CONFLICT OM RECHT IN NEDERWAARD 3 4 fijnproefsters vinden Rama veruit het lekkerst! Nederland behoeft zijn zaak niet te verliezen UGA Adenauer beledigt Willy Brandt Hulpboekhouder werkte jaren onder valse naam Met 25.000 Opstand in Frankrijk gisteren uitgebleven Groep-Rijkens concludeert: Groep blijft ijveren voor betere band Bikini's taboe in St. Tropez - van de baas - op vakantie Geen controle van justitie op B.V.D. van de BTorcchiletten WAT IS UW KEUS ALSFÜNPROEFSTER? RAMA MAAKTDATALLES FIJNER SMAAKT B.B.C.-NIEUWS IN DUITS GESTOORD geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit of groente. Zuiver Uw bloed 9.7S Woensdag 16 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Vormen die verweerde hoepels van een palingfuik een teken aan de wand voor de nazaten der molenaars? Deze drie volzinnen vormen de kern van een adver tentie, die het bestuur van de onlangs te Kinderdijk opgerichte vereniging Natuurgenot korte tijd geleden in de streekbladen van de Alblasserwaard liet plaatsen. De nazaten van de molenaars van de Nederwaard, geboren en getogen in de inmiddels wereldberoemd ge worden unieke groep molens, hebben die advertentie gelezen en herlezen en nog eens weer de inhoud over wogen. Zij trokken daaruit de enig juiste conclusie: na 1 juli 1961 zou het hun verboden zijn in de Hoge Boezem van de Nederwaard te varen, te vissen of te jagen. Dat verbod om te jagen kenden zij van oudsher; dat jachtrecht komt sinds mensenheugenis de heren pachters toe. Maar het recht om in de Hoge Boezem te varen en te vissen dat hadden sinds 1738 de molenaars van de Nederwaard. Dat maakte immers een deel van htm be loning uit? Een wedde van 550 guldens 's jaars, vrij wo nen op de molen, het vrije gebruik van een aan de molen- werf grenzend stuk grond met schuurtje en stookhok en het recht om te varen en te vissen. Of was dat laatste er soms niet bij? Bij wedde Vader, grootvader, overgrootvader en betovergroot vader zorgden voor de bemaling van de Overwaard en van geslacht op geslacht voegden zij de opbrengst van hun visserij bij de som van de hen toegeschatte wedde, die heel lang ongewijzigd bleef. Aan hun recht om in de Hoge Boezem van de Neder waard te mogen varen en vissen hebben al die geslachten molenaars nimmer getwijfeld. Ook „de Dijk" de be woners van de Noord- en Lekdijken erkende stilzwij gend het goede recht van die molenaars. Van een onzer verslaggevers T/" INDERDIJK „De vereniging Natuurgenot te Kinderdijk maakt bekend dat zij van het waterschap De Nederwaard het uitsluitend recht van varen, vissen en jagen in de Hoge Boezem van de Nederwaard heeft gehuurd voor de tijd van tien jaren, tische attractie op één lijn met ingaande 1 juli 1961." „Wie op 1 juli 1961 of daarna zonder goedgekeurde, geldige ver gunning van genoemde vereniging in de door haar gehuurde wa teren vaart, vist of jaagt, is strafbaar. De toegang tot de Molenkade van de Nederwaard is en blijft verboden, ook voor het vissen in het door de vereniging gehuurde water." Marken en Volendam. zich rechtens gedragen. Ook dat doen die nazaten van de geslachten Hoek c.s. Voorts is voor de bindende kracht van het gewoonterecht niet nodig dat iedereen overtuigd is van dit recht, maar wèl dat die overtuiging heerst binnen de kring waarin de gewoonte zich heeft gevormd. Aan die overtui ging van de molenbewoners uit de Nederwaard behoeft niet te worden getwijfeld. Wij zijn benieuwd wat de Kamer voor de binnenvisserij er van zegt Aai Hoek, geboren en getogen in de Nederwaard, heeft zijn palingfuiken voorlopig opgeborgen. Zijn kaar staat te roesten. Zo vaak „de Dijk" in de Hoge Boe zem wilde vissen of varen vroegen zij deze of gene molenaar om permissie. Die permissie werd doorgaans welwil lend verstrekt, maar soms waren er conflicten. En thans, sedert 1 juli 1961, is daar het gróte conflict. Blijkens de in de streekbladen ver schenen advertentie zouden de bordjes, thans zijn verhangen. Sedert genoemde' datum zou het thans „de Dijk" zijn die het in de Hoge Boezem van de Neder waard voor het zeggen heeft