Machtige „Sirocco" maakte van duinen woestijngebied Gladiolenpracht in Scherpenisse wapen-feiten Zandregens striemden toeristen Goese fitter veertig jaar in het „gasvak" Eén maand geëist voor hoogst roekeloos rijden IN NIEUWE PROVINCIALE WEG KOMT TEKENING RECHTBANK MIDDELBURG TWEEDAAGSE FLORATHO Sportstichting weer aan de orde Badgasten temidden van bulldozers Tijdelijk Nieuwe periode Waagstuk Uitgebreide agenda voor raad Goes Botsing met dodelijke afloop berecht EXAMENS Maandag nieuwe poging Aanvaring voor haven Grote lampionoptocht Start middelbare tuinbouwopleiding MACHINESCHRIJVEN Zaterdag 12 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 F ROUWEN POLDER Gelijk een machtige Sirocco loeide de stormwind over Vrouwenpolders jongste duinen- Twee mensen vochten verbeten een duel met zon en zand uit. Hun voeten kloeften in de droge zanderige grond, terwijl de ivind bij vlagen de opgeziviepte korrels in hun gezichten striemde. In korte tijd waren kleine, lieflijke duintjes herschapen in enorme stuifbergen, waarop de helm stond te trillen als een natte hond die pas uit het water de druppels van zijn lichaam schudt. Ergens, midden in een uitgestrekte zandvlakte aan de boorden van het Veerse Gat, bukten zich drie jongens, op zoek naar schelpen, maar bij elke windvlaag werd de spot met hun speuren gedreven. Wanneer de storm over Wal cheren jaagt is het voormalige eiland een woestijn rijk. Met "andregens die als geselslagen op de moedigen die een tocht door de duinen hebben gewaagd neerkomen. De oevers van het Veerse Gat zijn dan in nevelen gehuld. En als het zicht weer beter wordt kan men aan de overzijde, in de Onrust nog de laatste restanten zien van het nevelgordijn dat enkele sekon- den voordien de zandplaat in een dikke stofmist zette. Was het in de nieuwe Vrouwenpol- derse duinen deze week een spel van mens tegen wind en zand, nog hevi ger was de strijd die het nietige schepsel kreeg te voeren op de nieu we dam. Daar zwiepte de storm de mens bijkans tegen, de vlakte. Sinds enorme voorraden zand zijn aange voerd heeft de bezoeker, mits deze van te keer gaande elementen houdt, er een attraktie bij gekregen. De zand verstuivingen, die bij windkracht acht of negen zoals kortgeleden in een nimmer aflatende cadans de om geving een woest karakter geven. Dit alles zal echter maar tijdelijk zijn, want over enige maanden zullen de capriolen van het zand op de nieu we dam tot stilstand zijn gebracht, zullen de stulfduinen bij het oostelijk kampeerterrein in de hand zijn ge houden door de begroeiing die hier en daar al sterk opschiet en zullen ook de grote hoeveelheden zand die nu worden aangevoerd voor de aanleg van de nieuwe provinciale weg een definitieve bestemming hebben gekre gen. Dan zal de zandattraktie weer verdwenen zijn en zullen fotografen met weemoed terugdenken aan de dag toen het zo ontstellend woei. dat men zelfs in een stilstaande auto bijna zeeziek werd. Sjokten de mensen moeizaam door de zorgvuldig aangelegde duintjes voort, beneden onder de dijk graasde rustig een koe. Het dier trok zich bit ter weinig aan van de zandmassa's die haar om de oren vlogen en nog minder van de toeristen die het koe beest aanstaarden alsof het een voor wereldlijk monster was. Kennelijk had men zo dicht onderaan de dui nen de vette viervoeter niet verwacht. Overigens dreef het instinct van de koe haar precies achter het in aan bouw zijnde viaduct, zodat de wind toch niet met volle kracht zich kon werpen op de verzameling vlees, die de werkzaamheden aan de Deltawer ken maar met vreemde blik gade sloeg. In het deze week barre noordelijke deel van het schone Walcheren gaat veel veranderen. Het altijd zo rustige moeten worden afgebroken en boeren zullen elders opnieuw moeten proberen met behulp van de natuur vrucht voort te brengen. In de onmiddellijke omgeving van de wegarbeiders vertoeven de toe risten. Kampeerders, die in tenten of in houten huisjes hun vakantie willen doorbrengen temidden van het geronk van de dragline, het