DE LES, DIE ISRAËL DE MENSHEID VOORHIELD A' Congo heeft nieuwe eenheidsregering Duyvis TUBES vv Ontstellende" eis voor reeks oplichtingen NU OOK IN 69ct. „Verwoerd onzeker van z ij n positie Onderhandelingen over Israëlische machinegeweren Soekarno belooft amnestie voor alle rebellen SANDWICH SPREAD Telefoniste hield stand op van coureur Donderdag 3 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD ONZE RECHTBANKVERSLAGGEVER, DIE VAN HET PROCES EICHMANN DE BELANGRIJKSTE EPISODEN BIJWOONDE, MAAKT DE BALANS OP VAN HET GRIMMIGE EN GRUWELIJKE WOORDENSPEL IN JERUZALEM Geen weerstand Globke Naïef Nalatig ADOELA PREMIER, GIZENGA VICE-PREMIER Vrouwe Justitia: „Maar heren, dat bord staat er al een jaar of dertig. Onaangetast Kleine man Niet somber Zelf gekozen Dr. Halevi b Pag. t De doders zijn MSTERDAM. De zaak-Eiclimann heeft, in tegenstelling tot wat verwacht werd, de geschiedenis van de massamoord op de Europese joden niet ingrijpend herschreven. Het heeft bij de bestaande historie voetnoten geplaatst, en het beeld zoals dat reeds hekend was, onaangetast gelaten. Het proces mag hierom niet worden gekleineerd. Want het feit dat er geen revisie van de geschiedenis uit is voortgekomen doet niets af aan de waarde ervan. De „voetnoten" zijn zo belangrijk, dat zij alleen al het geding tegen de Obersturmhannführer ten volle rechtvaardigen. De resultaten van het proces kun-i nen in twee groepen worden ge splitst: een juridisch en een buiten- juridisch deel. Alleen het laatste kan ons op het ogenblik interesse ren, omdat de aspecten daarvan zich het duidelijkst hebben uitgekristalli seerd. Zij zijn het best als volgt' samen te vatten: de collectieve' schuld, van Duitsland en Europa; beide, blijkt groter te zijn dan voor het proces werd beseft. i Dat is niet het gevolg van een ver- andering van het historische mate-! riaal op zichzelf, het is het resultaat, van een meer indringende, en ooki koelere beschouwing van de feiten. De hevige sentimenten van direct! na de oorlog, toen de eerste pennen' vol verontwaardiging in beweging; kwamen, zijn verdwenen. Daardoor! is meer ruimte voor een redelijke' benadering van de gegevens. De COLLECTIEVE SCHULD blijkt dus groter te zijn dan we dachten.! Er is in dit proces onontwijkbaar vastgesteld, dat Hitier en de zijnen, hun gang hebben kunnen gaan door-- dat tegenover hun duivelse initiatie-" ven een minimum aan (geestelijke) weerbaarheid is opgebracht. j Het geldt in de eerste plaats voor Duitsland zelf. Het Duitse volk is van af het begin van het Nazi-regiem ge-, tuige geweest van de meest brutale ontkenning van mensenrechten. En toen verzet tegen de eerste maatre gelen om de joden uit het openbare leven te bannen uitbleef, vormde zich de collectieve schuld. Vaak treedt de neiging aan de dag om die schuld vooral te bepalen met" de gaskamer als maatstaf. Dan wordt gezegd: we wisten niet dat die be stond. dus is ieder gepraat over schuld onrechtvaardig. Dit nu is een bedrie- gelijke voorstelling van zaken. Als mensen omderwille van hun geloof, hun ras of wat dies meer zij worden gediscrimineerd, ook al is dat aanvan kelijk nog zo onschuldig verpakt, dan is er sprake van een aanval op de fun damenten van het menselijk bestaan. Dat geschiedde in het midden van de dertiger jaren in Duitsland, en de Duitsers hebben er allemaal met hun neuzen bovenop gestaan. Niets is ge daan om de ontwikkeling te keren en naarmate Hitiers maatregelen dries ter werden, breidde de schuld van al len zich uit. delijken herhaaldelijk maatregelen na gelaten, die erger hadden kunnen voorkomen. We denken hier b.v. aan de weigering van Engeland om de spoorlijn naar Auschwitz te bombar deren, aan de aarzeling om joden in Palestina toe te