Zierïkzee mosselen consumeerde eerste op feestelijke wijze Raad Hoofdplaat kreeg begroting '62 aangeboden „Nieuwe scheuring gevreesd: synode, regeer nu het kan!" Gewijzigd plan voor een havenindustrieterrein Bloemenpracht een linnen onder dak S^i£,SIPlIleoSsS «M=e «bt VISSERIJDAG HET VOLGEND JAAR WELLICHT GROTER VAN OPZET Burgemeester at primeurtjes uit ,de hand van de mosselprinses Rijbewijs voor tweede keer ingetrokken EEN REEKS TEGENVALLERS Spaarbankboekje weggenomen as Den Haag zag curieuze Zeeuwse collecties Marine brengt vrijdag mijn tot ontploffing Medewerking aan elektrificatie Mosselverbroedering Beiaardconcert in Tholen De actie tot geref.-herv. hereniging Gealarmeerd advies van dr. H. Holtrop Eén antwoord GLADIOLEN IN SCHERPENISSE Onderzoek naar Duitse en Deense mosselen Negen miljoen Nieuwe contacten Mosselexport gunstig Duitse kerkdienst in Scharendijke Vrijdag 11 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 tigen tot een mosselverbroedering, want ieder at van eikaars bord en gleed gezamenlijk uit over de lege schelpen die op de grond hun leed uitknerpten. Op het pittoreske pleintje be schaduwd door enkele bomen, zag het eruit als een twintigste eeuws schilderij van Breughel. In de ene hoek een amechtige Amerikaan die kreunde „I'm gonna get sick of it" (of iets dergelijks) maar moedig door at en in de andere de mosselfee die 'onverstoorbaar doorging de bezoekers te verleiden tot nog een bordje zeebanket. Hiertussen door werden aan de haven zwemwedstrijden gehouden voor jon gens en meisje® en bekampten de leden van de vtootbemanning elkaar met ge- costumeerd boegsprietlopen. Na een brommer-zoek-race, een wedstrijd met verminkte fietsen, en een rond gang door de stad zorgde de Kon. Harmonie Kunst en Eer voor een waardig slot met een optreden de drumband. BRUINISSE. De mijnenveger, die êen onderzoek zal instellen naar de zee mijn, die door de Ouddorp 14 was op gevist, maar die men weer in zee heeft laten glijden, is woensdag gearriveerd. Woensdagavond was het gevaarlijke voorwerp echter nog niet gevonden. Voor dit werk gebruikt men kikvors- mannen en snel varende bootjes. De op geviste mijn moet er een zijn van een serie, die in de afgelopen oorlog in de Grevelingen werd gelegd. Op de kaar ten, die de Duitsers na de capitulatie ovengaven kwam op de bewuste plaats een serie van zestien mijnen voor. In het voorjaar van 1945 heeft men welis waar enkele exemplaren onschadelijk weten te maken, maar allemaal waren ze niet meer te vinden. De nu nog op de bodem van de Grevelingen liggende mijnen zijn echter ongevaarlijk. Ten minste, als ze niet -worden opgevist. Ze liggen in of onder het zand en ze zijn op een. dergelijke manier met wier en mosselzaad begroeid dat voor een ontploffing niet hoeft te worden ge vreesd. Anders wordt het natuurlijk als de mijnen naar boven worden gehaald. Nader vernemen wij dat de mijn is geloealiseerd en vrijdag tot ontploffing zal worden gebracht. Voor het vakdiploma costumière slaagden te Breda de dames Annle Lob- bezoo en Gre Hoekman te Rilland voor lerares costumière slaagde te Utrecht mejuffrouw Forra Sinke, even eens te Rilland. Uitzonderlijk mooi weer heeft de traditionele trip van de bejaarden uit Burgh begunstigd. Ditmaal stond een rijtoer door Zeeuwsch Vlaanderen op het programma. Het was een genoeglijke reis en bij thuiskomst zorgde de Kon. van harmonie „Witte van Haemstede" voor [een muzikale verwelkoming. ZIERÏKZEE. „Tjonge, jonge wat een fijne dag vandaag", liet burgemeester F. Th. Dijckmeester zich