ZEVEN HUIZEN VOORLOPIG ONBEWOONBAAR Oud stuk oorlogstuig explodeert onder hand van slop er Britse troepen uit Koeweit naar huis m IKAPPIE en het geheim van de oude prentbriefkaarten Zeven mensen vonden dood in verkeer CHAUFFEURS WILLEN EEN EIGEN BOND Vermindering van Franse troepen in Bizerta Aantal repatrianten uitNieuw-Guinea neemt toe Arabische liga neemt taak over 9.75 I llllllllllllllllWllllilllfillUimilUiV J DE TINTELS Ü1 Jack Dunkley 1 IIIIII1BWIIHW 1 jl FLITS ff GORDON in Het heelal 1 SI Dan Barry wÊÊÊÊmm" H WÊÊmm OERM Johnny H Hart mmmm OTTO en de Kwart eeuw bij Kamer van Koophandel Maandag 14 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van onze correspondent ARNHEM. Mensen werden opzij geslingerd, ramen vlogen met kozijn en al uit de sponningen en muren scheurden, toen zater dagmiddag een projectiel ontplofte in het schuurtje achter de woning van de 74-jarige J. Bolder in Arnhem. Met groot materieel rukten brandweer, G.G.D. en politie uit. Zij vonden het zwaar verminkte lichaam van de bejaarde heer Bolder, die op slag dood moet zijn geweest. Ernstig gewond werd de zevenjarige Wim Jansen, die met enkele andere kinderen in de buurt aan het spelen was. Met een schedel- basisfractuur werd de jongen in het ziekenhuis opgenomen. Minder ernstige verwondingen liepen drie andere kinderen op: De zevenjarige Tinie Vos, de zesjarige Maria Kasteel en haar twee jarige broertje Evert. Ook de 66-jarige vrouw van het slachtoffer M. Bolder-Koerntjes werd gewond'. Opruiming Terwijl de G.G.D. zich belastte 'met de verzorging en 'het transport van de slachtoffers, namen brandweer en; hii- litairen uit de nabijgelegen Menno van Coehoornkazerne het opruimingswerk ter hand. Een zevental huizen werd door de zware explosie in de Johannastraat ernstig beschadigd. De bewoners zijn tijdelijk elders ondergebracht. Geen opkoper De heer Bolder haalde hoewel of ficieel geen opkoper veel oud'e me talen op in de stad. Tijdens één van die tochten moet hij in het bezit van een stuk oorlogstuig zijn gekomen, dat onder de krachtige hamerslagen is ge ëxplodeerd. Hamerkop Een haast gesmolten hamerkop werd bij het opruimingswerk tientallen me ters verder in een woning teruggevon den. De steel van de hamer waarmee de fatale klap werd gegeven, kwam eveneens uit de ravage tevoorschijn. HOLLANDIA (ANP) Op de Zui derkruis, die 21 september uit Hollandia naar Nederland vertrekt, hebben al ruim driehonderd passagiers geboekt. Het aantal passagiers zal vermoede lijk tot ongeveer vierhonderd stijgen. Voor de daaropvolgende reis van de Zuiderkruis naar Nederland het schip keert ip december naar Nieuw- Guinea terug hebben ook al een driehonderd mensen geboekt. Voor de Waterman, die begin februari naar Nederland vertrekt, hebben zich tot dusverre vijftig mensen opgegeven. Sinds september vorig jaar zijn der tien chartervliegtuigen, met gemiddeld tachtig repatrianten aan boord, naar Nederland vertrokken. Bovendien zijn nog enkele tientallen mensen tegen spe ciaal tarief naar Nederland gegaan. An deren zijn met buitenlandse schepen via Australië naar ons land gereisd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het ver keer op de Nederlandse wegen heeft in het afgelopen weekein de aan zeker zeven mensen het leven gekost. Het aantal ge wonden kwam boven de twin tig. In het Noordhollandse Bergen kwam de 21-jarige mevrouw Schra- ma zaterdagavond om het leven, toen de auto van haar man werd aangereden door een tegenligger. Haar man en de inzittenden van de andere auto, de Zaandijkers Krom en De Vries, werden gewond. De auto van het echtpaar