Gemeente Goes verliest ruim een millioen Kantongerecht Middelburg „kelderde" personenauto Nederlanders laten zo griezelig weinig blijken wat in ze omgaat Teleurstelling bij fracties Sport schreef raad Goes Krabbedijke wacht op goedkeuring voor bouw van bejaardentehuis Uit de kerken De heer J. H. Roose op raadsvergadering Gemeenteraad komt bijeen Indeling junioren voetbalcompetitie VVV hield ringrijderij Traetor kantelde; chauff eur gewond Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf Vlaswagen kapseisde Aanvaring in haven van Wemeldinge Baggerwerken havens aanbesteed JOEGOSLAVISCH STUDENT WERKT IN ZIJN VAKANTIE IN ZIEKENHUIS IN GOES: Hengelwedstrij d Goed weer voor de oesters en mossels Donderdag 17 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 GOES De klap is hard aangekomen. De gemeente Goes gaat ruim een miljoen gulden verliezen. Dat was de conclusie van de heer J. H. Roose (K.V.P.) na zijn gedegen studie van de voorstel len van het college van B. en W. met betrekking tot het uitbaggeren van het kanaal, het graven van een zwaaikom en het aanleggen van het havenindustrieterrein; drie projecten, die eenvoudiger van opzet zijn dan de oorspronkelijke plannen. Als een kundig reken meester toverde de heer Roose een reeks cijfers voor de dag, die hij gisteravond in de gemeenteraadsvergadering op tafel legde en daarbij tot een verlies van een miljoen gulden kwam. De woordvoerders van alle raadsfracties toonden overigens grote gevoelens van teleurstelling. We zetten een grote stap achteruit, zo zei mr. J. G. v. d. Burgt (A.R.) o.m. In hun verdediging waren burgemeester J. W. Nooteboom en wethouder drs. J. Dijkgraaf eveneens teleurgesteld over de gang van zaken, maar het is zoals de burgemeester zeide: We moeten plukken wat rijp is. Expansie Ia de zeer langdurige besprekingen o- ver dit voorstel lag met name het ac cent op het feit, dat de verbreding en de verdieping van het kanaal als een le vensbelang voor Goes wordt .geacht. Het uitbaggeren zoals thans wordt voorge steld is toch eigenlijk een lapmiddel. Niet temin was d'e raad van oordeel, dat sa men alles moet worden gedaan om iedere kans, die tot ontplooiing van de gemeente Goes kan dienen, uitgebuit moet worden. De heer Roose, die als eerste spreker in een uitvoerig betoog met grote ken nis van zaken dit voorstel aansneed, liet zich in dezelfde geest uit. Tevoren had wethouder Dijkgraaf nog medegedeeld, dat de mogelijkheid van een loswal op het havenindustrieterrein niet uitgeslo ten moet worden geacht. Maar dan zal de gemeente dit zelf aan moeten pakken. De financiële commissie had een sugges tie van deze strekking tot het college ge richt. In de oorspronkelijke plannen, die dus grootser van opzet zijn, was een principiële subsidietoezegging gedaan door de minister van economische za ken. De heer Roose wilde weten of deze principiële toezeggingen nog van kracht zijn. Sprekend over het bagger werk meende dit raadslid, dat op de lange duur de schepen met het meest gang bare type toch niet de haven kunnen bin nenkomen als zij geladen zijn. Dit be tekent dus geen infrastructurele verbe tering. Het voorstel over de zwaaikom noemde hij zeer summier. Verder gaf hij het college in overweging de kwestie rond de brug in Wilhelminadorp nauw keurig te bestuderen. Voor haven I vond o'e heer Roose van primaire betekenis de diepgang van het kanaal en deze beteke nis wordt nu weggenomen door de nieu we wijze van uitvoering van het bagger- werk. Secundair blijft de steile damwand. Het niet vergroten van de diepgang be tekent beslist een handicap voor de ex pansie van het scheepvaartverkeer. Ongerustheid Hoewel mr. J. G. v. d. Burgt op zich zelf geen bedenkingen koesterde tegen het voorstel, uitte hij toch zijn grote teleurstelling over de gang van zaken. We zetten nu eigenlijk een grote stap achteruit. De A.R.