Mosselfeest in Bruinisse trok veel belangstelling Over zes jaar moderne vloot in Breskens Bloemententoonstelling in tent te Scherpenisse Burgemeester A. Hack als eerste van de glijbaan Teuni van den Heuvel won havenwedstrijd Tocht langs Deltawerken ugana Raad Westen scb ouwen vreest uitbreiding waterwingebied RUSTIG WEEKEND OP VERBODEN CAMPING Punt Maandag 31 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad W aterleidingmij Zuid-Beveland moet uitbreiden Villa Zonnehoek Duivelands gemeentehuis GROTE AARDAPPEL Mosselkoningin Semper Crescendo jubileerde Di aconessenhuis Bergen op Zoom Auto in sloot bij Biezelinge Postrekeningen worden niet meer opgenomen Orgelconcert te Tholen Intrede cand. Sieders te Biezelinge BEROEPEN SPEELTUIN ARNEMUIDEN GEOPEND Oostduitse zeeman viel van schip AANRIJDINGEN Pakhuis uitgebrand Afscheid ds. F. van Dieren te St.-Philipsland Verlaging waterpeil Veerse Meer Burgemeester G. J. Mol nam afscheid Geslaagden mulo Timmerdiploma's Protestants-Christelijk JN de morgen te houden vergadering van Provinciale Staten van Zeeland zal weer gesproken worden over de verschrijvingen bij de Provinciale Waterstaat. Het gesprek is voldoende schriftelijk voorbereid: er is een rap port van de Rekenmaker, er is cor respondentie van Gedeputeerde Staten en tenslotte is er dan nog het verslag van het behandelde in de afdelingen van Provinciale Staten. Morgen vindt de openbare behan deling in de staten plaats, dat wil zeggen, de behandeling op bestuurlijk niveau. Men mag daarbij geen enkele verrassing meer verwachten. Nu het college van Gedeputeerde Staten het rapport van de Rekenkamer ter inzage aan de pers heeft gegeven en gebleken is dat in grote trekken de inhoud van het rapport bekend is niemand zal een opsomming van cijfers verlangen kan de behan deling in de Statenzitting naar onze mening niet tot verrassingen aanlei ding geven. De Statenleden kunnen en zullen de gang van zaken betreuren zij hebben dat reeds schriftelijk verklaard. De Statenleden zullen voorts Ge deputeerde Staten aansporen een zo waterdicht mogelijk controlesysteem te ontwerpen ook dat is schrifte lijk gedaan. En daarmede kan dan achter deze verschrijvingsaffaire een punt worden gezet. Het is onnodig te vragen of velen bestuurders en ambtenaren uit de gang van zaken wijze lessen heb ben getrokken. BRUINISSE. Het zaterdag gehouden mosselfeest heeft een buitengewoon grote belangstelling getrokken. Het is bovendien ge kenmerkt door een perfecte orga nisatie en is een in alle opzichten uitstekend geslaagde manifestatie geworden van de ondernemings geest van de Zeeuwse mosselkwe kers, die zich weliswaar door de uitvoering van het Deltaplan be dreigd gevoelen, maar die toch niet troosteloos bijeen zitten en alle hoop hebben laten varen. De imposante vlootschouw was groter dan in voorgaande jaren en nog nimmer hebben zoveel mensen op één dag een tocht gemaakt met de mosselschepen. De motorvaartuigen hebben zaterdag een extra tocht gemaakt langs de Del tawerken op de Krammerplaat om aan de duizenden, die op de boten meevoe ren, dit grootse project van rijkswater staat te laten zien. Belangstelling voor deze vlootschouw was er ook van de „overkant". Op de hoek van Sint-Jacob (Goeree-Overflak- kee) stonden honderden naar de vaar tuigen te kijken. BRESKENS „Wat een verschil, verzuchtte schipper Fenijn zaterdagmid dag in de haven van Breskens, toen hij van het dek van de Breskens 14 af zijn oude schip, de Breskens 5 bekeek, die aan de overkant van de haven lag. De Breskens 5, waarop Schipper Fe nijn 32 jaar gevaren heeft, en die ruim veertig jaar oud is, heeft zijn diensten gedaan. Het nieuwe schip van de heer Fenijn die trots vooral van zijn 21-jarige zoon was juist terug in de haven van de offi- GOES. Het leveringsgebied van de n.v. waterleidingsmaatschappij „Zuid Beveland" kenmerkt zich door een steeds stijgende waterbehoefte, zo blijkt uit het pas verschenen jaarver slag van de vennootschap over 1960. De winningsmiddelen vergden zowel op kortere als op langere termijn de grootste aandacht. De plannen voor uitbreidingen nemen voortdurend vaste re vorm aan. Een capaciteit van duizend kubieke meter water per uur zal voorshands als maximum beschouwd moeten wor den van het huidige pompstation te Ossendrecht. Plannen worden ontwor pen