ontvallen terwijl hij met een zucht van welbehagen de zilte lucht van de Oosterschelde inademde. Hij had er ook alle reden voor want alles werkte mee om de visserijdag van de Zierikzeese mosselvloot tot een succes te maken, 's Morgens vroeg boden de met vlaggen versierde schepen onder de stralend blauwe hemel al een feestelijke aan blik. Op de kade verdrongen honderden mensen zich om toch maar mee te'~komen. Nadat de mosselfee, de charmante rasechte mosselvissersdochter lang woord Esther Schot bijgestaan door twee hofdames eveneens uit het vak Rosa Ivens en Sjaan Kouijzer door de bemanning van de schepen van het stad huis was afgehaald en op de ZZ-8 was aangeland, voer de vloot statig en keurig in formatie de haven uit, tegelijkertijd vele hon derden malen vereeuwigd. Het tweede hoogtepunt van de dag was de massale moss elm a altijd op de Vismarkt die eerst officieel in gebruik werd gesteld door de mosselfee. Het was alles mosselen wat de klok sloeg. Zo kwam het van mosselvechtpartijen om iets van dit zeebanket te bemach- THOLEN. De heer Chr. van Boom, stadsbeiaardier te Bergen op Zoom zal op woensdag 16 augustus van half acht tot half negen het carillon op het stad huis te Tholen bespelen. Ten gehore zal worden gebracht: 1. Preludium, Math. v. d. Gheyn; 2. Andante, Fr. Couperin; 3. Nederlandse volksliedjes: a. Willen wij 't haaske jagen; b. Molenaartjes wind; c. Ain boer wol naor zien noaber tou; 4. En gelse volksliedjes: a. The ash grove; b. My grandfathers clock; c. Ten green bottles5. Menuet, W. A. Mozart; 6. Piz zicato-polka, L. Delibes; 7. Improvisatie. Na een aangename vaart over de Oos terschelde -viste de ZZ-8 onder een on houdbaar geloei de eerste mossels op, die burgemeester Dijckmeester in vol le zee aangeboden kreeg van de mos selfee, die zich hier geheel in haar element voelde. Het was een vrolijke beweging aan boord van de sche pen, de kok Adrie sjouwde af en aan met schalen dampende mossels de rauwe schrikten toch vele leken af en flessen met een verfrissende dronk om ze te laten zwemmen, zo als schipper Schot een van de ve le tientallen Schotten die zich aan boord van de schepen bevonden dat in vaktermen uitdrukte. Zeeland presenteerde zich op deze dag werkelijk op zijn best voor de vele toeristen die voor dit evenement naar Zierïkzee waren gekomen. Het feest wordt geheel georganiseerd door en kele jonge mosselvissers, ook al weer voor het merendeel Schot t geheten. De Zierikzeese mosselvloot is echter niet zo groot en daarom bestaat de mogelijkheid dat er volgend jaar ook schepen van andere plaatsen, zoals Bruinisse, mee zullen varen. MOET ER tegen de actie van de hervormde en gereformeerde predikanten voor hereniging van beide kerken niet iets gebeuren van de kant van hen, die deze actie om verschillende redenen onjuist en ook gevaarlijk achten? Deze vraag is voorgelegd aan dr. H. Holtrop uit Den Haag, die in Belijden en 'Beleven de vragenrubriek verzorgt. Dr. Holtrop. die al eerder afwijzend over deze actie (het Déraillement, zo als prof. dr. J. Waterink haar heeft ge- noemd) had geschreven, was aanvan kelijk van mening, dat het gezelschap een „balletje" had opgegooid. Maar thans blijkt dat men niet te maken heeft met een spontane actie, maar met voortvarend ten uitvoer gebrachte vast omlijnde plannen: een congres, een boekje met richtlijnen voor gespreks- avonden enzovoort. De vraagsteller had gewezen op het gevaar van ontijdige acties die op die manier heel de gereformeerde ge zindheid „narigheden" zullen aan doen. Voor het