Meer van onze welvaart in versterking stoppen WAAKZAAMHEID NODIG TEGENOVER DE HEER K. BONN EN PARIJS HOUDEN HET BEEN STIJF Harde werkers kregen vrij voor bankroven TITOF TERUG Post later en eerder fl| 'IMR. D. U. STIKKER, SECRETARIS-GENERAAL IJl VAN DE NAVO, IN EEN EXCLUSIEF INTERVIEW MET ONS BLAD Toespraak van Kroesjtsjef Ds, Niemöller gewond bij auto-ongeluk Delft wil 190 ha recreatieruimte aanleggen Duitse jongen verongelukt Jongen bij baden in zee verdronken Vervolg van pag. I V redesverdrag Duitsland Opnieuw drie maanden geëist tegen politieman Tivee gezichten Enorm verschil Een eigen plaats GEEN INITIATIEF PRESTIGE NIET VEEL Vervolg van pagina 1 Echt lid Tweelingen Oplossing spel der zeven vergissingen Dinsdag 8 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Sprekend over de militaire macht van de Sowjetunie zei Kroesjtsjef, dat een groot arsenaal van raketwapens van allerlei typen was gevormd, van intercontinentale raketten tot artillerie raketten met geringere reikwijdte. AI die raketten, zei hij, kunnen worden voorzien van kernladingen, met inbe grip van waterstofbommen. Ook de zogeheten conventionele wapens had den de volle aandacht gekregen. Alleen een vredesverdrag met Duits land, aldus Kroesjtsjef, kan de han gende internationale vraagstukken op vreedzame wijze uit de wereld helpen. Alleen een vredesverdrag kan het op doemende gevaar van een weer de kop opstekend Duits militarisme en van de groeiende macht der revanchezoekers keren. President Kennedy, zei Kroesjtsjef, had in Wenen begrip en gezond ver stand getoond. Hij had hem daar ver teld, dat er een machtsevenwicht be stond en dat een grote botsing tussen Amerika en de Sowjetunie moest worden voorkomen. In zijn huidige politiek ten aanzien van West-Duitsland toonde Kennedy, aldus Kroesjtsjef, echter gebrek aan zowel werkelijkheidszin als gezond ver stand. In zijn laatste rede had Kennedy dreigend gesproken en wat de Duitse kwestie betreft een soort ultimatum gesteld. De imperialistische machten in de wereld, zo zei Kroesjtsjef, hebben ge toond dat zij geen vermindering van de bewapeningswedloop .wensen. De bewapeningsindustrie was na de Twee de Wereldoorlog een van de belang rijkste winstobjecten in de kapitalis tische wereld geworden. West-Duitsland zag hij niet langer als de verslagen vijand van zestien jaar geleden, maar als het land dat nu weer wordt geregeerd door militaris ten en revanchezoekers. In de afgelo pen tien jaren was volgens hem in West-Duitsland voor militaire doelen ongeveer evenveel uitgegeven als ten tijde van het Hitlerrijk in de jaren van 1933 tot vlak voor de Tweede Wereld oorlog. De westelijke landen zouden bedrogen uitkomen als zij meenden West-Duitsland in bedwang te kunnen houden. Advertentie STRIJKT GEMAKKELIJK ARNHEM. De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof wilde gis teren de wachtmeester bij de rijkspoli tie H. Th. L. (40) uit Wychen voor het verduisteren van een bankbiljet van honderd gulden gestraft zien met wat de rechtbank had opgelegd: drie maan den gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk. Verdachte had al twee maanden in voorarrest gezeten, zodat het hof hem in vrijheid stelde, in afwachting van de uitspraak die het vol gende week gaat doen. Evenals voor de rechtbank bleef de wachtmeester ook gisteren ontkennen dat hij het door twee kinderen gevon den biljet voor zichzelf had willen ge bruiken. Hij had het zolang in zijn zak gestoken tot er een verliezer zou ko men opdagen en toen had hij het per ongeluk gebruikt, zei hij. De president vond het echter bedenkelijk dat hij de twee kinderen ieder een rijksdaalder als beloning had gegeven. De raadsman, die bezwaar maakte tegen het ongunstige reclasseringsrap- port, zei dat