QDDer ^evAARlijk De vijand van duiker Takken leeft i m zee kappie en hei geheim van de oude prentbriefkaarten Studie van radar voor alle handelsschepen dezelfde DE VISSER WEET NIET HALF WAT ER MET ZIJN NET GEBEURT Hess treitert zijn bewakers DON JAIME ALS BARPIANIST Kluis liet zich niet kraken §anapirïn ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Toeristen stroom schoof door „flessenhals" 0 HOOFDINSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART: DUITS MEISJE VERDRONKEN ONGEREGELDHEDEN IN RHODESIË Maandag 7 augustus 1961 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Gerard Takken, 26 jaar, duiker en kikvorsman van beroep heeft het niet op kwallen. Hij krijgt wat te vaak van die hele grote recht in het blote gezicht als hij aan een trawlnet over de bodem van de Noordzee wordt gesleurd. „Hele zwermen kwallen en niet van die kleintjes. Mijn gezicht is vaak verbrand als ik boven kom...." De Engelsen hebben wel eens een onderwatercamera aan een vissend trawlnet gehangen en later verbaasd naar de film gekeken: niemand wist voordien, dat een groot net achter een schip dat zo'n vier knopen vaart zulk een ravage op de zeebodem aanricht. Er zijn toen con clusies uit getrokken, die niet vleiend waren voor de manier waar op de trawlvisserij van leer trekt. Het zou wel eens een oorzaak kun nen zijn van het teruglopen van de visstand in de Noordzee: jong broed voedt zich immers vooral met de fijne flora en fauna, die in het bodemslik is ingekapseld. Zelf kijken Nederland wilde zelf wel eens zien, wat er zich onder water afspeelt. Wat er met de mazen gebeurt, 'hoe de vis zich gedraagt en of de scheer- borden, die een trawl onder water open moeten houden wel gelijkmatig vlak boven de zeebodem zweven. Gerard Takken heeft het gezien en het is hem niet meegevallen. Slee op komst Het kwallenbombardement nog daargelaten is het zweven in duikers- pak achter een sleepnet op zichzelf geen pretje. De snelheid van het schip veroorzaakt bij de duiker bin nen het kwartier kramp in de han den en een stijve nek. Kramp, omdat de draden van het net de zich aan mazen vastklemmende vingers ver doven, een stijve nek omdat de weerstand van het water zo hevig is, dat het hoofd van de duiker achter over wordt gedrukt. Volgend jaar worden de onderzoe kingen dan ook voortgezet met een wat betere outillage: er komt een on derwaterslee, waarop de duiker kan zitten achter een scherm van sterk glas en waarop zo nodig een filmca mera te monteren is. De kwallen zul len dan ook geen vat meer op de dui ker hebben. rt Net .scheurde Gerard Takken is niet de eerste, die uren over de bodem van de zee is gesleept, zijn baas, de jonge direc teur Rudi (27) van het duik- er. ber gingsbedrijf Wijnand, heeft ver leden jaar al eens met zich laten sol len. Dat ging allemaal goed, tot het net, waaraan hij zich had vastge klampt scheurde en Rudi met zijn luchtflessen op de rug ergens op de zeebodem achterbleef. Toen hij bo venkwam (met de flessen, want hij is bijzonder zuinig op zijn materiaal) was het visserij-onderzoekingsvaartuig Willem Beukelszoon, dat hem voort trok al een heel eind verder. Ze heb ben hem gevonden, maar de erva ring komt niet voor herhaling in aan merking meent de heer Wijnand. Met zijn mededuiker Gerard is Ru di het er over eens, dat de visser man niet half weet, welk een wonder lijke capriolen zijn net onder water uithaalt. De mazen worden bijvoorbeeld he lemaal dichtgetrokken tot platte ruit jes. Hetgeen wil zeggen, dat er waar schijnlijk in de praktijk weinig terecht komt van de wet op de maaswijdten, die ter bescherming van de ondermaat se vis internationaal erkend is. De scheerborden, die het net open- BERLIJN (AP) Hitler's