Krabbendijke moderne over beschikt nu neerzethal Bontekoe eerst VIER JAAR GELEDEN PAS HET WATER IN - NU AAN DE TOP Fruitkweker werd Ridder in Orde van Oranje-Nassau Handelsmosselen zijn van goede kwaliteit Veiling financiert kisten voor haar leden 3^rió kraó door Zeeland I Nieuwe boeken Kreeftenvangst was niet best Vrijdag 4 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 GROEI FUST 'S-GRAVENPOLDER IS WEER BIJ DE TIJD Vrijz. Hervormde theologen over zaak Smits A. J. VAN LIERE TE KAPELLE Zeeuwse koorschool gaat op toernee MATIG Prij suitreiking volleybal tornooi Zoutelande Bromfietser verleende geen voorrang Jazzkwartet derde prijs ACTIE TWEE JAAR PRIJS BEWEZEN KRABBENDIJKE. Sedert enkele weken beschikt de veiling Krabbendijke en Omstreken over een ruime en modern ingerichte neerzethal, voorzien van verhoogde perronbouw. Reeds nu ondervin den de veiling zelf en de telers het gemak van deze nieuwe aanwinst. Ja, ook voor de telers biedt de nieuwe neerzethal, waaraan reeds lang behoefte bestond, voordelen. Het lossen van het fruit kan nu immers veel sneller geschieden. Maar ook op andere wijze stellen bestuur en directie alle pogingen in het werk om het de leden-telers zoveel als mogelijk is naar de zin te maken. Zo is besloten om voor de leden kisten aan te kopen, die door de veiling worden gefinancierd. Dit systeem werkt uitstekend in de praktijk. Bovendien een systeem, dat nog niet eerder op de Zeeuwse veilingen werd toegepast. Krabbendijke heeft dus wat dit betreft de primeur. De nieuwe neerzetruimte, een imposant bouwwerk, beslaat een oppervlakte van ongeveer 1400 vierkante meter. Dit is aanmerkelijk meer dan de bestaande neerzetruimte, waarvan daar naast een flink deel beschikbaar moest zjjn voor het pakstation, Nu de nieuwe neerzetruimte in gebruik is genomen kon ook voor het pakstation heel wat ruimte gewonnen worden, zodat nu ook deze afdeling de vleugels enigszins wijder kan uitslaan. Want ook dat was nodig. De aanvoeren op de veiling Krabbendijke groeien per seizoen. En het is te verwachten, dat deze groei zich ook in de toekomst zal voort zetten. De jonge fruitbomen, die in de loop der jaren werden geplant, komen nu langzamerhand in produktie. Aan de aanplant van jonge bomen is bovendien nog geen eind gekomen. Krabbendijke gaat zich steeds meer ontpoppen als een goed en modern fruitcentrum. De veiling dient zich aan deze omstandigheden aan te passen, hetgeen dan ook gebeurt. De nieuwe neerzethal is er een voorbeeld van. Binnen het tijdsbestek van zes jaar nam de aanvoer van hard fruit van ruim drie tot ruim zes miljoen kilo toe en in de sector van het zachte fruit nam de aanvoer in hetzelfde tijdvak toe van 136.000 tot 450.000 kilo. De nieuwe neerzetruimte is modern in gericht naar een ontwerp van architect C. J. Klap te Waarde. Zo is het gebouw voorzien van verhoogde perronbouw, welk systeem in de praktijk zeer goed bevalt. Vooral de telers juichen dit toe. Zij kunnen nu met hun wagens de neer zethal binnenrijden, hun fruit op de be stemde plaats lossen en daarna aan de andere kant de neerzethal weer verlaten. De neerzethal biedt ruimte aan ongeveer 10.000 kisten fruit, hetgeen beslist niet als overbodige luxe aangemerkt kan worden. Met de groei van de aanvoeren neemt ook het fust toe. Voor dit jaar heeft het bestuur 30.000 kisten aange schaft voor eigen gebruik, terwijl 40.000 kisten zijn aangekocht voor de 's-GRAVENPOLDER. Het is niet bekend of de inwoners van 's-Graven- polder nu weten waar de klepel hangt, maar in elk geval kunnen zij de klok weer horen luiden. Sinds gisteren is men namelijk in het Zuidbevelandse Zakdorp weer geheel bij de tijd. Meer dan een jaar is er door de restauratie werkzaamheden aan de toren geen openbare tijdsaanduiding meer geweest en liet de klok haar stem niet meer horen. Dit gemis is thans