Porto Santo Stefano viert feest KONINGIN EN EREBURGERS PRINS TOT BENOEMD Kakel I Jacob Haantjes (16) trok tien dagen door Nederland Luguber vuurwerk in Algiers hervat Auto in Vaartse Rijn: bestuurder verdronken Rudolf Arndt vrijgelaten Baldadig vijftal liet beer los MISHANDELINGEN OP OOSTDUITS TOERISTENSCHIP lange- ritten- MOEDIGE REDDINGSPOGINGEN Bloemencorso trok tussen buien door Koninklijke lift voor korporaal ZOEKEN NAAR DRIEJARIG JONGETJE GESTAAKT Olie stroomt uit gescheurde pijp Zwerflustige jongen ontvluchtte Terschelling PROGRAMMA VAN O.A.S. rijder Maandag 21 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Zeer doorluchtig99 Geestdriftig gejuich EIGEN KARAKTER Hoofdstadoperette met Das Dreimaderlhaus BLOEMENPRACHT IN EELDE S) SHODB YISSiWJBKRlUtm PORTO SANTO STEFANO (Reuter/A.P.) Koningin Juliana en prins Bernhard zijn zaterdagavond benoemd tot ereburgers van Argentario, het schiereiland op de Italiaanse westkust waar het koninklijk gezin sinds vorig jaar een zomerverblijf heeft. Porto Santo Stefano heeft er een feestdag van gemaakt. De bevolking hield een optocht in oude klederdrachten. Van de huizen wapperden Nederlandse en Italiaanse vlaggen. Het hoogtepunt was het uitreiken van de oorkonde. Dat gebeurde 's avonds op het middeleeuwse Spaanse kasteel van het stadje, een stoere burcht die het vissershaventje beheerst. Toortsen wierpen grillige schaduwen op de muren van het slot, er klonk het geroezemoes van belangstellenden, hoorn- en trompetgeschal. Het werd stil toen de burgemeester, professor Ettore Zolesi, opstond om de oorkonde voor te lezen, waarin het koninklijk paar tot „zeer doorluchtige burgers van Monte Argentario" werd benoemd. Het besluit was in maart door de districtsraad genomen met negentien tegen nul stemmen. Zelfs de communisten stemden voor. De republikeinen hielden vast aan hun principe. Zij ont hielden zich van stemming. Toen de burgemeester de oorkonde overhandigde, brak er een geestdriftig gejuich los. „Ik ben blij dat ik ben opgenomen door een zo spontane en hartelijke bevolking", zei de Koningin. „Ik hoop dat ik hier nog veel vakanties mag doorbrengen." Voor Porto Santo Stefano was het feest ten einde, de beurt was aan Porto Ercole, waar de koninklijke villa staat. Daarheen begaf zich het hoge gezelschap, waarbij ook de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke waren. Het was een stille subtropische avond. De steiger van het vissershaventje was verlicht met lantaarns. Het koninklijke gezin heeft vanaf de steiger gekeken naar een bootrace en naar wedstrijden tussen boeren en zeelui. Van onze correspondent JUTPHAAS De 31-jarige ma chinebankwerker E. D. Venneman uit Utrecht is zaterdag verdronken in de auto, waarmee hij in de Vaartse Rijn te Jutphaas was ge reden. Twee andere inzittenden werden bevrijd door voorbijgangers, een derde wist zich zelf naar buiten te werken. De auto was in een bocht beginnen te slippen. De heer Vennema, die achter het stuur zat, maakte een ver keerde manoeuvre en de auto plonsde het kanaal in. Hij kwam rechtop op de bodem terecht, de achterwielen iets hoger dan de voorwielen. De vier inzittenden kropen achterin de auto om zolang mogelijk te kunnen adem halen. De heer J. van de Louw uit Jutphaas en ó'e heer A. A. van Hussen uit Utrecht hadden de auto het water in zien gaan. Zij doken hem onmiddellijk na met een steen in de hand. Zij sloegen de achterruit in. Daardoor konden twee inzittenden naar buiten. De derde zag kans een deurraampje open te draaien en zich naar buiten te wringen. Toen hij bovenkwam bleek hem dat de bankwerker nog in de auto moest zitten. Hij dook meteen het kanaal weer in. Hij probeerde de man, die al