ge klots van de zee en het geratel van de drilboren. Mensen die in de grote steden de drukte zijn ontvlucht, maar die er niet tegenop zien om in de vakantieplaats weer bediend te worden op andere heftige geluiden. Zware klanken die voor de vakantie gangers weer nieuwe moderne ak koorden zijn. Tonen die zij in deze vorm nog nooit in hun leven hebben gehoord. Zij hebben iets willen proe ven van de metamorfose die in Zee land gebeurt. Vele badgasten hebben reeds een wandeling gewaagd over de nieuwe afsluitdijk. Beter zou men eigenlijk kunnen spreken van een cross, want egaal is de dam nog allerminst. Bo vendien moet men zijn heil somtijds zoeken in de diepte. Want niet overal GOES. In de woensdagavond om acht uur te houden vergadering krijgt de gemeenteraad een uitvoerige agenda af te handelen. Enkele belangrijke voor stellen zullen besproken worden, zoals de uitvoering van infrastructuurwerken, de nieuwe sportstichting, het gewijzigde plan voor het havenindustrieterrein en de verplaatsing van de bodediensten. De raad zal voorts een beslissing moe ten nemen over herziening van enkele uitbreidingsplannen. Andere voorstellen zijn: het verlenen van een krediet tot aanleg van een parkeerterrein aan de Westsingel, het garanderen van rente en aflossing van een door Arnberg N.V. aan te gane geldlening, ruiling van grond met de fa. C. Westdorp en Zn. ten behoeve van de verbetering van de Middelburgsestraat, autovergoeding voor de burgemeester, het beschikbaar stellen van een krediet van 4500 gulden voor uitbreiding van de openbare kleu terschool in de Leliestraat (de chr. kleuterschool heeft de barakken verla ten; het ligt in de bedoeling het gehele gebouw te bestemmen voor de openbare kleuterschool), inzake grondverwer ving voor realisering van het uitbrei dingsplan Valckeslot (aanleg van Kie vitlaan en verplaatsing bedrijf van de heer Knieriem), grondverkoop aan Rijkswaterstaat voor de aansluiting van de provinciale weg naar de Zandkreek- dam op de rijksweg, het verlenen van een krediet voor de aankoop van leer boeken voor de burgemeester van Dus- seldorpschool, het garanderen van rente en aflossing van een kasgeldlening voor de N.V. Waterleidingmij Zuid-Beveland en het verlenen van een krediet voor het uitvoeren van een verbouwing in de voormalige vakschool voor meisjes. Wat dit laatste voorstel betreft delen B. en W. de raad mede, dat een gedeelte van dorp Vrouwenpolder staat aan het be- dit gebouw in gebruik is als lesruimte gin van een nieuwe periode. Nieuwe voor het uitgebreid lager onderwijs. De wegen zullen het vlek doorsnijden en openbare ulo-school heeft drie lokalen het onmiddellijk plaatsen in de sfeer in gebruik en de r.k.-uloschool eveneens van de „Autobahn". Hier en daar is drie lokalen. De r.k.-uloschool zal op 1 men reeds bezig het tracé uit te zet ten en zelfs is op enkele plaatsen al een gedeelte van de ondergrond van de nieuwe weg te zien. Kostbare landbouwgrond zal daardoor verloren zijn, maar de moderne tijd kan ten aanzien van vruchtbare landerijen niet sentimenteel zijn. Er zullen slachtoffers moeten vallen. Huizen vragen. september 8 klassen tellen. Alle aanwe zige ruimte wordt reeds benut en daar om zal voor deze klas een tijdelijke op lossing gezocht moeten worden in een gecombineerd gebruik van het overblijf lokaal als leslokaal. Dit vraagt voor ziening tot een bedrag van 1800 gulden, waarvoor B. en W. de raad een krediet GOES Op de kop af was het gisteren veertig jaar geleden, dat de heer J. H. C. Schellings, thans fitter eerste klas bij de Gas maatschappij midden-Zeeland in Goes, als jonge knaap in dienst trad bij het gemeentelijk gasbe drijf in Middelburg. Veertig jaar in het „gasvak" dus. Dat was aanleiding om hem hulde en waar dering te brengen voor zijn arbeid, hetaeen dan ook gistermorgen gebeurde in de kantine van het gasbedrijf te Goes in tegenwoor digheid van zijn vrouwkinderen en collega's. Bij afwezigheid door vakantie van de directeur, ir. W. R. Sweep, was het de technisch