opgeheven. Dinsdagmiddag is het nieuwe uurwerk in bedrijf gesteld. Ook het luiden van de klok is door middel van een elec- trische installatie weer mogelijk ge worden. Tegelijk met de straatverlich ting zijn voortaan ook de wijzerplaten verlicht zodat men ook bij duisternis kan zien hoe laat het in 's-Gravenpol- der is. telers. De veiling financiert deze kisten voor haar leden, die dit fust direct in eigendom krijgen. Zij betalen hiervoor in vijfjaarlijkse termijnen. Inmiddels is reeds weer al ruim 6000 vierkante meter grond aangekocht weste lijk van het bestaande gebouwencomplex. Deze grond is aangekocht met het oog op verdere uitbreidingsplannen. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst een nieuw Êoelhuis te houwen en om uit breiding te geven aan de fustopslag. Be stuur en directie houden zodoende de leuze „regeren is vooruitzien" in hoge ere en bouwen mee aan de ontwikkeling van fruitteelt in oostelük Zuid-Beveland. Na een aantal maanden op de bodem van de W estersclielde te hebben gelegen is het vaartuig Martin Liitje" door de bokken van Van der Tak en Van der Akker weer veilig boven water gebracht en versleept naar de Vlissingse haven. Daar ligt het schip nu zoals de Joto laat zien op het droge. DEN HAAG. Negen vrijzinnig- hervormde theologen hebben een ge zamenlijke verklaring afgelegd inza ke het besluit van het breed mode- ramen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, aan prof. dr. P. Smits de rechten als van een emeritus-predikant te ontne men. Zij zeggen, het onjuist te achten, dat professor Smits het door de Raad voor de zaken van kerk en theologie aange boden gesprek heeft geweigerd. Zij be treuren het ook, dat het breed mode- ramen zich heeft laten verleiden tot een zo verstrekkend besluit, terwijl er in zijn kring naar verluidt geen een stemmigheid heerste, aldus de verkla ring. De theologen menen, dat het op de weg van zowel professor Smits als van het breed moderamen ligt om ,,een ons door het evangelie geboden wijze van omgang te hervinden". „De vrij, zinnigheid heeft menigmaal bewezen, een vruchtbare en constructieve bij drage te kunnen leveren aan het ge heel van onze kerk. Laat zij niet ver geten, dat zij ook nu geroepen is om tot heil van de gehele kerk te arbei den, zonder zich te laten dringen in een eenzijdig-oppositionele houding. Ons aller verantwoordelijkheid is het, dat binnen de. vrijzinnigheid waarin verschillende stromingen te vinden zijn ook ten aanzien van de door prof. Smits opgeworpen vragen het ge, sprek zakelijk en waardig wordt ge voerd, zonder vertroebeling door senti menten en bijkomstige motieven, die waarachtige vroomheid en verantwoor de theologie schaden. Alleen zo kunnen wij functioneren als een waardig ge sprekspartner van het niet vrijzinnige deel van onze kerk", aldus de verkla ring. De negen theologen zijn: prof. dr. W, Banning, oud-hoogleraar in de kerkelij ke sociologie te Leiden, prof. dr. M. A Beek, hoogleraar in de theologie te Amsterdam, prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theologie te Utrecht, dr. J. M. de Jong, rector van het the ologisch seminarium van de Hervorm de Kerk te Driebergen, dr. M. de Jon ge, hervormd predikant te Blija, dr. B. Klein Wassink, hervormd predikant te Gorinchem, dr. P. J. van Leeuwen, her vormd predikant te Eelde, dr. K. Strijd, hervormd predikant te 's-Herto- genbosch en dr. J. M. van Veen, lid van het directorium van „Kerk en we reld", te Driebergen. VROUWENPOLDER. De organist Hendrik Huizinga en de pianist Marco Verwey uit Oosterbeek zullen op vrij dag 4 augustus in de geref. kerk te Vrouwenpolder een concert verzorgen. Het programma luidt: 1. orgel: Trum pet Tune, Purcell, 2. orgel: a. gavotte, S. Wesley, b. allegro in bes. Handel; 3. piano: a. Sonate in b-klein, Scarlat ti. b. sonate in d-groot, Scarlatti, 