Grote belangstelling voor politieke bezinning EEN WEEK PER JAAR ZIJN ZE NET ZO BLIJ ALS GEZONDE KINDEREN Taptoe Delft 1961 op landingsbaan DUITSE KERKDAG BERLIJN JONGENS Zaterdag 29 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 Scheiding Oost-West Welke partij? Davidsster en Kerkdagkruis Sluiting Prinsessen naar Yerseke TWEE JAAR VOOR VECHTPARTIJ MET POLITIE-AGENT GASTGEZINNEN POSTINTERNAAT 25 augustus t/m 2 september (behalve zondag 27 augustus) Aanvang 21 uur, zaterdag 26 augustus 20 en 22.30 uur. SPASTISCHE KINDEREN 1 GENIETEN IN HATTEM J OVER geen Duitse kerkdag in haar nu twaalfjarige ge schiedenis zijn zoveel tongen in, beweging gekomen als over de tiende Kerkdag in Berlijn. Dit legde op het geheel een stempel. Men kan zelfs spreken van een nuchtere, zakelijke sfeer, zonder overdrevenheid of een „Hallelu ja-stemming", die aan vroegere bijeenkomsten wel eens een on natuurlijk karakter gaf. Dit bete kent echter niet, dat de ruim veertigduizend deelnemers uit Oost- en West-Duitsland en uit de Oecumene in hun verwachtingen zijn teleurgesteld en alle voorbe reidingen ten dele zonder succes zijn gebleven. Jarenlang werk gaat er aan een dergelijke orga nisatie vooraf. Het is wel eens aardig te weten, dat 120 vracht wagens 10.000 liter benzine ver bruikten om alle materiaal aan te brengen en voor aanvoer van etenswaren te zorgen. Duizenden vrijwilligers zijn nodig om een zo grote menigte van blikken middageten te voorzien. En dan de voorbereidingen in bijbelstu diekringen, regelingen voor het vervoer, het vragen van spre kers enz. Wat een mogelijkhe den biedt een uit ruim honderd pagina's bestaand programma boekje. Naast de onderwerpen in werkgroepen een grote keu ze uit toneelstukken, films, con certen, jeugdcabaret. Waarom hier zoveel werk aan besteed? Omdat Christenen moeten in zien, dat „kerk" en „wereld" geen gescheiden gebieden zijn, en alleen maar als „wereld" be schouwen wat buiten de ruimte der kerk plaatsvindt. Waarheden worden ook op het filmdoek ver toond en op de planken van het toneel uitgesproken. In meer dan een referaat is uitvoe rig ingegaan op het verleden van het volk in politiek opzicht. Er werd op gewezen, dat het Duitse volk zich niet kan beroepen op een collectieve schuld, maar er is een solidariteit der schuld, een plaatsvervangende medeverant woordelijkheid voor de schuld van de broeder, waaraan zich niemand ont trekken kan. ,,Wat moeten wij doen" werd ge vraagd door deelnemers uit de D.D.R., „als wij in de herfst van dit jaar prak tisch moeten handelen, bijv. de keuze West of Oost?" Het antwoord luidde: „Ieder zal voor zichzelf een ernstig overwogen besluit moeten nemen en zich door niemand een „patentoplos sing" laten voorschrijven, ook niet door de Kerkdag. Bovendien werd na drukkelijk verklaard, dat de Christen uit de D.D.R. niet op grond van poli tieke overwegingen om hun Staat uit te dagen, naar Berlijn gekomen waren. Als God ons roept als gemeente bijeen te komen, moeten wij, zolang er nog de kleinste mogelijkheid bestaat haar benutten". Ondanks het feit dat een Christen in de D.D.R. in veel nood en aanvechting leeft in een Staat, die atheïstisch ingesteld is, laat de Heer daar niemand in de steek en komt met Zijn belofte: „Ik ben bij U". Voor deze vraag werd verwezen naar vroegere kerkelijke verklaringen, waar in geen eenzijdige binding wordt aan gegeven. Ieder christen is vrij om zijn politieke keuze te doen. Overigens werd opgemerkt: De Kerkdag is geen „poli tieke apotheek", waar men voor ieder voorkomend geval een „recept" kan afgeven. Advertentie Meer dan tevoren werd de nadruk gelegd op de houding, die de Christen tegenover de Jood moet aannemen. De verwerping van Israël is diepe schuld tegenover