hoofdambte naar eerste klas, de heer P. C. Ambachtsheer, die de jubilaris in het zonnetje zette. Hij releveerde de uitmuntende staat van dienst van de heer Schelling „Veertig jaar lang heeft u het publiek gediend met al uw krachten en capaciteiten, rustig en onopvallend, maar bekwaam. Be stuur en directie willen u dan ook hartelijk bedanken voor uw arbeid, die u steeds met grote toewijding it. verrirVit" hebt verricht". Als leerling-fitter was de heer Schellings op 11 augustus 1921 in dienst gekomen van het gemeente lijk gasbedrijf in Middelburg. In 1933 kwam de heer Schel lings naar Goes om daar als twee de fitter zijn werkzaamheden te verrichten. Op 1 januari 1960 werd de jubilaris bevorderd tot fitter eer ste klas. De ontwikkeling in de gastechniek heeft de heer Schel lings van dichtbij meegemaakt. ,,U bent eigenlijk nu de klachten- fitter" zo merkte de heer Am bachtsheer onder hilariteit op, „uw werk wordt in hoofdzaak in beslag genomen door het wegnemen van de klachten van de gasgebruikers." In dit verband prees de heer Am bachtsheer de wijze, waarop de jubilaris de contacten met de gas gebruikers onderhoudt. Tenslotte bood hij de heer Schel lings een enveloppe met Inhoud aan en mevr, Schellings ontving een bloemenhulde. Namens het personeel bood de heer P. B. Kramer zijn gelukwen sen aan onder aanbieding van even eens een enveloppe met inhoud. En tot slot van de korte plechtigheid sprak de heer P. Koens, namens de afdeling Goes van de kath. bond van overheidspersoneel. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie bloemenbak. kan men bovenop de dijk zijn tocht voortzetten. Op enkele plaatsen moet een flinke sprong worden gemaakt, waarbij het uiteraard belangrijk is zo te springen dat de voeten niet in aan raking komen met het zilte of brak ke nat. Ook is een klautering over stenen zo 'hier en daar noodzakelijk. Niettemin is de overtocht van Wal cheren naar Noord-Beveland een be levenis. Nu reeds, terwijl nog geen auto de dam kan berijden. Straks wordt de trip meer gestroomlijnd. Dan zal men komende van Middelburg in zijn wagen kunnen blijven zitten tot avontuurlijker is een tochtje terwijl overal voetangels en klemmen zich voor de wandelaar opwerpen. Toch is zo'n wandeling over de nieuwe dijk niet geheel zonder gevaar en we zouden dan ook willen waarschuwen voor al te moedige lieden. Waaghal zerijen zal men beslist achterwege moeten laten, want het zou niet de Colijnsplaat toe. Maar veel echter, veel eerste keer zijn dat de toeristen de overtocht maakten ten koste van een nat pak. Bovendien zou een misstap nog tot erger kunnen leiden. Hoe dan ook, noordelijk Wal cheren biedt op het ogenblik veel bekijks. Nog enkele maan den en de weg over de dam zal officieel worden opengesteld. Dan zullen Walcheren en Noord- Beveland ook op de kaart zijn verbonden door een dikke rode lijn met een letter en een num mer. De diep onder het zand en stenen bedolven tralieligger- caissons doen dan dienst alï fundering van een belangrijke en drukbereden weg, die de volkomen ontsluiting zal vormen van westelijk Noord-Beveland. Een gebied waar nu reeds door velen begerige blikken op wor den geslagen en ook een streek die door talrijke vaderlanders en buitenlanders al zij het ten dele ontdekt is. MIDDELBURG. Een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf en drie jaar onvoorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid eiste de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. J. L. Andreae, gisteren tegen de Rotter damse koopman A. v. d. H. De zakenman werd ten laste gelegd dat hij op 17 januari van dit jaar op de rijksweg van Anna Jacoba- polder naar Steenbergen met zijn vrachtauto hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gereden, waar door een botsing was ontstaan met dodelijke afloop. De officier schetste de verdachte als iemand aan wiens rijderscapaciteiten ern stig getwijfeld moet worden. De Dinteloordse chauffeur J. P. M. N. trad ter zitting als getuige op. Hijzelf reed met een