voor het winnen van water in gro tere hoeveelheden. Het gebied waar wateronttrekking -aan de bodem zal plaats vinden moet aanzienlijk worden vergroot in noordoostelijke richting. Bij deze uitbreiding zal de automatisering van het bedrijf steeds verder worden doorgevoerd. Het zwaartepunt van de technische bedrijfsvoering zal zich daarbij verplaatsen van het m-achine- pompbedrijf naar electrotechnisch on derhoud. In de loop van 1960 werd de oude transportleiding tussen Kapeile en Kloetinge, die een doorsnede had van 300 mm, over een afstand van 1200 me ter vervangen door een nieuwe met een doorsnede van 600 mm. Gereed kwamen ook de leiding voor de weide- voorziening in de Yersekse Moer. de uitbreiding van het distributienet t.b.v. de onrendabele gebieden in de gemeen ten Driewegen, EUewoutsdijk, 's-Gra- zand, Hoedekenskerke, Ovezande, Ka peile, Kattendijke, Kloetinge en Krui- ningen. Voorts werd aangelegd de koppelleiding Hoogerheide-Bergen op Zoom, welke leiding mede bijdraagt voor de voorziening van onrendabele gebieden, en een veertiental controle- putten in het winningsgebied te Ossen drecht. Als werken die eind 1960 in staat van voorbereiding of reeds in uitvoering waren, noemt men o.m. de verdubbe ling van de transportleiding Goes - Sloedam, het bouwen van een reinwa- terreservoir op het terrein van de wa tertoren te Goes en de vergroting van de machinecapaciteit te Ossendrecht van 700 tot 1000 kubieke meter per uur. DUIVELAND. In de vergadering van de gemeenteraad van Duiveland kwam de afwijzing van een begrotings wijziging van duizend gulden door Ge deputeerde Staten aan de orde. Het be trokken bedrag zou bestemd zijn voor het onderzoeken van de mogelijkheden tot verbouwing van de villa Zonnehoek tot gemeentehuis. B. en W. stelden voor in beroep te gaan op dit besluit, waar op een uitgebreide discussie volgde. Vooral het Nieuwerkerkse raadsdeel veronderstelde dat hiermee veel tijd verloren zou gaan, en zag graag an dere wegen. Zij wilden de zetel van de gemeente in Nieuwerkerk zien, wanneer Zonnehoek niet aanvaard werd. Het voorstel van B. en W. werd ver worpen met zes tegen vijf stemmen. Voorts kwam het voorstel aan de orde om een krediet aan te vragen om de mogelijkheden te onderzoeken tot ver bouw van het gemeentehuis in Nieuwer kerk. Dit werd na rijp beraad aangehou den. KLOETINGE. De heer J. de Jonge te Kloetinge heeft in zijn tuin tje een aardappel gerooid, een zg. eersteling, die bijzonder van formaat was en een gewicht had van bijna zeven ons. eiële proefvaart. Een proefvaart die tot volle tevredenheid zowel van de bouwer van het schip de heer C. van der San- de, als van de toekomstige eigenaar is verlopen. Na de eerste afvaart, was het schip nauwelijks de haven uit, toen men tot de ontdekking kwamp dat er iemand aan boord was, die niet mee moest. Direct werd teruggevaren, om voor de tweede maal zee te kiezen. De zee was de Westerschelde, waar men koers zette naar Terneuzen. Verschillende vissers die aan boord waren konden het niet nalaten om eens even het stuur vast te houden, en zelf te ervaren, hoe het nieu we schip, de zesde die Breskens vissers vloot komt versterken, nu wel liep. Des kundigen verzekerden dat dit prima was. Voorbij de pas van Terneuzen werd de terugtocht naar Breskens aanvaard. Langs de regenbuien heen werd even uit de motor gehaald wat er inzat. Ruim 16 'rbijt 'haalde het schip. Voordat men Breskens aandeed werd eerst koers ge zet naar de vissershaven, van Vlissingen, en een rondje gedraaid om het nieuwe schip aan de vele belangstellenden op de boulevard en langs de vissershaven te laten zien. Daarna werd de overtocht naar Bres kens in een kwartier gemaakt. Namens het Breskense gemeentebe stuur maakte wethouder W. C. van der Hooft de proefvaart mee. Hij vertelde, dat dit het zesde schip is, dat met steun van de gemeente Breskens werd ge bouwd. Van de 31 schepen die nog in de vaart zijn, is dus thans twintig pro cent gesaneerd. Als we in dit tempo doorgaan, zei de heer van der Hooft, hebben we in Breskens binnen vijf a zes jaar een moderne vissersvloot. Er zijn beneden drie kooien, een ta fel en een zitbank. Voorts is er een kom buis, wasgelegenheid en een toilet. De nieuwe viskotter, het vlagge- schip van de Breskense vissers zal de komende dagen visklaar gemaakt wor