4. or gel: Fuga in g-klein, J. S. Bach, ko- raalvoorspel: Liebster Herr Jesu, wir sinds hier, J. S. Bach, 5. piano (quatre mains). Sonate in d-groot, Mozart, 6. piano isolo). Sonatine, Ravel, 7. orgel: Toccata, L. Boëllmann. „De roofvisser" door Ivo Groothedde, verscheen in de JUNO-serie bij de uit geverij Gottmer in Haarlem. Een span nend jongensboek in het „ruige" genre. Twee gymnasiasten met een grote dosis fantasie en onverschrokkenheid slagen erin na vele levensgevaarlijke situaties overwonnen te hebben ,,de roofvisser" de grootste bandiet van Griekenland over te leveren aan de politie. Een leuk hoekje voor de vacantie is „In het hol van de leeuw" door Mieke van Oyen dat verscheen in de Ploegs- ma jeugdserie. Een leuk boekje voor jongens en meisjes van een jaar of ze ven acht die veel van dieren houden en er veel van willen weten. Want Frank en Elly die hun oom die oppasser is in de dierentuin in de vacantie mogen hel pen, beleven van alles en komen van alles aan de weet over de dieren die oom Jaap onder zijn hoede heeft. In de uitstekende serie boeken voor de jeugd in de raketreeks van de uit geverij Kok in Kampen, verschenen weer vier nieuwe delen, die alle zon der meer aan te bevelen zijn. Spannend, boeiend, vol humor en met opvoedende waarde, zonder in een preektoon te ver vallen. In „Het zwarte gordijn" van Chr. Meijer volgen we de verdere ont wikkelingen waarin Felix Claauen van Catenfoort verzeild raakt, nadat hij ont snapt is aan de tyrannieke opvoedings methoden van zijn oom. In het vooral- gaande boek raakte hij al in moeilijkhe den maar in dit deel komt alles weer op zijn pootjes terecht. Maar niet voor dat Felix enkele spannende avonturen beleefd heeft. De Blokhut in het Spar renbos door Go Verburg is ook een 'bi- zonder aardig boek, evenwel voor iets jongere meisjes en jongens. Ook ,.De onderschepte maanraket' door W. ter Horst en „Benden in de wil dernis" van Jdhan Hidding, die tussen haakjes zijn sporen reeds verdiend heeft op het gebied van lectuur voor de jeugd, zijn zonder enig voorbehoud aan te bevelen. Pocomoto op het spoor van de rovers door Rex Dixon uitg. Gottmer te Haar lem. Een heel spannend jongensboek met de beroemde en onversaagde cowboy Po comoto in de hooferol. Zonder aarzelen gaat hij bandieten en rovers te lijf om een valse verdenking van zijn beste vriend Les Hellaway af te wentelen. Na tuurlijk «slaagt hij hierin. Een leuk jon gensboek in het gewone genre cowboy- boeken, dat toch «bizonder spannend is en het altijd wel doet.. Bij de uitgeverij Meinema te Delft verschenen weer twee nieuwe deeltjes in de serie Mei-pockets voor de jeugd. Hoewel „Rots der zeven winden" door Gerrit van Heerde iets beter is dan het in Egypte spelende „Het oog van Horus" van P. de Zeeuw,verdienen geen van beide boeken speciale aanbeveling, om dat ze niet boven de middelmaat uitko men en er zelfs onder blijven. Een alleszins aanbevelenswaardig en spannend en leuk boek voor jongens en -meisjes van ongeveer tien jaar is het uit het Noors vertaalde „Op m'n ere woord" door Babbis Friis Baastad. Hoe wel het iboek in Noorwegen speelt, blij ken de jongens en meisjes in dat verre land toch dezelfde streken en ondeug den, maar ook en vooral deugden te heb ben als die in Holland. Een fijn boek je, dat verscheen in de Ploegsma jeugd serie. KAPELLE. In verband met zijn vele verdiensten op veler lei terrein en in het bijzonder op dat van de fruitteelt, is de bekende fruitkweker A. J. van Liere in Kapelle benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Dit werd hem mee gedeeld tijdens de receptie, die gis termorgen werd gehouden in hotel „De Zwaan" in Kapelle ter gele genheid van de vijf en zeventigste verjaardag van de heer Van Liere, waarbij hij tevens het feit herdacht dat hij vijftig jaar dagelijks behe rend vennoot is van