vrachtauto met aanhang wagen op de bewuste weg. Zijn snelheid schatte hij op 55 km per uur. Juist op het moment dat hij een van de hellin gen in deze weg wilde nemen, zag hij in zijn spiegel een vrachtauto die hem wilde passeren. N. verklaarde dat dit inhalen niet zo vlug gebeurde, omdat zijn wagenstel ongeveer veertien meter lang was en de vrachtauto misschien met een snelheid van zeventig kilome ter reed. „De vrachtauto was ongeveer een halve meter schuin achter me, toen i'k bemerkte dat er een tegenligger aan kwam. Op dat ogenblik dacht ik: dat gaat fout". Helling De chauffeur verklaarde dat hij daar na onmiddellijk op de rem ging staan om de vrachtauto de gelegenheid te geven snel weer op de rechterrijbaan te Steno, typen en Ned, handelscorrespondentie HULST. Aan het Instituut voor Kantoor opleiding slaagden voor het diploma machine- schrijven 130 aanslagen per minuut: H J P Claessens, Terneuzen, F A M Graefscihepe, Westdorpe, G L de Bakker, Westdorpe, G A Abbink Terneuzen, W E van Loenen, Axel, F E W v d Broeck, Philippine, R F N van Limmen, Phüippine, B A Neyt, S v Gent, P A Uytdewilligen, S vGent, A P Pielaet, Hoofd plaat, J A M de Pauw, S v Gent, Th de Rij-c- ke, Westdorpe, B R M Spinnewijn, Hoofd plaat, W N van Hoeve, Zaamslag, J M A Moorthamer, Axel, F W Mariman, Sluiskil, R Obrie, Sluiskil, W J J v d Veer, Sluiskil, E E A de Smit, Hoofdplaat, C C H Spuessens, Philipinne, JAC Giisel, Sluiskil, M C de Bakker, Terneuzen, M C Guinau, S v Gent, R A v Acker, S v Gent, P C J G M van Son, Hulst, P W Beeldens, J B de Hullu, H P L de Ridder, J M Verplanke, N J de Kunfler, Axel, J K Guiljam, Overslag, J J Hamelink, Zaamslag, L de Kraker, Axel, A J Howell, Axel, M D Schoonakker, Terneuzen, M A van Baal, Axel, L C de Jonge, Zaamslag, L F M de Smet, Westdoipe, P J d'Hont, Sluiskil, L A de Klerk. Axel, D A E M de Hondt, M T Ottjes, MIJ Vonck, H S Witte, P J J He- meiaar, St. Jansteen, E M van Goethem, Clirige, J J L M van Overmere, Kloosterzan- de, J A M Serrarens, Ossenisse, G A M A de Decker, Clinge, P J I M Verhagen, St. Jansteen, Fr C E M van Ruymbeke, Clinge. W P E M van Driessche, Hulst, (165 aansla gen per minuut) M P L van Hooye, Heikant, A F M Verbraeke, Hulst, J C A de Maat, St. Jan-steen, HAM Suy, Graauw, R J J Neefs, Hulst, R C R A Messagie, Hulst, J P Crombeen, Kloosterzande, K O J Wauters, Clinge, E J J A Verstraeten, St. Jansteen, P Fr M Tieleman, Walsoorden, J J A Kas, Walsoorden, C J L Bogaart, Walsoorden, B H M Baert, Koewacht, L F M Verpalen, Hulst, O Fr M van Hove, Koewacht, P A A d'Haens, Graauw, R F M Buysse, Hulst, W F1 A Baert, Hulst, V N A Strobbe, Stoppel- dijk, S V M Passemiers, Hulst, (165 aansla gen per minuut) J A Fr v d Veeken, St. Jansteen, E J E v d Wiele, St Jansteen, J V van Acker, Nieuw-Nane, J R J v d Walle, Clinge, WEM Smet, St. JanSteen, M R M Kerckhaert, Hengstdijk, M A Th Biesbroeck. Hulst, I C J Ph de Bleijser, Heikant, I E O Baert, St Jansteen, Y L M Waumans, Koe wacht, B J M Franse, Kwadendamme, C M Traas, 's-Heerenhoek, C E Bal, Baarland, E C van Loenhoud, Ellewoudsdijk, M C Paree, 's-Heerenhoek, P A Schrieks, 's-Heerenhoek, J P S de Koster, Heinkenszand, C M Grim, Heinkenszand, J M S v d Dries, 's-Heeren- hoek, M J Vermuë, 's-Heerenhoek, O Bek, Heinkenszand, CAL Verhulst, Axel, B E M Vlegels, Nieuw-Nanen, J C A v d Heijden, Nieuw-Namen, H H C IJsebaert, St Jansteen, H J C Reunis, Clinge, P M Jansen, Klooster zande, K D E Colsen, Sluiökil, A Vonck, Hei kant, J de Feyter, Vogelwaarde, L de Zeeuw, Vogelwaarde. Voor het diploma Ned. Handelscorrespon dentie slaagden: I L H F1 M Neve, Klooster zande, D v Dixhoorn, Axel, Cl L A v d Berg, Axel, S J Goossen, Axel, D K van Luyk, Axel, E M G Dobbelaer, St Jansteen, J M Biesbroeck, Hulst. Voor het diploma stenografie ..Groote" 130 lettergrepen per minuut: L A de Klerk, Axel, N den Hamer, Axel, J S van Hoeve, Axel, J C Sdhelfout, St Jansteen, A E van Kam pen, Walsoorden, F E Wieland, Axel. komen. „Wij bevonden ons toen op on geveer dertig