Vanuit schuttersputjes bevechten zij monsters Urker haven in brand LANDEN VAN W.E.U. ERKENNEN WAARDE VAN BRITSE STAP Boycot als antwoord op epidemie SLUWE GREEP VAN DUISTER DRIETAL IN BENZINESTATION Staatssecretaris Stijkel terug van vakantie Tien maanden celstraf geëist Geen verruiming toelatingsbeleid spijtoptanten Woensdag 2 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Terugtrekken Benzine en munitie Gesneuveld MEER DAN VERWACHT Moeder MACHTELOOS Drie matrozen van de Geestland ontslagen Minister Luns in Parijs: GRONDSLAGEN Vervolg van pag. 1 COMMISSIE „SLAVENHANDELAARS" Pag. 7 T A COURTINE. Het regende in La Courtine. Een onafzienbare kale vlakte, golvend naar steeds ho gere heuvels met een vage omzoming van ver verwijderde dennebossen, ontving de regen geduldig De bruine aarde, eens begroeid met groen en kleine struikjes, lag gemarteld door duizenden log groe vende rupsbanden te wachten op een volgende verminking. Het jeepje zocht zich dapper een weg door de woestijn van vruchtbare maar tot dorheid gedoemde grond. Bij een massale verschuiving kwam het wagentje trillend tot stilstand. De chauffeur maakte een gebaar naar de heuvelkam, een paar honderd meter voor ons: „Daar liggen ze". De woestijn van bruine aarde leek uitgestorven, maar plotse ling begon rechts uit het niets een geweer te schieten; eerst werden de vinnige rood-gele vlammetjes zichtbaar, daarna kwamen pas de doffe knallen. Links begon een tweede geweer te vuren. Na enkele seconden was de hele bruine wereld tot sputterend leven gekomen. Bo ven op de heuvel maakte een lange vuurmond zich traag los van de aarde. De vage omtrek ken van een tank werden zicht baar. Een nieuwe stoot geweervuur spoot op uit de grond. Bert van Heijningen uit Enschede schoot vol overgave op iets onzichtbaars, dat zich ergens tus sen de zandplooien moest bevinden. Bert was enkele maanden geleden nog timmerman; in La Courtine stond hij in een schuttersputje een tankaanval af te slaan. Hij werd daarbij gehol pen door honderden andere jongens, die tot voor kort kantoorbedienden of ijsbereiders waren en die enkele we ken geleden in La Courtine kwamen om een eventuele oorlog zo werkelijk mogelijk na te bootsen. Zijn wapen broeder Martin Waterman uit Ijsden maakte plaats voor ons in het schut tersputje en legde uit, dat een over macht aan vijandelijke tanks nader de. Ze konden ze nog niet zien en moesten feitelijk wachten met schie ten op een fluitsignaal. Maar het storm de zo, dat ze het fluitje toch wel niet Aan de bosrand werd haltgehouden en vanuit een, verdekte opstelling richtte de tank zijn dreigende loop op de aanstormende vijand. De jongens op de tanks in La Courtine hadden nog nooit een uitgebrande tank gezien. Want als op de eindeloze Franse vlakte een slag is verloren dan waggelen alle pantsermassa's gaaf naar hun uitgangspunt, waar een goede onderhoudsbeurt wacht. zouden horen en daarom waren ze maar gaan schieten, toen er uit ande re putjes werd gevuurd. Toen de eerste vijandelijke tank over de heuvelkam kwam, vertelde overste H. H. R. van der Laan in de commandopost met krijgshaftige gela tenheid, dat de vijand sterker was. Als we vlug waren, konden we met een tank mee, die zich tot aan de bosrand zou terugtrekken. Tankchauffeur Bart Renes uit Amers foort zat op zijn eenzame post voor in het monster te slapen. Het in zijn helm gemonteerde radiootje wekte hem en brullend kwam de tank in beweging. Nog voor hij goed op gang was ge komen, verging de wereld, want wacht meester J. B. Verhoeff uit Waddinx- veen had in zijn commandotoren op