RECORDS IN BRESJES Drooggevallen banken lijden aan verstuiving en afkalving Toeristisch bezoek met reuzen sprong vooruit Breskens visserijfeest luidruchtig besloten Besprekingen over bejaarden centrum nog steeds gaande Schotse opdracht voor Bressiaanse scheepswerf FILMS Klompenmaker Vermeulen: sprookje is bijna uit Nieuwe schepen voeren beter produkt aan Standwerkersconcours Uit de kluiten Voorbeeld Niet uitgekeken Relatie Arnemuider door trein gegrepen en gedood Machinefabriek wordt scheepswerf STANDWERKERS, MVZIEK, KNALLEN Grote menigte genoot van het slotvuurwerk Terneuzen: Zeelands gevaarlijkste stad Belgisch jacht te water gelaten Zeehengelconcours bij Katseveer PEIL IN VEERSE MEER VERLAAGD Dochter Zeeuwse Babbelaars Binnenwerk Grootvader Ds. P. Fagel 25 jaar predikant Kettingbotsing bij Kruiningen BRESKENS Het ziet er naar uit dat de visserijfeesten van dit jaar om meer dan een reden gedenkwaardig zullen blijven. De pech met het bloemencorso, dat toch als spil van het feest en als de grote trekpleister mag worden beschouwd, zal de Bressiaanders nog lang heugen. Maar een positiever geluid heeft Breskens aan te bieden in de vorm van een tweetal belangwekkende records. Het eerste record betreft het vreemdelingenbezoek, dat plotseling met zevenmijls laarzen uit de kluiten lijkt te wassen. We zeggen hiermee geen woord te veel. Acht visserijfeesten moesten verlopen met een geleidelijk stijgende belangstelling. Het negende vertoonde plotse ling een enorme sprong. Alleen ter gelegenheid van de feesten zijn in Breskens, met zijn 3500 inwoners, reeds 2800 overnachtingen ge boekt. Dat dit volkomen onverwacht was mag blijken uit het feit dat dit drie maal zoveel is als het vorig jaar. middelde motorvermogen van de vloot voor de vernieuwing rond de tachtig p.k. schommelde. Dit zegt voldoende over de uitschie ter van 245 p.k. van de Br. 14, de boot die de visserijkoningin tot haar „commando-schip" ver koos. BRESKENS Ter gelegenheid van de visserijfeesten werd gisteren in Breskens een standwerkersconcours gehouden. De jury, die het kopmansgepraat moest beoordelen, bestond uit de heren J. van Hulster uit Breskens en R. N. van Staal duinen uit Maasdijk. De uitslag van het concours luidt als volgt: A. J. Sormanie uit Loosdrecht (hout schaven), 2. A. Jongkind uit Den Haag (fruitpersen)3. S. Spaan uit Amsterdam (likdoorntinctuur), 4. J. Meyer uit Utrecht (groenteschaven), 5. de elfjarige K. Schoester uit Goes (fruitkoopman) en 6. J, Kruivers uit Rotterdam (bananen- koopman). De eerste drie prijswinnaars kregen een beker, ter beschikking steld door het visserijcomité. Een dergelijk cijfer doet vermoeden, dat de publiciteit en de propaganda, die aanvankelijk in een amorphe massa schenen te verdwijnen, nu effect begin nen te sorteren. Het lijkt er op dat het Bressiaanse feest de kinderschoenen is ontgroeid en thans schoksgewijze aan publieke belangstelling begint te win nen. Natuurlijk mag dit niet als een vaststaande conclusie worden geboek staafd, maar de verwachting lijkt toch gewettigd dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten. Intussen moet nog vermeld worden dat vele bezoekers moesten afvloeien naar naburige gemeenten. In Breskens zaten de hotels stampvol en zelfs bij par ticulieren kon niemand meer geplaatst worden. Het opnamevermogen van Bres kens als toeristisch trekpleister, bleek voor het eerst schromelijk tekort te schieten. Het tweede record dat Breskens mocht noteren, spreekt misschien niet direct aan, maar is in feite niet minder spec taculair. Het mag dan waar zijn, dat eindeloos is gesproken en geschreven over de vernieuwing van de vloot, dit neemt toch niet weg dat het voorbeeld van Breskens in alle Nederlandse vis sersplaatsen intensief wordt bekeken en allerwegen de aandacht trekt. Juist ver leden week werd het nieuwe vlagge- sehip