In de Iionding klimmen is er niet veel Westelijke Grote Drie bereiden nieuwe topconferentie voor WERVINGSBUREAU IN GENT GEOPEND SURINAME BEGINT NU AL AAN VERKIEZINGSSTRIJD Koortsachtig reddingswerk in Franse mijn BUS RIJDT MEER IN gevitaliseerd Veiligheidschef ontslagen Pag. 5 Geldverspilling Amateurs Slecht ivegdek Speciale spoedzitting over kwestie-Bizerta nog niet zeker j Verse sinaasappels maken Si-Si veel gezonder! EEN RUSSISCH-AMERIKAANS ONDERONSJE VOORKOMEN Vervolg van pag. 1 N.S. trekken personeel uit België aan Waarderingspremie b innenper soneel in bakkerijen Donderdag 3 augustus 1961 ZEEIJWSCH DAGBLAD ipymm lii i COURTINE „Moeder, je zoon zit in La Cour- tine". De beroepssergeant had liet als een grapje bedoeld, maar zijn kreet klonk nogal rauw door liet nachtelijk straat je van La Courtine. „Het is hier een bende, een vuile troep", had de man ons kort daarvoor aan de bar van „Salie a Jeux" verteld. Een dienstplichtig ranggenoot legde het ons meer beredeneerd uit: ..Dit is de kreet van een wekenlang opgekropt gemoed", vertelde hij; rode wijn deed hem verkeerde woorden kiezen. „Als u onze legering zag, zou u het niet willen geloven, ge woon een zwijnestal". De volgende dag zijn we de kamers van sergeants en soldaten gaan bekijken. La Courtine is een oud Frans kamp. De normen, die in Nederland aan kazernes worden gesteld, liggen in het Franse leger wel wat lager. Sinds twee jaren wordt er door de Nederlandse genie in La Courtine naarstig gewerkt en we kunnen onmogelijk zeggen, dat we met afgrijzen werden vervuld tijdens het bezoek aan de slaapzalen. ..Hoe vindt u het hier", vroegen we een uurtje later aan soldaat I Hendrik van de Hoeff uit Westbroek. Hendrik is in La Courtine jeepchauffeur. Hij heeft ons met zijn wagentje op bijna onbereikbare plaatsen gebracht. Toen we naar een bivakje wilden hoog op een bergtop, waar een radiopost het contact met Nederland onderhoudt, liet hij zijn jeep ruim dertig graden kantelen om over een wegverzakking heen te komen. ,,Ga je gang maar, ik houd hem wel tegen met mijn voet", zei Egbert Munks opgewekt, terwijl zijn arm bijna de grond raak te. Hendrik vond het fijn in La Cour tine: „Je hoeft hier niet ieder ogen blik model te doen", zei hij, ieder een is hier gemoedelijker dan in Ne derland, omdat we hier te velde zijn". Hendrik vond de legering in Neder land wel beter, „maar", zo zei hij, „ze doen er hier aan wat ze kunnen. De meeste officieren liggen niet be ter dan wij en als je echt oorlog voert, zal het nog wel een stuk slechter zijn". „Het is.je reinste geldverspilling", had de sergeant ons verteld, „in Duits land kunnen we veel beter oefenen". Hij vertrouwde ons toe, dat hij in het burgerleven boekhouder was en be gon ons vervolgens voor te rekenen, welke gigantische bedragen uitge spaard konden worden, wanneer het Nederlandse leger in Duitsland en niet in Frankrijk zou oefenen. Ook onze jeepchauffeur, die al eens voor enkele weken naar Duitsland was geweest, voelde meer voor het Oos ten. In de kostenberekening had hij zich niet verdiept, maar hij vond de sfeer in Duitsland gezelliger: „In Duitsland liggen Amerikanen en En gelsen en die gaan leuk met ons om", legde Hendrik uit. „ze geven je vlot een lift, groeten terug als je ze gedag- zegt; we roken eikaars sigaretten en voelen ons echt soldaten van één groot leger". De Franse militairen van sol daat tot generaal bezien iedere bui tenlandse soldaat op de heilige Fran se bodem met gereserveerde verba zing. „Er is echt veel gedaan om de Nederlandse jopgens met de Franse soldaten in contact te