God. In een uitvoerig betoog schetste prof. Kraus (Hamburg) de ont wikkeling van het anti-semitisme. Ge wezen werd op de gevaarlijke invloed op de theologie van het verleden en de funeste gevolgen daarvan. „Wij zullen nu in alle duidelijkheid moeten zien, dat de christelijk-germaanse ideologie het broeinest was, waarin de moord- geest van het nationaal-socialisme haar voedingsbodem vond. De goede en juis te woorden en verklaringen, die hier en daar nu gesproken worden, komen te laat.... veel te laat". Sterk werd ge waarschuwd voor het latente anti-semi tisme van deze tijd. Men mag niet ver geten: wie de Joden aantast, heft de hand tegen Jezus van Nazareth op. Ieder moet op zijn plaats waakzaam zijn. In deze werkgroep werd ook ge sproken door een rabbijn, terwijl de bekende Israëlische publicist Scha- lom Ben Chorin sprak over: „Het weerkeren van Jezus onder het Jood se volk." Door vele richtingen in het Jodendom wordt Jezus als de „Grote Broeder van de Joodse mens" aan gezien, Die Zijn volk oor de vraag stelt: „Wie ben Ik?" Hij bracht ech ter duidelijk naar voren, dat het Joodse Christusbeeld nog zeer veel verschilt van het christelijke. Davidsster en Kerkdagkruis. Duizenden worden opgeroepen tot bezinning: „"Wie de Joden aantast, heft de handen op tegen Jezus van Nazareth". (Prof. Kraus, Hamburg) ten te leven en te werken. Namens de gemeenteleden uit de D.D.R. sprak de arts dr. Schiele. Hij getuigde van de vrede, omdat de Heer er is, en riep de aanwezigen op om in de vrijheid, die Christus geeft, te staan. De voor zitter van de Evangelische Kerk in Westfalen, dr. Wilm, nodigde alle aan wezigen uit om de volgende maal in Dortmund samen te komen. Daar geen andere uitnodiging kwam, zal zeer waarschijnlijk de Kerkdag 1963 in het Ruhrgebied worden gehouden. Na een periode van regen scheen op de laatste dag de zon over het grote Olympisch stadion waar bijna hon derdduizend mensen zich verzameld hadden. In zijn toespraak riep de voor zitter dr. Scharf alle bezoekers op, in de plaats van hun inwoning als Chris- YERSEKE. De feestelijke opening van het oester- en mosselseizoen op vrijdag 8 september a.s. zal worden bijgewoond door de prinsessen Beatrix en Margriet. De hoge gasten zullen waarschijnlijk om 11 uur 's morgens per helikopter arriveren. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 23-jarlge Hilversumse stukadoor H. H. D. van S. wegens poging tot zware mishandeling van een politie-agent en bedreiging van een caféhoudster veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Boven dien zal hij de veertien dagen uit moe ten zitten die hem een vorige keer voorwaardelijk waren opgelegd. De officier van justitie had een half jaar meer geëist tegen Van S., die op 25 februari in een Hilversums café de caféhoudster, die hem weigerde bier te geven omdat hij dronken was, met een springmes had bedreigd. Een hoofd agent had hij een stomp gegeven en had hij ook met het mes bedreigd. Een collega van Van S., de 23-jarige R. A. B., die het publiek tegen de politie zou hebben opgehitst, werd ver oordeeld tot drie weken gevangenis straf. De eis tegen hem was vier maan den geweest. Ned. ïirrv. kerk: Benoemd tot jeugdadvi» seur van de Hervormde jeugdraad Gelder land W. A. Z. Tieman te Surhuizum. Aange nomen naar Renkum M. J. G. van der Vel den te Nieuwpoort. Bedankt voor Nieuwolde, M. H. Boogert, vie. te Scheveningen. Chr. geref. kerken: Bedankt voor Zeist W. de Joode te 's-Gravenhage (Z). van 16 jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen voor een goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de Jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook In andere opzichten haar goede diensten ten bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrlct Rotterdam, Delftsepleln 31, Rotterdam-4. 