bewusteloos was, te bevrijden, maar hij raakte zelf onwel. Hij kon ter nauwernood de kracht opbrengen om de kant weer te bereiken. In Urk is gisteren de vijftienjarige Hendrika Kiefte door een auto ge schept, meegesleurd een gedood. Het meisje had met een vriendin rechts van de weg gelopen. Toen ze achter zich plotseling met grote snelheid een auto hoorde naderen sprong ze in paniek de straat op. Ze kwam onder de auto, die pas vijftig meter verder tot staan kwam. Het zeventienjarige meisje H. G. De mannen die de auto meteen na- doken en twee mensen wisten te redden. Het zijn de heer J. van de Louw uit Jutphaas (links) en de heer A. A. van Hussen uit Utrecht. Van een onzer verslaggevers Vijf niet al te gunstig bekend staande jeugdige Maastrichtenaren hebben bekend, dat zij het vorige weekeinde een beer uit zijn kooi in de Maastrichtse berenkuil hebben losgelaten. De vijf jongelui zijn, in afwachting van hun berechting, op vrije voeten gesteld. Zij verklaarden louter uit baldadigheid te hebben gehandeld. Bij hun verhoor, precies een week nadat zij de berekooi hadden open gebroken, deelden zij mee, dat het hun drie kwartier gekost had om de beer zo op te hitsen, dat het beest de kooi verliet. Zij hadden vervolgens zeer genoten van de intensieve jacht, die in nachtelijk Maastricht op het losgebroken dier was ingezet. Het had ruim vijf uur geduurd eer men het in een garage kon drijven en terugbrengen naar de inmiddels ge repareerde kooi. Ook aap en vogels Hoofdaanstichters waren geweest de 24-jarige chauffeur P. M., de negen tienjarige arbeider L. C. en de acht tienjarige leerlingkok J. in de B. Voorts maakten de zeventienjarige arbeider J. R. en de vijftienjarige schildersleerling F H. deel uit van het gezelschap. De drie oudsten hebben bij hun verhoor tevens bekend dat zij een nacht eerder vergeefs geprobeerd hadden een meerkataap in het dieren verblijf bij het stadsnarkrestaurant uit zijn kooi te laten. Het dier deed echter zo dreigend, dat zij dit plan maar opgaven. Het trio heeft daarna volières opengebroken, waardoor een aantal sierkippen, sierduiven en par kieten de hokken konden verlaten. Pots uit Dalen (Drente) is zaterdag in Giethoorn onder een auto gekomen en gedood. Zij liep ook rechts van de weg. De bestuurder had haar niet ge zien. Hij. was verblind door een tegen ligger. Bij het oversteken is zaterdag in Den Haag de 83-jarige G. H. la Croix onder een tram gelopen. Hij was meteen dood. De 27-jarige J. Go vers uit Tiel is zaterdag in Geldermalsen met een personenauto tegen een vrachtwagen gebotst, die plotseling remde. Hij stierf achter het stuur. Een Duitser die bij Vianen met zijn auto begon te slippen en op een tegen ligger botste werd op slag gedood; zijn vrouw, moeder en zoon werden zwaar gewond. In een ziekenhuis te Tilburg is zater dag de 75-jarige mevrouw M. Scheper overleden. Zij was de avond tevoren met de fiets onder een auto gekomen. De 43-jarige mevrouw Vos uit Bode graven is zaterdagmiddag door een vrachtauto doodgedrukt tegen een huis. De vrachtauto schoot plotseling het trottoir op. De vrouw liep met twee kinderen te wandelen. De negentienjarige bromfietser M. M. Manders uit Venhorst is zaterdagavond in Gemert aangereden door een motor rijder. Hij was op slag dood. In Arcen (Limburg) is gisteren een Duitser met een personenauto tegen een Nederlandse auto gereden. Er werden negen mensen gewond. Zes mensen zijn gisteren gewond, toen in Si-ttard een personenauto en een be stelwagen op elkaar inreden. De burgemeester van Porto Santo Stefano, professor Et tore Zolesi, heeft prins Bern hard zaterdagavond de oor konde overhandigd, waarin het koninklijk paar wordt be noemd tot ereburgers van het Westitaliaanse schiereiland Monte Argentario. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Voor het 33ste Rotterdamse bloemencorso zag het er zaterdagmorgen wel heel droevig uit. Terwijl tientallen nijvere handen zich in de veilinghal aan de Boezem bocht repten om de laatste hand te leggen aan het optuigen en versieren van de honderddertien auto's en voertuigen, regende 'het buiten pijpe- stelen. Nauwelijks een kwartier voor de stoet zou vertrekken vaagde een fikse regenbui enige honderden be langstellenden van de Coolsingel weg. Die bui dreef over en wat zovelen hadden gehoopt kwam juist op tijd: de zon brak door en op slag stonden er op de Coolsingel dichte rijen de komst van de stoet te verbeiden. Dat er toen later tóch nog wat regendruppels vielen mocht niet derén. Het Rotterdamse bloemencorso heeft van oudsher een eigen karakter, dat kan niet anders, want Rotterdam is nu eenmaal een commerciële stad, zo deel de een der stichtingsbestuurders vorige week mee. Hij voegde daaraan toe dat er elk jaar voor wordt gewaakt dat in dit corso de bloemen en het groen niet worden weggedrukt door te opvallende reclame.... Misschien heeft de met deze zorg be laste commissie voor dit 33ste Rotter damse bloemencorso andere maatstaven aangelegd of wat meer door de vingers willen zien. Hoe dan ook: de reclame overheerste in de stoet die zaterdag middag door Rotterdam trok. Op de 113 voertuigen telden wij slechts vijf werke lijke praalwagens. Dat waren er twee van de stichting R.B.C., een van de bloemistenpatroonsvereniging, een van de Rotterdamse bond van volkstuinders en een van de Roteb, die daarmee propaganda maakte voor de aktie „Op geruimd staat netjes". Wanneer zoveel reclame moet bijdra gen tot het typisch Rotterdamse karak ter van dit corso, dan zouden zelf chau vinistische bewonderaars het een vol gend maal wat minder Rotterdams kun nen wensen. De eerste prijzen werden toegekend aan Aalsmeer, Westland, PAM. Hero, Wilton Feyenoord, de Volkstuinders, Pie- tersen en Princeton. -• KOPENHAGEN (Reuter). De Deen se korporaal Flemrning Petersen heeft dit weekeinde de lift van zijn leven ge kregen. Niemand minder dan koning Frederik pikte de liftende militair op. De koning reed nog verscheidene kilo meters om ook om de korporaal thuis af te kunnen zetten. Van onze correspondent HENGELO. Het zoeken naar de vermiste, bijna driejarige kleuter Tonnie Duteweerd uit Hengelo, is na zaterdag gestaakt. In een laatste poging een spoor van het ventje te vinden hebben honder den vrijwilligers en militairen, leden van de reserve politie en van het rode kruis, de speurtocht zaterdag nog inten sief voortgezet. Fabrieksterreinen wer den doorzocht, de woonwijken in het zuiden van Hengelo uitgekamd. Ook de ondergrondse beek in het centrum van Hengelo werd opnieuw onderzocht. Men had daarvoor de beken opnieuw afgedamd en het water werd met toe stemming van Rijkswaterstaat geloosd op het Twentekanaal. Dit was een vrij gevaarlijke tocht wegens de aanwezigheid van giftige gassen. Op diverse punten in de stad waren daarom de deksels van de rio lering verwijderd. Personeel en mate riaal van het rode kruis was bij deze punten gestationeerd. Ook de bossen van de buurtschap Oele zijn zaterdag in linie door mili tairen doorzocht. Voorts heeft de recherche alle in Overijssel wonende psychopaten, die proefverlof hebben, aan de tand gevoeld. Er werd echter geen spoor van het vermiste ventje gevonden. De politie, die een misdrijf niet uit sluit, helt voorshands over tot de mening dat Tonnie in het Twenteka naal is geraakt en verdronken. Woensdagmiddag bracht hij een pak kranten weg naar een speeltuin, die op slechts enkele tientallen meters af stand van zijn ouderlijk huis ligt. Daar na is hij verdwenen. Den Haag Ook de negenjarige Harry Mijer uit Den Haag, die sinds vorige week maan dag wordt vermist, is nog niet gevon den. Op aanwijzing van een helderzien de is de familie zondagmiddag nog op enkele plaatsen in Voorschoten, waar het kind zoek is geraakt, gaan dreg gen, evenwel zonder resultaat. Advertentie TUSSFN NEUS EN LIPPEN KWALITEIT VOOR F 1.