brengen", leg de een pas afgestudeerde jurist, die kornet was, ons uit, „maar om te be ginnen verstaan ze elkaar niet en daarnaast stellen .de naar onze H0LLAM5L VfflWEN m. mwjwt r De middenstand.van La Courtine Iaat niets onbeproefd om de Nederlandse militairen van hun bereidheid tot dienstbetoon te overtuigen. Advertentie Het kamp van La Courtine, waar voor het derde jaar duizenden Nederlandse militairen op oefening zijn. smaak hyper-nationalistische Fran sen een dergelijk contact niet op prijs. Voor de Fransman is er maar één leger en maar één soldaat: Het Franse leger en de Franse soldaat. Alle andere legers zijn opgebouwd uit wonderlijke amateurs". De kapitein R. Hermanides, die on ze gids is geweest in La Courtine en die geen enkel plan als onuitvoer baar heeft afgewezen, hebben we ge vraagd naar de kosten en de moge lijkheden om in Duitsland te oefenen. „Natuurlijk zou het in Duitsland goed koper zijn", zei de kapitein, „maar er oefenen daar al zoveel legers, dat ook in Duitsland een tekort aan oefen ruimte is gekomen. Als we kunnen, gaan we naar Duitsland. Regelmatig houdt het Nederlandse leger daar nog tank- en artillerie-manoeuvres". Dat de oefeningen in het ver af gelegen bergplaatsje La Courtine het Nederlandse leger bijzonder techni sche voordelen biedt, hoorden we van een intendance-officier: „In iedere oorlog is het verplaatsen van troepen en het aanvoeren van voorraden een probleem van doorslaggevende bete kenis. Onze chauffeurs en fouriers kunnen in Nederland niet echt oefe nen, omdat de wegen daar goed en de afstanden gering zijn. Nu moeten ze met grote kolonnes honderden ki lometers door de bergen rijden. Daar de Franse regering heeft ontdekt, dat het veel goedkoper is bordjes „Slecht wegdek" te plaatsen dan de wegen be hoorlijk te onderhouden, biedt een ko- lonnerit door Frankrijk op vele mo menten de sensatie van het rijden over kapotgebombardeerde wegen". Een soldaat, die „om technische re denen" liever geen naam wilde noe men, gaf ons, toen hij een ser geant hoorde klagen, de volgende uit eenzetting: „De vent, die het hier niet fijn vindt, is gek. We leven hier in een prachtige omgeving, krijgen dub bel soldij, belastingvrije sigaretten en we hoeven niet ieder moment in de houding te klimmen. Daarom kan kert die kerel zo" de soldaat wees met zijn duim naar de bedroefde ser geant in de verte. „In Holland is een sergeant een hele Piet met allerlei voorrechten boven een soldaat. Hier vormen we een grote groep, die op bivak is en samen het werk doet. En denk nu niet, dat alle sergeants het hier niet fijn vinden. Maar voor de be roeps is het tijdelijke prestigeverlies wel wat zuur soms". De soldaat slenterde, tevreden met De huisvesting in La Courtine is niet altijd even ideaal te noemen, maar de bedroefde sergeant maakte de beschrijving wel erg bont. Ieder jaar trekt een Belg naar La Courtine om daar zijn patatkraam „In de gebakken Pieper" te openen. zijn uitspraak en tevreden met zijn le ven verder in het straatje van La Courtine. De Franse middenstand in het plaatsje heeft niets nagelaten om de Nederlandse jongens van hun be reidheid tot dienstbetoon te overtui gen. „Voor onze grote Nederlandse vrien den hebben wij een geschenk in het ijs zitten", lazen we op een monumen taal geel bord. „Voor een bescheiden prijs kunnen wij de dappere Hollandse soldaten hier een hooggestemd glas wijn aan bieden", meldde een andere onderne mer. Een Belg reist iedere zomer achthonderd kilometer naar het Zui den om de Nederlanders in La Cour tine te verrassen met zijn patat- kraam, die hij beeldend „In de ge bakken pieper" heeft genoemd. „Nee, het is hier best om uit te houden", zëi Hendrik, toen hij ons via haarspeldbochten naar het artil leriekamp bracht, „maar heel eerlijk gezegd zou ik het nog leuker vinden, als er helemaal geen gebouwen wa ren, als we in een echt kamp leef den". NEW YORK (Reuter). De uitkomst van het streven van het blok van Afri kaanse en Aziatische landen naar bij een roeping van een speciale spoedzit ting van de Algemene Vergadering over de kwestie-Bizerta was gisteren nog on zeker. Het blok heeft ten minste vijftig handtekeningen van delegatieleiders no dig voor dit doel. Gisteren hadden zich echter nog maar 37 landen voor een speciale zitting van de Algemene Ver gadering uitgesproken. De initiatiefnemers overwogen wat water in de wijn te doen en aan te dringen op een speciale zitting in plaats van een speciale spoedzitting in de hoop zo meer landen op hun hand te kunnen krijgen. Aangezien het blok van Afrikaanse en Aziatische landen 46 landen sterk is zijn blijkbaar vele landeft van dat blok het niet eens met het streven naar spoed behandeling van de kwestie-Bizerta in de Algemene Vergadering. Het commu nistische blok zou liever een speciale zitting dan een speciale spoedzitting zien uitgeschreven en daarom nog een afwachtende houding aannemen. Het voornaamste verschil tussen een speciale spoedzitting en een speciale zitting is dat de eerste binnen een et maal na de indiening van een desbetref fend verzoek moet beginnen, en de tweede binnen twee weken. Haal ook heerlijke Si-Si in huis! j In de Franse hoofdstad wacht men op nieuwe stappen van premier Kroesjtsjef. Hij zal spoedig langs diplomatieke weg een antwoord geven op de Westelijke nota van 17 juli en voorts in een lange rede ingaan op Kennedy's rede van 25 juli. Een Franse zegsman zei ons: ..Kroesjtsjef is van plan met de kvves- tie-Berlijn diplomatiek waarlijk het onderste uit de Kan te halen. Zijn re cente uitlating Berlijn is een rotte kies en ik heb besloten die kies er uit te trekken is geen woordenspel maar een teken van zijn vastbera denheid". SPELLETJE Daarbij komt, dat Kroesjtsjef met de kwestie-Bizerta een spel speelt, dat Franse regeringskringen in onze- Van onze correspondent GENT. Advertenties van een omvang zoals geen enkele officiële instantie voor werving van arbeiders hier ooit laat afdrukken, vestigen sinds enige maanden in de Vlaams- Belgische pers de aandacht op de vraag van de Nederlandsche Spoor wegen naar sollicitanten uit België. Aanvankelijk trokken die adverten ties sterk de aandacht, ook al omdat het nog niet was voorgekomen dat een buitenlandse semi-officiële onderneming in België personeel wilde werven. De voortzetting van deze wervings campagne schijnt te wijzen op een bevredigend effect, hoewel de Vlaamse arbeiders, naar men hier zegt, door tal van historische oorzaken zich beter thuis voelen in Noord-Frankrijk dan in Nederland. De Nederlandsche Spoor wegen, die tot dusver voor de keuring van de sollicitanten in verschillende steden van het Vlaamse land lokaal ruimte leenden, hebben het inmiddels nodig geacht in Gent een centraal adres te vestigen. Zelfde taal Ter ondersteuning van deze cam pagne heeft de voorlichtingsdienst van de N.S. onlangs een persconferentie voor de Vlaams-Belgische bladen in Rotterdam gegeven. Er werd toen op gewezen dat door allerlei factoren, niet het minst het wegzuigen vaif de ar- Aan de bar van „Salie a Jeux" kwam een opgekropt gemoed tot explosie. Van onze correspondent PARAMARIBO. De hoofdstad van Suriname. Paramaribo, dat de laatste tiid gonst van