politiemannen gevonden voorwerpen vaak thuis bewaren zonder dat zij zijn ingeschreven in het regis ter. Verdachte was' volgens hem wel een slordig, nonchalant mens, maar hij was toch nog nooit op oneerlijkheid be trapt. BREMEN (DPA/ANP). In Brin- kum bij Bremen is gisteren de negen tienjarige Johan te Weyde uit Haar lem met een personenauto tegen een vrachtwagen gebotst. Hij liep daar door zulke ernstige verwondingen op, dat hij in het ziekenhuis overleed. Van onze speciale verslaggever Welnu, de heer Stikker doet dat met de Groningse nuchterheid die van zijn ronde Nederlandse gezicht is af te le zen. Hij voelt zich in dit Parijs in het hotel Georges V, niet ver van de Place de l'Etoile en de Champs Elysées, ook best thuis. Hoog boven Parijs woont het echtpaar Stikker. Hier, op de zesde etage in een voornaam ap partement heersen een koelte en een rust die men buiten, zelfs in Parijs op zaterdagmiddag, niet vindt. "DARIJS. „Het enige wat de heer Kroesjtsjef verstaat is macht. Wil Teel QCplCKltfd TÏICM men door hem niet onder de voet gelopen worden dan moet men o I b dus krachtig zijn. Zonder een sterke Westelijke defensie zal men hem niet kunnen tegenhouden." Zo stelde mr. D. U. Stikker, secretaris-gene raal van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie het in een exclusief interview met ons blad. De heer Stikker zag juist thans, nu via de kwestie Berlijn een zo uitermate gespannen toestand is ontstaan, de noodzaak van een ge duchte versterking van het defensie ve apparaat van alle 15 landen die lid van de Navo zijn, ook van Ne derland. Men zou zijns inziens nu meer dan ooit bereid moeten zijn om meer van de huidige welvaart van het Westen in de defensie te stoppen. Doet men dat niet dan dreigt het gevaar dat het Westen de Navo dus achterop raakt. De heer Stikker onderscheidde in de politiek van de Russische minister president twee gezichten: zijn gedach ten hierover komen op het volgende neer: 1. Kroesjtsjef is er internationaal op uit, uit de huidige politieke situatie te halen wat er voor hem te halen valt. Toont het Westen zich in deze omstandigheden zwak, dan zal de Rus zeker niet terugdeinzen voor het erg ste van wat hij als winst beschouwt. 2. Men kan Lenin beschouwen als de man die in Rusland de revolutie heeft gebracht, Stalin als de man die macht en autoriteit heeft gevestigd, Kroesjtsjef als de man die nu een nieuw economisch niveau wil berei ken. In oktober, op het congres van de Russische communistische partij, zal dat ongetwijfeld nog eens blijken. In dit schema past geen oorlog. In dit schema is Berlijn als politieke aan gelegenheid bij wijze van spreken een peuleschil, waarop de Sowjetunie haar bestaan niet op het spel zal kunnen zetten, aldus mr. Stikker. Het gevaar voor het Westen schuilt erin dat het, dit alles wetend, slapte toont, in slaap valt omdat er „toch niets kan gebeuren". Zulk een houding zou voor de Sowjetunie onmiddellijk het teken zijn dat zij haar inziens zon der gevaar voor wat zij heeft bereikt en voor wat zij in de komende twin tig jaar wil bereiken, kan toeslaan. Daarom: waakzaam zijn en zich goed uitrusten is de beste bescherming tegen dergelijke aspiraties, aldus mr. Stikker. Oud-minister Stikker is sedert 21 april secretaris-generaal van de Noord Atlantische Verdragsorganisa- tie, waarvan vijftien landen lid zijn: De Verenigde Staten, Canada, IJsland, Noorwegen, Denemarken, West- Duitsland, Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Italië, Portugal, Grie kenland, Turkije en Engeland. Zijn voorgangers waren lord Ismay en Spaak. Als secretaris-generaal zit de heer Stikker alle bijeenkomsten voor van de Raad van de Navo waarvan van ieder land een of meer ministers lid zijn; ieder land heeft te Parijs een permanente