Koperslagers zien er - weer „zilver" in Driehonderd Delftse studenten Vlissingen op zetten stelten St. Jacobskerk Vlissingen 50 jaar geleden afgebrand Biervlietse molen is weer de oude Een beetje zon voor eenzamen en chronische zieken Instuif is geen kindercrash IJVERIG DRIEMANSCHAP IN VLISSINGEN Oud vak komt weer tot leven Propaganda voor het Sloeplan w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histoRie BEZOEK VOOR ADMIRAAL DE RUYTER Betere verlichting in 's Heerenhoek Voorraad Zeeuws mosselzaad uitgeput Succesje voor S.chouwse gravin Carillonspel te Veere Verbetering gegund van BOAZ-school Schouwse gereformeerde predikanten op stap Mummelend op vakantie Damwerker gewond MAANDAG NIEUWE PLAAT IN DE WINKELS Opbrengst, ten bate van de actie „Dubbel E.P." Nieuwe socioloog stichting Zeeland Oude toestand „Gelijkheid" Beeldenstorm Serenade voor jarige burgemeester Zaterdag 26 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Raad Sint Laurens SINT-LAURENS. Tijdens de verga dering van de gemeenteraad die vrij dag onder voorzitterschap van burge meester W. Baas werd gehouden, bleek dat de raad het niet onverdeeld eens was met de door G.S. voorgestelde autovergoeding voor de burgemeester van twaalfhonderd gulden. Hoewel wet houder J. Kooie die in dit geval ais verdediger van het voorstel optrad meende dat deze twaalfhonderd gul den beslist geen luxe was, konden de heren K. A. Hamelink en H. v. Lange- velde zich hiermee niet zo goed vereni gen, omdat naar hun mening de burge meester dit bedrag beslist niet zou verrijden. Bij stemming werd de voorgestelde regeling toch goedgekeurd. De instuifcommissie kreeg een subsi die toegewezen van honderd gulden, om dat de raad het werk van deze commis sie zeer op prijs stelt en daarom gaar ne het verzoek om een bijdrage inwil ligde. De heer Van Langevelde zag hieraan echter toch graag nog enkele bepalingen verbonden, omdat naar zijn mening te veel en te jonge kinderen naar de instuifavonden gaan en het op deze manier een soort kinderbewaar plaats wordt. Het overige deel van de raad meende echter dat een teveel be palingen alleen maar zou afschrikken zodat het voorstel bijval vond. De heer M. J. v. d. Berge kreeg een premie van vijftig gulden toegewezen voor wo ningverbetering en de heer A. Willem- se een bijdrage van zeven gulden per maand als tegemoetkoming voor reis kosten voor een kind dat een school in Middelburg bezoekt. Voorts werden en kele begrotingwijzigingen aangenomen. Tijdens de rondvraag vroeg een der raadsleden wanneer met de bouw van de premiewoningen zou worden begon nen. De burgemeester antwoordde ech ter dat in verband met de bouwstop dit voorlopig nog niet het geval zal zijn. 1/L1SSINGEN De koperslagers zien er wat in. Het geld komt weer hun laatjes binnenrollen. Het oude ambacht dat op sterven lag heeft nieuwe levenskansen gekregen. Dat komt omdat koper weer in de mode is geraakt. Steeds meer mensen vinden het prachtigom zo'it rood-glimmende ketel of kolenkit in de kamer te hebben. Talrijke mensen zijn bereid voor echt handwerk een lieve duit neer te tellen. En voortdurend meer mensen zijn ook bereid, dat geld op te strijken. Er wordt in de oude, kleine rommelwinkeltjes weer gezocht naar voorwerpen, waar een aantal jaren geleden nauivelijks aandacht voor bestond. Koperen kannetjes, koperen potten en koperen melkbussen, koperen kitten, koperen kolenscheppen De heer J. D. Slagter heeft dat verschijnsel lang en breed be sproken met de Vlissingse koper slager J. de Koning. Er voegde zich een Hongaarse vluchteling, een