De zoon van een molenbewoner, die in vaders bootje was gestapt om kodden te gaan snijden, werd door „iemand van de Dijk" gesignaleerd en prompt kreeg hij een waarschuwing van veldwachter Van Erkel dat-ie in overtreding was geweest, ook al sneed-ie maar kodden, ook al had-ie er niks geen bedoeling mee. Front „De Dijk" heeft een front gevormd tegen de molenbewoners met hun ver meende rechten. De bewoners van de aangrenzende dijken hebben de koppen bij elkaar gestoken, zij richtten de ver eniging Natuurgenot op, kozen een be stuur en dat bestuur ging eens praten met „de fabryk" van het waterschap. Er werd een huurcontract opgemaakt en zo verkreeg de vereniging Natuur genot te Kinderdijk, die inmiddels reeds een verzoek om Koninklijke goedkeu ring heeft ingediend, voor tien jaar het uitsluitend recht van varen, vissen en jagen in de Hoge Boezem van de Nederwaard. De heer J. Koudstaal, directie-secre taris van L. Smit's scheepswerven machinefabriek n.v. te Kinderdijk, is secretaris van de pas opgerichte ver eniging Natuurgenot, maar over het met de bewoners van de molens ge rezen conflict wil hij zich niet uitlaten. Ook over de vereniging en haar bedoe lingen wil hij niets vertellen zolang de Koninklijke goedkeuring nog niet ver kregen is. vissen zullen in het bezit van een door het verenigingsbestuur te verstrekken vergunning moeten zijn. De vereniging heeft zich bereid ver klaard en dat staat óók in de door haar geplaatste advertentievoor het vissen met de hengel (van de dijk- percelen af) in het door haar ge huurde water voor het seizoen 1961/ 1962 gratis vergunningen te verstrekken. Uiteraard geldt daarbij dat iedere hengelaar zich tevens moet voorzien van een akte, verkrijgbaar ter ge meente-secretarie. Geschonden De vraag rijst of en zo ja, in hoe verre met het tussen het water schapsbestuur en de vereniging Na tuurgenot gesloten huurcontract oude rechten van de molenaars zijn of worden geschonden. Het waterschapsbestuur stelt zich op het standpunt dat de tegenwoor dige bewoners van de molens in de Nederwaard niet de minste rechten kunnen doen gelden. Deze nazaten van de vroegere molenaars, die in dienst van het waterschap stonden, hebben de molens waarop zij geboren en getogen zijn, als woning gehuurd en bij het aangaan van die huur zijn het vaar- of visrecht nimmer ter sprake gekomen. De door de strekking van het huur contract gedupeerde nazaten beroepen zich op het gewoonterecht. Wie op de molen woont heeft van oudsher het recht om in de Hoge Boezem te varen en te vissen. Heel ons voorgeslacht heeft dat ge daan en wij zijn dat blijven doen. Als vanouds hebben wij van jongsaf in de Hoge Boezem gevist en gevaren en het bestuur van het waterschap heeft daar nimmer iets op aangemerkt. Ook heeft het bestuur ons niet aangezegd dat het voortaan zou zijn verboden. Dat heb ben wij in die advertentie van de ver eniging Natuurgenot moeten lezen, zo zegt ons Aai Hoek. Over het gewoonterecht zijn lange verhandelingen geschreven. Eerste ver eiste voor zijn bindende kracht is een gewoonte, een handelen naar vaste ge dragslijn, een constant gebruik dat in het onderhavige geval stellig aan wezig is. Nodig is bovendien dat de gewoonte (in casu: het varen en vissen in de Hoge Boezem van de Nederwaard) bij hen, die haar volgen, in het algemeen voortspruit uit de overtuiging dat zij PARIJS. Sedert gisterochtend is de jacht op de badpakken te St. Tropez geopend en iedereen die zich op de openbare weg in dit stadje durft te vertonen in badpak, zal eén boete van twintig tot dertig gulden moeten betalen. St. Tropez, het enkele jaren geleden nog zo eenvoudige en rustige vissersdorpje, is allengs door de aanwezigheid van Brigitte Bardot tot een van de mondainste badplaatsen aan de Franse Middellandse Zeekust uitgegroeid, een verzamelplaats van filmsterren en hun bewonderaars. De voorschriften voor gedragingen en kleding lagen vast op vergeelde papieren op de zolder van het gemeentehuis, maar niemand kende ze meer. Daardoor kregen de bikini's in de loop van de jaren en dit jaar in