plaats vervanger, Rudolf Hess, die op het proces in Neurenberg tot levenslan ge gevangenisstraf werd veroor deeld, schijnt er behagen in te scheppen zijn bewakers in de Span- daugevangenis te plagen. Wanneer Hess ^en nieuw gezicht onder zijn Russische, Britse, Franse, of Amerikaanse bewakers ziet, vraagt hij steevast om sigaretten. Een der bewakers zei: „Zij weten dat het verboden is de gevangenen sigaretten te geven, maar zij denken dat hij slechts een zielige oude man is en geven hem er dan toch maar een paar." Als Hess de sigaretten op gerookt heeft, roept hij een officier, laat hem de peuken zien en wijst de soldaat aan die de overtreding be gaan heeft. De schuldige soldaat krijgt dan en kele weken beperkte bewegingsvrij heid. NAPELS (AP). Een broer van koningin Fabiola, Don Jaime de Mo ra y Aragon, zal zaterdag zijn de buut maken als nachtclubpianist en zanger in een bar in Napels. Hij heeft een contract van twee weken gekregen. Don Jaime, die voor het huwelijk van zijn zuster niet werd uitgenodigd, draagt gewoonlijk zwar.e handschoenen ais hij piano speelt. Hij zei nerveus te zijn omdat hij eigenlijk sinds 1954 geen piano meer gespeeld had. Maanden geleden is hij naar Napels gereisd in verband met een rol in de nieuwe Italiaanse film „Het laatste oordeel" van Vittorio de Sica. De vfce-premier van Tsjechoslowakye. Vaclav Kopecky, is gisteren op 64-jarige leeftijd overleden. Hij was een van de prominentste journalisten van de com munistische partij. houden en de bovenpees van de trawl in een fraaie wijde bocht moeten span nen, gaan als dolle stieren te keer. Ze springen over de grond en knijpen soms de luifel boven het net helemaal dicht, zodat de vis alle kans heeft om te ontkomen, wat nu juist niet de bedoeling is. Zo hebben de mensen van Wijnand hun ervaringen onder water kunnen doorgeven aan de deskundigen van het visserijlaboratorium in IJmuiden. Betere vislift Onder de onderwaterbedrijven door hebben ze zelfs een kleinigheid kun nen verbeteren aan een vislift, die de gevangen en aan boord van de Wil lem Beukelszoon gemerkte vis weer in het water terugzet. Dat ding was wel goed, maar door een kleine constructiefout werd de helft van de zo zorgvuldig gemerkte visjes bij de invrijheidstelling gescal peerd. Onder water hebben de duikers daar een poosje naar gekeken en la ter is hun advies opgevolgd: een vei liger lift zet nu de vis netjes en onbe schadigd terug in de Noordzee. 42 Na een ogenblik schoot Japie, de onderofficier sprong op en dook in de sloot langs de berm. Misschien was dit een list en voorzichtig nader den de jongens. Bij de sloot was niets van de vijand te zien, de om geving werd afgezocht, doch nergens was een spoor van de vluchteling te ontdekken. Opeens schreeuwde Dove Jan: „Hé, zoeken jullie een zeun van Dolfie.... ik heb hier de diepzeedui ker." Uit het water trok hij de onderof ficier omhoog. Hij zette hem tegen een hekpaal en zei op zijn onver schillige manier: „Beter leren dui ken broer, het lijkt zo naar niets." Toen schoot hij....! De nog ievende Duitser werd weg gevoerd, hij was een probleem apart. Hij was van de S.S. en de krijgs raad zou er aan te pas moeten ko men. Beter had hij met de wapens in de hand kunnen sneuvelen.... De buit was belangrijk, er konden weer een paar jongens bewapend worden ter versterking van het leger der onderduikers. De gesneuvelden werden door een paar boeren begraven, druilerig hin gen de herfsttakken boven hun gra ven. Maar voor de jongens gloorde het licht der bevrijding. 's Avonds in de ark besprak Leo met Adri het probleem Dove Jan. De manier waarop die met gesneuvel den omsprong bezwaarde hem. Een levende Duitser was een gevaar, maar de haat mocht niet over de dood heen reiken. Voorzichtig haar woorden kiezend antwoordde Adri: „Misschien heeft Jan een excuus in wat hij heeft moeten aanzien of on dergaan..