gereformeerde kerke lijke leven verwacht hij ernstige ge varen en waarschijnlijk ook allerlei moeilijkheden op het gebied van de christelijke activiteiten. Dr. Holtrop waarschuwt tegen blok vorming. De „heren achttien" werken dit in de hand door hun optreden. Dat wordt een botsing, zo voorspelt hij, en een nieuwe scheuring of grote uittre ding van vele leden uit de Gerefor meerde kerken. Er zijn talloze bezwaren tegen deze actie aan te voeren, aldus dr. Holtrop, maar het eerste moet genoemd worden dat we hier te doen hebben met -een zui ver particuliere actie. De kerkelijke weg wordt niet bewandeld. Inderdaad werken kerkelijke molens langzaam en de achttien zeggen dat de zaak haast heeft. Dus is een particuliere actie juist? Neen, zegt dr. Holtrop. Dit is een bij uitstek kerkelijke zaak, dde kerkelijk behandeld moet worden. Neen, ik geloof niet, dat het de tijd is om alle tegenstanders van deze ac tie op te roepen tot. een tegenactie. Ik neem wel aan, dat er veel meer tegen standers van deze beweging zijn dan voorstanders in oifze kerken. Dat zal blijken, als het conflict er is. De historie heeft altijd uitgewezen, dat bij laatste beslissingen althans ve len terugdeinzen. Maar het onheil is er dan reeds. Hoe moet het nog worden voorkomen? Naar mijn mening is hierop maar één antwoord. De synode onzer kerken, die juist in vergadering bijeen is, heeft op te treden. Misschien komt er op nieuw een akelig odium op de synode te rusten. Wij kunnen echter de synode alleen maar toeroepen: Synode regeer. HOOFDPLAAT Tijdens de raads vergadering van Hoofdplaat onder voor zitterschap van burgemeester J. F. C. Temmerman, werd de begroting voor het dienstjaar 1962 aan de raad aange boden, waarna de begroting van in komsten en uitgaven voor het jaar 1961 voor de zevende maal werd gewijzigd. De post voor onvoorzien kon met 1600,93 worden- verhoogd en gebracht worden op 3248,44. Ingevolge de invoering van de vijf daagse werkweek werden de kantoor uren voor het secretariepersoneel als volgt bepaald: van maandag t.m. vrij dag van 8V212 uur en van 1317.30 uur. De gemeentewerkman zal van maandag t.m. vrijdag van 7,1512 uur en van 1317 uur present moeten zijn. Des zaterdagsmorgens van 7,1512 uur, dit in verband met het ophalen van het huisvuil, waarvoor met een parti culier enige jaren geleden tot 1962 een kontrakt is gesloten. De gemeentewerk man krijgt voor de dienst op zaterdag op woensdagmiddag vrij af. De raad werd mededeling gedaan van de aanbesteding van de ambtswo ning van de gemeentesekretaris. De hoogste inschrijver was V. A. Verstrae- te voor 29.865 en de laagste inschrij ver L. L. Martens en Zonen' voor 28.051. De raming voor het bouwwerk door de gemeenteopzichter in januari 1961 gemaakt, dus voor de invoering van de vijfdaagse werkweek en voor de prijsstijgingen der bouwmaterialen bedroeg 27.000. Omdat het verschil al leszins redelijk genoemd mag worden in verband met de gewijzigde situatie hebben B. en W. na overleg met Mid delburg het werk gegund, behoudens hogere goedkeuring. De heer C. van Aert te Sint Jansteen was in beroep gegaan bij de Belastingkamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage tegen de hem opgelegde aanslagen in de riool- en straatbelasting over 1960 voor het perceel Havenstraat 155. De beroep schriften werden door de belastingka mer ongegrond verklaard omdat betrok kene had nagelaten bij de vefkoop van zijn woning de gemeente hiervan in kennis te stellen. Onberekenbaar Ten behoeve van de burgemeester werd voor het gebruik van de eigen