vertegenwoordiger. De heer Stikker was voor zijn benoe ming in april Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de Navo. Het werk als secretaris-generaal is veel uitgebreider en omvangrijker dan ik mij aanvankelijk had gedacht, zei de heer Stikker. Er is natuurlijk een enorm verschil met mijn vroegere functie als perma nent vertegenwoordiger van Neder land in de Raad van de Navo. In die functie kreeg ik instructies van Den Haag. Thans heb ik geen huis. Ik heb nu de belangen van alle vijftien leden te behartigen. Het grootste pro bleem is om informaties over aller hande zaken van de leden te krijgen •die absoluut rond zijn en geen hiaten vertonen. De leden moeten mij van na ture die inlichtingen geven, dat is mijn ideaal. Ik kan de problemen een voudigweg niet meer uit één hoek be kijken; ik moet dus weten wat de op vattingen zijn van de grote en van de kleine landen. Ik moet mij een eigen plaats in de Navo verwerven. Na drie en een hal ve maand kan ik nu zeggen: Ik ben hard op weg om die plaats te krijgen. Op onze vraag over de positie van West-Duitsland als lid van de Navo antwoordde de heer Stikker: „Ik ben na de oorlog een van de eersten in Nederland geweest die hebben gepleit voor het opnemen van de Bondsrepu bliek in deze organisatie. Dat was reeds toen, in 1950, mijns inziens hard nodig. Van Amerikaanse kant werd destijds weieens tegen me gezegd: Man, hoe kun je dat nu in Nederland doen, zo vlak na de oorlog? En ik heb hierop geantwoord: Wij hebben geen tijd om erover te piekeren. Het moet, voor ons allen, voor het gehele Wes ten. De heer Stikker onderstreepte de vriendschap die hem met de Westduit- se bondskanselier Konrad Adenauer verbindt. „Wij kennen elkaar al van 1949 af zeer goed. Het is langzamerhand een goede, zelfs ver gaande vriendschap geworden. De heer Adenauer logeert ieder jaar enige malen in Cadenabbia in Noord-Italië, waar ik ook een huis heb, slechts vijf minuten van zijn wo ning. Daar spreken we elkaar dan ge regeld," aldus de heer Stikker, die zijn grote bewondering voor de 85-jari- ge Westduitse kanselier niet onder stoelen of banken stak: „Hij wordt ieder jaar jonger". Ten aanzien van de Westduitse be wapening zei de heer Stikker dat het terugtrekken van atoomwapens uit de Bondsrepubliek (waarvan de lading overigens te allen tijde in Amerikaan se handen zou blijven) dus ook het scheppen van een zg. atoomvrije zone in Midden-Europa voor het Westen geen enkele winst zou kunnen opleve ren. „Wij hebben ten opzichte van de Sowjetunie een achterstand waar het de conventionele wapening betreft. Een terugtrekken van onze atoomwa pens in welk land ook zou betekenen dat onze zwakkere positie op het ge bied der conventionele wapens in ster kere mate aan de dag zou treden". Over de secretaris-generaal van de Navo, een der voornaamste functies in de Westelijke samenwerking, is eens gezegd: Hij moet wel over een bijzon dere gelijkmatigheid van karakter be schikken om het sptaneweb in welks centrum hij zit, te kunnen overzien." Het enige wat de heer Stikker van zijn stuk brengt is de stroom invitaties die iedere dag binnenkomen bij het gebouw van de Navo en Hotel Georges V. „Allerlei mensen in Texas, Tur kije, IJsland en Athene vragen mij eens te komen spreken over de Navo. Als ik al die sympathieke uitnodigin gen zou aanvaarden, zou ik drie, vier keer per dag een redevoering moeten houden". De heer Stikker is, tenslotte een veelgeplaagd man omdat men bij de departementen van ieder land van de Navo, ieder radio- en televisiestation en iedere krantenredactie in de Wes telijke wereld schijnt te weten dat hij vijf talen spreekt. „Op de laatste bij eenkomst van de Navo in Oslo haal den de televisiemensen het in hun hoofd mij te vragen in vijf