MONDJE DICHT IN OOSTKAPELLE GENIET VAN'N SIGAAR Geen straalbommenwerpers met kernwapens op Franse bases ENGELAND WIL IN DE E.E.G. en Engeland Felle kritiek op burgemeester in gemeenteraad, maar Alleen toerisme kan welvaart vergroten Rockefeller kiest de fiets VREDE IN ALGERIJE IS ÉÉN EN ONDEELBAAR Soekarno: Geen tijd verspillen Raadsman: Arndt alleen berechten wegens moord DIEFSTAL BIJ DE TIJD AMERIKAANSE KRINGEN IN PARIJS VERKLAREN: NEDERLANDSE KAMERLEDEN VERHEUGD LSD, ontwakende dieren en Malando Dinsdag 1 augustus 1961 ZEEUWSriI DAGBLAD Uitbarsting Scherpe motie De raad heeft net zo goed schuld Tien jaar onschuldig in gevangenis Mensen met geld BEGIN EB NU MEE CAFÉHOUDER MIST ZEVEN MILLE Vervolg van pag, 1 Jan Boon filmde cultuur van Tibet Vogeldief in Utrecht Kleuter verdronken Waarborgen 3 Regen maakt oogsten in Polen onmogelijk Belkacem hamert op bezit van Sahara Pag. 6 Van een onzer verslaggevers OOSTKAPELLE. Over de te smalle, kronkelende strandweg rijden de auto's met vakantiehoudende mensen af en aan. In het anders zo stille dorp zelf lopen nu jonge vrouwen van elders in dunne lange broeken, of in hele korte van een andere soortnaam. Van wat verderop, halverwege dorp en strand, waait het vrolijke geluid van zich amuserende mensen en kinderen over. Het kam peerterrein, vol en gezellig. Oostkapelle heeft in deze weken bij na tweemaal zoveel inwoners erbij ge kregen als het normaal rijk is. Onge veer drieduizend vreemdelingen (voor zestig procent Duits!) doen er in een prachtige omgeving voor maanden lang gezondheid op. Het hele dorp gonst van de bedrij vigheid. (En van het ongenoegen, maar daar hebben de vakantiegangers geen weet van). Er zijn een paar hotels bij gekomen. Particulieren hebben huizen laten bouwen, of vernieuwen en uit breiden. De vreemdelingenindustrie is ook op dit stukje Walcheren op gang gekomen. Uit de inkomsten betalen de mensen rente en aflossing. Ondanks al die extra drukte houden de strubbelingen bij het bestuur de dorpelingen flink bezig. Innerlijk ten minste, want naar buiten zwijgen zij als het graf. Angst? Of dorpstrots? Zij vinden het in ieder geval al erg ge noeg, dat het de vorige week in een vergadering van een opgewonden ge meenteraad tot een fikse uitbarsting is gekomen. Het ging over de brief waarin Gede puteerde Staten van Zeeland het ge meentebestuur een fors standje hadden gemaakt over allerlei dingen in het ge meentelijk beleid waaraan wat man keerde. En zie, dezelfde gemeenteraad die al tijd maar ja en amen had geknikt te gen burgemeester-secretaris F. G. Sprenger, begon nu op een vreselijke ma nier stoom af te blazen. Voorop de socialistische fractieleider A. Don. Hij slingerde de burgemeester het ene verwijt na het andere in het gezicht. „U hebt uw positie als burge meester ernstig misbruikt", kreeg de heer Sprenger te horen, ,,U hebt Oost kapelle geremd in zijn ontwikkeling" en zo meer. Andere fracties deden braaf, maar wat bezadigder, mee, en eigenlijk was het geen wonder. Had de heer burge meester in het verleden niet duidelijk laten blijken, dat hij die hele gemeen teraad maar een soort poppekast vond? Ha,d hij niet méér dan eens raadsbe sluiten rustig ergens opgeborgen, alsof er nooit over was gesproken? Ook de wethouders moesten het een en ander horen. Zij komen aan het op stellen van de begrotingen nauwelijks te pas, onthulde de heer Don. Zij kun nen niet beter doen dan tussentijds ontslag vragen, was zijn openhartige, maar niet erg gewaardeerde advies. „Niks ervan", riep Gemeentebelang, en anderen hielpen ondanks alles een handje. Het slot van het nare liedje was, dat een scherpe motie van de Par