- Van onze correspondent BONN. De olieleiding van Wil helmshaven naar Keulen is zaterdag nacht in de buurt van Aschendorf in het Eemsland door een scheur in een naad onderbroken. De olie drong in de oppervlakte en doordrenkte een ter rein van 200 bij 100 meter. Een uur na de breuk in de leiding wa ren deskundigen uit Wilhelmshaven ter plaatse. De olie is ongeveer vijf cm in de grond gedrongen, maar er is geen schade aan het grondwater ontstaan. De dertigduizend ton olie, die zich nog in de ieid'ing bevond, is naar Wilhelmshaven teruggepompt. Naar schatting zijn enige honderden kubieke meters olie verloren gegaan. De raffinaderijen Dinslaken, Gelsenkir- chen en Keulen zetten de produktie voort. De voorraden zijn nog voldoende voor enige dagen. Schur heeft zowel de derde als de vierde etappe van de Ronde van Oost- Duitsland gewonnen. Rutte was resp. twaalfde en zevende, Boom dertiende en 23e, Schuring 68e en 54e, V. d. Kemenade 69e en 56e. Boonman werd' eerst 24e en staakte gisteren de strijd. Van onze correspondent KOPENHAGEN. De Oostduitse volkspolitie heeft aan boord van het Oostduitse toeristenschip Seebad War- nemünde zaterdag in de Deense ha ven Gedser drie passagiers afgetuigd die over boord wilden springen. De Seebad Warnemünde maakt iede re dag vanuit Oost-Duitsland enige rondvaarten op de Oostzee. Zij vaart dan door de Deense haven Gedser. Verscheidene jonge Oostduitsers zijn daar de laatste dagen over boord ge sprongen en naar Denemarken ge- z vommen. De drie jongelui die dat zaterdag wilden doen werden door meevarende leden van de volkspolitie gegrepen, het dek gegooid en aan alle kan ten getrapt en geslagen. De Denen die dat van de wal af zagen waren zc geschokt da. zij de Deense justitie waarschuwden. Toen de Seebad War nemünde later weer in de haven ver scheen is de havenmeester van Ged ser aan boord gegaan om bij de ka- pi'ein te protesteren. Hoe kunt u het als kapitein toe staan dat er mishandelingen op uw schip plaats vinden, vroeg de haven meester. Ik kan niets doen, zei de ka pitein. Op de woorden ,,U bent toch de baas aan boord" van de haven meester haalde hij slechts zijn schou ders op. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Hoofdstad operette, die op het ogenblik in Rotterdam optreedt met „Wienerblut", zal op 2 september in het Grand Théatre Gooiland te Hilversum de eerste voorstelling geven van „Das Dreimaderlhaus" met muziek van Frans Schubert op een libretto van A. Willner en Heinz Reichert. Behalve de eigen leden van het ensemble zullen in „Das Dreimaderl haus" enkele nieuwe solisten optreden, namelijk Cora van Doesburg, Rosita Tamara, Hans Horn, Fred Ellis en de Weense tenor Hans Taube. Van onze correspondent HARLINGEN. De zestienjari ge Terschellinger mulo-leerling Ja cob Haantjes is gisteren in Harlin- gen door de politie overgegeven aan zijn vader. De jongen had met een tientje op zak anderhalve week door het land gezworven. Hij verdiende de kost met In de kajuit van de veerboot moest Jacob Haantjes gisteren aan zijn vader en een oom vertellen waar hij had gezeten sinds zijn verdwijning. Links zijn vader, midden de oom, de heer G. Ruyg. het opknappen van karweitjes, 's Nachts sliep hij in goedkope hotel letjes. Onderwijl kamden honderden men sen, bewoners, badgasten