Waarschuwing tegen het Duitse gevaar B00RT0REJN AAN DUITSE ZIJDE STAAT GEREED Ruimtevaartheid landde op pasgemaaide akker I CHAUFFEURS BERADEN ZICH OVER STAKING Verschrikte t.v.-kijkers zagen boot aan grond De Bilt: Buien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RUSSISCHE RESERVISTEN KOMEN ONDER DE TROEPEN WORDEN NAARWESTELIJKEGRENZEN GEZONDEN, RAKETTEN STAAN KLAAR.... MAAR: TITOF NA 25 UUR TERUGGEKEERD Brigitta kreeg concessie over Eems STRIJD OM GASBEL TOEGENOMEN Jubel Zij sliep slecht Welk een moed Zaterdag vliegfeest bij Ouddorp Zie verder pag. 5 Geen Serajewo Dreigen K.L.M. verzekert tegen vertraging LASSIE, TROUWE MENSENREDDER OMGEKOMEN GEEN STRAF VOOR OUDERS VAN ELISABETH Zie verder pagina 5 Meisje bedwelmd Monteur verdacht van aanranding Zonder overstappen Moskou-New York TWEEHONDERD GULDEN VOOR IJZERZAAGJE 4:4k Ps Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. i. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Temeuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad :r Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4926 Dinsdag 8 augustus 1961 KROESJTSJEF: REDELIJK BLIJVEN ■4 M MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjtsjef heeft gisteravond in een anderhalf uur lange rede gezegd dat de Sowjetunie zich genood zaakt zou zien reservisten onder de wapenen te roepen en troepen te hrengen naar de westelijke grenzen van het land in antwoord op de maatregelen in Amerika die het karakter hebben van een mobilisatie. Kroesjtsjef zei dat Amerika met die maatregelen heeft bewezen met een oorlog te dreigen. Het zou voor de Sowjetunie ontoelaatbaar zijn tegenover dat gevaar met gekruiste armen te blijven zitten, zei Kroesjtsjef. Zijn rede werd door alle Russische radio- en televisiezenders uitgezonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Duitse belangstelling voor het aardgas in Groningen heeft thans concrete vorm gekregen. Aan de Gewerk- schaft Brigitta te Hannover is door het land Nedersaksen een exploratievergunning verstrekt, die loopt tot in het Eemsgebied. De eerste boortoren van Brigitta is al opgezet en wel recht tegen over Delfzijl op de Duitse oever van de Eems, op ongeveer vier kilometer afstand. Van Delfzijl uit kan men waarnemen, dat hier dag en nacht aan gewerkt wordt. Shell en de Standard Oil (Esso), die elk voor de helft in het kapitaal deel nemen. Zakelijk gezien maakt het voor deze beide internationale oliemaat schappijen weinig uit of de N.A.M. dan wel de Brigitta de aardgasbel gaat exploiteren. Voor de nationale economie van Ne derland echter liggen aan deze zaak nog andere kanten, waarbij de vraag opkomt of het aanvaardbaar kan zijn dat Duitsland door boringen in het omstreden gebied van de Eems het aardgas van onder Nederlands gebied gaat wegzuigen. Dit probleem is al/aangesneden in de gesprekken die <3/s staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. R. H. van Houten, met hoge Duitse functionaris sen heeft gehad. Naar wij vernemen zoeken thans Nederlandse en Duitse juridische ambtenaren naar een op lossing. Is deze eerste proefboring van Brigitta dus op Duits gebied, haar concessie stelt duidelijk dat ook het omstreden gebied van de Eems daar onder valt. Het oude verschil van mening over de grens in de Eems is dus weer extra actueel: de Duitsers nemen als grens aan de laagwaterlijn langs de Nederlandse kust; Nederland beschouwt het mid den van de riviermond al? de grens. De Nederlandse Aardoliemaatschap- plj heeft als concessiegebied dan ook die grens gekregen. De gebieden van de N.A.M. en van de Brigitta over lappen elkaar dus. Nabuurschap Hoewel de