laten (dat geldt ove rigens ook voor de periode voor de oorlog), en aan de eveneens Engelse afwijzing van het verzoek om vrijwil ligers boven Hongarije te parachute ren. In het Britse Lagerhuis is aange drongen op een witboek over deze za ken. Bij een uiteenzetting van deze en soortgelijke aspecten van het proces, hoe vluchtig die in dit bestek ook moet zijn. mag Nederland zelf niet op het appèl ontbreken. Aangetoond is dat, afgezien van vele individuele initiatie ven tot bescherming van de joden, er zeer veel laksheid moet worden geno teerd, vooral aan officiële zijde. Ne derland heeft in het begin van de oorlog massaal de maatregelen tegen de joden geaccepteerd. De z.g. Ariër verklaring is algemeen getekend, waarbij de rechterlijke macht en het ambtenaren-corps voorgingen. De po litie heeft, uitzonderingen daargelaten, bij het ophalen van de joden dusdanig meegewerkt, dat de Duitse autoritei ten in hun briefwisselingen van hun intense tevredenheid blijk konden ge ven. Hetzelfde geldt ook voor sommige andere bezette gebieden. In Hongarije „wierpen de fascisten", om Eichmann te citeren, „de joden de Duitsers toe alsof het om een portie zuur gewor den bier ging." Ook de Polen hebben zich bij de collaboratie niet onbetuigd gelaten. Dit alles betekent dat de wil tot dis crimineren leefde, en dat Duitsland daarvan zeker niet het monopolie be zat. MEN KAN DAAROM ZEGGEN dat het hele Duitse volk, ook al was het niet in alle lagen doordrongen van het bestaan van de gaskamers, aan het eind van de oorlog integraal was belast met de verantwoordelijk heid voor wat was gebeurd. Hoe is het nu met de overige Euro pese landen gesteld? De schuld die zij zonder twijfel meedragen is over het algemeen beperkt gebleven tot zekere sectoren. Maar daarin bevon den zich nu juist o.a. degenen, die wa ren belast met het geven van voor lichting en leiding. Voor de oorlog, zo kan men veilig stellen, heeft het aan juiste informatie over wat Hitier en zijn benden vertegenwoordigden, ont broken. Enkelen waarschuwden, maar zij werden als hysterici bestempeld. Dat is hoofdzakelijk terug te brengen op naïviteit, luiheid en dergelijke eigenschappen. Maar de schuld die erdoor werd gecreëerd, is er niet min der om. Zij die leiding moesten geven, en die er zich op voor lieten staan dat zij de hand aan de pols van de tijd legden, faalden door gebrek aan moed om de consequenties van een princi piële houding te aanvaarden. IN DE OORLOG, zo heeft het procés te Jeruzalem ieder die het horen wilde geleerd, hebben de verantwoor- LEOPOLDSTAD Congo heeft een nieuwe eenheidsregering, waar in op Katanga na alle regimes van het roerige rijk zijn vertegenwoor digd. Cyrille Adoela (39 jaar, ge matigd, anti-communist), die twee dagen geleden door president Kasa- voeboe als formateur was aange wezen legde zijn lijst met veertig ministersposten gisteren aan het Congolese parlement voor dat er in beide kamers vrijwel eenstemmig zijn goedkeuring aan hechtte. De premier van Oost-Provincie, Gi- zenga, werd hoewel afwezig ge kozen als een van de drie vice-pre miers. De andere twee zijn Bolikango, eens minister van voorlichting, en Ja kob Sendwe. leider van de Baloeba's en Tsjombes grote tegenspeler in Noord-Katanga. Ileo, de premier van de nu afge treden centrale regering, is minister van voorlichting geworden, terwijl Justin Bomboko zijn portefeuille als minister van buitenlandse zaken heeft behouden. UITDAGING De benoeming van Sendwe op een hoge post werd in Leopoldstad gezien als een rechtstreekse uitdaging aan Tsjombe. Deze weigert nog steeds Ka- tanga uit zijn isolement te halen en aan de parlementszitting deel te laten nemen in de zwaar bewaakte Lovani- um-universiteit bij Leopoldstad. Tsjombe