BOYCOT DREIGT OP KOELKASTEN MARKT Britten laten iatta vrij Kenj Toestand in Angola niet zo ernstig NASUTION IS MATIG TEVREDEN IQDER evAARlijk GEEN HERVATTING VAN KERNPROEVEN Sahara moet zelf kiezen Felle reactie op maatregel van importeur Geen opstand in Lagerhuis om Euromarkt Meer eenmanswerk bij Haagse tram Amerikaanse regering besluit NOG DEZE MAAND In Londen550 misdaden per dag Woensdag 2 augustus 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 EIGEN LOT „Vooroorlogse toestanden zijn teruggekeerd" BRITSE CONSUL: EXCESSEN Vrachtauto reed op wielrijders in FOTO wedstrijd Twee dagen debat Uitspraak over onfeilbaarheid 1KAPPIE en het geheim van de oude prentbriefkaarten j PARIJS (A.P.) Frankrijk wil dat de bevolking van de Sahara haar eigen politieke toekomst kiest, zo heeft de Franse minister voor Algerije, Louis Joxe, gisteravond gezegd. Joxe zei verder: „In 'een gebied dat zo dim bevolkt is, zo uitgestrekt, zo dor, is het duidelijk dat het vraagstuk van soevereiniteit voor Frankrijk niet van essentieel belang is. Aan de andere kant vormen de rijkdommen die er door ons aangeboord werden een vraagstuk van aanzienlijk belang, niet alleen omdat zij een blijvende economische schakel vor men tussen de Sahara en Frankrijk, maar ook omdat wij niet van plan zijn ze voor onszelf te houden." Joxe zei dat Frankrijk de vorming door Frankrijk en Algerije van een technische organisatie voor ogen zweeft die de minerale rijkdommen van de Sahara kan exploiteren. Alle landen die aan de Sahara grenzen kunnen er zich bij aansluiten. „Hoe kan iemand in deze politiek de wens zien privébelangen te verdedigen of Algerije aan onze genade over te laten", vroeg Joxe. Joxe zei dat Algerije in staat moet zijn zijn lot te bepalen. „Wij zullen ons houden aan het principe van zelfbeschik king. Wat er ook gebeurt, wij zullen alles doen opdat de mannen en vrouwen van Algerije vrij, zonder vrees, zichzelf kun nen ontwikkelen en samen aan hun toe- komst kunnen bouwen." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Burgemeester en wet houders van Den Haag stellen de ge meenteraad voor zich garant te stellen voor geldleningen door de Haagse tram wegmaatschappij tot een bedrag van acht miljoen gulden. Dit geld zal de H.T.M. gebruiken voor de aankoop, van veertig p.c.c. motorwa gens voor éénmans-bediening en voor de revisie van twaalf aanhangwagens. Aanvankelijk had de H.T.M. het plan veertig nieuwe motorwagens en veertig aanhangwagens te kopen, maar perso neelsgebrek maakte dit onmogelijk. De nieuwe tramwagens zullen worden ge bruikt op de lijnen 3 en 12, die door de tweemansbediening met steeds groter wordende verliezen rijden. De H.T M. hoopt met de nieuwe p.c.c.- motorwagens, die een grotere vervoers capaciteit hebben dan de oude tramwa gens, een grotere frequentie te kunnen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Er dreigt van de zijde van de handel een boycot van de Bosch koelkasten. Winkeliers en grossiers zijn bijzonder slecht te spreken over het loslaten van de verkoopprijzen voor deze kasten. De Amsterdamse importeur Willem van Rijn heeft dat gedaan, in de hoop op deze manier de „wilde" import met meer succes dan tot nu toe te kunnen bestrijden. Zijn maatregel dreigt echter precies een tegengesteld effect te krijgen. Uit de handel zijn de reacties fel. De importeur wordt verweten, dat hij zijn besluit huiten de handel om heeft genomen. Had hij wel overleg gepleegd, dan zou alles misschien anders zijn gelopen. Nu heeft Van Rijn een kardinale fout gemaakt, is de redenering. Een winkelier met grote omzetten in verschillende fabrikaten zei het zo: „Het loslaten van de winkelprijzen betekent voor ons ook het loslaten van het merk Bosch. Nu wij zelf maar moeten uitmaken welke prijzen wij wil len vragen zijn toestanden van voor de oorlog teruggekeerd. Wij voelen ons bijzonder onprettig." De Vimko (Vereniging van impor teurs, waarbij Van Rijn niet