Piratenzender verwekt opschudding in Algerije SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN „GEHEIME LEGER" PLEEGT® AANSLAG OP GOLFLENGTE O.A.S. wint sympathie KARDINAAL VAN ROEY OVERLEDEN ?ANG I Driejarig voorspel vol sombere klank Kroestjtsjef brengt bezoek aan Afrika Westen kalm na rood dreigement KIKVORSMANNEN BERGEN SLACHTOFFERS BUSRAMP Gouden halssnoer voor Prinses Gevaarlijke verf waarschijnlijk niet in de handel Wij laten ons niet in zenuwenoorlog jagen Katanga weer vertegenwoordigd in parlement RUSSISCHE STEUN AAN TUNESIË Russische jagers schieten Perzisch vliegtuig neer Maandag 7 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MAATREGELEN ACHT VERMISTEN Toelating Schout bij Nacht Reeser: é&ZsTe. GEWIJZIG TEKENING KWESTIE-BERLIJNPARIJSE HOOFDSCHOTEL Vervolg van pag. I Deur open Van onze speciale verslaggever PARIJS. De ondergrondse beweging van de Fransen in Algerije, de O.A.S., heeft zaterdag middag een stunt uitgehaald, waarvan men een ogenblik dacht dat zij het begin van*een nieuwe opstand zou zijn. Precies om 13 uur viel de regeringszender France V na een aanslag uit, waarop een piratenzender van de O.A.S. op dezelfde golflengte van 306 meter in werking trad. De bij verstek ter dood veroordeelde Franse generaal Gardy hield een felle rede tegen de politiek van De Gaulle in Algerije. In de stad Algiers dacht men aan een nieuwe putsch van officieren en leden van de O.A.S. Reeds gilden de claxons van Franse automobilisten „ti-ti-ti-ta-ta", waarmee zij plegen te pleiten voor „Algérie Frangaise". Gedurende 23 minuten bleven de radiopiraten aan het woord. De officiële zender R.T.F. Alger was uitgevallen na een aanslag van de O.A.S. op een elektriciteitscentrale, die de zender van stroom voorziet en 23 kilometer van Algiers ligt. De zender van de O.A.S. verkondigde: „Hier radio-Frankrijk, de stem van Frans-Algerije. Generaal Gardy, de inspecteur-generaal van het vreemde lingenlegioen, lid van de hoogste raad van de O.A.S., spreekt tot u." Gardy, die zijn rang heeft verloren na zijn terdoodveroordeling bij verstek wegens deelneming aan de opstand van generaal Salan tegen de Gaulle in 'april, beweerde dat hij „de stem van de waarheid" verkondigde. In plaats van een nieuwe opstand kondigde Gardy slechts aan dat „weldra de dag zal komen waarop de Fransen in Algerije zullen moeten kiezen tussen de persoonlijke belangen van één man (de Gaulle) en de belangen van het vaderland". Ondertussen hadden de Franse auto riteiten in de stad Algiers maatregelen genomen. De kazernes werden geblin deerd, de regeringsbureaus gesloten. Reeds na 23 minuten zweeg Gardy. Pas om kwart over drie had de officiële zender weer stroom. Onder de Fransen in Algerije heeft de O.A.S. door deze stunt opnieuw aan sympathie gewonnen. De radiopiraterij werd namelijk uitgevoerd op het ogen blik dat de Franse minister voor Algerijnse zaken, Joxe, juist een offi cieel bezoek aan Algerije bracht. „Dat toont de sterkte van de O.A.S.", be weren hun medestanders thans. Joxe zal dinsdag samen met de minjster van defensie, Messmer, die ook in Algerije was, aan president de Gaulle rapport uitbrengen over de toe stand onder de bevolking en de mili tairen in Algerije. Niets duidt er nu te Parijs op dat de stunt van de O.A.S. enige invloed zal hebben op de hervatting binnen enige weken van de onderhandelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstandelingen en ook met Tunesië. Wel blijkt uit de weerklank die de illegale radiouitzending bij de Franse bevolking van Algerije heeft, hoe weinig sympathie de Franse regering met haar plannen voor een onafhankelijk Algerije nog altijd onder deze Fransen heeft. Ook nam de afgelopen 24 uur het aantal aanslagen snel toe, zowel van de O.A.S. als van de F.L.N., de Alge rijnse opstandelingenbeweging. President de Gaulle zal zijn vakantie onderbreken om dinsdag met premier Debré en de minister voor Algerijnse zaken. Joxe, de kwestie-Algerije en