Schrama was door krachtig remmen dwars op de weg komen te staan. Slingeren Doordat op de Rijksstraatweg in Wassenaar zaterdagmiddag een auto tegen een boom botste werden acht mensen gewond. De wagen waarmee de Vlaardinger H. H. van den Berg, zijn vrouw, zijn twee dochters, een zoon met diens vrouw en twee kinderen, met matige snelheid in de richting Den Haag reden, was plotseling gaan slingeren. Een botsing op de rijksweg 12 bij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal ko9tte de 73-jarige N. van der Drift gisteravond het leven. Hij reed met zijn auto bij een inhaalpoging op een tegenligger. De 46-jarige vrouw van de Scheveninger en de inzittenden van de andere wagen, het echtpaar Lagendijk uit Bunnik, werden gewond. Busconflict geëindigd Van onze correspondent ENSCHEDE. De directie van de Twentse Electrische Tramwegmaat schappij te Enschede tracht met de vakorganisaties tot een akkoord te ko men over de kortgeleden ingediende voorstellen tot verbetering van de ar beidsvoorwaarden voor het rijdend per soneel. Het gaat hier om werktijdver korting, waarderingspremie, toeslag voor gebroken diensten en een regeling voor de overuren. De directie verwacht dat vandaag of morgen overeenstemming zal worden be reikt. Daarna kunnen de regelingen ter goedkeuring aan het College van Rijks bemiddelaars worden voorgelegd. Inmiddels heeft een aantal chauffeurs van de T.E.T. na de 24-uursstaking van vorige week de hoofden bij elkaar ge stoken en zich afgevraagd of een der gelijke actie in het vervolg steeds nodig moet zijn om de vakbonden tot een krachtiger onderhandelen aan te zetten. Adhesie Op initiatief van buschauffeurs van kleinere ondernemingen in Enschede, die adhesie met de actie betuigden, is be sproken of het mogelijk is een vakor ganisatie voor buschauffeurs van alle gezindten op te richten. De chauffeurs menen dat hun belangen thans niet vol doende kunnen worden gediend, omdat zij verdeeld zijn over drie vakbonden, die tevens de belangen van andere ver voerders, zoals vrachtautochauffeurs, schippers enz. moeten behartigen. KOEWEIT (Reuter) De sjeik van Koeweit heeft de Britse rege ring laten weten dat hij geen be hoefte meer heeft aan bescherming door Britse troepen. Zaterdag heeft hij een overeenkomst gesloten met de Arabische liga welke inhoudt dat de leden van die organisatie troepen zullen zenden ter handhaving van de onafhankelijkheid van Koeweit. De Britse troepen zullen dan kunnen vertrekken. Op 1 juli werden met grote spoed uit tal van koloniën Britse troepen naar het kleine vorstendom aan de Perzische Golf gezonden omdat Irak aanspraken BIZERTA (A.P.). De Franse troepen in Bizerta zijn begonnen met de ontruiming van de stellingen in de buurt van hun marinebasis. Zij heb ben daar zaterdag bevel toe gekregen van het ministerie van defensie te Pa rijs. Op dezelfde dag dat het bevel werd ontvangen zijn de eerste eenheden van het tweede regiment parachutis ten van het Vreemdelingenlegioen met een schip naar hun basis in Algerije vertrokken. Andere eenheden zullen volgen. In de stad Bizerta zullen de Fran se strijdkrachten voorlopig niet wor den verminderd. Tunesië heeft naar aanleiding daar van verklaard dat het terugtrekken van een enkel regiment aan de feite lijke situatie weinig verandert. „Het enige indrukwekkende gebaar zou de ontruiming van de stad zijn." op het rijke gebied maakte. Volgens de Iraakse dictator Kassem behoort Koe weit bij Irak omdat het iang geleden samen met dat land deel heeft uitge maakt van een Tuikse provincie. De sjeik van Koeweit, wiens land pas ruim een week eerder door