15.000 IKAPPIE en het geheim van de oude prentbriefkaarten Compleet sportveld gulden Luchtig' cadeau van jubilaris Klusman l DE NATUUR Uit de kerken SCSffiapirtn Woensdag 16 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Geen veld (On) bespeelbaar Orgelconcert door Jan Helthuis 47.000 gulden Het moest en. in en om uw huis SPORTIEVE ZELFBEDIENING EN ARKEL KAN FEESTVIE ^Et-KEL In Arkel gaat over een paar dagen de vlag in top boven een voetbalveld en een clubhuis. Het is gelukt. Ein delijk. Tweehonderd man heb ben het in één jaar voor elkaar gekregen. „Kijk", zei ds heer P. A. C. van der Geet ons gisteren toen we in het club huis rondwandelden, „die bank, die heb ik. gisteravond zeif geschilderd en daar ben ik een beetje trots op." Nu, wat ons betreft mag de heer Van der Geet dat zijn, want zijn beroep is commies van de Arkelse gemeentesecretarie en zijn handen zijn niet gewend om een schilderSkwast vast te houden. En die paar latjes van dat bankje, dat hij grijs verfde hebben hem wellicht nog meer voldoening geschonken dan zijn werk in het blinkend nieuwe gemeentehuis van Arkel. Er wordt de laatste tijd heel wat ge schreven over gebrek aan sportvelden en op gezette tijden zijn er commissies,' die van dat alles een diepgaande studie gaan maiken. Er komen dikke rappor ten en het gebrek aan velden hlijft in de meeste gevallen even groot. In Arkel ook, want daar wilden ze vUf jaar geleden gaan voetballen, maar er was ln de wijde omtrek van het dorp geen veld te krijgen. Ze begonnen alvast een voetbalclub op te richten en die kreeg als naam Arkelse Sport vereniging „Arkel". Het begin was er, maar wie lid van een voetbalclub is wil ook graag van tijd tot tijd eens een balletje trappen. „Ons grote probleem was waar", hoorden wij van de penningmeester van de club. Dat was diezelfde meneer Van der Geet die ons dat zei en we zaten in de commissiekamer van het raadhuis, waar boven ons hoofd een enorm schilderij hing. „De gemeente had geen centimeter grond meer en de boeren wilden geen afstand doen van hun grond." Ook al hadden ze dat wel gewild, dan had de Arkelse voetbalclub er geen geld voor gehad. Wachten dus maar, want er zat niet veel anders op totja, de grote kans kwam: De gemeente wist beslag te leggen op vier hectare weiland ergens in de polder. „Jullie hoeven er geen cent voor te betalen en je ziet maar wat je er mee doet", zei burgemeester H. Scheffer. Welnu, het clubbestuur heeft er niet lang over behoeven te denken: het 50 Nog een lang half uur van wach ten en toen hoorde hij eindelijk een ijzeren roeiboot tegen de schoeiing schuren. Rooie Piet en Herman waren de schippers. Adam werd aan boord ge bracht en de reis kon beginnen. Het was al licht en dat maakte de tocht over de Spijkerboor gevaarlijk; de open waterweg lag onder het oog van de bezetting van De Steen. Dicht langs het gors varend wisten zij aan de aandacht der Duitsers te ont snappen. Een Zuidwestenwind dreef het water op en na een voorspoedige vaart langs de Duitse posten wisten zij Werkendam te bereiken. De dokter beloofde alles voor Adam te zullen doen wat mogelijk was en de roeiers keerden terug naar het oor- logstoneel. Het tij was gekeerd, maar zij had den een straffe wind op de boeg. Zij roeiden wat zij konden want zij voe- ren de vrijheid tegemoet. Bij de Ruigt werd de golfslag ho ger en zij kwamen bijna niet vooruit. Daarom besloten zij maar naar het wachtschip te gaan dan konden zij het tweede gevangenschip ook eens zien. De wacht op de schepen was in een uitbundige stemming. „Morgen