Roemeen eigenlijk, bij hen. Lajos Berczi had het vak in Drie bergen geleerd. In maart is het driemanschap in Vlissingen be gonnen de vraag van het publiek naar koperen-handwerk te beant woorden. De heer Slagter als administrateur, de beide koper slagers met de hamer en het koper voor het vuur. Nu, een half jaar later, werken zij met zeven man en een hulp voor halve dagen. De bolle hamers van de koperslagers tikken weer, met dezelfde energie als waarmee eeuwen geleden het rode en gele metaal werd bewerkt. Buiten op straat lopen de mensen ge kleed in fabrieksprodukten. rijden zij in fabrieksprodukten en handelen zij in fa brieksprodukten. Maar achter de deu ren van" het intieme Vlissingse kopersla- gerijtje wordt met pijnlijke nauwkeurig heid gewerkt aan gebruiksvoorwerpen van eeuwen geleden GEEN ECHT OUD Het werk van koperslager De Koning en zijn mensen is van het „echte oude" koperwerk niet te onderscheiden. Maar toch zou het onredelijk zijn, de Vlis singse koperslagers voor vervalsers aan te zien. Ze verkopen hun produkten niet voor „echt oud" maar wel tonen ze aan. dat er praktisch geen verschil is tussen een juist gisteren gemaakte ko peren pot en één, die honderd jaar gele den op precies dezelfde manier tot stand kwam. Ook fabrieken hebben zich toegelegd op het maken van koperen voorwerpen. Maar voor iemand die een klein beetje kijk op de zaak heeft en dat mag je van een koper van koper toch ver wachten? is het onmiddellijk te zien, dat deze produkten op een forceerbank zijn getrokken. per krijgtallang scheuren. Maar het koper laat zich bewerken. In het vuur worden de platen, die een dikte van ongeveer een halve millimeter hebben verwarmd. Ze zijn dan zacht als bo ter. Je kunt ze net zo vormen, als je ze wilt hebben. Maar je moet het wel met geoefende handen doen. De hamers waarmee het, koper wordt bewerkt, hebben de Vlissingse vaklieden eerst moeten maken. Strekliamers, bol- hamers, vlakhamers zijn zeldzaam ge worden, zo zeldzaam als een vakkundi ge koperslager. Maar zo goed als die werktuigen weer gemaakt konden wor den, zo goed zijn er ook w.eer kopersla gers gekomen. In verschillende plaatsen van ons land hebben ze het oude hand werk w,eer opgevat. Het is geen „kitsch" wat ze maken. Wel werken de koper slagers voor een modegril, en niet zoals hun voorgangers, honderden jaren lang, voor de produktie van gebruiksvoorwerpen. Maar de vor men die zij maken, zijn fraai en goed, juist zoals eeuwen geleden. Ze werken met dezelfde liefde voor een goed produktals hun voorgangers. ALLES MEE DOEN Koperslager De Koning heeft het VLISSINGEN. Driehonderd Delft- se studenten houden op 5 september een kleine vreedzame invasie in Vlis singen. Dat gebeurt dan op de buiten dag, die voor de Delftenaren een voorproefje is van de tiende lustrum viering van de vijftig jaar oude „So- cietas Studiosorum Reformatorum", de organisatie van de in Delft stude renden. Vlissingen zal die dag beslist wel heugen, omdat ten slotte een gezel schap van 250 vrolijke studenten en vijftig „kaalhoofdige" novieten voor de inwoners van de havenstad een nouveauté zal zijn. De lustrumcommissie had het idee om op de buitendag van haar feest van af Hoek van Holland naar een Neder landse haven te varen. Vlissingen werd verkozen omdat op 5 september een schip, met de name de Koningin Em ma". die vaart maakte, welke haar laatste zal zijn, want dit schip wordt uit de vaart genomen. Maar op deze Iaaste tocht krijgt zij 's-HEERENHOEK. De gemeente raad heeft besloten tot de plaatsing van elf nieuwe straatlantaarns. Op