de C.V. Zuid Bevelands groenten en fruitcultu- ren in Kapelle, een 51 ha. omvat tend tuinbouwbedrijf, alsmede van de C.V. Bruelis in deze ge meente, een fruitbedrijf van 10 ha. Ook is de heer A. J. van Liere veertig jaar bestuurslid van de veilingvereni ging „Kapelle-Biezeiinge en Omgeving'" te Kapelle en dertig jaar van de vereni ging van Ziekenhuisverpleging „Zuid-en Noord-Beveland", terwijl hjj bovendien zitting heeft vanaf 1924 in het college van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk in Kapelle, waarvan reeds vele jaren ais president-kerkvoogd. Vele vrienden en bekenden waren op de receptie aanwezig om deze jubileren de fruitkweker de hand te drukken en veel goede woorden zijn er gesproken, waarbij de grote verdiensten van de heer Van Liere op velerlei terrein naar voren werden gebracht. Burgemeester Van Suylekom wees in zijn toesprak op het feit dat de jubilaris altijd de blik vooruit heeft gewend. Hij toonde steeds durf en doorzettingsvermo gen. Vele jaren was de heer Van Liere voor de V.V.D. lid van de gemeenteraad en altijd toonde hij daarin initiatief en enthousiasme om de gemeente vooruit te brengen. Nadat burgemeester Van Suylekom de versierselen, behorende bij de konink lijke onderscheiding, had opgespeld, volgden Vele andere sprekers na mens de verschillende organisaties waar in de heer Van Liere zitting heeft. De eerste was de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, namens de veilingvereni ging Kapelle-Biezeiinge en Omgeving waarvan de heer Van Liere veertig jaar geleden bestuurslid werd. Deze spreker wees er op hoe de heer Van Liere steeds krachtig heeft mee gewerkt om leiding te geven aan de on stuimige ontwikkeling van de tuinbouw in Kapelle. In het veilingbestuur is hij de oudste in jaren en in zittingsjaren. Steeds heeft hij de veilingbelarugen krachtig helpen bevorderen. De heer Dekker noe-mde de jubilaris een man van daadkracht, initiatief, optimisme en durf. Kerkvoogd D. de Jonge Jzn. voerde het woord namens de Ned. Herv. Ge meente, waarvan de heer Van Liere pre sident-kerkvoogd is. Hij bracht o.m. in herinnering hoe reeds in 1927 de toen malige notabel A. J. van Liere pleitte voor de bouw van een nieuwe pastorie. De meerderheid besloot echter om de oude pastorie te restaureren. De tijd heeft geleerd dat toen reeds de heer Van Liere het bij het juiste eind had en ware toen zijn voorstel opgevolgd, dan zou thans de Herv. gemeente minder moeilijkheden hebben want thans moet er toch nieuwbouw plaats vinden. Namen-s de vereniging voor ziekenhuis verpleging „Zuid- en Noord-Beveland" sprak de heer S. Balkenende uit Wol- faartsdijk. De heer J. de Jager Joszn. sprak na mens de woningruim-tecommissie waar van de heer Van Liere voorzitter is. Hij prees het beleid van de jubilaris op dit gebied want mede hierdoor zijn er in Kapelle zoveel woningen gekomen en is het particulier initiatief zo krachtig be vorderd bij de woningbouw. De woningcommissie was hem dank baar voor zijn frisse, fiere leiding bij deze dikwijls moeilijke aangelegen-heden. Namens de kinderen en namens de conservenfabriek Lika, waarvan de heer Van Liere firmant is, sprak de heer L. van Liere. Hij vergeleek zijn vader met de kapi tein op een schip, die ervan uitgaat dat het er om gaat om te sturen en niet om te remmen. Tenslotte dankte de jubilaris op de hem eigen wijze voor de verleende on derscheiding en de grote belangstelling. Vele cadeau's werden bij deze gelegen heid overhandigd. GOES. De directeur van de stich ting Katholieke Zeeuwse Koorschool, de heer E. Heijblok, is druk bezig aan de laatste voorbereidingen voor het jaar lijkse tournee, dat zaterdag begint, 's Morgens vertrekken de jongens met hun leidsters en leiders per bus naar „Ma- riaburg" in Den Haag en volgt het eer ste optreden. Vandaar gaat de reis naar Den