tij van de arbeid een snelle dood stierf, en dat de notulen van het hele spek takel aan Gedeputeerde Staten zullen worden gestuurd. Het hoge college had daar om gevraagd. „TriOEI, het is zonde van het dorp", 11 menen twee vrouwen in kleder dracht, als zij boven hun rustende bezems in de middagzon het wel en wee van de gemeente staan te bekeuve- len. „Het werd tijd, dat er eindelijk eens wat werd gezegd, maar ze hadden het niet naar buiten bekend moeten maken. Wat hebben anderen hiermee van doen? Wat jij?", tegen de buur vrouw. „Zo is het", wordt er beaamd. „Ik vind het gemeen, iemand in het open baar een trap geven om zelf omhoog te klimmen. Natuurlijk was het niet in de haak. dat een paar mensen hier alles voor het zeggen hadden, maar dit, nee...." In de anonimiteit hervatten zij het werk met de bezem, zoals het hele dorp naamloos wil blijven. Winkeliers en anderen met een eigen bedrijfje ma ken afwerende gebaren met de handen. Mondje dicht. Gewoon bang, blijkt uit alles, dat zij gedwarsboomd zullen wor den als zij nog eens iets van de burge meester gedaan moeten krijgen. Eén winkelier komt er rond voor uit: „Ik ben ook maar een broodmannetje". Inmiddels heeft hij al wel geventi leerd, dat hij het in Oostkapelle altijd maar „een slap zoodje" heeft gevon den. „Kijk maar eens naar wat in Vrou wenpolder en in Koudekerke allemaal wél kon en hier niet". Een ander schuift een gastvrijje stoel en kloeke sigaren aan. Hij lacht breed uit, maar meer ook niet. „Ik woon, leef en werk hier, dus zeg ik niks. Begrijpt u wel?" Neen. het dorp draagt burgemeester Sprenger niet op de handen. De men sen spreken van hem als over een aris tocraat van de oude stempel. Zij ver wijten hem hooghartigheid, als zij Ver tellen hoe hij in de bossen gaat wan delen op uren dat hij zo min mogelijk anderen kan tegen komen. Belanghebbenden bij het toerisme wrijven hem vooral aan, dat hij het vreemdelingenverkeer welbewust heeft tegengehouden. Het had hier al veel eerder zo druk kunnen zijn als het nu is, zeggen ze geprikkeld, maar de bur gemeester wilde niet. Ergens langs de weg naar het strand staat een bord: „Smalle weg. geen doorgaand verkeer". Er wordt niets aan gedaan, en de burgemeester wordt de gedachte in de schoenen geschoven: TOKIO (AP). De 29-jarige Japanse winkelbediende Sjozo Honda heeft tien jaar in de gevangenis doorgebracht we gens moord op een gezin van vier per sonen. Hij is thans onschuldig bevonden en vrijgelaten. De staat is veroordeeld tot betaling van een schadeloosstelling van 14.000 gulden, maar Honda neemt daar geen genoegen mee en gaat in hoger beroep. Hoe smaller een weg is, des te langza mer moeten de mensen rijden. Dus te minder ongelukken. Voor iedereen is het duidelijk, dat Oostkapelle geen andere mogelijkheid heeft om de welstand te vergroten dan het toerisme. Waarom, vragen de be langhebbenden, waarom legt de burge meester dan allerlei hindernissen in de weg? Waarom moest een stuk weiland twintig gulden de vierkante meter kos ten? Zo worden de zomerhuisjes veel te duur. Juist, zeggen ze dan, de burge meester wil alleen maar mensen met geld hier hebben. Dan slaat (misschien) een hotelhou der de spijker op de kop: „Wat er nu is gebeurd vind ik niet goed. De raad had anders moeten optreden en veel eerder op zijn achterste benen moeten gaan staan. De mensen die altijd maar met het hoofd hebben zitten knikken, hebben net zo goed schuld. Sinds de vorige week is alle schuld op één hoofd terecht gekomen". Ook in dit geval: geen naam alstublieft! Of er nu, na het ingrijpen van Gede puteerde Staten, wèl wat meer zal gaan gebeuren? De een denkt van wel, de ander zegt: Ach, weineen, misschien een paar processen verbaal meer, maar voor de rest. Alles blijft by het oude hoor! 