onderzoekingen naar het aardgas nog niet afgesloten zijn, neemt men aan dat juist in het omstreden gebied van de Eems de grens ligt van de aardgasbel. Nederland en Duitsland zullen het eens moeten worden welke maatschappij in dit gebied mag gaan boren, want het Nederlands-Duitse verdrag schrijft voor dat alle kwesties in de Eemsmonding in goede nabuur schap moeten worden geregeld. De N.A.M. en de Brigitta zijn ove rigens zustermaatschappijen. Beide zijn gezamenlijk opgericht door de Lachend wuifde majoor Titof na zijn landing op Russische grond de geestdriftige arbeiders en boeren toe, een geurend huldeblijk in de andere hand klemmend. MOSKOU (Reuter) De hoofdstad van dë Sowjetunie bereidt zich voor op de grootste en geestdriftigste intocht die ooit een Russische held heeft gemaakt. Die man is de nieuwe ruimtevaart heid, de roodharige majoor German Stepanowitsj Titof, die gisteren veilig landde nadat hij in de kunstmaan Wostok 2 zeventien malen om de aarde had gedraaid. Titof legde tijdens zijn tocht in ruim 25 uren een afstand af die ongeveer overeen komt met het dubbele van de afstand van de aarde naar de maan. Premier Kroesjtsjef deed Titof giste ren telefonisch deze belofte: „Wij en het gehele volk met ons zullen u be groeten". Kroesjtsjef zei verder: „Dit is een gelukkige tijd voor de gehele mensheid". Verwacht wordt dat majoor Titof zijn triomfantelijke intocht woensdag in Moskou zal houden en dat zijn voor ganger, majoor Joeri Gagarin, die zijn verblijf in Canada zondag bekortte, van de partij zal zijn. De geestdrift van de menigte op het vliegveld die Titof te beurt gaat vallen zal zo mogelijk nog groter zijn dan on langs toen majoor Joeri Gagarin door de bevolking van Moskou werd inge haald Zo zal het ook gaan onderweg van het vliegveld naar Moskou; op het Rode Plein, tijdens de receptie in het Kremlin en - later in een grote persconferentie, waar de gehele wereld vertegenwoordigd zal zijn. De jubel voor de man die de meest wonderbaar lijke reis in de geschiedenis maakte zal geen grenzen kennen. Majoor Titof. die met zijn 26 jaren een jaar jonger is dan majoor Gagarin, en bovendien nog jonger lijkt dan nu in werkelijkheid is, gaf gisteren in een telefoongesprek met premier Kroesj tsjef toe dat zijn vrouw Tamara, die 24 jaar oud is, er eerst tegen was dat hu zijn reis in een kunstmaan om de aar de zou gaan maken. „Later stemde zij toch toe", zei Titof. Premier Kroesjtsjef zei dat hij zich de aarzeling van me vrouw Titof best kon begrijpen. Titof, die na de landing verklaarde dat hij zich patent voelde, moest zien aan een streng medisch onderzoek on derwerpen opdat kon worden nagegaan of hij schadelijke gevolgen had onder vonden van de langdurige gewichtloos heid en wellicht van de radio actieve straling in de wereldruimte. De Russische televisie gunde de kij kers gisteren een blik op mevrouw Titof en haar zorgen. Zij verscheen op het beeldscherm, vol spanning aan haar radioties^r Lrnaar het binnen komende nieuws over de vorderingen van de kunstmaantocht van haar man. Zij had maar weinig kunnen slapen, zo vernamen de kijkers. Majoor Titof, zo werd als aardige bijzonderheid ver meld. sliep aan boord van de Wostok 2 vast. Zo vast, dat hij zich versliep, en 37 minuten na de afgesproken tijd wak ker werd. Het was niet bekend waar mevrouw Titof zich bevond toen haar. man zijn reis in de Wostok 2 maakte. De inwo ners van Moskou namen echter aan dat zij aanwezig zou zijn als haar man als een held werd ingehaald. Radio Moskou citeerde gisteren een communistische functionaris uit de streek waar Titof landde als volgt: „German Stepanowitsj Titof