is aange sloten) beweert ronduit: De hele han del heeft zich achter ons geschaard. Het is een illusie te denken dat er nu ook prijsverlagingen voor andere mer ken zouden volgen. Vele winkeliers hebben Bosch de deur gewezen. De Nederlandse vereniging van han delaren in verwarmings- en huishou delijke artikelen heeft haar tweedui zend leden een brief gestuurd. Er staat o.a. in: Willem van Rijn had de handel geen slechtere dienst kunnen bewijzen dan hij nu heeft gedaan. Gooise winkeliers hebben de hoof den bij elkaar gestoken en hebben hun organisatie meegedeeld: Wat wij nu nog aan Bosch in voorraad hebben verkopen wij en daarna houden wij er mee op. Elders worden vergaderingen belegd. Verscheidene grossiers, plotseling ge plaatst voor een stagnatie bij de detail- NEW VORK. Volgens goed inge lichte kringen in Washington zou de Amerikaanse regering hebben besloten in geen geval over te gaan tot spoedi ge hervatting van de proeven met kernwapens. Er is nu reden om aan te nemen dat het ook vrijwel uitgesloten is dat voor het einde van dit jaar een begin wordt gemaakt met een serie kernexplosies met vredige doeleinden. Dit besluit zou zijn gegrond op de overweging dat niet is komen vast te Van onze correspondent LONDEN. Jomo Kenjatta, de voornaamste organisator van de Mau Mau wordt nog deze maand op vrije voeten gesteld. Dit nieuws maakte de Britse minister van ko loniën, Macleod, gisteren in het La gerhuis bekend. Mau Mau Kenjatta werd in 1953 gevangen ge nomen en na te zijn veroordeeld in de gevangenis gezet. Men beschouw- LONDEN, (AFP). Kan men de Engelse consul-generaal in Luanda ge loven, dan zijn alle gebeurtenissen in Angola lang niet zo ernstig als vaak wordt beweerd. In het Britse Lagerhuis werd gisteren een rapport van de consul aangehaald, die een onderzoek had ingesteld naar de toe stand in noord-Angola. „Berichten als zouden de Portugezen de tactiek van de verschroeide aarde toepassen of een uitroeiingsoorlog voe ren tegen de Angolanen, zijn beslist on juist. De eerste aanvallen van negers op blanken waren bijzonder wreed en daardoor zijn de blanken geprovoceerd. Talrijke Afrikanen die niets met de op stand te maken hadden zijn het slacht offer geworden van represailles. De autoriteiten hebben getracht een eind te maken aan dergelijke excessen en wille keurig optreden. Militaire maatregelen alleen kunnen échter geen oplossing brengen; daar voor zijn economische, sociale en poli tieke hervormingen nodig", aldus de consul, James Wardrop. Uit Lissabon is gisteren gemeld dat terroristen een kraal nabij Maria Tere- sia hadden aangevallen en alle inboor lingen hadden meegenomen. De rebellen hadden voorts groot materieel buitge maakt bij overvallen op plantages en het kamp Calucala verwoest. Eigen nieuwsdienst STADSKANAAL. Door een verkeer de manoeuvre is gistermiddag in Gas- selternijveen een vrachtauto op een ■groepje wielrijders ingereden. De tien jarige M. Hadders werd zo zwaar ge wond dat zij onderweg naar het zieken huis overieed. Haar vader liep ernsti ge wonden aan zijn benen op. Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader enZoon"! 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.- Zie affiches: Sigaret..? HUNTERI de deze nationalistische leider in Ke nia als de belangrijkste figuur bij de Mau Mau, welke in die tijd een ware terreur uitoefende onder de blan ken in deze Britse kolonie. Niet verkiesbaar Sinds geruime tij'd zit Kenjatta niet meer in de gevangenis. Er werd hem een gedwongen verblijfplaats toege wezen. Jomo Kenjatta mag zich niet verkiesbaar stellen voor de wetgeven de raad die in Kenia moet worden sa mengesteld. Dat is hem uitdrukkelijk gezegd door het Britse bestuur van de kolonie. DJAKARTA (Reuter, AFP). Ge neraal Nasution, terug van een reis door Europa en de Verenigde Ara bische republiek, heeft in Djakarta gezegd, dat in de kwestie-Nieuw-Gui- nea de standpunten van de Europe se landen van de