van de vloot, de Br. 14 in bedrijf gesteld. Het record dat Breskens hier mee boekte was dit, djt het nieuwe vlaggeschip een motorvermogen heeft van 245 p.k. Hetgeen bijna honderd p.k. meer is dan het eerstvolgende schip. En vergist u zich niet. Het is alles behalve waar daar de Bressiaanders op deze kwestie uitgekeken zijn. Integen deel. De resultaten van de gemeente lijke protectie om het zo maar eens te noemen zijn zo overtuigend dat het beleid van het gemeentebestuur steeds meer de publieke aandacht begint te trekken. Zoals bekend heelt Breskens n.l. een regeling in het leven geroepen die het de vissers mogelijk maakt grote geldsbedragen op te nemen voor de aankoop van nieuwe schepen. De ge meente Breskens stelt zich. dan garant voor rente en aflossing van de kapitalen. Met enthousiasme heeft de burgemees ter op een ontvangst die zaterdag op het gemeentehuis werd gegeven we schreven daar reeds in onze maandagse editie over verklapt dat de visserij wimpel dit jaar gewonnen was door een van de nieuwe schepen. Dat hij dit met nadruk verklaarde, bewijst dat men een bewuste relatie ziet tussen de vernieuwing van de vloot, en de verbetering van het produkt dat aan de markt wordt gebracht. Gezwegen dus nog van de andere voordelen, zoals een verbeterde ac commodatie voor de bemanning en dus van een meer menselijk verblijf aan boord. Maar zoals gezegd, het is niet alleen de outillage van de sche pen die een rol speelt. Ook het motorvermogen zingt zijn toontje mee. De schepen met sterkere motoren kunnen sneller manoeu vreren, verder wegtrekken en eventueel ook grotere netten sle pen. In dit verband is het inte ressant te vermelden dat het ge- AïtNEMUIDENL De 47-jarige inwo ner van Arnemuiden, Arjaan Poortvliet heeft gistermiddag, de trein van elf uur uit Vlissingen vermoedelijk niet gezien, toen hij op de fiets de onbewaakte over weg tussen Middelburg en zijn woon plaats passeerde. Hij werd door de trein gegrepen en op slag gedood. De heer Poortvliet was als fabrieksarbei der in Middelburg werkzaam. Hij was weduwnaar en Iaat twee kinderen ach ter. De rijkspolitie stelt een onderozek in naar de oorzaak van het gebeuren. Lampionoptocht en strandfeest Westkapelle WESTKAPELLE. De lampionop tocht die wegens slechte weersomstan digheden maandagavond niet door kon gaan, wordt nu vrijdagavond -gehouden. Vertrek vanaf de markt om half negen. Door de V.V.V. wordt zaterdag een strandfeest gehouden op het badstrand, dat o.m. diverse spelen inhoudt, als schatgraven, zaklopen en touwtrekken. BRESKENS De machinefabriek van de fa. gebr. Van der Sande te Breskens zal zeer binnenkort geheel zelfstandig schepen gaan bouwen. Tot voor kort liet men het casco van de schepen naar de fabriek komen, waarna de afbouw in Breskens plaatsvond. Het bedrijf gaat nu uitbreiden. In september hoopt men de kiel te leggen van het eerste schip dat geheel in eigen werkplaats zal worden vervaardigd. Dit schip zal in opdracht van een Arnemuidense visser worden ge bouwd. De plannen voor een tweede kiel legging zijn al in een vergevorderd sta- eium, terwijl de fabriek nog verschillen de aanvragen in portefeuille heeft. Bres kens krjjgt er officieel een scheeps werf bij. De postduivenhoudersvereniging ,,De Blauwe Doffer" te Wolphaartsdijk nam deel aan een wedvlucht vanuit St. Quen- tin. De uitslag was: 1, 3, 4, 6. 