-woordvoerder meen de dat het college dit niet kan worden verweten. Ik twijfel beslist niet aan de activiteiten van B. en W. Er zijn on verwachte obstakels verrezen. Mr. v. d. Burgt had het gevoel dat de hogere in stanties niet voldoende begrip voor de situatie waarin Goes na de aanwijzing als kerngemeente verkeert, kunnen op brengen. Maar laten we ervan maken wat ervan te maken valt. Wel vroeg mr. v. d. Burgt zich af of er geen geld wordt gestoken in zaken die met een betere aanpak in verhouding goedkoper zouden uitvallen. Hij toonde zich erg on gerust. Mevrouw J. C. van Willegen-Everse (C.H.U.) vroeg nadere informaties over de grinsprijzen op het havenindustrie terrein. Zij nam het op voor de uitbrei dingsplannen van de betonfabrikant Ha' ringman. De heer N. E. van Santé (V.V.D.) uitte eveneens ziïn teleurstel ling Hij richtte zijn blik naar het oosten en meende te weten dat het kanaal door Zuid-Beveland een doorn in het oog is van de Rijkswaterstaat. Zit hierin een verplaatsing van het handelsverkeer naar Goes? Houden B. en W. met deze reële mogelijkheid rekening? De heer F. P. J. Polderman (C.H.U.) was ook niet blij met de nieuwe voor stellen van B. en W. Ik ben geweldig teleurgesteld en laten we proberen om de plannen zoals die in eerste instantie zijn opgezet uit te voeren. De heer D. Leupen (Soc.) pleitte met kracht voor het uitdiepen en verbreden van het ka naal en daarna kunnen we pas over de haven gaan praten. In zijn antwoord verklaarde wethou der Dijkgraaf dat de plannen in een im passe waren geraakt. We moeten echter Brief van werkcommissie GOES. Naast het uitgebreide voor stel van B. en W. aangaande de op te richten stichting SportDeiangen Goes hebben de raadsleden ook kennis kunner nemen van een schrijven van de werk commissie. dat zij voor de behande ling van het voorstel in de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering hadden ontvangen. Tn dit schrijven van de werkcommissie wordt het volgende opgemerkt: .,1. Tijdens de behandeling van de sta tuten in de vorige gemeenteraadsverga dering waren enkele leden van de raad van mening, dat de werkcommissie niet representatief is voor de Goese sport- gemeenschap. Naar aanleiding hiervan mogen wij de leden van de gemeente raad wijzen op het feit, dat de afgevaar digden van de sportverenigingen op ver zoek van het college van B. en W. op het stadhuis gekozen zijn uit en door de Goese sportvereniginfen en op 14 fe bruari jl. door de burgemeester zijn ge- instaüeerd. De verenigingen hebben dus onderling uitgemrakt welke perso nen zitting zouden hebben in de werk commissie. 2. De werkcommissie heeft d.d. 18 ju li jl. een rondschrijven aan de gemeen teraadsleden gericht toen bleek, dat het roorstel aan de raad niet in overeen stemming was met de beslissing, die genomen was door de werkcommissie en het college van B. en W. 3. De officiële geïnstalleerde werk commissie spijt het ten zeers'e dat zij in het geheel niet is gehoord inzake de statuten zoals deze thans aan de ge meenteraad worden voorgelegd." Ten slotte wordt in het schriiven nog maals de aandacht gevestigd op het ad vies van de oud-voorzitter van de stich ting Goese Snortbelangen en het voorstel van de werkeomrrrssie gedaan in het schrijven van 18 juli jf. verder en daarom hebben we gezocht naar hetgeen haalbaar is. Persoonlijk had de wethouder de indruk, dat de aan vankelijke plannen voorlopig naar de achtergrond zijn geschoven in verband met de ontwikkeling rond het Zeeuwse Meer. Samen met mr. v. d. Burgt vond hij dat er meer coördinatie gewenst was. De wethouder vond het verheugend dat voor de huidige plannen intensief voor overleg is geweest. Plukken Burgemeester Nooteboom maakte de raad duidelijk, dat er een groot verschil kan zijn tussen een principiële toezeg ging en de concrete ciifers. Bü deze plannen is dit verschil zelfs zeer groot. Wat de uitdieping van het kanaal be treft vertelde de burgemeester, dat deze zaak vastzit bij rijkswaterstaat. Daar zit de knoop. Zolang rijkswaterstaat geen adviezen geeft kan ook Economische zaken niets doen. Dit ministerie heeft zich dan ook niet uitgelaten over de ver dieping van het kanaal. Het plan voor haven 1 werd te kost baar geacht. Over de eenvoudige opzet is thans overeenstemming bereikt. De burgemeester vond dit een groot succes. Rijkswaterstaat wacht blijkbaar met de adviezen tot zij precies weet hoe de situatie zal zijn in verband met de af sluiting van de zeegaten. Wij hebben deze instantie overstelpt met gegevens, maar het heeft niet mogen baten. De koninklijke maatschap De Wilhel- minapolder toonde zich ook geen enthou siaste voorstander van de verbreding en verdieping van het kanaal. In principe wordt wel medewerking verleend maar met alle mogelijke garanties. Wij heb ben alle moeite gedaan om zoveel mo gelijk te bereiken. Het is naar mijn me ning een wijs beleid om te plukken wat rijp is. Het was alleen de heer Roose die in tweede instantie het woord voer de. In een breed opgezet betoog ging hij diepgaand in op enkele technische me rites van het plan, met name het haven- J. H. ROOSE een harde klap industrieterrein. Hij onthulde dat voor de oorspronkelijke plannen ook reeds principiële overeenstemming