Navo niet veel af wijken van het Nederlandse. „Alleen de socialistische en de neutrale lan den onderschrijven de Indonesische aanspraken op West-Irian ten volle". Over de onderhandelingen met be trekking tot de leveranties van militai re uitrustingen was Nasution evenmin helemaal tevreden. Weliswaar hebben de Westeuropese landen aangeboden mi litaire uitrustingen te leveren, maar hun voorwaarden waren niet zo gun stig als die waarop de Verenigde Sta ten en Rusland bereid zijn te leveren. Deze twee landen zullen daarom de voornaamste leveranciers blijven. Nasution herhaalde nog eens de wens de kwestie-Nieuw-Guinea langs vreed zame weg op te lossen, maar hij vond het nodig het leger te versterken voor het geval „onze vreedzame politiek of politieke besprekingen geen resultaten opleveren". Hij gaf daarbij een opsomming van de Nederlrfhdse „vliegdekschepen, krui sers, onderzeebootjagers en gevechts vliegtuigen, die zonder dat de Navo dat kan verhinderen naar het Indone sische gebied kunnen worden overge bracht". Over de (versnelde) uitbreiding van het leger sprak gisteren ook president Soekarno op een bijeenkomst van mi nisters en iegerauloriteiten in het pre sidentiële paleis. De chef-staf van de luchtmacht, maarschalk Suryadarma, sprekend op een „rouwdag van de luchtmacht" in Bandoeng deed een beroep op de luchtstrijdkrachten extra waakzaam te zijn vanwege de berich ten over een „mogelijk uitbreken van de oorlog". staan dat de Sowjetunie in het geheim proeven met kernwapens heeft genomen of dat de Sowjetunie in de afgelopen drie jaren belangrijke technische vorderin gen op het gebied van de kernwapen techniek heeft gemaakt. Voorts is bij het nemen van dit be^ sluit rekening gehouden met de moge lijkheid van ongunstige reacties in de neutrale landen op een Amerikaans be sluit tot hervatting van de proeven. Ook werd het mogelijk geacht dat de Sow jetunie meer van een hervatting van de proeven zou kunnen profiteren dan Ame' rika. Niettemin blijven verscheidene leden van het Congres, onder wie senator Symington, aandringen op hervatting van de proeven. Daardoor blijft de kans op heftige debatten in het Congres over deze kwestie bestaan. De regering be reidt nu een uitvoerige toelichting op haar standpunt voor. Zij heeft zich bij haar besluit, het probleem van de her vatting van de kernproeven voorlopig te laten rusten, laten leiden door de over weging dat er weer rekening wordt ge houden met uitzicht in de komende maanden op hervatting van het topover- leg over hangende vraagstukken, zoals de moeilijkheden in Berlijn en het vast gelopen ontwapeningsoverleg. Noodrantsoenen De Amerikaanse minister van defen sie, Robert McNamara, deelde gisteren in een congrescommissie mede dat het onmogelijk zal zijn de Amerikaanse bur gerbevolking afdoende te beschermen tegen aanvallen met waterstofbommen. Grootscheepse aanvallen met waterstof bommen op de Verenigde Staten zouden ongeveer vijftig miljoen mensen het le ven kosten. Bovendien zouden twintig miljoen mensen ernstige lichamelijke letsels oplopen. De huidige plannen voorzien in de vor ming van noodrantsoenen levensmidde len die toereikend zijn voor vijf dagen per persoon en van rantsoenen water voor twee weken per persoon. De re gering wil schuilkelders bouwen die een kwart van de bevolking redelijk vol doende bescherming bieden. Van onze correspondent LONDEN. Het grote debat over de Euromarkt dat al maanden aan de gang is in Groot-Britannië, bereikt vandaag en morgen in het Lagerhuis zijn hoogtepunt. Twee dagen lang zal het Huis debatteren over het voor nemen van de regering onderhande lingen te beginnen met de E.E.G., over een mogelijke toetreding tot de Euromarkt. Ook Ierland heeft intus sen te kennen gegeven het Britse voorbeeld te zullen volgen. Zoals de zaken er thans voorstaan, zal er in de conservatieve gelederen in het Lagerhuis geen opstand tegen premier Macmillan losbreken, ondanks de weerstand