7 en 8 gebr. Houtekamer; 2 en 9 P. A. van Loo. BRESKENS De visserijfeesten heb ben gisteren aan luidruchtigheid niets te wensen overgelaten. Mensen die dol zijn op knallen hebben hun hart op kun nen halen. Het heeft inderdaad geknald in Breskens. Wat dat betreft is het standwerkersconcours nog een van de meest rustigste onderdelen geweest, hoe- wet sommige marktkooplieden de sluizen van hun keel wijd opentrokken. Met suc ces overigens. Marktkooplieden prezen hun waar aan. Sommigen gebruikten, een terminologie die bepaald ongeschikt is voor de krant. Kist bananen weggeven ,,Hier jongens, deze alleen is al een gulden waard", schreeuwt een sinaas- appelenboer, terwijl bij een fraai exem plaar in de hoogte houdt. „Kom op met je geld, waar blijf je nou." En als nie mand zin in zijn sinaasappelen blijkt te hebben, zegt hij: „Nee? Jullie zijn beste mensen, maar je bent zo gierig als een... en je geeft niks voor de handel." „Maar wacht effe, nou niet doorlopen, want nou zal je es wat beleve. Als je nog effe blijft staan ga ik een kist bananen weggeve." En dan begint het lieve leven van voor af aan. Een tros bananen moet volgens hem drie -gulden opbrengen. „Dat is toch te geef beste mensen." „Hé, juffie, kun je ze er voor maken?" Het kind schudt haar hoofd, maar de koopman wacht niet eens op een reactie. Hij wil verkopen. Hoe sneller hoe liever. „Wil je geen drie gulden geve, dan vraag ik twaalf kwart jes oh nee, dat is hetzelfde. Nou, om dat jij het bent moedertje, hier heb je de hele hap voor elf kwartjes." Maar het zogeheten moedertje laat zich niet vermurwen. En de prij-s zakt. Tien kwartjes, negen kwartjes, twee gulden en een centNiemand? Maar jawel, dan komen de huismoeders los, eentje eerst, maar al gauw een heleboel. Een kist bananen wordt rap weggegeven voor twee gulden de -tros. „Het is te geef, beste mensen, hier pak aan." Zo heeft men in Breskens weer de straatredenaars kunnen beluisteren. Dichte drommen stonden reikhalzend te kijken en namen het op de koop toe als de prater af en toe een beetje uit z'n mond spetterde. Maar wat geeft dat als het feest is. MIDDELBURG Het bedrijfsleven ontwikkelde zich in 1960. De vraag naar arbeidskrachten nam daardoor toe. Het aantal personen dat een aan vraag indiende voor een s.v.-uitkering lag dienovereenkomstig lager dan in 1959, aldus blijkt uit het jaarverslag van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg te Middelburg. De grote vraag naar arbeidskrachten in het vrije bedrijf was oorzaak dat degenen die werkloos werden in vele gevallen weer in het arbeidsproces konden ingeschakeld worden, zodat de uitkeringstermijn vrijwel steeds slechts kort was. Gedurende het verslagjaar waren twee gezinshelpsters in dienst. In 21 (20) gezinnen werd hulp geboden. Terwijl in 5 (6) gevallen tijdelijke «krachten ingeschakeld werden. Een groot aantal verzoeken moest afgewezen worden omdat 'geen voldoende hulp dis ponibel was Door samenwerking met de particuliere en kerkelijke vereni gingen kon evenwel in vrijwel alle gevallen hulp verleend worden, dank zij de uitbreiding van de gezinszorg, uitgaande van de Gereformeerde en de Hervormde Kerk. Uit het jaarverslag van de burgerlijke instelling voor maatschappelijk^ zorg stippen we nog aan, dat het St. Antheunishofje in vrij goede staat verkeert. Het is te betreuren dat nog steeds geen definitieve plannen tot stand zijn gekomen om te voorzien in de behoefte aan voor bejaarden geëigende woningen. Besprekingen met vertegenwoordigers van kerkelijke zijde om gezamenlijk te trachten tot verantwoorde bouw van een bejaardencentrum te komen, zijn gaande. Er waren standwerkers die zich In het zweet stonden te kletsen-. Hees en schor brallend smeten ze met hun mopjes, en als de serie afgewerkt was -begonnen ze weer opnieuw. Ook een koopman komt op een gegeven moment a-an het eind van zijn latijn. Sommigen waren al vlug aan dat eind, maar met frisse moed begon nen ze hun -grammofoonplaatje opnieuw af te draaien. En de luisteraars vroegen zich in stilte af om de hoeveel tijd de regen van mopjes werd -gereviseerd. Of zijn er kerels -bij die hun hele leven een (goede) -boterham verdienen en die elke dag op vijf grapjes lopen? Maar het had geknald in Breskens, schreven we. Dat begon 's middags al toen de vloot binnenvoer om de eerste vangst (-symbolisch) aan