de kwestie-Bizerta te bespreken. HERGISWIL (AP, Reuter). Twee bergingsschepen met zware kranen hebben zaterdagmorgen de bus die woensdag in het Vierwoudstedenmeer stortte uit de 55 meter diepe modder laag getrokken. Toen de bus on geveer dertien meter onder het wa teroppervlak hing, begonnen kikvors mannen van de Zwitserse politie met de berging van de lijken die nog in de bus aanwezig waren. Ondanks het vroege uur waren hon derden mensen samengestroomd om het bergingswerk gade te slaan, maar de politie hield de menigte op een gro te afstand. Zes maal moesten de kikvorsmannen een droeve last overdragen. Zodra al le lijken en bagage waren overgebracht werd de bus langzaam naar de kleine haven van Hergiswil gesleept en daar op het strand gezet. De voorzijde van de bus is zwaar beschadigd en een deel van de motor scheen te zijn afge rukt. Nadat de bus op het droge was ge bracht werd nog een zevende lijk be klemd tussen de banken gevonden. Acht mensen worden nog vermist. Men neemt aan dat deze uit de bus zijn ge slingerd toen die op de bodem van het meer terecht kwam. De turnzaal van de school van Her giswil is als rouwkamer ingericht. Twee overlevenden van de verongelukte bus hebben de gruwelijke taak hun ver dronken medepassagiers te indentifice- ren. Men zal vandaag trachten de acht nog vermiste lijken te vinden. In deze bus werden woensdag zestien Amerikaanse toeristen naai de bodem van het Vierwoudste denmeer gesleurd, een gruwelijke dood tegemoet. Door de kapotte ra men van de gehavende bus, die za terdag aan land werd gehesen, brachten 22 mensen zich in veiligheid. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De ontdekking van radium in lichtgevende verf bij de landmacht in Utrecht zou de vraag kunnen doen rijzen of deze verf ook in de handel terecht kan komen. He lemaal uitgesloten is dat niet, maar dan zou dat toch een gevolg moeten zijn van grove onwetendheid of het zou om voorraden moeten gaan, die in ons land zijn ingevoerd voordat en kele jaren geleden wettelijke bepa lingen zijn uitgevaardigd, aldus dr. R. Schilt, inspecteur van de volks gezondheid te Haarlem. In het Utrechtse geval zou volgens hem waarschijnlijk sprake zijn van een verkeerde zending. De hoofdinspectie Volksgezondheid heeft overigens geen bemoeienis met militairen. De wettelijke bepalingen gel den uitsluitend voor de burgerbevolking. Zij wordt op drie manieren beschermd en importeurs krijgen dan ook slechts een beperkt aantal vergunningen voor aflevering van verf met radio-actieve stoffen; dat zijn tot dusver alleen zie kenhuizen, bepaalde laboratoria en en kele industrieën. Die moeten in het bezit zijn van een speciale toelating op grond van het ra- dioactieve-stoffenbesluit en een vergun ning ingevolge de hinderwet, het laat ste met het oog op het aanwezig zijn van radio-actieve afvalstof. Tenslotte schrijft het veiligheidsbesluit ioniserende stralen nog allerlei maat regelen voor, die de arbeiders die met deze stof werken, moeten beschermen. De Arbeidsinspectie ziet toe op de juis te naleving van de voorschriften. Binnen enkele weken zal een militai re radioactieve-stoffenbeschikking wor den afgekondigd, waarin opslag en ver voer van dergelijke stoffen worden ge regeld. Van onze correspondent BRUSSEL (Reuter) De primaat van de rooms-katholieke kerk in Bel gië, kardinaal van Roey, is gister morgen op 87-jarige leeftijd overle- den. De boerenzoon uit Vorselaar vlak bij de Nederlandse grens studeerde theologie aan de universiteit van Leu ven, waar hij negen jaar als professor zou doceren. Reeds in 1926 werd hij tot kardinaal benoemd. In de tweede wereldoorlog verhief hij meermalen zijn stem om te protesteren tegen de deportaties van joden en ande re mensonwaardige maatregelen van de Duitse bezetters, waardoor hij zich grote populariteit verwierf in België, Deze populariteit verspeelde hij weer voor een deel door zich bij herhaling met de binnenlandse politiek in Belgie te