personenauto een vergoedingsregeling vastgesteld, analoog aan de door G.S. ontworpen regeling. Zo zal ingaande I januari 1961 de burgemeester een jaar lijkse vergoeding van 1200 ontvangen. Besloten werd medewerking te verle nen by de totstandkoming van de elek trificatie van de percelen van de heer F. C. M. Thomaes en van de heer A. C. C. Thomaes, in welke elektrificatie een maximale gemeentelijke bijdrage van 2.000, zijnde 20 pet. van 10.000, zal worden gegeven. Op het voorstel van de P.Z.E.M. een garantie te ge ven voor betaling van het aandeel van betrokkenen en voor het jaarlijkse vast- gestelde stroomverbruik, indien belang hebbenden weigerachtig zijn, kon de raad niet ingaan, omdat een dergelijke garantie tot onberekenbare consequenties aanleiding kan geven en de gemeente voor al te zware financiële verplichtin gen kan stellen. Besloten werd op het voorstel van P.Z.E.M. in te gaan inzake de gedeel telijke verkabeling van de straatverlich ting in de Oostlangeweg, waarvan de door de gemeente te betalen kosten 594 zullen bedragen. Gunstig werd beschikt op het verzoek van het Zeeuwsch Consultatie Bureau voor Alcoholisme te Middelburg. In gaande 1 januari 1962 zal een jaarlijk se subsidie van 35 aan deze instelling worden gegeven op voorwaarde, dat na elk dienstjaar de exploitatierekening zal worden overgelegd. Omdat het gebruik van de eigen auto door de gemeenteopzichter, die een ge bied van 5000 ha als werkterrein heeft, zijn werkzaamheden zeer ten goede komt werd besloten een jaarlijkse auto- vergoeding van 1000 toe te kennen. De verdeling van deze vergoeding tussen de gemeenten Biervliet en Hoofdplaat, in welke gemeenten de opzichter zijn werk verricht, zal geschieden op dezelfde wijze en verhouding als het salaris. Ingaande 1 januari 1962 werd een nieuwe verordening op de heffing en invordering van haven-,, kade- en lig gelden voor de Hoofdplaatse haven in gesteld. De gemeenten Biervliet, IJzendijke en de Kamer van Koophan del hadden op de ontwerp-verorde- nin-g, die alleen redactioneel afwijkt van de oude thans nog tot 1 januari 1962 geldende verordening, geen op- of aanmerkingen ingebracht. De tarie ven blijven ongewijzigd, dit met het oog op de concurrentie van dé rijks havens, hoewel in de periode van 19561960 de Hoofdplaatse haven een nadelig exploitatie-saldo van 5.207,34 heeft. Ten behoeve van de gemeentewerk man werd de bezoldiging ingaande juli a.s. vastgesteld naar leeftijd in plaats van naar dienstjaren. Besloten werd aan de heer A. A. C. de Ruijsscher een perceel grond te ver kopen van 315 m2 tegen 6,20 per ni2, gelegen in het nieuwe uitbreidingsplan Zuid-West. Voor ƒ3,10 per m2 werd aan de heer A. C. C. Thomaes 70 ca grond verkocht in het Zuid-West Uitbreidings plan, gelegen naast het hem in eigen dom toebehorende perceel. De heren C. A. de Ruijsscher en F. C. M. Thomaes werden tot lid van de Instelling voor Maatschappelijke zorg herbenoemd. De Interim-regeling ziektekosten amb tenaren 1961 werd voor de burgemees ter en het overige gemeentepersoneel, met uitzondering van het brandweerper soneel, vastgesteld overeenkomstig de rijksregeling. Voor gehuwden komt dit neer op een tegemoetkoming in de ziek tekosten van 135,60 en voor ongehuw- den vergoeding van ƒ67,80. Voor de ge meente vloeit uit deze regeling een uit gaaf voort van 714,65. In de begro ting 1961 was rekening gehouden met een uitgaaf van 683,21. Van onze correspondent BREDA Zonder dat de opperwacht meester van de rijkspolitie in Ossen- dreoht ook maai- een hand opstak, stopte