varen we," hadden zij met grote letters op de stuurhut van het eerste gevangensehip geschreven. „En wij varen.. zo ver van hier." zongen de jongens overmoedig. ,.En nu wil ik je vrouwelijke gevan gene wel eens zien," zei Claes na de geestdriftige begroeting. „Dat ken je gebeuren, kom maar mee," giinnikten de jongens. Het meisje zat in de kajuit van de wacht. Haar verblijf kon niet ver warmd worden, daarom mocht zij en kele uren per dag in de kajuit door brengen. Het was een triest geval, oordeel de Claes. „Groet die mijnheer eens," bevalen de bewakers haar. „Pf mijnheer.Hij is net zo'n schobbejak als jullie allemaal zijn. ik heb jullie niets gedaan, ik wil naar mijn vriend." „Een vriend die niets van je we ten wil." „Dat zeggen jullieik wil hem zien!" „Jij je zin," antwoordde de bewa ker en hij liet haar vriend uit het ruim naar de kajuit halen. „Is dat tot leering ende vermaeck van de gasten?" vroeg Claes een vertoning te geven van de ont moeting tussen een Duits soldaat en zijn liefje. Hij wilde het heel jonge meisje' laten zien uoe weinig de man, voor wie zij haar ouders verlaten had, om haar gaf. Alle gedachten aan een trouwe vriend moesten uit haar hoofd gebannen worden. De vriend kwam. Hij klapte indruk wekkend met zijn hakken en hij be woog zijn hand voor het brengen van de Hitlergroet. Bijtijds bedacht hij echter hoe weinig deze groet in deze omgeving gewaardeerd werd en hij Het zijn hand weer zakken. Stram in de houding bleef hij staan. Naar het meisje zag hij niet om. Toen zij zijn naam riep, glimlach te hij minachtend. De bewaker werd woedend op de kerel en nijdig beet hij hem toe: „Wat zeg je van je werk, schoffie?" „Ich bin kein Schobbie,. ich bin ein richtiger deutscher Soldat," ant woordde de verleider. Het meisje wilde hem om de hals vallen, maar hij weerde haar af en verachtelijk beet hij haar een scheld woord toe. Tegenover de wacht be klaagde hij zich over het feit, dat zij zulke meiden op een „richtiger Soldat" loslieten. Dat mochten zij een krijgsgevangene niet aandoen. Het meisje begreep hoe zij bedro gen was en snikkend liet zij baar hoofd op de tafel v allen. De laffe soldaat werd met scheldwoorden te ruggejaagd naar het ruim. „Een zonderlinge wereld is het hier," zei Claes, „wij grijpen de Duitsers voor je en jullie geven to neelvoorstellingen met ze. Waar zit die officier die we je geleverd heb ben?" „In het vooronder van het andere schip, als officier heeft hij recht op een aparte behandeling. Maar hij is een lastig heer. Telkens als hij ge lucht wordt tracht hij in contact te komen met de soldaten uit het ruim om met hen een uitbraakpoging op touw te zetten. We hebben hem een spreekverbod opgelegd. De Pool die we van jullie hebben doorgekregen Kiiiiiiiitiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiijiitiiiiitiiiiiiia door C. Baardman niiiminmu»*iiiiiiiiiiiiiiimim» Voor de zekerheid hebben we hem zijn laarzen maar afgenomen. Er komt heel wat kijken op zo'n schip met gevangenen, daar kan je van verzekerd zijn. Maar we weten alles wat zij onder elkaar bekokstoven Bernhard houdt ons met alles op de hoogte. Nu gaan we appel houden." Claes daalde mee in het ruim. De Feldwebel rapporteerde: „Alles in orde!". Na het afroepen van namen vloog telkens een arm van onder de de kens omhoog: ja! (Wordt vervolgd.) De bewaker bedoelde echter niet i heeft ook al van die vluchtdromen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwer Amstel Noorfj, derde pred. pl: W. H. Melles te Kam pen; te Barendrecht, vac. A. C. Scher- penisse, en te