'tls zonde van het dorp Van onze correspondent MAASTRICHT. Mr. F. Duyn- stee uit Maastricht, raadsman van de inmiddels aan Zwitserland uitge leverde illegale wapenhandelaar Ru- dolf Arndt, heeft aan de Duitse con sul-generaal in Genève inlichtingen gevraagd over het onderzoek van de Zwitserse justitie in de moord zaak-Marcel Leopold. Arndt, die van moord op Leopold werd beschuldigd, is op 21 juli door de Nederlandse regering aan Zwitserland uitgeleverd. Thans zou worden over wogen de beschuldiging te wijzigen van moord in uitlokking tot of mede plichtigheid aan moord. Mr. Duynstee heeft er nu op gewezen, dat zijn cliënt volgens het uitleverings verdrag tussen Nederland en Zwitser land alleen op beschuldiging van moord kan worden berecht Wordt de beschul diging echter gewijzigd, dan vervalt de grond voor uitlevering en moet de Zwitserse justitie Arndt ten minste voor een maand vrijlaten. Politiek delict In dat geval is hij vrij te gaan waar hij wil en zeer waarschijnlijk zal hij dan naar Duitsland vertrekken. Omdat Duitsland deze zaak als een politiek delict beschouwt, is het zo goed als zeker dat Arndt niet door Duitsland zal worden uitgeleverd. Volgens het uitleveringsverdrag tus sen Nederland en Zwitserland, aldus mr. Duynstee, mag de aanklacht niet worden gewijzigd. In bepaalde omstan digheden is overigens in Nederland ook uitlevering mogelijk voor medeplichtig heid aan moord. Mevrouw Arndt, die het weekeinde in Maastricht is geweest om op de Maastrichtse rechtbank enkele stukken op te halen, is doorgereisd naar Ge nève. AMSTERDAM (ANP). Eén of meer onbekenden hebben in het afge lopen weekeinde in het Amsterdamse Havengebouw op de elfde verdieping een vitrine kapotgeslagen en daaruit voor een waarde van ongeveer zesdui zend gulden aan horloges gehaald. Ver moedelijk hadden zij zich in het ge bouw laten opsluiten. (Advertentie) David Rockefeller, de Amerikaan wiens naam synoniem is voor miljonair, brengt een deel van zijn vakantie met vrouw en kinderen en een zoon van de Franse minister van handel, in Frankrijk door. Wie zoveel bezit aan aardse goederen, zou de gemakkelijkste weg kunnen kiezen om zich op Amerikaanse wijze de „sights" te laten zien, maar de familie Rockefeller koos de fiets, zodat men in staat is onderweg op zijn gemak te genieten van al het schoons dat Frankrijk biedt. Om het niet al te moeilijk te maken worden de afstanden afgelegd per motorboot. Russische communistische partij over de ontwikkeling van de welvaart in de ko mende twintig jaar en op het vriend schappelijk overleg van vorige week tus sen Kroesjtsjef en de adviseur van Ken nedy, McCloy. Daaruit concludeert men dat Moskou geen. militaire actie aan het overwegen is. Al deze punten leiden tot de conclusie dat van westelijke kant geen enkel scherp politiek offensief op het programma staat, maar dat men slechts op diplomatiek niveau iets bereiken wil. Advertentie Van onze speciale verslaggever PARIJS. Amerika zal geen straalbommenwerpers die kernwapens kun nen vervoeren, op Franse bases stationeren. Dit verklaarden gisteren Ameri kaanse kringen met nadruk in"Parijs. Met deze mededeling en met het bericht dat de Verenigde Staten niet van plan zijn op korte termijn de sterkte van hun conventionele strijdkrachten in Europa bijzonder te vergroten, wil men van Westelijke zijde voorkomen dat de aanstaande ministersconferentie te Parijs een al te militant accent krijgt. Wat men met dit overleg beoogt is veel nadruk op de verklaring van de alleen het uitwerken van plannen voor een