Middelburg bood gisteren vooroorlogs tafereel GEMEENTE HOEK WORDT UITG Onteigeningeen adueel vraagstuk Van aan overschot naar tekort arbeidskrachten Expositie grafisch werk Cor de Wolff Pl 'insessen Beatrix en Margriet naar Yerseke Vrijdag 4 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Stichting Abdijplein herschapen in weekmarkt TWEE MASSA-ATTRA MAAKTEN VAN CENTRUM EEN DICHTE MENSENZEE Ds. Tonsbeek overleden IN GRIFFIE TE MIDDELBURG ACTIVITEITEN IN W Zeeuwse pendel naar België Definitieve toezegging ontvangen Jaarboek van chr. onderwijs Scheldefee zet voet aan ival in Vlissingen Protestants-Christelijk DE Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk '/al zich tot de gemeentebesturen in deze provincie wenden met het verzoek in aanmerking te komen voor een hoger subsidiebedrag. In de dinsdag gehouden vergadering van Provinciale Staten is besloten aan de stichting een provinciaal subsidie toe te kennen tot een bedrag dat zesduizend gulden lager lag dan het gevraagde. Provinciale Staten waren van mening dat de stichting moet proberen van de ge meentebesturen meer subsidie te ont vangen en hebben door het gevraagde bedrag niet volledig toe te kennen, het bestuur van de Stichting genoodzaakt een zeer dringend beroep op de ge meentebesturen te doen. Men mag verwachten dat binnen kort in de raadsvergaderingen van de Zeeuwse gemeenten verzoeken om (meer) subsidie aan de orde zullen komen. Het wil ons voorkomen dat de ge meentebesturen er goed aan zullen doen deze subsidieverzoeken welwil- MIDDELBURG. De Zeeuwse hoofdstad hood gisteren een voor oorlogs tafereeltje. Voor het eerst namelijk sinds het hart van de stad bijna ten onder ging aan een bom bardement was het oude plechtige Abdijplein weer herschapen in een centrum voor kooplustigen. Sedert meer dan twintig jaar weerklon ken tussen de monumentale muren van het provinciehuis en de pro vinciale bibliotheek die gister middag gesloten was) weer de schreeuwende stemmen van de lend te bekijken. Gemeentebesturen marktkooplieden. Sommigen van ontvangen veel aanvragen om finan ciële steun. De verenigingen en orga nisaties, die menen zich met vrijmoe digheid om geldelijke steun tot de ge meenteraden te mogen wenden, stre ven belangrijke en nobele doeleinden na. Wij willen niets ten nadele van deze organisaties zeggen, maar wij me nen dat men een subsidieverzoek van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk niet op één lijn mag stellen met de talrijke andere aanvragen. hen beweerden dat de prijzen ook vooroorlogs waren, maar naar wij informeerden had het pu bliek daar toch een andere mening over. En niet alleen de vaderlan ders, ook de talrijken van over de grenzen. Buitenlands geld had de kermis de weekmarkt van haar plaats verdrongen. Waar anders de tex tielhandelaren hun oerdegelijke waren voor -bijna niets" verkopen, vond men nu de oliébollenkraam en de bots autootjes. Twee massa-attrakties in de stad de Zeeuwse hoofdstad een goed hart te blijven toedragen. Op de kaden ston den de wagens rijen dik en grote files vormden ook de auto's van hen die er nog niet in waren geslaagd een plekje te vinden. Op de Lange Delft bewogen de mensen zich voetje voor voetje naar weer een andere straat of plein waar het ook gezellig was. Geld verzoet.... De zon liet zich niet overmatig zien, maar de politiemannen zetten toch de pet op het bezwete hoofd en veegden met hun zakdoek de glimmende drup pels van het voorhoofd. Een zware dag bleek voor het centrum van Middelburg was het gisteren ongetwijfeld ook voor toch