Drie praalwagens misten de start van het Bressiaanse bloemencorso Veertig jaar verpleegster bij inrichting Vrederust Politie Middelburg fungeerde als VVV Toch een evenementvol van sprookjesachtige bekoring Strak tijdschema Duinbrandje bij Westkapelle Tientallen toeristen bij familie van agenten ondergebracht Het stralende middelpunt van de visserijdagen 7?'k m in TWIN! jevmltalveMre! Maandag 14 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S GROTE FEESTENDE MENIGTE OP DE BEEN Respect Door de vloer zakken T roetelkind Met citaten gekruid Hoogtepunt Visserijkoningin maakte tuimeling Henri Dunantin Wemeldinge Zuster J. v. d. Vate jubileert Op dag zelf „ergens in Nederland** Duitse kampeerder na diefstal over de grens gezet Cand. Sieders deed intrede in Biezelinge Raad Hoedekenskerke GEEF RHEUMA-ZIEKEN 1250.000.. (EEN KWARTMILJOEN GULDEN) aan prijzen, waaronder weer VIJF woonhuizen MEER KLINIEKEN a' va NATIONALE RHEUMA-AKTIE spil lllll BRESKENS. Voor verschillende buurtverenigingen te Breskens Is het grote bloemencorso niet zonder teleurstellingen verlopen. De storm van de afgelopen dinsdag heeft bij de Bressiaanders een ge voelig uitlopertje gehad. Drie van de twaalf praalwagens die zater dagmiddag van start hadden moeten gaan, konden niet tijdig klaar gemaakt worden omdat de bestelde bloemenweelde niet werd afge leverd. Althans niet op het gevraagde tijdstip. Voor de buurtvereni gingen van de Dorpsstraat, de Julianastraat en het Spuiplein een ger voelige tegenslag, vooral als men bedenkt dat een goede praalwagen maanden van voorbereiding en een duchtig financieel offer vraagt. De „primeur" van het bloemencorso op zaterdagmiddag was dus in compleet en dit was het rechtstreekse gevolg van de slagregens en de felle windstoten die de badgasten dinsdag al van het strand hadden gejaagd. voorts vertegenwoordigers van de visse rij voorlichting uit Wemeldinge en Den Haag. Te waarderen is het zo zei de heer Lockefeer dat tegenwoordig op zo vele plaatsen visserijdagen wor den gehouden. Daardoor vooral zal het vissershedrijf in de belangstellingssfeer van de bevolking komen. Op dit punt is dan ook metterdaad vooruitgang ge boekt. De heer Lockefeer riep voorts op tot grote eenheid, opdat men geza menlijk de problemen zal kunnen aan vatten. Intussen hebben de organisatoren zich niet laten verleiden een seconde van bun tijdschema al te wijken. Compleet of niet. het corso vertrok om vier uur en geen minuut later. Wat dat betreft had de directie van de Ned. Spoorwegen een lesje kunnen leren. En toen de op tocht driehonderd meter had afgelegd, voegde zich nog een laatkomer in de stoet. Het was de praalwagen van de buurtvereniging Visserijstraat, die op het laatste nippertje nog gereed was ge komen. Als hekkesluiter draaide deze wagen toch nog zijn rondjes mee. Duizenden mensen waren in Breskens op de been. Blonde wolken zeilden door de lucht en joegen brede schaduwen door de straten. De stemming zat er in en de neringdoenden hebben goede za ken gedaan. Ondanks het feit dat drie buurtverenigingen achterop moesten ko- jnen, heeft het corso niet nagelaten gro te indruk te maken. Steeds dwingt het weer respect af hoe een betrekkelijk kleine gemeenschap zo'n artistiek evenement weet te organi seren. Een fris voorbeeld van grote ge meenschapszin en gezonde rivaliteit. Zoals gebruikelijk zijn de officiële Woorden niet achterwege gebleven. Om elf uur zaterdagmorgen vond een ont vangst plaats op het gemeentehuis. Burgemeester J. A. Eekhout sprak een begroetingswoord tot zijn vele genodig den. Met een pijnlijk gezicht gaf hij zijn toehoorders