was een dag eerder ont moedigd uit Brazzaville naar Katanga teruggereisd na vergeefse pogingen om tot een onderhoud met Kasavaboe te komen. Tsjombe zei in Elisabeth- stad dat de Uno schuld heeft aan het 'falen van zijn missie. In Kasai heeft zich inmiddels een nieuwe verwikkeling voorgedaan die naar het schijnt met opzet door de Uno nog is verzwegen om de stam- hartstochten in het nu zo eensgezinde parlement niet op te zwepen. In Ka sai is de machtige stam van de Loen- toe's op het oorlogspad gegaan. De krijgers hebben een massale slachting m de omringende kralen aangericht. Kongolese soldaten voerden daarop een even bloedige vergeldingsactie uit. bedoeling om aan het verloop van de oorlog een wending te geven. HET IS de bedoeling geweest van Israël om de mensheid deze les voor te houden, In die opzet is men geslaagd. Of echter de les ter harte zal worden genomen, valt nog hele maal te bezien. Er zijn in de wereld van 1961 voldoende symptomen aan wezig die pessimisme rechtvaardigen. Onzekere gevoelens ontstaan ook als men de hardnekkigheid beziet, waar mee de West-Duitse regering weigert de consequenties te trekken uit het feit dat de hoogste ambtenaar van de republiek, dr Hans Globke, een man is die tot de grondleggers van de jo denvervolging kan worden gerekend. In hem is veel verpersoonlijkt van wat het Duitse volk aan collectieve schuld heeft te dragen: de juridische basis voor de maatregelen tegen de joden is grotendeels door hem vervaardigd. Dit is herhaaldelijk in Jeruzalem gebleken, en ieder zinnig mens mocht verwachten dat dit het einde van de carrière van Adenauers staatssecre taris zou betekenen. Het was al erg genoeg dat hij zo hoog had kunnen klimmen. Het materiaal, dat in de publicaties van het Derde Rijk zelf over hem te vinden is, is zodanig, dat men er zich over kan verbazen dat tegen hem nooit een gerechtelijke actie is ondernomen. Dr. Hans Globke is onlangs in Duits land door een politiek geestverwant verdedigd met de mededeling dat hij één van de mensen op de achtergrond van de aanslag van 1944 is geweest. Ook al is dat waar, het disculpeert Globke nog geenszins van de actieve rol, die hij bij de uitvoering van de anti-joodse beginselen van de Nazi's heeft gespeeld. In 1944 moest het el ke opportunist in de top van de Duit se staat duidelijk zijn dat de situatie hopeloos was, en dat er iets moest worden gedaan om de ramp, die men over zichzelf had .afgeroepen, te ke ren. Himmler was daar ook van door drongen, en hij probeerde op het laatst buiten Hitier om tot een verge lijk met de geallieerden te komen. Dit pleit hem niet vrij van wat hij voor die tijd heeft gedaan, evenmin als het Rudolf Hess heeft geholpen dat hij betrekkelijk aan het begin van de oorlog naar Engeland uitweek met de ALLES in aanmerking genomen is er maar één conclusie mogelijk: dr. Hans Globke had allang moeten verdwijnen. En de koppigheid waar mee de regering-Adenauer de oren sluit voor de aandrang die door velen, ook in eigen land, wordt uitgeoefend, geeft te denken. De zaak-Globke kan aldus worden gezien als een teken van de onwil in West-Duitsland om le ring te trekken uit een stuk geschie denis, dat het zelf met een hl bloed gedoopte pen heeft geschreven. Er wordt wel afgerekend met de evidente beulen (hoewel de uitgedeel de gevangenisstraffen nu ook niet be paald indrukwekkend zijn), maar de ontwerpers van het systeem dat de boosaardigen in staat stelde hun werk te doen blijven dank zij de hoge be scherming die dr. Hans Globke geniet, onaangetast. Aldus vergroot West- Duitsland de reeds bestaande schuld. Er is wel eens gezegd dat Oost-Duits- land op deze kant van het proces over tollige accenten heeft gelegd. En men heeft zich daartegenover