de mijn te bren gen. Vanaf de bunker, aan het eind van de haven, klonken de -saluutschoten toen de -schepen! die nog maar net uit waren) binnenvoeren. Natuurlijk was het de vis- serijkoningin Anneke Vermeulen die de mijnklok hanteerde en die daarbij een keurig passend speechje hield, dat he laas wel een beetje in het geroezemoes verloren ging. Belangstelling wa-s er nl. te over. Interessant waren ook de demonstra ties in de haven. De kijklustig,en konden veilig op de wal staande de verrichtin gen van een vissersboot in volle actie gadeslaan. Tevoren was alweer met een luide knal -een ontploffing aan boord nagebootst. De reddingboot, in sa men-werking met de afdeling Breskens van de E.H.B.O., kwam in actie om de „gewonden" van boord te halen. Te kijken was er gisteren genoeg. Maar de kroon van dit alles werd toch gevormd door het vuurwerk, dat naar schatting door twintigduizend mensen werd gadegeslagen. Met bezorgdheid had men 's morgens al naar de lucht geke ken, maar alle muizenissen bleken voor barig te zijn. Traditiegetrouw werd het visserijfeest luid klappend, knallend en sissend besloten. Brede vuurbanen trok ken langs de donkere hemel en plotseling besefte men dat een raket eigenlijk ai een oeroude uitvinding is. TERNEUZEN- Bij -de ver keersongevallen staat in Zeeland Terneuzen aan de kop. Dit droeve record kwam vast te staan na be studering van de statistiek van verkeersongevallen in Zeeland. In 1958 waren er in Terneuzen 169 ongevallen met twee doden en 28 ernstig gewonden. In Middelburg 151 ongevallen met vier doden en 23 ernstig gewonden. In Goes 150 ongevallen met twee doden en achttien ernstig gewonden. Vlissin gen had 99 ongevallen met een do de en twintig ernstig gewonden. In 1959: Terneuzen 187 ongeval len met een dode en dertig ern stig -gewonden; Middelburg 183 on gevallen met 28 ernstig gewon den; Goes 167 ongevallen met twee doden en twintig 'ernstig ge wonden; Vlissingen 122 ongevallen met twee doden en zeventien ern stig -gewonden. Hoewel de vehkeersstatistiek voor 1960 nog niet is verschenen staat wel vast dat Terneuzen ook in dit jaar -bovenaan staat. Het aantal verkeersongevallen is geste gen tot 256. Ook de eerste acht maanden van 1961 vertonen een stijgende lijn. De Axelsestraat met haar vele kruisingen heeft vele verkeersongevallen, die te wijten zijn veelal aan het geen voorrang verlenen, op haar gewe ten. Ook het verkeer aan de Axel- sebrug, de brug aan de midden- sluis en de Minister Lelybrug te Sluiskil eist veel slachtoffers. BRESKENS. De Scheeps- en jachtwerf firma gebroeders Maas aan de Middenhavendam te Bres kens heeft een bijzonder interes sante order gekregen, die in Schotse dagbladkringen met grote koppen is gelanceerd. De Evening Citizen, een te Glasgow verschij nende krant, bracht zo verna men wij uit Breskens onder een grote driekoloms kop het bericht dat een lid van de Clyde Cruising GOES. De Eerste Goese Hengel- sportvereniging organiseert op zaterdag 9 september een groot internationaal zeehengelconcours. Dit concours wordt gehouden bij Katseveer in open water. Tonder den hengelaars worden ver wacht. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat na het concours nog één keer een oude traditie in ere wordt her steld. De gevangen vis zal bij opbod worden verkocht op de Kade voor het museum. Voor de oorlog werd vrijwel elke week de vis gemijnd op deze plaats. De opbrengst komt ten goede aan het werk onder polio-patientjes. De te Cadzand gehouden collecte voor de stichting „Het Hoogeland" heeft op gebracht 30,58. Uit de sloppen van Liverpool In Electro te Middelburg draait de film „Uit de sloppen van Liverpool" met rock 'n roll-zanger Frankie Vaughn in de hoofdrol Hoewel de titel weer een uiterst zwaar verteerbaar jeugdpro bleem doet vermoeden valt het nogal mee. Gelukkig maar, want na verloop