en politie mannen het eiland Terschelling uit om hem te vinden. In Appingedam liep hij zaterdagavond tegen de lamp. Hij had een flesje limonade gekocht bij een winkelier. Die kreeg argwaan toen hij de jongen later op straat zag slenteren. BRAVOUR Jacob werd opgepikt door de politie en moest vertellen wat hij sinds zijn verdwijning had uitgespookt. Hij ver telde zijn verhaal met jongensachtig bravoure, zo nu en dan zijn weerbars tige blonde kuif achterover strijkend. „Ik was net op weg naar Delfzijl. Ik wilde gaan varen", verklaarde hij. „Ik zou misschien een kapitein gevon den hebben. In dat geval had ik de zaak natuurlijk schriftelijk even met mijn ouders moeten regelen." Hij was weggelopen na een ruzie met zijn ouders omdat hij voor zijn examen was gezakt. Na zijn vlucht van het eiland was hij gaan liften. Waarheen? Waar de auto's die hem meenamen hem brachten, kris kras door het land, tot in Noordbrabant toe. Overdag poetste hij auto's of waste hij borden in hotels. „Vroegen ze nooit wie je was? werd hem gevraagd. „Neen. Ze waren allang blij als ze iemand hadden". De karweitjes leverden niet altijd genoeg op. Nadat hj een nacht bij een boer in het hooi had moeten sla pen, besloot Jacob naar zee te gaan. De politie bracht hem gisteren naar de boot in Harlingen. Hij werd daar opgewacht door zijn vader en door een oom, de oud-gezagvoerder G. Ruyg. Beneden in de kajuit moest hij weer vertellen. „Als je zeeman wilt worden", zei zijn oom na afloop „moet je eerst de mulo afmaken. Anders wordt je nooit iets". Jacob, die er wat bleek uitzag, knikte en veegde zijn warrige haardos uit zijn ogen. Advertentie Op het Hofplein werd het aantal belangstellenden voor de Rotterdamse bloemencorso uitgedund door de regen. De foto toont een van de vijf praalwagens. Van onze correspondent PARIJS. Na een korte pauze is in Algiers het lugubere vuurwerk van de plasticbommen opnieuw be gonnen. Ze ontploffen met een re gelmaat van ongeveer tien per dag en de gebruikte hoeveelheden springstoffen worden steeds groter. Men heeft berekend dat elke dag ongeveer tien kilo springstof in de stad Algiers tot ontploffing komt en dat el ke kilo een schade van ongeveer 20.000 nieuwe franc of bijna vijftien duizend gulden veroorzaakt- Voor het herstel van de verwoestingen door plas ticbommen aangericht, heeft de staat zich garant gesteld. Vijftien gewonden De plegers van de aanslagen tonen zich hoe langer hoe driester; zij opere ren nu dag en nacht. Vroeger legden zij hun bommen neer voor de huizen op straat. Thans dringen zij reeds de gebouwen binnen en leggen hun helse machines neer voor de deuren van de woningen die zij op het oog hebben. In principe worden de aanslagen slechts gepleegd om schrik in te boeze men, of om „materieel te straffen", niet om te doden. Maar in de afge lopen week werden bij aanslagen in één nacht vijftien mensen, waaronder een aanstaande moeder en acht ouden van dagen, min of meer ernstig ge wond. De leiders van de Organisatie van het geheime leger (O.A.S.), welke or ganisatie zich als enige van dit wapen bedient, hebben een afgebakend doel: zij willen de macht van het geheime leger demonstreren en daarmede tege lijkertijd de openbare mening beïnvloe den. Voor alles wil de Organisatie die genen straffen, die zij beschouwt als verraders van de zaak van een Frans Algerije. Programma In een vlugschrift, dat de organisa tie dit weekeinde het licht deed zien, wijst zij de beschuldiging af dat zij de Franse zaak uitsluitend door mid del van geweld dient. „Wij hebben ook een programma", zo staat daar in te lezen. De punten daarvan zijn: „Herstel van de normale bestaans mogelijkheden op alle gebied en ge baseerd