was bereikt met de hoofdambtenaren van het mini sterie van economische zaken. Is het mogelijk om op die basis eerder ge dane toezeggingen te honoreren? Het argument van de uitvoering van het Deltaplan vond de heer Roose hoogst merkwaardig, omdat bij de bespreking van de eerste plannen dit een van de eerste motieven was om Goes een goede haven te geven. De heer Roose lanceer de een groot aantal vragen over het havenindustrieterrein en diende daarna een zestal amendementen in. De burge meester ontraadde echter de nadere voorstellen van de heer Roose, die een splitsing wenste van de verschillende plannen. De raadsleden hadden geen behoefte meer om verder te discussiëren eii gingen akkoord met de voorstellen van B. en W. Dit betekent dat de haven uitgebaggerd zal worden tot een diepte van 1,50 m. a 1.70 m. (een krediet van 300.000). Het tweede behelst het gra ven van een industriehaven, kosten 253.000. De heren Roose en Bookelaar (K.V.P.) wensten aantekening tegen dit onderdeel van het voorstel. En ten slotte werd besloten een zwaaikom te graven waarvoor een krediet beschikbaar werd gesteld van 126.000. MIDDEL/BURG. Groep A I: Arnemuiden AI, Middelburg AI, Middelburg All, RCS AI, Vlissingen AI. Vlissingen All, Zeelandia AI, Zeeland Sport AI. Groep A II: Middel- burg AIII, Middelburg AIV, Oostburg AI, Se- rooskerke AI, Vlissingen AIII, Zeelandia All. Groep A III: Axel AI, Corn. Boys AI, Hulst AI, Philippine AI, Terneuzen AI, Terneuzen All (iy2 competitie*). Groep A IV: Hontenis- se AI, Hulst All, Hulst AIII, Steen AI, Vo gelwaarde AI (IV2 competitie). Groep A V: Borssele AI, Goes AI, Kapelle AI, Kloetin- ge AI, Robur AI, Wolfaartsdijk AI, Zierikzee AI. Groep A VI: Hansweertse Boys AI, Pa trijzen AI, Rillandia AI, Wemeldinge AI, Yerseke AI (1V2 competitie). Groep B I: Arnemuiden BI, Middelburg BI, Middel burg BII, Nieuwland BI, RCS BI, Vlissingen BI, Vlissingen BII, Walcheren BI, Zeelan dia BI, Zeeland Sport BI. Groep B II: Dom burg BI, Meeuwen BI, Middelburg Bill, Middelburg BIV, Oostkapelle BI, RCS BII, Serooskerke BI, Veere BI, Vlissingen Bill, Vlissingen BIV. Groep B III: Middelburg BV, Middelburg BIV, Middelburg BVII, RCS Bill, Vlissingen BV, Vlissingen BIV, Vlis singen BVII, Vlissingen BVIII, Walcheren BII, Zeelandia BII, Zeeland Sport BII. Groep B IV: Goes BI, Lewedorpse Boys BI, Luctor BI, Nieuwdorp BI, Patrijzen BI, Volharding '32 BI, Wissenkerke BI. Groep B VBeren BI, Goes BII, Heinkenszand BI, Kapelle BI, Robur BI, SVD BI, Wol faartsdijk BI. Groep B VI: Hansw. Boys BI, Kloetinge BI, Kruiningen BI, Kruinin- gen BII, Wemeldinge BI, Yerseke BI. Groep B VII: Brouwershaven BI, Bruse Boys BI, Burgh BI, Mevo BI, Renesse BI, Zeemeeu wen BI, Zierikzee BI, Zwaluwen '61 BI. Groep B VTH: Bruse Boys BII, Dreischor BI, Mevo BII, Nieuwerkerk BI, Kerkwerve BI, Zierikzee BII, Zierikzee Bill, Zonnemai- re BI. Groep B IX: Axel BI, AZW BI, Corn Boys BI, Hulst BI, Ria WBI, Sluiskil BI, Terneuzen BI, Tern. Boys BI. Groep B X: Axel BII, AZVV BII, Corn. Boys BII, Hoek BI, Hoek BII, Sluiskil BII, Spui BI. Groep B XI: Axel BUI, Clinge BI, Corn. Boys B III, Hontenisse BI, Hulst BII, Hulst BUI, Steen BI, Terneuzen BUI. Groep B XII: Hontenisse BII, Graauw BI, Hulst BIV, Koewacht BI, Steen BII, Vogelwaarde BI, Zaamslag BI. Groep B XIII: Aardenburg BI, Aardenlburg BII, Biervliet BI, Breskens BI, Groede BI, Hoofdplaat BI, IJzendijke BI, Oostburg BI, Oostburg BII, Retranche- ment BI, Schoondijke BI. De competitie begint zaterdag 2 septem ber. AAGTEKERKE. In Aagtekerke werd voor het eerst sinds de oprichting van de V.V.V. een ringrijderij gehouden waaraan door 15 ruiters werd deelge nomen. De uitslag luidde: 1. J. Brouwer 17 r. 2. P. Peper 17 r. 3, P. de Visser 15 r. 4. G. Krijger 14 r. 5. F. Blaas 14 r. 6. A. Peper 14 r, 7. S. de Visser 14 r, 8. S. Blaas 11 r. 9. K. de Visser 10 r. 10. J. Blaas 9 r. 11. Chr de Visser 9 r. 12. Chr Louws 9 r. 13. A. Louws 8 r. 14. P. Cop- poolse 8 r. 15. J. Kodde 3 r. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de V.V.V. werd gewonnen door J. Brouwer. De voorzitter de heer C. Min- derhoud reikte de prijzen uit. ST. ANNALAND. De heer Corns. Scherpenisse P.zn, uit de Lange weg was dinsdagmorgen met de tractor bezig land om te ploegen. Toen hij op een ge geven ogenblik langs de kant van de wa tergang reed, kwam hij met tractor en ploeg in het water terecht en kantelde de tractor met de ploeg, waardoor hij vrij ernstig aan zijn hoofd gewond werd. Ook liep hij verwondingen aan zijn li chaam, en inwendige kneuzingen op. Na dat hij eerst op eigen gelegenheid ge probeerd had, naar huis te gaan, maar niet verder kon, werd hij in het nieu we veilinggebouw gebracht, waar direct een dokter werd ontboden, die overbren ging naar het Algemeen Burger Gast huis irr Bergen op Zoom noodzakelijk achtte. Advertentie WEMELDINGE. De landbouwer J. M. uit Wemeldinge reed gistermorgen met een landbouwtractor de oprit van de Fostbrug op toen de straffe wind vat kreeg op een vande twee met vlas hoog opgeladen wagens achter de trae tor. De wagen kapseisde en de lading ging over de straat. Gelukkig voor M. kon de lading tamelijk vlot weer wor den opgeladen en ondervond het ver keer geen noemenswaardige stagnatie. Vouwstoeltje zakte in elkaar, meisje gewond ST. ANNALAND. Toen het oudste dochtertje van de heer Adr. Kodde uit de Tuinstraat op haar vouwstoeltje wil de gaan zitten, zakte dit stoeltje in el kaar en kwam zij zodanig te vallen, dat ze met haar vingers van haar éne hand op de grond tussen de vouwstoel terecht kwam, waardoor ze zo ernstig aan haar vingers gewond werd, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Dokter Nooteboom moest zelfs vier vingers verbinden, waarvan er en kele gehecht moesten worden. Een on geluk ligt wel op een klein plekje. KRABBENDIJKE. - nen voor de bouw van een bejaardentehuis in Krabbendijke verkeren thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Zodra de benodigde goedkeurin gen binnen zijn kan met de bouw worden begonnen. Dit delen B. en W. aan de raad mede als toelich ting bij hun voorstel om garant te zijn voor de hoofdsom, rente en aflossing van de door de stichting Bejaardenzorg te Krabbendijke aan te gane geldleningen tot een bedrag van 630.000 gulden. De raad komt dinsdagavond om 8 uur in openbare vergadering bijeen. Verder stelt het college voor het huis houdelijk reglement van de stichting goed te keuren en een krediet in reke ning-courant te verlenen aan de stich ting tot een bedrag van voorlopig 75/"'0 gulden. Vorig jaar november nam de raad een besluit, inzake de vorming van de stichting Bejaardenzorg. Dit be sluit werd door het college van Ged. Staten goedgekeurd. Het voorlopig stich tingsbestuur heeft inmiddels verzocht, op basis van de reeds bekende gege vens, over te gaan tot garandering van de hoofdsom, rente en aflossing van de aan te gane geldleningen. De thans ge vraagde garantie dient beschouwd te worden als een principe-besluit van de raad voor de garantie van de leningen voor het gehele object, zo delen B. en W. de raad mede. Uit het huishoudelijk reglement blijkt, dat met de gemeente een rekening-courantverhouding zal ont staan, omdat de gehele financiële ad ministratie ter gemeente-secretarie zal geschieden. Het college van B. en W. stelt voor het krediet in rekening- courant voorlopig te bepalen op 75.000 gulden. Een ander voorstel behelst het verle nen van een bijdrage van ruim 1900 gulden aan de P.Z.E.M., benodigd voor de aansluiting van de onrendabele per celen Gentmansdijk 1, eigendom van J. Zandijk en Gatdijk 1, eigendom van J. Blok. Verder zal de begroting 1961 voor de veertiende maal gewijzigd moeten wor den. In deze begroting is afgevoerd een b„drag van 15.000 gulden bestemd voor de uitvoering van de laatste fase van de v .betering van de straatverlichting. De plan- Het college van Ged. Staten wenst nl. geen machtiging te verlenen voor het doen van deze uitgave in verband met de onzekere begrotingspositie. B. en W. achten het daarom gewenst de uitvoe ring van deze laatste fase voorlopig uit te stellen tot het volgende begrotings jaar. Verwacht wordt, dat in 1962 wel middelen beschikbaar zijn voor de dek king van de betreffende kapitaalslas- ten. In de vijftiende wijziging van deze dienst 1961 is o.a. geraamd een bedrag van 96.963 gulden voor de grond-, bouw en inrichtingskosten van de tweeklassi- ge lagere school van de Vereni ging tot stichting en instandhouding van een christelijke school op geref. grond slag. Ten slotte is in de zestiende wij ziging een bedrag van 169.000 gulden geraamd voor de verdere realisering van de rioleringswerken <de bouw van een pompgebouw). Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat voor de uitvoe ring van deze werken een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds zal worden ontvangen tot een bedrag van 8.000 gulden. De definitieve plannen zullen t.z.t. de raad worden voorgelegd. WEMELDINGE. Een tamelijk ern stige aanvaring vond gistermiddag in de monding van de buitenhaven plaats. Het 1288 ton metende motorschip Waes land uit België bevond zich bij de Oost- sluis toen men de opdracht kreeg naar de mi-ddensluis terug te varen. De Belgische kapitein gaf de order dit achterwaarts varende te doen. Het Ne- derlar Ise motorschip Jenny kwam toen net de haven binnenvaren en een bot sing dreigde. Een uitwijkmanoeuvre van de Waesland mislukte omdat een defect aan de startinstallatie zich voor- d-ed. De Waesland voer met het ach terschip op het voorschip van de Jen ny, gleed daar langs en kwam tenslot te met het achterschip vast te zitten in de steenglooiing van de haven. Beide roeren werden daardoor zo ern stig beschadigd dat het schip niet meer op eigen kracht verder kon varen en naar zijn bestemming zal moeten wor den gesleept. De Jenny werd licht be schadigd. Donderdag zal de gymnastiekvereni ging Hygiea te Westkapelle een rond wandeling door het dorp maken, vooraf gegaan door de boerenkapel die op een auto gezeten de zaak zal opvrolijken. Tijdens deze rondwandeling worden lo ten verkocht. De door de muziekvereniging OKK te Westkapelle georganiseerde fancy fair heeft aan bruto ontvangsten een bedrag van 2900 opgebracht. Zaterdagavond gaf het muziekge zelschap „Accelerando" te St. Amna- land onder leiding van haar direc teur, de heer H. J. L. Laenen uit Ber gen op Zoom een geslaagd concert op de kiosk op het schoolplein. Hiervoor be stond van de zijde der bevolking goede belangstelling. O De heer P. J. van Popering, werk zaam ter gemeentesecretarie te Sint- Annaland is met ingang van 1 juli jl. bevorderd tot adjunct-Commies ter se cretarie. Te Colijnsplaat werd in het tweede kwartaal van 1961 een bedrag van 20,15 bijeengebracht voor „De macht van het kleine". In de maand juli 1961 werd door 583 personen gebruik gemaakt van het badhuis te Colijnsplaat. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot vicaris te Noordgouwe: G. F. H. Kelling, vic. te Dreischor, die bedankte voor Kerkdriel, GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Minnertsga: J. J. Brinkman, kand. te Heerde, die bedank te voor Colijnsplaat, Goënga c.a. en voor Paesens c.a. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wormerveer: J. P. Versteeg, kand. te Amsterdam-Z, die be dankte voor Den Helder, Hillegom, Rot- terdam-Charlois, Papendrecht, Wilder- vank en Zutphen; naar het Vendaland in Zuid-Afrika, als tweede zendingspredi kant: M. Rebel te Amsterdam-N. OUD GEREF. GEM. Bedankt voor Kampan: M. A. Mieras te Krimoen a. d. IJssel. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Hengelo (O.): J. Bouri- tius te 2e Exloërmond. MIDDELBURG. Bij Rijkswaterstaat werd gistermorgen het uitvoeren van baggerwerken aanbesteed voor de gro tere havens op Walcheren en Zuid-Beve land. De laagste inschrijvers waren: buitenhaven Veere en veerhaven Hoede- kenskerke N.V. Mij tot aanneming van waterbouwwerken v.h. A. Hofman, Haar lem 0,73 per kubieke meter; Wester- of Koopmanshaven Vlissingen en buiten haven Wemeldinge N.V. Baggermij „Holland", Hardinxveld met 0,89; bui tenhaven Hansweert en veerhaven Krui ningen Th. Smeulers' Baggermij N.V., Utrecht met 0,76. In de maand juli werd in de spaar bank van de Boerenleenbank te Krab bendijke 189.364,52 ingelegd en 180.174,09 terugbetaald, zodat de spaargelden aan het einde van genoem de maand 7.471.693,46 bedroegen. Er werden 12 nieuwe rekeningen ge opend. MIDDELBURG. Dat ook de kelder van het eerbiedwaardige kantongerechts gebouw op de Middelburgse Balans het verkeer in onze hoofdstad parten kan spelen, bewees de zaak, die voor de kantonrechter gistermorgen uit de doe ken werd gedaan. De Souburgse verwar mingsmonteur W. P. M. (die niet ter zitting was verschenen) was bezig met werkzaamheden die in verband ston den met de aanleg van centrale verwar ming in het gebouw. Hij legde een ijzeren buis in de kel der neer, maar voorzag niet dat het uit einde daarvan, dat een eind naar bui ten stak. een gevaar was voor het ver- AXEL. De hengelsportvereniging „Ge duld overwint alles" hield op 15 augustus een wedstrijd in de Kleine Kreek. De uitslag was als volgt: 1. W. v. Meurs. 2. C. Dieleman, 3. E. v. Laere, 4. A. v Riel, 5. R. de Waele, 6. G. Neijt, 7. A. Nouts, 8. C. Tieleman, 9. J. Bolland. 10. P d'Hont, 11. P. Breijsinfc, 12. J. J. Heijdens. 13. J. Withagel. Postduivenberichten AXEL. De duivensociëteit „De Ver wachting" uit Axel hield een vlucht op Ar ras. Uitslagen: Jonge duiven. 1. F. v. Acker; 2. H. de Waele; 3. D. Dieleman; 4. R. v. Wiemeersch; 5. en 6. J. de Visser; 7. J. Weesepoel; 8. A. Verschueren; 9. J. Dieleman; 10. J. Giele. Oude duiven. 