den en waarschijnlijk a.s. woensdag voor de eerste maal als vissersvaartuig zee kiezen. Tal van officiële personen uit de kringen van de schelpdiereiicultures en uit die van de overheid waren zater dag in Bruinisse aanwezig. Zij werden welkom geheten door burgemeester C. H. van der Linde, die in zijn toespraak de wens uitte dat weldra een begin zal worden gemaakt met de proeven in het Veerse Gat. Wij moeten weten, waar we aan toe zijn, merkte de bur gemeester op en hij wekte de vissers met aandrang op eensgezindheid ach ter het bestuur van Zevibel, de vereni ging, die de belangen van de oester- en mosselkwekers op uitnemende wijze be hartigt, te staan. De heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst, voorzitter van Ze vibel wees er op, dat het van groot be lang is dat -de schelpdierencultuur in Zeeland behouden blijft en hij herhaal de een belangrijke wens van Zevibel, namelijk dat de regering de kosten van verplaatsing der bedrijven volledig zal vergoeden. Voorts werd zaterdag nog het woord gevoerd door de burgemeester van Middelharnis, de heer P. W. Hordijk, door burgemeester Dijckmeester van Zierikzee en -door de voorzitte-r van de vissersver-eniging te Bruinisse, de heer D. de Koning. Drs. Lockefeer uit Hulst hield tijdens de lunch een belangwek kende causerie over de visserij in de Nederlandse letterkunde. Onder de aanwezigen bevonden zich verder nog de heren J. H. Bal uit Tho len, vice-voonzitter van Zevibel, G. Bol- sius uit Goes, secretaris van Zevibel, ir. J. D. Dorst, voorzitter van het be stuur van de Visserij op de Zeeuwse stromen, burgemeesters van Zeeuwse vissersplaatsen en vertegenwoordigers van de vissersv-ereniging uit Harlingen. Tijdens de vlootschouw werd door Bru 62 gevist. Van de gelegenheid om in de openlucht mosselen te eten, werd door honderden gebruik gemaakt. Het feest werd zaterdag opgeluisterd door de aanwezigheid van de mosselko ningin (Jaainy Geluk uit Bruinisse), die een tocht door het dorp maakte en bij de muziektent een toespraak hield, waarbij zij de wens uitsprak, dat de Grevelingen open zal blijven. De feestelijkheden werden met behendigheidswedstrijden, treden van muziekkorpsen, prachtig vuurwerk. besloten het op en een BERGEN OP ZOOM. Ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de fanfare „Semper Crescendo" te Nieuw Vosmeer werd een groot festi val gehouden waaraan deelnamen Sem per Crescendo, uit Nieuw Vos-meer, „Con Amore" uit Noordgouwe, de Een dracht -uit Scherpen-isse, De Volharding uit Putte, Concordia uit St. Philipsland, en Kunst na Arbeid uit Bergen op Zoom. Deze laatste vereniging gaf na de concertuitvoering nog een show met de drumband. Re Kapelse nieuwelfrlg bij de wiel-, renners, Dies Kosten, is zaterdag als eerste geëindigd in een wegwedstrijd te St. Niklaas (België). Advertentie WESTERSCHOUWEN. Zonder dat dit punt op de raadsagenda stond ver meld heeft burgemeester jhr. R. J. H. Q. Koel tijdens de raadsvergadering enkele mededelingen gedaan over de plannen die de N.V. Waterlei ding Maatschappij Schouwen Duiveland heeft om in de nabije toekomst het wa terwingebied uit te breiden. Het is de bedoeling het verbruik dat nu een mil joen kubieke meter bedraagt uit te brei den tot twee miljoen. BERGEN OP ZOOM Het voorlopig Stichtingsbestuur heeft op één na alle leden van het aanvankelijk comité tot stichting en exploitatie van een pro testants-christelijk ziekenhuis te Bergen op Zoom, uitgenodigd zitting te nemen als algemeen bestuur van de stichting. Dit verzoek werd aanvaard en op de gehouden vergadering werden de be trokken heren geïnstalleerd. Op deze vergadering trad het voorlo pig bestuur af, doch werd bij acclama tie gekozen tot dagelijks bestuur. Voor dien werden contacten opgenomen met de Landelijke Vereniging van Protes tants-christelijke ziekenhuizen en de Bond van Diaconessenhuizen met het oog op aansluiting bij een landelijke organisatie. Met algemene stemmen werd beslo ten aan te sluiten bij deze laatste Bond. Hierbij blijft de zelfstandigheid van de stichting bewaard en zal dus het nieuwe ziekenhuis te Bergen op Zoom een Diaconessenhuis worden. Ook in Breda en Eindhoven zijn dergelijke ziekenhuizen. BIEZELINGE, Op de rijksweg on der Biezelinge is zaterdagmorgen mevr. C. v.d. L.