tegen de Euromarkt, die er bij een deel van de Tories leeft. Ook de socialisten zullen, on danks alle mogelijke kritiek, het de regering niet al te lastig maken. Zij besloten risteren niet tegen de motie te stemmen, waarin steun voor de plannen van de regering wordt uitge drukt. Wel komt Labour met een amen dement. Daarin verwijt het de rege ring dat het op dit ogenblik, nu het land zich midden in een economi sche crisis bevindt, de grote stap waagt. Tevens eisen de socialisten nog eens uitdrukkelijk dat de landen van het Gemenebest worden geraad pleegd voordat een definitieve beslis sing wordt genomen. Opvallend was dat oud-premier lord Attlee zich gisteren tijdens een ver gadering van de socialistische fractie in het Lagerhuis tegen toetreding tot de Europese economische gemeen schap keerde. De uiterst linkse groep rebellen in de partij, die niets van de Euromarkt moet hebben, voelt zich daar natuurlijk zeer door gesterkt. Van onze correspondent LONDEN. Dat de misdaad in Groot-Britannië welig tiert is een be kend feit. Dat Londen daarbij een heel slecht figuur slaat is ook al geen verrassing, maar dat er vorig jaar in de hoofdstad gemiddeld 550 misdaden per dag werden gepleegd, stemt toch tot nadenken. Men heeft berekend dat dit aantal misdaden neerkomt op een per twee en een halve minuut, aldus blijkt uit het jaarverslag van de hoofdcommissaris van de Londense politie, Sir Joseph Simpson. Voor het eerst kwam het aan tal overtredingen van de wet het vorig jaar in Londen boven dc 200.000 uit. Het ergste van alles is dat het percen tage opgehelderde overtredingen daalt: van 27.5 procent tot 26.1. Dat is een rechtstreeks gevolg van de onderbezet ting van het Londense politiekorps, al dus de hoofdcommissaris. De recher cheurs van de politie in de Britse hoofdstad zijn voortdurend overwerkt, al dus Sir Joseph, men kan niet van hen verwachten dat zé bij een gelijkblijven de sterkte van het korps, en een toene ming van de misdadigheid, tot betere resultaten zullen komen. listen, overwegen een boycot van het merk. Alles draait om het feit dat de im porteur wel de winkelprijzen heeft vrijgegeven, maar niet tegelijk de net- toprijzen voor de handelaren heeft ver laagd. Wij winkeliers, zei een van hen, za ten door het optreden van de „wilde" importeurs toeh al in een dwangposi tie. Nu moeten wij op iedere kast kor ting geven en door die kleinere winst voelen wü er weinig voor er mee door te gaan. Er is zo geen lol meer aan. Het wordt anders wel moeilijk, want juist naar de Bosch koelkast is de vraag altijd groot geweest. Commentaar van de n.v. Willem van Rijn: Wij staan waarschijnlijk pas aan het begin van een nieuwe ontwikke ling. De prijzen zijn nu al tien tot twintig procent lager dan de vorige week. Veel zal afhangen van bet in zicht van de winkelier. Denkt hij op langere termijn of alleen aan zijn bo terham van morgenochtend? Onze maatregel is overigens zo in grijpend dat de gevolgen pas goed merkbaar zullen zijn bij het begin van het nieuwe seizoen in 1962. Vast staat al dat de koelkast niet, zoals andere jaren direct na de zomeruitverkoop, op de achtergrond is geraakt. Er be staat nu in tegendeel een levendige be langstelling voor. 38 Hier stokte haar pen. Wat wilde zij eigenlijk gaan schrijven? Het zou lij ken alsof Leo de held van haar dro men was. Dat was hij nog niet, be slist niet. De brief was niet af, maar zij was tot een conclusie gekomen. Luie Jan was een aardige knul, maar hij was geen jongen waarop zij verliefd zou kunnen worden. En Leo was voorlopig ook nog onge vaarlijk voor de rust van haar hart. Zorgen over later kon zij zich niet maken, voor vandaag wist zij ge noeg om weer te kunnen lachen en genieten van het leven dat hier toch ook wel veel te bieden had. Zij borg de half voltooide brief weg en zingend begon zij voor de koffie te zorgen. Even later zag zij naar buiten en zij verstarde. Langzaam ging een luik van het