bijna teveel. Vooral voor de auto- de obers en de kellners. Voor hen ver- mobilisten was het een hele toer om I zoette het geld echter de vele arbeid. De Stichting Zeeland is wij mer ken het uiteraard ten overvloede op een van onze eigen Zeeuwse insti tuten, een instituut, dat zich ten doel stelt een belangrijke en onmisbare bijdrage te leveren voor de ontwikke franken, marken en shillings dan gul dens en dubbeltjes. En ook groter dan ,.voor veertig" was de belangstelling van de kooplui voor de Middelburgse markt. Het plein binnen het Abdij com plex kon op geen stukken na de toege stroomde handelaren bevatten, zodat in ide toch al niet brede straten rondom c n het provinciaal centrum de zeildoeken kraampjes nog einden ver stonden. Het ling an dit gewest. De Stichting heeft publiek voeide zicb in de drukte won- o.a. bemoeienis met vele facetten vanderwei thuis. In sommige straten ont bét maatschappelijke werk, zoals wijk- stond nu en dan een gedrang, waaruit verpleging, verzorging van bejaarden r?en zich ternauwernood kon bevrijden wordt uitgehold", zei burgemeester A. F. Hanssen in de gisteravond gehouden raadsvergadering en met deze woorden vatte hij zijn ant woord samen dat hij gaf aan de heer J. v. d. Peijl (arbeid) nadat ;deze had geïnformeerd naar de Op de linnen tafels van de verkopers vermindering van de gemeentelijke van snuisterijen lagen overigens meer wnvw Tic oernemte Hoek De oorzaak van de achteruitgang van HOEK.. „De gemeente rioe*. Hoekge zielental? Burgemeester inkomsten, nar aanleiding van een wijziging van de begroting voor 1961. „De gemeente Hoek raakt de laatste tijd steeds meer inwoners kwijt", vervolgde de heer Hans- sens. „U begrijpt dan ook dat die vermindering van inkomsten vast zit op het inwonertal". en gezinshulp. Ook bij tie bouw van dorpshuizen, clubgebouwen e.d. is de Stichting zeer nauw betrokken en het ziet er naar uit dat in de toekomst de Stichting Zeeland nog zeer veel werk| zal hebben te verrichten, waarbij wij vooral denken aan de ontwikkeling1 van ons gewest, zowel in het Sloe als in de Zeeuivsch-Vlaamse kanaalzone en in de kerngemeenten. Bovendien mag men niet vergeten dat het van buitengewoon groot belang is dat, naarmate de kernen groter zullen worden in deze provincie, aan het plat teland veel aandacht wordt geschon ken. Op dit terrein ligt er naar onze mening een belangrijk stuk werk voor de Stichting. We denken hierbij o.a. aan het rapport, dat de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij verleden jaar over het platteland het licht heeft doen zien. Het platteland blijft, naast de steden en de industriekernen, in ster ke mate de aandacht vragen en men zal die interesse niet met kreten en leuzen kunnen verkrijgen of aanwak keren, doch slechts met gedocumen teerd materiaal en daar zal de Stich ting Zeeland in eerste instantie (mede) voor moeten zorgen. De gemeentebesturen hebben direct belang bij het werk van de Stichting Zeeland. Daarom hopen wjj dat de raadsleden straks hun medewerking zullen ver lenen om het instituut in staat te stel len de belangrijke taak, die het is op gedragen, op behoorlijke wijze te ver vullen. Een moeder met een kinderwagen werd door de mensenstroom langzamerhand achteruit gedrongen tot zij mopperend de strijd opgaf-.. Op de echte markt Schilderachtig was het tafereel dat donderdag te zien was op het eeuwenoude Abdijplein. Waar anders de stilte heerst, regeerde gisteren het gerucht. ZONNEMAIRE. In de ouderdom van 76- jaar is onverwachts te Ooster beek overleden ds. Paulus Nico