vlak voor hem op 21 juni de Tholense motorrijder D, L. van Z„ die tevoren -zigzag over de weg had ge reden, maar de opper blijkbaar het eind van alles achtte. Dat was het echter niet geweest: er volgde nog een bloedproef, die 2,28 pro mille al cohol in het bloed aanwees, en een: rechtszaak gisteren voor de Bredase rechtbank. Verdachte had een maand voordat •hij in kennelijke staat voor de poli tieman belandde, pas zijn rijbewijs teruggekregen, dat hem twee jaar ontnomen was geweest. De rechtbank -trek het gisteren weer in, nu voor vier jaar, een jaar minder dan de of ficier had geëist. Zij deed' er nog een maand cel ibij, overeenkomstig de wil van de officier. GOES. Het college van B. en W. heeft de gemeenteraad een gewijzigd plan met betrekking tot het havenindustrieterrein doen toekomen. De totale kosten van het gewijzigde plan worden ge raamd op 2.096.220,dat is aanmerkelijk meer dan de raming van de oorspronkelijke plannen. Deze wijzigingen zijn noodzakelijk met het oog op een reeks tegen vallers. In een uitvoerige toelichting aan de raad geven B. en W. opening van zaken. Het gaat in feite om een na-calculatie van het in maart 1960 vastgestelde plan. Sedert dat tijdstip is de situatie sterk gewijzigd. In maart 1960 werd er van uitgegaan, SCHERPENISSE. In een grote tent, die in een weide achter het „Hollandhuis" is geplaatst, zal vanmiddag een tentoonstelling van gladiolen worden geopend. Ruim 150 inzendingen prachtige boe ketten in vele variëteiten smaakvol gerangschikt zijn ontvangen en de jury zal een moeilijke taak hebben bij het aanwijzen van de prijswinnaars. De tentoonstelling is door de schitte rende bloemenpracht zeer aantrekkelijk. Het doel van de expositie is echter niet alleen het publiek een fleurige uitstalling te bieden, maar vooral om de gladiolen- teelt technisch en bedrijfseconomisch in de belangstelling te plaatsen. Verleden jaar heeft de afdeling Stavenisse en om streken van de Kon. Algemene Vereni ging voor de Bloembollencultuur voor het eerst in Scherpenisse geëxposeerd. De interesse was toen zodanig dat men besloot tot een herha-ling. Het aantal gladiolentelers neemt jaar lijks toe op het eiland Tholen en door vermeerdering van vakkennis hoopt men deze cultuur op een hoger peil te brengen en voor de telers tot een belangrijkere in komstenbron te maken. De indeling van de tentoonstelling heeft plaats gevonden onder leiding van de heer P. G. Balkenende uit Lisse, een be kend vakman. Behalve 32 gladiolentelers nemen aan de expositie ook enkele han delaren in tuintoouwgereedsehappen e.d, deel en er zijn voorts belangwekkende stands van de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst en de huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Een der inzenders ex poseert nieuwe rassen, die nog niet eer der in Zeeland zijn geïntroduceerd. De voorzitter van de organiserende vereni ging, de heer D. Neele jr. uit Stavenisse, deelde ons mede dat de Thoolse kwekers zestig soorten hebben ingezonden en dat voor en tijdens de inrichting van de ten toonstelling van tal van instanties mede werking is ontvangen. YERSEKE. Naar wij vernemen hebben deskundigen een onderzoek in gesteld naar de groei, kwaliteit en dat het toen voorgestelde exploitatiege- bied in zijn geheel zou worden afgeno men door twee grote industrieën. Deze veronderstelling klopte echter niet, want een van de industrieën besloot zich niet Goes te vestigen. Dit heeft verstrekkende gevolgen met betrekking tot het in exploitatie brengen van de betreffende gronden als