verveelt alles, zelfs goedbedoelde en leerzame films over losbandige jeugd, hoe prikkelend ze ook mogen zijn onder hun opvoedkundig vernisje. Hoewel de hoofdpersoon werkelijk een jongen uit een achterbuurt van Liverpool i-s blijkt hij een goed hart te bezitten, zodat hij na beschuldigd te zijn van enkele moor den, gepleegd in militaire dienst, toch gezuiverd van elke blaam een lief meis je in de armen -kan sluiten. Een aardi ge film, die hier en daar heel spannend is. maar de bioscoopbezoekers niet al te veel problemen opdringt wat ook een verdienste mag heten. In de schaduw der nazi's Een zeer goede Italiaanse verzetsfilm van de bekende regisseur Roberto Ros- sellini (Paisa, Rome open stad) is de ze week in Luxor, Vlissingen te zien. Vittoria de Sica vertolkt op knappe wij ze de rol van een man, die een judas- rol vertolkt in dienst van de nazi's, maar na verloop van tijd zich vereenzelvigd met de man, die hij moet uitbeelden. De heer C. Kik Az., te Bruinisse als matroos ter koopvaardij in dienst bij de firma Van Nievelt Goudriaan N.V. is bevorderd tot bootsman bij die maatschappij. Club een jacht bestelde bij de ge broeders Maas. Dit lid, Robin Tay lor van Milnjane, zou zelf naar Nederland komen om zijn nieuwe jacht, de Kyrah II, te halen. Het jacht is een yawl van bijna elf meter van de Silma-klasse, Het schip heeft zes slaapplaatsen. Het zal het eer ste jacht op de rivier de Clyde zijn dat in Nederland werd gebouwd. De Evening Citizen geeft ook antwoord op de vraag waarom de Schot naar Bres kens kwam. In de eerste plaats vanwe ge de geschikte prijs en verder omdat het jacht binnen vijf maanden geleverd kon worden. Deze leveringstermijn werd zelfs nog teruggebracht tot vier maanden. In Glasgow is men intussen zeer benieuwd wat dit Nederlandse jacht zal presteren in de wedstrijd van Port Bannatyne naar Tarbert. Er is bij de gebroeders Maas gisteren nog feest gevierd over iets anders. Me vrouw De Brouwer, echtgenote van de directeur van de Kongo Lijn te Antwer pen, liet het jacht „Den Arend", dat haar man bij de Bressiaanse werf be steld had, met champagne te water. Advertentie VEERE Een verheugende ac tiviteit heerst pp zeilgebied in de Veerse wateren. De oude karakte ristieke haven biedt een fleurige aanblik en de gezichten van de middenstanders, die na het vertrek van de vissers triest en somber stonden, beginnen alweer iets op te klaren. Toch bestaat er in jacht kringen een zekere ongerustheid. Men heeft namelijk waargenomen dat de drooggevallen banken in het Veerse Meer van verstuiving en afkalving te lijden hebben. In -welke mate, vraagt De Waterkam pioen zich af, de banken zullen worden aangetast en an hoeverre deze ting het toekomstige waterlandschap en de plannen die daarvoor gemaakt zullen beïnvloeden kunnen wij nog niet be vroeden. Wanneer de banken zo tot on dieptes zouden worden, zou -dat wel -bij- zonder jammer zijn, maar het aanbren gen van oeverbeschermingen lijkt toch onuitvoerbaar. Zoals bekend is werd als zomerpeil het NAP vastgesteld. Van de zijde van de jachtclub „Veere" vernamen wij in middels dat tussen 1 en 15 augustus het peil -geleidelijk met één meter is ver laagd als tijdelijke maatregel in ver band met werkzaamheden aan ver-schil lende waterstaatswerken te Kamperland en Kortgene. De bedoeling is dat het tijdelijke lage peil gehandhaafd zal blijven totdat het winterpeil van 70 cen timeter NAP weer wordt ingesteld. Tij dens het zomerseizoen 1962 zal weer het p'OES. Het deed me aan een sprookje denken. Drie oude man nen, die in een schemerige omge ving dag aan dag bezig zijn te hak ken en te schaven, om een produkt te maken, dat nog wel niet naar de tijd van de oude sprookjes moet wor den verwezen, maar dat toch langza merhand bij het verleden gaat horen. Maar voor wie eenmaal gewend is geraakt aan de omgeving, heeft