in overweging niet te veel op de vloer van de raadszaal te letten. De mogelijkheid dat u er doorheen zakt is er natuurlijk, maar we zul len hopen dat het gammele gemeen tehuis u voor deze keer nog dragen wil. Ik hoop overigens dat ik u het vol gend jaar in een betere en hechtere omgeving ontvangen kan, zei burge meester Eekhout, doelende op de plannen voor een nieuw bestuurscen trum die in een vergevorderd stadium zijn. De ontvangst werd bijgewoond door de bestuursleden van Zevibel met hun dames, het comité visserijdagen, ver schillende burgemeesters uit visserijge meenten en een groot aantal andere ge nodigden. De visserij is ons troetelkind zo vertrouwde de burgemeester zijn ge hoor toe. Dit bedrijf geeft Breskens een aparte bekoring, en de bevolking weet dit. Met enkele woorden stipte de spre ker ook nog de sanering van de vis sersvloot aan, die zoals bekend met steun van de gemeente goede voort gang maakt. De grotere schepen, zo blijkt thans, brengen ook een beter pro duct aan de markt. De visserij-wimpel, zo verklapte de burgemeester, zal dan ook aan een van de nieuwe schepen worden uitgereikt. De voorzitter van Zevibel, burgemees ter A. L. S. Lockefeer, sloot onmiddel lijk en enthousiast op het begroetings woord aan. De manier waarop Breskens de vloot vooruit helpt wordt overal in visserijplaatsen druk besproken. Het is ongetwijfeld een voorbeeld dat navol ging verdient. Ook Zevibel is zeer er kentelijk voor deze steun aan de. vis sers. Nadat een glas geheven was op de uitbouw van de vloot, begaf het gezel schap zich naar de grote vishal, waar een rijke koffiemaaltijd werd geser veerd. Tijdens de maaltijd sprak de voorzitter van Zevibel, burgemeester A. L. S. Lockefeer. Hij begroette in de eerste plaats de heer M. J. van Poel je, lid van Gedeputeerde Staten, en Het literaire element ontbrak aan de ze maaltijd niet. Drs. Louis Lockefeer, leraar Nederlands aan het Jansonius Lyceum in Hulst hield een buitenge woon interessante voordracht over de schipper, de visser en de zee in de let terkunde. Rijkelijk met citaten gekruid wist hij zijn toehoorders van de prae- historie mee te nemen, naar de jongste literaire producten. Een boeiend pano rama, waarin ramp en voorspoed elkaar afwisselden. Het is een lange weg ge weest van Reimerswaal tot Veere. Steeds ook in de geschiedenis hebben de vis sers hun boeltje moeten pakken, omdat Veere in onze tijd bepaald niet de eer ste plaats is geweest die als vissersha ven verdween. Na de maaltijd verplaatste het feest zich eerst goed naar de algemeri# sfeer. Aan het begin van de middag ver zamelden tallozen zich aan de haven, om getuige te zijn van de aankomst van de visserijkoningin, die met de Bres kens 14 arriveerde. Hare majesteit Anneke werd begroet door burgemeester Eekhout en door de voorzitter van het visserij-comité, de heer J. Quekelberge. Nadat het ,,hoge gezelschap zich naar het podium had begeven, mocht Anneke haar eerste of ficiële daad verrichten. Dat was het uit reiken van de visserijwimpel aan de bemanning die in de loop van het jaar de hoogste gemiddelde besomming had gemaakt. Deze eer viel te beurt aan de beman ning van de gloednieuwe Br. 54, de he ren J. Asard en L. Moelker. Zij had den een gemiddelde prijs voor de gar nalen weten te maken van 3,06 per kilo gram. Begeleid door het Zeeuwsch-VIaamse volkslied, hees de visserijkoningin ver volgens de Bressiaanse vlag op het po dium. Andermaal werd toen inge scheept. Maar het was niet alleen de vis serijkoningin die aan boord ging. De vis sersschepen werden overstroomd door de gegadigden die graag een tochtje met de