Hel der. Na kennismaking met de pleeg ouders zullen de jongens een Lof in het ziekenhuis verzorgen waarna een uit voering. Tijdens hun verblijf in Den Hel der staan tal van activiteiten op het pro gramma o.a. een kerkconcert waaraan de bekende organist Jaap Zwart mede werking zal verlenen. Dinsdag vertrek ken de jongelui naar Schagen en woens dag volgt een bezoek aan het natuurre servaat „Het Zwanenwater" te Callants- oog. waarna donderdag medewerking verleend zal worden aan de Friese dag. Het bezoek aan Schagen wordt afgeslo ten met een kerkconcert eveneens met medewerking van Jaap Zwart. Vrijdag vertrekt het gezelschap naar Oudenbosch waar de Zusters van het St. Annaklooster de deuren wijd open hebben opengezet. Ook hier zullen uit voeringen worden gegeven. Van een onzer verslaggevers TTOE moeilijk is het voor velen studie en wedstrijdsport te combineren. Maar het kan. Het is weer eens bewezen. De zwemmer Johan Bontekoe (18) uit Heemstede slaagde ruimschoots voor zijn eindexamen h.b.s., terwijl hij tijdens de studies daarvoor het Nederlandse record op de 400 en 800 meter verbeterde. Kort na zijn examen, tijdens de feestelijkheden daaromheen, prolongeerde hij bo vendien zijn titel op de 1500 meter. Een geslaagde combinatie dus. Het bewijs, dat studie niet onder de sport behoeft te lijden, andersom óók niet. Het vergt alleen een wil, doorzettingsvermogen en nauwgezetheid, eisen, die iedere sportman aan zichzelf moet stellen. Bontekoe deed dat ook. •pR IS geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. Ook aan Johan Bontekoe. Ergens aan de linkerkant in zijn kort, golvend lichtblond haar zit een zilvergrijze plek, een van zijn „herkenningspunten". Tussen de talloze concurrenten van de Heemstedenaar is dat bij de start van een lange afstand zwemwedstrijd wel eens een gemakke lijk plukje haar om hem te herkennen. Is de wedstrijd goed op gang dan mag dat plukje haar rustig voortdurend door de golven verborgen worden. Bontekoe is dan gemakkelijk te her kennen: hij zwemt vooraan in het veld van deelnemers. Niet voor niets: hij is onbetwist op dit moment de snelste vrije-slagzwemmer van Nederland. Be halve op de sprint. DONTEKOE Is overigens pas vier ■D jaar geleden het water weer in gestapt. In 1955 van Suriname naar Nederland gekomen stapte hij, uit angst voor de kou, van het spelen in het warme water van Suriname over De heer M. Soeters te Haamstede slaagde te Eindhoven voor het diploma Installateur Electro Techniek. De heer F. Steel te Zulddorpe slaag de te Breda voor het diploma moderne bedrijfsadministratie. De heer I. van Es te St. Annaland slaagde te Utrecht voor dierenarts. De heer J. Stoffels te Terneuzen slaagde aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda voor het officiers- examen genie. Bij de prijsvlucht uit Breteuil van de duivensportvereniging „De Een dracht" te Terneuzen behaalden de volgende deelnemende eigenaren prij zen: 1. en 6. J. Willemsen; 2., 4. en Heroptreden boerenkapel BURGH. De Boerenkapel heeft de repetities hervat. De vorderingen wa ren reeds zo, dat dinsdagavond voor de eerste keer werd opgetreden in Cafeta ria „De Westhoek". De belangstelling was zeer groot. ZOUTELANDE. Op de Zouteland- se stranden werd door de badgasten een tweedaags volleybaltomooi georga niseerd. Woensdagavond werden in „Duinoord" te Zoutelande de prijzen uitgereikt. Dit -geschiedde door burge meester J. de Pree die het winnende team feliciteerde met het behaalde suc ces. De prijzen waren beschikbaar ge steld door de Zoutelandse Middenstand. Aan deze wedstrijd namen veertien teams deel. De organisator was de heer W. A. J. Looymans uit Eindho ven. De eerste prijs (een wisselbeker) werd gewonnen door Strandlopers I (kampeerterrein Dishoeck) tweede prijs, De Meerpaal, Zoutelande, der de, Strandlopers II, uit Dishoeck, vier