1. en 9. J Giek; 2., 6. en 10. E. v. Donselaer; 3. E. Pieters; 4., 5. en 8. C. Verstraeten; 7. M. Butler. fOES „WEET u hoe- veel kilometer het is naar Goes?", vroeg een vriendelijke jongeman in gebroken Engels me op de boot van Zierikzee naar Kats. Eerlijk gezegd was het Engels waarin het ant woord was gesteld ook lang niet perfect, maar toch (of juist daardoor?) bleek dit het begin te zijn van een plezierige kennisma king met de Joegoslavi sche medische student Tomislav Lopac uit Za greb, die in zijn vacantie werkt in de beide zieken huizen van Goes, als assis tent van D r. S. Drukker. „Hoe komt nu iemand uit Joegoslavië als assistent in een ziekenhuis in Goes te recht?" vroeg ik me af. Want zo op het eerste ge zicht lijkt dit niet alledaags. Desgevraagd vertelde Tom (de rest is te moeilijk) het één en ander over de manier waarop dit in zijn werk was gegaan. ER bestaat een Europese instelling „The Interna tional Federation of Medical Students", die tracht de uitwisseling van studenten uit de verschillende West- Europese landen plus Po len en Joegoslavië te stimu leren om ze kennis te laten nemen van de vorderingen van de wetenschap in ande re landen, nieuwe metho den en werkwijzen, en ten slotte de befaamde ver standhouding tussen de vol keren te verbeteren om te komen tot een beter weder zijds begrip en waardering, zoals dat in de onovertreffe- lijke diplomatieke termen genoemd wordt. Hoewel steeds meer stu denten hiervan gebruik maken, is deze uitwisse lingsmogelijkheid toch nog niet zo bekend. TOM Lopac nu, was lid van de Exchange com mittee (uitwisselingscomi té) in Zagreb, weer een on derdeel van het overkoepe lend orgaan, die hem in staat stelde in Holland prak tisch werkzaam te zijn in een ziekenhuis. Dat hij juist in Goes terechtkwam is niet zo verwonderlijk als het lijkt, want dr. Drukker is een groot voorstander van deze uitwisseling en had al enkele malen eerder assistentie van buitenlandse studenten. „Na nog enkele jaren stu deren kan ik mijn algeme ne studie vgn de medicij nen afsluiten, waarna ik me waarschijnlijk ga specialise ren", vertelt Tom, druk gesticulerend en breed glim lachend, naar de aard van zijn volk, dat befaamd is om zijn vriendelijkheid en gastvrijheid. In Kroatië is gebrek aan geneeskundige krachten en verplegend per soneel en bovendien voel ik veel voor de studie, maai de eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat artsen en spe cialisten niet tot de slechtst betaalden behoren in Joego slavië, al krijgen ze sinds ongeveer een jaar een vast staatssalaris." Na een verblijf van een maand in Goes, gaat hij via verschillende grote ste den in ons land en het bui tenland, weer terug om zijn studie voort te zétten. Tot slot kwam de onvermijdelij ke vraag tekenend voor de ijdelheid en het chauvinis me van de Nederlander. „Wat denkt u nu van Hol land en van de Nederlan ders?" TF^EL, één van de dingen, die me het eerst op vielen was dat de levens standaard hier een stuk hoger ligt, dat de mensen een gezonder en meer ge varieerd menu hebben dan in Joegoslavië,-dat het peil van de hygiëne hoog is (zou het werkelijk? red.), dat de mensen zo weinig groeten als ze elkaar tegen komen, dat er na zeven uur 's avonds vrijwel niemand meer buiten op straat is, en dat de mensen zo grie zelig beheerst doen en zo weinig laten blijken wat ze werkelijk denken, en ten slotte dat iedereen angstvallig op elkaar let zodat niemand iets durft te doen, omdat niemand dat doet, of het omgekeerde." Het laatste zegt Tomislav Lopac met de nodige ver ontschuldigingen en glim lachjes, want werkelijk hij heeft het de korte tijd van zijn verblijf heel erg naar de zin". „En de mensen zijn allemaal heel vriendelijk en behulpzaam voor me", ver telt hij nog. Zo komt het dus dat een Bevelandse patiënt in een Goes ziekenhuis door een drieentwintig- jarig Joegoslavisch stu dent wordt onderzocht onder het wakend oog van Dr, Drukker, die met plezier zijn pupil gade slaat, en hoopt dat hij nog door velen en vele nationaliteiten mag worden opgevolgd. keer. Het onvermijdelijke geschiedde: een auto reed er tegen aan en liep schade op. De bestuurder verklaarde dat hij de buis niet had gezien en vond het nood zakelijk dat een rode lap aan het op de openbare weg uitstekende eind ervan had moeten worden bevestigd. Dat vond de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, ook en vonniste conform de eis 15 of drie dagen met toewij zing van een civiele vordering van 65. „Glad niet!" Zeer gevaarlijk