praat over politiek en rassenstrijd. heeft een nieuwe verrassing te doorstaan ge kregen. Tijdens een grootscheepse vergadering van de leidinggevende regeringspartij NPS heeft de mi nister van financiën uitgeroepen dat met deze vergadering de verkie zingsstrijd werd ingezet. De mi nister van opbouw deelde strijd vaardig mee dat de NPS niet bang was voor haar politieke viianden. omdat die niet over academische kennis beschikken. In de NPS. zo stelde de minister, zitten capabele academici, die de tegenstanders zullen verpletteren. De verrassing die in Paramaribo door deze verklaringen werd gewekt, wordt duidelijk als men bedenkt dat in Suriname verkiezingen zullen wor den gehouden over een jaar en negen maanden. Wel wordt door de ontwikkelingen van de laatste maan den de r.t.c., de interpellatie over een mogelijke rassenstrijd, discussies over het al of niet redelijke van bet kiessysteem de uitslag van die ver kiezingen nu al met spanning tege moet gezien. Weer in zadel? De vraag die welhaast iedere Suri namer zich stelt is of de groeperin gen, die thans de regering steunen, weer in het zadel zuilen komen, of dat er andere formaties in het verte genwoordigend college, de Staten, zul len optreden. Uit redevoeringen van minister-pre sident Emanuels, de twee genoemde ministers en enkele Statenleden, is wel duidelijk geworden dat de NPS haar posities vastberaden en met kracht zal verdedigen. Intussen voert de buitenparlemen taire oppositie (zich zo noemende om dat de daarbij aangesloten groepen door het bestaande kiesstelsel geen vertegenwoordiging hebben in de Sta ten) verschillende factoren aan, die volgens haar de Surinamers er van zullen weerhouden de regeringspartij en te blijven steunen. Geweien wordt op de toenemende werkloosheid die sociale ontevreden heid wekt. op de veelvuldige en du re buitenlandse reizen van ministers en Statenleden, op het streven van de regerende partijen na.ar onafhanke lijkheid van Suriname waarvan de Hindostanen. de Javanen en een groot deel van de Creolen niets moeten heb ben en op de „dictatoriale boycot van de buitenparlementaire pers". Het zijn allemaal elementen en ar gumenten die aan de voorbereidingen tot de Surinaamse verkiezingen be slist een levendig karakter zullen ge ven. 11a spionage-affaire c' Van onze correspondent LONDEN. De Britse regering heeft de 60-jarige commander Ste wart Erskine Crewe-read, verant woordelijk voor de veiligheid bij de afdeling van de Royal Navy in Port land, waar men wapens maakt voor de strijd onder water, ontsla gen. Aldus bleek gisteren uit een bekendmaking van de Britse minis ter van marine. Dit ontslag is een gevolg van de kri tiek die een commissie van onderzoek op de betrokkene heeft geleverd. Het onderzoek werd gelast na het jongste grote spionageproces in Londen. Daar bij kwam aan het licht dat twee bur- geremployé's van de marine in Port land jarenlang geheime documenten hadden kunnen wegnemen en co- piëren zonder dat de veiligheidsoffi cieren het bemerkten. Commander Crewe-Read heeft zijn functie dertien jaar bekleed. De twee ambtenaren waren Harry Houghton en zijn verloofde Ethel Gee die samen met drie anderen tot langdurige ge vangenisstraffen werden veroordeeld wegens spionage voor de Sowietunie. De 46-jarige kolonel John MaeAfee van de mariniers, is benoemd, tot hoofd van de nieuwe afdeling van de admiraliteit die zich met maatregelen tegen spionage bij de marine bezig houdt. beiders door het particuliere bedrijfs leven, in het bijzonder in het westen van het land, een personeelstekort was ontstaan. Vooral aan