is terug gekeerd uit de wereldruimte. Dit ver heugende opwindende nieuws ver spreidde zich hier snel onder de arbei ders. Hoe voelt hij zich? Hoe ziet hij er uit? Dat waren de vragen die iedereen stelde. Vrij veel mensen waren samenge stroomd, die allen German Titofs vriendelijke gezicht van dichtbij had den gezien. Terwijl wij naar hem ke ken had ieder van ons het gevoel iets bijzonders te hebben meegemaakt. Welk een moed, welk een wilskracht, Eigen nieuwsdienst OUDDORP. In Ouddorp wordt za terdagmiddag een vliegfeest gehouden. Parachutisten en commando's zullen er hun kunnen tonen, met een Tiger-Moth wordt stuntgevlogen, men kan er mo delvliegtuigen zien vliegen, enz. Burge meester Kleinenberg opent het feest. welk een driestheid moest de ruimte vaartheid hebben! German Stepanowitsj, opgeruimd en levendig, keek de mensen om hem heen vriendelijk glimlachend aan. Wij wensten hem van harte geluk met zijn vlucht door de wereldruimte en zijn behouden terugkeer naar de aar de, en vertelden hem over de resul taten van ónze arbeid Goud Er zit goud in de Nederlandse bo dem, aldus de mening in Duitsland. Dit heeft tot gevolg gehad, dat ook andere Duitse maatschappijen onder zoekingen zijn gaan verrichten, o.m. op het Duitse eiland Borkum. Ook in ons land komt er steeds dui delijker belangstelling voor het aard gas, niet alleen als energiebron, maar ook als grondstof voor de chemische industrie. De nieuwe vestiging van AKU in Delfzijl zal aardgas gaan ge bruiken voor de vervaardiging van kunstvezels. In Groningen verwacht men dat deze fabriek in 1962 kan beginnen. Drie grote Nederlandse industrieën, de Koninklijke Nederlandse Zoutindus- trie, de Hoogovens en de BPM, heb ben plannen een ammoniakfabriek in Groningen te stichten. Staatsmijnen Onlangs hebben zij ook besprekingen geopend met de staatsmijnen, die be langstelling hebben voor een kunst- mestfabriek. Indien dit project, waarvoor het aardgas eveneens een kostelijke grond stof is, zal doorgaan betekent dit een nieuwe, grote industriële vestiging in het noorden. De N.A.M. heeft, zoals reeds bekend is, ongeveer een maand geleden een aanvraag voor de exploitatie van het aardgas ingediend. Van onze correspondent ENSCHEDE. Gisteren is het ultimatum verstreken, dat „het rijdend personeel" van de Twentse Electrische Tramwegmaat schappij te Enschede aan zijn directie had gesteld. De directie heeft het ultimatum, waarin eisen waren geformuleerd, die neer komen op een loonsverhoging van twintig gulden per week, niet beantwoord. Dat betekent, dat de eisers, wanneer zij hun ultimatum gestand doen, vandaag hun bussen in de garage van de T.E.T. zullen laten staan. Een beslissing daarover zou vannacht worden genomen. Er heerste gisteravond een verbeten stemming. De chauffeurs waren geprik keld door het feit dat de directie van de T.E.T. met geen woord of gebaar had gereageerd op hun brief. De mededeling van de directie dat zij niet wist tot wie zij zich moest wenden omdat als afzender slechts was ver meld „het rijdend personeel" vonden de chauffeurs te kinderachtig om erover te praten. Nog een reden Er is nog een reden waarom de chauf feurs verbitterd zijn. In de afgelopen week hebben zij allen een stencil ont vangen van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, aangesloten bij het N.V.V. te Utrecht. Hierin wordt ge zegd dat de bonden in onderhandeling zijn met de directie over waarderings- premies, toeslagen voor gebroken dien sten, verkorting van de periode waar over uren en lonen worden berekend van negen tot vier weken en ver korting van de werkweek vóór 1 au gustus tot 45 uur. De directie