op persoonlijk initiatief, maar voornamelijk voor de landbouw, die de basis vormt van elke gemeenschap; restitutie van de thans monopolisti sche ondernemingen die de belangen van de natie kunnen schaden, aan de gemeenschap door een verplichte ver koop van aandelen aan het personeel of aan kleine spaarders; het stichten van corporaties die in dienst moeten staan van de gehele na tie. Zij moeten de arbeider in staat stellen die menselijke waardigheden te verkrijgen die hem door het kapita lisme geweigerd worden en die het marxisme hem ontzegt; en ten slotte de vernietiging van het communis me in Frankrijk door omverwerping van alle politieke instellingen, door middel waarvan het- pluto-democrati- sche regiem de maatschappij verrader lijk naar een collectivisme leidt." De Duitse romanschrijver Leonhard Frank is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 78-jarige leeftijd te Muen- chen overleden. Hij debuteerde in 1914 met de roman Die Rauberbande en kreeg later bekendheid door zijn anti oorlogsroman Der Men-sch ist gut. In 1933 week hij voor de nazi's uit naar Amerika. In 1950 keerde hij naar Duits land terug. GENÈVE (A.P.). Rudolf Arndt, de Duitse wapenhandelaar, die vorige maand door de Nederlandse rege ring aan Zwitserland werd uitgele verd, is zoals wij zaterdag nog in een deel van onze oplaag hebben kun nen melden op vrije voeten ge steld. De strafrechtbank te Genève ge lastte vrijdag zijn onmiddellijke vrij lating. Arndt was beschuldigd van de moord op Marcel Leopold, die in 1957 in een warenhuis in Genève werd gepleegd. Na dat hij voor de rechtbank „ad aange toond dat hij zich ten tijde van de moord in Berlijn had bevonden, werd zijn vrij lating gelast. Wel trachtte de officier van justitie nog aan te tonen dat Arndt met de moord te maken heeft gehad, maar de rechtbank achtte dat in geen enkel opzicht bewezen. Zo men weet werd Arndt in Maas tricht op verzoek van de Zwitserse justi tie gearresteerd. De Maastrichter recht bank adviseerde minister Beerman op dezelfde gronden als waarop Arndt nu is vrijgelaten, hem niet aan Zwitserland uit te leveren. De minister besloot op grond van bestaande verdragen niet temin tot uitlevering. Eigen nieuwsdienst EELDE. Zestigduizend mensen hebben zaterdag in Eelde staan kijken naar het bloemencorso. In de stoet re den 22 praalwagens en acht muziek korpsen. Hij was drie en een halve ki lometer lang. De praalwagens waren door de inwo ners van Eelde zelf gemaakt. Zij had den daarbij aanwijzingen van arrangeurs gekregen. „Spel, lijn en gratie" kreeg de ereprijs en de eerste prijs. Vraagt vering die voldoet op èlk wegdek, snelheid, forse acceleratie. Vindt in SKODA: overgang van asfalt op klinkers zelfs vrijwel onvoelbaar, top op 125 bij 100 km kruissnelheid. Zittingen die vermoeidheid voorkómen (sponsrubbet ruim uitzicht rondom. Degelijke afwerking die 't meest intensieve gebruik tot ver over de 100.000 glansrijk doorstaat. Tip voor hem die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.— uitstekende onderdelen- voorziening meer dan £0 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Theresiastraat 145, Den Haag Tel. 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel. 318 VISSER1JBER1CHTEN [J MUIDEN, 19 aug. Gr. tong 5.70—5.40 per kg: grm. 4 801.40, kim. 4.40—4.10, kl. I 3.20—2.70, kl. II 2.90—2.30; tarbot I 4.50— 3.90; zalm 6; gr. schol 70, grm. 68, kim. 71— 65, kl. I 68—56. kl. II 46—16; schar 36—20; v. haring 42—25: makreel 13.40—5.40; gr schelvis 44—41, grm 40—37, kim 37—34, kl. I 4138, kl. II 3625; wijting 208; gr gul 48—39; mid. 35—32; kl. 30—29; kl. II 17- er kabeljauw 220—134 per 125 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5