-M. uit Kloetinge met een per sonenauto in de sloot terecht gekomen nadat de wagen tijdens een inhaal ma noeuvre ging slippen. Hierbij werd de arm van mevr. v.d. L. ontwricht en dr. Ter Haar welke de eerste hulp verleen de liet haar overbrengen naar het zie kenhuis te Goes. Na behandeld te ziin kon ze weer naar huis teruggaan. De overige inzittenden liepen slechts snij- wonden op. De auto die slechts enkele weken oud was, werd zeer zwaar beschadigd. De burgemeester zei: „Er is veel ge beurd waarvan het college niet op de hoogte was". De waterleidingmaatschap pij gaat haar wingebied uitbreiden met een nieuw complex duinterrein. Dit zal tot gevolg hebben dat beperkende voor schriften zullen moeten worden gelegd op verschillende terreinen. Bovendien zal de uitbreiding van het wingebied een remmende factor zijn in de ontwikke ling van de recreatie speciaal voor wat betreft de kern Haamstede. Ook geven deze plannen een verlaging van het grondpeil. „Ik wil hier verder niet veel van zeggen. Het attentie sein wees op uw hoede is gehesen," zo betoogde de burgemeestèr. Er werden tijdens deze raadsvergade ring nog enkele belangrijke beslissingen genomen. Besloten werd een huisvuilop haaldienst in het leven te roepen, waar bij gebruik zal worden gemaakt van een gesloten roltrommelauto. Het is de be doeling dat deze dienst door een parti culier zal worden geëxploiteerd. Dit be sluit werd genomen met vier stemmen tegen. Eenstemmig besloot de raad uit de centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht „Noord-Zeeland" te treden. Westerschouwen zal nu een eigen dienst creëren. De mogelijkheid dat beide bo venstaande besluiten zullen worden uit gevoerd in samenwerking met de ge meente Midden-Schouwen is niet uitge sloten. Het college van B. en W. zal hiertoe contact opnemen met Midden- Schouwen. In Bruinisse heerste grote drukte, grote belangstelling verheugen, toen De mosselkoningin mocht zich in een zij door het dorp trok. SCHERPENISSE. De Koninklijke Algemene vereniging voor bloembollen cultuur, afdeling Stavenisse en omstre ken zal op 11 en 12 augustus een grote tentoonstelling houden in een tent, die OOSTBURG. Op een vergadering van de P.T.T. kamer voor Zeeland, die te Oostburg werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer K. van Everdin- gen medegedeeld dat bij de Post cheque- en girodienst in verband met een nijpend personeelsgebrek is bepaald dat het opnemen van postrekeningen is gesehorst. Op deze maatregel zijn echter enkele uitzonderingen gemaakt. Deze uitzonde ringen kunnen gelden voor -overheids- en semi-overheidsinstellingen, vereni gingen, stichtingen, maatschappijen en vennootschappen, voor in het -handelsre gister ingeschreven ondernemingen, voor personen die een zelfstandig be roep uitoefenen en tenslotte voor perso nen die toestemming hebben verkregen van de directeur van de Girodienst. Een tweede mededeling betrof de wijzigingen in de telefoontarieven, die 1 juli van kracht zijn geworden. Deze wijziging houdt in dat men op maan dag tot en met vrijdag van 21.00 u tot 07.00 u en zaterdag van 14.00 u tot maandagmorgen 07.00 u tegen een la ger tarief kan telefoneren. De heer van Everdingen deelde ver der mee dat het z.g. afstands-geld is vervallen. De extra vergoeding bij aansluiting van een perceel dat meer dan honderd meter uit de openbare weg is gelegen, zal dus niet meer nodig zijn. Tijdens de vergadering werd voorts gesproken over de invoering van de vijfdaagse werkweek bij de P.T.T. In Zeeland blijkt dit een vlot verloop te hebben gehad, afgezien dan van vertra gingen tengevolge van stagnaties in de treinenloop, Gesproken werd ook over de postverbindingen met Zeeuwsch Vlaanderen in geval van mist. De di recteur van het postdistrict Middelburg, de heer Eelsingh, deelde mee, dat de post voor Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen nog in de late avonduren wordt afgevoerd. Dit als voorzorgmaat regel voor het geval dat het de andere ochtend mistig zou zijn. Voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen geschiedt de aan- en afvoer van de post bij mist via Antwerpen. Om organisatorische re denen verwerkt men de post voor West Zeeuwsch Vlaanderen via Middel burg. THOLEN De Stichting Orgel Cen trum organiseert op zaterdag 12 augus tus een orgelconcert in de prachtig ge restaureerde Hervormde Kerk te