diplomatiek offensief waarmee het Westen vooral in Berlijn het heft in handen zou moeten krijgen. Van vrijdag tot en met mhandag zul len in Parijs de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten (Rusk), Engeland (lord Home) en Frank rijk (Couve de Murville) samen met hun Westduise collega von Brentano voor zover het Duitse zaken aangaat confereren. Richtlijnen daarbij zijn: in negatieve zin de harde houding van Kroesjtsjef inzake Berlijn sedert zijn ge sprek met Kennedy te Wenen op 3 en 4 juni; in positieve zin het antwoord van Ken nedy daarop van vorige week. Reeds sedert vier dagen wordt deze conferentie in Parijs uiterst grondig voor bereid. Het doel ervan is om de situatie in de wereld compleet te bekijken in het bijzonder waar het de verhouding tot Rusland én dus de kwestie Berlijn aan gaat. Duitse eenheid Van Amerikaanse zijde te Parijs schil derde men ons gisteren de situatie, welke na de recente rede van Kennedy is ont staan, als volgt af: 1) Er is geen sprake van dat de drie Westelijke ministers zich het komende weekeinde gaan prepareren op een ge wapend conflict om Berlijn. Zij zullen het wel hebben over Westelijke plannen om de kwestie Berlijn te bevriezen en de Duitse eenheid naderbij te brengen. 2) Op korte termijn zal er van die Duitse eenheid echter geen sprake kun nen zijn. Voor vele Fransen betekent dit dat wat het streven naar de Duitse een heid betreft men eerder van afstel dan van uitstel kan spreken. 3) Er zijn drie punten waarover met de Russen onderhandeld zou kunnen worden waar het Duitslarid aangaat: de Oder- Neise-grens tussen Duitsland en Polen, een verbod van verstrekking van kern bewapening aan het nieuwe Westduitse leger en een niet aanvalsverdrag tussen West- en Oosteuropese staten. Daartegen over zou een waterdichte Russische ga rantie moeten staan voor niet gecontro leerde toegangswegen van West-Duitsland door Oost-Duitsland naar West-Berlijn. Geen offensief 4) Inzake West-Berlijn maken de Ame rikanen te Parijs zich veel minaer druk dan vlak na de rede van president Ken nedy werd geloofd. Men verwacht bij voorbeeld zeker geen scherpe Russische maatregelen. Zou men ook maar vermoe den dat de Russen de zaak op de spits gaan drijven, dan zou men van Ameri kaanse kant zeker niet aarzelen om de vele tienduizenden vrouwen en kinderen van de Amerikaanse militairen in Europa ijlings te repatriëren. 5) In dit verband legt men hier ook televisie vandaag i WOENSDAG 2 AUGUSTUS DINSDAG De hoofdfilm heet Va der, het beste paard van stal (8.50). Eraan vooraf gaan My own yard to play in, een filmpje over spelende kinderen in de straten van New York (8.20) en de negende aflevering van Dwaaltocht door het dierenrijk (8.25). BELGIË VLAAMS Hoe dieren in een dierentuin leven, en hoe men tracht zoveel mogelijk die ren in hun eigen landschapsomgeving te plaatsen wordt u getoond in een kort filmpje, dat voorafgaat aan de hoofd film ^8.30). .Dead on arrival' (Dood bij aankomst) is een thriller van Ru- dolf Ruté, met in de hoofdrollen o.a. Edmund O'Brien en Pamela Britten (9 u.) BELGIË FRANS moet het vandaag weer hebben van de Franse uitzendingen: direct wordt overgenomen ,Cantique des cantiques' (Hooglied der Hoogliederen) van Jean Giradoirx (8.30) in uitgesteld relais wordt overgenomen Lectuur voor al len' (9.30). DUITSLAND Tussen maandag en zaterdag' is een tv-spel van Jerzy Broszkiewicz over een kapitein die tijdens een scheeps ramp een beslissing moet forceren, het geen hem in vele moeilijkheden brengt (8.40). AMSTERDAM A(NP) De Amster damse politie heeft gisternacht de 21-ja- rige keukenjongen P. M. M. van D. ge arresteerd. Hij