de loop van de maanden steeds geringer afmetingen en hiermee verscheen men op straat. Op het nabije strand van Pampelonne, waar geen enkel voorschrift bestond, vond men het meermalen nog een te grote moeite om zelfs dit minimum aan te trekken. Op verzoek van een aantal inwoners van het stadje heeft de commissaris van politie van St. Tropez de vergeelde ver ordening uit de archieven te voorschijn gehaald en haar opnieuw van kracht verklaard. Al de eerste dag leverde de vele bekeuringen een behoorlijke ver sterking op voor de gemeentekas. heeft de verdwenen hulpboekhouder, die zich vroeger onder meer als mu sicus en als huisschilder heeft uitge geven, zes jaar geleden zijn wettige vrouw en vier kinderen in Dordrecht verlaten. Sindsdien zou hij met de „secretaresse" hebben samengeleefd. De recherche baseert deze vermoedens op een in het politiearchief gevonden foto. E. zou zich vlak voor de oorlog aan kleine verduisteringen hebben schuldig gemaakt. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Er is nog meer geheimzinnigheid ont staan rondom de verdwijning van de veertigjarige Amsterdam se hulpboekhouder, van de fir ma in kampeeruitrustingen, Gebr. Faber, waar hij bekend stond onder de naam Wouter Borgers. Vorige week ging de man, met een eveneens bij de firma werkende secretaresse men hield haar voor de echtgenote van Borgers plot seling „met vakantie". Spoedig bleek, dat het vertrek van de employé ver gezeld ging van een kastekort van 25.000 gulden. De hulpboekhouder had enkele weken de beschikking gehad over de sleutel van de brand kast. Spoorloos De man. en de vrouw zijn nog steeds spoorloos. Zij hebben hun pension ver laten nadat zij een maand huur voor uit hadden betaald. Oplichting Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.- Zie affiches: Sigaret..? HUNTER! Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De justitie mag de juistheid van de inlichtingen die zij van de binnenlandse veiligheidsdienst heeft gekregen, nagaan. Zij mag evenwel niet de werkwijze van de B.V.D. controleren. Dat deelt minis ter Beerman mee op vragen van het Tweede-Kamerlid J. M. den Uyl (soc.) over het valsemuntersproces, waarin de Amsterdamse rechtbank op 12 juli uitspraak heeft gedaan. De officier had tijdens dit proces ge zegd dat de B.V.D. zijn eigen controle- organen had, namelijk de minister van justitie en een vaste Kamercommissie. Op de vraag van het Kamerlid waar om de justitie niet had ingegrepen toen zij hoorde van de activiteiten van de verdachten, maar pas vier maanden la ter, antwoordt de bewindsman, dat pas na maanden duidelijk werd dat de ac tiviteiten valsemunterij betroffen. Toen men daar wei achter was geko men, wees alles er op, dat alleen Duitsland er bij betrokken was ge- weest. Pas later werd bekend, dat de valsemuntersbende ook in Nederland had gewerkt. Advertentie Inmiddels is gebleken, dat de man tenminste zes jaar onder een valse naam moet hebben geleefd. Hij zou in werkelijkheid de veertigjarige Wouter E. zijn, naar wie de politie met het oog op enkele vermogensdelicten en op lichtingen al geruime tijd zoekt. Klopt de theorie van de politie dan Een recente foto van Wouter Borgers, de man die met 25.000 gulden uit de brandkast van zijn laatste werkgever is verdwenen, en in wie de politie de veertig jarige Wouter E. meent te her kennen. Advertentie Beperkt De voorzitter, A. Jonker, is mede deelzamer. Hij vertelt ons dat de ver eniging Natuurgenot volgens de sta tuten een beperkt aantal leden beoogt te werven: niet meer dan veertig en hoogstens vijftien gastleden. Al meer dan dertig inwonenden van Alblas- serdam, de Kinderdijk en Nieuw- Lekkerland zijn als lid van Natuur-* genot genoteerd: daar kunnen er dus nog maar een paar bijkomen. Betekent dit dat de Hoge Boezem van de Nederwaard als recreatiegebied zal blijven voorbehouden voor hoog stens 45 omwonenden Geenszins, zo zegt ons voorzitter Jonker. De vereniging Natuurgenot is voor nemens om onder zekere voorwaarden vergunningen af te geven om in dat prachtige gebied te kunnen varen of