het kruis punt Molendijk - Middelburgsestraat zul len drie nachtbranders worden aange bracht. Dit betekent een belangrijke ver betering, want het is daar des avonds zeer donker. De raad besloot verder het rijdek van de Burgemeester van Horsighstraat met een meter te verbreden en de trottoirs te vernieuwen. Ook een gedeelte van de Burgemeester Timanweg zal van trot toirs worden voorzien. Verder ligt het in de bedoeling op de beneden-Molen dijk drie parkeerplaatsen aan te leggen. Een voorstel om de winkels op zon dag te sluiten werd ingetrokken, in ver band met een bezwaarschrift van de plaatselijke middenstand. Uit een half jaarlijks overzicht van woningzoekenden bleek, dat het aantal woningzoekenden is toegenomen. Het woningcontingent zal met tien pet moeten worden vergroot om aan de behoefte te kunnen voldoen. Het verkeer op het Kloosterpad en op de paden rond de brandvijver zal wor den beperkt tot voetgangers. In het plan oost werd 405 vierkante meter grond van de Gebr. Paree aangekocht. Deze grond is bestemd voor de woningbouw. Aan de r.k.-kerk werd tenslotte grond ver kocht ten behoeve van de kleuterschool. vak van zijn vader geleerd. Hij stamt een beslist niet onvrolijk gezelschap in uit een koperslagersgeslacht, dat al de driehonderd, ongetwijfeld uitgelaten. heel oud is. Maar met de andere sla-1 Jongemannen Om tien uur s morgens nprs in het bedrijf heelt hii ounieiiiu vertrekt de boot Ult Hoek van HolIand gers m net oearijj neen nij opnieuw met aan boord enige 0fficjeren van de de bijzondere eigenschappen van hetMarine Voorlichtingsdienst omdat een koper leren waarderen. ontmoeting in de bedoeling lag met een „Alles kan je er mee doen", zegt i squadron mijnenvegers, die. op weg hij met geestdrift. Andere metalennaar hun oefengebied, daarvoor een zouden bij zo'n bewerking als het ko- kl®jn,e omweg maken. Ook aan boord bevinden zich de heer |G. W. Oskamp, provinciaal directeur van de V.V.V. in Zeeland, en drs. M. C. Verburg en dr. C. de Galan van het ETI, die ieder op hun beurt in lezingen proberen de Delftenaren wat wijzer over het Sloeplan te maken. Want de studenten hebben het ver standige voornemen op deze feestelijke dag ook iets nuttigs te doen en wel enige propaganda te maken voor dit, ook in landelijk verband gezien, belangrijke plan. Maar eerst willen' zij zelf er enigszins wegwijs in worden, vandaar de vele voorlichtingen daarover op de ze dag. Want ook 's avonds moeten de nog betogen aanhoren BRUINISSE Veel varkens maken volgens het spreekwoord, de speling dun. maar het omgekeerde is eveneens waar. Voor de mosselzaadvisserij in de buur: van Scharendijke bestond niet de belangstelling, die vroeger daarvoor wel aan de dag werd gelegd en dat had tot gevolg dat de vaartuigen, die waren uitgevaren om wel op dit zaad te vis-j lustrumvierders sen daardoor enkele behoorlijke vrach- *>ver het Sloeplan. namelijk door ïr. ien konden bemachtigen. 'Sprenger en ir. Nijdam van Rijkswa- Nu is echter de voorraad, die betrek-(terstaat. Dat heeft dan in het Schelde- Kelijk gering was. wel uitgeput. kwartier plaats. Onderzoekingen 'naar zaadval op de Sneeeli Maasvlakte voor Rockanje of op de ojicccii Wester-Schelcle hebben geen resultaat: Lang, daarvoor, namelijk om half gehad, zodat wel mag worden aangeno-1 drie 's middags, komt de „Koningin mag nog speech. De inhoud daarvan niet worden gepubliceerd... In wagens, waarvan één exemplaar den volke wat over het Sloeplan ver telt, wordt de tocht naar het stadhuis ondernomen, waar het gezelschap door het gemeentebestuur officieel