Tons beek, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Tonsbeek werd op 31 januari 1833 geboren. Op 27 januari 1908 werd hij predikant te Schoone- beek. Na vijf jaar ging hij met eme ritaat om twee jaar later weer in ac tieve dienst te komen. Hij diende ach tereenvolgens de gemeenten van Kiel- windeweer, Vrouwenparochie, Kamper land en Zonnemaire. in welke laatste plaats hij op 1 mei 1948. met emeritaat ging. Daarna was hij vijf jaar als bij stand in het pastoraat te Wins sen (Maas en Waal) werkzaam. Ds. Tonsbeek was o.a. scriba van de ring Goes, praetor van de ring Brou wershaven en lid van het classicaal be stuur van Zierikzee. Het stoffelijk overschot is woensdag in alle stilte op de begraafplaats te Winssen ter aarde besteld. De heer Jan Haeck Lz. te Bruinis» se studerend in cle voetstap van zijn aan tus a.s. worden geopend door de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. MIDDELBURG. Enige tijd ter beschikking. De daar in te richten e. i i -D tentoonstelling zal op dinsdag 29 augus- geleden heeft het Provinciaal Be- - - - - stuur van Zeeland enkele droge- naaldgravures (uit de serie, geti teld Rampgebied 1953) en een collectie tekeningen, getiteld Wal cheren 1945, aangekocht van de in Middelburg geboren 72-jarige kunstschilder en graficus Cor de Wolff, thans woonachtig in Am sterdam. Cor de Wolff heeft tot zijn 18de jaar op Walcheren ge woond, eerst in Middelburg en daarna in Vlissingen. Op zijn 18de jaar vertrok hij naar Haarlem waar hij de Kunstnijverheidsschool bezocht. Zijn grafisch werk geniet internationale bekendheid. Naar aanleiding van een verzoek van bevriende zijde besloten Gedeputeerde vader voor werktuigkundige aan de Staten, hun medewerking te verlenen Zeevaartschool te Vlissingen behaaldeaan de totstandkoming van een tentoon- aldaar het diploma M.B.. zodat hij nu;stelling van een kleine selectie uit zijn zijn praktijkjaar aan boord van een zee- veelomvattend grafisch werk. Zij stel" schip zijn eerste praktische kennis kan I den daartoe de benedenhal van de Pro-j gaan vergaren. vinciale Griffie. Abdij 6, te Middelburg Hanssens noemde er zelfs verschillende op: Door de kanaalwerken hebben som mige gezinnen die buiten de kom woon den een uitweg gezocht naar Terneuzen en Sas van Gent. Voorts heeft de ge meente Hoek een veer moeten laten bij de grenswijziging in verband met de inpoldering van de Braakman. Het ge meentebestuur zal echter, deelde de bur gemeester mee, een beroep doen op de provincie en het departement om de ge meente Hoek door deze moeilijke tijd heen te helpen. Deze hele gang van zaken heeft Hoek ook te berde gebracht op de destijds doop Gedeputeerde Staten in Philippine ge houden hearing. In dit verband merkte de heer v. d. Peijl op onaangenaam ge troffen te zijn door een toen gedane uit spraak van het lid van Gedep. Staten, ir. Dikötter. Deze had namelijk ge antwoord op de Hoekse argumentatie („Wij moeten veren laten"): „Goed ge pluimd staat ook netjes". B. en W. van Hoek stelden vast. dat hun gemeente ernstig gedupeerd werd door de terug gang. Het zijn niet de plaatsen Terneu zen en Sas van Gent die schade lijden, maar Hoek. De heer J. P. Vergouwe (c.h.u.) zei naar aanleiding van de kanaalkwestie nog dat ook de hoeren zwaar getroffen worden omdat zij grond moeten afstaan voor het kanaal. De commissie-Van Noo ten heeft de grondprijzen schandalig laag vastgesteld, opperde hij. De heer Ver gouwe wist van boeren die het risico van een procedure aangedurfd hebben, dat de rechtbank op het ogenblik veel hogere prijzen