talen ach tereen even een verklaring af te leg gen. Dat kan natuurlijk wel, maar zo iets kan ook zijn nadelen hebben. Van Spaak en lord Ismay dacht igder: Hij spreekt maar één taal. Mijn voor gangers waren daarom wat dat betreft niet eens zo slecht af want je spreekt in je eigen taal toch altijd het pret tigst." Mr. D. U. Stikker,een eigen plaats in de NAVO. Advertentie Van onze speciale verslaggever DARIJS De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Sta- ten (Rusk), Engeland (lord Home) en Frankrijk (Couve de Murville) hebben reedis gistermiddag, vrij plotseling, hun besprekingen te Parijs be ëindigd met een kort gesprek over Azië, Afrika, Latijns-Amerika en de problemen betreffende proeven met kernwapens en ontwapening. De weerslag van deze conferentie op de Westelijke wereld, die de laat ste maanden danig verontrust is door de dreigende Russische houding, achtten vele waarnemers gisteren „teleurstellend gering". Men had na de rede van Kennedy veel meer verwacht. prestigeoverwegingen. Adenauer kan het zich, met het oog op de Westduitse verkiezingen van 17 september, vol strekt niet permitteren in te stemmen met Amerikaans-Britse plannen voor erkenning van de Oder-Neissegrens, erkenning van de communistische re gering van Oost-Duitsland en erkenning van Oostduits toezicht op de wegen van West-Duitsland naar West-Berlijn. Daarentegen zijn de Duitsers zelf tijdens dit Parijse overleg.naar voren gekomen met een voorstel tot het hou den van een referendum in West- Berlijn. De 2,2 miljoen Westberlijners zou de vraag moeten worden voorge legd of zij er voor of er tegen zijn, dat de geallieerde troepen (elfduizend Amerikaanse, Britse en Franse solda ten) in Berlijn blijven. Zo'n referendum zou voor aanstaande Westelijke onderhandelingen met Rus land of voor de opening van de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties in september reeds gehouden moe ten worden. Dit einde komt een dag eerder dan de ministers zelf hadden verwacht. Het verrassende is voorts dat over niet een van de gesprekken der afgelopen drie dagen enig officieel communiqué is verstrekt. Eerst zou Kroesjtsjef, zo maakten woordvoerders der ministers steeds weer duidelijk, er blijk van moe ten geven dat hij een serieus gesprek met het Westen wil. Dan pas zal het Westen verder reageren. Het wachten was dan ook gisteravond op de grote rede van Kroesjtsjef. De drie ministers bespraken gisteren in het bijzonder de kwestie-Laos. Niets duidde er op, zo vertelden hun woord voerders, dat dit probleem op korte termijn uit de wereld is te helpen Ook andere Aziatische vraagstukken werden besproken, waaronder Korea en Viet nam en de eventuele toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. Na Azië namen de ministers Afrika onder de loep, namelijk Angola, Congo en Bizerta. Met nadruk is tegengespro ken dat Rusk gisteren aan de Gaulle een eigen voorstel heeft gedaan tot op lossing van de kwestie-Tunesië, en wel op basis van een Franse ontruiming van de stad Bizerta. Tijdens het diner, dat Couve de Mur ville later op de dag aan zijn beide collega's heeft gegeven, is de rede van Kroesjtsjef van gisteravond ter sprake gekomen. Commentaar wenste men evenwel niet te geven. Op deze wijze kon van enig direct politiek effect van dit ministersoverleg gisteren uiteraard dus nog geen sprake zijn. Weliswaar is de kwestie-Berljjn uitvoeriger dan ooit tevoren besproken. Maar men had zeker van deze confe rentie verwacht dat zij enig Westelijk initiatief aan de dag zou laten treden. Men gelooft hier nu algemeen dat het hardnekkige verzet van de Gaulle, geholpen door de Westduitsers, tegen ook maar enig afwijken van de huidige viermogendhedenovereenkomsten be treffende Berlijn, ten deze van invloed is