Tho len, dat gegeven zal worden door Wim van der Panne. Het concert vangt aan om 8 uur en is gratis voor het publiek toegankelijk. Op het programma staan werken van Jan Zwart, Handel, Feike Asma, Bach, Cesar Franck en Boel man. KAPELLE - BIEZELINGE Op zon dag 13 aug. a.s. zal de Ned. Herv. Ge meente van Biezelinge weer een eigen predikant krijgen. Na in de morgen dienst bevestigd te zijn door ds, K. W. Slik uit Wemeldinge, hoopt om 5 uur 's avonds Cand. A. Sieders uit Den Haag zijn intrede te doen als predikant van deze gemeente. KRABBENDIJKE. In de zondag middag gehouden vergadering van de Geref. kerk te Krabbendijke hebben kerkeraad en gemeente besloten bij ac clamatie als predikant te beroepen kan didaat Fedder uit Emmen. BIGGEKERKE. Ondanks de dreiging met ontruiming van de cam ping op het terrein van de heer De Wolf te Klein-Valkenisse hebben de voor het merendeel Duitse kampeerders die hier hun tenten hebben opgeslagen het afgelopen weekend ongestoord geno ten van he1 mooie weer. De meeste kampeerders zijn van plan te blijven. Ook de beheerder wacht, naar hij zegt, rustig op de dingen, die zullen komen. Vandaag zullen de kampeerders of ficieel bericht ontvangen dat ze moeten vertrekken. Het gemeentebestuur is van mening dat de toeristen hun tenten kun nen opslaan in Middelburg en in Seroos- kerke waar de kampeerterreinen nog niet zijn volgeboekt. Bij informatie bleek ons dat op beide terreinen nog plaats is voor ongeveer veertig tenten. In Middelburg is nog wel meer ruimte, maar het aantal daar aanwezige toilet ten laat niet toe, dat er meer dan on geveer tweehonderd gasten verblijven. Hebben de kampeerders dinsdagoch tend het terrein niet verlaten, dan zal de politie de tenten laten verwijderen. De kampeerders zullen dan proces-ver baal ontvangen. Eerst wanneer de kampeerders offi cieel aanzegging hebben ontvangen, dat zij moeten vertrekken, zullen zij zich beraden over te nemen stappen. Men denkt, deelde men ons mede, aan het aanvragen van een onderhoud bij de commissaris der Koningin in Zeeland. De meeste kampeerders voelen er wei nig voor naar de terreinen in Middel burg en Serooskerke te vertrekken, om dat die veel verder van de kust verwij derd zijn dan het terrein in Klein-Val kenisse. wordt geplaatst bij het „Hollandbuis' te Scherpenisse. Reeds veel deelnemers hebben zich aangemeld en voorts zullen een aan tal bandelaren en de voorlichtingsdienst sorteermachines, droogvloeren, venti latoren en andere tuinbouwbenodigdhe- den exposeren. Het belooft, evenals vo rig jaar, een -belangwekkende tentoon stelling te worden. Het aantal inzendin gen zal nu -a-anzienlijk groter zijn. Drie grote -bloe-mboll-enkwekers en exporteurs uit Noord-Holland zullen met nieuwe soorten exposeren, echter zonder me dedinging naar prijzen. De tent, waarin d-e tentoonstelling wordt gehou den, heeft een afmeting van 45 tot 10 meter en wordt .geplaatst op -een wei land tussen de lagere landbouwschool en de -woning van de directeur der school. De bloemen, die op 10 augustus bin nen moeten zijn, worden gekeurd door een uit vijf personen bestaande jury. Deze keuring vindt vrijdagochtend plaats, 's Middags om half drie zal de tentoonstelling worden geopend. Tal van prijzen zijn beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling bij voldoende belangstelling deze „Floratho" (flora van Tholen) jaarlijks te herhalen. ARNEMUIDEN. Met een zwier die verried dat hij het meer had gedaan gleed burgemeester A. Hack van Arnemuiden onder grote hilariteit van de hoge glijbaan van de nieuwe speeltuin van Arnemui den en gaf daarmee het sein tot een stormaanval van het gehele comité plus genodigden op de schommels, wippen en de glijbaan Het feit dat de toestellen deze intensieve inwijding prachtig door stonden bewees dat er geen half werk was geleverd door de Erre- muuenaars die hun vrije tijd ge spendeerd hadden aan de opbouw van deze prachtige speelplaats. Deze speeltuin was in feite een ge schenk, want zonder de medewerking van de commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot die het mogelijk maakte dat er een belangrij ke financiële bijdrage kwam uit het Rampenfonds zou ze er niet gekomen zijn. Reeds eerder zijn er pogingen gedaan In onderkleding op dijk bij Rilland-Bath RILLAND. In de nacht van zater dag op