de Britse regering onafhankelijk was verklaard, deed meteen een beroep op Londen om ingevolge het pas gesloten verdrag troepen te zenden. Dat gebeurde on middellijk. Het gevolg was grote ver ontwaardiging in de Arabische wereld, waar men vreesde dat de Engelsen zich opnieuw in het Naburige Oosten wil den vestigen om hun olie-aanvoer te beschermen. Protesten Volgende maand zullen de éerste troepen van de Arabische liga naar Koeweit worden gezonden. Een missie van de Liga zal eerst een rondreis langs de hoofdsteden maken om de bij dragen van de leden te regelen en een organisatievorm voor het expeditieleger te kiezen. Koeweit zelf is pas zaterdag lid van de Arabische liga geworden. Dat heeft de regering van Irak aanleiding ge geven tot het indienen van felle protes ten waarin de eis wordt gesteld dat de Liga het lidmaatschap van Koeweit on middellijk weer ongedaan maakt. Advertentie Als brandend maagzuur laaiend opstijgt •omi tot hoog in do koel brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nauwelijks hun dagelijkse maaltijd aandurven - uit angst voor de zuurbrand daarna Groot was de chaos, die door de explosie werd aangericht. Het duur de uren voordat de ettelijke planken en stenen die door het geweld van de ontploffing werden losgerukt waren verwijderd. Een klapband veroorzaakte zaterdag middag op de rondweg bij Wouw een ongeluk. Waarbij de veertigjarige Duit ser E. Pern het leven verloor. De Duit ser was met zijn motor gaan slingeren en werd aangereden door de auto van zijn landgenoot F. Weber. Deze en zijn vrouw werden gewond. De duo-passagier van een motor, de 21-jarige Hagenaar L. Knijff, ver ongelukte zaterdagavond op de Loos- duinseweg in Den Haag. De bestuurder van de motor was de macht over het stuur kwijt geraakt. De motor sloeg over de kop en vloog in brand. Op de Leidsestraatweg in Wassenaar kwam eveneens zaterdagavond ..de vijftigjarige verpleegster W. C. jjjan- Eijken om. Zij was met haar brommer, Iflhksaf geslagen en werd aangereden door een haar achterop komende auto. Over de kop Een ongeluk op de provinciale weg bij Drunen eiste het leven van de achttienjarige' Herwijnen uit Babylo- niënbroek. De vrachtwagen waarin hij meereed botste tegen een van de andere kant komende vrachtauto. De bestuurders van beide auto's werden zwaar gewond. Bij Bolsward verloor de Huizenaar A. Ferhaar het leven, toen hij met zijn auto, na een botsing met een motor, over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. De motorrijder, W. Steen- poorte uit Andijk, en zijn verloofde werden gewond. Advertentie lees nu de astro nauten Het authentieke verhaal van de astronauten zélf. Achter de romantiek van de ruimtevaart staat de realistische training, harder dan een mens ooit te verduren heeft gehad. Shepard en Grissom zelf en hun collega's onthullen het in dit magnifiek (in kleur) geïllustreerde boek. 48 Zijn fantasie begon hem parten te spelen. In de dansende vlammenton gen zag hij Duitse soldaten die te vergeefs wegdoken voor het vuur van de geallieerden. Tevergeefs, na> tuurlijk Als een verteerde tak ineen zaktei tot een hoopje as, mompelde hij nij dig: ,,Zo gaat het goedje moet nu maar eens voelen wat je heel de wereld 'hebt aangedaan". Hij was zo verdiept in dit abele spel, dat hij Herman met de twee piloten niet hoorde binnentreden. Kuchend van de rook, die zwaar in de keet bleef hangen, bromde Herman: „Wil jij als een bokking bevrijd worden?" Tussen de vingers door zag hij op naar de kameraden die hem kwamen helpen wachtlopen en afwezig ant woordde hij: „Bevrijd worden Wat zeg jij er van Dutch?" „I