meter van. het hoogste punt van de helling. De personenauto die van de andere kant kwam deed ech ter wat vreemd. Blijkbaar was de vrouw die aan het stuur zat, de 36-ja- rige mevrouw S. uit Beverwijk, ge schrokken van het feit dat haar weg helft door de vrachtauto van Van der H. geblokkeerd werd. Een botsing kon niet uitblijven. De vrachtauto, die in middels schuin voor het wagenstel van N. was gekomen „pakte" de personen wagen aan de voorzijde, die daarna om haar as sloeg en in de sloot terecht kwam. Mevrouw S, verloor daarbij het leven. De botsing vond nog plaats op het linkerweggedeelte". „Kende u de weg?" vroeg de presi dent, mr. B. S. Sieperda, aan verdach te. „Ik kwam er voor de tweede keer over", antwoordde de koopman. President: „Uw grote fout was dat u gbig inhalen op een helling, die im mers geen uitzicht biedt op het verkeer dat van tegenovergestelde richting komt. Bovendien geeft een lange rech te streep aan, dat u bij het nade ren van de helling extra voorzichtig moet zijn". Haast Verdachte verklaarde dat zodra hij de tegenligger zag komen hij snel nog vóór de vrachtauto met aanhangwagen wilde komen. Dit lukte slechts ten dele en een botsing was dan ook niet meer te vermijden. President; ,,U hebt reeds verschillen de verkeersovertredingen begaan. Wat bezielde u eigenlijk om op die helling nog in te halen?" Verdachte: „De haast. Ik heb altijd haast". De officier van justitie merkte dat het ongeluk te wijten was aan de wijze van rijden van verdachte. Er waren twee duidelijk waarneembare waarschuwings objecten, die v. d. H. het inzicht had den moeten geven rustig achter de auto van N. te blijven. Nu hij inhaalde zag hij bij het naderen van de wagen van mevrouw S. geen kans meer nog op de eigen weghelft te komen. Verdachte waagde het er echter nog op, zoals hij zelf tegenover de politie verklaard heeft. De officier achtte de tenlastelegging wettig en overtuigend bewezen. Uitspraak 23 augustus. BRUINISSE. Honderden toeschou wers hadden zich gistermiddag tegen twee uur verzameld op de dijk langs de Grevelingen te Bruinisse om getui ge te zijn van het exploderen van de mijn die in de loop van de week door een visser naar boven was gehaald, maar die men weer losgelaten had. De pogingen van de marine om het wa pentuig te liquideren zijn echter voor lopig op niets uitgedraaid. De sterke stroom bleek er de oorzaak van te zijn dat de springlading niet dicht genoeg tegen de mijn aan bleef liggen. Ook een tweede poging, die om vier uur werd ondernomen, bleef zonder resul taat. Na overleg met de basis is de mijnenveger daarna vertrokken. Maan dag om zes uur in de middag zal nog maals een poging worden ondernomen. Intussen is thans gebleken dat men hier niet te doen heeft met een Duitse mijn die volgens oude oorlogskaarten nog in de Grevelingen zou liggen, maar een Engelse magnetische mijn, die des tijds door vliegtuigen uitgeworpen moet zijn. De mijn heeft een springlading van 750 kg en een mantel van alumi nium. In Bruinisse hebben gisteren heel wat gordijnen gewapperd. De bewoners hadden hun ramen opengezet om te voorkomen dat de ruiten door de lucht druk verbrijzeld zouden worden. Heel Bruinisse is gisteren dus gegarandeerd in een frisse slaapkamer naar bed ge gaan. Kampeerkaarten ingehou den door politie ZOUTELANDE. Verschillende ei genaren van strandhuisjes hebben bij de politie aangifte gedaan van vernie lingen. Een onderzoek wees uit dat een aantal jeugdige badgasten hout van de huisjes had gebruikt om een vreugde vuur te stoken. De politie wist de da ders op te sporen en heeft hun kamp- kaarten ingenomen. Dergelijke „grapjes" komen meestal op het eind van het seizoen voor. De jeugdige kampeerders beschikken dan niet meer over veel geld en beginnen moeilijkheden te zoeken. Nu de politie in het bezit is van de kampkaarten dus ook van de namen kan ze con troleren of de jongelui zich behoorlijk gedragen. Mochten de jongelui toch nog moeilijkheden zoeken dan zal de politie er toe overgaan de kampkaarten aan de kampkaartencentrale terug te stu ren. Batig saldo dorpshuis NISSE. Het bestuur en de afgevaar digden van de stichting dorpshuis te Nisse hebben een vergadering gehou den onder leiding van de voorzitter, ds. J. G. Kooren. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat in het afge lopen jaar zeer veel gebruik is gemaakt van het dorpshuis. Er kon een batig sal do worden genoteerd van ruim 91. De begroting voor het volgend jaar sluit met een bedrag aan inkomsten en uit gaven van 1375 gulden. Het bestuur deelde mede dat voor een bedrag van 275 gulden aan materiaal is aange schaft. Bij een bestuursverkiezing werd gekozen de heer C. Otte. In de vaca ture van de heer R. Boogaard werd gekozen het hoofd der school, de heer H. Vos. WEMELDINGE. Op de Oosterschel- de, vlak voor de havenmonding van We- meldinge, heeft een aanvaring plaatsge vonden tussen het motortankschip Pur- fina 29 (245 ton) en het 400 ton metende motorschip Telegraaf 5. De Purfina 29 kreeg een lek in de machinekamer en de Telegraaf 5 een scheur in de boeg. Na onderzoek door de rijkspolitie te wa ter konden beide schepen hun reis ver volgen. SEROOSKERKE. Na een geslaagd kampvuur op het kampeerterrein Ól- menveld heeft de V.V.V. besloten a.s. dinsdag een grote lampionoptocht te or ganiseren. Om 7.30 uur zal de stoet wor den samengesteld bij café Westdorp. Na een mars naar het kampeerterrein zal ook een tocht door het dorp worden ge maakt. Als eindpunt is gekozen de Bur gemeester Dregmansstraat, waar aan de deelnemende kinderen een tractatie zal worden aangeboden. Het geheel zal worden opgeluisterd met muziek van de boerenkapel. SEROOSKERKE. Onder grote be langstelling is gisteravond een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een elftal dat samengesteld was uit badgasten en SVS. Vast staat in elk geval dat de badgas ten onder luide bijvalsbetuigingen de eer hebben gered. Met een eindstand van 62 in het voordeel van SVS kon den de volkomen ongetrainde badgasten toch waarlijk wel tevreden zijn. SCHERPENISSE. De gladiool is een fleurig en kleurig produkt. In een bonte kleurenmengeling stonden gisteren niet minder dan 156 bouquetten in een kolossale tent, vlak bij het Hollandhuis in Scherpenisse. Een fantastisch ge zicht. De Thoolse gladiolentelers hebben met hun produkten een beste beurt gemaakt. Twee dagen zijn hun gladiolen te zien op de tentoonstelling, die de Kon. Alge mene Vereniging voor Bloembol lencultuur afdeling Stavenisse en omstreken voor de tweede maal met succes organiseert. Gister middag heeft de algemeen voor zitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, de kleurrijke expositie met een vriendelijke toe spraak officieel geopend. Ook van daag is de tentoonstelling voor het publiek te bekijken. Een select gezelschap genodigden was in het Holland Huis bijeen, toen de voorzitter van de vereniging, de heer IN SEPTEMBER GOES Zoals reeds eerder werd vermeld zal met ingang van september a.s. een middelbare tuinbouwopleiding aan de Rijks Middelbare Landbouw school te Goes worden ingesteld. Deze opleiding is bestemd voor hen, die later werkzaam zullen zijn in het tuinbouwbedrijf en zich op breder vlak willen bekwamen, dan tot heden in Zeeland mogelijk was. Vereiste vooropleiding is: diploma lagere land- of tuinbouwschool óf be vorderd tot 4e klas U.L.O. óf bevorderd tot 3e klas H.B.S of Lyceum. Voorts is praktische kennis van het land- of tuinbouwbedrijf gewenst. De eerste klas geeft hetzelfde pro gramma als dat van de middelbare landbouwschool, met dien verstande dat iets meer tuinbouwlessen in het programma zijn opgenomen. SUBSIDIETOEZEGGING VERLENGD RETRANCHEMENT. De geldig heidsduur van de principiële subsidie toezegging voor de restauratie van de vestingwerken te Retranchement is ver lengd tot 1 april 1963, zo bleek uit een ingekomen stuk van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat op de raadsvergadering ter sprake kwam. Tot lid en plaatsvervangend lid van het bestuur van de b.l.o. voor West Zeeuwsch-Vlaanderen