Kerk in Domburg Boodschap in de zorgt eigen voor taal Anderhalve eeuw burgerlijke stand BREMEN: LEERGELD WERD KAPITAAL FILMS Verdubbeling van Westduits autowegennet VERKESTE EXPOSEERT IN DOMBURGS HOTEL Borgward-concern stierf door fouten Nieuwe bezinning gevraagd V aardigheidsproeven van W.I.K„ Rilland Nieuwtje bij begroting B' PRIJSSTOP MELK IN AMSTERDAM VRAGEN OVER JEUGDFORUM IN MOSKOU VREEMDELINGVOELT ZICH THUIS Zaterdag 5 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD gottesdienst Luchtmacht: Niets met tanker te maken GROOTSE AANPAK Fraaie collectie kunstuitingen Schadepost voor Duitser Ontsnapte jongen met moeite ingerekend watnöelinqen öoor be zeeuwse histORie Zware slag Pag. 5 .Blonde duinen Weest gegroet Sinds ik dartelde op uw kruinen Min ik U met vol gemoed (Jan Pieter Heye DOMBURG De dichterlijke woorden van dr. Jan Pieter Heye uit de vorige eeuw hebben weer klank gevonden bij de stroom van tienduizenden vakantiegangers, die elk jaar weer stuwt in de rich ting van de Zeeuwse kust. Het aan tal toeristen wordt steeds groter. Hotels en pensions zijn al vroeg in het jaar volgeboekt. Kampeer terreinen zijn overvol, zodat over- nachtingsmogelijkheden over heel Walcheren worden gezocht. Nage noeg iedere gemeente in de omge ving van de kust komt daardoor in aanraking met recreatie zoe kende mensen. Het „rustige" dorpsleven wordt verstoord, op lang bestaande tradities wordt in breuk gedaan. Vaak komt men in kontakt met een andere levens stijl. Dit alles vraagt om een nieu we bezinning. Kerk in het midden De kerk in het middenDeze ver anderde samenleving in de zomer roept ook de kerk tot nieuwe bezinning. De gemeente wordt hier voor een taak ge plaatst, die voorheen niet binnen het gezichtsveld was gelegen en ook nog niet altijd als vanzelfsprekend wordt ondersteld. Een geheel nieuw terrein ligt hier nog open en talrijke proble men zijn nog onopgelost. De Raad voor de Herderlijke Zorg uit gaande van de Ned. Hervormde Kerk heeft vorig jaar in een zorgvuldig sa mengesteld rapport een goede voorlich ting aan de kerkeraden gegeven. Doch al heeft men bruikbare richtlijnen, vaak ontbreken de mogelijkheden om de gasten een goede ontvangst te be reiden. In de sfeer van de eigen plaats kunnen echter vaak eenvoudige din gen, een begroeting van de gasten door middel van een folder, een duidelijke bekendmaking van de diensten, het vrijgeven van de zitplaatsen de „vreem deling" het gevoel geven „thuis" te zijn. Dikwijls worden ook door zomer avondconcerten goede kontakten gelegd. De taak van de kerk kan alleen lig gen in liet dienstbetoon jegens de naas te die in ontmoeting wil komen met God, Die echte recreatie mogelijk maakt. De vakantiegangers uit het buiten land zijn hoofdzakelijk Duitsers. On der deze Duitse gasten zijn veel kerk- einladung zum evarigelischen in deuischer sprache jeden sonntag um 8.4^ uhr in de hervormde kerk in domburg (am markt) Op deze manier nodigt de kerk in Domburg de toeristen uit die in de badplaats en wijde omgeving logeren. gangers. Dit is aanleiding geworden om in overleg met de Evangelische Kirche in Duitsland in verschillende plaatsen aan de kust een „Kurpredi- ger" aan te stellen. Na enkele jaren van besprekingen wordt dit vakantie pastoraat centraal geregeld door ds. Fischer uit Rotterdam. Op Schouwen en Texel werkt een team van predikant en jeugdleiders, in Zandvoort, Katwijk-Noordwijk en Domburg uitsluitend een predikant, die op zondagmorgen de diensten in de Duitse taal leidt en met badgasten kontakt opneemt. De diensten in Dom burg worden in de plaatsen van de omgeving bekendgemaakt, zodat vele Duitsers op Walcheren gelegenheid heb ben deze kerkdienst te bezoeken. Ook in Westkapelle