afgevraagd hoe het in de DDR met de oorlogs misdadigers is gesteld. Wat de uit slag van dit dispuut ook zij, vast staat dat geen van de Duitse getuigen ter verdediging van Eichmann uit de DDR afkomstig was. EN NU EICHMANN ZELF. Hij was geen geweldenaar, geen gigant waarover de historici van later ge neraties in vervoering kunnen raken. Ook is hij niet de alle-zonden-wegdra- gende zondebok. Hij is een in wezen kleine man met een waanzinnig grote particuliere schuld jegens de mens heid hij behoorde uitsluitend tot het gilde van de handlangers. Een man, die met graagte onderdak zocht in het huis van de misdaad, dat anderen voor hem hadden opgetrokken. Hij voelde zich onkwetsbaar, omdat het systeem rondom hem zo goed in el kaar zat, en hij rekende daarom op een soort historisch alibi. Dat ging niet op, en nu wacht hij op het von nis dat over hem zal worden geveld. Onder degenen, die nauw betrok ken zijn bij de proces-voering heerst, zo hebben wij in Jeruzalem ervaren, bepaald geen communis opinio over „wat hij zal krijgen". Zelfs in het kamp van de openbare aanklager le ven verschillende verwachtingen. Na tuurlijk zal Gideon Hausner de dood straf vragen maar hij rekent er niet al te vast op dat hij in het gelijk zal worden gesteld. Wij hebben vier redenen gehoord waarom men het aannemelijk acht dat Eichmann er met een levenslange gevangenisstraf zal afkomen: Het is thans bijna twintig jaar ge- leden dat het ten laste gelegde werd begaan; gesproken als deze ene man zou wor den opgehangen; Israëlische rechters houden niet 11 van de doodstraf. Zij hebben er bovendien nog nooit een uitgesproken. Er bestaat dus ook geen beproefde procedure voor de beraadslagingen in raadkamer. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat het hof de gedragslijn van de z.g. una nimiteit zal volgen, d.w.z. dat er eensgezindheid tussen de rechters moet zijn als het gaat om het op leggen van de hoogste straf. Eén van de drie rechters behoeft daarom maar een afwijkende mening te hebben, en Eichmann ontloopt de galg. GIDEON HAUSNER zal, als door dit hof geen doodstraf wordt uitge sproken, in hoger beroep gaan. Dr. Servatius zal dat doen als de dood straf wel mocht worden toegemeten. Vijf rechters van het Hooggerechts hof zullen dan de zaak opnieuw be kijken, en de kans dat Eichmann in appel het leven opnieuw zal worden gespaard wordt er, als ook het twee de college liet principe van de una nimiteit aanhoudt, groter op. Het is een eenvoudige rekensom. De vooruitzichten zijn dus, even vanuit de glazen kooi gezien, nog niet zo duister als ze wel lijken. Er is in de afgelopen maanden veel kritiek geoefend op de wijze waarop de openbare aanklager zijn taak heeft opgevat. Nu de hele procedure vrij wel is afgelopen mag wel worden ge zegd dat de vervolging zich inder daad aanzienlijk had kunnen beper ken. De zaak was er zeker niet min der belangrijk door geworden. Er zijn veel getuigen gehoord, wier verklarin gen niets met de man in de glazen kooi te maken hadden, maar die wer den opgeroepen om de historische achtergronden toe te lichten. Niet ten onrechte is daarbij aangetekend, bed-ek-telijk ook door de rechters, dat iets dergelijks strikt genomen niet in de rechtzaal thuishoort. Afgezien nog van het feit, dat de „historische" getuigen maar heel wei nig hebben bijgedragen tot het arse naal voetnoten, dat bij de geschiede nis is gevoegd. De man die over de houding van Engeland bijzonder veel uit historisch oogpunt interessante dingen heeft verteld was Joel Brand, en hij was nu juist een getuige die in .het eigenlijke juridische geding thuis hoorde. ER ZIJN, met name in Nederland, aanmerkingen gemaakt op het feit dat Eichmann aan een kruisverhoor is