wordt ontvangen. De studenten hebben het plan bij deze begroeting de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, een geschenk te overhandigen. Roeiwedstrijd Om half zes worden de roeiriemen stevig vastgegrepen in een wedstrijd van deze bij uitstek studentensport te gen teams van eerstejaars-zeevaartscho lieren en HTS-ers. Het avondprogramma vermeldt dus de eerder genoemde lezingen een fak keloptocht door de binnenstarö. die cir ca drie kwartier duurt. Het feest wordt door een grandioos vreugdevuur beslo ten waarna de driehonderd studenten met een speciale trein naar hun stu diestad afreizen, waar zij ver na het middernachtelijk uur hopen aan te ko men. BRUINISSE. De gravin de Chan- buren Heeft een nieuw s'uCces geboekt bij de verdediging van haar rechten als Ambachtsvrouwe van Grijsoord en Klin- kerland. Op de Krammerplaat werken veel ar beiders uit Flakkee, die daarheen wor den vervoerd en teruggebracht met een motorboot. Wat ontbrak was echter een goede steiger aan de Hoek van St. Ja cob waaraah deze motorboot kon aan leggen en de werknemers gemakkelijk aan en van boord konden komen. Een dergelijk steiger zou de reis van en naar de plaat aanmerkelijk bekorten. Voortvarend als aannemers van water staatswerken zijn, werd dus een derge lijke steiger geslagen en aan de over tocht van en naar de Krammerplaat stond niets meer in de weg. Alleen had men vergeten de rechten van ae Ambachtsvrouwe te eerbiedigen, vandaar de dreiging met een proces. Door een „dading", zoals een rege ling, om een proces te voorkomen offi cieel heet, werd een regeling bereikt, waardoor de betrokken aannemers, de Combinatie Dijksbouw en de N.V. Utrechtse Wegenbouw, nu maandelijks een belangrijk bedrag aan steigerrech ten betalen, om van de steiger gebruik te mogen maken. VEERE. Het carillon van de Raad huistoren zal vanavond van 8 - 9 uur worden bespeeld door de stadsbeiaar- dier Piet Broerse. Begonnen wordt met het volkslied ,,'t Ros Beiaard doet zijn ronde in de stad van Dendermonde." Verder komen op het programma voor een „Lied ohne Worte", van Mendels sohn: „Kein Halmlein wachst auf Er- den", van C. Ph. E. Bach; Sonatina van Clement en een Fantasie van Benoit. Hoewel dit eigenlijk het laatste con cert zou zijn in dit seizoen, wordt er iü september, op verzoek-; nog één zomer avondconcert geven. Raad Meliskerke MELISKERKE. Het gemeenteraads lid W. de Buck (AR) sprak zijn goed keuring uit over het voorstel van B. en W. in de gisteravond gehouden raads vergadering medewerking te verlenen aan de verbetering van de Boaz-school te Meliskerke. Burgemeester G. A. A. Adelaar zei dat op 13 augustus mede werking was verleend aan herstel van de door de school opgelopen zoutschade. Thans zou de verbetering van de drie lokalige school 45.000 gaan kosten met een aanvullend bedrag van 11.000 voor een restant van het zoutschadeherstel. De heer De Buck merkte op dat in Me liskerke de zaken op zonderwijsgebied altijd breed en ruim werden aangepakt en dat bij een toekomstige mogelijke sa menvoeging van de gemeenten Melis kerke een goed figuur zou moeten slaan. Toch was hij niet helemaal te spreken over het bedrag dat hij te hoog vond. De voorzitter repliceerde dat in andere gemeenten de verbetering van een der gelijke school meestal meer kosten met zich meebracht. De raad ging accoord met dit principebesluit alsook medewer king te verlenen voor de aanschag van nieuwe schoolmeubelen voor een totaal bedrag van tienduizend gulden en de aankoop van leer- en hulpmiddelen. De raad had geep bezwaar tegen de ver koop vati