geweest. President de Gaulle wenst geen an dere basis van overleg met de Russen over Berlijn, in de eerste plaats uit KOPENHAGEN (Reuter). De be kende Westduitse predikant Martin Nie möller heeft gisteren in het zuiden van Jutland een ongeluk met zijn auto ge had. Mevrouw Niemöller, die naast haar man zat, is bij het ongeluk omgekomen. Niemöller zelf werd zwaar gewond. Een derde inzittende van de auto kwam ook om het leven. Dominee Niemöller is nu 69 jaar. In de eerste wereldoorlog was hij duik bootkapitein. Later ontpopte hij zich tot een der belangrijkste figuren in de pacifistische beweging. Tijdens het be wind van Hitier heeft hij in een concen tratiekamp gezeten. Van onze speciale verslaggever PARIJS. Zes ogenschijnlijk nijvere fabrieksarbeiders van Italiaanse en Noordafrikaanse afkomst, die af en toe een uurtje vrijnamen om een serie overvallen op spaarbanken te plegen, zjjn gisteren te Marseille gear resteerd. Zij hadden een bedrag van ongeveer honderdduizend gulden buit gemaakt. DELFT (ANP) Delft heeft plannen om het tekort aan recrea tieruimte in de gemeente snel in te lopen. Ten oosten van de rijksweg Rotterdam-Den Haag komt een 190 hectaren groot recreatiegebied, dat de Delftse Hout gaat heten. In dat gebied wordt een waterpar tij van 35 hectaren aangelegd voor de liefhebbers van water- en hengel sport. Langs de waterpartij zal nver een lengte van één kilometer een strand worden aangelegd. Verder omvat het plan o.m. de aan leg van een kampeerterrein, zwem bad, kinderboerderij, jeugdhuis en restaurant. Het zestal, in leeftijd variërend van achttien tot vijfenveertig jaar, pleegde de overvallen steeds met handschoe nen aan; zij waren altijd gekleed in blauwe overalls en hadden een das voor het gezicht. Met revolvers dwongen zij steeds op klaarlichte dag de employés van de spaarbanken hun een bedrag te geven. Elk der overvallen werd slechts door twee of drie van het zestal gepleegd. Daarbij trad een achttienjarige als leider op. Hij was ook de enige ge weest die aan alle zes overvallen heeft deelgenomen en die voor de „werk verdeling" zorgde. Als de bandieten onder elkaar had den uitgemaakt wie een overval zou plegen, vroegen de „uitverkorenen" netjes aan hun fabriek een uurtje vrij. In dat uurtje reden zij met een oude auto naar een spaarbank. Zes keer Dit spelletje speelden zij tussen 29 mei en zaterdag jl. niet minder dan zes keer en steeds weer maakten de bandieten bedragen van ongeveer twin tigduizend nieuwe franken buit. Zater dag was de buit niet minder dan 44.000 nieuwe franken, dat is circa dertigduizend gulden. Hun auto werd hun ten slotte nood lottig. Een politie-agent had de wagen zaterdag na de overval een bepaalde richting zien uitrijden en dit spoor kon de politie volgen. Zij wist al gauw twee bendeleden en tenslotte ook de overigen te grijpen. Thuis, onder de bedden van de ro vers, vond men dikke rollen bankbil jetten. De werkgevers van de gangsters waren stom verwonderd, het zestal stond namelijk uitstekend aangeschre ven als „harde werkers wie niets te veel was." Dat vond de politie te Marseille trouwens ook, vooral toen het zestal bekende, dat het deze week in vrije uurtjes nog vier spaarbanken had willen overvallen. In het algemeen zag men gisteren in diplomatieke kringen in Parijs niet veel in zo'n Berlijns referendum, waar van het succes voor het Westen toch •wel vast zou staan. „Men legt zijn hoofd niet graag in handen van de beul en men zal dan ook met een enorme meerderheid zijn redders toe juichen. Daarvan zal niemand opkij ken", zei men in deze kringen. Deze zaak houdt overigens slechts zijdelings verband met het gebeuren rondom Berlijn. Het Westen heeft zich. zij het slechts via woordvoerders, in Parijs bereid getoond tot onderhande