onderworpen. Inderdaad kennen wij dit systeem niet. Het wordt hier be schouwd ais een unfair element in het gedrag van de staat jegens een verdachte. Maar in Israël, waar het rechts stelsel is gegrondvest op de Angel saksische traditie, bestaat het kruis verhoor nu eenmaal wel. Men kan op de toepassing daarvan nauwelijks meer kritiek hebben als men bedenkt dat Eichmann drie mogelijkheden had: zwijgen, een verklaring zonder meer, of een verklaring onder ede met daaraan een kruisverhoor gekop peld. De Obersturmbahnfürer heeft zeer bewust de laatste mogelijkheid gekozen. Die is hem bepaald niet opgedrongen, en de manier waarop hij zichzelf in alle toonaarden heeft toe gelicht geeft voet aan de veronder stelling dat hij met de hem geboden gelegenheid bijzonder ingenomen was. Dat hij zich later naar eigen zeggen als een „geroosterd stuik vlees" voel de, doet haar aan niets af. Bovendien, de rechters hebben hem alle bescherming verleend die hem toekwam. Gideon Hausner is een paar maal op de vingers getikt, en hem is te verstaan gegeven dat hij soms dingen vroeg, die wel zeer irrelevant waren. Zoals b.v. op de laatste da-g, toen hij wilde weten of het waar was dat Eichmann zijn vrouw in een vlaag van woede het Nieuwe Testa ment uit de handen had gerukt BIJ HET DOORLEZEN van alles wat over de rechters in deze zaak is gerapporteerd, springt één van hen zeer duidelijk uit het algemene pa troon naar voren: Dr. Halevi. Hij was de meest opvallende: buitenge woon actief, scherpzinnig, meedogen loos naar alle kanten soms, maar rechtvaardig. Wij hebben ons, bezig met de ver slaggeving, er in stijgende mate over verbaasd dat de Israëlische regering heeft gepoogd dr. Halevi van de reehterstafel in Beth Ha'm te weren. Het heette dat hij vooringenomen was tegen Eichmann omdat hij hem eens met de duivel had vergeleken. Maar in de eerste weken van het proces bleek zijn vermogen tot onpartijdig optreden zo duidelijk, dat die moti vering allengs zeer onwaarschijnlijk werd. We zijn toen te rade gegaan bij enkele ingewijden in de keuken van de rechterlijke macht, en dit was wat zij vertelden: De regering, met name de minis ter van justitie, wilde dr. Halevi van de berechting uitsluiten niet omdat hij bevooroordeeld zou zijn, maar omdat hij bekend staat als een man die er uiterst strikte denkbeelden over de gang van zaken in een rechtzaal op na houdt. Als de be' staande wetgeving zou zijn gehand haafd, was hij president in dit pro ces geweest. Men vreesde dat hij het de openbare aanklager moeilijk zou maken bij het horen van de „histo rische" getuigen en bij het overleg gen van niet direct op de zaak be trokken materiaal. Dit heeft men willen voorkomen, en daarom is een wet gemaakt, waar hij werd bepaald dat een lid van het Hooggerechtshof president moest zijn in een voor het lagere hof behandel de zaak, waarin de doodstraf kan worden toegemeten. Een lex-Halevi dus. In het Israëlische parlement is te gen die wet hevig geopponeerd. Ze werd aangenomen, doch we hebben in Israël niemand ontmoet die er geluk kig mee was. Want, hoe men het ook bekijkt en zelfs als men de mo tivering van de bevooroordeeldheid wil aanhouden, tenslotte is deze wet de vrucht van een geslaagde poging van de overheid om zich in de zaken van de (onafhankelijke) rechterlijke macht te mengen. Verkiesingen vervroegd kabinet versterkt ii PRETORIA (Reuter-AP) Pre mier Verwoerd van Zuid-Afri- ka heeft gisteren zijn kabinet gewijzigd en versterkt met ultra nationalisten en voorts bekend ge maakt dat er op 18 oktober voor tijdig algemene verkiezingen zullen worden gehouden. De oppositieleider, Sir de Villiers Graaff, heeft er op gewezen dat Ver- woerds maatregelen duidelijk maken dat hij „verwikkelingen verwacht