worden enkele diensten in de Duitse taal gehouden. In dé maand juli was in Domburg werkzaam Pfarrer H. Blank in Duis burg. Hij vertelde: „Uit gesprekken met gemeenteleden uit mijn land is gebleken dat deze diensten zeer op prijs gesteld worden. Het volgen van de dienst in de Nederlandse taal is moeilijk. Uit ervaring weet ik dat juist in de vakantietijd veel meer mensen tijd vinden voor de ontmoe ting met God. Vooral de oecumeni sche dienst, die op 16 juli jl. in Dom burg samen met Nederlandse en Bel gische christenen gehouden werd, heeft een onvergetelijke indruk op mij ge- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een onderzoek van de luchtmacht heeft uitgewezen dat de vlieg tuigen, die de vorige week op geringe hoogte over de Duitse tanker Krautsand hebben gevlogen, in ieder geval niet be horen tot de Koninklijke luchtmacht. De kapitein van de Krautsand had een klacht naar Scheveningen radio gestuurd. Hoewel men dit niet als een officiële klacht kon beschouwen, waarschuwde Scheveningen radio toch de marineba sis Valkenburg. Vandaar werd ook de luchtmacht van het gebeurde in kennis gesteld. De souschef van de luchtmachtstaf ge lastte onmiddellijk een onderzoek op alle bases. De marine beschouwde de klacht niet als officieel ingediend en stelde geen onderzoek in. BONN (A.P.). De Duitse Bondsrepubliek zal het Autobahn- net in de jaren tot 1970 verdubbe len en aan het gewone wegennet duizenden kilometers toevoegen. Voor de aanleg van dit grootse wegennet zal in totaal een bedrag van 35 miljard mark uitgetrokken worden. De bondsminister van verkeer, See- bohm, maakte dit bekend op een persconferentie. In de twaalf jaren van 1959 tot 1970 zal het autowegennet groeien van 2.400 tot 5.000 km lengte. Boven dien zal 4.000 km weg aangelegd wor den, die slechts weinig bij de nor men van een autoweg ten achter blijft. Tot 40.000 km De lengte van het wegennet voor het lange-afstandsverkeer zal toene men van 25.000 tot 40.000 km. De jaarlijkse uitgaven voor de we genbouw zullen verdubbeld worden. In het eerste vierjarenplan is onge veer 7,5 miljard mark gestoken. In het tweede zal 12,5 miljard mark ge ïnvesteerd worden en in het derde 15 miljard mark. Minister Seebohm zei dat het auto wegennet voornamelijk in het noor den, zuid-oosten en midden-westen van het land uitgebreid zal worden teneinde een meer gelijkmatige sprei ding van de industiie te bevorderen en concentraties als het Ruhrgebied in te krimpen. DOMBURG. In de badplaats Domburg is gisteren een traditie her steld. In het dicht bij het strand ge legen hotel „Princenhage" is name lijk een tentoonstelling ingericht van kunstvoorwerpen, vervaardigd door de Grijpskerkse kunstenaar Joh. Ver- keste. De burgemeester van Dom burg, mr. W. J. E. Crommelin, heeft gisteren de expositie officieel geopend. De heer Verkeste is met een bijzon der aardige verzameling kunstuitingen voor de dag gekomen. Hij heeft zelfs zijn nieuwste werken uitgestald. Daar bij bevindt zich een fraaie symboliek in hout, die hij noemde „Dreigende re aliteit". Het kunstwerk spruitte voort uit een fantasie aan de draaibank over een dreigende atoomoorlog. Het geheel is een bijzonder knap suggestief werk geworden, waarin men duidelijk de be doelingen van de kunstenaar terug vindt. Op de tentoonstelling is ^ye^_ eens te zien de in gips vervaardigde visser, die met gemengde gevoelens staart naar de dichting van het Veerse Gat. Johan Verkeste voelt zich zoals uit zijn oeuvre blijkt, sterk aangetrokken tot de natuurlijke vormgeving van de dingen in al hun eenvoud. Hij houdt van het hout en probeert met dit hout een zo getrouw mogelijke weergave van zijn ..object" te geven. Burgemeester Crommelin vertelde dat