wordt ervan verdacht ze venduizend gulden te hebben gestolen van zijn werkgever, een caféhouder uit de Regulierbreestraat. De caféhouder kwam na het sluiten van zijn zaak tot de ontdekking, dat een kast in zijn woning was geforceerd. De zevenduizend gulden die hij daarin be waarde waren verdwenen. uitbarsting van woede kan men ge rust als graadmeter beschouwen voor de weerstand, die in bepaalde kringen in Engeland leeft tegen de Euromarkt. Deze kringen vindt men zowel bij conservatieven als bij de socialistische oppositie, in het par lement en daarbuiten. Groot enthou siasme verwekte Macmillans verkla ring gisteren nergens in het Lager huis. Maemillan begon zijn rede met het grote belang in het licht te stellen van de toekomstige betrekkingen tussen de E.E.G., het Verenigd Koninkrijk, het Gemenebest en de lest van Europa, een belang niet alleen voor Engeland maar voor de gehele vrije wereld. Dit is een po litieke zowel als een economische kwestie, aldus de premier. Het doel van het verdrag van Rome immers is de eenheid en de stabiliteit in NEW DEHLI (ANP) De Neder landse cineast Jan Boon oud ski kampioen en woonachtig te Kizbühel in Oostenrijk heeft een film gemaakt over de cultuur van Tibet. Hij is niet in Tibet zelf geweest dat land is af gesloten van de rest van de wereld maar dankzij de steun van de Dalai La ma. die de cineast heeft ontvangen, heeft Boon zijn film kunnen maken. Jan Boon is vorige maand voor de derde keer naar het grensgebied van Nepal en Tibet gegaan voor een film over een volksstam die zeer geïsoleerd in het Himalayagebergte leeft. Deze film is voltooid. De film over Ti bet moet nog klaar komen. Van onze correspondent UTRECHT. De laatste tijd worden in Utrecht talrijke vogels gestolen uit volières. Bij een bewoner van de Kerkweg werden '.s nachts drie kanaries en drie parkieten gestolen. Andere keren ver dwenen een tropische ekster, dertig ka naries en een vink uit twee kooien. Ook deze vogels moeten in de nacht zijn weggehaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In een sloot naast de ouderlijke woning aan de Bergse Linker Rottekade is gistermiddag de an derhalf jaar oude Johanna Swarts ver dronken. Slechts even onttrokken aan het oog van haar moeder was de kleu ter uit de kamer naar buiten gekropen. In het ziekenhuis aan de Bergweg is tevergeefs kunstmatige ademhaling toe gepast. Europa te bevorderen, een essentiële factor in de worsteling voor vrijheid en vooruitgang in de hele wereld. I RADIO HILVERSUM I, 402 M NCRV: 7.00 Gram; 7.30 Gew muz; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram: 9.00 V d zieken; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw: 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram; 11.00 Gevar progr (herh.); 12.10 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinb me- ded; 12.33 Blaasork; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.45 Gram; 15.30 Gram; 15.45 Gram; 16. V d jeugd; 17.20 Lichte muz; 17.40 Beurs- ber: 17.45 Het Spektrum, lezingen; 18.00 Kamerkoor en soliste: 18.30 RVU; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Leger des Heilsmuz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Meisjeskoor; 20.10 Radio filharm ork; 21.35 Nieuwe verkenningen in Zuid-Afrika, reisbeschrijving; 21.50 Prome nade ork en solist; 22.30 Nws en SOS-ber; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Nwe gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.40 V d jeugd; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRÖ: 10.00 Inleiding tot het Pasto rale gesprek (1), lezing. VARA: 10.20 Gram; 10.35 Kamermuz; 11.05 Lichte muz; 11.35 Lichte muz; 12.00 Amus