bemoeien. Hij veroordeelde o.a de staking die vorig jaar Kerstmis in Bel gië uitbrak, hetgeen heftige reacties van socialistische kant uitlokte. De universiteit van Nijmegen verleen de hem in 1949 het ere-doctoraat. HOLLANDIA (ANP/AP) Voor de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea bestaan vastomlijnde piannen, die de laatste tijd niet zijn gewijzigd. De nieuwe commandant van de strijdkrachten in Nederlands ftrjo"Tv-(riiineo sobo"».h'i-naeht L F Reeser antwoordde dat zaterdag on - i worden versterkt met het oog op de recente verklaringen van generaal Nasution. De ni.uwe commandant wees er op dat de houding van de Indonesische J. i i veranderd. Het is niet de bedoeling zo zei hi m op allerlei uitlatingen onmiddellijk te reageren met spectacu laire versterkingen van onze strijd- k'ach»en. T)nt "'",1 can .vprPnnn worden in dc zenuvenoorlog en daarmee „zouden wy juist in de richting gaan, die de Indonesiërs wensen", aldus schout-bij -nacht Reeser. Hij deelde mee dat het Papoea vrij willigerskorps zo spoedig mogelijk in de defensie van Nieuw-Guinea zal worden geïntegreerd. Schout-bij-nacht Reeser nam zaterdag het commando over de strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea over van schout-bij nacht Platerink. ELISABETHSTAD (Reuter). De regering van Katanga zal „bij wijze van verzoeningsgebaar" ver tegenwoordigers sturen naar het na tionale Congolese parlement. Tot dusverre heeft Katanga, dat zich meer dan een jaar geleden onafhan kelijk verklaarde, het parlement in Leopoldstad genegeerd. Het besluit om daarmee op te houden is op een buitengewone kabinetsvergadering ge nomen. President Tsjombe heeft de Verenig de Naties gevraagd er voor te willen zorgen dat de vertegenwoordigers van Katanga heelhuids uit Leopoldstad. de zetel van het nationale parlement, zul len terugkeren. Advertentie Hier Is de volgende aflevering van hel Spel van de zeven vergissingen, gete kend door de be kende Franse teke naar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eerder gespeeld hebben geven we nog even een toelich ting. Blane heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, me» opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissingen te vinden. Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wi| de oplossing publiceren. Van onze speciale verslaggever PARIJS De hoofdschotel van Jt zijn legale rechten in Berlijn tegen iedere aanval verdedigen." 25 JULI 1961: Kennedy kondigt in een de conferentie der drie Weste- televisierede aan dat Amerika de hui- liyke ministers is de kwestie- al dige situatie als gevaarlijk beschouwt. Hij pleit voor verhoging met 3,4 mil jard dollar van de Amerikaanse defen sieuitgaven en zegt dat Amerika zijn verplichtingen in Berlijn zal nakomen. MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjef gaat over enige tijd een bezoek aan Tunesië brengen en zal daarna ver moedelijk ook naar andere Afri kaanse landen gaan. De Tunesische minister van buiten landse zaken, Sadok el Mokkadem, maakte het afgelopen weekeinde be kend dat Kroesjtsjef een persoonlijke uitnodiging van president Bourguiba had aanvaard. Het tijdstip van het bezoek zou later worden vastgesteld, zei Mokkadem. ,,De Sowjetunie", zei de Tunesische minister, ,,is bereid ons alle hulp te geven die wij nuttig achten." Over de aard van die hulp wilde Mokkadem zich niet uitlaten. De dezer dagen verleende Russische kredieten aan Tunesië 25 miljoen roebel zullen worden gebruikt voor de aanleg van een stuwdam in het noor den van Tunesië en voor de bouw van een technische school, zei Mokkadem. Daarover zouden binnenkort in Tunis verdere besprekingen beginnen. Met de kwestie Bizerta had die hulpver lening niets te maken; er was al maan den over onderhandeld, Over de kwestie Bizerta had Mokka dem in Moskou wel gesproken. Hij wilde ook daarover niet veel zeggen. „Alles hangt van Frankrijk af", zei hij. In het Russiisch-Tunesische commu niqué dat werd gepubliceerd