4f Voor al uw bloemwerken (ook losse bloemen, altijd vers) naar Nic. Heyboer, Langevorststraat 46-48, tel. 7067, Goes. -K- De Zeeuwse Auto en Mo torclubs organiseren op za terdag 29 juli een blinde- kaart leesrit voor auto's, motoren en bromfietsen. In schrijven vanaf 6.30 uur in Café Hoorns, Kerkplein te Kloetinge. Start vanaf 7 uur. 4(. H.H. Landbouwers! Steeds in voorraad Alexan- drijnse klaver en prima zaaiwikken. Bij elke ge wenste hoeveelheid te ver krijgen. Aanbev. I; Joos- se, Nieuw en St. Joosland. Depot van H. C. de Leeuw, Goes. Tel. 1182-256. Een Pfaff is af én pret tige uitleg én plezierige ser vice én passende betaling. Bastiaanse Goes 7476. 41- Coöp. Boerenleenbank, Grijpskerke. De zitting te 31 juli a.s. vervalt en wordt gehouden op dinsdag 1 augustus van 1.30 tot 4.00 uur n.m. 4f Melita filtert heerlijke koffie! 't Jantje van Alles heeft Melitta-filterpotten in alle maten en kleuren! Los se filters vanaf 1,75, Fil terzakjes vanaf 0.60 per pakje! Korte Noordstr. 11- 15 Middelburg Tel. 3733. 41 41.P. Verhage, Zuidstr. 150, Westkapelle, telef. 288, voor al uw Confectie, Wo ningtextiel en Manufactu ren. Daar -heeft u een uit gebreide keus. 41 Bijverdienste Tippen voor thuiswerk, folders bez. enz. Inl. „De Tipgever" Postbus 21 Paulusweg 109, H. I. Ambacht. 41 Uw adres voor gebak, koekjes (ook verpakt), cho colaterie en andere levens middelen is: L. v Sighem, telefoon 227. 41 Eau de Cologne, Parfum, crème's, zepen, Ceta-Bever verf, lak, muurverf enz. Drogisterij D. Verhulst, Noordstr. 32, Westkapelle. Telefoon 01187—304. 6e jaar gymnasiaste tot 12 augustus verblijvende in Oostkapelle vraagt bijles sen Homerus en Vergilius. Brieven te richten aan Hui ze N. de Kam, Dunoweg, Oostkapelle. 41 Chauffeur voor G.M.C. Roelse. Telef. 275, Westka pelle. 4J. Oproeping van sollicitan ten voor Concierge van het Verenigingsgebouw te Ar- nemuiden. Schrift, aanmel ding vóór 6 augustus a.s. aan de Voorzitter J. de Ha mer, Spoorstr. 34 bij wien inlichtingen te verkrijgen zijn. 41 Grote bazar te Zoutelan- de. Van 1 t.m. 5 aug. orga niseert de muziekvereni ging een Bazar in een gro te tent naast de school. Ve le attracties altijd prijs. Muziek-consumpties in de tent. Gevraagd te Vlissingen een gestoffeerde zit-slaap- katner door jonge vrouw B.B.H.H. Brieven onder no. 10 bijkantoor Vlissingen. 41 Schelpen. Koop nu schel pen in december zijn be perkt, Roelse Telf. 275 Westkapelle. -fcf- Voor Bruidsfoto's en re portages: D. Speetjens, Goes. Ook uw adres voor foto-artikelen. 41 Woody-wonder moderne houten vacantie bungalows voor zelfbouwers 420 x 520 1645 excl. verf en glas. Betaalb. m. 68 p. mnd. Goedgekeurd voor 6 pers. Levering uit voorraad, ook grotere maten. Huurgrond bij Amsterdam en Rotter dam aan de kust. In en om de bossen bij Breda, Til burg, Eindhoven, Ede en Apeldoorn, op welke terrei nen deze bungalows zijn goedgekeurd. Plak een gul den extra op briefkaart voor catalogus 1961 of giro 44486. Bezichtiging van alle modellen dagelijks. Boven- str. 218-228, Rotterdam-IJs- selmonde, tel. 177567. 41 Waar koopt u veiliger? In 't Naaimachinehuis. P. A. de Kramer, Goes, Lan- gevorststr. 6, telef. 7330. „Anker" - „Gazelle". 41 Pfaff elek. koffer machi ne ƒ298. Pfaff elek. koffer zig-zag 498 en alle andere Pfaff typen. Bastiaanse, Goes, Papegaaistraat 4. 41 Te koop Best Merrieveu len, vader Gambo v.d. Li ter. Jac Louwerse, Eende- kotsw. 3, Gapinge. Telefoon I 01189—466. Kaartverkoop te beginnen op 1 augustus a.s. 9 uur bij de V.V.V. te Delft. Bij de V.V.V.'s in Den Haag (Buitenhof) en Rotterdam tot 6 augustus. Bestelkaarten bij alle andere V.V.V.'s. Prijzen: f. 1.50, f. 2.25, f. 3.