indus trieterrein. T egenvallers Maar ook bij de reeds uitgevoerde werken werden enkele tegenvallers ge ïncasseerd, ten dele als gevolg van de bijzonder ongunstige weersomstandighe den tijdens de uitvoering en anderzijds als gevolg van nader eisen van derden. Het aanbrengen van 245 meter riole ring meer dan begroot was vergde een uitgaaf van 10.000 gulden. Ook het grondverzet is veel groter geweest dan geraamd was. hetgeen een nadelig ver schil te zien gaf van 73.000 gulden (van welk bedrag 15.500 gulden terug zal worden ontvangen i.v.m. de aanwijsba re kosten van de uitvoering van werken voor derden). Als verdere tegenvallers noemen B. en W. bedragen van 31.000 wegens drainage van het A.K.F.-terrein, 12.000 wegens verbetering van het zandbed onder de straten, 18.000 vanwege het aanbrengen van opsluitbanden en 10.000 gulden wegens bermvoorzieningen. Bovendien moest in het gewijzigde plan het terrein tussen de havens I en IV, in plaats van uitsluitend afgestemd te zijn op de eisen van de aldaar ver wachte industrie, berekend worden op een universele uitvoering. Hierbij moet rekening gehouden worden met het aan leggen van enige ontsluitingswegen. De ze gewijzigde bestemming maakt enkele voorzieningen noodzakelijk als gevolg waarvan dit terrein een hogere uitga ve vergt van bijna 450.000 gulden dan volgens het oorspronkelijke plan. De thans geraamde kosten geven met de oorspronkelijke raming van de exploitatie-opzet een verschil te zien van ruim 221.000 gulden. Dit verschil is volgens B. en W. ontstaan door ren teverlies, aankoop van grond, uitbrei ding van grondwerken, straatverhar ding, rioleringen, directiekosten en ren teverliezen met onvoorzien. Tenslotte worden in het voorstel en kele opmerkingen gemaakt over de ver koopprijzen van de grond. Voor het ter rein ten noorden van haven IV moet de prijs van acht gulden per vierkante me te,r gehandhaafd worden, aangezien de grond reeds voor genoemde prijs is ver kocht. De prijsverhoging van 7.50 tot 13 gulden per vierkante meter is te verklaren uit de meerdere kosten, die eventuele levering van Duitse en Deen- thans voor dit terrein gemaakt moeten se mosselen. Uit dit onderzoek is ge- worden en reeds gemaakt zijn. bleken, dat de kwaliteit en de groei niets te wensen overlaten. Verwacht mag dan ook worden, dat bij een even tueel tekort aan Nederlandse mosselen volop geïmporteerd zal kunnen worden. P)EN HAAG. Een vlotte, inne mende dame verwelkomde ons toen wij de drempel betraden die de buitenwereld scheidde van de internationale verzamelaarsten toonstelling „Curiosa '61" in de Houtrusthallen in Den Haag. Zij bood ons enveloppen aan met spe ciale stempels en ook een serie suikerzakjes, waarop in rode let ters de antecedenten van de expo sitie aangegeven worden. Er is op de Curiosa '61 voor elck wat wils. Te kust en te keur wor den de belangstellenden ingewijd in de geheimen van talrijke col lecties: lucifersmehken, geboorte kaartjes, luchtpostbrieven, auto mobielen in het klein, postzegels, suikerzakjes, enzovoorts. Onder de vele standhouders merkten we ook twee Zeeuwen op, die beiden met een werkelijk curieuze ver zameling voor de dag kwamen. De heer N. M. Kooman, eigenaar van het recreatiecentrum De Kloof te Ber gen op Zoom, een geboren Goesenaar, spaart suikerzakjes, maar hij staat op Houtrust ook met eeu stand van het bekende Veilig-Verkeersigarenbandje. „Bijna vijf jaar geleden begon ik er Er rijden honderden auto's voorbij mee vertelde hij ons, „ik vond het met allerlei nummerborden en kente- van groot