zondag, omstreeks drie uur, is de Duitse zeeman H. Krakou op onver klaarbare wijze van het Duitse schip Tinnum gevallen en in zee terecht ge komen, ter hoogte van Bath. Het loodswezen, dat de rijkspolitie waarschuwde, kon na urenlang speuren echter niets ontdekken. Tegen tien uur zondagochtend kreeg de politie telefo nisch bericht dat aan de dijk in de Zim- mermanpolder te Bath zich een man be vond, die alleen onderkleding droeg. Het bleek de Duitse zeeman te zijn. Het schip was op weg van Antwerpen naar Griekenland. De man is een Oost duitser, die op een Westduits schip voer. Zijn vrouw en kinderen bevinden zich nog in Oost-Duitsland. Hij zelf was uit geweken, naar hij mededeelde. De man had in de nacht twee uur in de Westerschelde gezwommen en daarna was hij over de schorren naar de dijk gelopen. Tijdens het zwemmen had hij zich van zijn bovenkleren ont daan. Voor het diploma „sterkstroom' slaagden: J. G. Broeksma te Souburg: A. Clarisse te Vlissingen; P. v. Eenne- naam te Souburg; S. v.d. Heyden te Middelburg; G. M. 't Hoen te Vlissin gen; A. Louws te Westkapelle; J. Ver- hage te Koudekerke, allen leerlingen van de Avondschool voor Technisch On derwijs te Middelburg. BRESKENS. Teuni van den Heuvel, het 15-jarige zwemstertje van „Scheldestroom" heeft tijdens de 26ste havenwedstrijd gepres teerd, wat reeds in een lange reeks van jaren niet meer is voorgeko men; zij legde voor haar verent- ging namelijk beslag op de eerste plaats bij de dames, zodat de wis selbeker in 1959 door het gemeen tebestuur van Breskens beschik- baargesteld, uit de trofeeënkast van Margriet Kingmans „Luctor" weer terug, zij het dan wellicht tij delijk naar Breskens komt. Vóór Margriet Kingmans was het Tini Daalhuizen („S.V.S.") die een jaar tje naar de beker heeft mogen kij ken. Bij de heren werd B. Volwerk „Luctor" met een voorpsrong van 23 seconden eerste op het 1750 me ter lange havenparcours, waarmee hij voor de tweede maal de wissel beker mee naar huis mocht nemen. Bij een derde maal in successie, of bij vier overwinningen in totaal, blijven de wisselbekers definitief eigendom. De wisselbeker voor het nummer heren werd geschonken door de V.V.V. Breskens. Precies op tijd konden de wedstrijden een aanvang nemen, nadat de Bresken se Muziekvereniging met haar drum band „Uit het Volk door het Volk" de zwemmers en zwemsters naar het ha venterrein had begeleid, omstuwd door balonnendragende jeugd. Deze balonnen waren door de V.V.V. Breskens be schikbaar gesteld en voorzien van kaar ten met de namen van de kortstondige eigenaren (essen). Op het haventerrein werden de balonnen opgelaten. Aan de start verschenen 31 dames en 35 heren. Velen hadden nog al moeite zich „door" te maken vanwege de vrij lage water temperatuur (17 graden). De heren startten het eerst, daarna de dames. Van het begin af aan werden de beide groepen flink uitgetrokken. Bij het aantikken in de Handelshaven, waar mee de helft van de afstand was afge legd, was er reeds tekening in de strijd gekomen. Bij de heren had Volwerk zich nog al ver losgezwommen op 25 meter gevolgd door De Pooter, die op zijn beurt weer op een 30 tal meters werd gevolgd door Vervoorn en W. v. d. Steen. Bij de dames tikte E. de Visser als eerste voor de terugweg aan, op 20 meter gevolgd door M. Kingmans, T. v. d. Heuvel en T. Daalhuizen. Op het keerpunt was bij de heren de strijd al gestreden, maar bij de dames bleef de strijd om de eerste plaats tussen de drie cracks en de Breskense nieuwelin ge voortwoeden. Langzaam zwom Teuni v. d. Heuvel zich in eerste positie en in een lange spurt, nagejaagd door haar drie rivalen finishte ze, doodmoe; geluk kig lachend hees ze zich de ijzeren lad der op. Een opmerkelijk feit leverde de heer C. Wagenaar („S.V.Z.") die voor de 24 ste keer aan de Breskense Havenwed strijd deel nam en de vijfde plaats wist te bezetten. Zijn echtgenote, die een lange reeks van jaren ook steeds van de partij was, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Na de wedstrijd verzamelde het gro te gezelschap zwemmers, zwemsters, jury, officials enz. zich in de cantine van de vismijn voor de prijsuitreiking. Wethouder P. Zegers, tevens voorzitter van Scheldestroom, reikte de prijzen uit. De verenigingsprijs werd gewonnen door „Luctor" Dames en Heren, die op een van de vier eerste