-, f. 3.75, f. 4.75, f. 6.50 en f. 7.50. Eén van de vreugden in een Oftnka-kamp: gebrekkige kinderen die elkaar helpen. Thuis moeten ze zelf worden geholpen, hier kunnen ze iets voor anderen doen. Van een onzer verslaggevers HATTEM. „Oom, wilt u mijn arm op de leuning leggen en mijn been iets opzij?". Een jongen in een invalidewagentje knikt tevreden als een man in kampeerkleding hem helpt. Dan kijkt hij weer naar de vrolijke bedrijvigheid van de andere kinderen. Een uitgelaten jongen zigzagt behendig met zijn inva lidenwagentje tussen de bomen door. Kleine meisjes met een been of het hoofd in een beugel hangen elkaar bewonderend een paarlensnoer om de hals. Met kangoeroesprongen gaat een jongetje op krukken een bal achterna. Er wordt uitbundig ge schreeuwd. Er heerst blijdschap, omdat ze met elkaar kunnen ravotten, omdat de zon schijnt en de vogels fluiten. Er wordt hier diep in de Veluwse bossen op het Ofinka-kamp voor ge brekkige kinderen gelachen uit intense vreugde. kunpen een paar honderd gebrekkige kinderen die vreugde de len, kunnen zij een week lang gewoon zijn, geen troetelkind, geen buiten staander. De eerste dag is het meestal wat ■tri in een Ofinka- Ook als het regent hebben de kinderen plezier, doordat ze de kunst verstaan te lachen als anderen terneergeslagen zouden zijn. voor de radio lag, vertrouwde hij me toe: Tante Jo, wat ben ik blij dat ik kan denken en kan luisteret na»r mu ziek! „Je geneert je bijna als Je ziet hoe zo'n kind gelukkig kan zijn", zegt mevrouw Mei. De heer J. Quispel, een Rotterdam se pianohandelaar, zegt: „Ze hebben lef. Ze hebben dagen, dat ze zich zit ten te verbijten van de pijn. Maar ™wrDhetkm«OTn |lllll,lllllllllllllllill,IIIIUI,lllll,,illll,llllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l«"»«IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIi deel spastisch zijn geen praatjesmakers. De meesten zijn wat beschouwend en de eerste dag hebben ze nodig om te besef fen, dat ze geen toe schouwer zijn zo als thuis maar deelnemer. De stichting Ofinka is in het leven geroepen door de Independent Order of Odd Fellows, een organisatie, die 'beoogt broederschap te brengen. De kinderkampen zijn een middel daar toe. 5IIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHH,mi,mnii^ Nooit! Al- het tijd hoofd laten hangen? kunnen ze lachen." Herinnering De kampen worden geleid door vrijwilligers (niet altijd Odd Fellows). Zij offeren er een week vakantie voor op. Het zijn er heel wat, want twee kinderen moeten een verzorger hebben. Zij doen het werk met ple zier. Velen zijn er geestdriftig over. Volg end jaar kan men weer op mij rekenen", zeggen die. T riest Dat lijkt lijkt op het eerste gezicht vreemd. Een groep gebrekkige kinde ren maakt een trieste indruk: aan tafel moeten velen worden gevoerd; hij het spelen moeten enkele telkens overeind worden geholpen, omdat ze het zelf niet kunnen. Geestelijk zijn die kinderen dikwijls zeer sterk. Ze zijn opgewekt en kie zen intuïtief de positieve zijde van wat er om hen heen gebeurt. Daarvan getuigt „Tante Jo", de weduwe Mei-Terweij uit IJsselstein. Zij heeft al zestien kampen meege maakt. „Wat me lokt in dit werk kan ik niet zeggen. Het zijn, geloof ik, de kleine voorvallen. Er was hier laatst een klein meisje, dat in een beugel liep. Het kind at weinig. Ik zeg: Eet nog wat, liefje! Toen zei haar verzorgster: Ze wil niet. De moeder heeft gezegd: Denk erom dat je niet te veel eet. Dan groei je te hard. Dan moet je een nieuwe beu gel hebben en die zijn veel te duur". „Dezer dagen wandelde ik met een jongen van een jaar of veertien in het bos. Er fietste een jongen voor bij. „Twee jaar geleden heb ik ook zo kunnen fietsen," riep mijn pupil. Ik keek hem aan. Het kind, dat