de werkplaats niet zo veel meer dat hem doet denken aan de verhaaltjes, waar naar hij vroeger met open mond placht te luisteren. Hij zit in de laat ste klompenmakerij van Goes, een be drijf waar de wetten van de economie als in ieder bedrijf een belangrijke rol spelen. De heer C. L. Vermeulen is de laat ste klompenmaker van Goes. In de schemerige ruimte, waarin hij en zijn twee helpers werken, komen elke dag weer werkstukken klaar, die wel niet artistiek zijn, maar waar toch iets bi- zonders aan is. Juist omdat de klom pen, die in het bedrijfje van de heer Vermeulen worden gemaakt, zo bijzon der zijn, bestaat de werkplaats nog. Aan dat aparte is het te danken, dat Goes nog een laatste klompenmakerij heeft. Klompen, wie draagt ze nog? Ame rikanen die ons land bezoeken zijn steeds teleurgesteld, dat ze niemand meer op klompen zien lopen. Ze zien de „wooden shoes" alleen nog maar in de soevenirwinkels. Dat is te begrij pen, want de vraag naar klompen is na de oorlog teruggelopen tot een der de deel van wat het was, kan de heer Vermeulen vertellen. En van de 1800 klompenfabrieken zijn er 1500 verdwe nen. Goes. De baas van het bedrijfje waar over hij nu zelf de scepter zwaait zocht toen arbeiders. Daarvoor kwam hij naar het Mekka van de klompenmakers, Clinge. Toen waren daar 60 bedrijven. Nu nog zes. Vermeulen kwam met hem in aanraking en ging mee naar Goes, Maar dezelfde week nog, vroeg hij zijn ontslag. De overgang van het sappige Vlaanderen naar het „stijve" Zuid-Be veland was te groot. Hij kon niet wen nen. A/TAAR. DE baas, die had een dochter, 1V1 weet je. Om al te romantische gevoelens maar meteen elke levenskans te ontnemen, Maar produiktie als v-oor de ik heb nog precies dezelfde oorlog, laat hij er trots op volgen. En dat komt, omdat de afwerking van mijn klom pen beter is. Kijk en hij wijst met een vereelte hand naar het binnenwerk van een klomp die hij zojuist heeft klaargemaakt daar zit het 'm in. Vroeger had ik daar ook een machi ne voor. Die doet het afwerken veel vlugger. Maar beter? Nee meneer, de mensen klaagden over de ruwe binnen kant van de klompen. Hij buigt zich weer over zijn werk stuk. Met krachtige handbewegingen, maar uiterst zeker, snijdt hij in het hout en maakt de randen en binnen- „zool" fluweel-glad- Hij is 66. Al 53 jaar zit de heer Ver meulen in het klompemakersvak. Op twintigjarige leeftijd kwam hij naar voegt hij aan die ontboezeming toe: „Als ze broers had gehad, dan was ik niet gebleven! Ze had geen broers en hij is wel ge bleven. Hij volgde zijn schoonvader op. Hij was de eerste, die ook voor het af werken van de klompen, een machine nam. En hij was de eerste, die het ap paraat weer weg deed. Daarmee kwam de produktie wel weer op een lager peil, maar liever verkoopt de heer Vermeu len tweehonderd goede paren klompen in de week (zoals nu) dan 1000 waar over klachten binnenkomen. De klachten komen nu niet meer van de klanten. Als ze er zijn. komen ze van de baas zelf. Niet over de twee werknemers, nee, maar over het werk. Drie en vijftig jaar heeft hij klompen gemaakt en langzamerhand vindt hij, dat dat lang genoeg is. Als er iemand zou zijn. die zijn bedrijfsruimte zou willen overnemen, dan zou hij daar he lemaal geen bezwaar tegen hebben, mits er natuurlijk een goede prijs werd geboden. TOCH IS rif. baas niet de oudste in zijn bedrijf. Nee, dat is de heer F. van Stappel. Met zijn witte haren en zijn vriendelijk glimmend gezicht is hij een grootvader achter de lintzaag. Eén en zeventig jaar is de heer Van Stap pel maar zonder een ogenblik te wil len pauzeren schuift hij de blokken wil genhout in de zaag. De enige niet-AOW'er is de heer A. Janssen. Hij is met zijn 63 jaren de jongste kracht in de zaak... En het is niet onwaarschijnlijk, dat de heer Ver meulen op hem wacht, met de zaak op te doeken. 