toewijst dan de commissie-Van Nooten vaststelde. Om een voorbeeld te noemen: De rechtbank wees 60.000 toe, terwijl de commissie slechts ƒ27.000 had vastgesteld. In de rondvraag merkte de heer v. d. Peijl op het vervelend te hebben ge vonden dat in een zo kleine gemeente als Hoek de leerlingen van de christelijke en de openbare scshool niet tegelijk vacantie genoten. Ook valt de vakantie van de christelijke school niet gelijk met die van de bouwvakarbeider, waardoor vele ge zinnen gedupeerd worden. B. en W. zeg den toe stappen te zullen ondernemen om aan deze toestand een einde te maken. Op zijn verzoek werd aan de heer J. F. Rouw grond verkocht in het uitbrei dingsplan Oud Westenrijkpolder voor de bouw van veertien particuliere wonin gen. Naar aanleiding hiervan informeer de de heer v. d. Peijl of het uitbreidings plan niet langzamerhand vol komt. Het college antwoordde dat dmen reeds bezig was met de voorbereiding van een nieuw uitbreidingsplan. De plannen worden echter gestagneerd doordat de provincie het wegenplan voor een weg naar Sluis kil nog niet gereed heeft. De raad ging akkoord met de interim regeling ziektekosten ambtenaren 1961. Op voorstel van B. en W. werd de huur voor de nieuwe woningwetwoningen (Beatrixstraat 9 tot en met 14) vastge steld op 12 gulden per week per wonihg. Aangekocht werd de oude woning Noord straat 34 voor ƒ500.Het huis wordt afgebroken om zodoende een nieuwe en brede toegangsweg tot de begraafplaats te verkrijgen. De raad gaf zijn goedkeu ring aan de door Gedep. Staten vastge stelde autovergoeding voor de burge meester. Dit kwam voor Hoek neer op 1200 gulden voor het gebruik van de eigen auto in de gemeente en 14 cent per kilometer buiten de eigen gemeente. De rekening over 1959 werd vastgesteld t* iv 7 ..-j*. met aan inkomsten een bedrag van De tentoonstelling zal voor het pu- ƒ459.717,94 on aan uitgaven f459.291,08, bliek toegankelijk zijn vanaf woensdag aldus een batjg saldo v|„ 426.86. De kal 30 auaustus a.s. tot en met vrndaz 3 pitaaldienst gaf aan inkomsten en uitga- 30 augustus a.s. tot en met vrijdag september d.a.v. op werkdagen, behalve zaterdag, van 10-12,30 uur en van. 13.30 -17.30 uur. ven bedragen te zien van respectievelijk U30.906.fi4 en ƒ1.235.983,33, nadelig slot van 105.076.'"- SLOT WIJ HEBBEN gezien, rechtbanken dat de meeste m onteigeningszaken drie deskundigen benoemen, namelijk één jurist en twee technische deskundi gen. De Rechtbank te Middelburg doet dit meestal anders en benoemt dan ir. W. N. van Nooten met twee landbou wers, die niet voldoende kunde bezitten om een onteigeningsrapport op te stellen, dat aan de eisen der wet voldoet, en dus van ir. Van Nooten afhankelijk zijn. Wij hebben gezien, hoe ir. Van Nooten met onteigeningen heeft ver kregen, en de verwachting, dat dit wei nig goeds mede zou brengen voor de ge dupeerden, is ten volle uitgekomen. In enkele gevallen heeft -de Rechtbank ir. Van Nooten niet benoemd en toen zijn de vergoedingen veel hoger uitgevallen. De Rechtbank pleegt steeds de door haar benoemde deskundigen te volgen, hoewel zij daartoe niet verplicht is. Zij behoort echter geen deskundigen te be noemen als ir. Van Nooten, wiens men taliteit er nu eenmaal op gericht is ont eigenende lichamen koopjes te laten ha len. Volgens de Wet Vervreemding Land bouwgronden is de prijs vrij bij verkoop 1 Het ziet er echter naar uit, dat het Zeeuwse bedrijfsleven nu de 1 uiterste voorzichtigheid zal moeten betrachten bij het rekening hou den met het kunnen weiwen van BRUGGE. Het wordt^steeds