gepavoiseerde vloot op de Wester- schelde wilden maken. Een feestelijke vloot verliet de haven. Elk scheepje was voor een kort ogenblik tot passagiers vaartuig gebombardeerd. Het grote corso was het hoogtepunt van de dag. Duizenden hadden zich langs de route opgesteld, om dit altijd weer jjo^lehdé sprookje aatLzich voorbij BRESKENS. De Bressiaanse vis serijkoningin mej. Anneke Vermeulen heeft zaterdagmiddag bij het einde van de tocht van het bloemencorso door het dorp haar neus geschonden en daarmee ook haar aangezicht. Het ge beurde in de Dorpsstraat dat de wa gen waarop zij zat plotseling moest remmen. Mej. Vermeulen schoot daar door naar voren tegen de voorruit van de auto. Zij holde na het voorval vlie gensvlug een woning binnen waar de visserskoningin met behulp van toege schoten Bressiaanders wat werd „op gelapt". Een van de hofdames, mej. Ria Lobel, overkwam hetzelfde. Zij moest daags daarna echter vervangen worden door haar zuster, Joke Lobel. De visserijkoningin, die doorgaans met mooie bruine kijkers de wereld beziet, reed in de volgende rondrit met twee blauwe ogen WESTKAPELLE. De .brandweer van het dorp aan de dijk werd zaterdag middag gealarmeerd voor een duin- brandje dat was ontstaan bij de cam ping van de heer Moens tussen Domburg en Westkapelle. De brandweer wist het vuur spoedig te blussen. Over een lengte van ongeveer vierhonderd meter werd het duin platgebrand. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. te laten gaan. Applaus steeg op voor de werkelijk fraaie wagens, die stuk voor stuk -meedongen naar de grote prijs. Spectaculair was ook het avond programma. Naast verschillende concerten, die op het Spuiplein werden gegeven, trok vooral het woeste spel van een skelterwed strijd op het Oranjeplein een over weldigende aandacht. Menigeen trok een benauwd gezicht als de kleine platte wagentjes, vaak met een snelheid van om en nabij de zeventig kilometer per uur, voorbij suisden. Vooral de jeugd heeft hier uitgesproken genoten. De dag werd besloten met een concert en een taptoe op het po dium, uitgevoerd door het muziek korps van Albert Heyn uit Zaan dam. WEMELDINGE. Op 15 augustus komt het vaartuig van het Ned. Roode Kruis, de ,,J. Henri Dunant" naar We meldinge en zal daar overnachten. Tijdens de avonduren zullen de plaat selijke verenigingen een en ander voor verpozing van de aan boord verblijven de patiënten verzorgen. De patiënten zijn afkomstig uit het District Leiden en werden te Gouda ingescheept. Van Gouda gaat de reis via Wemeldinge tot Sas van Gent waar de boot op 15 augus tus arriveert. De 17e vertrekt het vaartuig van Sas van Gent naar Zijpe en de 18e naar Boskoop, waar de ontscheping plaats heeft. Op 4 september komt de „Dunant" naar Hansweert (Vlake) en zal daar patiënten uit Zeeland aan boord nemen voor een reis naar Schoonhoven, Amster dam, IJmuiden, Alkmaar, Vianen, Rot- terdamse-havens en de Deltajwerken te Hellevoetsluis, waarna op 9 september te Vlake de ontscheping volgt. Op 11 september komen dan in Zijpe weer nieuwe patiënten aan boord. BERGEN OP ZOOM. Zuster J. v, fl. Vate, eerste verpleegster in paviljoen I van de inrichting Vrederust bij Ber gen op Zoom van de Vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland hoopt op vrij dag 18 augustus a.s. haar veertigjarig dienstjubileum te gedenken. Zuster v. d. Vate is de eerste verpleegster van Vre derust die een dergelijke eervolle staat van dienst achter zich heeft. De jubilerende zuster Schoonhoven- se van geboorte kwam met -haar ou ders al vroeg naar Zeeland, waar zij in Vrouwenpolder ging wonen. Zoals zo vele