belang om Veilig Verkeer ook kenletters. „Nu had ik gedacht om een op een andere wijze onder de aandacht serie te maken van alle borden en let- omstreeks 1650. Ruim negenhonderd van het publiek te brengen, al wist ik ters, uit alle landen van Europa en couranten, periodieken en tijdschriften K it met precies hoe. Toen van de andere werelddelen. Bovendien vulden de stand. Daarnaast kwamen kwam ik ojr de idee van het sigaren- zet ik er dan de vlaggen van de lan- bandje, waar men eerder naar grijpt den bij. Maar deze serie komt pas half dan naar een plaatje". oktober uit." Kranten vroeger en nu. Het zal een dubbele Zeeuwse aange legenheid worden. De tekeningen zijn namelijk ontworpen door de heer Fr. Scholen, winkels en verzamelaars wer- Verbart uit Goes, die er zijn uiterste den ingeschakeld. Op tal van scholen best °P heeft Sedaan- bijvoorbeeld is het bandje met het bij- geerdrea?sdeiefSateriaarelijk 31 ing6bUr" KrailtCU VU 11 zijd© „Hoeveel bandjes hebt u nu al onder De andeTe Zeeuw, dié op de Curiosa - Vr°er "u?tr^isshig1n.dMethedee h^ ,,k denk zo een negen miljoen...! Vos uit Amsterdam en H. Diepenbroek „'Jan zult u wel alle verkeersborden uit Doetinchem verzorgt hij een stand, i,7waarin men de meest extreme kranten feilloos uit uw hoofd kennen? De Zeeuw schoot in de lach. „Wil ik u eens iets leuks vertellenzei hij met een wedervraag. „Op een goeie dag was ik in Krabbendijke. Ergens had ik mijn auto geparkeerd. Toen ik even^ later bij de wagen terugkwam dan nog elke dag de grote landelijke bladen, die uiteraard bijzondere inte resse hadden voor de collectie van het trio. De Vlissingse krantenverzamelaar vroeg nog aandacht voor zijn twee maandelijks tijdschrift „Oprechte Tij- dinghe", waarin men allerlei wetens waardigheden kan vinden over oude kranten en ook over persgeschiedenis. „De belangstelling valt mij heus niet tegen", vertelde de heer Nierynck ons. „Op deze tentoonstelling waar men zo veel dingen kan zien, mogen we echt B. en W. stellen daarom de raad voor liet krediet voor het aanleggen van het havenindustrieterrein te verho gen tot ruim twee miljoen gulden en verkoopprijzen voor de grond vast te stellen. Politierechter Middelburg MIDDELBURG. De Vlissingse me vrouw J. M. M. moest zich gisteren voor de Middelburgse politierechter ver antwoorden voor het feit, dat zij terwijl zij logeerde bij een zekere mevrouw C. uit een kastje een spaarbankboekje had weggenomen. Daags daarna was me vrouw V. naar de bank gegaan en had een flink bedrag opgenomen. De officier van justitie, mt. J. L. An- dreae. wilde rekening houden met de moeilijke omstandigheden waaronder verdachte leefde en vroeg twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en on dertoezichtstelling van de reclassering. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, vonniste conform. Vijftig gulden boete (conform de eis) kreeg de Oosterlandse electricien A F B. Hij had op zondag 11 juli opzettelijk met een geladen windbuks op een post duif, die op een paal zat geschoten. De buks was van een vriend van hem. „Ik dacht dat het een woudduif was", ver ontschuldigde B. zich, maar de officier meende dat verdachte pp zijn leeftijd toch wel het onderscheid tussen een postduif en een woudduif moest weten. Behalve de geldboete werd in het von nis bepaald dat de inbeslaggenometi buks zou worden verbeurd verklaard De Hansweertse olieventer L. de P was ten laste 'gelegd valse olieleveran- tiebriefjes aan een rederij te hebben opgemaakt. De P. was min of meer het slachtoffer geworden van