muz; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Lich te muz; 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing; 14.00 Gram; 14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 Wie zal dat betalen?, lezing; 15.10 V d jeugd; 16.30 Gram; 17.00 Tips voor vakantie; 17.50 Regeringsuitz; 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 Jazzmuz; 18.50 Act; 19.00 V d kind; 19.10 Draaiorgelmuz; 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Pro- menadeork en soliste; 20.45 Een verschil van vijftien jaar, hoorsp; 21.25 Gram; 21.35 Gesproken portret; 21.50 Amus muz; 22.20 Sportuitz; 22.30 Nws; 22.40 Pianorecital; 23.15 Lichte muz en voordr; 23.35 Gram; 23.55-24.00 Nws. 1 TELEVISIE I VARA: 7.00 V d kind. NTS: 17.30-17.40 Int jeugdjourn; 20.00 Journ en weeroverz; NCRV: 20.20 Spaanse liederen; 20.40 Licht progr; 21.05 Voordr; 21.25 Attentie; 22.00 Avondwijding. DUITSLAND 17.00 V d vrouw; 17.45-18.00 Gesprek; (Re gionaal progr: NDR: 18.25 Progr overz; 18.30 Die Nordschau; 19.25 Beacon Street 21. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 An- walt der Gerechtigkeit)20.00 Journ en weerover; 20.20 Documentaire; 20.55 Muzik progr; 21.35 Pol gesprek; 22.15 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.30 Feuill; 20.00 Nws; 20.30 Cabaret; 21.00 Hoogtepunten uit de geschiedenis v d Amerikaanse stomme film; 21.25 Eénakter; 21.55 Kunstprogr; 22.40 Nws. BELGIË FRANS 19.00 V d jeugd; 20.00 Journ; 20.30 Film; 22.20 Progr. over Wallis (Zwitserl); 22.50 Journ. kritisch I bekek De premier besprak natuurlijk vooral ook de belangrijke rol, die het Gemenebest speelt in de wereld. Aansluiting bij de E.E.G. zonder rekening te houden met de behoef ten van het Gemenebest is voor Engeland niet mogelijk. Hij had het echter ook over het voordeel dat er voor het Gemenebest kan voort vloeien uit bindingen tussen het moederland en de Euromarkt. Even min is het mogelijk toe te treden zonder waarborgen voor de Britse landbouwbelangen. Zonder formele onderhandelingen is een verdere voortgang thans niet meer mogelijk, legde Maemillan uit. Wij kunnen de zaak niet verder laten voortslepen. Een voortduren van de onzekerheid zou schade be tekenen in plaats van voordeel voor de vrije wereld.' Wij moeten een helder beeld hebben van de moge lijkheden die er thans bestaan. Met grote nadruk zei Maemillan: er zal geen enkele overeenkomst worden aangegaan zonder goedkeu ring van het Lagerhuis en zonder raadpleging van de landen van het Gemenebest, zo nodig van hun premiers. DEN HAAG. Verscheidene Neder landse parlementariërs toonden zich over het Britse besluit zeer verheugd. Mr. P. A. Blaisse (kath.v.), vice- voorzitter van het parlement der Euro pese gemeenschappen van de Zes, hoopte dat „deze belangrijke stap spoe dig met succes zal worden bekroond". Drs. G. M. Nederhorst (soc.) zei ver heugd te zijn, al had hij een dergelijke beslissing wel verwacht. Het had hem bijzonder getroffen, dat Engeland niet naar een bijzondere positie in de E.E.G. streeft. De liberaal, mr. F. G. van Dijk zag in de beslissing een mogelijkheid tot „vol ledige onderhandelingen over een vol ledige deelneming van Engeland aan de E.E.G." Voor het welslagen ervan vond hij begrip voor de Engelse zaak een eer ste vereiste. Hij vroeg zich daarom af, hoe Frankrijk zal reageren. Mr. W. F. Lichtenauer (c.h.) vond het prettig dat het initiatief van de Zes met het verdrag van Rome juist blijkt te zijn, waardoor de E.E.G. als een magneet an dere landen aantrekt. Hij hoopte dat Frankrijk bij de komende onderhandelin gen „verstandig" zou zijn. Met de door drs. E. van Mooerkerken samengestelde en