vissen. Ook degenen die van de dijk- percelen af in de Hoge Boezem willen Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct De heer A. Jonker, voorzitter van de vereniging (Natuurgenot die het nu voor het zeggen heeft Van onze correspondent PARIJS. Een putsch wordt nooit tevoren aangekondigd en daar om bleef het gisteren in Parijs, in Frankrijk en in Algerije rustig, on danks het feit, dat een staatsgreep voor de dag van gisteren was aan gekondigd. President de Gaulle zat rustig in zijn huis te Colombey-les- deux-Eglises, minister Baumgartner was naar Moskou op weg om daar de Franse tentoonstelling te openen, minister Couve de Murville lunchte met mensen van de Unesco en de andere ministers vierden, afgezien van enkele representatieve plich ten, met alle andere Fransen een vrije dag. De enigen, die van de geruchten te lijden hadden, waren de ongeveer zesduizend man politietroepen, die er cedert vrijdagavond aan het einde van de dag op uittrekken om in groepjes onverwachte controles te houden op automobilisten die van buiten kom of die in Parijs rondrijden. Zij vra gen identiteitspapieren, de eigendoms papieren van de wagen, bekijken kof fers en geven dan verlof om door te rijden. Af en toe zijn ook voetgan gers en bromfietsers het slachtoffer, maar sedert de putsch in april windt niemand zich daar meer over op. Parijs was gisteren een uitgestor ven stad, waarin nauwelijks iets of iemand te controleren viel, en dins dagavond moest de controle worden gestaakt toen meer dan een miljoen Parijzenaars huiswaarts keerden aan het einde van hun vakantie of aan het einde van hun vier vrije dagen. Het ministerie van binnenlandse za ken verzekerde ons dat er niets bij zonders aan de hand was en dat er geen arrestaties waren verricht. On ze controle, zo zei men, moet gezien worden als een herhalingsoefening var de veiligheidsdiensten, die wij op 23 april na de putsch in het leven heb ben geroepen, een herhalingsoefening die des te gemakkelijker kon worden gehouden, nu vrijwel geheel Parijs met vakantie was. SMAAKPR0EYEN IN ALLE DELEN VAN HET LAND BEWIJZEN: Overal in Nederland worden smaakproeven gehouden. Aan honderden huisvrouwen is de vraag al gesteld: „Wilt U margarine X en margarine Y eens proeven en vertellen aan welke van de twee U de voorkeur geeft?" En Rama komt tevoorschijn als de grote overwinnaar! Rama! Veel lekkerder! Dat is het antwoord, dat 3 van de 4 fijnproefsters geven. Proeft U mast! Vergelijkt U maart Rama geeft tl zoveel meer voor Uw geld. OSLO (A.P.) Een krachtige stoor zender heeft gisteravond de nieuwsuit zending in het Duits van de B.B.C. on verstaanbaar gemaakt. Luisterposten van de Noorse staats radio deelden mee dat het storen tegelijk met de nieuwsuitzending van tien uur begon en ophield toen de uitzending een kwartier later was afgelopen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De groep-Rijkens, die we meldden het reeds geen verdere contacten met Indonesiërs inzake Nieuw-Guinea zal onder houden, wil blijven ijveren voor herstel van normale vriendschappelij ke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. gen plaats met vooraanstaande Indo nesiërs uit de kring van het rege- ringsbestel in dat land, die ten doel hadden de opvattingen van de groep te toetsen. Ten dele sproten deze ge- dachtenwisselingen voort uit initia tief van de zijde van de groep, ten dele werden zij van Indonesische zij de gezocht. In de loop van de laatste paar maanden zijn er dergelijke contacten geweest met president Soekarno en met anderen uit zijn omgeving, en wel in Washington, Wenen en Rome. Doel van deze contacten was in het bijzonder om, bij volledige afwezig heid van enige officiële directe of in directe verbindingen tussen de rege ringen van Nederland en Indonesië, door kennis te nemen van het stand punt aan gene zijde, de weg te ver kennen waarlangs het overleg tussen de beide regeringen zou kunnen wor den hervat door middel van personen alsdan aan te wijzen door die regerin gen. Nieuw-Guinea Gezien het feit, dat nu eenmaal aan Indonesische