werknemers in België, want de industriële ontwikkeling in Bel gisch Vlaanderen neemt een grote vlucht. moeilijker voor het Nederlandse bedrijfsleven in België arbeids krachten te werven. Belgisch Vlaanderen heeft tal van jaren bekend gestaan om een overschot van arbeidskrachten. Er heerste in tijd in West-Vlaanderen niet voldoende gelegenheid voor ongeveer vierhonderd arbeidskrachten aanwezig zuilen zijn gezinnen, in tegenstelling tot om industrie op gang te houden. Er 'zijn al bedrijven, die de mogelijkheid in Brugge wordt hard gewerkt aan de plannen voor aanleg van een hos- dit gebied het land der Walen vrijwel per- v;in Wcrving in Zeeland overwegen manent werkloosheid. Het over- Men heeft gehoord van de pendel van cohnt aan arhpirkk-rarhfnn znn a 1-1Zeeuwse arbeiders naar Rotterdam en scnot aan arDeiaSKracnien zou ai men meent deze mensen aantrekkelijk YERSEKE. Het comité Zeeland presenteert" heeft bericht ontvangen dat Hare Koninklijke Hoogheden de prinsessen Beatrix en I leen kunnen verdwijnen na een vrij J werk op kortere afstand van <ie wooin- Margriet definitief hebben toegezegd de opening van het oester- en' aanzienlijke stijging van het aantaljPlaats te kunnen aanbieden. mosselseizoen op 8 september bij te wonen. Het comité is uiteraard industrieën. met dit voorgenomen hoog bezoek zeer ingenomen. De beide prin-l Het Nederlandse bedrijfsleven sessen arriveren per vliegtuig op het vliegveld Woensdrecht, waarna1 heeft steeds met succes een beroep de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, prin- kunnen doen op deze arbeidskrach- ses Beatrix en prinses Margriet zal begeleiden vanaf de grens der ten. Veel Belgen gingen o.a. in provincie tot aan Yerseke. Des morgens om elf uur zullen de hoge Zeeland werken, voornamelijk in bezoeksters door het gemeentebestuur van Yerseke op het raadhuis Zeeuwsch-Vlaanderen. Men hield ivörden ontvangen. Het ligt in de bedoeling dat de twee prinsessen nagenoeg het gehele feestprogramma zullen volgen, zoals de ballon wedstrijd, de optocht, de taptoe en het vuurwerk. Ook zullen zij meevaren op de vissersvloot en het genoegen smaken van de eerste oesters. De prinsessen zullen eveneens tegenwoordig zijn bij de op voering van het spel ..Negentig jaar in nullen". verwacht over een aantal jaren tankers van 40.00 ton in de haven van Zeebrug- ge. West-Vlaanderen groeit met rasse schreden. De grote vlucht, die de in dustrie er thans neemt, brengt de nood zaak mee van de bouw van veel wonin gen. Er zijn vier steden nodig van onge veer 30.000 inwoners. In Oostende wordt snel gebouwd. Wekelijks komt er een flat van zeven a acht verdiepingen ge- Men verwacht zelfs dat binnen korte rc«L Dat betekent in een jaar woon- pitaal, sportvelden, scholen, een kazer ne en woningen voor de rijkswacht. Met 60 hectare nijverheids gronden is rekening gehouden. TECHNICI er bij plannen tot vestiging en uitbreiding van bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs reke ning mede dat men een belangrijk deel der arbeidskrachten uit België zou kunnen betrekken. Vier nieuwe steden zullen worden ge- bouwd. namelijk bij Oostkamp, Zedel- j gem, Kortrijk en Brugge. Intussen is electrotechniek en de metaalnij- er al sprake van een ernstig tekort aan j verheid hebben veel geschoolde krachten technici. nodig. Er zullen meer dan tienduizend Aan de haven in Brugge ligt het uit- nieuwe betrekkingen komen. Met het gestrekte nieuwe nijverheidsdok, dat in 1952 in gebruik is genomen. Hier zijn bijna 6000 arbeiders aan het werk, dat is vijf maal zoveel