lingen over Berlijn met de Sowjetunie op basis van een redelijke houding niet op grond van overdreven Russi sche eisen. Het Westen is ook bereid de harde consequenties te trekken uit zijn belof ten aan Berlijn, daar men geen duim breed wil toegeven aan welke commu nistische druk ook. Helaas heeft dat zelfde Westen verzuimd aan de Rus sen het initiatief te ontnemen. Integendeel, de ruimtevlucht van Titof overschaduwt deze Parijse con ferentie totaal men kan het niemand kwalijk nemen. De rede van Kroesjtsjef stelt de conferentie al evenzeer in de schaduw, omdat deze rede eerder als klap op de vuurpijl die de ruimtevlucht betekent, werkt dan als antwoord op het Parijse overleg. Tenslotte de besproken tegenmaat regelen op economisch gebied blok kade van de Westelijke handel met Oost-Europa en op militair terrein aanvulling en niet meer van de be wapening van de IJAVO volgens het plan MC 70 kunnen nauwelijks die nen als psychologische antwoorden op de herhaaldelijk uitgesproken Russi sche harde woorden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rusk, die gisteren een gesprek met president De Gaulle en met zijn Belgische collega Spaak had, zal vanmiddag in de raad van de NAVO in Parijs spreken over de uitvoering van de Westelijke bewape ningsplannen. Hij vliegt morgen naar Milaan, waar hij de Italiaanse minister-president Fanfani zal ontmoeten, die hem een overzicht zal geven van zijn bevindin gen te Moskou tijdens zijn recente be sprekingen met Kroesjtsjef. Rusk zal donderdag in het Noorditaliaanse plaatsje Cadenabbia een gesprek heb ben met de Westduitse bondskanselier Adenauer. De arbeiders vroegen hem hun gast te zijn. Nu is hij een der onzen, want hij landde, komende uit de wereld ruimte, op Saratofse grond." De Prawda publiceerde gisteren deze beschrijving van de landing van de Wostok 2: „Plotseling verschijnt er aan de hemel een vreemd gevormd schip. Het komt lager. De mensen rennen er heen om de man uit de kosmos te zien en te ontmoeten. Het was groots, kolossaal, uniek (De Prawda, zo tekende de Moskouse correspondent van Reuter, Robert El- phick, hierbij aan, deelde niet mede waar Titof was geland. Eerder was medegedeeld dat de plaats van de lan ding nabij Saratof lag, niet ver van de plek waar ook majoor Joeri Ga garin was geland.) „Wij omhelzen onze beminde land genoot", aldus het ooggetuigeverslag in de Prawda. „Hij is een beetje op gewonden. Met heldere schitterende ogen kijkt hij ons aan. Hij kwam te recht op een akker waar het graan pas was gemaaid. Hij werd meteen omhelsd door de bestuurders van tractoren die dichtbij aan het werk waren. De chef van de ploeg tractor chauffeurs, M. I. Andreio, liep naar de cosmonaut toe en zei: Mijn beste kerel, ik wens jou en onze Russische geboortegrond van harte geluk. De ploegleider omhelsde hem en hielp hem uit zijn ruimtepak. Wat zag hij toen hij om de planeten koerste? Titof zei: Ik zag duidelijk zeeën, wouden en de uitgestrekte velden van ons vaderland. Hij ging naar een dichtbij gelegen huis om Kroesjtsjef op te bellen. Terwijl hij op het telefoongesprek wachtte sprak hij heel hartelijk over Gagarin. Toen hij bezig was met telefoneren riepen de duizenden die voor het huis waren samengestroomd: Titof, Titof." In antwoord op de vraag van de speciale verslaggever van de Prawda over zijn ervaringen en gevoelens tijdens de vlucht zei Titof: „Uitstekend. De partij en de regering hebben alles gedaan om het mij gemakkelijk te maken." Voor Titof had premier Kroesjtsjef de verheugende mededeling dat hij als beloning voor zijn grote prestatie was bevorderd van kandidaat-lid tot gewoon lid van de communistische partij van de Sowjet-unie. „Je bent nu niet langer een kandi daat-lid van de partij", zei Kroesjtsjef aan het