kill them all," antwoordde de Canadees bloeddorstig. Wat er na dit antwoord met Claes gebeurde heeft hij later nooit kunnen verklaren. Aan de overkant naderde de bevrijding en nu brak er iets in hem. Twee lange jaren had hij als een opgejaagd dier geleefd in schu ren en keten. Zijn familie had hij al die tijd niet gezien, de Duitsers had den een doodvonnis voor hem klaar liggen. Alle opgekropte gevoelens braken naar buiten. „Dood moeten zijdood dood," schreeuwde hij. „Stil Claes, de bevrijding is een feest waar we lang op hebben zitten wachten, nu moet jij dat feest niet voor jezelf bederven," suste Herman. Claes sprong op en hysterisch barst te hij los: „Een feest zeg je, ik wil bloed zienbloed van de bonden die mij twee jaren lang opgejaagd hebben ze moeten dood, dood!" „I kill them all," gromde Dutch. Dat was zijn manier van troosten! „Ga maar rustig zitten en neem een slok cognac," zei Herman. Hij haalde een fles uit zijn zak en teer als een moeder dwong hij Claes terug naar diens takkenbos. „Drink", zei hij, „en blijf nu rustig zitten. Zo'n aanval duurt niet lang." Claes dronk, de overredende stem van Herman dwong hem daartoe, maar hij proefde de smaak van de goede Franse cognac niet. Het had ook water kunnen zijnToch was man bezorgd naast hem bleef staan zei hij: „Het is al overik begrijp me zelf niet." „Ik begrijp het welhet zit bij ons allemaal klaar om er uit te springen. Een klein stootje en we doen als jij. Dutch met zijn som bere woorden gaf jou dat stootje... Hij zou een heilige nog bloeddorstig maken Claes glimlachte alweer, hij voel de zich veel lichter het was net alsof hij een brok dat hem zwaar in de borst lag, uitgespuwd had. „Ik voel me weer kiplekker," ver klaarde hij. „Weet ik wel, een man is niet als een bom met een serie ladingen, zo nu en dan moet hij ontploffen, daarna is alles weer kits. Zullen we nu eens buiten gaan kijken hoe het aan de overkant staat met onze vrienden." Liggend tegen de binnenberm za gen zij over de kruin van de Dijk heen naar Drimmelen. Door hun goede kijkers zagen zij veel. Langs de hele horizon schoten vlammen omhoog en in het dorp za gen zij hoe de huizen waggelden en ineen vielen. Bij een loods zagen zij Duitse sol daten met een huifkar. Verder weg stond een groep Duitsers met drukke gebaren te schreeuwen en te wijzen. Het was alsof zij het gesprek konden volgende heren zochten een uit weg uit de hel van Drimmelen. Het zou hen niet glad zitten; de brug bij Keizersveer was kapot en de Amer. lag onder zwaar vuur. Als zij over de rivier wisten te komen, zouden zij in de Biesbosch warm ontvangen wor den door de jongens van de Bies- boschgroep. Claes huiverde, hij dacht weer aan het spel van het vuur en de vlam men. „Ik gat met Dutch een roncje lo pen", zei hij. Herman knikte toestemmend. Hij bleef liever waar hij was, er was zo veel te zien en Duitsers zouden er iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii> door C. Baardman uiitiHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiit^iiitiuuiiimiitiiiiP neer, maar gevaarlijk vonden zij het nog niet. Veel meer vreesden zij mitrailleurvuur, granaten waren zo vriendelijk om hun komst aan te kon digen. „Dat was er weer een," zeiden zij, als een van de projectielen dicht in hun nabijheid ontplofte. Bij het huis van de kooiker werden zij achterhaald door een ademloze Dikke Piet. Hijgend vertelde hij hen: „Wees op je hoede, er zijn twee Duitsers op weg naar de Dijk." (Wordt vervolgd.) het alsof de cognac hem van binnen I vandaag toch niet te vangen zijn. warm maakte^ de pijn rono zijn hart| Zwijgend liepen