gronden aan de Adriaan Da- vidsestraat in het uitbreidingsplan voor de bouw van vier bejaardenwoningen aan de Kustbouw N.V. te Domburg .als mede het verlenen van optie aan dezelf de firma op gronden aan de Burg. Ade laarstraat. G. S. hadden de raad om haar zienswijze gevraagd in het geval van de instelling van een vaste auto-toe- lage voor de burgemeester van 1200 per jaar. B. en W. vonden dit bedrag te hoog en stelden de raad voor hoogstens 500 a 600 toe te wijzen. De AR-frac- tieleden De Buck en Sinke hadden dit liever tot 750 zien verhoogd maar de meerderheid van de raad besliste: 600 per jaar. BRUINISSE. Na de zeer geslaagde trip van de Hervormde dominees langs de Deltawerken in de Grevelingen, was een dergelijke tocht ook aan hun eilan- delijke Gereformeerde collega's toege zegd en deze toezegging werd vandaag ingelost. Maar het gezelschap was gegroeid, want naast Gereformeerde predikanten en hun echtgenoten van verschillende Gereformeerde denominatie, .waren ver schillende „gasten" aanwezig. onder meer een Gereformeerde professor uit Kampen en de bekende ds. Vajft der Zaal, Chr. Geref. predikant te Harlin- gen, maar meer bekend als ex-Kamer lid voor de A.R.-partij, die ons eiland reeds vele malen bezocht. De heer M. Luteijn, heeft nadat hij het selecte gezelschap had welkom ge heten en men de koffie had gebruikt op het kantoor van Rijks waterstaat, een uiteenzetting gegeven van het onstaan van het Deltaplan, en de functie die de Grevelingendam, daarin in de toekomst zal krijgen. Nadat de sluisbouw was bezichtigd werd naar de Krammerplaat gevaren, waar men aan wal ging en waar de heer Luteijn opnieuw een uiteenzetting gaf van de verschillende stadia van het werk in uitvoering zoals die op genoem de plaat aan de dijk in wording te zien zijn. doer L van Wallenburg jyjEN behoeft nog niet stokoud te zijn om zich de brand in de St. Jacobskerk en -toren te herinneren: op 5 september is bet juist 50 jaar geleden (1911). Vele ouderen zullen zich ook de droge zomer van 1911 nog wel herinneren: alle sloten en putten op "Walcheren waren droog, zodat het vee bijna van' dorst omkwam. Het had in geen maanden geregend en dus was alles in de kerk ook kurkdroog. Loodgieters waren be zig geweest op het dak van de En gelse kerk, een zijbeuk van de Grote kerk. Daar is de brand be- HAAMSTEDE. Toen deze week een badgast uit Arnhem hier voor de eerste maal zijn tijdelijk verblijf had ge vonden trof deze man het niet zo best, omdat het weer nog steeds slecht was. Er stond een harde wind en het strand werd belaagd door hoge krullende rol lers waarin veel zwemmers hun ver maak vonden. Onze badgast vond dit iets fantastisch en hij nam zich voor om de andere dag direct met deze sport te beginnen. De volgende dag was de wind nog hard en de golven liepen bij opkomend water hoog op het strand. On ze badgast keek gefascineerd naar dit schouwspel, en aangemoedigd door de andere rollerduikers nam hij een kloek besluit. Gewapend met een machtige dosis energie en een zwembroek, nam hij zijn aanloop toen een machtige golf op hem aankwam, deed zijn ogen dicht en zijn mond open en dook in de bruisen de watermassa. Hoe groot was zijn schrik toen hij overeind was gekomen, toen hij bemerkte dat er iets in zijn mond mis was. Onze badgast had bij zijn overmoedige duik zijn mond dicht moeten houden, want zijn gebit was to taal verdwenen. Zoeken leverde geen re sultaat meer op zodat hij mummelend zijn verdere vacantietijd hier door moest brengen. BRUINISSE. De heer D. Hoek uit Bruinisse, die werkzaam was bij de