zijn gelukwensen ver gezeld gaan van zeven woordenboeken. Hij benadrukte de goede verstandhou ding tussen de heer Boot, de leerlingen, ouders en leden van de oudercomissie. Namens de verenigingen waarin de heer Boot een bestuursfunctie bekleedt sprak de heer C. J. J. Kooijman. die zijn woorden vergezeld liet gaan van een ta fel- en een zakaansteker beiden met in scriptie. De heer Boot is o.a. bestuurs lid van Dorpsgemeenschap, leesgezel schap, boerenleenbank en de Thoolse af deling van het Roode Kruis. Names deze afdeling bood burgemeester D. C. Bou- wense uit St. Maartensdijk de heer Boot een boekenbon aan. De handwerkonder- wijzeres van de school waaraan de heer Boot is verbonden, mevrouw v. d. Jagt- de Grone uit Scherpenisse bood een boek aan. Na afloop van de toespraken werd de ere-wijn geserveerd. Deze huldiging werd besloten met een serenade die het muziekgezelschap Accelerando voor het gemeentehuis bracht. Het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" in Kapelle heeft zaterdag avond een muzikale rondgang door de gemeente gemaakt. Vooral van de zij de van de jeugd was hiervoor een zeer In Wemeldinge speelden de eerste elftallen van Wemeldinge en Kloetinge tegen elkaar. Ofschoon de thuisclub met drie invallers in het veld kwam, won zij toch royaal met 73. De Nederlandse motorrenner J. Oos- terbaan, die drie weken geleden bij mo torraces bij Chester ten val kwam, ligt nog steeds buiten bewustzijn in het zie kenhuis. THOLEN De heer C. Boender gaat het onderwijs verlaten, omdat hij dc pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Zijn ontslag gaat in op 1 september a.s. Tegelijk met de oprichting van een school voor de gereformeerde gemeente kwam ook de heer C. Boender in 1926 naar Tholen. Hij is het stadje altijd trouw gebleven. Over enkele dagen gaat hij na een 36-jarige onderwijsperiode van een welverdiende rust genieten. Naast zijn activiteiten in de onderwijs sector ontplooide de heer Boender ook veel energie buiten het schoolverband. Vele jaren is hij lid van de Prov. Sta ten van Zeeland en sedert de laatste verkiezingen ook lid van de gemeente raad.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3