stond volgens dit stencil welwillend tegenover enkele eisen, maar zij moest eerst overleg plegen met de raad van commissarissen. Dit houdt in dat tenminste moet worden gewacht tot na 14 augustus, wanneer burgemeester "W. Thomassen, president commissaris, van vakantie terug is. Beroep Aan het eind van het stencil doet de bond een bèroep op de chauffeurs om geen onberaden stap te doen en het resultaat van het overleg af te wach ten. „Dit heeft stemming gewekt, om dat de bond een week geleden heeft toegezegd achter onze eisen te staan, maar zich thans, nu wij zelf iets doen, terugtrekt", aldus de chauffeurs. Slechts zeer concrete toezeggingen over toeslagen, zoals die bij de Gelder se Tramwegen en de Overijsselse au tobusdienst, twee buurtmaatschappij- en, al lang bestaan, zouden misschien op het laatste moment kunnen voor komen dat vandaag Enschede en gehee' Oost-Twente van openbaar vervoer ver stoken blijven, zo werd ons gezegd. Kroesjtsjef verzocht Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te helpen bijdragen tot een opklaring van de politieke hemel door samen met de Sowjetunie aan de conferentietafel te gaan zitten. „Laten wij geen oorlogspsychose scheppen", zei hij. „Wij moeten ons op de rede blijven verlaten, in plaats van op gepraal met waterstofbommen." De regering van de Sowjetunie en de communistische partij, aldus Kroesjtsjef, zullen al het mogelijke doen om het uitbreken van een oorlog te verhoeden. „De Sowjetunie wenst tegen niemand ten strijde te trekken. Wij azen niet op het grondgebied of het bezit van anderen." West-Berlijn, zo zei Kroesjtsjef, mag geen nieuw Serajewo worden geen nieuwe aanleiding voor een grote oorlog. Een vrijstad West-Berlijn zou de vrijheid van verbindingen met de buitenwereld moeten houden. Dit was, volgens de tekst van Kroesjtsjefs rede die later werd gepubliceerd, een nieuw element in de overigens ongewijzigd gebleven gedachten van Kroesjtsjef over een oplossing van het Berlijnse vraagstuk. Het werd niet dadelijk dui delijk wat Kroesjtsjef met „verbindin gen met de buitenwereld" bedoelde. Het was Kroesjtsjef aan te zien dat het hem zoals hij op de beeldschermen verscheen, bittere ernst was. Verschei dene kef en onderbrak hij zijn rede om zijn neus te snuiten of een teug water te drinken. De jregering van de Sowjetunie had geen aanleiding gevonden, zo zei hij, voor het uittrekken van meer geld voor de bewapening. De militaire kracht van het land was al groot genoeg. Het was ongewenst geoordeeld om van .de bevolking van de Sowjetunie onnodige financiële offers te eisen. De westelijke mogendheden, aldus Kroesjtsjef, zijn nu bezig de wereld naar een gevaarlijke afgrond te dringen. Een derde wereld oorlog zou niet uitdraaien op een duel tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Meer dan een dozijn andere landen, verstrikt in het Ameri kaanse net van militaire bondgenoot schappen, zou erin worden meegesleurd. Wegens een kleine storing kan de spreker zijn toespraak niet voortzetten Nimmer is premier Kroesjtsjef zo diep ernstig geweest als gisteravond in zijn indrukwekkende waarschu wing voor de gevaren die de wereldvrede bedreigen. DEN HAAG Voor Amerikaanse exporteurs heeft de KLM een nieuwe verzekering geschapen en wel tegen een vertraging in de aflevering van goe deren van meer dan 24 uur. De verzekeringspremie bedraagt één procent van de waarde van de goede ren met een minimum van één dollar. Voorlopig kunnen alleen zendingen uit Amerika met Westeuropese bestem ming worden verzekerd. Wanneer de afevering van de zen dingen meer dan een etmaal vertraagd wordt (door slecht weer, mist of welke