ingeleide documen taire over „L.S.D." heeft de Vara ver moedelijk een heel eind boven het bevattingsvermogen van de gemid delde kijker gemikt. Verscheidene wetenschapsmensen waren opgetrommeld om iets te ver tellen over dit door de Zwitserse dok ter A. Hoffmann ontdekte derivaat van moederkoorn, dat in de moderne psy chiatrie toepassing heeft gevonden. Uitvoerig gingen enkele psychiaters in op de methoden van psychotherapie bij behandeling van psychische storin gen waarbij wij enkele aspecten ervan op het beeldscherm kregen. De Vara heeft zich de afgelopen jaren enige naam verworven op het gebied van medische documentaires voor de radio. Met deze uitzending heeft zij echter een bijzonder belang rijk aspect van de medische wetenschap aangesneden. Of het door de kijkers helemaal is gevat valt te betwijfelen maar misschien heeft deze documentaire verhelderend gewerkt ten aanzien van de arbeid der psychotherapeuten wier werk zo vaak ten onrechte onjuist wordt beoordeeld. Het zogenaamde wondermiddel L.S.D. bleek uiteindelijk niet meer dan een inleiding voor dit programma dat wat traag op gang kwam maar allengs boeiender werd. Vooraf ging een uit een kinder programma verdwaald filmpje over ontwakende dieren in de Praagse dierentuin met een tekst voor onder 14 en een eveneens verfilmd optreden van het orkest Malando. Van onze speciale verslaggever PARIJS. Vandaag al zal in Parijs het eerste werk verzet kunnen wor den voor het slaan van de Frans- Engelse brug, die voorwaarde is voor toenadering tussen Londen en de E.E.G. De Raad van Ministers van de W.E.U., waarvan alle landen van de E.E.G. (West-Duitsland, Frank rijk, Italië en de andere landen van Benelux) alsmede Engeland lid zijn, zal namelijk vergaderen. De Nederlandse ongerustheid over de Franse plannen om de Britten voor de Europese deur te laten staan en Europa te gaan beheersen heeft er in het bijzonder toe geleid dat de Raad van Ministers van de W.E.U. nu bij eenkomt, kort nadat te Bonn de Euro pese topconferentie van regeringslei ders en ministers der E.E.G. is gehou den Met de conferentie van vandaag wordl dus opnieuw tegemoetgekomen aan de Nederlandse wens om de Brit ten te betrekken bij het politieke Euro pese overleg. ONRUST Het zal vandaag te Parijs vooral een spel van vraag en antwoord worden. De Britse onderminister van buiten landse zaken Heath wil precies weten wat de topconferentie van Bonn van twee weken geleden voor resultaat heeft opgeleverd en of deze resultaten inderdaad zoals minister Luns heeft gesteld de Britten de toegang tot het Europa der Zes niet versperren. Heath zal in het bijzonder willen weten of Engeland alle verplichtingen van het verdrag van de E.E.G. zal moeten aanvaarden, iets wat in Bonn wat on duidelijk is gezegd en waarop de com missie van de E.E.G. in Brussel zo hamert. Als een paal boven water staat dat de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville, zij het uiteraard bedekt, uiting zal geven aan de Franse onrust omtrent de Britse plannen met de E.E.G. Op de achtergrond van deze onrust zweeft de Franse vrees voor Engelse dominatie van het Europa der Zes, een dominatie, die De Gaulle reeds een jaar lang openlijk voor zichzelf heeft gereserveerd. LANDBOUW Vandaar dat vooral de Fransen er van daag op zullen staan dat de toetreding van Engeland tot de E.E.G. geen kom ma zal mogen veranderen in het ver drag van Rome betreffende de E.E.G. Vandaar ook dat de Fransen niet zul len toestaan dat er in het bijzonder voor de Britse landbouw gunstige wij zigingen in het verdrag zullen worden opgenomen. Juist op landbouwgebied willen de Fransen pogen Europa aan zich