vóór de oorlog in Domburg regel matig in het zomerseizoen tentoonstel lingen werden georganiseerd. Het ligt nu echter in de bedoeling ook straks in de lokalen van de christelijke school exposities in te richten. De heer Crommelin bracht in herin nering dat reeds in de oertijd in Dom burg kunst bedreven werd. Hij wees op het beeldje van de Nehalennia, waar bij de godin is afgebeeld met de voet op de voorplecht van een schip met in de hand de hoorn des overvloeds. In de vorige eeuw kwamen er schil ders naar Domburg. In het bijzonder noemde de burgemeester Jan Toorop, aan wie in De Dolfijn nog een steen herinnert. Na een kort dankwoordje voor de woorden van mr. Crommelin en voor de gastvrijheid van de heer L. Fraipont bood de heer Verkeste de bur gemeester een door hem gemaakte vaas aan. maakt. Ik ben dankbaar dat de ge meente in Domburg de gelegenheid geeft om dit werk te doen". In augustus nam Pfarrer H. Werkle uit Düren het werk van Pfarrer Blank 'er- Verdieping De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft aan de kerkeraden die betrokken zijn bij de diensten in een vreemde taal verzocht de thema's van de uitgave „Het Licht der wereld" (in vele talen verschenen ter voorbe reiding van de derde vergadering van de Wereldraad van Kerken te New Delhi in het komende najaar) te ge bruiken als leidraad voor de predi king. Op deze wijze wordt een goede mogelijkheid geboden om de eenheid van Christus' Kerk te onderstrepen en wordt de ontmoeting van buitenlandse en Nederlandse christenen in een wij der oecumenisch kader geplaatst. „Jerry, hou je roer recht" De Amerikaanse marine is een tor pedojager kwijt. Sedert de tweede we reldoorlog is het schip spoorloos. De laatste gezagvoerder wordt op het mat je geroepen en na een verhoor van en kele uren weet de gezagvoerder zich niets meer te herinneren van de ver dwijning. Uiteindelijk wordt de torpedo jager toch opgespoord. Voor het' zover is hebben zich in de film een reeks kolderieke verwikkelingen afgespeeld, die veel hilariteit verwekken. Deze film, in Grand theater te Goes, biedt koste lijke ontspanning bijv. op een regenach tige avond in de vakantie. BERGEN OP ZOOM Een vracht auto van de firma T. van R. uit 's-Gra- vendeel is gisterochtend in aanrijding gekomen met een Duitse personenauto, bestuurd door A. W. uit Keulen. Deze laatste verleende geen voorrang, waar door een aanrijding niet meer te voor komen was. De Duitse wagen werd flink beschadigd, maar dhar bleef het niet bij. Tegen de bestuurder werd bovendien proces-verbaal opgemaakt. Dit meisje, in Walcherse kleder dracht, werd gefotografeerd op het strand van Domburg. RILLAND. Onder verantwoordelijk heid van de technische commissie van de Zebra hebben de leden van de gym nastiekvereniging W.I.K. in de gemeen telijke gymnastiekzaal de vaardigheids- proeven afgelegd. >De uitslag luidt als volgt: meisjes: E Hoek 43,8 pt, N Hoek 42.2 pt, R Francois 41.3 pt, Jongens: R Schout 50.8 pt, A Baas 49.2 pt, A Lobbezo 44,4 ipt, C Hiïlebrand 44.3 pt. Dames: derde graad A mevr I Sinke- Eckhardt 40,6pt, mevr T Kuijs 39.7 pt, mevr C de Smit-De Bruyn 41.5 pt, rnevr G Delst-Heetbrink 39.9 pt, derde grad B: mej W v d Boomgaard 41.8 pt, me jC Rompa 41.2 pt, mej A Midavaine 43.3 pt. Heren: derde graad: F v d Berge 43.2 pt, tweede graad J Verwey 46.5 pt, B van Gorsel 49.1 pt. Bij de aan deze proeven verbonden onderlinge wedstrijden werden wisselbe kers voor de tweede achtereenvolgende maal door mej E Hoek (meisjes), mej A Midavaine (dames) en voor de eerste maal door R Schout bij de jongens. Mej W v d Boomgaard en de heer B van Gorsel behaalden ihun vaardig heidsdiploma voor de achtste maal. waar door zij in aanmerking komen voor het