zijde de problematiek rondom Nieuw-Guinea een prominente plaats in de gedachten inneemt, was het onvermijdelijk dat dit onderwerp ter sprake kwam. Van de zijde der groep- Rijkens werd van de contacten ook gebruik gemaakt om het officiële Ne derlandse standpunt toe te lichten, en tevens om de aandacht te vestigen op de in Nederland gevoelde bezwaren tegen diverse Indonesische maatrege len. Zou uit het particulier initiatief een De Nederlandse regering heeft enige dagen geleden door de pers bekendheid gegeven aan haar op vatting, dat verdere contacten van personen, deel uitmakende van de groep-Rijkens, met Indonesiërs in zake de problematiek rondom Nieuw-Guinea afgeraden dienen te worden. De groep-Rijkens zal zich uiteraard gedragen naar de hieruit blijkende wens van de regering. Zij stelt het op prijs van deze gelegenheid gebruik te maken voor een uiteenzetting van de redenen die haar tot haar optre den hebben bewogen en van de aard van haar bemoeiingen. De groep is in de loop der jaren herhaalde malen ter sprake gekomen, zowel in de beide Kamers als in de pers. Zij vormde zich in 1954 uit per sonen zowel uit zaken- als uit ande re kringen, die zich bezorgd maakten over de ontwikkeling van de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië. Zij vertegenwoordigde een piet te ver waarlozen ervaring betreffende de ver houding in Indonesië en in de wereld. Toetsen Van tijd tot tijd werden achtereen volgens de regeringen in Nederland op de hoogte gehouden van de inzich ten van de groep, inzichten welke naar haar overtuiging door velen in den lande werden gedeeld. Ook von den herhaaldelijk gedachtenwisselin- meer officieel overleg voortvloeien, dan zou dit uiteindelijk dienen te lei den tot normalisering van de verhou ding tussen Nederland en Indonesië en tot herstel van vriendschappelijke betrekkingen. De groep had reden om aan te ne men, dat inzonderheid het contact met president Soekarno er in wezen toe kon leiden dat de eerste stappen zouden kunnen worden genomen naar zulk een meer officieel overleg. Zo dra gebleken zou zijn dat ook aan Nederlandse officiële zijde belangstel ling voor de gedachte ontwikkeling van zaken bestond, zou de groep-Rij kens haar taak als volbracht hebben beschouwd. Op de hoogte De minister-president, of de minis ter van buitenlandse zaken, of beiden werden telkenmale in kennis gesteld van de bedoeling waarmee deze ge sprekken werden gevoerd, en zij wer den doorlopend en volledig van het ver loop op de hoogte gehouden. Ofschoon de groep-Rijkens de raad der regering inzake contact met Indo nesiërs gelijk gezegd zal opvolgen, zal de groep-Rijkens blijven ijveren, met geen ander dan het Nederlandse be lang voor ogen, voor herstel van nor male vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, welke naar haar overtuiging te bereiken, en zelfs uitsluitend te bereiken zijn, door directe onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië. Zij is ervan overtuigd dat ons land langs deze weg zonder verlies van „prestige" zijn po sitie in de wereld kan versterken an dat daardoor tevens een verdere ont wikkeling van zaken, welke Nederland slechts onheil kan brengen, kan wor den afgewend". (Advertentie) lees nu de astro nauten Het authentieke verhaal van de astronauten zélf. Shepard, Grissom en hun collega's onthullen de haast ongelooflijke training en de technische problemen van reizen in de ruimte. Rijk geïllustreerd met 36 foto's in kleuren en vele zwart-wit foto's. programma's [ln hef koPt| Advertentie en bevrijd Unit zé v«n Bhenmatiscbe Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - fen die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. DONDERDAG 17 AUGUSTUS r radio I HILVERSUM 1. 