wer ken op de Krammerplaat -en wiens werk het was een knijper met klei af te hou den waardoor deze in een trechter werd gestort om naar het dijktalud te worden vervoerd, kreeg toen de kraanmachinist de knijper iets te ver naar voren bracht, deze tegen de borst, waardoor inwendige kneuzingen ontstonden. Hij is naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vervoerd. MIDDELBURG. Maandag ver schijnt in de winkels van de gram- mofoonplatenhandelaren een nieuwe plaat, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan een actie die de naam draagt Dubbel E.P. Deze ac tie wil een beetje zon brengen in de levens van honderden eenzamen en chronische zieken. De letters zijn een afkorting van Evangelische Platen en Pickups". Reeds meer dan 150 zieken en eenzamen, die zelf niet oucr de fi nanciën beschikken hebben gratis een grammofoon gekregen en ontvangen men. dat behalve op de genoemde plaat- jn viissingen aan, de studen-1 iedere twee maanden een nieuwe plaat sen. Scharendijke en Oude Tongse Bans jen staopen in de loodsboot over enmet geestelijke liederen. sen hem kleinere en grotere bedragen in de hand drukken om dit mogelijk te maken. Door een grote gift ineens kon den honderd grammofoons gekocht wor den voor dit doel. Armoede De actie heeft veel armoede aan het licht gebracht. Er werd een klein comité gevormd onder voorzitterschap van de Rotterdamse journalist Jan J. van Capelleveen. De aanvragen begon nen al spoedig binnen te stromen. Ge bleken is dat van de vier mensen die in aanmerking meenden te komen drie zelfs geen radiotoestel bezitten. De eerste dame die een grammofoon kreeg lag reeds 38 jaar ziek. Vele an deren hebben in 15 jaar hun kamer niet kunnen verlaten. Het aantal aanvragen werd echter zo groot dat de fondsen al spoedig uitgeput waren. In samenwerking met een grote gram mofoonplatenfirma en door de mede- op de Grevelingen. nergens in Zeeland f>lamlcn" vervolgens hij het standbeeld van zaadval van betekenis sprake is. van 3fjci|jei de Ruster aan de manshavcn. Daar wordt de Vlissingse admiraal J bijeenkomst een spreker, die een nieu- Door de V.V.V. in Aagtckcrke werd uit de Gouden Eeuw een minder pret-we grammofoonplaat aankondigde, spon- in samenwerking met de muziekvereni- tigc verrassing bezorgd. Een hem min- taan zei: Eigenlijk moesten ook velen ging ..Agatha" een lampionoptocht ge- der gnnstig gezindeJiguur, namelijk de (die geen grammofoon kunnen kopen de- werking van de Bond van Grammofoon platenhandelaren en de Stemra konden „Viu Koop-1 De actie begon ongeveer een jaar «deze twee plaatjes ver beneden de win-|ke plaat uitgebracht voor de actie geleden, toen tijdens een interkerkelijke kelwaarde geleverd worden, terwijl toch maal ZN, voor het Diaconessenhuis in lh"OÖT> een belangrijk bedrag van iedere set Paramaribo. Van die plaat werden er Chr. Vocaal Kwartet, het Bartimeus- koor onder leiding van Mees van Huis, het kwartet The Gospelsingers uit Eind hoven, het duo Post uit Kampen, de sopraan Marika van Dongen, en het Groot-Rotterdams Jeugdkoor, terwijl Hans van der Steen tegelijkertijd pia no en hammondorgel speelt. Brieven De brieven die bij de leden van liet actiecomité binnenkomen van mensen die een grammofoon ontvingen spreken van grote dankbaarheid. Velen hebben iets terug willen doen. Zo kwam in Rotterdam een zieke, die reeds in ze ven jaar haar kamer niet kon verlaten, op de gedachte om brieven te schrijven aan vrienden en kennissen. Ze liet ze bezorgen door drie nichtjes van zeven, negen en elf jaar. Op die manier bracht deze nog jonge vrouw