gouden speldje van het verbond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Vier politiemannen waren nodig om de achttienjarige E. K„ die op 20 februari uit een rijksjongensinternaat was ontsnapt, in te rekenen. Twee rechercheurs hielden hem don derdagavond in de Haagse Passage aan. Toen hij weigerde mee te gaan, ontstond er een worsteling. Pas nadat twee agenten van een jeeppatrouille te hulp waren gekomen, lukte het de jon gen naar het politiebureau te krijgen. Daar aangekomen bood hij opnieuw heftige tegenstand maar met vereende krachten slaagden de agenten er ten slotte in hem in de cel te stoppen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tegelijk met de mil joenennota van de begroting 1962 zal een voorlopig economisch plan voor het komende jaar aan de Tweede Ka mer worden voorgelegd. Dit delen de ministers Zijlstra en De Pous mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid H. Peschar (soc.) De publicatie van een dergelijk voor lopig plan bij het verschijnen van de begroting op de derde dinsdag van sep tember is een nieuwtje. Het Centraal planbureau komt immers meestal in het begin van het jaar de laatste twee jaar in februari met zijn economisch plan voor de dag. Op dat tijdstip heeft de Tweede Ka mer de behandeling van de begroting achter de rug. De Kamer heeft er even wel behoefte aan bij de besprekingen over de begroting althans enig houvast te hebben aan een voorlopig' plan, dat in hoofdlijnen een overzicht geeft van de verwachtingen voor onze economie in dat begrotingsjaar. Op het te Rotterdam gehouden exa men slaagden voor het brevet Woning textiel plus het brevet Bedden en Dekens de heren F. F. C. Antheunis en A. L. L. C. E. Antheunis uit Axel. door l. van Wallenburg Op 18 augustus is het juist 150 jaar geleden dat in ons land de Burgerlijke Stand werd ingevoerd. Bij decreet van Napoleon van 18 augustus 1811 werd bepaald, dat ieder zich op het gemeentehuis met een geslachtsnaam moest laten inschrijven. In Frankrijk was het al eerder gebeurd. Napoleon wilde een overzicht hebben van alle be woners van zijn onderworpen lan den. Met de bedoeling ze zo nodig voor zijn legers te kunnen ge bruiken. De moderne dictator Hitier heeft on geveer hetzelfde gedaan met de invoe ring van de stamkaarten en persoons bewijzen. Gemakkelijk bij de distri butie, maar ook als hij jonge mensen nodig had, die voor hem moesten wer ken om zijn oorlogsindustrie op peil te kunnen houden. En deed keizer Augustus 2000 jaar geleden niet ongeveer hetzelfde, toen er een gebod uitging dat de hele wereld beschreven moest worden, zoals we in Lucas 2 lezen. Ingeschreven, geteld, het was gemakkelijk voor hem dat te weten bij zijn belastingplannen. Lang niet iedereen gehoorzaamde aan het bevel van keizer Napoleon. Het kwam uit Frankrijk, van onze over heersers, en - men saboteerde het be sluit. Later werd er nog eens op ge wezen en werd de aangiftetermijn ver lengd. Nog waren er velen nalatig, in het noorden het meest, vooral toen het er voor Napoleon minder gunstig ging uitzien. Als Napoleon weg was, zou die Franse maatregel wel ingetrokken wor den, redeneerde men. Dat was nu juist niet het geval. De nieuwe Nederlandse regering wilde de ze Burgerlijke Stand behouden, omdat ze het een nuttige instelling vond, al was het dan ook van een gehaat man. Bij Koninklijk besluit van 8 november 1825 Napoleon was toen al enkele ja ren dood werd nog eens aan deze verplichting van 1811 herinnerd. Wie zich er nog niets van aantrok, werd bedreigd met straf. De kerken hadden hun doopboeken op de gemeentekamer moeten inleveren ter vergelijking bij de aangifte van ge boorte en sterfgeval. In de nieuwe die ze aanlegden, was de spelling wel eens