ondergeschikt te maken. Het Euro pa van de Zes als gemonopoliseerde afzetmarkt voor het Franse graan dat is een oude Franse wensdroom. Naast de verhouding van Engeland E.E.G. zullen algemene politieke pro blemen als Kongo, Laos, en vooral Berlijn in Parijs aan de orde komen. ZONDERLING Aan de conferentie neemt voor Neder» land deel minister Luns, voor Enge land onderminister Heath; voor Frank rijk minister Couve de Murville; voor West-Duitsland minister von Brentano, die gisteren op een persconferentie te Parijs met veel nadruk het besluit van Maemillan toejuichte; voor Luxem burg minister Schaus; voor België minister Spaak en voor Italië een staatssecretaris. Het is met de Italianen op deze confe rentie een hoogst zonderlinge zaak. Het overleg van de Raad van Minis ters van de W.E.U. zou eigenlijk te Rome zijn gehouden. De Franse mi nister wilde evenwel, gezien de politie ke spanning waaraan Parijs thans bloot staat, niet te ver van huis gaan. Men besloot toen om op Italiaans grondge bied in Parijs, te weten in de Italiaanse ambasade, te confereren. Toen men dit besluit had genomen kon de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Segni niet naar het stukje Ita lië in Parijs, omdat hij woensdag naar Moskou vertrekt. WARSCHAU (AP). De grote graan- opbrengst, welke dit jaar in Polen ver wacht werd, zal vermoedelijk verloren gaan. Het land wordt al enkele dagen achtereen door hevige regens geteisterd. In enkele provincies heeft de regen al een einde aan het oogsten gemaakt. Het oogsten wordt ook vertraagd door gebrek aan landarbeiders, dat des te nij pender is omdat de regen het gebruik van zware landbouwmachines op de doorweekte akkers onmogelijk heeft ge- Tas maakt. GENÈVE (AP) Onderhandelen over vrede in slechts een vijfde deel van ons grondgebied is onmogelijk. De vrede in Algerije is één en on deelbaar en is ondenkbaar zolang Frankrijk zijn aanspraken op de Sahara niet laat varen. Dit was vol gens de minister van buitenlandse zaken van de Algerijnse opstande lingenregering, Krim Belkacem, de reden waarom de Frans-Algerijnse onderhandelingen in Lugrin de'vo rige week zo abrupt werden afge broken. Elke bespreking over de onafhanke lijkheid van Algerije zonder de aan mineralen rijke Sahara, aldus Krim, zou betekenen dat wij onze worsteling opgeven, een namaak soevereiniteit aanvaarden en zouden toestaan dat het kolonialisme zich in Afrika handhaaft en versterkt. Krim liet op deze woorden, uitge sproken op een persconferentie in Ge nève, volgen dat zijn regering bereid is om de onderhandelingen op elk ogen blik te hervatten „mits Frankrijk de Algerijnse soevereiniteit over de ge hele Sahara wil bespreken". Uit Tunis is vernomen dat de Na tionale raad van de Algerijnse revo- bijeen zal komen om' te overleggen welke tactiek moet worden gevolgd als het conflict met Frankrijk voortduurt en onder welke voorwaarden het op perbevel van de vrijheidsstrijders ge machtigd is een bestand af te kondi gen. De laatste keer dat de Raad bijeen was, was in januari 1960 in Tripoli (Li- bye). De helft van de vijftig leden zijn bevelhebbers van guerrilla-eenheden in Tunesië, Marokko en Algerije. DJAKARTA (Reuter). President Soekarno heeft gisteren op een bij eenkomst in Medan gezegd, dat In donesië geen tijd wenst te verspil len met praten over westelijk Nieuw- Guinea. „Als de Nederlanders mij tot onder handelen willen overhalen", zei hii „zullen zij West-Irian eerst als een deel van het grondgebied van Indone- sië moeten erkennen, dat zij op korta lutie omstreeks 6 augustus in Tunis termijn aan ons zullen overdragen"

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6