dracht tot vuren gegeven. Philip Sturrus uit Amsterdam schoof ons een helm toe en stond zijn plaats in de tank af. Als een nijdige kever was het gevaarte naar achter gescho ven. De modder werd opzij gedrukt en met waggelende hardnekkigheid nam de tank iedere berg. Met de neus vooruit stortte de pantsermassa zich roekeloos in afdalingen. Bij de strook dennebomen werd halt gehouden. De lange kanonsloop kwam dreigend om hoog. De binnenkant van een tank is als een duikboot. Tussen hoog opgetaste stapels granaten zijn nauwe van el kaar gescheiden zitplaatsjes uitge spaard. De rest van de ruimte tussen de pantserwanden vormt een massaal benzinereservoir, want voor iedere ki lometer heeft een tank vijftien liter benzine nodig. De wanden van een tank zijn dik en lijken onverwoestbaar. Maar een goed gerichte granaat maakt van de ze vergaarbak van benzine en munitie een loeiende hel. Een aangeschoten tank betekent voor vijf jongens een eenzame, snelle, afschuwelijke dood. Bij tankslagen in Normandië gingen soms in twee uur driehonderd tanks verloren. De soldaten op de tank in La Cour tine hadden nog nooit een uitgebrande tank gezien. De jongens hadden het naar hun zin, daar op dat omwoelde maanlandschap. In het kleine Neder land is er voor hun tanks niet vol doende ruimte. Op de golvende verla tenheid bij La Courtine Lijkt men niet op een gesneuveld boompje en de uit lopers van het Franse Centrale Mas sive behoeven niet zuinig te zijn met cultuurgrond. Hier kunnen de Nederlandse solda ten echt oefenen met hun vurig mate riaal. Hier vinden zij heuvels en ber gen. Hier vinden zij alle mogelijkhe den om hun tank tot zijn recht te la ten komen. Uit tweemansput.jes probeerden infanteristen de tankaanval af te slaan, die een onderdeel vormde van het uitgebreide oefenprogramma dat het Nederlandse leger in La Courtine afwerkt. den duizenden Nederlandse jongens le ven, werd een halve eeuw geleden voor het Franse leger opgezet. De toestand van het bivak was nogal schokkend toen de Nederlandse militairen er twee jaar geleden voor het eerst aankwa men. Met recht Nederlandse nijver heid is men aan het restaureren geto gen en tot kilometers in de omtrek zijn de frisse sporen van noest genie- werk te bespeuren. We hebbèn in La Courtine weinig bedroefde vaderlanders ontmoet, maar midden in de nacht begon in de uit gestorven straatjes van La Courtine een beroepssergeant om zijn moeder te roepen. Maar die jongens in de schutterput- jes, waar waren die gebleven, toen de tanks naar de bosrand gingen? ,,Die zijn gesneuveld", vertelde een kapi tein. ,,ze hebben de aftocht moeten dekken. Door hun verzet hebben de tanks gelegenheid gekregen nieuwe po sities in te nemen". In La Courtine kregen de jongens in de putjes opdracht bij het naderen van de andere tanks uit hun schuil plaatsjes te klimmen, omdat er an ders ongelukken zouden kunnen gebeu ren. „Wat doet die tank rechts van ons?", informeerde tankchauffeur Bart knetterend via de interne radio. „Een vijand!", ontdekte wachtmeester Ver hoeff aangedaan en ging tot de aan val over door in theorie een granaat af te vuren. „Vijandelijke tank afge schoten", meldde hij aan de hoofdpost. De vijand protesteerde, maar de oefe ning was al afgelopen. Terugwaggelend over de bruine mas sa, vertelden de jongens, dat ze lie ver in La Courtine zaten dan in een Nederlandse garnizoensplaats. Twee maanden van huis is natuurlijk wel erg lang, maar de uren draaien snel in La Courtine, waar de gemoedelijke sfeer van een leger te velde heerst. Met krijgshaftige gelatenheid vertelde overste