plaatsen eindig den zullen een medaille krijgen. De overigen een herinneringsmedaille, voor zover ze de wedstrijd volbrachten bin nen 40 minuten bij de heren en in 42 minuten bij de dames. De uitslagen waren.; B- Volwerk Luctor et Emergo te Middelburg 28 min 27 see; 2. M. de Pooter Schelde te Terneuzen 28 min 50 sec; 3. L. Ganze te Goes 30 min 04 sec: 4 P. Rotte, Luctor 30 min 09 sec; 5 Th Ver voorn, Luctor 30 min 18 sec; 6. P. v. d Heu vel, Scheldestroom te Breskens 30 min 43 sec; I; J-de Caluwé, Bruinvis te Sas van Gent 31 mm 12 sec; 8. L. van Klinken, S.Z.V, te CV „url, 31 miï 14 9- c- Wagenaar; 5.Z.V. 31 mm 29 sec; 10. W. van Kruiningen, Luctor 31 mm 38 sec: 11. K. de Graaf, S.Z V 31 mm 47 sec; 12. I. Sinke, Zeehond te Vlis singen 32 min 48 sec; 13. H. Stellenaar, Bruinvis 33 min. 37 sec; 14. H. van Oost Ganze te Goes 34 min. 04 sec; 15. J. Ttijn, Scheldestroom 34 min 07 sec; 16. H. v d Vijver, Scheldestroom 35 min 36 sec; 17 i' Cappaert, Bruinvis 35 min 40 sec; 18. A van Oost, Ganze 36 min 11 sec; 19. J. Herrel t Vrije te Sluis 36 min 16 sec; 20. J. Jobse Scheldestroom 36 min 26 sec; laatst aankomen de heer in 47 min 23 sec. Dames:1. T. v. d. Heuvel, Scheldestroom min 4 sec- 2. E. de Visser, Luctor 32 min 8 sec; 3. M. Kingmans. Luctor 32 min 10 sec; 4. T. Daalhuizen, S.Z.V. 33 min 04 5ecj, 5- C. Levering, Zeehond, 33 min 59 sec; 6. E. Francke, S.Z.V. 34 min; 7. C. Melieste, Bruinvis 34 min 02 sec; 8. 1. Stadhouders, Luctor 34 min 33 sec; 9. S. Vergouwe, Schel destroom 34 min 34 -sec; 10. M. Pieters Starters te Aardenburg 34 min 36 se«; 11. M Vergouwe, Scheldestroom 34 min 40 sec; 12. M. van Vooren, Bruinvis 35 min 02 sec; 13. F. Calliber, Luctor 35 min 03 sec; 14. E Hoogesteger, S.Z.V. 36 min 20 sec; 15. H Mondeel, Luctor 37 min 40 sec; 16 A. Zegers, Scheldestroom, 37 min 30 sec; 17. I Baart Bruinvis, 37 min 53 sec; 18. G. Hogerheide! t Vrije, 38 min 02 sec; 19. J. Zegers. Schel destroom, 39 min 04 sec; 20. D. Melieste Scheldestroom, 39 min 24 sec; laatst aanko mende dame in tijd van 46 min. 28 dames zwommen de wedstrijd uit. MIDDELBURG. In het afgelopen ■weekeinde vonden op Walcheren enke le aanrijdingen plaats. Op d-e Vrouwenpolderseweg onder Se rooskerke reed zaterdagavond een per sonenauto, bestuurd d-oor M. G. uit Rotterdam uit de bocht en kwam in een sloot terecht. De drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. In de Lood-hilseweg tussen Grij-pskerk en Aagtekerke kwam een Volkswagen in botsing met een driewielig voertuig. De bestuurder van de Volkswagen, de Duitser E. J. K. uit Honnef liep een hoofdwond op. Hij kon, na ter plaatse te zijn verbonden, zijn weg vervolgen. Bij de Sloedam is zondagmorgen een scooter, bestuurd door de Amibonnees H. uit de bocht gereden. De berijder liep een schouderfractuur op. De scoo ter is licht beschadigd. om in liet kinderrijke Arnernuiden een speeltuin op te richten, maar deze heb ben steeds gefaald, aldus de voorzitter de heer C. Dellebeke, die allen wel kom heette in de raadszaal en een kort overzicht gaf van de wijze waarop de ze speelplaats tot stand had kunnen ko men. De heren J. de Ridder, J. v. Bre da en L. Coppoolse kregen een aanden ken als dank voor het vele werk dat zij verricht hebben bij de opbouw van de toestellen. Eveneens kregen de heer J. Klaasse die voor het schilderwerk zorgde en de heer Martijn die de ge luidsinstallatie aanbracht, veel lof toe gezwaaid. Hierna ging alles in optocht achter de muziekverenigingen van Ar nemuiden en Nieuwland aan naar de speeltuin die de naam „De Dokke" ■kreeg, daar vroeger -op deze plaats de schepen lagen. Nadat de burgemeester de naam ont huld had en de vlag gehesen, nam het comité bezit van het speelterrein terwijl de Arnemuidense jeugd met hunkeren de blikken hun verrichtingen volgden langs de hekken. De dames en heren konden er echter maar moeilijk ge noeg van krijgen, want in ieder kwam het kind weer boven, zodat de lieve jeugd wel even geduld moest hebben. Nadat ook deze pret achter de rug •was ging -men terug naar het gemeen tehuis waar de rest van het officiële gedeelte werd afgewerkt. Als dank voor zijn medewerking kreeg burge meester Hack een prachtige kopergra vure van oud Arnemuiden aangeboden. Als eerste sprak de heer A. A. Schel ling van de Nederlandse Speeltuinorga nisatie, die