Zeeuwse meisjes helaas nog niet genoeg voelde zij zich tot verpleeg ster aangetrokken en in het bijzonder tot het mooie en menslievende werk dat op Vrederust gedaan wordt. Op 18 augus tus 1921 trad zij in dienst. Eerst was zuster v. d. Vate werkzaam in de linnenkamer en volgde daarbij de verpleegstersopleiding, die zij vier jaar later afrondde met het behaien van het diploma. Vervolgens kwam zij in dienst in paviljoen 1. Zij genoot daarbij de lei ding respectievelijk van de hoofdzusters Sontag, Lopik en v. d. Linde. De binnenkort jubilerende verpleeg ster houdt er eigenlijk niet van in het zonnetje gezet te worden. Zij is een een voudige stille werkster, het rustige type van een meelevende verzorgster, een zo als er trouwens zovelen op Vrederust zijn. Het liefst zou zuster v. d. Vate dan ook zien dat de grote dag onopge merkt voorbijging. Op de dag zelf is zij er trouwens niet, maar „ergens in Nederland". Maar als zij terugkomt zal zij door het bestuur en de directie, verpleeg sters en patiënten en de personeelsver eniging letterlijk en figuurlijk in de bloe metjes worden gehuld. Zuster v. d. Vate doet veel aan the- rapiewerk. Lange tijd was zij actief lid van de zangvereniging Zanglust van de inrichting en deed met de patiënten aan volkszang. Ook houdt zij veel van de na tuur en maakt vaak lange wandelingen door bos en hei. Het luisteren naar goe de muziek behoort eveneens tot haar lief hebberijen. De moeilijkste tijd voor zuster v. d. Vate en uiteraard ook voor alle andere verpleegsters en de patiënten was toen de Duitsers grotendeels de gebouwen en terreinen van Vrederust vorderden en de patiënten in Bergen op Zoom en omge ving ondergebracht moesten worden. Advertentie MIDDELBURG. De politie toeristische problemen heengeslagen c klachten over het plaatselijke Wv- van de Zeeuwse hoofdstad heeft naast de in de zomer reeds uitge breide en veelzijdige werkzaamhe den er nog een belangrijke taak bijgekregen: Namelijk het onder brengen van tientallen vakantie gangers, die bij de Middelburgse hotels en pensions hun neus had den gestoten. In het afgelopen weekeinde leek het politiebureau aan de Lange Giststraat wel het bureau van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, want niet zodra was de ene toerist verdwe nen of de andere meldde zich aan. Soms ook stond de ruimte achter het hekje in het wachtlokaal over vol. De Middelburgse Hermandad voor geen kleintje vervaard heeft leich echter met mannenmoed door de BRESKENS. Ijs. Dit woord was het eerste, dat we ontdekten, toen we zaterdagmiddag het feest terrein betraden. Ijs. Het stond fris en uitdagend bovenop een bestel wagen was gepromoveerd. IJs. Lik- wagen was gepromaveerd. IJs. Lik ken, knabbelen. Vier kleine jonge tjes, zo tussen de vijf en zeven. Twee mèt een ijsje, twee zonder. Eén van die jongetjes-zonder-ijs zuchtte uit de grond van zijn hart: 'k Wou, dat 'k er ook één had. Wat? vraagt u' misschien. Wel, een ijsje natuurlijk. Maar, zult u zeg gen, we waren toch op een visserij feest! Dan zou je minstens verwach ten, dat ieder met een vette paling tussen de kiezen liep of Hollandse nieuwe aan de lopende band naar binnen werkte. Maar nee, geen vis, geen zeebanket. Het was ijs. IJs met slagroom, ijs zonder. IJs tussen wafels, ijs uit bekertjes. Zou Breskens zijn jaarlijks terug kerend festijn volgend jaar niet beter visser-ijs-feesten kunnen noe men? Want nu moet u niet denken, dat er helemaal geen vis was. En dat Anneke Vermeulen beter Ijsko ningin had kunnen heten. Nee, zó was 't nu ook weer niet. Er stond een karretje dat paling en Holland se nieuwe verkocht. En