einde van het gesprek met Titof. „Ik neem aan dat jouw proef tijd als kandidaat-lid nu is verstreken, omdat ieder moment dat jij in de we reldruimte hebt doorgebracht gelijk staat met een aards jaar. Je proeftijd is nu dus voorbij en je bent nu partij lid. Je hebt getoond een ware commu nist te zijn die de banier van Lenin hoog kan houden." De Prawda meldde ook dat Titof de eerste man in de wereldruimte zou zijn geweest als Gagarin op het laat ste moment de reis in de Wostok 1 om de aarde niet had kunnen aan vaarden om welke reden dan ook. Op 12 april was Titof aan Gagarins zijde tot het moment van de lancering van de Wostok 1. De Prawda, dit in, herinnering brengende, schilderde Gagarin en Ti tof af als bijna „tweelingen". Zij zijn even groot, even zwaar en hebben overigens tal van andere eigenschap pen gemeen. Van onze correspondent ARNHEM Een veertienjarige Duitse jongen afkomstig uit Bielefeld, is gisteren in het Arnhemse verkeer op slag om het leven gekomen. Hij maakte met vijf andere scholie ren een vakantiereis op de fiets. Om dat Zij nogal dicht op elkaar reden, stootte een van de jongens, toen hij op de Schelmseweg slipte, tegen het slachtoffer. Hij viel met zijn fiets tegen een passerende auto aan. DEN HAAG. Een Haagse scholier, de zestienjarige A. G. Keersemaker, heeft gistermiddag in de zee voor Schevenin- gen onvoorzichtigheid! met de dood moeten bekopen. Hoewel hij niet kon zwemmen was hij by het Noorderhavenhoofd tot schouder hoogte in het water gegaan. Toen hij in moeilijkheden raakte, schoot de politie hem te hulp, maar zij kon hem niet meer vinden. Een uur later werd zijn liik ge vonden. 1 De haren van de bezoeker lopen door achter het oor. 2 Op het schilderij met de piano heeft de voet een andere stand. 3 In de rechterbovenhoek is nog een deel van een schilderij zichtbaar. 4 Het schilderij rechts is omge keerd. 5 De zitbank is hoger. 6 De broekspijp van de bezoeker heeft geen omslag. 7 De das van de bezoeker heeft een andere plaats gekregen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De P.T.T. heeft door het personeelsgebrek, waarmee zij vooral in het westen van het land heeft te kampen, de tijden van post bestelling in de grote steden moe ten veranderen. Het gevolg daarvan is dat op dinsdag, woensdag en don derdag de over het dagnet aange voerde post de volgende ochtend pas zal worden besteld en dat de ochtendpost op maandag later zal komen dan tot dusver. De nieuwe regeling, die 14 augus tus ingaat, laat de bestellingen van vrijdag en zaterdag onveranderd. Op maandag wordt de ochtendbe- stelling naar half elf verschoven, waardoor die bestelling meer post zal kunnen omvatten dan tot nu toe, o.a. een groot deel van de tot zon dagavond geposte correspondentie. 's Maandags zal de tweede bestel ling op het dagnet blijven aanslui ten, maar dat zal niet het geval zijn op dinsdag, woensdag en donder dag. De eerste bestelling zal dan op ongeveer het zelfde uur de deur uit blijven gaan, maar bmdat dan hoofd zakelijk brieven en briefkaarten zul ten worden bezorgd, zal op vele adressen de post eerder in de bus glijden. De tweede bestelling zal op de middelste drie dagen van de week drie uur worden vervroegd. Toch zal zij, door het inleggen van vroege postverbindingen, een belangrijk deel van de stukken omvatten die tot 14 augustus 's middags tussen half vier en zes uur worden besteld Dat is volgens de P.T.T. een voor deel voor die kantoren en bedrijven die nu de middagpost te laat krij gen om nog te behandelen. Voor busrechthouders heeft de nieuwe regeling alleen voordelen, al dus de P.T.T., want zij profiteren wel van de vervroegde postverbin dingen, maar hebben geen last vaa het later bestellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5