ER IS TOCH MEER GELUID DAN U DENKT Geluidsjagen: nuttige hobby DE NATUUR IKAPPIE en het geheim van de oude prentbriefkaarten Minister gaat over broodprijs praten m Amsterdam Hebt u uw Klap tegen dressoir maakte geen indruk Wachtmeester door raad gehuldigd in en om uw huis n lillilllliilSlliSlilfiliill OERAA Johnny n Hart ■HH flHHHUHH m 0TT0 u en de u zoon 1 van SIGURD SHSHIPHnl Donderdag 17 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD" Pag. 2 maag wel eens horen rommelen wanneer het tegen etenstijd loopt? Wist u, dat bij het buigen van uw arm uw spieren kraken? Ach neen, daar let u zo niet op. Hoogstens kunt u vaag uw maag horen knorren, maar van die arm spieren hoort u helemaal niets. Maar we kunnen u verzekeren, dat het in beide gevallen een oorverdovend lawaai kan ma ken. Hoe? Heel simpel: met een bandop nameapparaat. Wij hebben gisteren in Amsterdam iemands maag op de band horen rommelen en het leek wel of er een horde leeuwen aan het brullen sloeg. En toen we, ook via een bandje, het spiergekraak hoorden van een bui gende arm. durfden wij onze armen de eerste vijf minuten niet meer te bewegen. Het leek wel of er een tien- verdiepingenflat was ingestort. Dat zijn zo een paar van de dingen, die u via een bandopnameapparaat kunt waarnemen, maar u begrijpt, dat men alles op zo'n stalen bandje kan vastleggen. Amateurs In Nederland zijn er ten minste ze venhonderd mannen en vrouwen, die dat als hobby doem. Dat zijn de leden van de Nederlandse Vereniging van Geluidsjagers, die vijf jaar geleden in Amsterdam werd opgericht. „De wereld fs vol geluid," aldus haar publiciteitsman S. Lebeau. „tl hebt er geen idee van wat men met een bandrecorder allemaal kan doen, en wat er door onze leden ook gedaan wordt. Zelf gebruik ik al jaren een band bij mijn studie en op verschillende Nederlandse scholen wordt er ook al druk mee gewerkt. Zelfs artsen gebrui ken een band, want ik ken een dokter, die bandjes besteld heeft, waar alle hart afwijkingen van kun nen worden afge luisterd. Anderen ge bruiken de band als telefoon. De klachten van de patiënten worden daarop vast gelegd en de arts kan later terugbellen of langsgaan. Overigensde leden van de N.V.G. zijn allemaal zuivere Hnistcurs „Ja, en vergeet u vooral niet de correspondentie per band", mengt de heer Keyzer zich in het gesprek. Zijn hele leven heeft deze band-enthousiast op Aruba gewoond en zijn eerste con tact met de N.V.G. kreeg hij via de band. Bandcorrespondentie „De bandcorrespondentie is naar mijn smaak de belangrijkste mogelijk heid van het bandopname-apparaat. Het grote verschil met een briefwisse ling is, dat men de mensen, waarmee men correspondeert, kan horen. Boven dien kan men ook de typische geluiden van een bepaald land vastleggen. Neem bijvoorbeeld die Amerikaan met wie iik rui al jaren, „correspondeer": Die man was dol enthousiast toen ik hem een paar maanden geleden een opname van een draaiorgel stuurde." Natuurlijk zitten de geluidsjagers niet alleen in Nederland, maar over de hele wereld verspreid. In totaal zijn er zo'n vijfentwintigduizend geluids amateurs en ze noemen zich „world tape pais". „Geluidsjager is eigenlijk een naar woord", vindt de heer Lebeau, „wamt velen stellen zich dan mensen voor, die als hobby hebben om met een in gewikkelde apparatuur zo luid mogelijk voorbijdenderende treinen te laten ho ren of aardverschuivingen. Boze tongen beweren wel eens, dat wij onder één hoedje spelen met de politie om zo alle mogelijke getuigenissen op de band vast te legigen. Allemaal onzin, want u moet dat jagen naar geluid eigenlijk vergelijken met iemand, die graag post zegels verzamelt of