praktijken van een zekere v. d. B., die later voor diefstal van olie was aangesproken. De P. had echter van zijn escapades geen verdiensten overgehouden, zoals ook zijn verdediger, mr. M. Vlaming, nog eens uit de doeken deed. De officier, mr. T. Lebret, vroeg drie weken onvoorwaardelijk. Het vonnis luidde honderd gulden boete, omdat de politierechter in, aanmerking nam dat De P. niet de hoofdschuldige in het drama was. van de wereld z en kanEn niefaReen niet klagen' U moet niet v^geten dat van de wereld zien kan. En met alleen dit heel iets aparts u wij teUen nog geen grote kring. Maar er zijn veel mensen die er van alles over willen we- dagbladen, ook- periodieken en drukwerken. Zo is bijvoorbeeld een IN1GUWS Verteller Uit loUl, maar OOK eeil wanjpr 7iin liifcrpvnprrl maar in nlactir» stond er een dikke politieagent met lu?htpos"uitIa™ ?an de NRg"16''^ ^n*dVbfaadj^^uit dOeugd" een boekje in de hand om mijn num- De heer Nierynck begon pas een jaar waarin men nog dingen van heel vroe^ mer op te schrijven. Ik was me van of vier geleden met het aanleggen van ger tegenkomt. Oudere mensen smul- geen kwaad bewust en vroeg wat ik ziin verzameling. De kennismaking met len hier van". misdreven had. de andere twee heren kwam tot stand De heer Nierynck is blij weer nieuwe „Ziet u dat verkeersbord daar niet op een tentoonstellinS in Amsterdam. contacten te hebben gelegd. „Je moet staan, mijnheer", merkte de dienaar van het gezag droog op. „U mag aan He.t publiek had vooral veel belang- deze kant niet parkeren". „Ja, dat stelling voor de kranten met de moest nou mij juist overkomen". vreemde lettertekens, zoals met name uit China en Egypte. De heer Nierynck De collectie van de heer Kooman be- toonde ons een krant van linnen, de £taai Plt *èn .sefie van ongeveer 160 „Union" uit 1831 en verder oorlogs- bandjes compleet met alle verkeersbor- kranties en een van de oudste daohla den, nationaal en internationaal. Hij ™anl'es en een van ae ouctóte aagoia- heeft er, dacht hij, wel sukses mee Het fV" ^ere^> een exemplaar m Go- is de bedoeling van de oud-Goesénaar thische druk uit 1538in Wittenburg om de jeugd ook op wat anders attent gedrukt. De oudste Nederlandse krant te maken. die te bezichtigen was dateerde uit te steeds weer zien je collectie uit breiden en te perfectioneren". Rinus Delta BRUINISSE. De wekelijkse aan voer van mosselen uit de Waddenzee bedraagt ongeveer 4000 ton. Hetgeen on- feveer neerkomt op een kwantum van düü ton per vaartuig. De uitgegeven be stellingen waren in het begin, kort na de opening van het seizoen, niet groter dan 150 tot 200 ton per vaartuig. Het koele weer van de laatste wekn heeft er zonder twijfel toe 'bijgedragen dat de mosselexport zich bijzonder gunstig ont wikkelde. pCÜHARENDIJKE. De Duitse pre dikant in de Westhoek, Pfr von Der- schau verzoekt ons mede te delen dat a.s zondagavond 13 augustus in de Ge- r\Scï?eer? er^ Scharendijke een in ^fe'iluitse ?aaf. W°rd6n g6h°Uden Orgelconcert Wim van Panne iu Tholen THOLEN. der van za- Onder auspicieën w/l'cn,Tg ür8elcentrum, zal op za- nlS s- augustus 1961, een orgelcon- te ThXneii gegc've" 'in de Grote Kerk Wim van de? Panne b6kende °rganist 25*2 en 470 Jv aWart' nl' Psalm 68:1- zo.z en 47.1. Verder wordt uitgevoerd Aria en Allegro van G. F Lnde? Ko raalvoorspelen van Bach en Keilner- en Gebed °hUl:,d César Franek.- Toccata sloten ,f„'a?eide? van B°bHman. Be- i met twlf liedbewerkingen landen" en R1"'gaat door alI« Jezus" °P' njst op voor

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3