vanaf haar ziek bed duizend gulden hijeen voor andere eenzamen en zieken. Een jaar geleden werd een soortgelij- 4 De korenmolen „De Harmonie", die met de driehonderdjarige Her vormde kerk het Biervlietse dorps beeld beheerst is thans na een vrij omvangrijke en langdurige restaura tie weer volledig in gebruik. Trots klieven de wieken weer door de rui me lucht. Knarsend malen de mo lenstenen het graan, precies zoals het reeds voor meer dan honderd jaar geschiedde. Men is in Biervliet verheugd, dat de molen behouden is kunnen blijven. De restauratie werd mogelijk ge maakt door Rijks, provinciale en ge meentelijke subsidies. Ook de eige naar van de molen, de heer P. J. Lijbaart, heeft in de restauratiekosten bij moeten dragen. ten goede komt aan de actie. Prijs per set wordt 4.95. Ook de zangers en zangeressen - - Dbe houden. waaraan door een achttal groc- burgemeester van Chatham, brengt de i ze platen kunnen beluisteren. Na de sa- ten hun honorarium vallen en zo kan pen werd deelgenomen 'grote Zeeuw een groet en houdt een menkomst kwamen verscheidene men-men dan op deze plaat horen het Ned. in totaal 70.000 exemplaren verkocht. Deze plaat kan dus vele honderden zie ken en eenzamen een beetje levens vreugde geven en brengt hen „psalmen de nacht" van hun eenzaamheid. MIDDELBURG. Het Dagelijfs Be stuur van de Stichting Zeeland heeft in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Schouten, die per 1 septem ber a.s. een functie heeft aanvaard te Amsterdam, benoemd tot socioloog bij de Stichting de heer L. J. Bartelds te Assen. De heer Bartelds, die thans als onderzoeker in dienst is bij de OGIL- VIE te Amsterdam, zal zijn functie bij de Stichting Zeeland per 1 oktober a.s. opnemen. Raad Westkapelle bijeen WESTKAPELLE. De raad komt dinsdag 29 augustus in een openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: vaststelling van het uitbreidingsplan ..Jacob Bras serstraat". verkoop van een perceel bouwgrond en autovergoeding voor de burgemeester. gonnen, 's middags even vóór half twee. De brandweer stond machte loos tegen de vlammenzee, het blus water verdampte in de vuurgloed en vdto ver waren de geelgrijze rook wolken boven de stad te zien. Evenmin als de kerk was ook de to ren te houden. Even drie uur stort te het bovenste deel met de zware klokkenlast omlaag. En toen het avond was kon men alleen nog maar de stomp van de toren en de zwart geblakerde muren van de kerk zien staan. Een historisch mo nument was voor Vlissingen verlo ren gegaan. Was zoiets een eeuw geleden ge beurd, dan zou men de rommel netjes hebben opgeruimd en mis schien op dezelfde plaats een nieu werwetse kerk met toren hebben gebouwd. Tegenwoordig doet men dat niet meer. Half vernielde his torische gebouwen worden in oude trant weer herbouwd. Zo ook de St. Jacobskerk van Vlissingen. Vier jaar later stond er een nieuwe kerk, in dezelfde stijl als de oude. Toen de brand uitbrak heeft men nog wat kunnen redden: koper werk, bijbels, archieven en de bi bliotheek. Ook het avondmaalszil- ver, dat bewaard werd in de brand kast. Het zilveren doopvont is door een zilversmid uit Middelburg gra tis zo goed als in de oude toestand hersteld. Door de val van de klokken en het puin zijn echter veel grafzerken beschadigd. Zoals u weet werd vroe ger in de kerk begraven (bij Kon. Besluit van 1 jan. 1829 is dat ver boden), vele voorname families had den er een eigen grafkelder. Zoals het opschrift „Bidt voor de ziele" aanwijst, dateerden 23 grafzerken nog uit de Roomse tijd. De andere zijn van 1572 tot plm 1650, toen