een verwoed foto graaf is." Voor zieken Wel, zo vinden die geluidsjagers het fijn om van alles met geluiden te doen en daarom zijn er bij, die 's morgens om vier uur opstaan om een bepaald vogelgeluid te vangen. „Dat kunnen wij amateurs volgens mij beter dan beroepsgeluidsmensen, want die bepalen zich tot één vogel", vertelde de heer Keyzer, terwijl op de achtergrond Antilliaanse muziek klonk. die hij op Aruba met zijn eigen orkestje had opgenomen. „Vogelgeluiden klim ken bij ons veel echter, want men hoort ook de bijgeluiden." De geluidsjagers doen nog meer: Zü verzorgen bijvoorbeeld program ma's voor zieken, blinden en gehandi capten. „Via de radio verzorgen wij maandelijks een programma voor de zieken," legt de heer Lebeau uit. „Blinden blijven door de band op de hoogte van de nieuwste boeken, want die lezen we voor op het bandje. Voor lichamelijk gehandicapten zorgen we voor speciale „bandoefeningen". Zoals een ander boeken in zijn boe- kenkast heeft staan, zo vindt u bij de heer Keyzer thuis kleine vierkante doosjes vol met bandjes in de kast staan. De meest uiteenlopende zaken kan bij u laten horen. Die opname van een kapper in Zwitserland bijvoor beeld was kostelijk, want terwijl het bandje afdraaide hadden we het idee, dat we naast die kapper stonden. Daarom zal iedere geluidsfiguur u ver zekeren, dat een foto in vergelijking met het stalen bandje dood is. In München is onlangs een fonotheek geopend. Wilt u een bandje hebben met een bepaald geluid erop, dan kunt u daar binnenstappen en het bandje voor een weekje mee naar huis ne men. Behalve een gedrukt blad ontvan gen de NVG-leden ook regelmatig nieuws per band: Fonorama heet dat nieuwsblad. Het is net als bij andere hobbies, wanneer twee geluidsjagers bij elkaar zitten, zoals bij ons dus het geval was, dan raken ze niet uitge praat over alle ervaringen en moge lijkheden. Er zijn jagers bij, die hele documen taires samenstellen, anderen zijn ge specialiseerd in het geluid van carillons en weer anderen volgen alle folkloris tische feesten. Wanneer de heer Keyzer volgend jaar naar Suriname reist heeft hij ook een groot plan: Hij gaat een documen taire maken van Suriname, wat voor hem ongekende geluidskansen biedt. „Ik heb het u al gezegd," zei de heer Lebeau by ons afscheid, „Die ge- luidsjagerU is geweldig. Ik raak er niet over uitgepraat." Elke negentig seconden valt er er gens op de wereld een mens ten offer aan een verkeersongeval. Men heeft de cijfers van de aantallen ongelukken van verschillende landen vergeleken en vast is komen te staan, dat van iedere honderd ongelukken er veertig te wij ten zün aan het verkeer. Een geducht percentage, dachten wij. De Nederlandse Vereniging van Geluidsjagers telt ook vrouwen onder haar leden zoals de twee dames, die u op deze prent ziet. Zij jagen op de Amsterdamse rommelmarkt naar de geluiden van oude muziekinstru menten, die uit een nog oudere radio komen. 51 Het appel werd onderbroken door wilde kreten die vanaf het dek in het ruim neervielen: Weg met de Duit sers. leve de geallieerden! Claes en de bewaker vlogen naar dek, maar zij vergaten niet de lui ken af te sluiten. „We gaan varen", juichten de jon gens, „Drimmelen is bevrijd Grote Jan is al onderweg om de afvaart te regelen." „Vareneindelijk", zuchtte Claes en hij danste mee over het dek van het gevangenschip. HOOFDSTUK 10 De gevangenen waren onrustig. Luide stemmen stegen uit het ruim op en op de planken van de buik- denning stampten zware laarzen als of er een heel Germaans leger in opmars was. „Je zou zo zeggen dat er onweer in de lucht zit, ze zijn zo onrustig", 'zei Dove Jan. „Stil laten loeien, als