stationsassisten ten en wegwerkers bestaat een schreeuwende behoefte. Mede in over leg met de Belgische Spoorwegen is daarom besloten een actie in het Vlaamse deel van België te beginnen. De gemeenschappelijke taal (belang rijk voor het verstrekken van inlich tingen op de stations) speelde hierbij een belangrijke rol, evenals de weten schap dat door de sanering bij de Belgische spoorwegen de wachtlijsten met gegadigden zeer groot zijn. Problemen De werving in België roept tal van vraagstukken op. Wel liggen de sociale voorzieningen in Nederland gunstiger, meer bepaald de medische hulp, maar bij gelijke lonen komt dit voor de Belgische werknemer toch op een kleiner inkomen neer. Zolang hij tengevolge van woning problemen zijn gezin niet naar Neder land kan laten overkomen zal hij zich, gezien de Belgische prijzen, nog wel eens goed bedenken. Er schijnt hier ech ter een ezelsbruggetje te kunnen func tioneren in de vorm van een hulpfonds voor bijzondere gevallen. Een fonds dat, hangende de vestiging van de Vlaamse werknemer, de kloof tussen lonen en prijzen goeddeels vult. De campagne van de N.S. beoogt achttienhonderd arbeiders uit het Vlaamse land aan te werven. De twee provincies Vlaanderen, Oost en West, waar de industriële ontwikkeling in feite nog moet beginnen, bieden hiertoe de beste kansen. Van de werknemers op het Centraal Station te Rotterdam komt het grootste deel ook ULt dit ge bied, o.a. uit de tamelijk ver afgelegen streek tussen Oostende en Torhout. Ofschoon de spoorwegen geen cijfers hebben verstrekt over de resultaten van deze campagne, krijgt men toch de indruk dat de belangstelling bevredi gend is. De keuringsdienst uit Utrecht, waarbij eveneens artsen van de Spoor wegen zijn betrokken, houdt wekelijks drie zittingsdagen in Gent. Met bepaalde wensen van de sollici tanten wordt rekening gehouden Werk nemers, die bijvoorbeeld familie of bekenden in grensgebieden rondom Maastricht of Roosendaal hebben en er de voorkeur aan geven in deze stations te worden geplaatst, worden zoveel mogelijk in hun wensen tegemoetgeko men. In hoofdzaak gaat het er evenwel om de open plaatsen in de districten Rotterdam en Amsterdam te kunnen bezetten. Tot dusver zijn honderd Belgen in dienst genomen. Vijftig van hen wer ken in Nederland. De wervmg van Vlaamse werkkrachten is volgens drs. S. Ruys, chef van de dienst personeels zaken N.S., geen tijdelijke noodmaat regel. Zij die na de medische en psychische keuringen geschikt worden geacht, zul len een aanstelling krijgen op dezelfde voorwaarden die gelden voor het Ne derlandse spoorwegpersoneel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werknemers in he bakkersbedrijf zuilen behalve de aige mene loonsverhoging van vijf procent, ook nog een waarderingspremie van vijf procent op het funetietoon het loon zonder toeslagen „urmen kra gen, echter alleen als zij tot he- oin- nenpersoneel behoren. Deze mogelijk heid heeft het College "aa rviksbemid- delaars geopend nadat het de c.a o. voor het bakkersbedrijf opnieuw onder de loep had genomen. De waarderings premie mag niet worden doorberekend. Omdat het binnenpersoneel nog geen tien procent van het aantal werkne mers in de bakkerij omvat, nest't het besluit van het college bij de vakbon den grote teleurstelling gewekt. Toestemming voor het verlenen "an de waarderingspremie moet door ieder bedrijf individueel worden aangevraagd en er zijn nog andere voorwaarden. Het georganiseerd overleg heeft zich nog niet over de nieuwe premie uitge sproken. kerheid heeft gebracht. Kroesjtsjef heeft namelijk gezegd dat die