H. H. R. van der Laan, dat de vijand te sterk was. Zijn tanks aanvaardden enkele seconden later de terugtocht. Dit heeft minister Luns verklaard in een korte rede op de gisteren gehou den conferentie van de minister van de W.E.U. Na de conferentie zei de minister: „Het overleg is ra een uit stekende sfeer verlopen. De bijeen komst was zeer nuttig, waarmee de W.E.U. weer eens haar nut heeft be wezen." De minister doelde daarmee op het - feit dat de Engelsen gisteren een grote politieke betekenis bleken te hechten aan hun besluit om tot de E.E.G. toe te treden. Hij kwam er ook rond voor uit dat de Fransen veel verder met hun sympathie voor de Engelse stap wa ren gegaan dan men had verwacht. Hij Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL Geheimzinnigheid omringde gistermiddag op Schiphol de onverwachte terugkeer van staats secretaris Stijkel in ons land. Met een toestel van de Rijksluchtvaart dienst, een tweemotorige Beechcraft, kwam de heer Stijkel van zijn vakan tieverblijf in het Franse Limoges te rug. De staatssecretaris had slechts een kleine koffer en een paraplu bij zich. Glimlachend zei hij; „Ik ben plotseling teruggeroepen en onderbreek' dus mijn vakantie, maar ik zeg niet waarvoor. Ik heb de laatste dagen geen kranten gezien en weet dus niet of het al be kend is gemaakt." Al die geheimzinnigheid had blijkbaar minder om het lijf dan aanvankelijk werd gedacht. De staatssecretaris keerde terug voor „interne besprekingen op zijn departement over een zaak, die vóór het einde van zijn vakantie moest worden afgedaan," zo werd ons gisteravond mee gedeeld. Tankchauffeur Bart Renes lag in zijn kleine hokje te slapen, toen het sein voor de aftocht kwam. De in zijn helm gemonteerde radio wekte hem en met een enkele handgreep bracht hij het loeiende monster in beweging. Het uitgestrekte complex gebouwen, waar al drie jaren in de zomermaan- Eigen nieuwsdienst URK. In de vette rook van brandende olie hebben gistermiddag tientallen mensen een verwoede strijd gevoerd tegen een brand in de haven van Urk. Een paar weg springende. vonken bij het afbranden van verf en teer van de kotter UK 43 waren er de oorzaak van ge weest. De vonken waren terecht gekomen in de op het water drijvende laag olie en vet. De vlammen sloegen meteen hoog op en de huid van de kotter stond in een oogwenk roodgloeiend, De bemanningen van de kotter en enkele andere schepen, waaronder een met olie geladen tankboot, probeerden zo snel mogelijk de haven uit te varen. Het schroefwater dreef de vlammen toen in de richting van de scheepswerf Van Metz en enkele olie- en benzine opslagplaatsen. De brandweer stond nagenoeg mach teloos, omdat zij geen water kon ge ven. Pas toen de schoeiing in de ha ven begon te branden, de meerpalen knetterend verkoolden en een gepar keerde auto in brand ging, kreeg men het vuur onder bedwang. Vanaf de werf werd met laag gerichte stralen de brand uit de buurt gehouden en aan de andere kanten werd een „wal" ge legd met blusapparaten van de brand weer, de benzine- en oliestations en de schepen. Het duurde toen nog ge ruime tijd, voordat de vlammen waren gedoofd. 