heus, er waren wel kopers ook. Maar één vis-karretje op zeker drie, vier ijs- karretjes is wel wat weinig op een visserijfeest. Zeg zelf! Waarom gaan er dan niet meer viskarretjes staan? vraagt u zich wellicht af. Wel het antwoord is even eenvou dig ais afdoend, omdat viskarretjes vis verkopen en geenvult u Zelf maar in. Maar dan moeten vis- en ijsver kopers verdwijnen. De stoet van het bloemencorso wordt opgesteld. De spanning stijgt. Hier!roept een geagiteerde moeder en grijpt nog net haar ondernemende zoon van twee turven hoog bij z'n broek. Het ventje had blijkbaar plannen de ha ven eens in te wandelen. Bij el kaar blijven, commandeert een va der zijn kroost. Ah, dat is schoon, zulle! Bewondering uit België voor een het terrein oprijdende praal wagen. Das ist ja sehr hübsch, zingt een Duitse stem. We kijken allen onze ogen uit. Zeeuwse kap pen uit allerlei plaatsen benemen achterstaanders het uitzicht. Of er ook gemopperd is? Wij hebben het niet gehoordDe stoet is startklaar. Vrolijke klan ken. Fanfares, tromgeroffel. De vis serijkoningin voorop. Applaus. Zon, glimlachjes, bewonderende uitroe pen. Zouden nu zelfs die twee za kenlieden, die zoeven op het haven terrein nog zaken liepen te doen u kent het wel, ernstige gezichten en met het bekende gebaar bril-van -de neus halen meegenieten? We hopen het. Als het corso gepas seerd is en de nog op 't laatste ogenblik klaargekomen wagen „Het kompas" zich bij de stoet gevoegd heeft, breekt de betovering. Het sprookje is voorbij. We begeven ons naar de nieuwe vishal. Wat we daar gegeten hebben? Och, dat is duidelijk. Een garnalenslaatjel 'Gelaten lieten de politieagenten de kantoor, dat uitgerekend zo zeiden de vakantiegangers in het weekend gesloten was, over zich heengaan. Zij wasten hun handen in onschuld en de den hun uiterste best om de vreemde lingen, voor het merendeel Fransen, bij particulieren onder te brengen.' Sommige gezagsdienaars liepen hun gehele familie af om te vragen of er nog kamers over waren waar ver moeide badgasten hun ledematen ge durende de weekendnachten konden uitstrekken. Hoe hecht de familieband was bleek wel uit de vele positieve reacties, zodat een flink aantal van de toeristen -aan onderdak kon worden ge holpen. Vooral des zondags heeft de politiële service-dienst onder hoogspanning werkt, want in een bepaalde kon men ten burele toch echt van onderbezetting spreken. De politie heeft dit weekeinde dus de taak van de VVV overgenomen. Het lijkt ons niet geheel de juiste weg. Zeker in het vakantieseizoen hoort het kantoor van de VVV in geval op zaterdagmiddag en op zaterdagavond geopend te znllen wel geldige redenen zijn openstelling verhinderen, maar dient er, hoe dan ook, toch een voor toeristen aanvaardbare oplossing vonden te worden. Middelburg heeft op het gebied van het vreemdelingenver- verkeer immens een naam op te houden. Een kroon in het haar, een sjerp, witte handschoentjes, een stralende glimlach, Stephanotus-bloemen, anjers, rozen en een zilverwit zonnetje. Fraaier en feestelijker kan het niet. De visserijkoningin Anneke Ver meulen, geflankeerd' door haar hofdames Ria Lobel en Ria van Haneg- hem, hebben op de visserijdagen in Breskens niets anders te doen dan charmant te zijn. Die taak gaat ze bepaald goed af, zeer tot tevredenheid van het comité. Trouwens, het publiek is van deze charme ook wel ge diend en steeds weer bereid tot een gul en hartelijk applaus. Het drietal heeft een koninklijke slee ter beschikking, een open wagen die veel weg heeft van een kapitaal op wielen. N.V. Tabaksfabriek J. Gruno-Nijker* DOMBURG. Een Duitse