de Kamp De Witte, vijfde, kamp Vos. YERSEKE. Het staat vast, dat elke mossel, die via de handel bij de consument komt, van goede kwaliteit is. Het is dan ook vrijwel uitgesloten, dat de consument ziek wordt bij het eten van handels mosselen. Dit is onze conclusie na een reeks gesprekken, die wij gis teren hebben gevoerd met gezag hebbende figuren uit de kringen van de mosselkwekers en hande laren. De bacterioloog, dr. A. Grijns uit Bergen op Zoom liet zich in dezelfde richting uit. Hij ver telde, dat noch uit Frankrijk noch uit België klachten waren binnen gekomen over de mosselen. Uit deze landen werd geen enkel geval van ziekte, na het consumeren van mosselen gemeld. Voorts verklaarde dr. Grijns ons, dat bacteriologisch geen enkele „ongerech tigheid" is ontdekt. Overigens moet het resultaat van het onderzoek van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid de berichten als zouden ook na het nut tigen van handelsmosselen zich ziekte verschijnselen voordoen. Gebleken is, dat deze berichten niet in overeenstem ming zijn met de werkelijkheid. Ver moedelijk is verwarring ontstaan door dat in sommige Zeeuwse plaatsen op ei gen houtje met gevonden mosselen zou zijn geleurd en men aan deze mosse len onwillekeurig de benaming verhan delde of handelsmosselen zou hebben gegeven. Wij betreuren het indien wij aan deze verwarring zouden meegewerkt hebben. Naar de inspecteur voor de Volksge zondheid in Zeeland, dr. J. R. van der Borgh te Middelburg, ons mededeelde zijn er pertinent geen gevallen bekend van mensen die ziek zouden zijn gewor den door het eten van officieel verhan delde mosselen. De kweker en de handelaar staan er voor in dat elke mossel die via een schoonmaakinstallatie in de handel komt, van uitstekende kwaliteit is. De directie van het centrale mosselkantoor in Ber gen op Zoom, onderstreepte deze woor den. In Yerseke, Bruinisse en Tholen worden elke dag honderden mosselen genuttigd, terwijl geen ziekte- verschijn selen voordoen. Bovendien hebben ook die personen, die geen mosselen veror beren, last van buikgriep en darmstoor- 7. Meijer-v. d. Berge; 3. J. A. van Houdt; 5. J. A. Smidt; 8. en 9. H. T. Koch en Zn.; 10. D. Hofman. De snel heid van de eerste duif was 1202,6 me ter, die van de laatste prijswinnende duif 1026.4 meter. De te Candzand gehouden collecte voor de stichting „Sakor" heeft opge bracht ƒ200,85. YERSEKE. Volgens de laatste offi ciële cijfers blijkt, dat de kreeftenvangst dit seizoen heel wat minder is geweest dan het vorige jaar. De totale aanvoer was eenderde minder. De uitzaai van halfwasmosselen in de Zeeuwse stromen bedroeg ruim 40.000 ton. Ook de weer- visserijen op de Schelde zijn beneden de verwachting gebleven. In sommige pe rioden was de vangst op ansjovis nog geen 10 pet. van verleden jaar. GOES. Op het kruispunt Beesten markt-Opril Beestenmarkt-Ossenhoofd- straat botste gistermorgen mevr. M. H. uit Colijnsplaat met haar bromfiets tegen de personenauto, die bestuurd werd door W. G. F. B. uit Goes. De bromfietser verleende geen voorrang. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er was alleen materiële schade. TERNEUZEN. Op de tentoonstel ling „Breda Nti" behaalde het „Zeeuwsch Vlaamse Jazzkwartet" uit Terneuzen, in de afdeling moderne stijl, de derde prijs. Dit kwartet, dat twee maanden geleden werd opgericht, bestaat uit: Jan van der Peijl viool, Johan van der Peijl gitaar, Rudi van Duijse solo-gitaar en Willy Bilderbeek contrabas. Als zangeres bij het kwar tet treedt op Greetje de Haan 'uit Ter neuzen. Het was de eerste keer dat het kwartet aan een concours deelnam De heer Jan van der Peijl behaalde op dit concours de tweede prijs als viool-solist. in Utrecht nog worden afgewacht. In nissen. Er is dan ook geen enkele grond de Zeeuwse mosselwereld was grote on- aanwezig om zich het nuttigen