werden herbe noemd de heren H. A. den Hamer (wet houder) en H. I. Brinkman (secretaris). Aan de ambtenaar ter secretarie, de heer A. J. Witte werd een geldelijke tegemoetkoming verleend in de kosten verbonden aan de studie voor vakexa mens. De salarismaatregelen die voor rijksambtenaren gelden, werden van overeenkomstige toepassing verklaard voor het personeel in gemeentedienst. Tijdens de rondvraag wees de heer C. Cornelis op de slechte toestand waarin de vuilnisbelt verkeert. De burgemees ter, de heer J, A. Leenhouts. zegde toe dat maatregelen zullen worden genomen. Op een vraag van de heer Pattist over de werktijden van de gemeentewerklie den, zegden B. en W. toe in een volgende raadsvergadering met nadere voorstel len te komen. Na de overgang naar de 2e klas wordt dan een splitsing gemaakt in een landbouw- en een tuinbouwrichting. De landbouwopleiding, zoals deze tot heden aan de school bestaat, blijft der halve onveranderd. In de tweede klas tuinbouwrichting wordt dan een volledig tuinbouwpro- gramma afgewerkt. Na het met gunstig gevolg afleggen van het eindexamen wordt men in het bezit gesteld van het diploma van een middelbare tuinbouwopleiding die meer mogelijkheden biedt. Een ieder die middelbaar tuinbouw- onderwijs in Zeeland wenst te volgen gelieve zich zo spoedig mogelijk (in elk geval voor 1 september a.s.) schriftelijk of telefonisch in verbinding te stellen met de directeur van de Rijks Middelbare Landbouwschool, Ra velijn de Groene Jager 8 te Goes. IN RAAD GOES GOES. Het staat vast, dat de op- richting van de „stichting Sportbelan- gen Goes" in de woensdagavond te houden gemeenteraadsvergadering op nieuw aan de orde komt. In de vorige raadsvergadering hebben B. en W. het voorstel tot oprichting van een derge lijke stichting teruggenomen. Thans de len B. en W. de raad mede, dat over het ontwerp van de statuten inmiddels een bespreking heeft plaats gehad tus sen de raadscommissie voor het onder wijs en het college. De bespreking re sulteerde in een tweetal concept-raads besluiten, te weten: een ontwerp-be- sluit tot het oprichten van een stichting, genaamd „Stichting Sportbelangen Goes", waarin tevens de statuten voor deze stichting in extenso zijn opgeno men en een ontwerp-besluit tot het vaststellen van een algemene regeling voor het beheer en de exploitatie van sportterreinen, speelvelden, zwemin richtingen en andere voor sportbeoefe ning bestemde inrichtingen. Aangezien over beide ontwerpen overeenstemming is bereikt tussen de raadscommissie voor het onderwijs en het college stel len B. en W. voor te besluiten tot vast stelling van de concept-besluiten. door L van Wallenburg Het gemeentewapen van Overslag is een overslag. Bijzonder duidelijk zal deze beschrijving waarschijnlijk niet zijn, omdat wij het ouderwetse woord overslag niet meer gebruiken. Laten we daarom het wapen wat nauwkeuriger bekijken. U ziet twee schepen in het water liggen, gescheiden door een dam of een dijk. Midden op de dam staat een ouderwetse hijsinrichting, een soort kraan, die men vroeger overslag noemde. Deze werd gebruikt om goederen van het ene schip in het andere over te laden. Mechanisatie in de oude tijd dus. Nu zijn er geen wateren of zeearmen meer bij Overslag. Maar vroeger was dat wel het geval, kijk er de oude kaarten maar op na. Toen strekte de Braakman zich ver naar het zuiden uit en talrijke geulen en kreken tussen de polders stonden er mee in verbinding. Zo'n overladingswerktuig, zo'n overslag zullen de mensen van enkele eeuwen geleden hier meermalen aan 't werk hebben gezien. Nu zijn de binnenwateren bij Overslag alle drooggemaakt. Geen zware vette klei leverden ze op, maar zanderige grond, hier vlak bij de Belgische grens. Hier en daar zijn er zelfs plekjes heide te vinden en de wilde konijnen graven er hun holen. Ir. M. A. Geuze (Imks) en de voor zitter van de organiserende vereni ging, de heer D. Neele wandelen naar de tent, waarin de tentoonstel ling werd gehouden. De heer Neele is blijkbaar