enigszins anders, waardoor er in dezelf de families soms nogal eens variaties voorkomen in de schrijfwijze der na men (b.v. de Bruin, de Bruine, de Bruyn, de Bruyne). Wat zegt een naam! Bij deze aangifte moest ieder zijn geslachtsnaam opgeven. Dat was niet altijd even gemakkelijk, want er liepen nog altijd heel wat mensen rond, die geen achternaam hadden. De boeren van Walcheren b.v. hadden pas enkele jaren terug (eind 18e eeuw) een fami lienaam gekozen, dezelfde meestal waarmee ze in de wandeling werden genoemd. Natuurlijk waren er veel families die al een paar eeuwen lang een naam hadden. Denk maar om bij Zeeland te blijven aan Jacob Cats, Michiel Eigen nieuwsdienst iREMEN. De ineenstorting van het Borgwardconcern is een voldongen feit. Ondanks de spreekwoordelijke bloei van de Westduit se economie en ondanks een hausse in de verkoop van automobielen als nooit tevoren, heeft het vijfde autoconcern van West-Duitsland het niet kunnen redden. De produktie is stopgezet en de stad Bremen, sinds januari eigenaresse van het concern, heeft surséance van betaling moeten aanvragen voor de tientallen miljoenen marken schuld. Voorlopig heeft zij een garantie van 35 procent in het vooruitzicht gesteld. Dr. ir. Carl Borgward, een groot con structeur maar een slecht koopman. De stad Bremen zal de kwestie nog lang heugen. Zij heeft bij el kaar voor ongeveer honderd mil joen mark in het Borgwardconcern gestoken. De belastingbetalende be volking van Bremen zal daar voor moeten opdraaien. De stedelijke po litici die de kredieten en waarbor gen aan Borgward goedkeurden zien aankomen dat de affaire hun stemmen gaat kosten bij de komen de verkiezingen. De politieke partij en en de vakverenigingen beijveren zich daarom op het ogenblik ande ren de schuld te geven voor de mis lukking. Gedeeltelijk afgelegd. Het is de schuld van de ,'te- delijke overheid, zo zei hij. Toen die in januari zo nodig het bedrijf over moest nemen heeft zij niet gezien hoe beroerd de situatie was. Onder haar beleid zijn de verkopen nog teruggelo pen en nu zit zij met de brokken. Ik zelf, aldus Borgward, draag in geen en kel opzicht ook maar enige verant woordelijkheid. Als hij bedoelde „voor het beleid van dit jaar", heeft hij gelijk. Hij zal zich echter moeilijk kunnen onttrek ken aan verantwoordelijkheid voor het beleid van vóór 16 januari 1961, voor zijn beleid, en dat was toch niet zo best. Borgward was nu eenmaal in de eerste plaats de man die mooie en goede auto's uitdacht. Hij was bepaald niet de juiste figuur om een grote fa briek efficiënt te leiden. Hij was een voortreffelijk ingenieur, maar hij was slechts een matig koopman. Dr. ir. Carl Borgward, de man die het concern groot maakte maar niet in staat was het groot te doen blijven, heeft daarover een niets aan duidelijk heid te wensen overlatende verklaring Zij ook Veel meer konden de Duitsers zich tien jaar geleden nog niet permitteren en de Lloyd verwierf zich een grote populariteit- „Ltukopflastbombe" heette het wagentje ln de wandeling. Hij is echter zeker niet de enige die fouten heeft gemaakt. De overheid treft ook blaam. Eerst waren daar de dagen van Hit- Ier. Over financieringsproblemen en kostencalculaties hoefde Borgward zich toen geen zorgen te maken, als er maar geproduceerd werd. Na de oorlog was er de stad Bremen die Borgward volstopte met kredieten en garanties, als er maar werkgelegen heid kwam. Die kwam er, en met de arbeiders kwamen er de vakorganisa ties die halsstarrig iedere rationalisatie tegenhielden opdat er maar niemand hoefde te worden ontslagen. Is het een man als Borgward, in hart en nieren ingenieur, eigenlijk kwalijk te nemen dat hij geen pro blemen zócht en zich maar liever