kwestie al geen gevaar voor de vrede meer in houdt, maar dat voor alles Berlijn be schouwd moet worden als een teken Jian de wand. Hij zei dit dezer dagen in Moskou tegen ambassadeurs van Aziatische en Afrikaanse landen. De drie Westelijke ministers, die al leen waar het om Duitsland en Ber lijn gaat, hun Westduitse collega von Brentano er bij willen halen, willen overigens toch wel onder elkaar blij ven, ondanks steeds meer aandrang van de kleine landen van de Navo op uitbreiding van het overleg over Ber lijn. Vooral van Engelse kant lijkt men er voor te zijn dit overleg toch niet al te zeer te beperken tot de Weste lijke Grote Drie ook al zijn deze in de eerste plaats verantwoordelijk voor Berlijn en al is een massavergadering van ministers van alle landen van de Navo niet geschikt om tot concrete besluiten te komen. OP DE SPITS Uitbreiding van de conferentie van het aanstaande weekeinde tot alle partners van de Navo althans een snel inlichten van deze partners over wat besproken zal worden ligt, zo vernamen wij, op dit ogenblik bepaald in de rede. Ten slotte gaat het ditmaal om een op de spits gedreven Berlijnse zaak, die alle landen van de Navo aangaat. Van de zijde van de kleine landen stelt men dit: De oproep van Kennedy aan alle landen van de Navo, om meer voor hun defensie te besteden is een kant van de zaak. De andere is de reali teit, dat in het politieke vlak de mid delgrote en kleine leden van de Navo er, waar het om Berlijn en andere directe met Moskou te behandelen pro blemen gaat, geen stem in het kapittel hebben. De Belgische minister Spaak sneed dit vraagstuk eergisteren in de Raad van de Westeuropese unie aan. Hij stuitte daarbij evenwel op weinig sympathie van Franse kant, waar men er in het bijzonder voor is om de grote politieke problemen in de kleine kring Washington-Parijs-Londen te houden. Hier spelen de ideeën van de Gaulle over de grootheid van Frankrijk en over Frankrijk als vertegenwoordiger van Europa bij het politieke spel op het wereldtoneel een rol van beteke nis. ZES MAN INGESLOTEN METZ (AP) Reddingsploegen zijn sinds maandag onafgebroken in touw om te trachten de man nen te bereiken, die op een diepte van 660 meter opgesloten zitten in een kolenmijn in de buurt van Metz, Van de zeven mijnwerkers, die door de instortingen overvallen zijn, werd gisteren één gevonden. Hij was dood. Er was weinig hoop op redding van de zes anderen. De redders moesten uiterst voor zichtig te werk gaan, omdat er ge vaar bestond voor nieuwe instortingen. Een van de ingeslotenen riep door een luchtpijp dat hij beide benen ge broken had. Men vreesde echter dat men hem pas over drie dagen kon bereiken. Ongeveer 250 mijnwerkers demon streerden woensdag voor het hoofd kantoor van de mijn. Zij eisten betere veiligheidsmaatregelen en hoger loon. De mijnwerkers marcheerden daar na naar het huis van de directeur, waar zij op het grasveld voor zijn woning gingen zitten. 25 toeristen verdronken BERN (Reuter, AP) Voor de ogen van vele verbijsterde toeris ten reed gisteren een autobus met 33 Amerikaanse vakantiegangers en de Zwitserse chauffeur met zijn vrouw plotseling de weg af, die langs het Vierwoudstedenmeer liep en dook in het water. Het on geluk gebeurde bij Hergiswil aan de voet van de Pilatus. Bij deze ramp kwamen 25 passa giers om het leven. De andere tien inzittenden, onder wie de vrouw van de chauffeur, werden gered. Volgens de leider van de reis was de bus tegen een vrachtauto gebotst, waarna de chauffeur de macht over het stuur verloor.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5