na afloop van de besprekingen van minister Mok kadem werd het Tunesische standpunt herhaald en opnieuw aangedrongen op behandeling van het geschil in een bui tengewone zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Volgens het communiqué had minis- ster Mokkadem er op gewezen dat Tu nesië besloten had met alle middelen te strijden voor de opheffing van de Franse bases bij Bizerta. Ook het bekende Russische stand punt over de wenselijkheid van ophef fing van alle buitenlandse militaire bases werd in het communiqué tot uit drukking gebracht. Het Russische volk en de Russische regering, aldus het communiqué, zijn overtuigd van de rechtvaardigheid van de strijd voor het volledige herstel van de Tunesische soevereine rechten in Bizerta. Berlijn, waarover men zestien jaar lang discussieert. De basis van de vrije status van Ber lijn, dat 175 kilometer van de West- duitse grens, diep in communistisch 29 JULI 1961. Kroesjtsjef 2egt tegen de Oost-Duitsland ligt,_ wordt gevormd Amerikaanse diplomaat McCloy: „West-Berlijn is een rotte kies in mijn kaak; die kies moet eruit." door Russisch-geallieerde overeen komsten uit de jaren 1944, 1945 en 1948. Het voorspel van de conferentie van vandaag kan men aldus samenvat ten; 27 NOVEMBER 1958: Kroesjtsjef dreigt de kwestie-Berlijn binnen zes maan den „op te lossen". Hij wil van Ber lijn een „vrije stad" maken met uit schakeling van de band met het Wes ten. 11 MEI 1959: De ministers van buiten landse zaken der Grote Vier, dus in clusief de Sowjetunie, vergaderden te vergeefs tot 5 augustus over de kwes tie Berlijn. 15 SEPTEMBER 1959: Kroesjtsjef be- zoekt president Eisenhower in Camp David en bereikt niets inzake Berlijn. 16 MEI 1960: Een bijeenkomst tussen Eisenhower Kroesjtsjef, Macmillan en de Gauile mislukt na het incident met het Amerikaanse U-2 vliegtuig dat boven Rusland spioneerde. In zes maanden 3-4 JUNI 1961: Kroesjtsjef en Kennedy bespreken in Wenen de kwestie-Ber lijn. De Russische premier overhan digt de Amerikaanse president een brief met de mededeling dat de situ atie rondom Berlijn in zes maanden „genormaliseerd" zal worden, Kroesjtsjef beweert; West-Berlijn is een graat in mijn keel". Kennedy zei na de conferentie: „We gaan een fris se winter tegemoet". 15 JUNI 1961: Kroesjtsjef verklaart in een radiorede dat de kwestie nog dit jaar uit de wereld zal worden gehol pen. 9 JULI 1961: Kroestsjef spreekt over verhoging met 3,5 miljard roebel van de Russische militaire uitgaven. 17 JULI 1961: De Westelijke Grote Drie beantwoorden Kroesjtsjefs brief van 4 juni en zeggen: „Het Westen zal 3 AUGUSTUS 1961: Kroesjtsjef zegt te gen de Italiaanse premier Fanfani: „Het probleem-Berlijn zal door over leg worden geregeld." Neptunus Zutphen houdt op 12 en 13 augustus in het Graaf Ottobad een nationaal waterpolotoernooi voor dames en heren. Tot de deelnemende ploegen behoren Zwemclub Rotterdam. Neptunus Arnhem, UZSC, Neptunus Amersfoort, Polar Bears, Zwemlust, VZV, AZC Apel doorn, AZC 1882 en Neptunus Zutphen. TEHERAN (Reuter). Russische jachtvliegtuigen hebben vrijdag boven de Kaspische zee een Perzisch vracht vliegtuig aangevallen. Een van de moto ren werd in brand geschoten, maar de automatische brandblusinstallatie ver stikte het vuur met schuim. Het toestel heeft daarna een noodlanding gemaakt. Volgens een vertegenwoordiger van de Perzische regering is het Perzische mi nisterie van buitenlandse zaken bezig een protestnota aan Rusland op te stel len. De Nederlandse voetbalclub Blauw Wit, die op het ogenblik een trip door Rusland maakt, zegevierde gisteren te Odessa met 2—1 over een legerteam uit die stad. Mul maakte de Amsterdamse treffers. Het Westlands Druivenschaaktoernooi wordt dit jaar gehouden op 31 augustus, 4 en 7 september te Naaldwijk. Met geen woord werd gisteravond gerept over de communistische top conferentie, die te Moskou is gehou den. Met geen woord ook werd ge rept over de tweede Russische tocht in