Dutch en Claes hun werd minder en toen hij zag dat Her-1 ronde. Granaten vielen in hun vak door door door nI_ mieters! Ml ETERS IDE6 VAN DE VAN LI N GENS ,ZO'NETBsU, TJEIN ZWERVERS KOSTUUM, \f VI ND JE NIET, PAUL?' J—V -7 WA^MADDU PSF'ZOOP U!T ~V blNGESOPJEKAKE- I MENT.KOMOPMETDJE ROMMEL, DAN ZALl K INSMERE. EH>R TERNEUZEN. De heer A. Hen drikse te Terneuzen heeft de dag her dacht waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuws-VIaande- ren. In hotel Rotterdam werd dit feit in intieme kring gevierd. Waarnemend voorzitter, de heer H. H. A. baron Col- lot d'Escury, sprak de jubilaris toe en overhandigde hem een fototoestel. In zijn toespraak memoreerde baron Col- lot dat de heer Hendrikse spoedig na zijn indiensttreding tot secretaris werd benoemd na korte tijd deze functie reeds te hebben waargenomen. De heer A. Frederiksen sprak namens het personeel en bood eveneens een ge schenk aan. De plaatsvervangend voor zitter, de heer H. A. M. A, de Meijer, roemde de hulpvaardigheid waarmee de heer Hendrikse steeds voor het publiek klaar staat. De heer P. Blommaert, eveneens plaatsvervangend voorzitter, haalde persoonlijke herinneringen op. De heer Hendrikse dankte allen voor de hartelijke woorden en voor de bloemen die zijn vrouw werden aangeboden. IMiMiiiiiiiiiiiiHMiiiiiiiiiffiiiiiiiiiiiMiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiNiniiiiiiiiiiiuNiiiniMUiiininiiiiiiiiHiiinMniHMniiiiiiiNiiinwiiiiiMiiiiiiinuiiiiniiiinHiinuiiiiiHi^ „Dit is de donkerste hoek.." prevel de Pets Domino. „Maar een kast zie ik niet...." Trekker-Harry richtte zijn geweer be gerig op de maat. „Dan heeft hij weer smoesjes ver kocht!" riep hij. „Mag ik 'm NOU dan neerpaffen?" „N-nee.." piepte de maat benauwd. „Kijk g-goed of er echt geen k-kast Izit.misschien achter h-het behang..!" „Zie je wel dat je er meer van weet!" zei Pets Domino, „en dat wou ons wijs maken dat hij tante Cato niet was!" Onder schrille protesten van miss Pe perklip scheurde hij enige lappen be hang van de muur en inderdaad kwam er een kast te voorschijn. „Alsjeblieft!" riep Domino uit en er lag een zenuwachtige klank in zijn stem. „Zet je schrap, jongens en denk aan je bloeddruk! Dit is het moment waarnaar we altijd hebben uitgekeken... Voor ons ligt de erfenis van Al Kapoen. Makkertje Mes liet zijn dolk onder de neus van de maat flitsen. „Denk jij ook maar eens aan je bloeddruk, vrind, want als je ons be driegt.." Hij maakte zijn zin niet af, maar de maat voelde aan het hevige trillen van zijn eksterogen, dat hij iets heel ake ligs bedoelde... 33. Magister Tifferoen knikte langzaam. „Ik begrijp het," zei hij. „Er wordt beweerd, dat Fenton Sigurd vermoord heeft, nadat Sigurd Saksenland ver overd had. Ik kan mij voorstellen, dat Ruth geen zin heeft om de zoon van Sigurd in Fenton's handen te geven." „Fenton wil Ruth bij zich houden en zij zou haar zoon moeten laten opvoeden door de moordenaar van haar echt genoot!" viel Olie driftig uit. „Nee," zei de heelmeester. „Daar zou niemand vrede mee hebben. Maar wat wil Ruth?" „Op het ogenblik wil ze Otto van Irtin uit zijn gevangenschap bevrijden!" was het eenvoudige antwoord. „Daarna zien we wei weer verder." De man met de rode, krullende baard keek de Lange Olie eens aan. Een olijke twinkeling lichtte in zijn ogen, toen hij bij het geopende venster ging staan en naar buiten wees. „Hoe stellen jullie je dat voor?" vroeg hij. De Lange Olie liet zijn blik gaan over de doolhof van torens, poorten en ge- kanteelde muren. „Met uw hulp, magis ter Tifferoen," zei hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2