van gerustheid ontstaan naar aanleiding van Ihandelsmosselen te ontzeggen. Het personeel van de gemeente Axel won een voetbalwedstrijd tegen de Axel- se ptt-beambten -met 51. naar de voetbalvelden in Nederland. Naar die van KHFC. Twee jaar heeft hij in die vereniging gespeeld, totdat het water hem weer trok en hij van de voetbalvereniging KHFC overstapte naar de zwemvereniging HPC. Het be gon met wedstrijden vrije slag en rug slag op de korte afstand. Zijn tijden waren matig, zo matig zelfs dat zij uit zijn herinnering verdwenen toen hij door een ongeval aan zijn voet uit de wedstrijdsport verdween. Pas een jaar later, in 1958, kwam hij terug, op do lange afstand. rpWEE JAAR had hij nog te goed om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen. Zijn tijden wettig den de verwachtingen dat hij een kandidaat voor de Olympische ploeg van Nederland voor de estafette 200 meter was. Hij nam aan de conditie training deel. Steeds scherper werden zijn tijden, zo scherp zelfs dat uitzen ding naar Rome van de ploeg zeker scheen te zijn. Maar het NOC besliste anders: dat kundige NOCEen actie werd op touw gezet door mensen, die wisten wat de tijd van Bontekoe en de anderen betekenden: kansen op een plaats in de finale te Rome. Maar Bontekoe zei: „Nee: zouden wij bij voorbaat kansloos geweest zijn. dan was een plaats op de tribunes te Rome welkom geweest. Nu was het te sneu". En hij ging door met zijn studies. WANT ondanks al die prestaties op sportgebied blijft zijn studie op de eerste plaats komen. „De Europese kampioenschappen in Leipzig volgend jaar zijn al dichterbij dan menige zwemmer misschien denkt. Maar of ik mij ga voorbereiden op die wedstrijden weet ik nog niet. Ik wil het liefst eerst twee jaar hard studeren in Delft voor scheikundig ingenieur om dan ti.id zien vrij te maken voor de Olym pische Spelen van Tokio". De Spelen van Rome zijn de neus van Bontekoe. ondanks harde training, voorbij gegaan. Hij heeft met zijn scherpe intelligentie ontdekt welke eisen worden gesteld, eisen die in 1964 ongetwijfeld nog zwaarder zullen zijn nu de grotere afstand naar Tokio alleen uitzending zal mogelijk maken voor atleten die bijzonder ge degen zijn voorbereid. Dat hoeft Bon tekoe geen twee keer gezegd te wor den. Eén ontdekking is voor hem vol doende de zaak op zijn juiste waarde te bepalen. Zo ook Tokio. 1YTOG STEEDS is het tijd voor hem i-hier en daar overwinningen te be halen op wedstrijden over twee of drie kilometer, in rivieren of in de zee „Het liefst in zo'n dorp ais Vriezenveen waar iedereen naar de waterkant komt En liefkozend strijkt hij eens over het nieuwe trainingspak dat hij daar als prijs gekregen heeft. Nog steeds kan hij wedijveren met andere vrije, slagzwemmers, die azen op de beker van de Zwemkroniek, die Bonte koe in zijn bezit heeft en ook dit iaar Sil, b,ehjUd??.\ Nog steeds kanhij Nederland blijven vertegenwoordigen op interlandwedstrijden. MA^R, voIgende maand begint zijn t-r.-i'i TYoor helkundig ingenieur te Delft. „Ik wil twee jaar hard stu deren om daarna tijd vrij te maken voor de traming voor de Spelen van Tokio Hij heeft het zich begrijpe lijk in deze vakantieperiode nog niet als eis gesteld. Maar als hij dat doet, aan heeft hij er de wil, het doorzet tingsvermogen en de nauwgezetheid voor. Johan Bontekoe heeft namelijk al be wezen dat hij èn als sportman èn als student geslaagd is. GOES, 3 aug. Perzikrode zomerappel KL I 70-80 44—45, 60-70 42—44, KL II 70-80 40, 60-70 41—42. II D 32, Early Victoria KL I 70 -80 46, 60-70 43, KL II 70-80 45, 60-70 37—40, II D 2223, Yellow Transp KL I 55-65 45 46, II D 18—22, KL II 65-75 50, 55-65 44, stark earliest KL I 70-75 85—86. 