's-GRAVENZANDE. Drie matro zen van het Nederlandse fruitschip Geestland zijn ontslagen, na in de ha ven Port of Spain (Trinidad) ruzie met de kapitein te hebben gemaakt. De drie matrozen hadden in de stad rum gedronken en waren in beschonken toestand op de Geestland teruggekeerd. Kapitein Sonneveld had hen daarover onderhouden, waarop een woordentwist ontstond. De mannen zijn aan de wal gezet en zullen door bemiddeling van de Nederlandse consul naar Nederland wor den getransporteerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tien maanden gevangenisstraf met aftrek heeft de Haagse officier van justitie gisteren geëist tegen de 23-jarige koopman A. H. H. B. uit Amsterdam en de 31-jarige autospiiiter J. H. F. D. uit Den Haag, voor een diefstal uit een benzinestation aan de rijksweg in Wassenaar. In de nacht van 22 op 23 april hadden zij met de 22-jarige „particuliere rechercheur" W. M. C. S. uit Den Haag een tas met acht tienhonderd gulden uit het benzinestation weggehaald. De zaak kwam uit toen S. enkele weken later werd aangehouden voor een overval met een traangaspistool op een taxichauffeur in diens woning. Om dat S. daar nog voor terecht moet staan, besliste de rechtbank, dat ook zijn aandeel in de Wassenaarse dief stal dan pas behandeld worden zal. Hij verliet dus al spoedig de zittingszaal. Hoogste woord Eerst had hij echter, hoewel hh de kleinste rol had gespeeld, het hoogste woord gevoerd bij de ondervraging door de president. Het bleek dat D. vroeger in het benzinestation had ge werkt en samen met B. had hij begin april het plan opgevat de tas met geld, die hij precies wist te liggen, eens te gaan halen. Zij hadden echter een auto nodig en zo kwam S. in het spel. Op de avond van de 22ste ging het drietal eerst eens poolshoogte nemen. S. tekende een situatieschets en het drietal besloot de pompbediende naar buiten te lokken, naar een plaats waar hij zijn kantoor niet meer kon zien. Daartoe werd een mankement aan de auto voorgewend. D. stapte 150 meter voor' het station uit de auto. Hij sneed de telefoonka bel door en pakte de tas. Later haal den B. en D. hem weer op. Het geld deelden zij. Alle drie de verdachten waren al van hun prille jeugd af met de justitie bekend geraakt. Nooit hadden zij nor maal leren werken of een regelmatig leven geleid. De officier had daarom Van onze speciale verslaggever PARIJS. Alle landen van de W.E.U. erkennen de politieke waarde, die de band tussen de landen van het Britse Gemenebest voor Europa en voor de gehele vrije wereld heeft. Van dit gezichts punt uit moeten wij de oplossing vinden voor de concrete proble men die zich zullen voordoen bij de komende, onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland. verwachtte thans zelfs dat de Franse houding de komende maanden zal blij ven meevallen. Minister Luns zei verder dat hij er de nadruk op had gelegd dat Neder land een overtuigd voorstander is van aansluiting van nieuwe landen bü de Europese gemeenschappen. Nederland is daarom zeer voldaan over de Britse stap. De aansluiting van Groot-Britan- nië diende zijns inziens in de nabije toekomst tot stand te komen, opdat geen onzekere factor de ontwikkeling van de politiek van de gemeenschap zal verstoren. Hij verklaarde ook dat Nederland vasthoudt aan de grondslagen en de es sentiële elementen van het verdrag en hij was ervan overtuigd dat Engeland die „fundamentele principes" zou aan vaarden. Met deze terminologie week minister Luns af van wat de Fransen bedoelen, die het steeds weer hebben over het onveranderd blijven van het gehele verdrag van Rome. Dat is zeker iets anders dan: niet afwijken van de principes van dat verdrag. epidemie". Maar de Westduitsers wezen het aanDod van de hana ornaat zij „niet zener waren van ae aoet- treflenaneia van het Oostüuitse serum" Hoewei ae Oostduitsers nog niet benend gemaakt hebben welke reisbeperkin gen zij in de zin hebben, is wel aan- gekonaigd dat deze vooral de jongere leeltijasgroep zal treffen als zijnde de meest voor polio