„Mogelijk is ook dat hij zo hard schreeuwt om zijn eigen gevoe lens te stillen. Ik heb gezien hoe hij een gevangene wat extra's toe stopte en toen hij merkte dat ik het zag blafte hij die gevangene af op een manier die een kannibaal hem niet zou verbeteren. Ik zou me maar niet ongerust maken." „Misschien heb je gelijk...zou ik nu eens over mezelf mogen praten?" „Het hangt ervan af wat je te zeg gen hebt." antwoordde Adri. In de hoofdark van de Biesbosch- groep was de stemming triest. Het ging zo prachtig. Bijna dagelijks wer den nieuwe gevangenen binnenge bracht en een tweede schip was in gericht als bergplaats voor de uitge schakelde vijanden. Maar nu kwam de voedselvoorzie ning in de klem. De boeren zorgden voor tarwe en aardappelen, doch dat was niet genoeg om hen in leven te houden. Het was een moeilijk probleem. De groep, de onderduikers en de gevan genen vormden te zamen een leger van tweehonderd man. „Ik krijg er grijze haren van, we moeten de gevangenen maar oprui men," zei Dove Jan. Leo glimlachte. Als er moeilijkhe den waren wist Dove Jan altijd de oplossing...opruimen de rommel! Een andere Jan, die in Groningen gewerkt had voor de K.P. opperde een andere mogelijkheid: een overval op een distributiekantoor in de om geving. Geestdriftig was de groep met. Buiten de Biesbosch opereren lag niet in hun lijn. De nood drong echter en na een lan ge beraadslaging werd tot een overval besloten. Na enkele besprekingen met men sen uit het land van Aitena werden Wijk en Aalburg uitgekozen als de plaatsen Aie het meest geschikt wa ren voor een overval. De omstandigheden waren echter niet gunstig en dit plan moest opge geven worden. Een overval op de postauto van Gorcum...? Hieraan werd echter reeds door een andere groep ge werkt en ook dit kon niet doorgaan. Toen werd De Hank verkozen als de gemeente die de bonnen zou leve ren. Een ploeg van tien man werd met de uitvoering belast. In de middag van de vastgestelde dag werd de telefoonkabel doorge zaagd; na deze voorbereidende maat regel kon het spel een aanvang ne men. Achter de gesloten deuren van zijn huis zat de Lange Kei, de veldwach ter van de Hank. Het was een moei lijke tijd en hij was een voorzichtig man. In de beslotenheid van zijn huiskamer voelde hij zich veilig voor de verzoekingen waaraan een eer zaam politieman in deze tijden bloot kon staan. Hij strekte zijn lange be nen gemakkelijk uit en hij voelde zich als een man wie niets overko men kon. Zijn aangename rust werd echter wreed verstoord. Er werd gebeld. Mopperend stond hij op.... een hondenbaan had hij, door C. Baardman iililiiiiniiiiiiiiiillltiiiiiiiiilihui mui ii tuin in min,i^.tiiiiuiiüiiiilii)itR zelfs de avonden werden hem niet gegund. Zoals gezegd, hij was voorzichtig en de tijden waren boos. Hij opende de deur niet. Achter de gesloten deur vroeg bij nors: „Wie is daar?" „Controleurs C.C.D., we willen een bonnensmokkelaar aan u afleveren", klonk het antwoord. „Je kunt me nog meer vertellen.... er is zoveel raar volk langs de weg, wie weet wat jullie van zins zijn." „Wij zijn werkelijk van de C.C.D. Doe de deur open en we zullen onzt papieren laten zien." Lange Kei was niet alleen voor zichtig, hij was ook een wantrou wend mens. Er was iets aan die ke rels.... (Wordt vervolgd.) MIDDELBURG. De beruchte fles senhals, de brug voor het station in Middelburg heeft zaterdag omstreeks het middaguur de toeristenstroom die naar Walcheren kwam maar nauwelijks kunnen verwerken. Tussen twaalf en één uur stonden op alle toegangswegen grote file's