wees o-p het grote belang van goede speeltuinen omdat hier reeds een begin wordt gemaakt met de op voeding en het kind gemeenschapszin leert, en tevens gezonde ontspanning krijgt. Velen spraken hierna nog hun geluk wensen uit bij het totstandkomen van deze belangrijke aanwinst voor Arne muiden, waaronder de heer Geleedst uit Den Haag namens de Stichting Herstel Zuid-West-Nederland, de heer B. J. v. d. Velde, hoofd der Openba re School, wethouder J. Siereveld, de heer N. de Vos namens de plaatselijke Rode Kruisvereniging en de heer C. v. Hemert. Tijdens de maanden dat de speeltuin niet geopend is zal éénmaal per maand voor de kinderen van de leden een ge zellige middag of avond worden geor ganiseerd. GOES. Zondag-avond tegen acht uur is brand ontstaan in het textiel- pakftuis van de heer De Witte aan de Oude Vismarkt. De brandweer was spoedig ter plaat se en was het vuur weldra meester. Niettemin ging een grote voorraad textiel, deels bewerkt en voor een deel nog niet bewerkt in het bedrijf wer ken zes mensen aan de vervaardiging van tricotagegoederen in vlammen op. De oorzaak van de brand is niet be kend. Verzekering dekt de schade. SINT-PHILIPSLAJND. Wegens a.s. vertrek naar He-usden heeft ds. F. v-an Dieren zondag afscheid -genomen van de Hervormde Gemeente, die hij zes jaar heeft gediend. Ds. Van Dieren hield een preek naar aanleiding van Romeinen 8 vers la. Hij werd na de prediking toegespro ken door -burgemeester L. J. de Jonge namens het gemeentebestuur, door ouderling W. D. J. van Prooyen uit Stavenis-se namens -het 'breed tmodera- men van de classis Zierikzee, door ds. J. van Dijk uit Poortvliet namens de classis Tholen, door ouderling P. Bou- del-ing uit Anna-Jacobapolder namens de Gefef. Kerk en het bestuur van de Vereniging tot oprichting van een prot. chr. -streekziekenhuis. MIDDELBURG. In verband met het uitvoeren van werkzaamheden aan de havens van Kamperland en Kortgene, zal gedurende de periode van 1 augustus 1961 tot 15 augustus 1961, de waterstand van het Veerse Meer worden ver laagd tot 1,00 m N.A.P., welk peil zal worden gehandhaafd tot 1 septem ber 1961: Wegens het invoeren van het winterpeil van het Veerse Meer zal ge durende de periode van 1 september 1961 tot 5 september 1961 de waterstand worden gebracht op 0,70 m N.A.P., welk peil gedurende de winterperiode zo veel mogelijk zal worden gehandhaafd. NIEUW VOSSEMEER. Burge meester mr. G. J. Mol van Nieuw-Vos- meer nam zaterdagmiddag officieel af scheid van de gemeenteraad in ver band met zijn benoeming te Boxmeer. Voor hij echter officieel afscheid nam onderscheidde hij nog twee van zijn gemeenteleden die beiden lid waren van het jubilerende Crescendo. Het waren de heren A. Gijsel en J. Heijboer. Wet houder P. v. Weel wenste de burge meester geluk met zijn benoeming in Boxmeer en gaf een kort overzicht van wat er tot stand was gekomen tijdens het beleid van de heer Mol. Hierna kwamen nog verscheidene sprekers aan het woord. En tot slot werd in de raadszaal een receptie gehouden waar ieder die hier behoefte aan gevoelde afscheid kon nemen van de burgemees ter. GOES. Voor het Mulo-diploma A zijn te Goes de volgende kandidaten geslaagd: da mes: (met middenstandsdiploma) S Kok, Kruiningen: N Lievense, Westkapelle; G de Jong, Zoutelande; A de Kok, Krabbendijke; M de Haan, Terneuzen; M A Schipper, 's Heer Hendrikskinderen; M A Schipper, Kapeile; L de Bruine, Goes; P Goetheer, Nieuwdorp; A de Lange, Kortgene; (zonder middenstandsdiploma): J Sentse, Rilland. Bath: C Bal, Goes. Heren: (met midden standsdiploma): G Damman, Schore: P Jop- se, Goes; C Bakker, Yerseke; J Guérand, Terneuzen; J Hartman, Goes; H Goedege- bure, 's Heer-Arendskerke; C Vreeke, Dom burg; M Simonse, Middelburg; C Vreeke, Oostkapelle en (zonder middenstandsdiplo ma): M Markusse, Kortgene. Er werden drie kandidaten afgewezen. BERGEN OP ZOOM. In de kanti ne van de lagere technische school zijn de diploma's uitgereikt aan de geslaag den voor het examen timmeren van de stichting vakopleiding in het bouwbe drijf. Dertig kandidaten kregen uit han den van wethouder Akkermans het diplo ma. De Zeeuwen waren: K. Hage, St. An- n al and, die een eervolle vermelding kreeg; J. Joppe Scherpenisse en J# Minheere uit Oud-Vossemeer.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3