zij moe wor den zullen zij er wel mee ophou den", antwoordde Zwarte Piet. Zij begrepen elkaar. Er was geen enkele reden om in te grijpen. Dit veranderde echter toen doffe geluiden bewezen dat er klappen vie len. De jongens uit de hoofdark wer den gealarmeerd en gedekt door hun wapens daalde Dove Jan in het ruim af. De opwinding was groot en de Feldwebel, die naar Duits voorbeeld tot kampoudste benoemd was, had moeite het kabaal te overschreeu wen. Dove Jan begreep niets van zijn gebrabbel. „Stilte, of ik schiet mijn pistool op je leeg", donderde hij. De ge vangenen zagen hem schuw aan. Zij vreesden deze bullebak. Hij en Dutch werden angstig naar de ogen gezien. Het rumoer viel stil en nu kon de Feldwebel rapport uitbren gen. In een mengelmoes van Duits en Nederlands vertelde hij dat de vier laatst binnengebrachte gevan genen de oorzaak waren van de on enigheid. Minachtend wees hij naar het vier tal, dat dicht opeen tegen de wand van het vooronder stond. Zij stonden daar als een droevig overschot van Mussolini's glorie en macht. Zij waren Italianen en met de Duitsers waren zij uit Frankrijk teruggedreven tot aan de Amer. Hier waren zij op eigen geluk gaan zwer ven en in de Biesbosch prompt door de valwacht ingepikt. „Zij willen geen gevangenen zijn", verklaarde de Feldwebel en hij snoof „Maar zij zijn gevangen ant woordde Dove Jan droog. „Aber zij zijn onze vijanden, zeggen zij." Dove Jan begreep er nog steeds niets van en pas na veel vragen werd hem de situatie duidelijk. De Italianen beweerden dat zij na de capitulatie van hun land tot de geallieerden behoorden en daarom hadden zij recht op een plaats on der de bewakers. „Lafaards, macaronifressers!" bromde de Feldwebel. „De kameraden zullen hen de nek breken en ik zal het niet kunnen voorkomen", klaagde hij. Er was angst in zijn stem. Hij vreesde de verantwoordelijkheid. De bewakers waren geen moordenaars, maar tij dens zijn gevangenschap had hij meermalen de schoten van een exe cutiepeloton horen knallen. Dove Jan en Zwarte Piet overleg den wat hun te doen stond. Leo was naar Drimmelen en zij moesten zelf een beslissing nemen. In het ruim konden de Italianen niet blijven, als zij niet vermoord werden zouden zij een blijvende haard van onrust vor men. Vrijgelaten konden zij ook niet. Zij waren met de wapenen in de hand gevangen genomen en hun hou ding was daarbij alles behalve pro geallieerd geweest. Er had zelfs even een vuurgevecht gedreigd. Zwarte Piet wist de oplossing. De Italianen konden in de ark van Iets ondergebracht worden. De eerste Duitsers hadden ook in die ark ge zeten. Dat wordt dan onze Italiaanse afdeling", grinnikte Dove Jan. Dit geschil was opgelost, doch de volgende dag bracht een nieuw inci dent met de gevangenen. Nu wer den door de valwacht vijf S.S.-ers in het ruim gesmeten. Dit was in strijd met de belofte die aan de Wehrmachtsoldaten gegeven was. Geen S.S.er zou bij hen opgesloten worden. En nu werden er vijf tege lijk binnengebracht. Dit namen zij niet, zij waren fatsoenlijke kerels. De botsingen waren heftiger dan die van de vorige dag, maar de ge- lillllllHlltllllllllllllllllllllllIHlHIItlllihHIIIIIIIIIIIIUUUllUUtUMUItlltlUIUKIIM door C. Baardman nilllllIHMItllllllHtlllllllllllUllllllllllllllllllllltllltlllllHIIIX^IIItlllUMtllllllUIIP pathie van Dove Jan. Hij vormde een soort rechtbank en die loste het geschil „ten bate van de gemeen schap" op. Er vielen enige schoten, er werd een graf gedolven en in het gevangenkamp was de rust hersteld. „Zij blijven wel kalm, als je maar weet hoe je met hen moet omgaan", zei Dove Jan en hij meende het ern stig. Grote Jan en Leo waren in Drim