kampeer der die in Domburg zijn tentje had op geslagen is door de Eindhovense poli tie nadat hij in de lichtstad een fiets had gestolen over de grens gezet. De negentienjarige R. M. uit Dusseidorf was met de trein naar Eindhoven ge reisd. Toen hij op het station kwam, bleek dat de trein naar Zeeland juist was vertrokken. De jongeman die toch naar Domburg terug wilde, heeft toen ergens een fiets meegenomen. Erg ver is hij overigens met dit vervoermiddel niet gekomen, want in Tilburg werd hij aangehouden. Eenmaal terug in Eindhoven is hij door de politie het land uitgezet. Vrien den van de jongeman zullen er voor zorgdragen dat zijn bagage die in Domburg is achtergebleven, de Duitser achterna gezonden wordt. BIEZELINGE. Voer de hervormde gemeente van Biezelinge was het zon dag een blijde dag. Na vele maanden een vacature te hebben gekend kon weer een eigen predikant bevestigd worden. Het was candidaat A. Sieders uit Den Haag die in de avonddienst zijn intrede deed na des morgens be vestigd te zijn door de consulent van Biezelinge, ds. K. W. Slik nit Wemel dinge. Ds. Sieders las als schriftgedeelte J Sam 2 vers 29 tot 32 en Jon 3 vers 22 tot 30- Zijn tekst was Joh 3 vers 29 en 30. Na de prediking werd de nieu we predikant van Biezelinge toegespro ken door ds. A. Mooy van Schore na mens de classis Goes en ds. E. P. J. Jebbink van Kapelle namens de kring Kruiningen. Wethouder J. Balkenende sprak namens de burgerlijke gemeente en president-kerkvoogd Jac. de Jonge voerde het woord namens kerkvoogden en notabelen. Op zijn verzoek werd de nieuwe predikant staande toegezongen Gezang 264 vers 4. Ten slotte sprak ds. Sieders een dankwoord. Na afloop van de dienst was er in de consistorieka mer gelegenheid om persoonlijk kennis te maken met ds. en mevrouw Sie ders, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. HOEDEKENSKERKE. De gemeen teraad komt vrijdagavond a.s. om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda telt slechts een klein aantal pun ten. Er zijn voorstellen tot ruiling van een gedeelte gemeerrte-grond tegen grond van de heer J. Ermerins te Goes en om geen bezwaar te maken te gen het voornemen van Ged- Staten tot vaststelling van een vaste vergoeding voor de burgemeester wegens dienst reizen binnen de gemeente. Advertentie Bij aankoop (of bestelling per giro 842) van tenminste 10 Rheumaloten voor verkoop aan familie, vrienden en kennissen ontvangt men een gratis waardecoupon, waaraan f 20.000.prijzen zijn verbonden, te weten: 1. AUSTIN A-40 personenauto ƒ5.750. 3 ARISTONA TV-ontvangers, 43 cm 1 LAMBRETTA scooter, type 125 L.l 2 SINGER-naaimachines met koffer 20 huisbibliotheken PRISMA-boeken 10 PHILISHAVE-scheerapparaten 1 GERO ZILDURO-cassette voor 12 pers. 1 BAUKNECHT compressor-tafelkoelkast 115 liter ƒ5.750.— CHIEF WHIP, een jaar gratis roken - 300.— -1.935.— WILLEM II, een jaar gratis roken - 500.— - 1.234.— Voor zoon/dochter een STUDIEBEURS -1.000.— - 836.— Voor moeder een BONTJASJE -1.000.— - 625.— Voor vader's HOBBY (postzegels, gereed - 425.— schappen enz.) -1.000.— - 512.50 Voor oma en opa een jaar extra A.O.W. Voor tante of oom alleen, een VAKANTIE - 1.884.50 - 478.— REIS -1.000.— - 520.— 1 jaar HUISHUUR - 1.000.— gtrBu,t-1 -"lift tó3 3 J3. aas-a®- aSêal o- wr ÜJgS Sea51 iz<®a EaS-SSÜ 3 Q.JJ 3 e <T> Ü-gS'SS m y f4 WSfig® Rheuma-loten a 1— per stuk, in vijf verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten met nevenstaande afbeelding HEEMRAADSSINGEL 303 ROTTERDAM GIRO 842 TELEFOON 50.000 3 M 8 Sa ja er <2 en e a> ra i 5i J) P-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3