402 'I KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Mor gengebed en overweging: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V. d. vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 V. d. jeugd; NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram; KRO: 1L0O V. d. zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middag klok - noodklok; 12.04 Gram; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinb. meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram: NCRV; 14.00 Kamermuz; 14.30 Gram; 15.40 Gram; 16.0# Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Oude muz; 16.50 Gram; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beurs bcr; 17.45 Amus, muz; 18.15 Gram; 18.30 Muzik. lezing; 18.50 Gram; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Kamerork. en solist; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Promenade ork. en sol; 20.50 Nieuwe verkenningen m Zuid-Afrika. lezing; 21.10 Lichte muz; 21.30 Gram; 22.00 Kerkorgel; 22.30 Nws. en SOS-ber; 22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespr; 23.00 Gram; 23.30 Gram; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 De groenteman: 9.15 Gram; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram; 10.50 V. d. kleuters: 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje: 11.15 Gram; 12.00 Mil. ork; 12.30 Land) en tuinb. meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram: 13.25 Beurber; 13.30 Dansmuz; 14.00 Strijkkwart; 14.40 V. d. vrouw; 15.00 Viool en piano; 15.30 Gram; 16.00 Gevar. progr; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 18.40 Lichte muz; 18.55 Gespreken brief; 19.00 Sportpraatje; 19.10 Die Walkure, opera. (Om plm. 20.55 Nws. Óm 20.55 Gram.); 22.30 Nws. en bersber. v. New York; 22.45 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Lich te muziek; 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ; AVRO: 20.20 Televi- zier; 20.30 Documentaire film; 21.00*22.20 Cyprlenne, blijspel. DUITSLAND 17.00 V. d. kind; 17.15 V. d. kind; 17.40- 18.10 V. d. kind; (Regionaal progr.i NDR: 18.25 Progr. overz; 18.30 Die Nordschau; 19.25 Die strasse Napoleons; WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Dotto); 20.00 Journ. en weeroverz; 20.20 Balans in bewegende beelden; 20.35 TV-spel; 22.20 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.30 Rep; 20.00 Nws. en weeroverz; 20.30 Hoogtepunten uit de geschiedenis v. d. Amerikaanse stomme film; 21.00 TV-spel; 22.20 Nieuws. BELGIE FRANS 19.30 Film; 20.00 Journ; 20.30 Festival v. Spa; 20.50 Film; 21.15 Beroemde perso nen; 21.30 Film; 23.00 Journaal. Vervolg van pag. I Het Westberlijnse gemeentebestuur heeft gisteren zijn vergadering over de toestand plotseling moeten onder breken omdat burgemeester Brandt wegliep. Hij wilde weten of het waar was dat kanselier Adenauer zich de dag tevoren beledigend over hem had uitgelaten in een te Regensburg ge houden verkiezingsrede. Het bleek te zijn zoals hij dacht en hij liet mee delen dat hij niet in staat was de ver gadering verder bij te wonen. Adenauer heeft te Regensburg ge zegd: „De verklaring van Brandt dat de christen-democratische unie (de partij van Adenauer) en de Westduitse bondsregering onvoldoende initiatief aan de dag hebben gelegd om Berlijn uit zjjn isolement te verlossen is wel grof. Als iemand door zijn politieke tegenstanders met grote omzichtigheid is behandeld dan is het toch wel me neer Brandt, alias Frahm. (Frahm is is de naam van Brandts moeder: Brandt is een onwettig kind en de naam Willy Brandt is een aangenomen naam). Indien de christen-democrati sche unie de afgelopen jaren de poli tiek van aansluiting bij het Westen met had gevolgd waren Berlijn en West-Duitsland al lag in de Russische invloedssfeer getrokken en dan was er ook geen burgemeester Brandt." Vrijdag zal de Westduitse bondsdag een bijzondere vergadering wijden aan de kwestie-Berlijn. De regering zal een verklaring afleggen en daarop zullen de fracties hun standpunten kenbaar kunnen maken. Het Westduitse kabinet heeft gisteren beraadslaagd over de tegenmaatrege len die samen met de Westelijke mo gendheden zullen worden genomen als antwoord op de sluiting van de grens in Berlijn. Ook is gesproken over d» maatregelen, die de Westduitse rege ring alleen kan nemen. Vandaag wor den de besprekingen voortgezet.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5