wijdde aan zijn geliefkoosde auto-ont werpen. Het gevolg was natuurlijk wel dat er steeds nieuwe fabrieken moesten komen om de ontwerpen te bouwen, maar aan geld komen voor fabrieken was immers nooit een pro bleem. Goed mis Tot opeens in januari het goed mis bleek te zijn met het steeds maar groeiende Borgwardconcern. De *tad Bremen zag aankomen dat straks alle 15.200 arbeiders van de drie fabrieken van het concern Borgward, Goliath en Lloyd op straat zouden komen te staan en probeerde dat te voorko men door de fabriek over te nemen en nieuw leven in te blazen met flin ke geldinjecties. Men verzuimde echter tegelijkertijd drastisch te gaan rationaliseren. Dat zou immers inhouden dat de Goliath- en de Lloydfabrieken moesten wor den gesloten, en dan zouden er toch ontslagen vallen. Bremen wilde echter wel graag van het Borgwardconcern af. Links en rechts werden grote autofabrieken gepolst. De paar liefhebbers die er uiteindelijk wel oren naar schenen te hebben trokken zich echter naarstig terug nadat hun deskundigen de fa brieken in Bremen hadden bekeken en rapport hadden uitgebracht. Mo gelijk hebben zij ook zien aankomen dat de prijs nog wel zou zakken. Nu is het dan zo ver dat men aan likwidatie toe is. Dat de belastingbe talers van Bremen en al de mensen die opeens moeten overschakelen op ander werk, zijn getroffen, is duide lijk. De banken die Borgward kredie ten verleenden zullen ook een veer moeten laten, maar het meest ge troffen zijn toch de toeleveringsbedrij ven en de importeurs en dealers. delen verkrijgbaar blijven en dat zullen zij ook wel doen maar de waarde van auto's die niet meer wor den geproduceerd, die niet meer be staan, daalt ongelooflijk snel. En er mogen nu wel een stel Duit se dealers zijn die zinnen op een mo gelijkheid om de produktie van Borg- wards toch weer te hervatten, de stad Bremen voelt daar niets voor. Die heeft leergeld genoeg betaald. De fabrieken en de machines zijn te koop, voor ieder die maar wil be talen, maar zo enigszins mogelijk wil Bremen geen. automobielindustrie meer hebben. „Dat is ons te gevoelig", vindt bur gemeester Kaisen. de Ruyter, Cornelis Evertsen, Bernard Smijtegelt, enz. Maar op het platteland waren er nog veel naamlozen. Ze wer den onderscheiden naar een of andere eigenschap (de Wilde, Klein, de Groot), naar een afwijking van het lichaam (Scheele, de Bult) of eenvoudig naar hun vader genoemd: Jan van Kees, met soms de naam van de boerderij of woonplaats erbij: van Molenzicht. Nu moest echter ieder een naam opgeven. Wanneer we in de Bijbel de namen lezen, heeft iedere naam ook een betekenis. Soms wilde men door de naam het toekomstig beleid uit drukken, in ieder geval hopen dat de betekenis van de naam en de drager ervan geen tegenstelling zouden vor men. De laatste eeuwen denkt men bij de naamgeving meestal niet meer aan de betekenis, weet die zelfs meestal niet. De Engelse schrijver Shakespeare (deze naam betekent: schudt de speer) heeft de bekende woorden gebruikt, die nog al eens aangehaald worden „What's iii a name?"wat zegt een naam eigenlijk? Zoals het volledig luidt: „What's in a name? that which we call a rose. By any other name would smell as sweet." (wat wij een roos noemen zou even lekker ruiken als het anders heette). Toen nu de naamlozen op het gemeen tehuis zich met een bepaalde naam moesten laten inschrijven, dreven velen er de spot mee. Alles was immers maar tijdelijk, er zou wel spoedig een eind komen aan de Franse heerschap pij en wetten. Een zei bijv.: Ik ben zonder van (achternaam) en werd in geschreven als Zondervan. Een ander verkondigde de waarheid-als-een-koe dat hij naakt geboren was en heette in het vervolg Naaktgeboren. Een grappenmaker