vatbare groep. In West-Berlijn wijst men erop dat zeer veel vlucntelingen nog jongeman nen zijn, dat zelfs ?5 procent van alle in West-Duitsland geregistreerde Oost duitsers beneden de 45 jaar zijn. Volgens Oostduitsers zouden ook andere buurlanden van West-Duitsland al voorzorgsmaatregelen hebben getrof fen tegen de polio, maar dit is niet waar. Minister Lemmer zei voorts dat Bonn overleg pleegt met zijn bondgenoten over de vraag of men het vluchtelin genprobleem niet als „humanitair vraagstuk" voor de Verenigde Naties kan brengen. Denkelijk zullen de ministers van buitenlandse zaken dit onderwerp nog deze week in Parijs bespreken. Ebert, de burgemeester van Oost-Berlijn, heeft intussen in een brief aan zijn Westberlijnse collega Willi Brandt het voorstel gedaan tot vorming van een gemengde commissie om de kwestie van de zgn. grensgangers te regelen. Dat zijn de Oostberlijners die in West- Berlijn en de Westberlijners die in Oost-Berlijn werken. Begin juli had Ebert reeds in het licht gesteld dat man nu al vier jaar vruchteloos poogt een oplossing voor deze kwestie te zoeken. Brandt weigerde alle commen taar. Van verscheidene Westberlijnse fabrieks- directies is intussen vernomen dat vele van hun in Oost-Berlijn of Oost-Duits- land wonende arbeiders gisteren niet zijn komen opdagen, naar men aan neemt omdat er grotere druk op hen wordt uitgeoefend. Deze nieuwe druk vond ook zijn weerslag in de Oost- duitse kranten van gisteren die op nieuw heftig ageerden tegen de in West-Berlijn werkende Oostduitsers en hen „verraders" noemde die „in de kaart speelden van de Westduitsers". Bij de ingangen van flatgebouwen zijn borden geplaatst waarop de namen van de mensen die in West-Berlijn werken vermeld staan, blijkbaar met de be doeling dat zij hierdoor zoveel last krijgen dat zij hun werk wel moeten opgeven. Een aantal mensen dat in de Westelijke sector werkt, is op het politiebureau ontboden en heeft bevel gekregen werk in het oosten te zoeken. Het Westelijke vliegverkeer met Berlijn heeft, zoals werd verwacht, geen moei lijkheden ondervonden van de nieuwe Oostduitse verordening die gisteren van kracht is geworden. Deze hield in dat alle buitenlandse vliegtuigen die met radio zijn uitgerust voor het vliegen boven Oost-Duitsland een vergunning behoeven. Wel moet worden gevreesd dat na het afsluiten van een vredes verdrag tussen de Sowjetunie en Oost- Duitsland de Russen zich uit de con trole van het vliegverkeer op West- Berli.in terugtrekken en dat dan de Oostduitsers ook op dit gebied soe verein worden. weinig vertrouwen in de toekomst, in tegenstelling tot de raadslieden, die wezen op de moeilijke jeugd, die hun cliënten hebben gehad. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De regering blijft van mening dat er geen aanleiding is het toelatingsbeleid voor spijt optanten verder te verruimen. Premier De Quay heeft dit, mede namens minister Beerman, geant woord op de schriftelijke vragen die het Tweede-Kamerlid mr. Van Doorn had gesteld over de uitvoering van zijn motie inzake de spijtoptanten. De motie-Van Doom, die op 12 juli door de Tweede Kamer werd aan genomen na een scherpe aanval op het beleid van mr. Beerman, heeft onder werp van bespreking uitgemaakt in het kabinet. De regering betreurt het dat de Kamer deze motie aannam, aldus. prof. De Quay, ondanks de mededelingen van de minister van justitie omtrent de dit jaar tot stand gekomen ver ruiming van het beleid en de toe zeggingen tot spoedige afdoening van de nog aanhangige verzoeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7