gevangenschip omhoog en achter het luik volgde het hoofd van een der gevangen soldaten. Geen bewaker was te zien... Sliep hij? Dat zou een schandelijk plichts verzuim zijn. Zij stond alleen en het kon gevaar lijk worden... straks zouden alle ge vangenen losbreken... en toch moest er iets gedaan worden... In een hoek stond een karabijn. Zij greep het wapen, rukte een raam open en met het geweer in de aan slag- schreeuwde zij: „Neer dat luik of ik schiet!" De soldaat schrok, zijn hoofd ver dween in de diepte van het ruim en het luik klapte neer. IJzig kalm was zij nu en resoluut stapte zij naar het schip, secuur sloot zij het luik weer af. „Best gedaan meissie", zei de be waker die opeens uit de griend op dook. De spanning brak en huilend ver weet zij hem: „Je moet óp je post blijven!" „Kalm zus, een mens heeft wel eens ogenblikken waarin hij de een zaamheid nodig heeft en veelal ko men die ogenblikken ongelegen. Ik zag die kop wel verschijnen, maar eer ik me toonbaar gemaakt had stond jij daar met de karabijn... het was prachtig om te zien hoe gauw die kop verdween. Maar zeg me nu eens eerlijk of je wel kogels in het magazijn had?" „Ik weet het niet, ik had voor de eerste maal zo'n moordding in mijn handen." De bewaker zag het wapen, hij opende het magazijn en barstte in lachten uit: „Ha, ha, die is goed! De vijand is verslagen met een geweer dat niet geladen was. Wat zullen de jon gens lachen.." Door haar tranen heei} lachte Adri met hem mee. Zij zag zichzelf staan, dreigend met een ge weer zonder kogels. Het was je rein ste bluf. „En je stond erbij alsof schieten je dagelijks werk is," zei de bewa ker. „Dat was van het afkijken. Ik zie hier niet veel anders dan schieten en vechten." 'sAvonds vertelde hij het verhaal in bloemrijke en sappige woorden aan de jongens van de groep. Dove Jan glom van geestdrift. „Kom aan mijn hart, Kenau," ju belde hij en hij zoende haar luidruch tig op beide wangen. Blozend vluchtte Adri weg en in haar hokje overdacht zij hoe weinig er nodig was om van een angstig meisje een heldin te maken. Zelf wist zij hoe weinig heldhaftig haar optre den geweest was. Uit angst had zij naar het geweer gegrepen en ver der was alles vanzelf gegaan, be wust overleg was er niet aan te pas gekomen. De Mandwacht zat in de keet ron- om een gezelig vuur. Het was een gure dag en er viel weinig te bele ven. Vos, de veerman van Drimmelen, bracht niemand over en de groep van zes rekende op een heerlijke dag van rust. De geweren stonden tegen de wand van de keet en na een paar uren ver slapte de waakzaamheid. Na een be rekening van de oorlogskansen wer den ook de gesprekken trager. Zij hadden elkaar niets meer te vertellen. In de lange maanden van hun samenzijn waren oude verlangens en toekomstdromen volkomen opge lost in één groot gemeenschappelijk belang. Zij hadden veel „zware" jongens in de Biesbosch, mannen met een of meer doodvonnissen op hun naam. De recordhouder was een politieman die met vijf vonnissen achter de rug nu een prinsheerlijk leven had ii^ de vrije en door de vijand gemeden hoek van het land. Het onderdak en de voedselvoor ziening van de onderduikers was goed georganiseerd. De vechtploeg had daar geen zorgen meer over. „Dat was in het begin neel anders", •fitiiiimiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiuiiiiifiiiiiiiiiii,O,itiiiiiiuui,inmat door C. Baardman vertelde Grote Jan, ,de eerste on derduikers zaten in kleine en worm stekige arkjes. Zij waren op eigen ge legenheid gekomen en zij moesten zelf maar zien hoe zij aan hun bik- kesement kwamen. De boeren hiel pen hen wel maar dat ging op een zeer voorzichtige manier. Het perso neel en de kinderen mochten niets van deze hulp aan de vluchtelingen we ten. 