melen toen dit dorp op zondagmor gen door de Poolse divisie bevrijd werd. Minister, de dominee van Ma de, was zo begeesterd dat hij geen ogenblik de Polen verliet. Zijn vrien den uit het verzet noemden hem na deze dag „de Poolse dominee". (Wordt vervolgd.) daarbij opgewonden door zijn neus. vangenen hadden nu de volle sym- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister De Pous (Economische zaken) stelt een on derzoek in naar de prijsstijging van het wittebrood in verscheidene de len van ons land- Maandag komen de bakkers uit Tilburg, de Lang straat en Den Bosch aan de beurt; daarna volgt waarschijnlijk een ge sprek met de Haagse bakkers, die de prijs van alle broodsoorten be halve volksbruin- en volkswitbrood met één cent per 800 gram hebben verhoogd. Het gesprek van maandag zal gaan tussen de minister, de z.g. rayonale bakkerijcommissies en de werkne mersorganisaties. De minister is van mening dat de prijsverhoging in di verse delen van Noord-Brabant in strijd is met het prijzenbeleid van de regering. Volgens de Katholieke Nederlandse Bakkersbond is echter voor prijsverhoging van luxe brood geen toestemming nodig, omdat de prijs van dit soort brood vrij is. De bakkers zelf hebben de vorige maand tegenover boze huismoeders gezegd' dat de prijsverhoging een gevolg was van een tijdelijke toevoeging, tijdens de vakanties, van suiker en vet, die de houdbaarheid van het brood zou hebben vergroot. Het ligt evenwel in de bedoeling deze toevoeging, en daar mee de prijsverhoging, ook na de va kanties te handhaven. Hogere Ionen In Den Haag is de prijsverhoging gemotiveerd met een verwijzing naar de hogere lonen in de pas herziene C.A.O. voor de bakkerij. Maar er is geen twijfel aan dat de minister niet zal instemmen met een dergelijke compensatie. Het is thans mogelijk dat hij zowel voor het geval in Noord- Brabant als voor dat in Den Haag een prijsstop zal afkondigen. Van onze correspondent UTRECHT. De 45-jarige pension houdster, mevrouw J. G. van N. te Utrecht werd gisternacht wakker door gestommel naast haar bed en door het nerveuze heen en weer springen van haar hond. De vrouw zag in het duister een man, die stond te rommelen in de laden van het dressoir naast het bed. De pensionhoudster, die ziek was, wil- d'e de man laten schrikken. Zij gaf met de platte hand een paar klappen tegen het dressoir. De man schrok niet en ging evenmin aan de haal. Hij keerde zich om en gaf de vrouw met de vlakke hand een pats in het gezicht. „Hou je koest", siste hij geplaagd. Dat kan ook voor de hond be doeld zijn geweest. Weg Het gestommel was intussen tot andere vertrekken doorgedrongen. Diverse pen siongasten kwamen er op af. Toen het in de verwarring tot de slaapdronken mensen was doorgedrongen wat er aan de hand was, bleek de onbekende weg te zijn. Niemand heeft hem goed gezien, waar door niemand een signalement kon op geven. Er wordt niets vermist. IN BAARLAND BAARLAND. De heer L. Polder man, wachtmeester le klas der Rijks politie, is met ingang van 15 augustus 1961 benoemd ter standplaats Arne- muiden. Dit vertrek van de postcommandant der Rijkspolitie te Baarland was voor het gemeentebestuur aanleiding om na afloop van de openbare vergadering van de raad het echtpaar Polderman ten gemeentehuize te ontvangen. Burgemeester W. N. van Liere schets te de verdiensten van de heer Polder man als politieman in de Baarlandse samenleving gedurende de 9 jaar dat hij te Baarland heeft gestaan en bood de heer Polderman namens het ge meentebestuur een doos sigaren aan en mevr. Polderman een bloem. Wet houder de Vriend, namens de raad sprekend, sloot zich gaarne bij deze woorden