't Valt natuurlijk voor mij niet meer mee, om nog in een andere fa briek werk te vinden. Ik werk hier al meer dan veertig jaar, acht en veertig jaar totaal. Over twee jaar ben ik er ook 65... Over twee jaar zal in het kleine fa briekje van de heer Vermeulen dan wel de laatste klomp worden gemaakt. Voor het laatst zullen dan de handen van de baas werken aan het produkt, waarover hij nooit klachten kreeg. De klompe lopers moeten dan hun schoeisel gaan kopen van een van de andere oude mannen in Zeeland, die het vak nog kennen. Want jong volk komt er niet meer aan te pas. Dan zal het sprookje van de drie oude mannen in hun donkere werkplaats eindigen. 'normale peil van NAP .gehandhaafd wor den. Welke Invloed het zeer lage peil ge durende de laatste zomermaanden van dit jaar op de banken zal hebben zal moeten worden afgewacht. Als het dan erg droog mocht zijn zou de verstui ving wel eens ernstige vormen kunnen aannemen. Intussen is in Veere reeds een begin gemaakt met de omschakeling van de vissershaven tot jachthaven. Overwogen zou worden de overslag van landbouw producten te verplaatsen naar de wer-k- havens, twee kilometer noordwestelijk van de stad, zodat in de huidige haven ruimte zou komen voor de watersport. In de achterhaven (achter het draai- bruggetje) is al gebaggerd. Dit deel van de haven is dan ook al bijna op diepte gebracht. Het -westelijk gedeelte van de stads- haven, van het tonnenmagazijn tot de brug bij de spuikom, is ter beschikking van de jachtclub „Veere" gesteld. Voor de leden die dit aangevraagd hebben zijn de palen geslagen zodat de ligvak- ken beschikbaar zijn. Voor overige le den en gasten is meer,gelegenheid aan de zuidzijde van de haven. De haven achter de brug en beoosten het tonnen magazijn valt buiten het beheer van de jachtclub. Zoals bekend zal de voorma lige vismijn als verenigingsgebouw voor de jachtclub „Veere" ingericht worden. Stellig zal de Veerse jachthaven nog een gezelliger aanblik krijgen, zodra de steigers en de palen voor de ongeveer 125 vaste ligplaatsen van jachten gereed en in gebruik zijn. VEERE. De Nederlands Hervorm de predikant ds. P. Fagel, die in de periode 1936 tot 1941 als standplaats Veere had, gedenkt 6 september zijn 25-jarig predikantschap. Hij hoopt dan ook op 10 september in een dienst, te houden in zijn oude gemeente, hierop te reflecteren. Op het ogenblik staat ds. Fagel in Brussel, wat hij reeds vanaf 1949 doet. Hij werd op 25 juni 1907 in Rot terdam geboren en studeerde in Utrecht en Neuchatel in Zwitserland. Hij be haalde in 1934 het lie. theologie en werd in datzelfde jaar in Neuchatel bevestigd. In 1935 en 1936 verbleef hij in Den Haag en werd in dat laatste jaar op 6 september in Veere in het pre dikantenambt bevestigd. Tot 1941 had hij de gemeente Veere-Kleverskerke on der zijn hoede. Voordat hij zich in Brussel vestigde, had ds. Fagel nog Heerlen en Ensche de als standplaats. KRUININGEN. Gistermorgen, om- streeks kwart over negen, ontstond op de Rijksweg nabij de Zanddijk te Krui ningen een kettingbotsing waarbij vier personenauto's waren betrokken, die al le Hl de richting Goes reden. De eer ste van een file auto's, een Franse wagen uit Soi-sy sur Ecole, moest plot seling remmen voor een van de Zand dijk komende auto, die -geen voorrang verleende. Helaas kon deze laatste tot nu toe nog niet worden geïdentificeerd. .9 tw^€de auto uit de file, eveneens uit ooisy sur Ecole, remde zo hevig. ï11 ^ndgenoot hoegenaamd niet raakte maar wel kwam daardoor de achter -hem rijdende H. uit Heer- jansdam in moeilijkheden. Deze reed met grote vaart tegen hem op Ook een daar achter rijdende Belg kón niet tijdig tot stilstand komen. Alle auto's behalve de eerste, liepen ernstige schade op. Persoonlijke onge- lukken deden zich echter niet voor. Woensdag 16 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3