's Avonds als alles naar de kof fer was zette de boer de pannen met eten in de schuur en door het donker van de nacht kwamen de onderduikers hun prak halen; de volgende morgen in de vroegte haalde de boer de schoongewassen vaat weer binnen. (Wordt vervolgd.) De synode der Christian Reformed Church in America en Canada heeft zich uitgesproken over de onfeilbaar heid der Heilige Schrift, een onderwerp waarover sedert 1959 in deze kerk, die een zusterkerk is van de Gereformeer de Kerken in Nederland, uitvoerig wordt gediscussieerd. Nadat in 1959 door de synode een commissie ter bestudering van het vraagstuk der onfeilbaarheid benoemd was, van deze commissie maakte ook de in 1958 naar Canada vertrokken dr. L. Praams deel uit, heeft de synode het uitvoerige rapport van deze commissie overgenomen. De syno de sprak „dat beide Schrift en Be lijdenis een essentieel verband stellen tussen inspiratie en onfeilbaarheid, waarbij de onfeilbaarheid volgt uit de inspiratie, en de inspiratie de onfeilbaar heid van de gehele Schrift verzekert". 9 De muziekvereniging „Luctor et Emergo" te Zoutelande organiseert van twee tot vijf augustus een bazar. De ba ten zijn voor uniformen van de leden. 9 De Simavi-collecte bracht te Zoute lande 120 gulden op. l'WHIIIIUIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllinilllllllllllWIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIinnilllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllHIIIIIIHIINIIIIIIIIIIIIIIIHIIIimillllUlflIIIIIIIWnillllllWIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIHë 17- „Is de maat ontvoerd?!" riep Kappie. „Waar, wanneer, waarom?!" „Ik kan slechts op de eerste twee vragen antwoorden," zei Lester Long- noos. „Want die zijn met bewijzen te staven. Hij is hier op de kade ont voerd, enkele minuten voor uw komst. Het waarom van dit alles zullen we moeten uitzoeken. Had hij iets kost baars bij zich?" „Welnee..!" antwoordde Kappie on geduldig. „Maar laten we nou als de bliksem de politie waarschuwen!" „Die staat hier voor u," verduidelijk te de speurder. ,,In de persoon van Lester Longnoos, Rechercheur in bui tengewone dienst!" „Dan hoop ik dat u er buitengewoon vlug achter komt waar ze met mijn stuurman heen zijn!" riep Kappie uit. „Wie weet wat die landhaaien hem arndoen als ze merken dat hij niks bij zich heeft!" „Er zijn aanwijzingen.. sporen.." mompelde de ander, zich weer ter aar de buigend. Hij raapte iets op. „Hier bijvoorbeeld is een peukje sigaar, waar van ik haast zeker ben het daarstraks in de mond van Pets Domino te hebben gezien. En daar.." Hij trok een ver grootglas tevoorschijn en richtte het op de straat. „Daar sporen van autoban den. Om precies te zijn van een vier- persoons zes-cylinder Hoester, bouw jaar negentien tweeëntwintig! Komt u maar mee, met zulke duidelijke sporen hebben we hem zo te pakken!" Dit zeg gend begon hij op handen en voeten voort te kruipen, in de richting van een drukke verkeersader.. 23. „Athelstan is terug! Olaf heeft hem gevonden!" riep de jongeman achterom. Het nieuws werd geestdriftig ontvan gen door de mannen, die daar verza meld waren, maar de eerste begroeting vond plaats door een nog jonge vrouw, voor wie men eerbiedig uit de weg ging. „Moeder!" riep het kind, toen zij neerknielde om hem aan het hart te drukken. Tranen van ontroering wel den in haar ogen op, maar Athelstan liet haar niet de tijd. Hij begon meteen te vertellen over zijn lotgevallen en weldra werd hij daarbij geholpen door Olaf, die, nog altijd in de kledij van Fenton's krijgslieden, kwam aanwan delen. Zoals we weten, kwamen hun verkla ringen hier op neer, dat beiden, onaf hankelijk van elkaar, op het kritieke mo ment gered waren door een rijzige, blonde vreemdeling. „Wie was dat?" vroeg Athelstan's moeder. „Dat weet ik niet," zei Olaf. „we heb ben bijna gee" woord gewisseld". Maar Athelstan riep: „Ik weet het! Hij schrok toen ik zei dat hij een man van Fenton was en toen hij tegen de krijgslieden vocht, noemde hij zich Ot to van Irtin!" Een hoogrode kleur verspreidde zich over het gelaat van de vrouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2