Nijkerk, vac. W. Grif fioen: J. Vlaardingerbroek te Grijpsker- ke; te Asperen en Bergentheim: J. J. Kuiper, kand. te Sassenheim. Bedankt voor Katwijk aan Zee vaca ture A.I.F. Nawijn: B. G. Mees ten Oever te Wageningen. MIDDELBURG. Jan Hekhuis uit Vrouwenpolder speelt morgenmiddag van twee tot drie uur op het orgel van de Nieuwe Kerk. Het concert wordt ge geven tijdens de bezichtiging van de Abdij en houdt werken in van Buxte- hude, Bach, Walther, Franck, Hendrik Andriessen, Popping en Willem Vogel. X -#■ Wanneer u precies wilt weten wat men onder „genieten" verstaat, dan had u gisteren eigenlijk samen met ons op Zestienhoven in het vliegtuig moeten stappen. Dan had u kunnen zien boe 21 kinderen met reuzen- teugen hoog in de lucht genoten. ZESTIENHOVEN Mary Bakker (13) had gisteren de dag van haar leven. Ergens boven Hoek van Hol land wezen haar handen naar een scheepje, dat moeizaam de Waterweg intufte. Wat ze vanuit de lucht in een half uur allemaal te zien kreeg, ziet ze misschien nog slechts een enkele keer. Waarom? Omdat Mary Bakker uit Rotterdam niet gelijk u en wij kan zeggen: Kom, laat ik vandaag eens naar Hoek van Holland gaan om even te gaan zwemmen. Zij is gehandicapt zoals men dat noemt en dat betekent, dat zij enorm veel moet missen. Daar om was het gisteren de kans van haar leven toen ze samen met twin tig andere kinderen, gehandicapten, in een tweemotorig vliegtuig stapte op het vliegveld Zestienhoven. DERTIG JAAR Dat kon allemaal, omdai de heer Hendrik Alexander Julius Klusman <511 op 15 augustus op de kop af dertig jaar in de lucht heeft gezeten. Op zijn eenentwintigste jaar werd hij op die dag gebrevetteerd als in ternationaal bevoegd vlieger. Om dat feit te herdenken liet hij 21 kinde ren van een Rotterdams tehuis een rondvlucht beven Rotterdam maken. Sinds zeven jaar is hij directeur- eigenaar van het rondvluchtbedrijf „Flashband Flight" op Zestienhoven en daarvoor heeft hij twee vliegtuig jes tot ziin beschikking. Dat kost geld en dat moest er gisteren ook dik bij, want het vliegfestijn had hij georganiseerd samen met een andere Rotterdamse luchtvaartmaatschappij en het café-restaurant van het vlieg veld. „Ik heb alles voor de halve prijs gekregenvertelde de heer Klusman. die even later door een dame werd begroet met „Dag, meneer Plesman". „Ik moet u er echter onmiddellijk bij vertellen, dat het een plannetje is geweest van mijn vrouw." „Dertig jaar vliegt mijn man nu", legde mevrouw B. Klusman-Quartero ons uit op het winderig beton, „en al die jaren is hem nooit iets over komen, zelfs niet tijdens de oorlog. Nu vond ik het fijn om een aantal kinderen eens te laten genieten in plaats van een dure receptie te ge ven." En u moogt van ons aannemen, dat die kinderen genoten hebben en in het vliegtuig hadden de twaalf leidsters, die meevlogen, er geen kind aan. Terwijl zij hun neuzen nog tegen de raampjes hadden gedrukt stond de heer Klusman, toen we weer op Zes tienhoven waren neergedaald, nog steeds te glunderen. „Dat vind ik nu heerlijk, die kin deren die zo genieten", aldus vlieger Klusman („Kius" voor wie hem goed kennen), die zijn vliegerloopbaan in Soesterberg begon en in dienstver band eindigde bij de toenmalige ma rine in Nederlands-Indië. „De jeugd moet vertrouwd raken met de lucht vaart en dat is een van de redenen, dat ik de (veelomstreden) Neder landse vereniging ter bevordering van de luchtvaartsport heb opgericht. Op die manier kunnen mensen met een niet al te dikke beurs toch leren vlie gen." Ontelbare rondvluchten heeft de heer