in diep gepeins verzon ken over hetgeen komen gaat. G. J. Neele, een kort welkomstwoord sprak. Hij erkende de gemaakte fou ten van de vorig jaar gehouden tentoon stelling, maar het bestuur heeft door gebeten en een nieuwe expositie op touw gezet. De heer Neele had er hoge verwachtingen van. De kwaliteit en ook de kwantiteit is uitermate meegevallen. Hij meende dan ook, dat een compli ment op zijn plaats was. Er waren 26 inzendingen, een aantal waarover 'het bestuur zeer tevreden is, maar dat toch voor uitbreiding vatbaar is. Op het ei land Tholen zijn 3 a 400 telers met sa men 100 bunder gladiolen, zodat in de toekomst nog meer inzendingen worden verwacht. Ir. M. A. Geuze verklaarde in zijn toe spraak, dat van een loos compliment aan het bestuur en inzenders beslist geen sprake kan zijn. Vorig jaar ge start als een eendaags evenement, dat nu al is uitgegroeid tot twee dagen. Dat belooft veel goeds voor de toekomst. Ir Geuze wenste dat de gladiolententoon- stelling mag uitgroeien tot een manifes tatie, die door vele mensen als een trek pleister wordt beschouwd. De voorwaarden voor een teelt van goede tuinbouwprodukten op Tholen zijn aanwezig. In dit verband sprak ir. Geu ze de wens uit, dat er een verruiming voor de erkenningen komt. Tenslotte fe liciteerde hij de organisatoren met de show van gladiolen en „aanverwante ar tikelen". „Gaat op deze weg voort" zo zei ir. Geuze. Nadat het gezelschap de tentoonstelling had bekeken werd terug gewandeld naar het Holland Huis voor de prijs-uitreiking. Prijzen Voor de gebroeders van Beveren utt Stavenisse moet deze tentoonstelling wel als een zeer groot succes worden be schouwd. Deze firma sleepte vrijwel de helft van de prijzen ln de wacht. Dat begon met de mooiste vaas gladiolen van de tentoonstelling, waarvoor een ko lossale beker werd ontvangen. In de groep elf en hoger waren de gebroeders van Beveren ook nummer een en daar na heeft deze firma een flink stel prij zen behaald met de beste kleuren in verschillende soorten. In de groep 6 tot 10 werd winnaar P. Roozendaal uit Nieuw-Vosmeer en in de groep 3—5 de fa J. v. d. Berge te Tholen. Met een hartelijk woord voor de prijswinnaars reikte de kringvoorzit ter van de Z.L.M. de heer P.W.C. van Westen de prijzen uit. Verder spraken nog de heren K. de Geus, directeur van het N.V. Bloembol- len'huis in Lisse M. C. J. Kosten, namens de streekverbeteringscommissie, P. W. C. van Westen, namens de Z.L.M., J. Lo- dewijk, namens de directie van de H.B.G. te Lisse, G. W. Oskamp, na mens de provinciale V.V.V. en tot slot de heer A. L. G. van Doorn, namens het gemeentebestuur van Scherpenisse. TERNEUZEN. 3>e volgende leerlingen van de Erkende Pontschool te Terneuzen slaagden voor het diploma machineschrijven: A.P.J. Ardonne; M. C. Neyt, M. P. v d Vei- re, R.v.d. Linde, P. A. Klay&en, F. P Kaijser, J Zegers, I A. van Cadsand, T. J. Bakker W. J. Platschorre, J. J. Verijzer, M. H. J dé Jager, A. M. de Putter, W. Bakker, J. Bakker, A.J van Vugt, J.A Vermeulen, A. M Moens. t' S' rt ik' ft' N' ,Vroeg<»P. R- J. Vroegop, J. N. IJk, H. D, Dieleman, P. M. Hamelink, li A' J" vd' Bee' A- c- de Koeijer, M.RM Verhoeven. F.A Dekker, H. Oggel. J. M. SmaUegang, H S. de Kunder, J. J. Vis ser, A. C. Oosterling, A. M. Tollenaar, P. J. Hamelink, L. de Putter, M. F. Dekker, J I D. Solenaers, C. M. J. v. d. Bergen. E. F. de Smit, T, C. Meertens, K. A. P. Risseeuw, M. J. van Hoeve, A. v.d. Beek. P. A. Deij, C. de Zeeuw, A. P. Roose, M. J. de Meijer, LJ L Willemsen, A. P. Ysebaert, J. W. Jansens. A. J. de Zeeuw, M. L. S. Jansen, C. E. Loof, J. 5- Roevs. A. C. de Frel, C, van de Berg, C. J. Oele, C. P. Meerstens, C. J. de Fouw, C. Moeliker, P. v.d. Velde. J. Bolleman, J. de Fouw, J. J. Kolijn, P. M. van Houcke, K. Buii- ze, A. vd Wege, S. E Meeuwsen, C. J Meij- er, F. W Schutz, C. J van Langevelde, P. A de Blaey. Mejuffrouw Ria de Blaey slaagde met eer volle vermelding (snelheid 239 aanslagen per minuut).

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5