65-70 83—84, 60-65 57—68, KL II 70-75 70—81, 65-70 71— 75, 60-65 49—62, II D 25—32, Beauty of Bath KL II 65-75 43—46, 55-65 36—37. II D 16; Pre- coce de Trevoux KL I 70-80 75, 60-70 6064, 55-60 47—48, KL II 60-70 55, 55-60 45, bramen I 92, II 75, tonneboers I 20, dubb pr bonen I 5458, II 5253. Verpakt fruit. Stark Ear liest K LI 70-75 98—101, 65-70 94—95, 60-65 7374. Gewone veiling. Yellow Transp. grof 4246, fijn 1521, stark Earliest grof 53, fijn 1737, perzikrode zomerappel grof 3541, fijn 2328, Earley Victoria grof 2326, fijn 1419, Beauty of Bath grof 21—32, fijn 19— 20, Precoce de Trevoux grof 3347, Czarprui- men I 73110, II 4951, grof 3187, fabriek 16—31, Ontario I 87—100, II 48—61, grof 42— 85, fabriek 8—38, Washington I 57—102, II 29 40, grof 3161, fabriek 2943, Mons. Hative 1 115125. Per doos: bramen I 2630, II 21— 28, rode bessen I 29, II 24, rode bessen per kg I 97, II 70—77. KRABBENDIJKE, 3 aug. Dubb pr bo- nen 1 5558, 2 51; stark earliest 1 75-80 87, 70-70 94, 65-70 85—86, 60-65 68. 55-60 55, 2 75- 80 78, 70-75 82, 65-70 74, 60-65 62, 55-60 48, 2 d 32, 3 gr 57, 3 f 23, kr 1019; p r zomer appel 1 70-80 43, 60-70 38—39. 75-80 33, 70-75 37, 65-70 41, 60-65 38—39, 2 60-70 37, 2 d 29, 3 f 1825, kr 13, val 10; early victoria 2 70- 80 41, 60-70 37, 2 d 26, 3 gr 28, 3 f 22. kr 8; yellow transp 1 65-75 57, 55-65 50; precose de trevoux 1 60-70 66, 70-75 71, 65-70 73, 60-65 59—60, 55-60 50—52, 3 gr 42. 3 f 25—27, kr 1217, val 21; ontario 2 28—79, 3 416; rode bessen per doos 1 28, 2 22; frambozen per doo s2 41; bramen per doos 1 2427; ver pakt fruit stark earliest 1 75-80 100, 70-75 93 —101, 65-70 92—97, 60-65 67—80, 55-60 61; p r zomerappel 1 65-70 54, 60-65 51; precose de trevoux 1 65-70 69, 60-65 63—64, 55-60 52—53. VEILING SCHERPENISSE, 3 augustus: Do- re gew 1 18,90; idem afw 17,40; idem drie lingen 8,31; eigenheimers bonken 11,51; idem gew 1 12,3715,12; bintjes gew afw 17,10 17,32 idem gew 1 10,12—10,62; idem gew 2 8,809,99; idem drielingen 8,20, alles per 100 kg, Aanvoer 80 ton. VEILING ST. ANNALAND, 3 augustus: Do- re bonken 12,09; idem gewone 1 19,13—19,86; idem gew afw 8.52—10.15; eigenh bonken 13; idem gew 1 16.5916,85; idem gew 2 16,05 16,25; idem gew afw 13,70—15,39; idem drie lingen 9,02—9,40; bintjes bonken 18,20—18.55; idem gew 1 11,51—11,65; idem gew 2 10,74— 10,80: idem gew afw 8,50—10,57; idem drielin gen 8,25—8,54; alles per 100 kg. aanvoer 132 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 3 AUGUS TUS: Dore 1 16,66—18.68: drielingen 8.20; bonken 10; bintje 10—10,97; drielingen 8.31; bonken 1 18,29—18,32; idem 2 15,71; eigenhei mers 1 14—15.33; idem 2 11,53—13,58; drielin gen 2 5,12; voer 2,74: aanvoer 100 ton. Plant- uien 4060 12.87—11,89; aanvoer 10 ton. BEURSBERICHTEN ST. MAARTENSDIJK: Tarwe 28—30; gerst 24—25; haver 24—25; klei ne erwten 22—28; schokkers 22—28; blauw- maanzaad 60—65. THOLEN, 3 augustus. Doré gewone 17,17—17,56; poters 9.96; kriel 2.60; Witte Eigenheimers Bonken 9.-; gewone 1415.66; poters 7 98; Bintjes Bonken 18.48; gewone 10—11.30; poters 8.37; alles per 100 kg. Aan voer 50 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 3 augustus. exportgarnalen 1194 kg 96—254; handelsgarna len 64 kg 1,10—1,20:schar 10 kg; bot 228 kg: tong 1228 kg; rog 38 kg; paling 25 kg; schol 11 kg; visiever 4 kg; krab 19 kg; wulk 11 kg; kabeljouw 2 kg; onges. vis 12 kg. AcLvertentiên De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland maakt aan de fruittelers be kend dat op de veilingen kunnen wor den aangevoerd en geveild, vanaf maan dag 7 augustus Precose de Trevoux alle maten. Donderdag 10 augustus Zigeune rin, alle maten, mits voldoende rood ge kleurd, Codlin Keswick, alle maten, Clapp's favorieten, 65 mm en op. In verband met verschillende export mogelijkheden moet de Precose de Tre voux gesorteerd worden in 50—55 en 55—60. VEILING THOLEN. 3 augustus, uien 9.029.22. Aanvoer 22 ton. Plant.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4