andere oorzaak ook) betaalt de KLM alle vrachtkosten terug. De verzekering is een nieuw wapen in de concurrentiestrijd tussen de lucht vaartmaatschappijen om vrachtgoed op trans-atlantische lijnen. Voorlopig ziet de KLM deze wijze van asstfraderen als een proef. Wanneer zij slaagt zal zij ook worden ingevoerd voor West-Europa en andere continenten. INNSBRUCK (A.P.) Lassie, Oostenrijks beste lawinehond, is gisteren zelf in de bergen omge komen. Lassie heeft zes door lawines be dolven mensen het leven gered door de plaats aan te wijzen waar zij onder de sneeuw lagen. De hond, een vijf jaar oude Duitse herder, is gisteren bij een tocht op de 2500 meter hoge Fer- nergletsjer uitgegleden en in een spleet gevallen. Zijn baas, de bekende alpinist Walter Offner, heeft zich in de spleet laten zakken. Hij vond Lassie vijftien meter diep, dood. Een poging om de hond toch te bergen, mislukte door vallende stukken ijs. Offner wil nu een gedenkplaat laten aanbrengen op de plaats waar Lassie is omge komen. BREDA (ANP). Het Bredase echtpaar M„ wiens zevenjarige doch tertje Elisabeth onlangs aan handen en voeten gebonden thuis op zolder werd gevonden, zal niet strafrechte lijk worden vervolgd. Vastgesteld is dat het kind vervuild was, maar niet direct ondervoed. Het meisje, dat nog wordt ver pleegd in een Breda's ziekenhuis, zal evenwel niet in de ouderlijke woning terugkeren. De Bredase raad voor de kinderbescherming heeft zich over haar ontfermd. De grootmoeder is bekeurd voor mis handeling! Zij had het kind, met elek triciteitsdraad vastgebonden, urenlang huilend op de zolder achtergelaten, omdat zij vond dat het zo lastig was. De ouders zullen wel een bekeuring krijgen voor overtreding van de wet op de leerplicht. Zij hadden het kind nooit naar school gestuurd. Zo de imperialisten een oorlog moch ten ontketenen was de Sowjetunie bij machte om niet slechts Amerika op eigen grondgebied vernietigende slagen toe te brengen, maar bovendien om alle bondgenoten van de aanvaller onschadelijk te maken, evenals de mili taire bases van de Verenigde Staten over de hele wereld. Alleen in een gemeenschappelijk streven van alle landen zou de vreed zame coëxistentie tot werkelijkheid kunnen worden gemaakt. Premier Kroesjtsjef begon zijn rede met een hulde aan majoor German Titof, Diens vlucht om de aarde be tekende volgens Kroesjtsjef weer een stap in de richting van de verwezen lijking van interplanetaire reizen. Van onze correspondent LAREN. De man die ervan wordt verdacht op 4 juli een dertienjarig meisje in Laren te hebben bedwelmd om zich daarna aan haar te vergrij pen is gisteren in Amsterdam gear resteerd. Het is de 38-jarige Amster damse monteur H. H. De man had het meisje gevraagd hem de weg te wijzen na-ar een nieuw hotel even buiten Laren. Het meisje terugkerend van de kermis was bij hem in de auto -gestapt, omdat hij zei helemaal onbekend te zijn in Laren. Bij het Sint Janskerkhof was -hij een bos ingereden. Hij had het meisje een doek onder de neus gestopt waardoor zij be wusteloos was geraakt. Verkracht had hij haar niet. Vermoedelijk is hij bij een poging daartoe gestoord door een voorbijganger. De gearresteerde monteur is al twee maal wegens aanranding veroordeeld. Hij was ter beschikking van de rege ring gesteld. Sinds anderhalf jaar was hij met proefverlof. WASHINGTON (Reuter). Amerika en de Sowjetunie zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen over weder kerige luchtdiensten tussen Moskou en New York, uit te voeren door de Pan American World Airways en de Aero- flot. Het akkoord zal naar verwachting in de herfst worden getekend. Op