die een verkiezingsoverwinning over twee jaar moeilijker maken dan nu. Dat kan slechts betekenen dat hij er niet zeker van is de gevolgen van zijn eigen politiek in de naaste toekomst het hoofd te kunnen bieden. Een re gering kan zichzelf moeilijk nog ern stiger veroordelen. „Zeer gering" Al eerder had de oppositionele pers voorspeld dat Verwoerds kansen om aan de macht te blijven zeer gering zouden zijn wanneer hij normaal nog twee jaar met de verkiezingen zou wachten. Zijn positie zou dan door verdere verslechtering van de econo mie en toenemende vijandigheid in het buitenland te zeer verzwakt zijn. Verwoerd zelf motiveerde zijn besluit om de verkiezingen te vervroegen met het argument dat het in het belang van een ieder was om een krachtige en stabiele regering een flinke perio de te kunnen handhaven. Partijpoli tieke gevechten zouden dan vooreerst van de baan zijn waardoor de rege ring alle aandacht zou kunnen beste den aan de economische groei van het land en een doeltreffende regeling van het rassenvraagstuk. De onverzettelijke Waarnemers zijn van mening dat Ver woerd met zijn kabinetswijzigingen tracht zijn eigen positie te verstevi gen door de gematigden die aan zijn „granieten rassenpolitiek" twijfelen, te vervangen door politici die hem volledig steunen. Hierbij is vooral gedoeld op Johannes Vorster, de nieuw benoemde minister van justitie, die tevens de portefeuil le van onderwijs, kunsten en weten schappen gaat beheren. Vorster is een 45-jarige jurist die door de regering- Smuts tijdens de oorlog als sympa thiserend met de nazi-beweging werd geinterneerd, en even onverzettelijk staat tegenover het rassenvraagstuk als Verwoerd zelf. Verwoerd heeft zijn kabinet uitgebreid met portefeuilles van kleurlingen- en Indische zaken en een onderminister voor Zuidwest-Afrika benoemd. Eras mus, tot nu toe minister van justitie, is ambassadeur in Rome geworden. Eigen nieuwsdienst JERUZALEM Binnenkort ver wacht men in Israël een groep Ne derlandse officieren die besprekingen komen voeren over de order die Ne derland in Israël heeft geplaatst voor honderdduizend machinegeweren van het type Uzi. Deze officieren komen onderhandelen over de vraag of onderdelen van de Uzi in Nederland vervaardigd kunnen worden om het uitvoeren van de order te versnellen. Nederland is een van de vijftien lan den in Europa. Amerika en Afrika die tot nu toe de Uzi hebben besteld. Israël zou veel meer van dit type wapen kun nen verkopen, ware het niet dat het de Uzi niet wil verkopen aan landen die het machinepistool tegen de eigen bevol king zouden kunnen aanwenden of tegen de inwoners van hun overzeese gebieden, zoals Portugal in Angola. Onlangs voorkwam rsraël een trans actie met Zuid-Afrika, dat belangstelling had voor dit type pistoolmitrailleur. Een van de landen van de Navo in geen geval Nederland heeft het patent verworven, voor de vervaardi ging van de Uzi. Dat land mag het wa pen evenwel niet doorverkopen. Eichmann heeft tenslotte bevelen opgevolgd, en ook al wordt thans het verweer „Befehl ist Befehl" ver worpen, het systeem van de blinde- lingse gehoorzaamheid bestond in zijn dagen, en dat feit zou als een straf- verminderende omstandigheid kunnen worden beschouwd; De medeschuld van anderen is zo groot gebleken, dat er van enige onrechtvaardigheid zou kunnen worden DJAKARTA (Reuter). Als de re bellen in Indonesië amnestie willen krijgen moeten zij zich voor 5 okto ber overgeven. Dat heeft president Soekarno gisteren bekend gemaakt in een speciale verordening. De rebellen die zich overgeven, zullen een opleiding krijgen en zoveel mogelijk worden ingezet op plaatsen waar zij nut tig kunnen zijn voor het land, beloofde hij. In centraal en noordelijk Sumatra heeft zich vorige maand een aantal op standelingenleiders overgegeven. Het ge volg daarvan is een massale overgave van rebellen geweest, aldus een officiële verklaring. Advertentie Duyvis Sandwich Spread: lekker op t.v.