beweerde dat hij 's morgens altijd vroeg op of vroeg in de wei was, en zo kunnen de namen vroegop en vroegindewei wel ontstaan zijn. Van een portie eigendunk getuigden de verklaringen van personen, die ver telden dat ze altijd lief waren thuis, lang niet kwaad, niemand verdriet be rokkenden en steeds eerlijk en recht waren en ze werden naar deze goede eigenschappen genoemd Alderliefste, Dekwaadsteniet, Niemandsverdriet, Rechtdoorzee. Zo zijn de wonderlijkste namen ontstaan. Ik durf niet beweren, dat die allemaal zijn uitgedacht bij de invoering van de Burgerlijke Stand, maar een deel ervan toch zeker. Hier volgen nog enkele van deze vreemd^ namen: Suikerbuik, Aangeenbrug» Broekzitter, Nooitgedacht, Goedegebu- re, Dorreman, Goedhart, Suurmond, Uitdewilligen, Overdulve, Verachtert, Op den Velde, Zinkstok, Sukkel, Potje- wijd, Peperzak. Vroeger werden dikwijls kinderen te vondeling gelegd, die gewoonlijk in de weeshuizen werden opgenomen. De naam wist men niet, daarom verzon men een naam, soms een rare naam: Maandag (werd op maandag gevon den), Pannekoek, Lekkerbek, Breekpot. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In de wijken van Amsterdam waar de melkbezorging is gesaneerd mag de karne- en gewone melk van vandaag af niet duurder wor den verkocht dan op 30 juni. De minis ters De Pous en Marijnen hebben deze pnjsstop afgekondigd omdat de melk- slijters "in Amsterdam-west en -zuid op 3 juli de melk een cént duurder had den gemaakt, hoewel die prijsverho ging alleen was goedgekeurd voor de niet-gesaneerde gebieden in westelijk Nederland. Onlangs was de slijters al gevraagd de prijsverhoging ongedaan te maken. Een aantal had aan dat verzoek vol daan, maar anderen waren de te hoge prijs blijven berekenen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Ka merlid N. van der Veen (pac. soc.) heeft de ministers van buitenlandse zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd waarom de delegatie die zou deelnemen aan het jeugdforum in Moskou subsidie is ge weigerd en tevens het advies is ge geven niet naar Moskou te gaan. Het Kamerlid heeft tevens gevraagd of de ministers het tijdstip waarop de weigering en het advies bekend werden gemaakt niet bijzonder ongeschikt en getuigend van „weinig begrip voor de ernstachtten. Het forum werd in juli gehouden. De Nederlandse delegatie zou bestaan uit mensen uit gereformeerde en rooms-katholieke kring en uit de Par tij van de arbeid. De heer Van der Veen vraagt tenslot te waarom de beslissingen pas zo laat werden genomen. In het Sofiaziekenhuis in Zwolle is gisterochtend de zevenjarige Frankje ter Meer uit Kadoelen bezweken aan de verwondingen die hij donderdag avond bij een verkeersongeluk had op gelopen. Het jongetje was bij het over- steken, door een motor aangereden. Vele van de toeleveringsbedrijven werkten uitsluitend voor Borgward. Zij moeten nu naar ander werk uit zien. Ook komen hun vorderingen op Borgward geheel in de lucht te han gen. De veertienduizend importeurs en dealers van Borgward zijn er zeker even beroerd aan toe. Zij zitten opeens zonder merk, en dat op een ogenblik dat de mogelijkheden om andere merken te gaan verkopen vrij gering zijn. Tenslotte zijn er dan nog de men sen die in een auto van het Borg wardconcern rijden. Zij mogen een goede auto hebben gekocht, gedu peerd zijn zij toch. De importeurs en de dealers mogen nu nog zo hard van plan zijn te zorgen dat er onder. „De Grote Borgward", de laatste wagen die Carl Borgward heeft ontworpen. Duitsland moest immers tien jaar na de Leukopflasthomb- zo nodig ee* prestige-auto hebben. Het ontwerp heeft de ondergas» vai het concern echter bespoedigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5