voor het verkeer was het halthouden op 20 februari, dat de Haagse automobiliste, mevr. C. D., op een kruising van de rijksweg bij Kruiningen had gedaan. Dit ge beurde dan in een dichte mist. Mevr. D., die verstek liet gaan, stopte om dat zij de weg naar Yerseke zocht. Een achter haar riidende bestelauto remde nog en poogde uit te wijken, maar kon een botsing niet voorkomen. De kantonrechter: „Was het niet glad?" De getuige: „Glad niet!" Conform de eis kreeg de onvoorzich tige Haagse dame een boete van zestig gulden. De Koudekerkse metselaar-varkens houder I. W. werd met zijn vrachtau to in Vlissingen aangehouden en ver- baliseerd. „U had geen werkmap, „verweet de officier van justitie, mr. T. Lebret. hem. „Hoe ziel dat er uit?" „Hoe ziet dat ding; er uit?" informeer de de verdachte. Na enige heen en weer gepraat bleek dat W. de vrachtauto slechts drie uur per week nodig had. Ontheffing had hij aangevraagd maar volgens gemeente en politie kon dat niet. „U hebt niet voldoende geïnformeerd, want het kan wel", zei de officier en eiste een riks boete. Vonnis conform. YERSEKE. Het is goed weer voor de oesters en mosselen. Het minder mooie zomerweer zorgt voor een goed produkt. De groei van de oester is nog minimaal. De broedval echter, die goed, maar onregelmatig is heeft geen last van de hoge watertemperatuur. In an dere jaren met hoge watertemperaturen was wel eens sprake van een zieke aanslag bij de oester Voor dit jaar is het niet te verwachten. Bovendien biedt het koele weer voordelen voor de mosselexport. Wij vernemen uit be trouwbare bron, dat de mosselexport op dit moment 10 pet. hoger ligt dan verleden jaar. Elernoteringen van de Coop. Wouwse Melk inrichting Bergen on Zoom. Ingaande don- derda 17 augustus 1961. Prijsklasse O. 20 ct. Idem I 19 ct, idem II 18 ct, idem III 17 ct idem IV 15 ct; idem V 10 ct, idem VI 9 ct. Groenten- en fruitveiling Bergen op Zoom, 16 aug. sla 31/28; andijvie 1728; bloem kool 1158; uien 314; bospeen 1635; was- peen 1526; rabarber 45: komkommers 823; stamboon dubbele princessen 45—71; snijbonen 36—70: staak princessen 65—71; au gurken 1983; prei 3743; savooie kool 7 16; rode kool 4V210. Zigeunerinnen 2768, James Grieve 1277, perzik rode zomerap- pel 2962, benoni 5293, Precose 2254, Claps 26—61, meloen 5089, bramen 60 I,08, rode bessen 71—1,20, Czar 4372, Reine Claude 6589, Reine Victoria 21100, beurre Louvain 3572, Boerenwitte 2542, frambo zen 1.82; Frankenthaler 1,89. GOES, 16 augustus. Export en Industrie- veiling. Zigeunerin KL I 85-95 60, 75-85 68. 65-75 66—67, KL II 75-85 61, 65-75 59, II D 44, Manks Codlin KL I 80-90 48, 70-80 53, 60- 70 48, KL II 80-90 41, 70-80 49, 60-70 43—44, Perzikrode Zomerappel KL II 60-70 66, II D 45, Tydeman's Earley Worcester KL I 80-85 78 75-80 92, 70-75 103 65-70 89, Codlin Ker- wiek KL I 70-80 35, 60-70 33, Clapp's Favou* rite KL I 75-85 58, 65-75 56.40—57.40, 55-63 D 33, Precoce de Trevoux KL I 60-70 82, 55- 60 58—64, 50-55 49—55, II D 30—33, Dubb pr. BONEN I 57, II 5054. afw. 41. Bramen I 69, II 65, afw. 40, Div appels kroet en val 16, Clapp's Favourite val 12. Verpakt fruit: Ty deman's Earley Worcester KL I 90-95 98. 85- 90 105, 80-85 116, 75-80 92—122, 70-75 120. Ge wone veiling. Perzikrode Zomerappel fijn 35 37, Mank's Codlin grof 2934, Zigeunerin, grof 47—58, fijn 41—48, Benoni KL I 70-75 82, Precoce de Trevoux grof 3345, fijn 19— 25, Clapp's Favourite grof 36—42, fijn 25— 35, Jutten KL I 50-55 85, Reine Victoria I 77—109, II 50—69, grof 50—90, fijn 5—50, Washington I 73, II 35, grof 56—75, fabriek 10—50, Belle de Louvain I 7481, grof 62 65, fabriek 2655, Dubb. boerenwitte II 30, grof 3656, fabriek 1034, Witte wijnpruim I 56, n 38, grof 4865, fabriek 827, Reine Claude Verte I 91, grof 7083, fabriek 30 42, Reine Claude d'Althann I 85—107, XI 40— 63, grof 77—88, fabriek 20—42, Kirkus I 80— 82, grof 70, fabriek -3437, Druiven I 220. Per doos: Bramen I 22—32, II 13—28. Groen ten: per stuk: Bloemkool AI 6169, AH 33 60, BI 30, BII 21—28, afw. 11—41, Kropsla I 45, II 3.504, Komkommers A 823, B 1112, Meloenen 69119, per bos: Wortelen 1735, Kroten 1214, Selderij 9. per kg: To maten A 43—49, B 42—49, C 32, Dubb. pr. bonen II 4054, Stoksnijbonen 4876, Pronk- snijbonen I 61—66. II 51—53, Kroten 15, An- dijvie 8—18, Groene sav. kool 16—23, Rode kool 11, Uien 812, Postelein 2026, Augur ken A 72—81, B 55—67, C 24—42, Aardappe len bonken 1416, grote 1014, drielingen 5 10. KRABBENDIJKE, 16 aug. Dubb pr bo nen I 54, II 52, III 41. Manks Codlin I 70-80 51, 60-70 42, II 70-80 44, 60-70 36—37, III gr 31, III f 18, kr 13, val 13. Zigeunerin I 75-85 68, 65-75 63, II 75-85 61, 65-75 58, II D 41, III gr 42, val 13—15. P R Zomerappel II 65- 70 61, 60-65 64, II D 42, III f 35. Benoni I 65-70 88, 60-65 84, 55-60 73. II D 41, III gr 53, III f 36, val 39. Cox O Pippin val 14. Goudreinette val 15. James Grieve val 13. Early Victoria val 9. Precose de Tre voux I 50-55 51, II 55-60 55. 