auto's te wachten. Bumper aan bumper schoven de wagens met een slakkengangetje over de brug. Het heeft de politie heel wat zweetdruppel tjes gekost voor alle verkeer was weg gewerkt. Vooral als er ook nog enkele treinen hun „inhoud" lossen is het bij het station en de brug helemaal een hopeloze situatie. Wordt de oester duurder? YERSEKE. De Vereniging tot Be vordering van het Oesterbedrijf komt donderdag in vergadering bijeen. In be spreking komt o.m. een voorstel tot een kleine prijsverhoging en een voorstel tot vaststelling van de gewichten voor 1961 en 1962. Gerard Takken heeft weer een trek achter de rug; met zijn luchtfles sen stapt hij van de Willem Beu- kelz af na een dag achter de trawl te hebben gezweefd op een diepte van zo'n twintig meter. „Als jon- v gen was ik ai gek op water De duiker komt boven na een wonderlijke reis achter een visnet te hebben gemaakt, vaak vol stukken kwal, maar ook vol gegevens over het gedrag van een visnet op de bodem van de Noordzee. AMSTERDAM, (ANP) De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz heeft vrijdag in Amsterdam een pleidooi ge houden voor het stellen van de zelfde opleidingseisen voor de ken nis van radar, aan stuurlieden van de kleine handelsvaart en van de grote vaart. „Het is noodzakelijk", aldus de in specteur, „om het verplichten van een dergelijke opleiding voor de klei ne handelsvaart te bespoedigen." Het is volgens hem, ook voor de klei ne vaart een internationaal vast recht en een onafwijsbare eis op druk bevaren routes en bij slecht weer de radar permanent bezet te houden door een deskundige." „Als men blijft menen dat op klei nere schepen economisch gezien niet meer dan twee navigators (een kapi tein en een stuurman) kunnen varen, zullen deze beiden moeten weten hoe ze het radarapparaat moeten bedie nen en dat ook voortdurend moeten doen." In (lichte inist De heer Metz maakte deze opmer kingen tijdens de behandeling door de Raad voor de scheepvaart van twee aanvaringen in dichte mist. Tegen de 47-jarige kapitein van het m.s. Favoriet, E. R. E. uit Delfzijl, eiste de inspecteur ontzegging van de bevoegdheid om als kapitein te mo gen varen voor de duur van een maand. Kapitein E. was op 15 februari tij dens een reis door het Engelse ka naal in aanvaring gekomen met het Engelse s.s. Lady Sharon. Hij had dit schip op zijn radar waargenomen, maar was in de dichte mist doorge varen, nadat de echo op de radar plotseling was vervaagd en later was verdwenen. Tegen de tweede gezagvoerder, de 46-jarige kapitein A. R. uit Vlaardin- gen, eiste de heer Metz een berisping. Kapitein R. was op 8 maart tegen de Eigen nieuwsdienst ZANDVOORT. De negentienjarige Maria Schippers uit het Duitse Ophoven is gistermiddag bij Zandvoort in zee verdronken. Het meisje was bij het baden door een golf omver geworpen. Een paar mi nuten later spoelde haar lijk aan. Maassluis binnenliep. der loods de haven ingevaren, omdat hij pony's aan boord had, die hij zo spoedig mogelijk aan land wilde brengen. De hoofdinspecteur vond het geno men risico weliswaar te groot hij sprak van een „huzarenstukje" maar achtte toch voldoende verzach tende omstandigheden aanwezig om het bij een berisping te laten. SALISBURY (Reuter). In het noor den van Rhodesië wordt weer overal ge vochten tussen groepen politiemannen en Afrikanen. Er zijn enige inboorlingen doodgeschoten. De schermutselingen volgden op ont ploffingen die zich in de Noordrodesi- sche kopermijn vrijdagnacht voordeden. De morgen daarop kwam een kleine politiepatrouille tegenover duizend met speren en stenen gewapende negers te staan. De vier agenten zagen kans de menigte met schoten in de lucht uit el kaar te drijven. Bij andere