-snacks, een welkome afwisseling op de boterham. n Met gratis cocktail-vorkjes I AMSTERDAM (ANP) Tegen de 34-jarige Amsterdamse vertegen woordiger Joek J. T., bekend als autocoureur en rallyrijder, heeft de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist voor een reeks van oplichtingen. Bovendien vroeg hij tenuitvoerlegging van een eerder opgelegde voorwaardelijke straf van drie maanden. „Ontstel lend", was het commentaar van ver dachte op de eis. Nadat zijn autorijschool in 1956 fail liet was gegaan, was T. met auto's die op naam van een vriendin op afbe taling waren gekocht, de autosport blijven bedrijven. Twee auto's zou T. in samenwerking met zijn vriendin hebben verkocht voordat ze waren af betaald. De opbrengst van de wagens ging slechts gedeeltelijk naar de finan cieringsmaatschappij. Ook nam T. van een relatie een nog niet afbetaalde wagen over, die hij weer verkocht zonder dat hij aan de verplichtingen die hij had aanvaard, had voldaan. De verdachte moest zich ook verant woorden voor oplichting van de we duwe C. E. van S.U. uit Reeuwijk, die door het optreden van T. samen met haar zoon Frank geruïneerd zou zijn. De weduwe had negentig mille geïnvesteerd in een hotel in Wijk aan Zee, dat door haar zoon en verdachte zou worden geëxploiteerd. T. had steeds beweerd een belang rijke positie te hebben bij een Am sterdams havenbedrijf, waar hij zelfs president-directeur van zou worden omdat hij tachtig procent van de aan delen in zijn bezit had. Wanneer iemand het havenbedrijf opbelde en naar T. vroeg, vertelde de telefoniste (de vriendin van T. die voor de auto's had gezorgd), dat T. niet aanwezig was, maar wel zou terugbellen. Hierdoor had T. bij vele mensen het vertrouwen gewonnen. De voormalige vriendin, verklaarde gisteren dat zij T. herhaaldelijk ge waarschuwd had bij de handel in auto's op haar naam. Bij het aan nemen van de telefoontjes naar het havenbedrijf zei ze te goeder trouw te hebben gehandeld. Bij de autoraces had T. de twintig jarige Frank van S. leren kennen, die grote bewondering voor de coureur had. Met medewerking van hem maak te verdachte de weduwe Van S. wijs dat zijn doofstomme broer in finan ciële moeilijkheden dreigde te komen, waarop mevrouw Van S. 3500 gulden gaf. In werkelijkheid was dit "eld be stemd voor de afbetaling van een van T.'s auto's. Later kocht mevrouw Van S. in Wijk aan Zee een hotel, dat haar zoon sa men met T. zou exploiteren. Deze op zet mislukte en het hotel moest na een faillissement met groot verlies worden verkocht. Uit de getuigenverklaringen bleek dat T. inderdaad had getracht door werken in het hotel zijn finan ciële positie te verstevigen. De zoon Frank zou echter niet hebben gewerkt, maar alleen geld hebben opgemaakt. Later gaf mevrouw Van S. nog twee duizend gulden voor nieuwe stoelen in het hotel De beide exploitanten zou den daar zelf vijftienhonderd gulden bijleggen. In werkelijkheid ging het geld van de weduwe aan andere dingen op. Frank van S., die als getuige werd gehoord, bleek zich weinig meer te herinneren. Hij wist b.v. niet meer wie voor de kwitantie van de stoelen, die door T. was getekend, had gezorgd. Deze kwitantie was als „bewijs" aan de weduwe overhandigd. De officier noemde getuige Van S. „een slappe, onvolgroeide jongeman". Over T. zei de officier van justitie: „Verdachte is een fantast, gevoelloos, kritiekloos, maar met veel zelfbeklag, kortom een gevaar voor de maat schappij".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7