Klusman in de zeven jaar dat zijn bedrijf bestaat gemaakt, maar we durven te zeggen: Hij heeft nog nooit dankbaarder klanten gehad -#■ Samen met de tweehonderd leden van de Arkelse voetbalclub heeft pen ningmeester P. A. C. van der Geet in één jaar een fraai voetbalveld met alles er op en er aan en een clubge bouw met onvakkundige voeten uit de grond gestampt. nam het stuk weiland en met man en macht ging men er aan werken om een stuk van liet weiland bespeelbaar te maken. Volgens de Arkelse voetbal club was dat in 1957 het geval en de eerste wedstrijd werd gespeeld. „Daar kwam echter snel een einde aan", aldus de heer Van der Geet, „want ons veld werd afgekeurd door de K.N.V.B., omdat het bij regen bepaald onbespeelbaar was. Daar hadden de heren ook wel gelijk in, want het veld was zo, dat bij zware regen al het wa ter naar het midden liep." Zo, daar zaten ze dan met tweehon derd leden en geen voetbalveld. Er werd een brief gestuurd naar de Heide maatschappij: Wat kost het om een goed veld aan te leggen? Er kwam een brief met een uitgebreid plan retour: Zevenenveertigduizend gulden minus zeventienduizend gulden subsidie van het rijk. Ze hadden even goed tien mil joen kunnen zeggen, want die hadden ze daar in Arkel ook niet voorradig. „Toch wilden we voetballen", zegt de heer Van der Geet, „en er zat dus niets anders op dan dat we zelf de zaak aanpakten. O ja, we hebben wel contact opgenomen met de K.N.V.B. om via de toto het nodige geld los te krij gen, maar we hebben geen cent gehad moet ik tot mijn spijt bekennen. De enige kurk waar we op dreven was het geld, dat binnenkwam via de pool- formulieren, omdat we als club mee doen aan de toto." Om aan geld te komen is de voetbal club bazaars en verlotingen gaan hou den en zo zijn ze een jaar geleden aan de slag gegaan in Arkel: Tweehonderd mannen, die in hun dagelijkse beroep niets te maken hebben met metselen en verhogen van grond. Maar we zeiden u al: Ze hebben hun schouders er ander gezet en de niet voetballende leden van de club hebben er het hardst aan meegeholpen. „Ik heb alle lof voor onze leden' merkt de heer Van der Geet op, „maar de zeven bestuursleden hebben er goed aan moeten trekken. We hebben avon den lang zitten studeren hoe we het nu het beste konden doen en ten slotte hebben we aan de hand van het plan van de Heidemaatschappij, dat we mochten houden, een definitief besluit genomen." Waar dat op uitgelopen is, hebben we gisteren daar in Arkel met eigen ogen kunnen aanschouwen: Een prach tige groene voetbalmat met op de ach tergrond een flonkerend wit clubge bouw, waar enkele jeugdige leden nog ijverig aan het witten waren om alles voor zaterdag in orde te krijgen. „We hebben er helemaal geen vak mensen bij gehad, ook niet om de bijna negenhonderd stenen van het clubge bouw te maken", hoorden wij van de heer Van der Geet. Op zaterdag 19 augustus zal de har monie „Scheldegalm" te Hansweert van acht tot negen uur des avonds een concert geven op het dorpsplein. De heer H. A. J. Klusuian heeft nu op de kop af dertig: jaar gevlogen en om dat feit te herdenken organiseer- de zyn vrouw, mevrouw B. Klusman- Quartero, een onvergetelijke dag voor 21 gehandicapte kinderen. ■a-#*#*#*#*#*#*#*-»-*#*#* „Pennelikker" noemt hij zichzelf en daarom is hij er dubbel trots op, dat hij het samen met de anderen allemaal piekfijn voor elkaar heeft gekregen. Natuurlijk: Er is wel hulp van buitenaf gekomen in de vorm van machines, die praktisch voor niets gehuurd konden worden en duizend kubieke meter zand, die de club