gelegenhe den werden enige inboorlingen neerge schoten. De actie van de inboorlingen schijnt te zijn aangemoedigd op een bijeen komst van de Afrikaanse onafhankelijk heidspartij. Een van de sprekers zou de aanwezigen hebben opgestookt om een campagne van onrust te beginnen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Een stel inbrekers heeft het zaterdagnacht bij een inbraak in een levensmiddelenzaak aan het Prins Bernhardplein in Utrecht bij een paar flessen bier moeten '.aten. De kluis het doel van hun nachte lijke karwei bezweek niet. Overigens werd het de dieven heel gemakkelijk gemaakt. Zij hadden niets aan gereedschap mee hoeven nemen. Dat lag allemaal klaar in het in aan bouw zijnde postkantoor naast de win kel; zelfs vonden zij er een snijbran der. Met al dat materiaal waren zij toch niet bij machte de kluis open te branden. j-ma r I Iiun liTilMMlfmWf J 11 I I li II I giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiittiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiitiiiiiiiiuiiiiiiiiiMnintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiitiiHittnititiiiiiitiiiiititiiiiig 21-. „Hoe zit het, tante Cato, komt er nog wat van?" informeerde Pets Do mino ongeduldig. „Wat stond er op de eerste kaart?" Het viel de maat niet gemakkelijk om zich dat te herinneren. Het geweer van Trekker-Harry leidde zijn aandacht af en het mes, dat telkens dichter bij zijn tenen in de vloer werd gegooid werkte op zijn zenuwen. Met tranende ogen probeerde hij het doorweekte schrift op de eerste kaart te ontcijferen. „..kamer hangt... luchter, die veel licht... maar., kast moet... duister.," spelde hij met dikke keel. Toen schoot hem de volledige tekst te binnen. „In de voorkamer h-hangt een k-krastillen, eh k-kristallen luchter, die veel 1-licht geeft, ro-maar één k-kast moet in het d-duister b-blijven!" stotterde hij haas tig- „Prachtig!" zei Pets Domino. „Even opschrijven. Mijn geheugen is niet zo best meer, tegenwoordig. Berg dat mes op. Makkertje en jij je spuit, Harry. We gaan meteen op het adres af!" „M-mag ik n-nu d-dan g-gaan...?" vroeg de maat met onvaste stem. De grijsaards grinnikten over zoveel onnozelheid. „Niks daarvan!" kraaide Trekker- Harry, „Jij blijft gezellig bij ons, Tante Cato. En als blijkt dat je ons verkeerd hebt ingelicht, dan..." Treuzelend trok hij zijn geweer te voorschijn. De maat kreunde en sloot de ogen. „Z-zat ik m-maar in L-Lutjewier.,!". snikte hij. Niet veel later ronkte een oude auto n topsnelheid door de straten van Big City., 27. De bevelhebber, die Otto in de ker ker had laten mishandelen, zoals hij ge woon was te doen met opstandelinger. tegen het gezag van koning Fenton, bleef achter met de bedreiging, dat hij er nog wel meer over zou horen, ter wijl de vijftig ruiters zich in een lange kolonne op weg begaven naar de ko ningsburcht, met Otto, zo goed en zo kwaad als het ging verbonden en ver zorgd, op een draagbaar liggend t: :sen twee paarden. Vanuit het bos sloegen Olaf en de lange Olie, twee medestanders van Athelstan, de voorbijtrekkende ruiters gade. „Athelstan zei, dat deze man alleen wel honderd van Fenton's mannen heeft doodgeslagen!" zei de lange. „Jammer dat hij gewond en gevan gen is", merkte Olaf droogjes op, „want nu hebben wij niet veel aan zijn vecht kunst. Wij met ons negenen kunnen niet tegen deze ruiters op!" Zo berichtten ze ook aan Athelstan's moeder, die hen op verkenning had ge- stuurd. Bedroefd staarde ze voor zich uit. „Gij kent deze gevangene, is 't niet, vrouwe?" vroeg de lange Olie. De vrouw keek hem aan, maar antwoord de niet. AUvertentit trawnhabpt U raakt pun en pi|nt|es kwijt. 9 o c«

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2