50-55 42, II D 34, III 25. R Cl d'Ouillins II 70, III 42. Bramen 65-75 54, 55-65 44—45, II D 31, III gr 37, III f 25, kr 8—13, val 6. Reine Victoria I 69, III 25, R Cl d'Ouillins II 70, III 42. Bramen per doos I 2023, II 17. Rode Bessen p doos I 25. Verpakt fruit: P R Zomerapnefll 75» 80 62, 70-75 71, 65-70 70. 60-65 67. Manks Cos» t lin II 80-85 57, 70-75 60, 65-70 48, 60-65 41. Precose de Trevoux I 60-65 81, 55-60 61. MIDDELBURG, 15 aug. Blauwe eigen heimers grote 9—12, drieling 5, koopmans- blauwe grote 13, dore grote 11, eerstelingen bonken 13.80, grote 12.60, drieling 5, bintjes bonken 15, grote 11, drieling 4.90, fruit: to maten al 34—36, a2 38—33, bl 39, b2 25— 37, cl 22—32, c2 21—24, cc 20—26, ananas meloen 601.53, ogenmeloen 2496, netme- loen 22—1.11, suikermeloen 72—1.08, franken- thalers 1.521.88, bramen doos 1729, per ziken 9—38, pruimen: Washington 1 6081, 11 59—67, czar 1 70—83, 11 48—63, reine cl d'althan 1 78—86, 11 46—68, r cl d'ouillins 1 7585, 11 4466, reine victoria 1 64—91, II 46—70, reine cl verte 1 8091, 11 57—64, appelen: p r zomerappel 1 70-80 69, 60-70 53— 75, 11 70-80 67—71, lid 48—50, 111 gr 45—55, III f 2651, kr 1720, mank's codlin 1 60-70 32—38, 11 70-80 32, 11 d 23, 111 gr 28—31, 111 f 10—18, kr 9—21, zigeunerin 1 75-85 55— 57. 65-75 52—56, 11 75-85 44, 65-75 39—50, 11 d 25—48. 111 gr 19—46, 111 f 17—46, kr 9—16, clapps 1 65-70 63, 60-65 66—68, 55-60 53— 55, 11 60-70 48—62, 11 55-65 46, 55-60 45—46, 11 d 37—39, 111 gr 49—62, lllf 36—39, kr 25, precose 11 60-70 62—68, 11 d 57, 111 gr 38— 64, kr 33, groenten: sla 3'/27, bloemkool 4 st 56—70, idem 6 st 46—60, idem 8 st 16—39, idem 10 st 26, komkommers wit a 1220, b 12—14, c 11—12, groen a 20—26, b 16—19, c 1214, andijvie 717, rabarber 48, spina- zie 3544, prei 2730, postelein 2648, bos peen 20—65, boskroten 716, waspeen 31—57, dub princ 4750, pronkbonen 5163, snijbo nen 4068, uien 1112, rode kool 3147, sa- voye kool 1422, spitskool 38. ST. ANNALAND, 16 aug. Doré bonken II.24, gewone 21.5526.67, eigenheimers bon ken 11.24, gewone 1 17.25, 2 16.47, afw. 14.12 15.87, drielingen 8.29, bintjes bonken 14.35 15.05, gewone 1 11.93—12.08, 2 11.50—11.70, afw. 9.2410.03, drielingen 7.02, koopmans- blauwe gewone 11.15, aanvoer 95 ton. SCHERPENISSE, 16 aug. Eigenheimers bonken 9.50, gewone 1 15.58—16, 2 11.49, drie lingen 7.16, bintjes gewone 1 10.2110.71, 2 7.919.78, afw. 12, koopmansblauwe gewone 8.5011.76, aanvoer 42 ton. ST. MAARTENSDIJK. 16 aug. Dore 15,60; eigenheimers 1 1516,95; 2 12,81—15; drielingen 5,03; bintjes 1 10—11,52; 2 8,23 9,81; drielingen 6,40—5; bonken 1 14,34—14,46; 2 12,70; voer 2,46; aanvoer 110 ton. TERNEUZEN, 16 aug. Sla 3, 5—9, bloemkool a2 41—49, b 44, b2 11—30, c 13, afw 1150, komkommers groen 811, wit 8—10, meloenen 6271, selderij 15, peen 1737, kroten 414, peterselie 5, aardappe len: eerstelingen 1. 9,90—12.90, bintjes bon ken 13,50, 1. 8,9012, groenten; andijvie 7 12, stoksnijbonen 17—61, princ. bonen 1. 50—55 2 48. saxa 2. 2225. sabo 2. 48, pre- lude 2. 31—40, kroten 8—15, spitskool 31, ro dekool 19, savoye kool 33—40, witte kool 8, prei 39—43, rabarber 15—18, tomaten a 2 37 45, b2 4749, c2 2326, uien 6—10, prui men belle de louvian grof 37—81, reine vic toria grof 25—75, fabrieks 19—51, Ontario 2. 74—76, Washington fabrieks 14, bramen doos 2. 1821, appelen manks codlin 1-70-80 43— 45, 60-70 40—44, 11.7080 40—42, 60-70 36—38, ll.d. 30—31, 111. gr. 33—35, 111. f. 24, p.r. zomerappel lil, f. 4046, zigeunerin 11. 65- 75 59, Ill.gr. 53, 111. f. 37, peren: claps 1 65-75 58, 55-65 46—47, 11 65-75 38—51, 55-65 34—40, 11. d. 33—36, 111. gr. 36-38, 111 f. 22r;28' kr 25. precose 1 55-60 56, 50-55 40. THOLEN, 16 augustus. Witte Eigenhei mers Bonken 13; gewone 14,50—16,60; poters 6,107,53; kriel 2,39; koopmans blauwe 11,82 11,89; bintjes bonken 13,6514.95; gewone 10 12; poters 5,22. Alles per 100 kg. Aanvoer vijf tig ton. COLIJNSPLAAT, 16 aug. Garnalen 778 kg 2.343.52, bot 301 kg, schol 44 kg, her der 11 kg, tong 1443 kg, paling 61 kg, rog 44 kg, krab 16 kg, onges. vis 40 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5