als voor de oorlog. Er staan nog een fabriek voor zieken huisinstrumenten en een bloemmolen op het programma. WONINGEN In Zeebrugge zullen een olietermi- nal en een machine-fabriek komen. Men oog hierop denkt men er in Vlaanderen over, technische opleidingen voor meis jes te organiseren. Op het ogenblik is er al grote behoefte aan technische in genieurs. De technische scholen in Oos tende, Brugge en Kortrijk kunnen de gevraagde mensen niet afleveren. Men kan in West-Vlaanderen niet meer van werkloosheid spreken; er zijn geen werkloze geschoolde arbeiders meer en het percentage van ongeschoolde werklozen is zeer gering. aan mede-eigenaren of aan verwanten. Bij onteigeningen kan men zeer goed re kening houden met de in dergelijke ge vallen gegeven prijzen, doch ir. Van Noo ten doet dit nooit en zijn mede-deskun digen zijn in de regel niet van zodanig formaat, dat zij tegen hem ingaan. Dit alles brengt mede, dat de onteigenings vergoedingen in Zeeland lager liggen dan elders en dit is niet nodig. Wanneer de Rechtbank deskundigen zou benoemen, wier streven inderdaad is om de gedu peerden schadeloos te stellen, zou al veel gewonnen zijn. Een belastingambte naar mag geen lid en zelfs geen plaats vervangend lid zijn van een belasting- Sinds 1940 was het niet meer voorgekomen dat marktkramen het Abdijplein sierden. Met het oog op de kermis werd na ruim twintig jaar weer zij het dan ook tijdelijk een traditie hersteld kamer van een gerechtshof, omdat dit het vertrouwen in de rechtspraak in be lastingzaken zou schaden Op dezelfde wijze behoort ook ir. Van Nooten geen deskundige te zijn krachtens benoeming door de Rechtbank, omdat dit het ver trouwen in de rechtspraak in onteige ningszaken schaadt, ook al zou hij even hoge vergoedingen voorstellen als een andere deskundige. De omstandigheid, dat hij zo lang voorzitter was van de onwettige Centrale Commissie voor Ont eigeningsvergoedingen, brengt mede, dat hij de mentaliteit mist voor een juiste en billijke toepassing der Onteigenings wet. Men kan de openbare lichamen, die koopjes willen halen op kosten van de gedupeerden, natuurlijk niet verbieden hem te raadplegen, maar de Rechtbank behoort hem uit te schakelen. Evenals elders behoort de voorlichting aan de Rechtbank te geschieden door een jurist- deskundige en twee technische deskun digen, wier landbouw-economische ken nis hoger ligt dan die van een landbou wer of rustend landbouwer en die des noods ook zelf in staat zijn een rapport op te stellen. Dergelijke deskundigen zijn zeker in Zeeland te vifiden en men behoort eerst een beroep te doen op deskundigen buiten Zeeland, wan neer ze hier niet te vinden zijn. De Zeeuwse landbouw is met haar ontstem ming over het beleid der Commissie Van Nooten aan het verkeerde adres. Wanneer de Rechtbank goede deskundi gen benoemt, is de bestaansgrond van de Commissie Van Nooten verdwenen •en zullen de onteigenende lichamen wel leren, dat de tijd voor koopjes halen op kosten van gedupeerde gebruikers voor bij is. Er is in Zeeland in dit opzicht reeds voldoende onrecht geschied. rpOEN IN DE Provinciale Zeeuwsche Courant van 8 juli 1961 uiting werd gegeven aan ontstemming over het be leid van de Commissie Van Nooten, werd daarin ook opgenomen een uitla ting van een medewerker dezer Commis sie, waarin deze verwijten van de hand gewezen werden. Men beweerde onpar tijdig te zijn en een vriendelijke agra rische prijs vast te stellen. Dit verweer is echter bijzonder mager. Er was blijk baar geen sprake van. dat men gebruik wilde maken van de