zijn vroegst zal de geregelde verbinding dan pas in het voorjaar een feit zijn. Op het ogenblik moeten reizigers uit de Verenigde Staten of de Sowjetunie die naar Rusland of Amerika willen vliegen, onderweg overstappen in vlieg tuigen van niet-Amerikaanse of- niel- Russische maatschappijen. LONDEN De Russische premier Kroesjtsjef heeft een uitnodiging aan vaard om een bezoek te brengen aan Marokko. De officiële uitnodiging van koning Hassan is door de Marokkaanse am bassadeur in Moskou, Ba-sjir Ben Abbes, op het Kremlin overhandigd. Er is geen datum genoemd', maar waarschijnlijk zal Kroesjtsjef Marokko in zijn Noordafrikaanse reisplan opne men. Hij heeft kort geleden uitnodi gingen aanvaard voor bezoeken op kor te termijn aan Tunesië en Soedan. Rijnschip lek geslagen: passagiers van boord ARNHEM. Tientallen mensen in het oosten des lands die familie of vrienden aan boord van het Ne derlandse rijnschip Regina hebben, zagen gisteravond, toen zij rustig naar het Duitse televisieprogramma Hier und heute keken, flitsen van een gehavende Regina, die na een aanvaring in zinkende toestand bij Mondorf aan de grond was gezet. Ontsteld belden zij de rederij op, de N.V. Internationale Reisorganisatie Rijn land in Den Haag. Toen zij daar geen gehoor kregen belden zij andere rijn- rederijen op om iets naders over familie of vrienden te weten te komen. Tientallen telefoontjes kreeg de Arn hemse rederij Koppe te verwerken, die de Rotterdamse rijnvaartrederij Feen- stra vertegenwoordigt. Anderen gingen persoonlijk naar Koppe om opheldering te vragen. Nadat van hieruit enkele telefoon» gesprekken met Duitsland waren ge voerd, kregen "de wachtenden de geruststellende mededeling dat zich geen ernstige ongelukken hadden voor gedaan. Forse zwaai Bij Mondorf, tussen Keulen en Bonn, was de Regina gistermorgen met een zeventigtal passagiers aan boord tegen de tros van een sleepboot gevaren. Het rijnschip maakte een forse zwaai en kraakte een sleepschip, waardoor het een flink gat opliep. De tafels in het schip waren op dat moment juist gedekt voor het ontbijt. Het servies vloog in scherven tegen de grond. De passagiers stapten zo snel mogelijk over op een toeschietende veerpont, waarna de Regina om zinken te voorkomen tussen twee kribben aan de grond werd gezet. Twee mensen liepen in de consternatie lichte verwondingen op. De Regina was zondagmorgen uit Arnhem vertrokken en zou daar eind deze week hebben moeten terugkeren. Getracht zou worden de gestrande vakantiegangers met bussen naar ons land terug te brengen. Van onze correspondent ARNHEM. ,,Er zit een ijzerzaag je in je achterzak", had de 43-jarige metselaar H. van R. in maart tijdens zijn werk in het Arnhemse huis van bewaring tegen de daar gedetineer de oude kennis A. B. gezegd. Daar de metselaar dat zaagje in B.'s zak had gedaan omdat deze wilde vluch ten, kreeg hij gisteren van de Arn hemse politierechter tweehonderd gul den boete en een maand gevangenis straf voorwaardelijk. Die straf was ook geëist. B. had overigens zelf geen gebruik gemaakt van het zaagje. Hij had het doorgegeven aan een andere gedeti neerde. Die was bij een ontvluchtings poging betrapt. Weersverwachting van het K.N. M.I. in De Bilt, geldig tot heden avond; - Veranderlijke be wolking met in de loop van de dag enkele regen- of onweersbuien. Tot krachtig of hard toenemende wind, aanvankelijk tus sen oost en zuid, later zuidwestelijk. Niet veel veran dering in tempe ratuur. MIESJE: Als het maar hij „enkele" blijft. 9 augustus: zon op 5.13, zon onder 20.17; maan op 3.17, maan onder 19.06.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1