men begon rond de kerk te begra ven. Bekende zeehelden waren in deze kerk begraven: Joos de Moor, vice- admiraal van Zeeland T1618, met zijn 3 vrouwen. Andere bekende fi guren uit de vrijheidsstrijd tegen Spanje waren vice-admiraal Joost van Trappen, gezegd Bankert, Ma- rinus Hollaar, Logier Pietersen. Verder vonden er vele burgemees ters, schepenen, predikanten en voorname Vlissingers in de kerk hun laatste rustplaats. In 1638 begon men met het ophan gen van de wapens in de kerken van de daar begraven aanzienlijke personen. De muren en pilaren hin gen er vol van, wel een paar hon derd. (In de St. Pieterskerk te Middelburg hingen er 405, een re cordaantal). Maar in 1798 tijdens de Franse overheersing moesten ze terwille van de „Gelijkheid" ver wijderd worden. In 1955 heeft men er acht gerestau reerde wapenborden van de fami lie Lampsens opgehangen. Een be kend Vlissings geslacht, bij wie de jonge Michiel nog in de touwslage- rij heeft gewerkt. Op de Nieuwen- dijk staat hun vroegere woning- met-torentje. Ze noemden zich ook heer van Brigdamme en op enkele schilden staat als herinnering hier aan een brug over een dam en op de meeste een lam, de afleiding van de naam Lampsius. Toen Vlissingen in 1315 stadsrechten had gekregen, werd in diezelfde tijd de kerk gebouwd: een kruiskerk, aan Jacobus gewijd, daarom wordt de Grote kerk ook wel St. Jacobs kerk genoemd. De kerk pan het ver vallende Oud-Vlissingen werd afge broken en de bruikbare bouwstoffen werden voor deze nieuwe kerk in het steeds groter wordende Nieuw- Vlissingen gebruikt. Op dezelfde dag als in Middelburg (22 aug. 1566) had ook hier de beel denstorm plaats. Toen Vlissingen zich op 6 april 1572 voor de Prins verklaarde („op april zes verloor Alva zijn fles"), bleven de kerken nog een paar maanden in Rooms- Katholiek bezit, de „ketters" hiel den hun kerkdiensten in particulie re huizen. Dit heeft geduurd tot 28 sept. 1572, toen na de zuivering van de St. Jacobskerk voor het eerst een Calvinistische preek plaats had: twee predikanten uit Gent (Ds. Lindemans en ds. Mat- theus) preekten er 's morgens en 's avonds. De eerste vaste predi kanten waren Johannes Gerobulus en Jacobus Baselius. Bijna een eeuw later (1652) waren er 7 predikanten. Iedere zondag werden er 3 diensten in de Jabobs- kerk en 2 in de twee andere kerk gebouwen (Middelkerk, Oostkerk) gehouden. Ook hadden er dinsdags en donderdags, later alleen woens dagavonds kerkdiensten plaats. Na de kerkbrand van 1911 heeft de kerk nog een paar keer te lijden gehad. In 1944 bij de bevrijding van Vlissingen in november was vooral het dak zwaar beschadigd. En in 1953 bij de grote watersnood van 1 februari heeft ook het wa ter een kort poosje in de kerk ge staan. Alle beschadigingen zijn ech ter hersteld en iedere dag is de kerk enkele uren open en kan men ze bezichtigen. De grote dikke pi laren zijn nog oorspronkelijk, maar verder is alles nieuw in dit 1200 zitplaatsen tellende bedehuis. Op de psalmborden ziet u het kerkze- gel: een fontein versierd met een fles (het stadswapen), daarboven een anker, het zinnebeeld der hoop. Het randschrift luidt: Hauri e fonte salutis, Flissinga! Wat in het Hol lands wil zeggen: Schept uit de fonteinen des heils, Vlissingen! WISSENKERKE. De burgemeester van Wissenkerke, de heer J. van Halst, vierde donderdag zijn 65ste verjaardag. Des avonds bracht de plaatselijke mu ziekvereniging .Apollo" de jarige bur gemeester een serenade. Er bestond veel belangstelling voor deze muzikale hulde. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5