mogelijkheden, die ondanks de Wet Vervreemding Land bouwgronden nog bestaan. In de geval len, waarin de Rechtbank te Middelburg tot hogere vergoedingen kwam, was ir. Van Nooten niet tot deskundige be noemd. doch in andere gevallen lag de vergoeding te laag. Uit een en ander blijkt wel, dat de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap onvol- DEN HAAG. Een dezer dagen is verschenen het jaarboek van het chris telijk onderwijs 1961. Deze publikatie is een uitgaven van de unie „Een school met de bijvel". Het jaarboek bevat een lijst van de protestants-christelijke scholen in Ne derland en Suriname, met vermelding van de adressen en de aantallen leer lingen en docenten. Ook zijn in het jaarboek gegevens opgenomen van de organisaties, die op het gebied van het protestants-christelijk onderwijs werk zaam zijn. Uit de gegevens van het jaarboek blijkt, dat op 1 januari 1961 in Neder land ruim 4400 christelijke scholen met tezamen rond 683.000 leerlingen werden in stand gehouden. VLISSINGEN. Maandagmiddag om half een debarkeert aan het Roei- ershoofd in Vlissingen de Scheldefee. Verschillende autoriteiten zullen haar begroeten, waarna een ontvangst volgt door het gemeentebestuur van Vlissin gen in het gebouw van het Nederlands Loodswezen. doende op de hoogte is van de gang van zaken bij onteigeningen en zich eerst eens had moeten laten voorlichten alvo rens in het openbaar zijn grieven te ui ten. Men kan van de openbare lichamen nu eenmaal niet anders verwachten, dan dat zij zo goedkoop mogelijk aan grond trachten te komen en zij richten zich alleen naar de vermoedelijke uitkomst van de onteigeningsprocessen. Wanneer de Rechtbank ir. Van Nooten en zijn medewerkers niet meer zou benoemen als deskundigen, zouden de onteigenende overheidslichamen zich ook wel tot an deren wenden. Zoals wij reeds uiteen ge zet hebben, is de Commissie Van Noo ten voortgekomen uit de Centrale Com missie voor Onteigeningsvergoedingen en uit de tijd van het onwettige en on rechtvaardige Wederopbouwbesluit, dat geen andere vergoeding toeliet dan de verkoopwaarde op 9 mei 1940, ook al was de werkelijke waarde vele malen hoger. Wie in een dergelijke sfeer zijn ervaring heeft opgedaan, heeft geen be grip en kan ook geen begrip hebben voor een juiste en billijke toepassing der Onteigeningswet en behoort als deskun dige door de Rechtbank nimmer te wor den Jrenoemd. VP7IJ VERMOEDEN, dat dit alles aan W de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap niet bekend is en wij menen, dat dit lichaam zich dan ook beter van adviezen op het gebied van onteigening kan onthouden, omdat daarvoor nu eenmaal meer deskundig heid nodig is, dan waarover dit lichaam blijkbaar beschikt. Adviseurs op ontedge- ningsgebied zijn nu eenmaal in de eer ste plaats advocaten en niet landbouw organisaties. Het is inderdaad treurig, dat de onteigeningsvergoedingen in Zee land zo afsteken bij die in andere pro vincies en dan nog wel bij onteigenin gen ter behartiging van Belgische be langen, Doch ook bij andere onteigenin gen behoort evenmin onvoldoende ver goeding te worden gegeven. De beslis sing ligt echter bij de Middelburgse Rechtbank en eerst als deze inziet, dat benoeming van ir. Van Nooten of zijn medewerkers als deskundigen niet in overeenstemming is met een juiste toe passing der Onteigeningswet, kan een einde van dit euvel worden verwacht. De twee eerder verschenen artikelen van mr ,w. H. Vermaas over onteigening plaate ten wij 22 juli en 3 augustus.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3