de ruimte al vroegen Amerikaanse delegatieleden gisteren tijdens de confe rentie geregeld aan wachtende journa- de tweede cosmo- listen waar Titof, naut, was. Men was niet getroffen door de recente uitlating van Kroesjtsjef tegen over de Italiaanse premier, Fanfani, dat een nieuwe Westelijke luchtbrug naar Berlijn, als antwoord op eenzij dige Russische maatregelen, tot een gewapend conflict zou leiden. Dergelijke uitlatingen, zoals ook in de laatste Russische nota's voorkomen, bevatten „de gebruikelijke overdrijvin gen en extreme taal", zei de Ameri kaanse woordvoeder. Als voornaamste concrete resultaten van dit overleg beschouwde men gis teravond te Parijs: "1 de deur voor onderhandelingen met de Sowjetunie is bepaaid niet dicht geslagen; O de Sowjetunie is echter nogmaals duidelijk gemaakt dat het Westen economisch en militair voorbereid is op welke eenzijdige Russische handeling in Berlijn ook en er niet voor zal terugdeinzen zijn plannen in daden om te zetten; Eigen nieuwsdienst ACAPULCO. Temidden van onge veer dertig gasten heeft prinses Irene zaterdag in de Mexicaanse badplaats Acapulco haar 22ste verjaardag ge vierd. Onder het gezelschap waren prins Bernhard daartoe speciaal overgevlogen van de villa van de ko ninklijke familie in Italië en enkele leden van het gezin van president Ma- teos. De jarige prinses droeg een fraaie zomerjapon. De gasten droegen allen shorts en shirts. Het feest werd gege ven op een terras met uitzicht op de baai van Acapulco. De vrouw van de Mexicaanse presi dent bood prinses Irene een gouden halssnoer aan, vervaardigd naar een antiek Majamodel, dat is gevonden in de ruïnes van Monte Alban. Het be staat uit 125 oude Mexicaanse goud stukjes en een Amerikaans twintig- doilarstuk. Van de president kreeg zij een platte gouden armband. Gisteren was de prinses met enkele vrienden en vriendinnen te gast op een feest in het huis van president Mateos. Ook daarvoor waren onge veer dertig gasten uitgenodigd. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben de Mexicaanse president Ma teos en zijn gezin voor een bezoek aan Nederland uitgenodigd. q in het geheel van de Navo zal be- slist worden welke verdere stappen er genomen zullen worden. De vraag te Parijs was gisteravond alleen: „Wie gaat er nu uitnodigen voor nader overleg over Berlijn, het Westen of de Sowjetunie? Of is hetgeen thans gezegd is niets anders dan een uitno diging van het Westen aan de Sowjet unie om het Westen voor zulk overleg uit te nodigen? In dat laatste geval hebben de Russen opnieuw het initia tief in handen en dat is zeer beslist niet de bedoeling geweest van deze Parijse conferentie". Op de achtergrond van dit laatste punt staat een controverse, welke tij dens het overleg op zaterdag aan den dag is getreden. De Amerikanen en Engelsen zouden zaterdag hebben ge opperd de Russen voor te stelien met het Westen overleg over Berlijn te plegen. De Fransen en Westduitsers moesten daar niets van hebben: zij wil den een tactiek van afwachten volgen. Tegenover de Engels-Amerikaanse soepelheid waar het het onderzoeken van de mogelijkheid van onderhande lingen met Moskou aangaat voordat Kroesjtsjef een Russisch-Oostduits vre desverdrag tekent, stond dus de harde Frans-Duitse houding: blijven staan op de basis van de viermogendbedenover- eenkomsten voor Berlijn, geen centi meter daarvan afwijken. Parijs en Bonn moesten niets heb ben van een politiek van de Russen lokken met concessies, zoals bijvoor beeld de erkennning van de Oder- Neissegrens in ruil voor vaste garan ties voor Berlijn. Vandaag bespreken Rusk, lord Home en Couve de Murville de kwestie-Laos en andere Aziatische problemen, waar onder de toelating van communistisch Cnina tot de Verenigde Naties. Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vaderen Zoon"! 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.ïS» Zie affiches: Sigaret.,? HUNTERI

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5