aan, ook hij gewaagde van de prettige verhouding tussen de bevol king van Baarland en de thans vertrek kende wmr. le klas Polderman. De heer Polderman sprak een dankwoord. Sterke boerenkoolplanten kunnen nu op de voor hen bestemde plaats gepoot worden; ze verlangen wel verse grond en dat wil dus zeggen: niet poten op een plaats waar verleden jaar ook al koolsoorten groeiden. Overigens stellen ze niet zo veel eisen en zullen ze op alle grondsoorten wel groeien. De planten moeten wel op voldoende afstand ge poot worden; een onderlinge ruimte van ongeveer zestig centimeter hebben ze zeker wel nodig. door fe; |nmiimiiiiiiiii!iiiinHiiiiiiniiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiNHiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiwiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiitnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui!§ 30. Toen Kappie en Longnoos in de 40ste straat kwamen, viel het hen niet moeilijk om het huis te vinden, waar de gangsters de maat hadden binnenge bracht. De ramen werden juist openge schoven door dames die gillend de aan dacht van de voorbijgangers trokken. „Help! Politie....!!" riepen zij. „Een overval van gangsters!" „Hier is de politie reeds!" meldde Longnoos. „Laat iedereen zijn kalmte bewaren, niets aanraken en niemand het huis verlaten!" „D-Dat is al gebeurd!" zei miss Pe perclip, toen zij binnentraden. „De gangsters zijn er juist weer vandoor in een oude auto." „Was er een zeeman bij met een baard?" vroeg Kappie gespannen. De dame knikte. „Ze noemden hem tante Cato," zei ze. „Ze waren iets ake ligs met hem van plan geloof ik. Ze zijn naar de 10e avenue nummer 1!" „Alle kniezebieters-op-een-houtvlot! Laten we dan opschieten, Longnoos!" riep Kappie uit. „Vooruit hijs je zei len, man, volle kracht vooruit naar de tiende avenue!" Longnoos antwoordde echter niet. Hij staarde stil naar een grijze knoop, die onder de tafel lag. „Een slobkousknoop...." prevelde hij, het voorwerpje opbergend in zijn zak doek. „Vermoedelijk afkomstig van een kledingstuk dat wordt gedragen door ene Tonio Morelli, alias „Pets" Domino. Het bewijs is geleverd; de gangsters waren hier enhij raapte iets an ders opte oordelen naar deze baardhaar bevond uw matroos zich bij hen. Nu moeten we nog te weten ko men, waar zij zijn heengegaan..: Met een gesmoorde kreet stormde Kappie de deur uit.... 36. „Wat is dat!" blafte Fenton, „wie waagt het, onaangediend bij mij bin nen te komen vallen?!" De arme krijgsknecht begon opgewon den te stamelen. „Majesteit, vergeef me, de gevange ne...." Magister Tifferoen beduidde hem met een handgebaar te zwijgen en zei toen: „Majesteit, het zal mijn schuld zijn. Toen ik zojuist de gevangene verliet, gaf ik bevel, dat ik onmiddellijk ge waarschuwd moest worden, wanneer de ziekte zou verergeren. Als ik mij niet vergis, heeft deze krijgsknecht zulks te melden." „Spreek!" riep Fenton de krijger toe. „Het is zoals de heelmeester zegt. Ma- iesteit," zei de man. „De gevangene ijlt en schreeuwt en zwaait met zijn armen. Hij heeft een hoog rode kleur en het zweet staat hem op het voor hoofd!" „Vergun mij, majesteit," sprak Ma gister Tifferoen, „terwille van de ge nezing, die U mij opdroeg, moet ik mij naar de gevangene haasten!" „Het is goed," sprak Fenton. Maar ik kom kijken. Ik wil die hevige ziek te van Otto van Irtin wel eens zien1" Als gevolg vau hooibroei is gister morgen brand uitgebroken in de boer derij van de gebroeders Van Benthem aan het Zuideinde in Blankenheim De brandweren van Kuinre en Blokzijl' ziin twee uur met het blussen bezie ge weest. 6

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2