kon kopen voor drie in plaats van zeven gulden per kubieke meter. Maai- men moet toch met al die spullen weten om te gaan. „Dat konden we kennelijk", ver telde de penningmeester ons tussen een paar zelf in elkaar getimmerde doel palen. „Het is eigenlijk allemaal van zelf gegaan en iedereen had er lol in. Direct na het werk en op de vrije zaterdagen toog iedereen onmiddellijk aan het werk en toen het allemaal klaar was had het hele plan ons tien duizend gulden gekost en nog eens vijf duizend voor dat clubgebouw." We willen u hier maar mee zeggen, dat het kan wanneer het moet, want in Arkel móest het. En het lukte! g»i''i'iii''iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii)iiiiniii)iii)ii)iinwiiiiiiiini)iiiiimiiiiiniiiiiuiiiiiii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)img Een gazon vereist veel onderhoud en men zal het ook regelmatig moeten be mesten; er is de bekende korrelmest die speciaal voor gazons gebruikt wordt, doch er is ook weer iets nieuws. Korrel- mest gemengd met een onkruidverdel- gingsmiddel; de zogenaamde greenkee per, die bemest dus het gazon en doet het onkruid verdwijnen; vraag er maar eens naar in de zaadhandel, daar zal men u er wel aan kunnen helpen. 29. Het was een akelig gezicht, zo als de beide gangsters de maat nader den, die verstijfd op een stoel zat. Miss Peperklip's vriendinnen die dit zagen, slaakten dan ook scherpe gilletjes en de huiseigenaresse zelf viel in zwijm. „Vervelend dat we nu vrouwvolk over de vloer hebben," zei Makkertje Mes lij zig. „Want het is geen leuk gezicht als we afrekenen met iemand die ons heeft bedrogen, hè, Harry?" „Hoe wou je het doen?" vroeg Har ry zakelijk. „Die baard van tante Cato lijkt me een mooi begin...." stelde Makkertje voor. „N-nee, n-nee.. N-niet aan m-mijn b-baard k-komen!" snerpte de Maat, deze versiering met beide handen be schermend. Nu kwam Pets Domino tussenbeide. „Wacht eens even, jongens," zei hij, de prentbriefkaarten van de maat be kijkend. ,,Ër zijn nog twee kaarten over, verstuurd in hetzelfde jaar waar in wij achter Al Kapoen aanzaten. Het is heel goed mogelijk, dat Kapoen de poet drie keer op een ander adres heeft verborgen. Wat weet jij daarvan, tante Cato?!" „N-nietsstamelde de maat, „Jij bent een harde," vond Domino. ..Maar we komen er wel achter, man netje. Vooruit, jongens, neem hem mee naar het volgende adres; 10e avenue, nummer 1! Daar zal tante Cato zich wel herinneren, wat Kapoen's aanwij zingen waren...." 95. „Zeg het eens," zei Fenton, ter wijl hij de binnengekomene doordringend aankeek. De heelmeester had moeite, zich te genover die donkere, doorborende ogen goed te houden. Met een schok bedacht hij, dat hij nu als vijand tegenover de ze koude, wrede man stond. Het zou wel eens moeilijk kunnen zijn, zijn wa re gevoelens te verbergen. „Wat aarzelt ge?" vroeg Fenton lang. zaam, „is het U ontschoten, waar ge me mee wilde storen?!" „Het gaat om de gevangene, majes teit!" sprak Magister Tifferoen snel. „Ik moet U vragen toe te staan, dat hij naar mijn vertrekken wordt ver voerd, zodat ik hem voortdurend onder mijn aandacht kan houden. Hij is er ernstiger aan toe dan het zich zo laat aanzien en een langer verblijf in die vochtige kerker zou fataal zijn!" Fenton kneep even de lippen samen. „Dat lijkt me overdreven," zei hij, „het wil mij voorkomen...." Op dat moment kwam een krijgs knecht opgewonden het koninklijk ver trek binnengestormd. Advertentie .7 munhardï U raakt pi|nen pijntjes kwijt. ?o c» X

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2