nau welijks een stap meer kan verzetten, straalde: dankbaar voor een glo rieuze herinnering." „Wat moet je dan zeggen", besluit de heer Quispel. „Het spijt me dat ik het niet eer der heb gedaan, zegt de heer F. G. van Heuzen, een bedrijfsleider uit Zeist; hier kun je een week echt iets betekenen voor medemensen. Bedenk ook wat het voor de ouders is, men sen die altijd aan hun huis zijn ge bonden door een ongelukkig kind. Zij kunnen eindelijk eens een week va kantie nemen." Opgewonden Zo denken, ze er allemaal over, de tientallen die elk jaar een deel van hun vakantie optrekken met mismaak te kinderen. De meesten vinden de kinderen in het begin alleen maar zielig en een beetje griezelig^ Als de week voorbij is praten ze erover, op gewonden en met tranen in hun stem. Ze praten over de jongen, die al voor de zoveelste keer een kamp meemaakt en elke keer zwakker is geworden. Een jongen als zoveel spastische kinderen intelligent en ge voelig die weet dat hij achteruit zal blijven gaan, maar die niettemin vro lijk is. Deze week heeft een beter mens van me gemaakt zeggen ze. Hun me delijden met de kinderen is veranderd in bewondering, in nauw verholen res pect. Toneel Als het op vrijdagavond begint te donkeren tussen de bomen om het Hattemse vakantiehuis De Leemkule gaan daarbinnen de lampen aan. Het! zaaltje is toneelzaal geworden. De enei helft van de kinderen is publiek zo-I lang de andere helft schetsjes en dansjes opvoert. Met een uitbundig! feest nemen ze afscheid van elkaar,, van hun leiders. De volgende dag zullen ze weer naar hurs worden gebracht, zullen ze ■veexr ®chJer een venster zitten ergens m Nederland en naar buiten kijken. volgende dag zullen ze weer, alleen toeschouwer zijn. Schrijnend „Op zo'n ogenblik schrijnt de weel de die wij dagelijks om ons heen zien", peinst mevrouw Mei. Ze zwijgt even en vervolgt dan: Kortgeleden was hier een jongen van zeventien. Helemaal in elkaar gegroeid, een jongen met een scherp stel hersens. Toen hij eens languit De heer W. J. Langendijk, hoofd van de R.K. parochieschool St. Wille- brordus te Zierikzee is tot schoolhoofd benoemd te Amersfoort. DELFT. Dragonders uit 1831 zullen oefenen met hun ruitersabels, lansiers te paard zullen defileren, en kurassiers in rode tuniek zullen de zilveren bazuinen steken ais binnen kort de vorstelijke bevelhebber Prins Frederik zijn troepen inspecteert. Dit tafereel uit de vorige eeuw wordt het historische hoogtepunt van de Tap toe Delft 1961. De Prins, vertolkt dooi de eerste-luitenant Duin, arriveert in een authentieke reiscalèche uit die da gen, met aan zijn zijde zijn gemalin Hrinses Louise van Pruisen, voor deze gelegenheid gespeeld door mejuffrouw Likemans, eerste-luitenant van de Mil- va. De bereden troepen van weleer figu reren in deze Taptoe, omdat hun ge- vechtstaak de verkenning en de snelle aanval was: de huidige taak van de luchtmacht. Want deze Taptoe zal in het bijzonder in het teken van de lucht strijdkrachten staan. Het Delftse markt plein zal daarom bij het optreden van de luchtmachtkorpsen worden herscha pen in een landingsbaan met aan- en uitflitsende bakenlichten, terwijl piloten in vliegoverall met hun gele zwem vesten de vlaggen van de diverse squa drons zullen meedragen. Het befaamde exercitiepeloton van de luchtmacht komt met een nog meer ge perfectioneerde show voor de dag en verder werken aan deze Taptoe 'niet minder dan twaalf muziek- en blazers korpsen mee: zevenhonderd man in to taal. De algemene leiding berust weer bij majoor mr. P. Ch. L. Eschauzier ^riverkoop gaat weer via Je v-v*y.-kantoren. De uitvoeringen ziin op 25, 26. 28 29, 30 en 31 augustus op 1 en 2 september. ea

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 8